درخواست احادیث ورزشی

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست احادیث ورزشی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم.

به یک سری احادیث در موضوعات ورزش و تندرستی، سلامت و موضوعات مرتبط با فعالیت های بدنی نیاز دارم. دوستان اگه بتونن کمکم کنند، ممنونشون می شم.

یا علی

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الإمام الباقر (ع) : (ان رسول الله (ص) سابق بین الخیل، واعطی السوابق من عنده)

امام باقر (ع) فرمود: رسول خدا (ص)، مسابقه اسب دوانی ترتیب داد و جوایز آن را از مال خویش پرداخت.
وسائل الشیعه : 13 / 351

قال الإمام علی (ع): (من یعمل یزدد قوةً ، من یقصر فی العمل یزدد فترة)
حضرت علی (ع) فرمودند: هر کس کار (بدنی ) کند قوی تر شده ، و هر کس در کار کردن کوتاهی نماید، ضعیف تر خواهد شد.
غرر الحکم : 5 / 204

قال الإمام الصادق (ع) :(ولاتسمنوا تسمُّن الخنازیر للذبح)
امام صادق (ع) توصیه فرمودند: از چاق شدن همانند خوکهایی که برای ذبح نگهداری می شوند ، بپرهیزید.
الکافی : 6 / 270 ، والحیاه : 4 / 206

قال الإمام السجاد (ع) : (اللهمَّ اعطنی ... الصحة فی الجسم والقوة فی البدن)
امام سجاد (ع) در دعای ابو حمزه ثمالی عرضه می دارد: خداوندا ! سلامتی در جسم و توانایی بدنی به من ارزانی فرما !
مفاتیح الجنان، دعاء ابو حمزه ثمالی

رسول خدا(ص) آيه شريفه «واعدو لهم ماستطعتم من قوه...؛ هر چه در توان داريد از نيرو و اسب هاي آماده بسيج کنيد...» (انفال، آيه 60).
در تفسير «قوه» فرمودند: قوه يعني تيراندازي. رسول خدا(ص) فرمودند: «محبوب ترين سرگرمي (بندگان) نزد خداي متعال اسب سواري و تيراندازي است» و نيز فرمودند: «کسي که تيراندازي را ياد بگيرد و سپس از روي بي علاقگي آن را رها کند کفران نعمت کرده است».
و نيز در فرمايش ديگري فرمود: «... بدانيد خداي عز وجل به سبب يک تير صد نفر را به بهشت مي برد: کسي آن را بسازد و کسي که آن را براي مجاهدان خريداري کند و کسي که آن را در راه خدا پرتاب کند»
(محمدي ري شهري، محمد، ميزان الحکمه، ج 5، ص 2138).

[=tahoma][=arial, helvetica, sans-serif]قال رسول الله (ص) : (علموا ابنائکم السباحة الرماية) [/][/]
[=tahoma][=arial, helvetica, sans-serif] پيامبر خدا (ص) فرمود : به پسرانتان شنا وتيراندازي را آموزش دهيد . [/] [/]

[=tahoma][=arial, helvetica, sans-serif] ( نهج الفصاحه : 413 / ح 1955 )[/][/]

قال رسول الله (ص) : (ان لربک علیکَ حقاً، وانَّ لجسدک علیک حقاً، ولاهلک علیک حقاً)
پیامبر اکرم (ص) فرمودند :
پروردگار بر تو حقی دارد، وبدنت بر تو حقی دارد، وخانواده ات نیز بر تو حقی دارد.
بحار الانوار : 70 / 128

قال الإمام علی (ع) Sad اقوی الناس ، اعظمهم سلطاناً علی نفسه)
حضرت علی (ع) فرمودند :
در بین مردم آن کس از همه قوی تر است که تسلطش بر هوای نفس خویش، بیشتر باشد.
غرر الحکم : 2 / 436

قال رسول الله (ص) : (ان الله یحب الرجل القوی)
رسول گرامی اسلام فرمود :
خداوند متعال انسان قوی ونیرومند را دوست دارد.
بحار الانوار : 64 / 184

