امانت از کتابخانه ========= سوال شرعی

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امانت از کتابخانه ========= سوال شرعی

با سلام دوباره
من دیروز یک تاپیک با همین نام ایجاد کردم.نمیدونم کدوم یکی از مدیران لطف کردن به جای جواب دادن به سوال کلا حذفش کردن.خب اگه جواب رو بلد نیستین چرا حذف می کنید؟!می خواین کسی نفهمه دانشتون کمه؟!البته احتمال هم داره اتفاقی دستشون خورده روی دکمه حذف:khandeh!:اگه تاپیک مشکل داشت حداقل یه پیغام می دادید که کاربر عزیز مشکل تاپیک شما این بود و به این دلیل حذف شد.یا اینکه کاربر عزیز این سایت رو ولش کن برو :ok:احسنت به این مدیر عزیز:Kaf:جالب اینجاست که قبل از حذف یکی از مدیران تشکر(صلوات)هم زیر پست من زده بود!!!
دوباره سوالم رو می پرسم.(مرجع تقلید رو هم خواستین عرض کنم مرحوم آیه الله بهجت.ببینم دیگه مشکل کار کجاست:khaneh:)
می خواستم بدونم حکم این کتابخانه ها چیه؟!یه نویسنده که با هزار امید میاد یه کتاب مینویسه وقتی توی یه کتابخانه ده تا کتابش موجود باشه ممکنه اون ده تا کتاب رو هزار نفر بخونن.(حالا شما ضرب کنید در تعداد کتابخانه های کل کشور)مطمئننا اون هزار نفر اگه کتابخانه ای وجود نداشت مجبور بودن برن کتاب رو از کتابفروشی بخرن.(حالا اگه هزار نفرشون هم نرن اون تعدادی که واقعا به اون کتاب نیاز دارن یا علاقه دارن یا ...بالاخره میرن میخرن).اما الان با وجود کتابخانه ها دیگه کسی نمیره پول پای کتاب بده(عمومیت نداره اما بالاخره وجود داره).
به نظر شما این حق الناس نیست؟!:Cheshmak:اون نویسنده و ناشر ضرر نمی کنن؟!
ممنون میشم جواب بدین.
خواهشا اگر خودتون(مدیران عزیز:Nishkhand:)جواب نمیدین حداقل تاپیک رو حذف نکنید.شاید یکی که جواب داره بیاد من رو راهنمایی کنه
(اگه تاپیک مشکلی داره یا خلاف قوانین هستش یا هر چیزی لطفا بگید.همین طوری حذف نکنید.:Cheshmak:)
ممنون:Gol:

اول من عذرخواهی می کنم که یکم تند صحبت کردم(نوشتم:Nishkhand:)
به نظرم یه سوء تفاهمی برای دوستان پیش اومده.من منظورم کتابخانه این سایت نیست.من اصلا منظورم "کتابخانه های مجازی"هم نیست.(هر چند اونها هم شاید مشمول سوال من بشن.)
من منظورم کتابخانه هایی مثل کتابخانه ملی(البته فکر کنم خود ناشران باید دو نسخه از کتابشون رو به کتابخانه ملی بدن)"کتابخانه آیه الله مرعشی نجفی و ....هست.یعنی کتابخانه هایی که کتاب امانت میدن(حتی اگه امانت هم ندن و کسی توی کتابخانه کتاب رو مطالعه کنه.به نظر من مشکل داره چون دیگه نمیره خود کتاب رو بخره.(در موارد اندکی شاید بره کتاب رو بخره ولی اکثرا کتابی که توی کتابخانه هست رو کسی نمیره خودش بخره.),دانشجوها میرن درس میخونن توش و ....
منظورم اینه که این امانت دادن ها حکمش چیه؟!من فکر نکنم کتابخانه ای که هزاران نسخه کتاب داره رفته باشه از همه ناشران و نویسندگان اجازه گرفته باشه.(اگر هم باشه تعدادش خیلی محدود هستش.)
امیدوارم دوستان منظور من رو متوجه شده باشن

