برای درک بهتر شبهای قدر چه کنیم؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برای درک بهتر شبهای قدر چه کنیم؟

بنام خدا

سلام بر ماه خدا، سلام بر شبهای قدر و سلام بر شما روزه اران ...:Gol:

هر چه به شبهای قدر نزدیکتر می شویم تب و تاب آمادگی برای ذکر و فکر و بهره مندی بیشتر و بهتر و دغدغۀ اینکه خدایا شب قدر دارد می آید و من هنوز آماده گی حضور در آن میدان سراسر فیض و لطف را ندارم؟ چیزی و تحفه ای برای ارائه به حضرت دوست و پرونده ای زیبنده که مولایم ببیند و از من شادمان و خشنود شود؟ و مطالبی از این دست که مانند یک نوار فیلم، درون ذهن ما و از مقابل چشمان ما می گذرد اینکه چه می شود؟ باید چه کنیم که در حداکثر ممکن به سود ما بگذرد؟ و این فرصت الهی، تاریکی ها و حجاب ها را برای همیشه از مقابل قلب و روح و فکر ما بزداید؟

کاری کنیم که مرضی رضای حضرت مولا باشد؟ و این یعنی یک تقدیر بلند و سراسر امید، سرشار از خیر و خوبیها و مملو از مهر و محبتهای واقعی و دوست داشتنی و قلبی بیابیم سرشار از خوف و رجاء ...

واقعاً بنظر شما تا شبهای قدر که همه حقیقتاً آرزوی درک آن که "خیر من الف شهر" است را دارند باید چه کنیم؟ چگونه باشیم؟ توصیه ای، نسخه ای، از قرآن و کلام معصومین (ع)، و یا توصیه، تجربه و خاطره ای، و هر مطلبی که در این مسیر رهنما و راهگشاست از خودتان، بزرگان و اساتیدتان برای استفاده ما و دوستان اهداء بفرمایید.

منتظر حضور زیبای تان هستیم ...:Gol:

با سلام و احترام

تشکر از تاپیک بسیار عالی تون

در شب های قدر بسیار توصیه به طلب خیر و عافیت شده .

به نظر من یکی از دعاهای مهم و بسیار عالی در شب های قدر دعای کوتاه و جامع "عافیت" امام سجاد علیه السلام هست که هر شب خونده بشه عالیه. (دعای بیست و سوم صحیفه سجادیه)

با آرزوی بهترین مقدرات برای تمامی شیعیان و محبین اهلبیت علیهم السلام؛ :Gol:

سلام مجدد ...:Gol:

بی شک از امور مهم در ماه رمضان شب قدر است. و یکی از راه های درک حقیقی این فرصت عظیم الهی، و چه بسا گام اول این طریق، شناخت و معرفت نسبت به آن باشد.

شب قدر شبى است كه از هزار ماه بهتر مى‏باشد. رواياتى داريم مبنى بر اين كه از هزار ماه جهاد بهتر، و از سلطنت هزار ماه بهتر، و عبادت آن بهتر از عبادت هزار ماه مى‏باشد. و خلاصه، شب شريفى است كه روزى بندگان، اجلهاى آنان و ساير امور مردم از خوب و بد در آن مقدّر مى‏گردد. شبى كه قرآن در آن نازل شد.

شبى كه به نص قرآن کریم، شریف و مبارك است. در روايات اهل بيت آمده است:

«فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمين پخش مى‏شوند، بر مجالس مؤمنين گذشته، بر آنان سلام مى‏كنند و براى دعاهاى آنها «آمين» مى‏گويند، تا آنگاه كه سپيده دم طلوع كند.» و «در اين شب دعاى كسى رد نمى‏شود مگر دعاى عاق والدين، قطع كننده رحم نزديك، كسى كه شراب بنوشد و كسى كه دشمنى مؤمنى در دلش باشد.»ترجمه‏المراقبات ص: 291

ملتمس دعا ...:Gol:

به مناسبت بیان بسیار به جای جناب صدیق،مناسب دیدم کلماتی نیز در مورد لیلة القدر در این تاپیک بیان کنم،إن شاء الله مقبول بیفتد(_البته با کسب اجازه از جناب آئینه عزیز)
بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏25، ص: 97
وَ رَوَى أَيْضاً عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ جُمْهُورٍ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ حُمْرَانَ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَمَّا يُفْرَقُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ هَلْ هُوَ مَا يُقَدِّرُ اللَّهُ فِيهَا قَالَ لَا تُوصَفُ قُدْرَةُ اللَّهِ إِلَّا أَنَّهُ قَالَ فِيها يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ فَكَيْفَ يَكُونُ حَكِيماً إِلَّا مَا فُرِقَ وَ لَا تُوصَفُ قُدْرَةُ اللَّهِ سُبْحَانَهُ لِأَنَّهُ يُحْدِثُ مَا يَشَاءُ وَ أَمَّا قَوْلُهُ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ
يَعْنِي فَاطِمَةَ ع وَ قَوْلُهُ تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيها وَ الْمَلَائِكَةُ فِي هَذَا الْمَوْضِعِ الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ يَمْلِكُونَ عِلْمَ آلِ مُحَمَّدٍ ع وَ الرُّوحُ رُوحُ الْقُدُسِ وَ هُوَ فِي فَاطِمَةَ ع مِنْ كُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ يَقُولُ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ مُسَلَّمَةٍ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ يَعْنِي حَتَّى يَقُومَ الْقَائِمُ عجل الله تعالی فرجه.

--------------------------------------------------------------------
بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏43، ص: 66

تفسير فرات بن إبراهيم مُحَمَّدُ بْنُ الْقَاسِمِ بْنِ عُبَيْدٍ مُعَنْعَناً عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
اللَّيْلَةُ فَاطِمَةُ وَ الْقَدْرُ اللَّهُ فَمَنْ عَرَفَ فَاطِمَةَ حَقَّ مَعْرِفَتِهَا فَقَدْ أَدْرَكَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ وَ إِنَّمَا سُمِّيَتْ فَاطِمَةَ لِأَنَّ الْخَلْقَ فُطِمُوا عَنْ مَعْرِفَتِهَا
.
امام صادق عليه السّلام در تفسير سوره قدر فرمايد:
در آيه: إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
منظور از «الليلة» فاطمه عليها السّلام، و منظور از «القدر» خداوند است، پس هر كه فاطمه را به واقع بشناسد ليلة القدر را درك كرده است، و همانا او را فاطمه ناميدند چون مردمان از كسب معرفت واقعى نسبت به وى عاجز هستند.

دوستان محترم جهت بهره مندی دیگران مطالب و نظرات خود را راجع به لیلة القدر بیان کنند.ممنون:Kaf::Kaf::Kaf:

سلام بر شما مؤمنان روزه دار ...:Gol:

در «اقبال» از «كنز المواقيت» از پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم روايت شده است كه فرمودند: «موسى عرض كرد: خداى من نزديك شدن به تو راخواهانم، فرمود: نزديكى من از آن كسى است كه شب قدر بيدار شود.

عرض كرد: خداى من رحمت تو را مى‏خواهم.

فرمود: رحمت من از آن كسى است كه در شب قدر به فقيرها رحم كند.

عرض كرد: خداى من جواز عبور از صراط را خواهانم.

فرمود: آن براى كسى است كه در شب قدر صدقه‏اى بدهد.

عرض كرد: خداى من از درختان بهشتى مى‏خواهم.

فرمود: اين مال كسى است كه در شب قدر سبحان اللّه بگويد.

عرض كرد: خداى من رضايت تو را مى‏خواهم.

فرمود: رضايت من از آن كسى است كه دو ركعت نماز در شب قدر بخواند.»

