صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خمس خريد مسكن

نوشته
    1
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5

خمس خريد مسكن

با سلام
    3 ماه پيش براي اولين بار رفتم خمسم رو بدم. مقلد آقاي مكارم هستم. توي خونه 56 متري كه با سرمايه بابام و كمك خودم خريداري شده زندگي ميكنم. 18 ميليون هم هنوز بابتش بدهكار بانك هستم كه دارم ماهي 350 هزار تومن قسطشو ميدم و تا 5 سال ديگه بايد بدم. اين خونه مشكلاتي داره اعم از اينكه پاركينگ نداره. آسانسورش خيلي كوچيكه. راهروهاش خيلي تنگه. تصميم گرفتم با پس اندازهاي ساليانه اي كه دارم يه وام بانك مسكن بگيرم(يعني 10 ميليون پس انداز كنم به مدت 1 سال تا 30 ميليون تومن وام بگيرم) و خونه رو عوض كنم. براي شروع دو و شيشصد گذاشتم بانك مسكن. نماينده آقاي مكارم در دفترشون گفتند كه اين پول خمس داره و همچنين توي رساله ايشون نوشته پس اندازها بايد سال به سال خمس داده بشن. با اين روش خونه عوض كردن من عقب مي افته و با وضع تورم مسكن شايد اصلا نتونم خونم رو عوض كنم. از طرفي از جاي ديگه پرسيدم كه اگه خونه در شان نباشه مبالغي كه پس انداز ميشه خمس نداره. با وجود اين 100 هزار تومن از خمس 600 هزار تومني رو كه در دفتر ايشون مقيد به پرداختم كردند رو پرداختم. اما الان نميدونم بايد چكار كنم. تصميم گرفتم با پس اندازهام طلا بگيرم واسه خانومم كه بعد از 5 سال بفروشمشون و وام بگيرم واسه خونه. كه باز توي رساله ديدم كه زيورآلات اگه بيشتر از نياز باشه خمس داره. لطفا راهنماييم كنيد.
    با سپاس

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

با سلام و احترام

به نظر آیه الله مکارم به پولی که جهت گرفتن وام مسکن در بانک گذاشته می شود،و سال از آن میگذرد،خمس تعلق میگیرد.

استفتائات آیه الله مکارم،ج2،س533

5. صلوات ها 7

آشنای قریب آنلاین نیست. همکار سابق افتخاری انجمن کلام و عقاید

علاقه
    عقایدو تاریخ و فرق و مذاهب و مباحث پیرامون خانواده
    نوشته
    387
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    2634

با سلام خدمت دوست عزیز
    خمس مثل نماز واجب است اما اگر برای شما پرداخت آن اینقدر مشکل است که زندگیتان را مختل می کند می توانید با دستگردان کردن پول (که نشان از پرداخت خمس و گرفتن قرض الحسنه از دفتر مرجع تقلیدتان است) کم کم آن را پرداخت نمایید به گونه ای که زندگیتان مختل نگردد

بخشی از نامه امیر المومنین علیه السلام به مالک اشتر:
    ای مالک
    اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی،
    فردا به آن چشم نگاهش نکن،
    شاید سحر توبه کرده باشد
    و تو ندانی..........
    و تو ندانی......
    و تو ندانی...
    و تو ندانی

7. صلوات ها 7

آشنای قریب آنلاین نیست. همکار سابق افتخاری انجمن کلام و عقاید

علاقه
    عقایدو تاریخ و فرق و مذاهب و مباحث پیرامون خانواده
    نوشته
    387
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    2634

با سلام خدمت دوست عزیز mahdi129133
    خیلی ها خمسشون رو نمی تونن یک جا پرداخت کنند و اگر بخوان تمام خمسشون رو پرداخت کنند زندگیشون مختل می شه مثلا ما یه دوستی داریم که دارای یک زمین بود و زمین رو به همسرش بخشید، کسی که یک چیز غیر متعارف به کسی می بخشه باید خمسش رو هم پرداخت کنه لذا به دفتر مرجع تقلیدش رفت و قضیه رو گفت.
    اونها هم گفتند: که باید خمسش رو بدی.
    گفت من اصلا پول ندارم و نمی تونم خمسش رو بدم.
    از دفتر اون مرجع به اندازه خمس اون شخص به او پول دادند به عنوان قرض
    سپس اون پول رو از او به عنوان خمس زمینش گرفتند (پس دیگه خمسی گردن وی نبود و دوست ما فقط باید بدهی دفتر رو پرداخت می کرد)
    سپس به او گفتند هر وقت که توانستی بیا و بدهی ما رو بده
    اگه تونستی یکجا بده اگه نتونستی کم کم بده تا زمانی که تمام بدهی رو بدی
    اینطوری مالش پاک شد و خمسی گردنش نبود و کم کم و در طی چند سال بدهی اش به دفتر مرجع تقلیدش رو پرداخت کرد تا اینکه بدهیش صاف شد
    شما هم اگه براتون مقدور نیست که خمس مالتون رو یکجا پرداخت کنید می تونید برید دفتر مرجع تقلیدتون و این طوری مشکلتون رو حل کنید
    البته از کارشناسان محترم احکام عذر خواهی می کنم چرا که باید ایشان جواب می داند و بنده جسارت کردم و جواب این دوست عزیزمون رو نوشتم