[="blue"]به نام خدا
با سلام و خوش آمدگویی
همان طور که دانستید سوال شما حذف نشده بود
بنای سایت اسک دین بر جواب دادن به شما بزرگواران است
منتهی به علت شباهت با تاپیک مزبور ادغام گردید
از اینکه سوال خود را جامع توضیح دادید متشکرم
به زودی کارشناسان محترم به سوال شما جواب خواهند داد
[/]

[="red"]کارشناسان محترم لطفا جواب دوست بزرگوار سایت را بدهند
متشکرم[/]

novice.amin;129173 نوشت:
دوباره سوالم رو می پرسم.(مرجع تقلید رو هم خواستین عرض کنم مرحوم آیه الله بهجت.ببینم دیگه مشکل کار کجاست) می خواستم بدونم حکم این کتابخانه ها چیه؟!یه نویسنده که با هزار امید میاد یه کتاب مینویسه وقتی توی یه کتابخانه ده تا کتابش موجود باشه ممکنه اون ده تا کتاب رو هزار نفر بخونن.(حالا شما ضرب کنید در تعداد کتابخانه های کل کشور)مطمئننا اون هزار نفر اگه کتابخانه ای وجود نداشت مجبور بودن برن کتاب رو از کتابفروشی بخرن.(حالا اگه هزار نفرشون هم نرن اون تعدادی که واقعا به اون کتاب نیاز دارن یا علاقه دارن یا ...بالاخره میرن میخرن).اما الان با وجود کتابخانه ها دیگه کسی نمیره پول پای کتاب بده(عمومیت نداره اما بالاخره وجود داره). به نظر شما این حق الناس نیست؟!اون نویسنده و ناشر ضرر نمی کنن؟! ممنون میشم جواب بدین.

با سلام خدمت کاربر محترم جناب novice.amin و تشکر از سئوال شما

کتابخانه ها یا اشخاص بعد از خرید کتاب مالک آن می شوند گرچه تکثیر و کپی کردن کتاب ها جایز نیست اما امانت دادن آن به دیگران جزء اختیارات مالک و مطابق با اصل ملکیت و محدوده عرفی آن است و حقی از مؤلف و ناشر در این راستا تضییع نمی گردد . (1)

البته مؤلف یا ناشر می توانند در حین فروش شرط کنند که احدی غیر از خریدار یا خریداران از این کتاب یا محصول هیچ نوع استفاده ای نکند ، در این صورت این شرط صحیح و لازم الاجراست و خریدار حتی حق امانت دادن به دیگران را هم ندارد .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، استفتائات ، ج 3 ، س 4091 الی س4106 و استفتاء از دفتر معظم له در قم

سجاد;129419 نوشت:
با سلام خدمت کاربر محترم جناب novice.amin و تشکر از سئوال شما

کتابخانه ها یا اشخاص بعد از خرید کتاب مالک آن می شوند گرچه تکثیر و کپی کردن کتاب ها جایز نیست اما امانت دادن آن به دیگران جزء اختیارات مالک و مطابق با اصل ملکیت و محدوده عرفی آن است و حقی از مؤلف و ناشر در این راستا تضییع نمی گردد . (1)

البته مؤلف یا ناشر می توانند در حین فروش شرط کنند که احدی غیر از خریدار یا خریداران از این کتاب یا محصول هیچ نوع استفاده ای نکند ، در این صورت این شرط صحیح و لازم الاجراست و خریدار حتی حق امانت دادن به دیگران را هم ندارد .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، استفتائات ، ج 3 ، س 4091 الی س4106 و استفتاء از دفتر معظم له در قم

سلام
اول تشکر می کنم بابت پاسختون.
این آدرسی که دادید"آیت الله بهجت ، استفتائات ، ج 3 ، س 4091 الی س4106" رو من رفتم نگاه کردم.تماما مربوط به نرم افزار و فیلم و ...بود.:Nishkhand:
اما درباره پاسختون که مالک می تواند کتاب رو امانت بده.به نظر شما مالکی که کتاب رو به هزار نفر امانت میده دیگه کار درستی می کنه؟!فرض کنیم من از شما یه فیلم بخرم(یه دی وی دی فیلم شما رو به ارزش 5000 تومان!!!:Gig:ازتون میخرم.(با توجه به آدرسی که دادید من هم درباره فیلم مثال میزنم.:Cheshmak:)بعد بیام همون دی وی دی که الان من مالکش به حساب میام رو تو تلویزیون برای صد میلیون نفر به نمایش بزارم.(مثل این میمونه که به صد میلیون نفر دی وی دی رو قرض داده باشم نگاه کنن بعد پسم بدن.:khaneh:).حالا شما متضرر نشدید؟!دیگه کسی میره فیلم شما رو بخره؟!
در مورد اینکه
نقل قول:
مؤلف یا ناشر می توانند در حین فروش شرط کنند که احدی غیر از خریدار یا خریداران از این کتاب یا محصول هیچ نوع استفاده ای نکند

باید بگم که به نظر شما جمله "کلیه حقوق برای ناشر محفوظ است"جدا از جنبه حقوقی و ....چه معنایی داره؟!یعنی فقط کتاب من رو کپی نکنید؟!:Gig:یعنی اگه خواستید به هزار نفر امانت بدید؟!:ok:
جدا از این بحث من یه وضعیت رو برای شما مثال میزنم.شما لطف کنید جواب بدید.
شما به عنوان یک نویسنده کتابی رو زحمت می کشید می نویسیدبرای انجام تحقیقات و نگارش و ویرایش و ....چند ماه زحمت می کشید و چند میلیون پول خرج می کنید به امید اینکه با درآمد که از فروش کتاب خواهید داشت حداقل پول مخارجی که داشتید رو بدید.ناشر بنده خدا هم کتاب شما رو با هزار جور خرج(از چاپ گرفته تا حمل و نقل و ...(من چون وارد نیستم نمیدونم دقیقا چه خرج هایی داره.:Nishkhand:)منتشر می کنه.اون هم صد در صد اگر به دنبال سود نباشه حداقل به دنبال اینه که پول مخارجی که داشته رو دربیاره تا بتونه کتاب یه بنده خدای دیگه رو منتشر کنه.:Kaf:
شما بالاخره بعد از گذراندن هفت خان رستم:ok: کتاب رو منتشر می کنی.حالا من میام صد تا از کتاب های شما رو میخرم و میبرم توی ده تا کتابخانه میزارم.(به خدا قصدم کار خیره:khaneh:)اگه هر کتاب توی یک سال 50 بار خونده بشه شما نزدیک به 5000 خواننده ای که ممکن بود کتاب شما رو بخرن از دست میدید.اگر ده نفر مثل من پیدا بشن شما 50000 هزار نفر رو از دست میدید:Narahat az:.فکر کنید توی هر شهر چند تا کتابخانه هست؟!(من نمیگم کتابخانه چیز بدی هست.به هر حال این کتابخانه ها بعضا کتابهایی که سر جمع ده تا فروش هم ندارن رو میخرن و نمیزارن نویسنده بنده خدا از گشنگی بمیره.:Nishkhand:)
حالا به نظر شما نویسنده ای هست که حاضر بشه کتابشو مجانی عرضه کنه؟!(بگذریم از اینکه نویسندگان دنبال پول و .... نیستن اما چطوره که ما نمیتونیم یک فیلم رو مجانی نمایش بدیم(حتی اگه مالکش باشیم.)اما میتونیم یک کتاب رو به هزار نفر امانت بدیم؟من واقعا فرقش رو نمی فهمم.کتاب هم چیزی نیست که مثلا مثل دوچرخه یا .... وجودش ارزش داده باشه.محتواش هست که ارزش داره.من با یک بار خوندن نه دو بار خوندن دیگه الزاما به کتاب چاپ شده نیاز ندارم چون محتواش رو دریافت کردم.)
سرتون رو درد آوردم.:Cheshmak:نمیدونم منظور من رو متوجه شدید یا نه ولی من میگم این امانت دادن کار درستی نیست.اون هم در این وسعت حالا به دو سه نفر اشکال نداره نه اینکه به هزار نفر امانت داده بشه)
منتظر جواب شما هستم.:Gol:
ممنون:hamdel:

novice.amin;129487 نوشت:
این آدرسی که دادید"آیت الله بهجت ، استفتائات ، ج 3 ، س 4091 الی س4106" رو من رفتم نگاه کردم.تماما مربوط به نرم افزار و فیلم و ...بود.

با سلام و تشکر از اظهار نظر شما جناب novice.amin

نرم افزار ، فیلم ، کتاب یا هر محصول دیگر در جهت عدم جواز کپی و تکثیر تفاوتی ندارند .

novice.amin;129487 نوشت:
باید بگم که به نظر شما جمله "کلیه حقوق برای ناشر محفوظ است"جدا از جنبه حقوقی و ....چه معنایی داره؟!یعنی فقط کتاب من رو کپی نکنید؟!یعنی اگه خواستید به هزار نفر امانت بدید؟!

دقت بفرمایید که محدوده ملکیت و آثار آنرا مراجع عظام یا امثال حقیر تعیین نمی کنیم بلکه محدوده آن بدست عرف کتابخوانان و ناشران و نویسندگان است و معنای جمله "کلیه حقوق برای ناشر محفوظ است" هم به تعیین صاحب حق یا عرف مطلع می باشد .

عرف ناشران و نویسندگان در مورد محدوده ملکیت خریدار کتاب ، چنین نظری دارند شاهد آن هم این است که اگر هیئت امنای کتابخانه های کشور یا وزارت ارشاد قصد خرید از هر ناشری را داشته باشند آنها با وجود اینکه می دانند به قول شما این کتاب ها به هزاران نفر امانت داده می شود و شاید آنها دیگر میلی به خریدش نداشته باشند ، برای فروش ابراز تمایل و خوشحالی می کند اما اگر حتی یک خریدار بخواهد کتاب آنها را فتوکپی کند و بین چند ده نفر توزیع نماید نه تنها استقبال نمی کنند بلکه در بسیاری از موارد اقدام به فروش نمی کنند.

حال تصور کنید روزی ناشران و نویسندگان با شما همنوا شوند و در گفتار و رفتار خود اعلام کنند که ما به امانت دهندگان کتاب اعم از کتابخانه یا اشخاص کتاب نمی فروشیم آن وقت است که با تغییر عرف ، محدوده ملکیت خریدار هم تغییر کرده و ظهور در آن پیدا می کند و در حقیقت مفهوم ملکیت ناشی از خرید به استفاده شخصی محدود می شود و به تبع آن فتوای مراجع عظام هم تغییر خواهد کرد و محدوده استفاده شخصی را فقط برای مالک آزاد خواهند دانست نه بیش از آنرا مگر اینکه در معامله شرط شده باشد ، در حالی که همانطور که عرض کردم هماکنون و در جامعه ما محدوده ملکیت خریدار کتاب یقینا شامل امانت دادن آن به چندین و چند نفر به ویژه در کتابخانه ها می شود در نتیجه فتوای مراجع نیز مطابق با ظهور عرفی معاملات و اصل شمول محدوده ملکیت نسبت به موارد بالا است .

سلامت و پایدار باشید

سجاد;129521 نوشت:
با سلام و تشکر از اظهار نظر شما جناب novice.amin

نرم افزار ، فیلم ، کتاب یا هر محصول دیگر در جهت عدم جواز کپی و تکثیر تفاوتی ندارند .

دقت بفرمایید که محدوده ملکیت و آثار آنرا مراجع عظام یا امثال حقیر تعیین نمی کنیم بلکه محدوده آن بدست عرف کتابخوانان و ناشران و نویسندگان است و معنای جمله "کلیه حقوق برای ناشر محفوظ است" هم به تعیین صاحب حق یا عرف مطلع می باشد .

عرف ناشران و نویسندگان در مورد محدوده ملکیت خریدار کتاب ، چنین نظری دارند شاهد آن هم این است که اگر هیئت امنای کتابخانه های کشور یا وزارت ارشاد قصد خرید از هر ناشری را داشته باشند آنها با وجود اینکه می دانند به قول شما این کتاب ها به هزاران نفر امانت داده می شود و شاید آنها دیگر میلی به خریدش نداشته باشند ، برای فروش ابراز تمایل و خوشحالی می کند اما اگر حتی یک خریدار بخواهد کتاب آنها را فتوکپی کند و بین چند ده نفر توزیع نماید نه تنها استقبال نمی کنند بلکه در بسیاری از موارد اقدام به فروش نمی کنند.

حال تصور کنید روزی ناشران و نویسندگان با شما همنوا شوند و در گفتار و رفتار خود اعلام کنند که ما به امانت دهندگان کتاب اعم از کتابخانه یا اشخاص کتاب نمی فروشیم آن وقت است که با تغییر عرف ، محدوده ملکیت خریدار هم تغییر کرده و ظهور در آن پیدا می کند و در حقیقت مفهوم ملکیت ناشی از خرید به استفاده شخصی محدود می شود و به تبع آن فتوای مراجع عظام هم تغییر خواهد کرد و محدوده استفاده شخصی را فقط برای مالک آزاد خواهند دانست نه بیش از آنرا مگر اینکه در معامله شرط شده باشد ، در حالی که همانطور که عرض کردم هماکنون و در جامعه ما محدوده ملکیت خریدار کتاب یقینا شامل امانت دادن آن به چندین و چند نفر به ویژه در کتابخانه ها می شود در نتیجه فتوای مراجع نیز مطابق با ظهور عرفی معاملات و اصل شمول محدوده ملکیت نسبت به موارد بالا است .

سلامت و پایدار باشید

سلام و تشکر دوباره:hamdel:
نقل قول:

خدا رفتگان شما(وبنده)رو بیامرزه.من هم همین رو میگم.میگم کتاب مثل فیلم محتواش مهم هستش نه شکل فیزیکیش(دی وی دی یا کاغذ).
نقل قول:
عرف کتابخوانان و ناشران و نویسندگان است

اگر عرفی نادرست بود ما(یا مراجع)هم باید ازش تبعیت کنیم؟!من نمیدونم چرا ناشران موافقت می کنن(فکر کنم از این که کتاب هاشون روی دستشون باد کنه می ترسن:Nishkhand:(احتمالا پیش خودشون میگن نهایت دو تا دونه بیشتر از الان فروش می کنیم چرا ریسک کنیم و خودمون رو به زحمت بندازیم.:Nishkhand:.)یا اینکه می خوان اسمی در کنن یا نمی دونم.به هر حال چه سری هست که ضرر چند میلیونی یا چند صد میلیونی رو متقبل میشن الله اعلم:ok:(احتمالا همه ناشران خیر هستن.دوستدارن سرانه مطالعه زیاد بشه.:khaneh:)
به هر حال من هر چقدر چرتکه رو بالا پایین می کنم حکمت این کار(رضایت ناشران)رو نمی فهمم.
حالا یه سوال پیش میاد.ناشری که نخواد کتابش توی کتابخانه باشه چه کار میتونه بکنه؟!(گفتین شرط بکنه.ولی من تا الان حتی یک مورد هم مشاهده نکردم توی کتاب همچین چیزی نوشته باشن.یعنی همه نویسندگان و ناشران راضی هستن؟!:Gig:خدایا,بارالها!من چرا نمی فهمم؟!:Gig::Nishkhand:)
مطمئنا همه کتابخانه ها با ناشران قرارداد نمی بندن؟!(می بندن؟!:Gig:)
ببخشید اینقدر گیر میدم.خداییش درک نمی کنم.:Nishkhand:

