ندای آسمانی لافتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار در کدام جنگ واقع شد؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ندای آسمانی لافتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار در کدام جنگ واقع شد؟

ندای آسمانی لافتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار در کدام جنگ واقع شد؟ درمورد آن توضیح دهید

علی (علیه السلام) در جنگ احد
صف آرای دو لشکر در بامداد روز هفتم شوال سال سوم هجرت آغاز شد امت اسلام، مکانی را اردوگاه خود قرار داد که از پشت به یک مانع و حافظ طبیعی یعنی کوه احد محدود می شد. ولی در وسط کوه بریدگی در پشت اردوگاه مسلمانان ظاهر شود. پیامبر(ع) برایث رفع این خطر عبدالله بن جبیر را با پنجاه تیر انداز بر روی تپه ای فرمودند هیچ کاه این نقطه را خالی نگذارند و برای حفظ جان خود فراری شدند نگهبان دره پشت جبهه فرست را مغتنم شمرده با خود گفتنند: توقف ما در اینجا بی فایده است لذا چهل نفر از مقر نگهبانی فرو آمدند و جز ده نفر در انجا باقی نماند خالد بن ولید مقر نگهبانی را خلوت دید با یک حمله توام با غافلگیری پشت سر مسلمانان ظاهر شد لیثی رزمنده شجاع قریش به پرچمدار رشید اسلام، مصعب بن عمیر حمله کرد و او را به شهادت رسانید، صورت مصعب پوشیده بود وی به گمان اینکه مقتول پیامبر اسلام است بی اختیار فریاد زد((الا قد قتل محمد، الا قد قتل محمد)) این خبر باعث شد اکثریت فریب به اتفاق پا به فرار گذاردند بطوری که در میدان جز چند نفر انگشت شمار باقی نماندند. انس بن نضر عموی انس بن مالک گوید دیدم عمر بن خطاب و طلحه بن عبیدالله در گوشه ای نشسته اند در فکر نجات خود هستند گفتم چرا نشسته اید گفتند محمد را کشتن. گفتم اگر پیامبر کشته شده خدای او زنده است، می گوید دیدم حرفم تاثیر ندارد سلاح برداشتم و مشغول پیکار شدم (1). جنگ اح بخترین محک برای شناختن مومن از غیر مومن و عالی ترین مقیاس برای تعیین میزان ایمان بسیاری از مدعیان ایمان بود. یکی از زنان به نام نسیبه چون دید مسلمانان در حال فرارند شمشیری بدست گرفت و از رسول خدا (ص) دفاع کرد و پیامبر (ص) دربارهی این زن گفت:(مقام نسیبة بنت کعب خیر من مقام فلان و فلان)».
ابن ثیر می نویسد:(3)پیامبر (ص) از خر طرف مورد هجوم لشکر قریش قرار گرفت هر دسته ای که به آن حضرت حمله می آوردند علی (ع) به فرمان پیامبر به آن ها حمله می برد و با کشتن بعضی از آنها موجبات تفرقشان را فراهم می کرد این جریان چند بار در احد تکرار شد به پاس این فذاکاری امین وحی نازل شد و ایثار علی را نزد پیامبر (ص) ستوده..ندای در میدان شنیده شد.
«لا سیف الا ذوالفقار و لا فتی الا علی(4)»
مرحوم مفید (ق) در ارشاد، از امام صادق (ع) پر چمداران قریش نه نفر بودند و همگی یکی پس از دیگری بدست علی (ع) از پای در آمدند ابتدا طلحة بن طلیحه، سعید بن طلحه، عثمان بن طلحه ، شافع بن طلحه، حارث بن ای طلحه، عزیز بن عثمان، عبدالله بن جمیله، ارطاة بن شرا حبیل، صواب.
در این جنگ هفتاد نفر از مسلمانان به شهادت رسیدند.22یا28 نفر از مشرکان به قتل رسیدند(5). که دوازده نفر بدست علی (ع) کشته شدندـ(6) در آن روز علی (ع) شصت زخم و جراحت از شمشیر و نیزه بر بدن او وارد شد.
1). انس در این نبقرد هفتاد زخم برداشت ونعش او را فقط خواهرش توانست بشناسد.
2).بحار،ج 20،ص 54، روایت3.
3).الکامل.
4).بحار،ج 19، ص 317، روایت 64.
5).سیره ابن هشام ج2،ص 81.
6).شرح ابن ابی الحدید،ج3.

موضوع قفل شده است