بررسی حدیث،کوروش بزرگ : مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ

تب‌های اولیه

178 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی حدیث،کوروش بزرگ : مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ

سلام، من نمی دانم که یکی از دوستان با این نوشته چه جیزیو می خواهد ثابت کند ولی خواهشی دارم، از شما نوشه این است:دروغ از زبان داریوش، کوروش و محمد اسلام ، داریوش هخامنشی: اهورامزدا دروغ را از سرزمین و مردم من بدور نگه دارد ،کوروش بزرگ : مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ ، محمد به علی : ای علی در 3 جا دروغ نیکوست : میدان جنگ ، وعده به زنان و اصلاح بین مردم.{ وسایل الشیعه – جلد 12} حدیث هم من نمی دونم که هست یا نیست وسائل الشیعه رو نگاه نکردم، خواهشم اینکه از کارشناسان و دوستان که می تواند راهنماییم کنند تا من با یک نوشته و یا حدیث و امثال آن که به این فرد جوابی بدهم که شاید دست از این کارها بردارد، البته احادیثی در مورد دروغ گفتن دارم ولی فکر نکنم که جواب دهد، ممنون

با سلام

اولا که یک باب در وسایل الشیعه داریم شامل چندین حدیث که با شدیدترین وجهی دروغ گفتن را ممنوع کرده است :

ـ باب تحريم الكذب

((16204)) 1 ـ محمد بن يعقوب، عن محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن علي بن الحكم، عن أبان الأحمر، عن فضيل بن يسار، عن أبي جعفر (عليه السلام) قال إن أول من يكذب الكذاب الله عزّ وجّل، ثم الملكان اللذان معه، ثم هو يعلم أنه كاذب.
ورواه البرقي في (المحاسن) عن الفضيل بن يسار مثله .

((16205)) 2 ـ وبالإسناد عن علي بن الحكم، عن عمر بن يزيد قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: إن الكذاب يهلك بالبينات، ويهلك اتباعه بالشبهات.

((16206)) 3 ـ وعن عدة من أصحابنا، عن أحمد بن محمد بن خالد، عن عثمان بن عيسى، عن ابن مسكان، عن محمد بن مسلم، عن أبي جعفر (عليه السلام) قال: ان الله عزّ وجّل جعل للشر أقفالا، وجعل مفاتيح تلك الأقفال الشراب، والكذب شر من الشراب.

دروغ از شراب بدتر است.

ورواه الصدوق في (عقاب الأعمال) عن جعفر بن علي، عن أبيه علي بن الحسن، عن (أبيه الحسن بن علي، عن عبدالله بن المغيرة) (1)، عن عثمان بن عيسى مثله (2).

((16207)) 4 ـ وعنهم، عن أحمد، عن أبيه، عمن ذكره، عن محمد بن عبد الرحمن بن أبي ليلى، عن أبيه، عمن ذكره (1) أبي جعفر (عليه السلام) قال: إن الكذب هو خراب الإيمان

دروغ ایمان را خراب میکند .

((16208)) 5 ـ وعنهم، عن أحمد، عن الحسن بن طريف، عن أبيه، عمن ذكره (1)، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: قال عيسى بن مريم (عليه السلام): من كثر كذبه ذهب بهاؤه.

((16209)) 6 ـ وعنه، عن عمرو بن عثمان، عن محمد بن سالم رفعه قال: قال أمير المؤمنين (عليه السلام): ينبغي للرجل المسلم أن يجتنب مواخاة الكذاب، فإنه يكذب حتى يجىء بالصدق فلا يصدق.
جزء 12 / صفحة (245)

((16210)) 7 ـ وعنه، عن ابن فضال، عن إبراهيم بن محمد الأشعري، عن عبيد بن زرارة قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: إن مما أعان الله (1) على الكذابين النسيان.

((16211)) 8 ـ وعنهم، عن سهل بن زياد، عن علي بن أسباط، عن أبي إسحاق الخراساني قال: كان أمير المؤمنين (عليه السلام) يقول إياكم والكذب، فإن كل راج طالب، وكل خائف هارب.

((16212)) 9 ـ وعن علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن ابن أبي عمير، عن عبد الرحمن بن الحجاج قال: قلت لأبي عبدالله (عليه السلام): الكذاب هو الذي يكذب في الشيء؟ قال: لا، ما من أحد إلا يكون ذاك منه، ولكن المطبوع على الكذب.

أقول: هذا مخصوص بعدم العمد أو المراد منه أن من كذب قليلا يسمى كاذبا لا كذابا.
((16213)) 10 ـ أحمد بن أبي عبدالله البرقي في (المحاسن) عن أبي بصير قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: إن العبد ليكذب حتى يكتب من الكذابين، فإذا كذب قال الله عزّ وجّل: كذب وفجر.

((16214)) 11 ـ وعن معمر بن خلاد، عن أبي الحسن الرضا (عليه
جزء 12 / صفحة (246)
السلام) قال: سئل رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) يكون المؤمن جبانا؟ قال: نعم، قيل: ويكون بخيلا؟ قال: نعم، قيل: ويكون كذابا؟ قال: لا.

یعنی پیامبر فرمودند که مومن ممکن است که ترسو و بخیل باشد اما دروغگو نیست .

((16215)) 12 ـ محمد بن علي بن الحسين قال: من ألفاظ رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) أربى الربا الكذب.

((16216)) 13 ـ قال وكان أمير المؤمنين (عليه السلام) يقول: ألا فاصدقوا إن الله مع الصادقين، وجانبوا الكذب فإنه يجانب الإيمان، ألا وإن الصادق على شفا منجاة وكرامة، الا وإن الكاذب على شفا مخزاة وهلكة، ألا وقولوا خيرا تعرفوا به، واعلموا به تكونوا من أهله، وأدوا الأمانة إلى من ائتمنكم، وصلوا أرحام من قطعكم، وعودوا بالفضل على من حرمكم.
وفى (العلل) عن أبيه، عن سعد، عن إبراهيم بن مهزيار عن أخيه علي، عن حماد بن عيسى رفعه إلى علي (عليه السلام) مثله (1).
ورواه الحسين بن سعيد في (كتاب الزهد) عن حماد بن عيسى (2) وكذا البرقي في (المحاسن) (3).

((16217)) 14 ـ وفي (معاني الأخبار) عن أبيه، عن سعد بن عبدالله، عن أحمد بن محمد، عن ابن فضال رفعه عن أبي جعفر (عليه السلام) قال:
قال رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم): إن لإبليس كحلا ولعوقا وسعوطا، فكحله النعاس، ولعوقه الكذب وسعوطه الكبر.

((16218)) 15 ـ وفي (ثواب الأعمال) عن محمد بن علي ماجيلويه، عن محمد بن يحيى، عن محمد بن أحمد، عن محمد بن عيسى، عن عثمان بن عيسى، عن عبدالله بن عجلان قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: إن العبد إذا صدق كان أول من يصدقه الله ونفسه تعلم أنه صادق، وإذا كذب كان أول من يكذبه الله ونفسه تعلم أنه كاذب.

ثانیا در مورد مستثنیات، قاعده خوب وخوبتر و یا بد وبدتر است :

ـ باب جواز الكذب في الاصلاح دون الصدق في الافساد

((24008)) 1 ـ محمد بن يعقوب، عن عدة من أصحابنا، عن أحمد بن محمد بن خالد، عن ابن محبوب، عن معاوية بن وهب أو معاوية بن عمار، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: ابلغ عني كذا وكذا ـ في أشياء أمر بها ـ قلت: فأبلغهم عنك، وأقول على ما قلت لي وغير الذي قلت؟ قال: نعم إن المصلح ليس بكذاب .

یعنی کسیکه قصد اصلاح و بهتر شدن را دارد دروغگو شمرده نشود.

((24009)) 2 ـ وعن علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن عبدالله بن المغيرة، عن معاوية بن عمار، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: المصلح ليس بكذاب.
أقول: وتقدم ما يدل على ذلك في العشرة .

باب جواز الكذب في الإصلاح دون الصدق في الفساد

((16229)) 1 ـ محمد بن علي بن الحسين بإسناده عن حماد بن عمرو وأنس بن محمد، عن أبيه جميعا، عن جعفر بن محمد، عن آبائه ـ في وصية النبي (صلى الله عليه وآله وسلم) لعلي (عليه السلام) ـ قال: يا علي، إن الله أحب الكذب في الصلاح، وأبغض الصدق في الفساد ـ إلى أن قال: ـ يا علي، ثلاث يحسن فيهن الكذب: المكيدة في الحرب، وعدتك زوجتك، والإصلاح بين الناس.

البته حقایقی و مصالحی در این سه دروغ بر عقلا نهفته است.

((16230)) 2 ـ وفي (الخصال) عن أبيه، عن سعد، عن أحمد بن الحسين بن سعيد، عن أبي الحسين بن الحضرمي، عن موسى بن القاسم، عن جميل بن دراج، عن محمد بن سعيد، عن المحاربي، عن جعفر بن محمد، عن آبائه، عن النبي (صلى الله عليه وآله وسلم) قال: ثلاثة يحسن فيهن الكذب: المكيدة في الحرب، وعدتك زوجتك، والإصلاح بين الناس، وثلاثة يقبح فيهن الصدق: النميمة، وإخبارك الرجل عن أهله بما يكرهه، وتكذيبك الرجل عن الخبر، قال: وثلاثة مجالستهم تميت القلب: مجالسة الأنذال، والحديث مع النساء، ومجالسة الأغنياء.

اما دلیل قرآنی بر دروغ گفتن :

((16232)) 4 ـ وعن علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن أحمد بن محمد بن أبي نصر، عن حماد بن عثمان، عن الحسن الصيقل قال: قلت لأبى عبدالله (عليه السلام): إنا قد روينا عن أبي جعفر (عليه السلام) في قول يوسف (عليه السلام) (أيتها العير إنكم لسارقون) فقال: والله ما سرقوا وما كذب، وقال إبراهيم: (بل فعله كبيرهم هذا فاسألوهم إن كانوا ينطقون) (2) فقال: والله ما فعلوا، وما كذب، فقال أبو عبدالله (عليه السلام): ما عندكم فيها يا صيقل؟ قلت: ما عندنا فيها إلا التسليم، قال، فقال: إن الله أحب اثنين، وأبغض اثنين، أحب الخطر فيما بين الصفين، وأحب الكذب في الإصلاح، وأبغض الخطر في الطرقات، وأبغض الكذب في غير الإصلاح إن إبراهيم (عليه السلام) إنما قال: (بل فعله كبيرهم هذا) (3) إرادة الإصلاح، ودلالة على أنهم لا يفعلون، وقال يوسف (عليه السلام): إرادة الإصلاح.

((16233)) 5 ـ وعنه، عن أبيه، عن صفوان، عن أبي مخلد السراج، عن عيسى بن حسان قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: كل كذب مسؤول عنه صاحبه يوما إلا كذبا في ثلاثة: رجل كائد في حربه فهو موضوع عنه، أو رجل أصلح بين اثنين يلقى هذا بغير ما يلقى به هذا يريد بذلك الإصلاح ما بينهما، أورجل وعد أهله شيئا وهو لا يريد ان يتم لهم.

جزء 12 / صفحة (254)
((16234)) 6 ـ وعن محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن أبي يحيى الواسطي، عن بعض أصحابنا، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: الكلام ثلاثة: صدق، وكذب، وإصلاح بين الناس، قال: قيل له: جعلت فداك، ما الإصلاح بين الناس؟ قال: تسمع من الرجل كلاما يبلغه فتخبث نفسه فتقول: سمعت من فلان قال فيك من الخير كذا وكذا خلاف ما سمعت منه.

((16235)) 7 ـ وعن أبي علي الأشعري، عن محمد بن عبد الجبار، عن الحجال (1)، عن ثعلبة، عن معمر بن عمرو، عن عطاء، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: قال رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم): لا كذب على مصلح، ثم تلا: (أيتها العير إنكم لسارقون) (2) ثم قال: والله ما سرقوا وما كذب، ثم تلا: (بل فعله كبيرهم هذا فاسألوهم إن كانوا ينطقون) (3) ثم قال: والله ما فعلوه وما كذب.

((16236)) 8 ـ محمد بن إدريس في (آخر السرائر) نقلا من كتاب عبدالله بن بكير بن أعين، عن أبي عبدالله (عليه السلام) في الرجل يستأذن عليه فيقول للجارية قولي ليس هو ههنا، قال: لا بأس ليس بكذب.