novice.amin;129527 نوشت:
اگر عرفی نادرست بود ما(یا مراجع)هم باید ازش تبعیت کنیم؟!من نمیدونم چرا ناشران موافقت می کنن(فکر کنم از این که کتاب هاشون روی دستشون باد کنه می ترسن(احتمالا پیش خودشون میگن نهایت دو تا دونه بیشتر از الان فروش می کنیم چرا ریسک کنیم و خودمون رو به زحمت بندازیم..)یا اینکه می خوان اسمی در کنن یا نمی دونم.به هر حال چه سری هست که ضرر چند میلیونی یا چند صد میلیونی رو متقبل میشن الله اعلم(احتمالا همه ناشران خیر هستن.دوستدارن سرانه مطالعه زیاد بشه.) به هر حال من هر چقدر چرتکه رو بالا پایین می کنم حکمت این کار(رضایت ناشران)رو نمی فهمم. حالا یه سوال پیش میاد.ناشری که نخواد کتابش توی کتابخانه باشه چه کار میتونه بکنه؟!(گفتین شرط بکنه.ولی من تا الان حتی یک مورد هم مشاهده نکردم توی کتاب همچین چیزی نوشته باشن.یعنی همه نویسندگان و ناشران راضی هستن؟!خدایا,بارالها!من چرا نمی فهمم؟!) مطمئنا همه کتابخانه ها با ناشران قرارداد نمی بندن؟!(می بندن؟!) ببخشید اینقدر گیر میدم.خداییش درک نمی کنم. ممنون

با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما جناب novice.amin گرامی

تعیین محدوده ملکیت عرفی است و هر محدوده ای هم که عرفا معین شود نادرست نخواهد بود بنابراین تبعیت مراجع عظام در تعیین محدوده ملکیت از عرف هم کاری بجا و مناسب است .

اینکه چرا ناشران به کتابخانه ها کتاب می فروشند و حتی از آن استقبال می کنند ، جای تعجب ندارد ، روشن است که هر کاسبی به فکر رشد فروش و تجمیع ثروت است وقتی قشری از کاسبان کاری را که شما می فرمایید انجام نمی دهند بخاطر این است که آنطور که شما تصور می کنید به نفع آنها نیست و تصورتان از کار آنها نادرست است .

پیروز و موفق باشید

سجاد;129596 نوشت:
با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما جناب novice.amin گرامی

تعیین محدوده ملکیت عرفی است و هر محدوده ای هم که عرفا معین شود نادرست نخواهد بود بنابراین تبعیت مراجع عظام در تعیین محدوده ملکیت از عرف هم کاری بجا و مناسب است .

اینکه چرا ناشران به کتابخانه ها کتاب می فروشند و حتی از آن استقبال می کنند ، جای تعجب ندارد ، روشن است که هر کاسبی به فکر رشد فروش و تجمیع ثروت است وقتی قشری از کاسبان کاری را که شما می فرمایید انجام نمی دهند بخاطر این است که آنطور که شما تصور می کنید به نفع آنها نیست و تصورتان از کار آنها نادرست است .

پیروز و موفق باشید

سلام و تشکر سه باره:hamdel:
والا ما که سر از کار این ناشرا درنیاوردیم.:Nishkhand:یعنی هیچ ناشری تا حالا نشده که نخواد کتابش توی کتابخانه ها باشه؟!(حداقل یه مورد برای دلخوشی ما هم که شده:ok:)
کتاب هایی که پتانسیل فروش بالا دارن دیگه چرا باید راضی باشن؟!:Moteajeb!:به نظر من هستند نویسندگان و ناشرانی که راضی نیستن یا حداقل با اکراه قبول می کنن.الله اعلم:ok:
در پایان برای اینکه بحث بیشتر از این کش نیاد به سیاق عادل فردوسی پور میگم"می تونم قانع نشم؟":khandeh!:

novice.amin;129643 نوشت:
در پایان برای اینکه بحث بیشتر از این کش نیاد به سیاق عادل فردوسی پور میگم"می تونم قانع نشم؟"

با سلام مجدد و احترام

قانع نشدن شما فی نفسه اشکال شرعی ندارد !