قال رسول الله (ص) : ( طوبی لمن اسلم وکان عیشه کفافاً وقواه شداداً)
پیامبر اکرم (ص) فرمود :
خوشبخت کسی است که اسلام را پذیرفته وبه قدر معاش خود در آمد دارد وقوای بدنش نیرومند است.
بحار الانوار : 72 / 67

قال الإمام الصادق (ع) : (الرمی سهم من سهام الاسلام)
امام جعفر صادق (ع) فرمود :
تیراندازی خود، تیری از تیرهای اسلام است (اگر مسلمانان، تیراندازان خوبی باشند، می توانند بادشمنان اسلام مبارزه کنند ودشمن نیز از آن ها خواهد ترسید وفکر حمله به آنها را به مغز خود راه نخواهد داد).
وسائل الشیعه : 13 / 348

قال الإمام علی (ع) : (وسر البردین ، وغور بالناس ورفه فی السیر )
حضرت علی (ع) فرمود :
در بامداد وعصر که هوا خنک است راه پیمایی کن ودر وسط روز که هوا گرم است مردم را (برای استراحت وآسایش) باز دار وآهسته بران (تا ناتوانان نیز بتوانند همراه توانایان بیایند).
نهج البلاغه فیض الاسلام : نامه 12 / 856

قال رسول الله (ص) : (من ترک الرمی من بعد ما علمه رغبة عنه فانها نعمة کفرها)
کسی که پس از یاد گرفتن تیراندازی، از روی میل ورغبت آن را ترک کند، نعمتی از نعمت های خدا را کفران نموده است.
میزان الحکمه : 4 / 182

قال رسول الله (ص) : (علیکم بالرمی فانه من خیر لهوکم)
رسول خدا (ص ) فرمود :
به تیراندازی روی آورید، زیرا یکی از بهترین سرگرمی های شما است.
میزان الحکمه : 4 / 183

قال الإمام علی (ع) : (کل قوی غیر الله سبحانه ضعیف)
حضرت علی (ع) فرمود :
هر نیرومندی جر خداوند سبحان، ضعیف وناتوان است (پس به زوربازو وسایر توانایی هایتان مغرور نشده واز آن سوء استفاده نکنید).
غرر الحکم : 4 / 536

قال رسول الله (ص) : ( الهوا والعبوا فانی اکره ان یری فی دینکم غلظة)
رسول خدا (ص) فرمود :
تفریح وبازی کنید زیرا دوست ندارم در دین شما خشونتی دیده شود.
نهج الفصاحه : 105 / ح 531

قال الإمام علی (ع) : (فارح فیه بدنک وروح ظهرک)
حضرت علی (ع) فرمود :
اول شب (قبل از مبارزه) تن ومرکبت را آسوده گذار.
نهج البلاغه فیض الاسلام : وصیت 12 / 856

