واسه نماز صبح بقیه رو بیدار کنیم ؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
واسه نماز صبح بقیه رو بیدار کنیم ؟

سلام... وقت اهالی متعالی

برای نماز صبح دیگران رو بیدار کنیم یا نه؟ مهمان اگه داشته باشیم هم بیدارش کنیم ؟
(نظر آقای سیستانی؟)

عشق من سلام
وقت شما هم ان شالله متعالی
والله بنده قبلا بیدار می کردم ولی حالا بیدار نمی کنم
بنده هم همین سوال رو دارم خدمت اساتید بزرگوار

عاشق حضرت فاطمه س;127381 نوشت:
سلام... وقت اهالی متعالی برای نماز صبح دیگران رو بیدار کنیم یا نه؟ مهمان اگه داشته باشیم هم بیدارش کنیم ؟ (نظر آقای سیستانی؟)

با سلام خدمت جناب عاشق حضرت فاطمه س و تشکر از سئوال شما

وقت شما هم بخیر و سلامتی

بیدار کردن دیگران مانند مهمان برای نماز صبح واجب نیست اما اگر بیدار نکردن فرزندان باعث سبک شمردن نماز و عادت کردن آنها به بی نمازی گردد ، بیدار کردنشان لازم است (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم

به نام خدا و با سلام،

خوب دیدم این مطلب رو از کاربر عزیز mmb5359 در بحث شب زنده داری نقل کنم که

درحديث آمده است اگرمردي اهل و ايالش را بيداركند تا باهم وضو بگيرند و باهم نماز كنند خداوند آنها را ازذاكرين ثبت مي كند
درحديث ديگردارد كه خداوند رحمت كند مردي را كه درشب بيدارمي شود و نمازمي گذارد و همسرش را هم بيدار مي كند و اگر بيدارنشد به صورتش آب مي پاشد و بالعكس اين قضيه هم آمده است كه اگرزن مردش را با آب پاشيدن بيدار كند مورد رحمت الهي قرار مي گيرد( و زنها ازاين كه ممكن است مردشان ناراحت شود نترسند اگرقصدشان خدايي باشد قطعا مورد لطف ورحمت خداوند واقع مي شوند).

با سلام

گاهی فرزندان اهل نماز صبح هستند،اما مادر پدر در نماز صبح تنبلی میکنند و نماز را سبک میشمارند.برای نمونه،چون عادت به قضا کردن و یا ترک نماز صبح نموده اند،بی تفاوت،اگر چند دقیقه قبل از طلوع خورشید بیدار شوند،میگذارند نمازشان قضا شود.
آیا در اینجا به جر امر به معروف و نهی از منکر،وظیفه ی فرزندان،بیدار کردن مادر پدرشان در صبح است؟
مقلد آیت الله مکارم

a_rezahu;217414 نوشت:
گاهی فرزندان اهل نماز صبح هستند،اما مادر پدر در نماز صبح تنبلی میکنند و نماز را سبک میشمارند.برای نمونه،چون عادت به قضا کردن و یا ترک نماز صبح نموده اند،بی تفاوت،اگر چند دقیقه قبل از طلوع خورشید بیدار شوند،میگذارند نمازشان قضا شود. آیا در اینجا به جر امر به معروف و نهی از منکر،وظیفه ی فرزندان،بیدار کردن مادر پدرشان در صبح است؟ مقلد آیت الله مکارم

با سلام و احترام

واجب نیست مگر اینکه آنها عادت به ترک نماز صبح کنند و آن را سبک بشمارند، در این صورت واجب است از باب امر به معروف و نهی از منکر به نحو مطلوبی آنها را بیدار کنید.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

[="Tahoma"]بسم الله الرحمن الرحیم

نور;217572 نوشت:
واجب نیست مگر اینکه آنها عادت به ترک نماز صبح کنند و آن را سبک بشمارند، در این صورت واجب است از باب امر به معروف و نهی از منکر به نحو مطلوبی آنها را بیدار کنید.

.
سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوارن کارشناس:Gol:
اگر پدر یا مادر خودشون موقع نماز صبح بیدار باشند ولی نیان که نماز صبح بخونند چی؟باز بر گردن ما هست که بگیم؟

مقلد دو بزرگوار آیت الله بهجت(ره) و آیت الله وحید میباشم

یا علی

:Gol:

«سید رضوی»;274654 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوارن کارشناس اگر پدر یا مادر خودشون موقع نماز صبح بیدار باشند ولی نیان که نماز صبح بخونند چی؟باز بر گردن ما هست که بگیم؟ مقلد دو بزرگوار آیت الله بهجت(ره) و آیت الله وحید میباشم

با سلام و احترام

مطابق با نظر هردو مرجع بزرگوار تقلید درفرض سوال،امر به معروف و نهی از منکر باوجود شرایطتش واجب است.