در پناه حضرت حق باشید

دوست عزیز : novice.amin
بنده کارشناس نیستم که بخوام جواب فقهی بدم. اما یه چیزی به نظرم اومد گفتم برای شما هم بگم شاید مشکلتون حل شد. ببینید اینکه ناشری کتابش رو به کتابخانه ای امانت می ده شاید در ابتدا کمی ضرر برای اون داشته باشه ولی بعد از این که کتاب به معروفیت و مقبولیت رسید نه تنها اون ضرر اولیه رو جبران می کنه بلکه سود کلانی هم عاید ناشر می شه.
مثلا من میرم کتابخونه (هر چند که نمی رم) کتاب رو می گیرم و پیش 10 تا از دوستام تعریف این کتاب رو می کنم. اونا هم تمایل پیدا می کنن که برن ببینن. این 10 نفر هم دوباره به دوستاشون و ... طبق همون ضرب و تقسیمی که خودتون انجام دادید شمار کثیری از کتاب خون ها با کتاب مورد نظر آشنا میشن. حالا از این ها اگر نصفشون هم کتاب رو بخرن برا ناشر بسه. چرا بخرن؟
فکر می کنید چند درصد از افراد جامعه کتابی رو که نیاز دارند می رن کتابخونه بشینن بخونن. به نظر من که خیلی کمن.چون بعدا به کتاب نیاز دارن یا این که مایلند همیشه کتاب در دسترشون باشه ترجیح می دن کتاب رو بخرن(خود من و اکثر دوستانم از این جور افراد هستیم). شما فرمودید که کتاب با یه بار خوندن مطالبش فرا گرفته میشه و دیگه نیازی بهش نیست ولی بنده این طور فکر نمی کنم و اگر شما این طور هستید بهتون واقعا تبریک می گم...
موفق باشید و غصه ی ناشران رو نخورید. اون ها قطعا این کا رو با حساب و کتاب انجام می دن.

با سلام
دیدم اینجا در مورد امانت کتاب از کتابخانه صحبت شده گفتم سوالمو همینجا بگم:
بنده عضو کتابخونه هستم و زیاد کتاب امانت میگیرم همیشه هم مواظب بودم بلایی سر کتاب نیاد تنها یکبار جلد کتابی که میخوندم نجس شد منم کتاب رو شستم یعنی جلدشو شستم اما وقتی تحویل دادم حرفی نزدم آیا لازمه بگم یا خیر؟

اکسیر;285710 نوشت:
دیدم اینجا در مورد امانت کتاب از کتابخانه صحبت شده گفتم سوالمو همینجا بگم: بنده عضو کتابخونه هستم و زیاد کتاب امانت میگیرم همیشه هم مواظب بودم بلایی سر کتاب نیاد تنها یکبار جلد کتابی که میخوندم نجس شد منم کتاب رو شستم یعنی جلدشو شستم اما وقتی تحویل دادم حرفی نزدم آیا لازمه بگم یا خیر؟

با سلام و عرض ادب

اگر موجب خسارتی به کتاب شده باشد مثل اینکه با شستن تغییر حالت داده باشد یا... باید میگفتید و جبران خسارت مینمودید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

خیلی وقت پیش از یه کتابخونه عضو بودم که یکی از متصدی های کتابخونه به بعضی ها که اعتماد داشت بدون اینکه تو کامپیوتر ثبت کنه مجله و کتاب میداد.ولی میگفت پس بیارید
منم چند تا مجله گرفتم .
الان خیلی وقت میگذره و با این که موضوعش علمی هست اما خب تاریخش خیلی وقته گذشته و یه خورده کهنه شده.
چه جوری میشه جبران کرد.
فقط ه گرون تموم بشه یه راه دیگه بگید لطفا
نظر رهبری

majid_08;549164 نوشت:
خیلی وقت پیش از یه کتابخونه عضو بودم که یکی از متصدی های کتابخونه به بعضی ها که اعتماد داشت بدون اینکه تو کامپیوتر ثبت کنه مجله و کتاب میداد.ولی میگفت پس بیارید
منم چند تا مجله گرفتم .
الان خیلی وقت میگذره و با این که موضوعش علمی هست اما خب تاریخش خیلی وقته گذشته و یه خورده کهنه شده.
چه جوری میشه جبران کرد.
فقط ه گرون تموم بشه یه راه دیگه بگید لطفا
نظر رهبری

با سلام و عرض ادب

اگر خسارتی وارد شده است باید طبق مقررات قرار داده شده (خرید مجله مشابه یا پرداخت جریمه یا خسارت و..)جبران نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است