بخشی از نامه امیر المومنین علیه السلام به مالک اشتر:
    ای مالک
    اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی،
    فردا به آن چشم نگاهش نکن،
    شاید سحر توبه کرده باشد
    و تو ندانی..........
    و تو ندانی......
    و تو ندانی...
    و تو ندانی

9. صلوات ها 7

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

با سلام
    یک ملک مسکونی و مغازه دارم که از لحاظ ملکی مشترک است . چندین سال قبل آن را با کلی قرض خریداری کردم .در حال حاضر در منزل ساکن و در مغازه به کسب مشغول هستم .
    میخواستم شرایط خمس هرکدام یعنی خانه و مغازه را از دید رهبری بررسی بفرمایید.
    باتشکر

11. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi1362 نمایش پست ها
    با سلام یک ملک مسکونی و مغازه دارم که از لحاظ ملکی مشترک است . چندین سال قبل آن را با کلی قرض خریداری کردم .در حال حاضر در منزل ساکن و در مغازه به کسب مشغول هستم . میخواستم شرایط خمس هرکدام یعنی خانه و مغازه را از دید رهبری بررسی بفرمایید. باتشکر
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب mahdi1362 گرامی و تشکر از سئوال شما

منزلی که در آن ساکن هستید اگر مطابق شأن شماست ، خمس ندارد .
    مغازه ای که دارید و کالاهایی که در آن است سر سال خمسی ، حکم سرمایه را دارد و اگر قیمت خرید آنها را از درآمد کسبتان پرداخت کرده باشید ، متعلق خمس است و باید خمس آنرا پرداخت نمایید . (1)

اما اگر پرداختن خمس سرمایه تان موجب شود که درآمدی که از باقیمانده سرمایه بدست می آورید ، برای هزینه های زندگی ، کافی نباشد یا اینکه کسب با باقیمانده سرمایه مناسب شأن عرفی شما نباشد ، خمس ندارد . (2)

پی نوشت:
    1. آیت الله خامنه ای، رساله اجوبه الاستفتائات س 924 و 952

2. استفتائات سایت معظم له به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/view.php?p...n8687&catid=49

13. صلوات ها 3

نوشته
    352
    حضور
    3 روز 46 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2573

سلام.اگه کسی خونه چند طبقه داشته باشه مطابق شانش.یکی از طبقه ها چند سالی خالی باشه نه اینکه اولش بگن میخوایم خالی بذاریم بلکه به این قصد باشه که ممکنه بعدا کسی توش ساکن بشه مثلا برای فرزندی که ازدواج میکنه و اجاره دادن اون طبقه به غریبه هامشقت داشته باشه ، به اون طبقه ای که چند ساله خالیه خمس تعلق میگیره؟ نماز اونجا میشه خوند؟
    طبق نظر آیت الله وحید و آیت الله خامنهای.
    شهید آوینی : ما شهادتی بی درد می خواهیم حال آنکه شهادت را جز به اهل درد ندهند.

15. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط هست هستی نمایش پست ها
    سلام.اگه کسی خونه چند طبقه داشته باشه مطابق شانش.یکی از طبقه ها چند سالی خالی باشه نه اینکه اولش بگن میخوایم خالی بذاریم بلکه به این قصد باشه که ممکنه بعدا کسی توش ساکن بشه مثلا برای فرزندی که ازدواج میکنه و اجاره دادن اون طبقه به غریبه هامشقت داشته باشه ، به اون طبقه ای که چند ساله خالیه خمس تعلق میگیره؟ نماز اونجا میشه خوند؟ طبق نظر آیت الله وحید و آیت الله خامنه ای.
    با عرض سلام و احترام خدمت سرکار هست هستی گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال چون مطابق شأن است به آن خمس تعلق نمى‌گيرد، ولى اگر بعضى طبقات آن را به قصد اجاره دادن ساخته يا تهيه كرده‌اند تا اجارۀ آن را صرف هزينه‌هاى زندگى كنند، آن مقدار از خانه حكم سرمايه را دارد، كه خمس دارد.
    در فرض تعلق خمس ، نماز خواندن در آنجا جایز نیست. (1)

در فرض سئوال متعلق خمس است و خواندن نماز در آنجا قبل از پرداخت خمس آن ، جایز نیست. (2)

پی نوشت:
    1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 961 و 373

2. استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم

17. صلوات ها 4

نوشته
    352
    حضور
    3 روز 46 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2573

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    اگر بعضى طبقات آن را به قصد اجاره دادن ساخته يا تهيه كرده‌اند تا اجارۀ آن را صرف هزينه‌هاى زندگى كنند، آن مقدار از خانه حكم سرمايه را دارد،
    باسلام. به این قصد خونه تهیه نشده. بلکه برای مصارف خودشون ساختن ولی مورد استفاده قرار نگرفته.
    شهید آوینی : ما شهادتی بی درد می خواهیم حال آنکه شهادت را جز به اهل درد ندهند.

19. صلوات ها 3

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

باسلام
    بنده مجرد هستم و یک واحد آپارتمانی خریداری کرده ام و در حال حاضر ان را اجاره داده ام تا زمانیکه ازدواج کنم . می خواستم ببینم از دید آیت اله مکارم شرایط خمس آن چگونه می باشد؟
    آیا به این خانه خمس تعلق می گیرد؟ باتشکر

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری