آیا نمازهایم قبول می گردد؟(تیمم به جای غسل)

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نمازهایم قبول می گردد؟(تیمم به جای غسل)

با سلام
گهگاهی درمسجد بادوستان درباره احکام صحبت می کنیم یکی ازدوستان سئوالی را پرسیدندکه عیننا خدمتتان عرض می کنم :

من اوقاتی پیش می آید که غسل برم واجب می گردد ولی با وجود بودن آب و
نبودن مانعی برای انجام غسل ، صرفا بواسطه احتمالی که در ذهنم می گذرد
مبنی براینکه اگر غسل کنم سرما می خورم ، نمازم را باتیمم بدل از غسل می خوانم . آیا نمازی یانمازهایی را که خوانده ام درست است یا باید قضا ی آن را به
جا آورم؟
خواهشمندم درپاسخگویی به هین سئوال همکاری فرمایید. لازم به ذکر است که نامبرده از مقلدان حضرت ایت الله خامنه ای هستند.

عرض ادب و احترام خدمت پرسش گر گرامی و اساتید محترم:Gol:

احکامی رو در خصوص این مسأله پیدا کردم که با اجازه اساتید بیان میکنم.

سوم از موارد تیمم این است که

٦٦٩: اگر از استعمال آب بر جان خود بترسد يا بترسد كه به واسطه استعمال آن،مرض يا عيبى در او پيدا شود يا مرضش طول بكشد يا شدت كند يا به سختى معالجه شود، بايد تيمم نمايد. ولى اگر آب گرم براى او ضرر ندارد، بايد با آب گرم وضو بگيرد يا غسل كند.

٦٧٠ : لازم نيست‏ يقين كند كه آب براى او ضرر دارد، بلكه اگر احتمال ضرر بدهد، چنانچه احتمال او در نظر مردم بجا باشد و از آن احتمال ترس براى او پيدا شود، بايد تيمم كند.

رساله امام ( رحمه الله علیه )

س 208: کسى که غسل جنابت را براى نماز صبح انجام نداده است و به اعتقاد اين که اگر غسل کند، مريض مى‏شود، تيمم کرده است، چه حکمى دارد؟

ج: اگر به اعتقاد او غسل برايش ضرر دارد، تيمم اشکال ندارد و نماز با آن صحيح است.

اجوبه الاستفتائات

در نهایت با توجه به سوال، حقیر فکر میکنم عسر و حرجی در غسل نبوده و احتمال ان نیز مردود است.:ok:

پرسش گر محترم منتظر پاسخ صحیح کارشناسان فقه باشید.

حقیر هم منتظر بررسی پاسخم هستم.

از کارشناسان بابت سبقت در پاسخگویی عذرخواهی میکنم.:Gol:

از کارشناسان محترم فقه تقاضا میکنم پاسخ این سوال رو بفرمایند.

با تشکر:Gol:

باید احتمال ضرر عقلایی و در نظر مردم بجا باشد در این مرحله هم اگر بتوانند با تدبیری مشکل را رفع کند مثلا اب را گرمتر کند یا مدت زمان غسل را کوتاهتر نماید ؛ نوبت به تیمم نمیرسد
و اگر به واسطه یقین یا خوف ضرر تیمم کند و قبل از نماز بفهمد اب برایش ضرر نداشته تیمم او باطل است

توضیح المسائل امام،م670 و673

ارشاد;130534 نوشت:
من اوقاتی پیش می آید که غسل برم واجب می گردد ولی با وجود بودن آب و نبودن مانعی برای انجام غسل ، صرفا بواسطه احتمالی که در ذهنم می گذرد مبنی براینکه اگر غسل کنم سرما می خورم ، نمازم را باتیمم بدل از غسل می خوانم . آیا نمازی یانمازهایی را که خوانده ام درست است یا باید قضا ی آن را به جا آورم؟

عرشیان;130541 نوشت:
در نهایت با توجه به سوال، حقیر فکر میکنم عسر و حرجی در غسل نبوده و احتمال ان نیز مردود است.

با سلام خدمت کاربر محترم ارشاد بزرگوار و تشکر از سئوالی که نقل فرمودید

همانطور که همکار محترم سرکار عرشیان گرانقدر با ذکر منابع اشاره فرمودند تیمم بدل از غسلی که صرفا بر پایه احتمال ذهنی سرما خوردن هنگام غسل باشد ، صحیح نیست و نماز هایی که با این تیمم انجام شده باطل است و باید قضا شود.

پیروز و موفق باشید

موضوع قفل شده است