روزه قضا رمضان

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه قضا رمضان

سلام اگر به خاطر ضعف شدید قضای رمضان غیر موسع را به تاخیر بیندازی اشکال دارد؟
مرجع:آیت العظمی آقای خامنه ای (مد ظله)

یا زهرا;130992 نوشت:
سلام اگر به خاطر ضعف شدید قضای رمضان غیر موسع را به تاخیر بیندازی اشکال دارد؟ مرجع:آیت العظمی آقای خامنه ای (مد ظله)

با سلام خدمت سرکار یا زهرای گرانقدر و تشکر از سئوال شما

اگر بخاطر ضعف شدیدی که عادتا قابل تحمل نیست روزه را به تأخیر بیندازید معذور هستید و اشکالی ندارد و اما اگر در طول سال می توانستید و در گرفتن قضا کوتاهی کردید ، کفاره آنرا هم باید بپردازید (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با سلام و تشکر از زحمات شما

ببخشید اگر کسی یاد نداشته باشد یا اینکه شک داشته باشد که روزه ی قضا دارد یا خیر ؟ تکلیفش چیست؟

آیت الله مکارم شیرازی

پیشاپیش ممنونم

سایه خورشید;157643 نوشت:
با سلام و تشکر از زحمات شما ببخشید اگر کسی یاد نداشته باشد یا اینکه شک داشته باشد که روزه ی قضا دارد یا خیر ؟ تکلیفش چیست؟ آیت الله مکارم شیرازی پیشاپیش ممنونم

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار سایه خورشید گرانقدر و تشکر از سئوال شما

اگر کسی به یاد ندارد یا شک دارد که روزه قضایی به گردن دارد یا خیر تکلیفی ندارد .
اما اگر مقدار زیادتر را شک دارد مثلا نمی داند 5 روز روزه قضا دارد یا 10 روز ، قضای همان 5 روز کافی است و گرفتن 10 روز روزه بر او واجب نیست .
مگر اینکه در گذشته می دانسته است چند روز قضا داشته ولی بواسطه سهل انگاری اکنون فراموش کرده است بنابر احتیاط واجب باید مقدار بیشتر را بخواند . (1)

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1199

من چند روز روزه غذا دارم ولی یادم رفته چند روز روزه دارم باید چه کار کنم

ahmad-delpiero;161970 نوشت:
من چند روز روزه غذا دارم ولی یادم رفته چند روز روزه دارم باید چه کار کنم

با عرض سلام و ادب خدمت جناب ahmad-delpiero گرامی

لطفا نام مرجع تقلید خود را بیان نمایید تا بهتر بتوانیم در خدمت حضرتعالی باشیم

همیشه موفق باشید

با سلام بر کار شناسان عزیز
من یک سئوال داشتم در مورد قضای روزه : لطفا راهنمایی کنید!!!
من از 18 سالگی روزه گرفتم و حدود 3 سال روزه نگرفتم تکلیفم چی هست؟؟؟ چند ماه باید بگیرم ؟؟ ایا کفاره دارد؟؟؟

مرجع تقلید: ایت الله نوری همدانی + ایت الله خامنه ای

سپاس

j.shapoor;197965 نوشت:
من یک سئوال داشتم در مورد قضای روزه : لطفا راهنمایی کنید!!! من از 18 سالگی روزه گرفتم و حدود 3 سال روزه نگرفتم تکلیفم چی هست؟؟؟ چند ماه باید بگیرم ؟؟ ایا کفاره دارد؟؟؟ مرجع تقلید: ایت الله نوری همدانی + ایت الله خامنه ای

با سلام و احترام

قضاى آنچه از ماه رمضان فوت شده،واجب است، و اگر افطار عمدى و بدون عذر شرعى بوده، علاوه بر قضا، کفّاره هر روز هم واجب است که عبارت است از شصت روز روزه يا اطعام شصت فقير و يا دادن شصت مد طعام به شصت مسکين که سهم هر کدام يک مدّ است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س814
آیه الله نوری همدانی،رساله،م1657

یعنی چی؟؟؟ یعنی به ازای هر روز که نگرفتم باید یا 60 روز روزه بگیرم یا به 60 فقیر غذا بدم!!!! 3 سال هست ها!!!
بابا 60 روز خیلی در میاد !!! منطقی نیست!!! توی کتاب سیاحت غرب گفته بود خدا زیاد سخت نمی گیره(بین سن 15 تا 18)!!!
به نظر شما 60 نفر را ادم غذا بده بهتر هست یا 60 روز به ازای 1 روز ادم روزه بگیره!!! به نظر من 60 نفر فقیر بهتره باز اگر اگه ادم پولدار باشه!!!؟؟؟ راستی اگه نگیریم چی میشه؟؟؟

سپاس

[quote=j.shapoor;197986]یعنی چی؟؟؟ یعنی به ازای هر روز که نگرفتم باید یا 60 روز روزه بگیرم یا به 60 فقیر غذا بدم!!!! 3 سال هست ها!!![/quote]
باسلام خدمت شما کاربر محترم
همانطور استاد نور فرمودند بایدبه ازای هرروزی که روزه نگرفتید (درصورتی که افطارتان به حلال باشد)60 مد طعام یا 60روز روزه بگیرید که این 60روز روزه باید 31روز پشت سرهم باشد و29روز بقیه مانعی ندارد که بافاصله گرفته شود +ضمن اینکه یک روز بابت قضا ن همان روز باید گرفته شود که برای هر یک روز درواقع 61 روز می شود که 60 روز کفاره می شود ویک روز هم قضا .
بابا 60 روز خیلی در میاد !!! منطقی نیست!!! توی کتاب سیاحت غرب گفته بود خدا زیاد سخت نمی گیره(بین سن 15 تا 18)!!!
به نظر می سد همینکه همت کردید به یاد بدهکاری خود به خدا افتادید خیلی باارزش است ولی این پله اول است همت کنید پله بعدی را هم طی کنید فعلا برای کفاره اقدام بفرمایید اینکه خدا سخت گیر است یا نه ؟ فعلا تکلیف همین است که سر فرصت درکلام این موضوع را می توانید پی بگیرید.
ادرس =همان

من منظور تون دقیق نفهمیدم!!!
یعنی باید چه کار کنم!!!
من 3 سال روزه نگرفتم به دلیل ضعف بدنی و دوران نوجوانی و...
یعنی الان من باید 3 تا 31 روز روزه قضا بگیرم که میشه 93 روز: بعدش هم باید به ازای هر روزی که نگرفتم به 60 نفر فقیر غذا بدم که میشه 5580 نفر فقیر!!!! ایا درست هست!!!!؟؟؟؟؟

j.shapoor;198130 نوشت:
من منظور تون دقیق نفهمیدم!!! یعنی باید چه کار کنم!!! من 3 سال روزه نگرفتم به دلیل ضعف بدنی و دوران نوجوانی و... یعنی الان من باید 3 تا 31 روز روزه قضا بگیرم که میشه 93 روز: بعدش هم باید به ازای هر روزی که نگرفتم به 60 نفر فقیر غذا بدم که میشه 5580 نفر فقیر!!!! ایا درست هست!!!!؟؟؟؟؟

عرض سلام مجدد خدمت شما کاربرمحترم
انچه برداشت کردید اشتباه است ضمن اینکه شما در حین سوال نفرمودید بخاطر ضعف بوده؟با عنوان ضعف سوال ،جوابش تغییر می کند! واینکه ضعف بوده به چه حدی بوده؟ قابل تحمل نبود؟یعنی با استراحت در منزل نمی شدروزه گرفت؟ تاشما به این سوالات جواب بدهید انچه گفته شده بار دیگر مرور می کنیم.
عرض شد که اگر افطار عمدی داشتید(که استاد نور هم اشاره داشتند) به ازای هر روز روزه ای که عمداًنگرفتید ضمن اینکه روزه قضا هر روز راباید انجام دهید باید بابت هر روزکفاره هم بدهید ودرکفاره اش مخیر بین دو چیز هستید 1-یا 60 روز روزه که همین 60 روز روزه باید 31روز پشت سر هم و29 روز دیگر می شود با فاصله روزه بگیرید2- یا 60 نفر فقیر را اطعام دهید.
ادرس=همان