و از همين كتاب از پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم روايت شده است كه فرمودند: «درهاى آسمان‏ها در شب قدر باز مى‏شود. بنابراين بنده‏اى در آن نماز نمى‏خواند، مگر اين كه خداوند متعال در مقابل هر سجده‏اى درختى در بهشت براى او مى‏نويسد كه اگر سواره، صد سال در سايه آن حركت كند به انتهاى سايه‏اش نمى‏رسد، و در مقابل هر ركعت خانه‏اى از در و ياقوت و زبرجد و مرواريد، و در مقابل هر آيه‏اى تاجى از تاجهاى بهشت، و در مقابل هر «سبحان اللّه گفتن» پرنده‏اى از پرندگان بهشت، و در مقابل هر نشستن درجه‏اى از درجات بهشت، و در مقابل هر تشهدى بالا خانه‏اى از بالا خانه‏هاى بهشت، و در مقابل هر سلام دادن، لباسى از لباسهاى بهشت براى او مى‏نويسد. و آنگاه كه سپيده صبح بدمد، خداوند از دختران پستان برآمده مأنوس، و كنيزان خوش اخلاق و خدمتكارانى جاويدان، و بهترين پرندگان، و بوهاى خوش، و نعمتهاى خوب و تحفه‏ها و هدايا و خلعتها و كرامتها، و آنچه نفس ميل دارد و ديدگان از آن لذت مى‏برد به او عنايت مى‏فرمايد، و شما در آن جاويد هستيد.
(بنقل از ترجمه‏المراقبات، آیة الحق میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، ص: 293)

التماس دعا ... ادامه دارد ...:Gol:

بنام خدا

سلام و درود خدا بر شما روزه داران ...:Gol:

سزاوار است كسى كه دين و نص روشن قرآن و روايات پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم و آل معصوم او عليهم السّلام را قبول دارد، تمام سعى خود را جهت
آمادگى براى اعمال اين شب بكار گيرد.

از كارهايى كه در طول سال(و خصوصاً در شبهای عزیز و مبارک ماه رمضان)مى‏تواند انجام دهد، دعا جهت توفيق در اين شب مى‏باشد و اين كه بتواند در اين شب، محبوبترين و پسنديده‏ترين كارها نزد خدا را انجام داده و خداوند اين شب را براى او بهتر از هزار ماه قرار داده، و اعمال اين شب را باين شكل از او قبول نموده و آن را با بالاترين درجات براى او ثبت، و تا روز ديدار او آن را بپروراند. در اين شب، نام او را در گروه مقرّبين نوشته، و شناخت، محبت، نزديكى، پناه، رضايت و خير خود همراه با عافيتش را نصيب او گردانيده، و بگونه‏اى از او راضى شود كه خشمى بعد از آن نبوده، و پيامبر و امام بخصوص امام زمانش عليه السّلام از او راضى شده، و او را با آنان در مجلس «صدق»، نزد سلطان مقتدر جاى داده و در بذل تمام توانايى براى فرمانبردارى و بدست آوردن رضايتش، او را موفق، و عاقبت او را نزديكى و رضايتش قرار دهد. (ترجمه‏المراقبات، آیةالحق میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، ص : 294
)

ملتمس دعا ...:Gol:

سلام مجدد روزه داران ... درود خدا شب زنده داران ...:Gol:

از دیگركارهايى كه بنده شائق، مى‏تواند بوسيله آن تمام سعى خود را در اين شب بكار گيرد، اين است كه در طول سال براى اين شب آماده شده و مقدمات عبادت را فراهم نمايد. مثلا مكان و لباس مناسب و عطر و صدقه‏اى را تهيه و مضامين لطيفى را براى مناجات با پروردگار و كلمات برانگيزنده‏اى را در خطاب آقايان و نگهبانان و حاميانش انتخاب كند.(دقت کنید) و ميهمانان مخصوصى را كه مناسب با اين شب مى‏باشند، و چند فقير را براى صدقه دادن در نظر بگيرد.

