سه اثر عجیب

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سه اثر عجیب

سه اثر عجیبِ دعا برای غیر
. روایت از پیغمبر اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) است که حضرت فرمود: «مَنْ

قَالَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ
الْمُؤْمِنَاتِ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِكُلِّ مُؤْمِنٍ خَلَقَهُ اللَّهُ مُنْذُ خَلَقَ اللَّهُ آدَمَ إِلَى أَنْ تَقُومَ السَّاعَةُ حَسَنَةً وَ مَحَا

عَنْهُ سَيِّئَةً وَ رَفَعَ لَهُ دَرَجَةً».
در این روایت آمده که اگر کسی برای مؤمنین و مؤمنات طلب مغفرت کند، خداوند به عدد هر مؤمنی که از هنگام خلقت آدم تا قیامت خلق می‏کند، برای او سه چیز در نظر می‏گیرد؛ برایش حسنه می‌نویسد و از گناهانش می‌کاهد و بر مقامش می‏افزاید.
من این روایت را که خواندم، تعجب کردم. می‏دانید تعجب ما برای چیست؟ چون ما مخلوقیم، محدودیم و تَنگ نظریم؛ لذا تعجب می‏کنیم که چگونه اگر یک نفر بگوید: «اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَات» به عدد تمام انسان­های مؤمنی که خدا از زمان حضرت آدم تا به قیامت خلق کرده، خداوند در نامه عمل او به عدد همه آن‏ها حسنه می‏نویسد! تازه این اولین چیزی است که خدا در عوض این دعا به داعی می‏دهد. دوم، «وَ مَحَا عَنْهُ سَيِّئَةً»؛ خداوند به ازای این کاری که کرده، یک گناه هم از او پاک می‏کند و او را از آلودگی معصیت تطهیر می‏کند. سوم، «وَ رَفَعَ لَهُ دَرَجَةً»؛ از آن طرف نسبت به مقامات معنویه‏، یک درجه او را بالا می‏برد. دعای برای دیگری این سه اثر را دارد. هم پاداش بسیار دارد، هم تطهیر دارد و هم ترقیع مقام و درجه دارد.
بنابر این تأکید بر دعا برای غیر به این جهت است که اثر این دعا برای داعی بیشتر است نسبت به تاثیری که برای مدعوٌّ له دارد. تو با این دعا، بیشتر به دست می‏آوری؛ هم از نظر پاداش و حسنه، هم از نظر تطهیر از گناه و هم از نظر مقامات معنویه و ترفیع درجه.:Gol:
بحار الانوار جلد۹۰
به نقل از سایت آیت الله مجتبی تهرانی

سلام
دعای برای غیر، اهمیت زیادی در دین ما دارد و حتی شاید اثر عرفانی زیادی هم داشته باشد.
نکته ای که در این بحث می توان از آن سخن گفت این است که در دعا برای غیر، ذریه زهرای مرضیه (س) را در نظر داشته باشید. البته این بزرگواران را شاید نتوان "غیر" فرض کرد، که جای بحث آن اینجا نیست...

من معمولاًدر دعای کمیل، مخصوصا فرازهای پایانی آن ، ذریه زهرای مرضیه (س) را قصد می کنم. مثلاً زبانی می گویم: واکفنی شر الجن و الانس من اعدائی (خدایا مرا از شر دشمنانم از جن و انس، کفایت کن) اما کل قصد و نیتم این است که : خدایا تمام ذریه زهرای مرضیه (س) را از شر دشمنانشان از جن و انس کفایت کن.... تا آخر دعا.

سالها قبل، یک شب بعد از دعای کمیل ، خوابی دیدم که طولانی بود فقط قسمتی از آن را نقل می کنم:
... در کتابفروشی بودیم. زنی وارد کتابفروشی شد و کاغذی را به دست مرد کتابفروش داد. مرد کتابفروش هم کاغذ را به من داد. من بدون اینکه آن را بخوانم زیرش را امضاء کردم و به دوستم که همراهم بود دادم. او هم امضاء کرد. کاغذ را به مرد کتابفروش پس دادیم. او هم کاغذ را به آن زن پس داد. آن زن شادمان از کتابفروشی برگشت. یادم هست در لحظه امضاء کردن کاغذ، یک لحظه چشمم به عنوان کاغذ که در سطر اول و درشتتر از متن نوشته شده بود افتاد: دعای حضرت زهرا (س).
یک قرآن از کتابفروش گرفتیم و خوشحال برگشتیم. یک لحظه چشمم به جلد قرآن افتاد. مثل بقیه قرآنها ، روی جلدش نوشته نشده بود قرآن کریم یا قرآن مجید. فقط نوشته شده بود: الشفاء. ...

موضوع قفل شده است