راه هاي دستيابي به خلوت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه هاي دستيابي به خلوت

1. دوری ازمردم گناهکار و غافل، برای رسیدن به خلوت، ضروری است. قرآن کریم جدایی جسمی و قلبی از دنیا گرایان را به دلیل تأثیرپذیری سریع آدمی از آنان، تأکید میکند: «وَ اهْجُرْهُمْ هَجْرًا جَمیلاً؛ از خلق و خوی این مردم فاصله بگیر ». )مزمل: 10 (به تعبیر جامی:

همدمی با مرده دهد مردگی
صحبت افسرده دل افسردگی

2. جدایی باطنی و قلبی از کسانی که به گرداب طبیعت مادی و دنیاخواهی افتاده اند، مقدم بر جدایی جسمی است. آدمی برای ایجاد و تقویت این جدایی، نیازمند قوت و انگیزه بالای روحی است که با خلو تهای شبانه با خدا و راز و نیاز خالصانه با وی، حاصل میشود. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به لحاظ عهده دار بودن مسئولیت خطیر هدایت مردم به سوی حق، از قدرت روحی بسیاری بهر ه مند بود که به امر خداوند با شب زند ه داری و تلاوت قرآن توفیق آن را یافته بود. در قرآن کریم در این باره میخوانیم :ای جامه به خویشتن فروپیچیده، به پاخیز شب را مگر اندکی، نیمی از شب یا اندکی از آن بکاه یا بر آن بیفزای و قرآن را شمرده شمرده بخوان.
)مزمل: 1 3(

3. پیوند بیشتر با سالکان و ره یافتگان پارسا و اهتمام به یادگیری و به کارگیری معارف گران قدر اسلام، موجب میشود آدمی از منحرفان راه حق فاصله و از انسا نهای پاک الگو بگیرد.بنابراین، خلوت گزینی،باا رتباط سالم و پیوند علمی و معنوی با خوبان راحتتر فراهم میشود،بلکه لازمه سلوک، حفظ چنین ارتباطی است.

گر تو سنگ خاره و مرمر بُوی
چون به صاحبدل رسی گوهر شوی
هین که اسرافیل وقتند اولیا
مرده را ز ایشان حیات است و نما

4. هنر آن است که آدمی با آنکه در متن جامعه به سر میبرد، نه تنها در امور باطل دیگران شرکت نکند، بلکه بر آنان تأثیر مثبت گذارد. یعنی نه تنها از آنان رنگ نپذیرد،بلکه به مردم رنگ خدایی بزند. «صِبْغَةَ ا وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ ا صِبْغَةً. » )بقره: 138 ( و با رفتار و منش و گفتار خود، دیگران را به سوی حق دعوت کند.

من خیلی وقته دوست دارم با خدا خلوت کنم باورکنین بیشتروقتا قران می خونم نمازهم تابتونم سروقت می خونم اما هرچی باخدا درددل می کنم حس می کنم به حرفام گوش نمیده ازم خوشش نمیاد چیکارکنم

سارا1;133792 نوشت:
من خیلی وقته دوست دارم با خدا خلوت کنم باورکنین بیشتروقتا قران می خونم نمازهم تابتونم سروقت می خونم اما هرچی باخدا درددل می کنم حس می کنم به حرفام گوش نمیده ازم خوشش نمیاد چیکارکنم

سلام.
خدا همه بندگانش رو دوست دارد اما اين بنده ها هستند كه غافلند و فكر ميكنند بي توجهي از خداست. خدا در همه احوال به حال بندگانش آگاه است و صداي آنها را مي شنود.از كجا مطمئني كه گوش نمي كنه...گوش كردن خدا از نظر شما چگونه است؟

سارا1;133792 نوشت:

سلام به سارای بزرگوار و گرامی
جواب شما در دعای بعد از زیارت امام رئوف علی ابن موسی الرضا هست(البته در دیگر دعاها و مناجات ها هم پیدا می شود).
در فرازی
از آن دعا به خدا عرض می کنیم:

....... کلما وفّقتني بخیر فانت دلیلي علیه ..... ؛(مضمون)
... هر آنچه که کار خیر و نیک انجام دادم تو مرا موفق به آن کردی و تو مرا به انجام آن راهنمایی نمودی ...

یا در فراز دیگری به خدا عرض می کنیم:
........ یا معبود العابدین یا مشکور الشاکرین یا جلیس الذاکرین یا محمود من حمده .......؛(مضمون)
... ای پرستش شده ی پرستش کنندگان ای مورد سپاس سپاس گذاران ای همنشین یادکنندگان ای ستوده شده ستایش گران ...

و یا در قرآن امثال این آیه زیادند:
ادعونی استجب لکم ؛ بخوانید مرا استجابت خواهم نمود.{غافر 60}

پس باید گفت خدا جواب شما را داده و می دهد و خواهد داد و کافیست او را یاد نمایید.

آیت الله صفائی حائری
همیشه توصیه می فرمودند با مناجات هایی که در مفاتیح الجنان نقل شده انس داشته باشید تا آموزه های معصومین از این طریق هم به شما منتقل گردد.

موضوع قفل شده است