سوال در مورد شرایط ورود به حوزه...

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد شرایط ورود به حوزه...

سلام بر دوستان و کارشناسان عزیز و گرامی...:Gol:
سوالی از شما داشتم:
این حقیر به فراگیری دروس حوزوی علاقمندم، البته نه برای تبلیغ، که از عهده من خارج بوده. بلکه برای خودسازی و تقویت روحیه معنوی که خود سبب تبلیغ دین است.
دارای مدرک کارشناسی عمران هستم و میخواهم بدانم بهترین راه برای ورود در این مسیر چیست؟
آیا تفاوتی میان این است که شما دارای مدرک کارشناسی باشی و یا با دیپلم وارد حوزه بشوی؟
و اینکه آیا شیوه تحصیل مجازی نیز وجود دارد یا خیر؟
ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.:Gol:

سلام
بهترین راه برای شما همان آموزش مجازی است.
چرا که حوزه کسی را که به دنبال ترویج اسلام نباشد پذیرش نمیکند.یعنی در مصاحبه رد میشوید.
خود سایت حوزه برای آموزش مجازی سایت تبیان را معرفی میکند.
موفق باشید

alihasani;133417 نوشت:
سلام بر دوستان و کارشناسان عزیز و گرامی...:gol:
سوالی از شما داشتم:
این حقیر به فراگیری دروس حوزوی علاقمندم، البته نه برای تبلیغ، که از عهده من خارج بوده. بلکه برای خودسازی و تقویت روحیه معنوی که خود سبب تبلیغ دین است.
دارای مدرک کارشناسی عمران هستم و میخواهم بدانم بهترین راه برای ورود در این مسیر چیست؟
آیا تفاوتی میان این است که شما دارای مدرک کارشناسی باشی و یا با دیپلم وارد حوزه بشوی؟
و اینکه آیا شیوه تحصیل مجازی نیز وجود دارد یا خیر؟
ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.:gol:

سلام علیکم
جناب حسنی بزرگوار بسیار به اسک دین خوش آمدید
در حوزه افراد بسیار زیادی تحصیل میکنند با افکار مختلف و سطح تحصیلاتی مختلف
افراد بسیار زیادی هستند که تحصیل میکنند صرف اینکه علمشان افزایش یابد و خیلی ها هم از همان اول میگویند ما لباس طلبگی(عبا و عمامه) نمیپوشیم و صرفا برای خوسازی آمدیم چه رسد به تبلیغ رفتن.

معمولا بین کسانی که با مدرک بالای دیپلم وارد حوزه میشوند با بقیه تفاوتی است.من از اساتید آقای سایت که به این مسله وارد هستند میخواهم که پاسخ کامل تری بدهند.مثلا برای خواهران لیسانسه آزمون ورودی نیست و صرفا مصاحبه ای انجام میشود که البته به نوبه خود سخت است
ولی باز هم عرض میکنم هدف اول ورود به حوزه خودسازی است و اگر شما این خودسازی را درست انجام دهید ناخودآگاه دست دیگران را هم در این کار خواهید گرفت.

maryam;133546 نوشت:
سلام علیکم
جناب حسنی بزرگوار بسیار به اسک دین خوش آمدید
در حوزه افراد بسیار زیادی تحصیل میکنند با افکار مختلف و سطح تحصیلاتی مختلف
افراد بسیار زیادی هستند که تحصیل میکنند صرف اینکه علمشان افزایش یابد و خیلی ها هم از همان اول میگویند ما لباس طلبگی(عبا و عمامه) نمیپوشیم و صرفا برای خوسازی آمدیم چه رسد به تبلیغ رفتن.

معمولا بین کسانی که با مدرک بالای دیپلم وارد حوزه میشوند با بقیه تفاوتی است.من از اساتید آقای سایت که به این مسله وارد هستند میخواهم که پاسخ کامل تری بدهند.مثلا برای خواهران لیسانسه آزمون ورودی نیست و صرفا مصاحبه ای انجام میشود که البته به نوبه خود سخت است
ولی باز هم عرض میکنم هدف اول ورود به حوزه خودسازی است و اگر شما این خودسازی را درست انجام دهید ناخودآگاه دست دیگران را هم در این کار خواهید گرفت.

سلام بر شما.
و ممنون از شما بزرگوار به خاطر راهنمایی های مفیدتان :Gol:
امیدوارم دوستان طلبه آگاه از این موضوع بیشتر راهنمایی بفرمایند...

[="darkgreen"]سلام

می شه کتب حوزه را معرفی کنید تا بدون حضور در ان مطالعه کرده و علممونو بالا ببریم؟
[/]

alihasani;133559 نوشت:
سلام بر شما.
و ممنون از شما بزرگوار به خاطر راهنمایی های مفیدتان :gol:
امیدوارم دوستان طلبه آگاه از این موضوع بیشتر راهنمایی بفرمایند...