عن الإمام الصادق (ع) عن آبائه قال (ع) : (دخل النبی ذات لیلة بیت فاطمة (ع) ومعه الحسن والحسین (ع) فقال لهما النبی (ص) : قوما فاصطرعا . فقاما لیصطرعا ، وقد خرجت فاطمة(صلوات الله علیها) فی بعض خدمتها فدخلت فسمعت النبی (ص) وهو یقول : ایّهنْ یاحسن ! شدّ علی الحسین فاصرعه.
فقالت له : یا ابه واعجباه ، اتشجع هذا علی هذا ؟ تشجع الکبیر علی الصغیر؟
فقال لها : یابنیة، اما ترضین ان اقول انا : یاحسن شد علی الحسین فاصرعه ، وهذا حبیبی جبرئیل یقول : یاحسین شدّ علی الحسن فاصرعه؟ )
امام صادق (ع) به نقل از پدران بزرگوارش می فرماید :
شبی پیامبر گرامی اسلام (ص) به خانه فاطمه (ع) وارد شد . امام حسن وامام حسین (ع) نیز (که در سنین کودکی بودند) به همراه ایشان بودند. آن حضرت خطاب به آن دو فرمود :
بپا خیزید وبایکدیگر کشتی بگیرد.
آنها نیز برخاسته وبه کشتی گرفتن پرداختند حضرت فاطمه (ع) که برای انجام کاری از اتاق خارج شده بود وارد شد ومتوجه شد که پیامبر اکرم (ص) امام حسن (ع) را تشویق نموده ومی فرماید :
حسن ! بپّر ، حسین را محکم بگیر وبه زمین بزن .
با تعجب عرض کرد :
پدر جان ! این بسیار عجیب است که شما حسن را تشویق می کنید تا حسین را شکست دهد ! چگونه شما پسر بزرگتر را تشویق می کنید تا پسر کوچکتر را شکست دهد؟!
پیامبر (ص) در پاسخ فرمود :
دختر جان ! آیا تو راضی نمی شوی من بگویم : (حسن! حسین را به زمین بزن) در حالی که دوستم (جبرئیل) اینجا ایستاده ومی گوید : (ای حسین ! حسن را محکم گرفته وبه زمین بزن) ؟!
بحار الانوار : 103 / 189

قال الإمام علي (ع) : (يارب ، يارب ، يارب ، قو على خدمتک جوارحي)
حضرت على (ع) در فرازى از دعاى کميل عرضه مى دارد :
پروردگارا ! پروردگارا ! پروردگارا ! اعضاء وجوارح مرا ، در راه خدمت به خودت، قوى ونيرومند گران.
مفاتيح الجنان ، دعاء کميل

با سلام و احترام

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با دیدگاه اسلام به ورزش و تندرستی به تاپیک زیر هم می توانید رجوع کنید:

==» ورزش،جوانان،اسلام «==

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم

المومن القویُّ أحبُّ الی الله من المؤمن الضعیف

مومن نیرومند و قوی نزد خداوند بهتر و محبوب تر است از مومن ضعیف

امام صادق علیه السلام

اَلنُّشرَةُ فی عَشرَةِ أشیاءَ: اَلمَشیِ وَ الرُّکوبِ وَ الاِرتِماسِ فِی الماءِ و…؛.

شادابی در ده چیز است : پیاده روی، سواری، آب تنی و...

خصال/443

امام صادق(علیه السلام):

إِنَّ رَسولَ اللهِ سابَقَ بَینَ الخَیلِ وَ أعطَی السَّوابِقَ مِن عِندِهِ؛

پیامبر گرامی اسلام در میان سوارکاران اسب، مسابقه می‌گذاشتند و پس از پایان مسابقه، برندگان جوائز خود را از آن حضرت می‌گرفتند.

بحارالانوار ۱۰۳/۱۹۰/۴

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم):

خَیرٌ لَهوِ المُؤمِنِ السَّباحَةُ؛

بهترین سرگرمی مؤمن شنا است.

کنز العمال ۱۵/۲۱۱/۴۰۶۱۱

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم):

أحَبَّ اللَّهوِ أِلَی اللهِ إِجراءُ الخَیلِ وَ الرَّمیِ؛

بهترین سرگرمی در نزد خدا، اسب دوانی و تیر اندازی است.

کنز العمال ۴/۳۴۴/۱۰۸۱۲

حضرت امیرالمومنین علیه السلام

مَن یَعمَل یَزدَد قُوَّةً مَن یُقَصَّر فِی العَمَلِ یَزدَد فَترَةً؛

هر کس کار کند، قدرش بیشتر شده، و هر کس در کار کردن کوتاهی کند، ضعیف‌تر خواهد شد.

غررالحکم ۵/۲۰۴/۷۹۹۰و۷۹۹۱

آذر بانو;132381 نوشت:
رضا;132372 نوشت:

با سلام

ممنون، دستتون درد نکنه. اما خیلی از این احادیث برام تکراری بودند! اگه بشه احادیث بیشتری جمع آوری کرد عالی میشه ...

موضوع قفل شده است