استفتا از دفتر آیه الله بهجت و آیه الله وحید در قم

اقا ما كه اومدیم دانشگاه نمازمان ترک شد وای :Black (7)::Black (7)::Black (7)::Black (7):
زندگی خیلی بهم فشار اورده
خیلی نا امید هستم اصلا حوصله درس ندارم

من که معدل 19-19/5 تو دبیرستان داشتم حالا باید منتظر معدل 10-12 باشم
چند بار میخواستم خود کشی کنم ولی می دانم که اگر خود کشی کنم میرم جهنم من که اگر روزی بیشتر از 5 ساعت می خوابیدم عذاب وجدان میگرفتم حالا روزی 10-12 ساعت به خاطر نا امیدی می خوابم خدایا کمکم کن:Ghamgin:
این ها را این جا نوشتم چون می دونم بچه های اسک دین از من بهترند مومن ترند چون او نها نماز می خوانند ولی من...
خیلی دوست دارم نماز بخوانم ولی بر من سنگین است در زندگی خیلی بر من سخت گذشته در درونم پر از عقده حقارت است دوست دارم همه ادم ها را بکشم یا خودم را:geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::please::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:

استفتا بالارو از امام خامنه ای میارید. لطفا؟ پست #3

شب اول قبر;127381 نوشت:
سلام... وقت اهالی متعالی برای نماز صبح دیگران رو بیدار کنیم یا نه؟ مهمان اگه داشته باشیم هم بیدارش کنیم ؟ (نظر آقای سیستانی؟)

عاشورایی;307879 نوشت:

لطفا منتظر پاسخ کارشناسان باشید :Gol:

سلام عليكم و رحمه الله

شنگول;307822 نوشت:
خیلی نا امید هستم اصلا حوصله درس ندارم من که معدل 19-19/5 تو دبیرستان داشتم حالا باید منتظر معدل 10-12 باشم

شنيده ام و ديده ام كه
طلبه ها . هر وقت درس استاد و مباحثش تمام ميشود در حجره ها مباحث رو بين خود مطرح ميكنند و بحث را ادامه ميدهند.
فيده اي روش اين است كه هم مطلب را خيل خوب دريافت ميكنند و هم منابع و مواخذ مرتبط با بحث استاد را در بعد درس پيدا ميكنند.

اين مباحث باعث اشتياق بيشتر آنها در يادگيري هم ميشود. و البته آنها از درسشان لذت ميبرند.

نميدانم شنگول گرامي درست انتخاب رشته كردي يا نه . آيا برنامه اي براي آن رشته داريد و يا توانائي اي در خود سراغ داريد كه آن رشته را انتخاب كرديد يا خير

اگر بله پس كمي صبر بايد داشته باشيد . به خدا توكل كنيد نماز را ادامه دهيد و سوالات خود را با ديگر دانشجويان در مين گذاريد تا آنها نيز راغب به مباحث گردند .

در نوميدي بسي اميد است - پايان شب سيه سپيد است

ان شاء الله تعالي

[="Tahoma"][="Black"]

عاشورایی;307879 نوشت:

با تشکر از سئوال جناب عالی

بیدار کردن دیگران مانند مهمان برای نماز صبح واجب نیست اما اگر بیدار نکردن فرزندان باعث سبک شمردن نماز و عادت کردن آنها به بی نمازی گردد ، بیدار کردنشان لازم است (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

با سلام وعرض خسته نباشی خدمت شما کارشناس محترم
راستش من شبها دیر خوابم میبره زودتر از ساعت 1 نیمه شب خوابم نمیبره با این حال به همسرم میسپارم که نماز صبح بیدارم کنه
بنده خدا خسته میشه از بس من را صدا میکنه دیگه بی خیال میشه بعد هم که بهش میگم بیدارم نکردی میگه بیدار شدی ولی از جات پا نشدی ولی من هیچ چیزی یادم نمیادایا نمازهای قضای من سهوا حساب میشه یا نه؟خیلی ناراحتم از خودم اون لحظه متنفر میشم چه کار کنم نمازام قضا نشه

[="tahoma"][="black"]با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

اگر بتوانید اقدامی برای قضا نشدن نمازها بکنید ولی انجام ندهید قضا کردن سهوی محسوب نمی شود .