سلام
شما به دلیل دارا بودن مدرک لیسانس،در صورتی که سنتان زیاد نباشد می توانید سه الی چهار پایه(هر پایه یک سال تحصیلی است)را اول امتحان دهید و بعد از پایه بعد وارد حوزه شوید و نیز می توانید از پایه اول شروع کنید که توصیه نمی شود(زیرا ممکن است به علت دیدن افراد کوچکتر در کلاس افسردگی بگیرید)الان در مدرسه معصومیه قم افرادی مثل شما در حال تحصیل هستند،شماره این مدرسه را که در بلوار امین قم قرار دارد می توانید از 118 قم بگیرید(02513333333)
در این مورد حتما با اداره مشاوره حوزه که در خیابان صفائیه است و شماره اش را از همان 118 می گیرید،مشورت کنید،در مورد هدفتان، محاسن و معایب این کار ،وضعیت تأهل و اشتغالتان و . . .
إن شاءالله موفق و پاینده باشید.

mkk1369;133562 نوشت:
سلام

می شه کتب حوزه را معرفی کنید تا بدون حضور در ان مطالعه کرده و علممونو بالا ببریم؟

به سایت تبیان مراجعه کنید،قسمت حوزه اینترنتی

alihasani;133417 نوشت:
این حقیر به فراگیری دروس حوزوی علاقمندم، البته نه برای تبلیغ، که از عهده من خارج بوده. بلکه برای خودسازی و تقویت روحیه معنوی که خود سبب تبلیغ دین است. دارای مدرک کارشناسی عمران هستم و میخواهم بدانم بهترین راه برای ورود در این مسیر چیست؟ آیا تفاوتی میان این است که شما دارای مدرک کارشناسی باشی و یا با دیپلم وارد حوزه بشوی؟ و اینکه آیا شیوه تحصیل مجازی نیز وجود دارد یا خیر؟

با سلام

بنده هم به نوبه خود خوش امد عرض می کنم خدمت شما گرامی
بزرگوار همان طور که دوستان هم اشاره کردند دروس حوزه کاملا تخصصی است و چندین رشته در دانشکده های مختلف تدریس می شود

-- فلسفه
-- کلام
-- تفسیر
--تبلیغ
-- مهدویت
-- فقه و اصول
-- و...................

نظام های متفاوت اموزشی برحوزه حاکم است که مخاطبین می توانند نوع نظام اموزشی را خودشان انتخاب بکنند

--نظام اموزشی عمومی حوزه
--سفیران هدایت
--اموزش مجازی
و.....

این سایت اموزش حوزه علمیه است برای کسب اطلاعات بیشتر :

http://www.howzeh-qom.com/default.aspx?siteid=1

ولی اصل سخن بنده بر روی مطلب شماست که فرمودید برای تهذیب نفس به حوزه می ایید

بزرگوار
تا جایی که بنده مطلع ام حوزه علمیه دانشکده و یا حوزه ای ندارد که افراد را برای تهذیب نفس و امور معنوی پذیرش بکند و فقط و فقط امور معنوی تدریس شود

حوزه علمیه برای طلبه ها دو بال تصور می کند یکی علم و دیگری تقوا
هیچ کدام را بدون دیگری قبول ندارند و نمیخواهند

امور معنوی ومسایل تهذیب نفس در بطن علوم دینی و علوم حوزوی خوابیده است و نمی شود ونمی توان انها را از هم جدا کرد و اصولا هم جداپذیر نیست

اسلام افراد عالم را به تهذیب نفس و انسانهای باتقوا را به فراگیری علم دین دعوت می کند

طلبه ها از بای بسم الله حوزه که صرف و نحو باشد تا مرجعیت حوزه در کنار اموزش علوم دینی تقوا و تهذیب نفس را هم اموزش می بینند

اصلا استاد علوم دینی خودش استاد اخلاق است
اصلا اخلاق مگر غیر از اعمال و کردار مطابق با قوانین دین است خب در حوزه هم طلبه ها قوانین دین و موازین شرع را اموزش می بینند و اخلاق هم در بطن همین قوانین است

بله می شود فقه و اصول را از عقاید جدا کرد
و می شود تفسیر را از عقاید جدا دانست
می شود تفسیر را از فقه و اصول جدا کرد
ولی نمی شود تهذیب نفس و اخلاق را از علوم حوزوی که همان علوم دین است جدا کرد

سلام دوست من
بنده خودم لیسانس فقه و حقوق دارم و 20 تیر مصاحبه داشتم.و الحمدلله قبول شدم.
میخواستم این رو بهتون بگم براساس تجربه ای که کسب کردم.
برای حوزه خیلی مهم است که انگیزه ی شما چیه؟
آنهایی هم که از شما مصاحبه میکنند کارشون اینه .
این قدر ازتون سوال میکنند تا ببینند خلوص انگیزتون چند عیاره؟
مهمترین انگیزه برای رفتن به حوزه باید ترویج اسلام باشد و اگر به غیر از این انگیزه ای داشته باشید قبول نمیشید.
مثلا" اگر در مصاحبه بگی به خاطر تقوا آمده ام بهت میگن خوب میتونه خارج از حوزه هم تقوا داشته باشی
یا اگر بگی به خاطر علم میخواهم بیام حوزه خوب بهت میگن میتونستی بروی دانشگاه های رضوی یا امام صادق علیه السلام.