گمان مى‏كنم اگر يكى از سلاطين دنيا كسى را در روز مخصوص به مهمانى دعوت نموده و شخص بزرگى را دنبال او بفرستد، و آنگونه كه خداوند با تو رفتار كرده است او نيز در دعوت خود با او مهربانى كرده و در مقابل حضور او در آن مجلس - كه اعيان و اشراف و پادشاهان حضور دارند - و رعايت آداب آن، به او وعده اعطاى خلعتهاى گرانبها و املاك پر ارزش و وسيع و فرمانهاى حكومت و سلطنت داده و به او بگويد هر قدر در انجام كارهاى كمى كه در اين مجلس بايد انجام دهد، دقت كند سلطان او را از عطايا و احسان خود بيشتر بهره‏مند مى‏كند، از اشتياق حضور در اين مجلس قالب تهى كرده و براى آمادگى حضور در چنين مجلسى شريف و اين مقام والا تمام توان خود را بكار گرفته، در طول سال اين مطلب را فراموش نكرده، در تمام حالات با جديت به آن پرداخته و خود را براى چنين روز بزرگى آماده مى‏نمايد بگونه‏اى كه اهل سعى و تلاش نمى‏توانند اينطور عمل كنند. و باندازه‏اى مواظب است و دقت مى‏كند كه انسان را شگفت زده مى‏كند. و آنگونه كه بايد و دوست در مقابل دوست انجام مى‏دهد ادب را رعايت مى‏كند.

اى عاقلِ هوشیار، چگونه اين دعوت را اجابت مى‏كنى؟ سلطان سلاطين، خداى خدايان و حاكم آسمان‏ها و زمين تو را به اين ميهمانى دعوت نموده و براى اين دعوت فرشتگان بزرگوار و پيامبران و رسولان و بهترين مردم را فرستاده و با جانشينان معصومش آن را تأكيد كرده است.

و آنگاه تو را با فرشتگان دعوت كننده بزرگ داشته است، هرشبى با دعوتهايى مخصوص و لطفها و كرامتهايى عالى.

در مقابل اخلاص يك شبِ تو نعمتهاى جاويدى به تو وعده داده است كه نه چشمى مانند آن ديده و نه گوشى شنيده و نه در دل انسانى خطور كرده است.

نور، زيبايى، سرور، سلطنت، دارايى، و شادمانيى را به تو وعده داده كه عقل تو حتى از تصور گوشه‏اى از آن عاجز، و انديشه‏ات در آن سرگردان است.

نزديكى، پناه و شادمانى ديدار خود را به تو وعده داده است كه عقل انسان‏ها و فهم علما و انديشه حكما از درك آن ناتوان است. (ترجمه ‏المراقبات، آیة الحق میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، صص، 295 و 296)

التماس دعا ... انتظارت ثمر خواهد داد ... انشاء الله ...:Gol:

صدیق;136178 نوشت:
و كلمات برانگيزنده‏اى را در خطاب [="red"]آقايان و نگهبانان و حاميانش [/]انتخاب كند.(دقت کنید) [="red"]و ميهمانان مخصوصى[/] را كه مناسب با اين شب مى‏باشند،

سلام

منظور از این جملات چیست؟

به نظر من
1. قرآن رو با معنی و تفسیرش خوندن
2. یه سخنرانی خوب و جالب گوش دادن
3.قرآن به سر که گل سر سبده (دلم خواست یهو :Nishkhand: )
4.شاید خندتون بگیره ولی یه استادی داشتیم میگفت : هر وقت دلتون گرفت و دستتون از همه جا کوتاهه برین یه گوشه و قرآنو محکم بگیرین تو بغلتون . باور کنین جواب میده ، من امتحان کردم ، شما هم امتحان کنین.
البته خدا نکنه که دلتون بشکنه :hamdel: یا بگیره.
5. جوشن کبیر که حرفی توش نیست
6. فکر کردن هم خیلی خوبه
7.آدم بشینه با خداش خودمونی حرف بزنه و ...
...

موضوع قفل شده است