لطفا برای گرفتن پاسخ این سؤال به انجمن اخلاق سایت مراجعه فرمایید .

همیشه موفق و سلامت باشید.[/][/]

:geryeh:

شنگول;307822 نوشت:
اقا ما كه اومدیم دانشگاه نمازمان ترک شد وای :Black (7)::Black (7)::Black (7)::Black (7):
زندگی خیلی بهم فشار اورده
خیلی نا امید هستم اصلا حوصله درس ندارم

من که معدل 19-19/5 تو دبیرستان داشتم حالا باید منتظر معدل 10-12 باشم
چند بار میخواستم خود کشی کنم ولی می دانم که اگر خود کشی کنم میرم جهنم من که اگر روزی بیشتر از 5 ساعت می خوابیدم عذاب وجدان میگرفتم حالا روزی 10-12 ساعت به خاطر نا امیدی می خوابم خدایا کمکم کن:Ghamgin:
این ها را این جا نوشتم چون می دونم بچه های اسک دین از من بهترند مومن ترند چون او نها نماز می خوانند ولی من...
خیلی دوست دارم نماز بخوانم ولی بر من سنگین است در زندگی خیلی بر من سخت گذشته در درونم پر از عقده حقارت است دوست دارم همه ادم ها را بکشم یا خودم را:geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::please::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:

:geryeh: خدا شما رو هم نجات بده ان شاء الله!
من يك دوستي داشتم نه نماز مي خوند نه حجاب داشت! انقدر دستشو گرفتم به زور بردمش وضو بگيره!بين رياضيا شاگرد اول مدرسه بود! كم كم عادت كرد! حتي توي زمستون با هم ميرفتيم با اب سرد وضو ميگرفتيم نماز خون شد با حجاب شد و....
سال بعد هم صف اول جماعت ديدمش!
بهش گفتم مينا ازون موقع همه ي نمازاتو خوندي گفت اره ازت ممنونم!
همه ي اينا ممكن شد به خاطر اراده ي خودش !

اما تا جايي كه يادمه گفتم به هر قيمتي نمازتو اول وقت بخون اين رمز هميشه نماز خوان ماندنه! البته به نظر من

بعد نماز خون شدنش كم كم بقيه اعمالشو درست كرد ! مثلا حجاب بيشتر تقلب رسودن كمتر كنترل نگاه و...

راه برگشت براي همه هست تا زنده ايم!:ok:

سلام در پاسخ به سوالی که راجع به بیدار کردن برای نماز صبح پرسیده شد لازم به ذکر است که شیوه ی معصومین علیهم السلام اینگونه بود که اگر کسی به آنها می سپرد که مرا برای نماز بیدار کنید آنها آن فرد را بیدار میکردند.لذا طبق ایه شریفه ی "لا اکراه فی الدین" هیچ اجباری در بیدار کردن یا بیدار نکردن فردی وجود ندارد.موفق باشید

آخه چرا انقدر ناامیدی؟ پس رحمت خدا چی؟

سلام دوست عزیز :شنگول، وقتی توی این موضوع یه پیغام میذاری یعنی اینکه در وجودت نمازو دوست داری و برات مهمه ،(خیلیا اصلا توجهی به عبارت این موضوع نمیکنن و رد میشن )،عکسی که به عنوان آواتارا انتخاب کردی ،دکتر حسابیه ،کسی که تا آخرین روزای عمرش دست از تلاش برنداشت( در حالی که مالاریا داشت و چند وقت یکبار هذیون میگفت و تب میکرد) ، مطمئنا تو هم می تونی مثل دکتر حسابی قوی و ساعی باشی ، فقط کافیه یه کم اراده کنی تا روحت رو بر جسمت غالب کنی ، مثلا می تونی یه جای خلوت موقع اذان ظهر سجاده بندازی و به خودت بگی که میخوای با دوست قدیمی و صمیمیت صحبت کنی ،مرتب و تمیز ،معطر ،و... (توی این لحظه شیطون میخواد منحرفت کنه ،سرتو بالا بگیر و بهش بگو الان وقت ندارم ،یادت نره ما انسانیم ،خلیفه الله،مقاممون بالاتره از شیطانه (که فرشته است ))،همه مشکلاتی در زندگیشون دارن ولی : هر که در این درگه مقرب تراست جام بلا بیشترش میدهند

موضوع قفل شده است