در ضمن این را هم بگم کسی که حتی با مدرک دکتر بخواهد وارد حوزه شود . برای حوزه با کسی که با سیکل وارد میشود هیچ فرقی نمیکند و باید از بسم الله شروع کند.
تنها تفاوتی که هست اینه که مدرسه ی شما که همان معصومیه / البته مدینه العلم هم است/ است با بقیه فرق میکند.همین.

با سلام مجدد خدمت دوستان...

اول بر خودم لازم میدونم از شما دوستانم بخاطر راهنمایی ها تشکر کنم.

تا حدودی پاسخ خودم رو گرفتم.

دوستان راستش شاید من منظور خودم رو خوب به محضرتون نرسوندم.

همانطور که میدونیم حوزه برای طلاب یکسری امکاناتی رو فراهم میکنه( شهریه و ...)

که خوب افراد به این دلیل ازشرایط برخوردار میشن که تبلیغ دین مبین اسلام صورت بگیره و خوب در قبال آن مسئول هستند.

نیت بنده فقط و فقط استفاده از کلاس های حوزه هستش و حتی اگر لازم باشه شهریه کلاس ها رو هم حاضرم بپردازم.

میخواستم بدونم که آیا این امکان برای من وجود داره یا خیر.؟

alihasani;133675 نوشت:
دوستان راستش شاید من منظور خودم رو خوب به محضرتون نرسوندم. همانطور که میدونیم حوزه برای طلاب یکسری امکاناتی رو فراهم میکنه( شهریه و ...) که خوب افراد به این دلیل ازشرایط برخوردار میشن که تبلیغ دین مبین اسلام صورت بگیره و خوب در قبال آن مسئول هستند. نیت بنده فقط و فقط استفاده از کلاس های حوزه هستش و حتی اگر لازم باشه شهریه کلاس ها رو هم حاضرم بپردازم. میخواستم بدونم که آیا این امکان برای من وجود داره یا خیر.؟

دوست عزیز از اینکه شما علاقه مند به دروس دینی و تهذیب نفس هستید بسیار خوشحالم

امکاناتی که حوزه فراهم می کند مربوط به کسانی است که به صورت رسمی وارد حوزه شده باشند وگرنه امکاناتی مانند شهریه تعلق نمی گیرد(البته شاید برخی علما استثنا قائل شوند)

شما می توانید به صورت رسمی وارد حوزه بشوید ولی از امکانات آن استفاده نکنید
مطمئن باشید کلاس رفتن از آموزش مجازی بهتر است.

در مورد تبلیغ هم این نکته رو بگم لازم نیست حتما شما به یک شهر دیگه برید .همین که شما یک نفر را می بینید در شهر خودتون یا محل کار خودتون و یا جای دیگه می توانید تبلیغ کنید یا همین اینترنتی که بسیاری از دوستان در همین سایت مشغول پاسخگویی هستند.

برای کلاس رفتن هم نیازی نیست حتما رسمی شوید بلکه اساتیدی هستند که به صورت آزاد تدریس می کنند یا شاید بتوانید در همین مدارس به صورت مستمع آزاد سر کلاس ها بروید
موفق باشید

mkk1369;133562 نوشت:
سلام

سلام علیکم
mkk بزرگوار خواندن کتابهای حوزه بدون استاد مانند خواندن رساله مراجع بدون دانستن مصلحت و علت احکام و یا کتاب های پزشکی بدون مشورت با یک پزشک و... هست
کتاب های حوزه شاید فی نفسه چیز خاصی در اونها نباشه و یا حتی باعث درک اشتباه بشوند ولی حضور استاد خوب باعث درک بسیار بالا برای شاگرد میشود.
خاطرم هست ترم اول کتاب منیة المرید رو برامون همسر شهید ...(اسمشون رو بعدا یادم آمد میگم) تدریس میکردند.
در جایی از این کتاب نوشته شده بود : فرشته ها بال های خود را زیر پای آموزنده علم پهن میکنند.
شما تصور کنید این جمله را یک نفر ازخارج بخواند.چه فکری میکند؟میگوید بیا.این شد عامل غرور.این جمله باعث میشه این طلبه ها حس غرور بهشون دست بده.آخه این شد جمله؟!!
در حالی که استادمون وقتی این جمله رو برامون تدریس کردند کلی اندراحوال مسولیت بالای پا گذاشتن روی بال فرشته ها توضیح دادند که حواستون رو جمع کنید و...
و یا در بخش حقوق خانواده استاد گرامیمون که انشالله همیشه سایشون بالای سرمون باشه میگفتن امروز حقوق زنان رو براتون میگم ولی شما شنیده هاتون رو همین جا چال کنید و برید خونه و بشید یک همسر فداکار عین حضرت زهرا

شنیدن کی بود مانند دیدن؟

موضوع قفل شده است