لاتؤدبوا اولادکم باخلاقکم یا ...

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
لاتؤدبوا اولادکم باخلاقکم یا ...

با سلام

این جمله منسوب به امام علی (ع) است وتا جاییکه من بررسی کردم شهید مطهری رحمه الله در کتاب اسلام ومقتضیات زمان آنرا بدین صورت نقل کرده اند و در منبع دیگری ندیدم مثلا در متن دیگری آمده :

لا تخلّقوا أولادكم بأخلاقكم .. که این نیز منبعی ندارد .

اما این خبر بصورت معتبرتر :

لا تقسروا أولادكم على آدابكم ، فإنهم مخلوقون لزمان غير زمانكم .المواعظ العدديةهمچنین
أبو حامد عز الدين بن هبة الله بن محمد بن محمد بن أبي الحديد المدائني در شرحش بر نهج البلاغه آورده اند .

آداب و رسوم زمان خودتان را با زور و فشار بفرزندان خويش تحميل
نكنيد زيرا آنان براى زمانى غير از زمان شما آفريده شده‏اند.وهیچ اسمی از اخلاق در آن نیست زیرا اخلاق و تربیت از وراثت ومحیط تاثیر میپذیرد .

اما وجه صحیح معنی برای این حدیث وشواهد :

در اخبار دیگری تشابه اخلاقی بین فرزندان رسول الله (ص) با ایشان بعنوان یک فضیلت ومنقبت یاد شده است.

درباره حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه :

ألمهدي من ولدي ، إسمه إسمي ، وكنيته كنيتي ، أشبه الناس بي خلقا

وخلقا . بحار

ودر باره على اكبر (ع) نیز آمده سيدالشهداء نيز زير آسمان آمد و محاسن مبارك را به دست گرفت ؛
اللهم اشهد على هولاء القوم فقد برز اليهم غلام اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا برسولك ، و كنا اذا اشتقنا الى رسول الله الحسين
خدايا! شاهد و گواه باش جوانى به سوى اين اشقيا مى رود كه شبيه ترين فرد است به رسول خدا صورتا و سیرتا و ما هر وقت مشتاق رسول خدا مى شديم ، به صورت او نگاه مى كرديم .بحار الانوار

عن علي قال: من سره أن ينظر إلى أشبه الناس برسول الله صلى الله عليه وسلم ما بين عنقه إلى وجهه فلينظر إلى الحسن بن علي، ومن سره أن ينظر إلى أشبه الناس برسول الله صلى الله عليه وسلم ما بين عنقه إلى كعبه خلقا ولونا فلينظر إلى الحسين بن علي. "طب وأبو نعيم".

شباهت جسمی.

واحادیث موید و مقوی :

امیرمؤمنان علی علیه السلام در یكی از كلمات خود تعبیری دارد كه نشان می دهد كه خلق و خوی پدران میراثی است كه به فرزندان می رسد؛ می فرماید: «خیر ما ورث الآباء الابناء الادب؛ بهترین چیزی كه پدران برای فرزندان خود به ارث می نهند ادب و تربیت صحیح و فضائل اخلاقی است».ثلاثيات الكليني وغرر الحکم

علی علیه السلام فرمود: «حسن الاخلاق برهان كرم الاعراق؛ اخلاق پاك و نیك، دلیل وراثتهای پسندیده انسان (از پدر و مادر) است» . غرر الحکم

از رسول اکرم صلی الله علیه و آله روایتی چنین آمده است

:تَخَیَّرُوا لِنُطَفِکُمْ فَاِنَّ الْعِرْقَ دَسّاسٌ.
در انتخاب همسر، بِهْ گزین باشید؛ زیرا اخلاق والدین، به فرزندان سرایت می کند. غرر الحکم