من الان هم از نظر بدنی ضعیف هستم مخصوصا اگه ماه رمضان توی تابستان باشه حالا بدتر : ولی در اون دوران چون عقل ادم کامل نبود و نوجوان بودم و ضعیف هم بودم نگرفتم و الان با اینکه ضعیف هستم مجبورم بگیرم!!!!!!!
در نتیجه باید سه ماه را روزه قضا بگیرم + 60 نفر فقیر را غذا بدم!!! حالا درسته!!؟؟

j.shapoor;198202 نوشت:
من الان هم از نظر بدنی ضعیف هستم مخصوصا اگه ماه رمضان توی تابستان باشه حالا بدتر : ولی در اون دوران چون عقل ادم کامل نبود و نوجوان بودم و ضعیف هم بودم نگرفتم و الان با اینکه ضعیف هستم مجبورم بگیرم!!!!!!! در نتیجه باید سه ماه را روزه قضا بگیرم + 60 نفر فقیر را غذا بدم!!! حالا درسته!!؟؟

عرض سلام مجدد
انچه فرمودید به صورت زیر اصلاح می شود::
سه ماه روزه قضا + بابت هرروز 60 نفر فقیر را طعام بدهید

hoomanb;198208 نوشت:
ماه قمری حد اکثر 30 روز است

مقصود از این سوال واضح نیست

متشکر

راستی من میتونم پول 60 نفر فقیر را به کمیته امداد بدم بعد اونها خودش غذا بدن !!!! و ایا اون طعام میتونه در حد یک نان بربری باشه!!!! یا باید بیشتر باشه!! چطوری محاسبه میشه!!!

سپاس

لطفا راهنمایی کنید!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

j.shapoor;198278 نوشت:
راستی من میتونم پول 60 نفر فقیر را به کمیته امداد بدم بعد اونها خودش غذا بدن !!!! و ایا اون طعام میتونه در حد یک نان بربری باشه!!!! یا باید بیشتر باشه!! چطوری محاسبه میشه!!!

انچه شما از کفاره باید پرداخت کنید اطعام 750 گرم از گندم ( نان هم باشد اشکالی ندارد منتها وزن نان باید به مقدار 750گرم گندم را داشته باشد)یا برنج یا ارد.. واین اطعام به عهده شماست اینکه می فرمایید به کمیته امداد بدهید درصورتیکه این نهاد وظیفه واجب شما را انجام داده باشد از ذمه شما ساقط میشود.
رساله مراجع /ج=1/م=1660

سلام

در صورتی که از سال قبل( تابستان سال90) به دلیل مسافرت روزه قضا داشته باشیم و تا امسال کاهلی کرده باشیم و هم اکنون به دلیل ضعف جسمانی امکان گرفتن روزه قضا را نداشته باشیم. آیا این امکان وجود دارد بعد از رمضان امسال (تابستان 91) قضای روزه را به جا بیاوریم ؟

با تشکر

مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای

بانو;234319 نوشت:
سلام در صورتی که از سال قبل( تابستان سال90) به دلیل مسافرت روزه قضا داشته باشیم و تا امسال کاهلی کرده باشیم و هم اکنون به دلیل ضعف جسمانی امکان گرفتن روزه قضا را نداشته باشیم. آیا این امکان وجود دارد بعد از رمضان امسال (تابستان 91) قضای روزه را به جا بیاوریم ؟ با تشکر مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای

با سلام خدمت سرکار بانو و تشکر از سئوال شما

اگر اکنون بخاطر ضعف جسمانی شدیدی که عادتا قابل تحمل نیست نتوانید قضای روزه را تا ماه رمضان بگیرید،معذور هستید و اشکالی ندارد ولی با توجه به اینکه در طول سال می توانستید و در گرفتن قضا کوتاهی کردید ، کفاره آنرا هم باید بپردازید و به ازای هر روز،علاوه بر قضا باید یک مد طعام کفاره دهید.

استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

نور;234325 نوشت:
مد طعام کفاره دهید.

با سلام و خدا قوت
مد كفاره ي روزه ي اين چنيني با كفاره ي روزه اي كه از عمد و در ماه رمضان گرفته نشده متفاوت است، درست است؟

ریحانة النبی;234330 نوشت:
مد كفاره ي روزه ي اين چنيني با كفاره ي روزه اي كه از عمد و در ماه رمضان گرفته نشده متفاوت است، درست است؟

با سلام و عرض ادب و تشکر از سوال شما

کفاره عمدی عبارت است از شصت روز روزه يا اطعام شصت فقير و يا دادن شصت مد طعام به شصت مسکين که سهم هر کدام يک مدّ است. و کفاره تاخیر روزه هم به ازای هر روز یک مد طعام است که در هر دو مورد، منظور از یک مد طعام(تقریبا ده سیر) گندم،جو و امثال اینها می باشد.

1.امام خمینی،توضیح المسائل،م1707و1710
2.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س814

با سلام
در پرداخت کفاره روزه آیا قبل یا بعد از افطار بودنش مهمه؟( در فرضی که بیش از یک سال از روزه قضا گذشته)
یعنی قضای روزه رو که میگیریم باید بعد افطار یک مد طعام بدیم یا قبلش؟
اصلا" لازمه همون روز بدیم؟

کنیز زینب;298636 نوشت:
با سلام در پرداخت کفاره روزه آیا قبل یا بعد از افطار بودنش مهمه؟( در فرضی که بیش از یک سال از روزه قضا گذشته) یعنی قضای روزه رو که میگیریم باید بعد افطار یک مد طعام بدیم یا قبلش؟ اصلا" لازمه همون روز بدیم؟

با سلام و عرض ادب

کفاره تاخیر قضای روزه را واجب نیست حتما همان روزی که روزه اش را میگیرید،بپردازید و پرداخت قبل و بعد از افطار بودن آن هم تفاوتی ندارد.

رساله مراجع،احکام کفاره روزه

با سلام
من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟

[="Tahoma"][="Black"]

net;317894 نوشت:
با سلام من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا بتوانیم پاسخ دقیق تری تقدیمتان کنیم .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم
بنده 24 سال سن دارم و فقط موفق شدم 2 سال از ماه های رمضانی رو که بر من واجب بوده رو روزه بگیرم.
من تحت هیچ شرایطی نمیتونم این همه روزه و کفاره بگیرم و بدم. بخاطر هر یک روز روزه نگرفتن در ماه رمضان 60 روز روزه قضا یا سیر کردن 60نفر فقیر آن هم در این گرانی که خود را به زور سیر میکنیم؟؟

مگه خدا نگفته که نمیخواد بندهاشو به زحمت بندازه پس این چه حکمیه؟؟؟
آخه من اگه بتونم این همه روزه قضا بگیرم که اصلا نمیزاشتم کار به اینجا بکشه.

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

سجاد;318230 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا بتوانیم پاسخ دقیق تری تقدیمتان کنیم .

همیشه موفق و سلامت باشید

مقام معظم رهبری

blackview;318325 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم بنده 24 سال سن دارم و فقط موفق شدم 2 سال از ماه های رمضانی رو که بر من واجب بوده رو روزه بگیرم. من تحت هیچ شرایطی نمیتونم این همه روزه و کفاره بگیرم و بدم. بخاطر هر یک روز روزه نگرفتن در ماه رمضان 60 روز روزه قضا یا سیر کردن 60نفر فقیر آن هم در این گرانی که خود را به زور سیر میکنیم؟؟ مگه خدا نگفته که نمیخواد بندهاشو به زحمت بندازه پس این چه حکمیه؟؟؟ آخه من اگه بتونم این همه روزه قضا بگیرم که اصلا نمیزاشتم کار به اینجا بکشه. مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب و تشکر از صبوری شما

هرگاه هيچ يک از اين سه کار(60 روز روزه،آزادکردن بنده و اطعام 60فقیر) ممکن نشود هر چند «مُد» که مى تواند به فقرا اطعام کند و اگر نتواند بايد 18 روز روزه بگيرد و اگر نتواند هر چند روز که مى تواند به جا آورد و اگر نتواند استغفار کند و همين اندازه که در قلب بگويد: «استغفراللّه» کافى است و واجب نيست بعداً که قدرت پيدا کرد کفّاره رابدهد.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1402

net;317894 نوشت:
با سلام
من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟

کسی نیست جواب سوال ما رو بده

موضوع قفل شده است