((16237)) 9 ـ محمد بن عمر بن عبد العزيز الكشي في (كتاب الرجال) عن
جزء 12 / صفحة (255)
محمد بن مسعود، عن حمدان بن أحمد، عن معاوية بن حكيم وعن محمد بن الحسن وعثمان بن حامد جميعاً، عن محمد بن يزداد عن معاوية بن حكيم، عن أبيه، عن جده، عن أبي عبدالله (عليه السلام) ـ في حديث ـ أنه قال له: أبلغ أصحابي كذا وكذا (1)، وأبلغهم كذا وكذا قال: قلت: فإني لا أحفظ هذا فأقول ما حفظت ولم أحفظ أحسن ما يحضرني؟ قال: نعم المصلح ليس بكذاب.

((16238)) 10 ـ محمد بن علي بن الحسين في (كتاب الإخوان) بسنده عن الرضا (عليه السلام) قال: إن الرجل ليصدق على أخيه فيناله عنت من صدقه فيكون كذابا عند الله، وإن الرجل ليكذب على أخيه يريد به نفعه فيكون عند الله صادقا.

((16239)) 11 ـ محمد بن الحسين الرضي في (نهج البلاغة) عن أمير المؤمنين (عليه السلام) إنه قال: علامة الإيمان أن تؤثر الصدق حيث يضرك على الكذب حيث ينفعك، وأن لا يكون في حديثك فضل عن علمك ، وأن تتقي الله في حديث غيرك.

أقول: هذا محمول على الاستحباب لما مر .

[="Purple"]
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

با سپاس از دوست گرامی خیر البریة:Gol:

و اما بعد
[="Red"]
حدیثی که در 3 جا دروغ را جایز میداند صحیح است و شکی در آن نیست.[/]

حضرت علی اکبر (ع) در روز عاشورا دروغ گفتند در جنگ که به ان حیلت جنگی گفته میشود نه دروغ

اصلاح بین مردم هم که از واضحات است

و اما دروغ به زن
[="#ff0000"]
وعده به زنان غلط معنا شده است[/]

مرد میتواند برای بدست آوردن قلب همسرش به او دروغ بگوید

و این دروغ تنها باید به سبب آرام کردن قلب همسرش نسیت به خود است

و لا غیر

اما این حدیث صحیح السند و ثقه است

پیرامون انچه از کوروش و داریوش و ... نقل نمودید

بله صحیح است که داریوش گفت خداوند دروغ را از سرزمین پارس بدور دارد

البته دقیقا معادل امروزیش این نیست

اما میتوان چنین برداشت مفهومی از ان کرد
[="Blue"]
اما کجا کوروش گفته مرد پارسی دروغ نگوید حتی به جنگ؟!!![/]

آن کسی که این کلام را گفته حتی ماجرای اساطیری نبرد رستم و سهراب را فراموش کرده است.

به کشتی گرفتن برآویختند/ز تن خون و خوی را فرو ریختند

یکی خنجر آبگون همی برکشید/همی خواست از تن سرش را برید

بدو گفت کی ...

شما بهتر است به او بگویید حدیث صحیح است و در آن شکی نیست

آنچه شما از قول کوروش نقل کردید دروغ بود.

اما کلام داریوش دخلی به این حدیث ندارد

[="Red"]دروغ بخودی خود مضموم است جز در آن سه شرط[/]

و احادیث رد دروغ را نیز برادر گرامی جناب خیر البریة مرحمت فرمودند

پاینده باشید
[="Lime"]
والسلام علی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه و علینا و علی عباد الله الصالحین[/]
[/]

سلام

فکر کنم دروغ بزن در مثل این باشه که

دوستش نداشته باشبد اما به او بگویید دوستت دارم

و...

ممنون از همه عزیزان یه کمی دیر دیدم، ولی بازم اجرکم عنداا... انشاا... بتونم ایشون رو قانع کنم

daryanian;127051 نوشت:
سلام، من نمی دانم که یکی از دوستان با این نوشته چه جیزیو می خواهد ثابت کند ولی خواهشی دارم، از شما نوشه این است:دروغ از زبان داریوش، کوروش و محمد اسلام ، داریوش هخامنشی: اهورامزدا دروغ را از سرزمین و مردم من بدور نگه دارد ،کوروش بزرگ : مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ ، محمد به علی : ای علی در 3 جا دروغ نیکوست : میدان جنگ ، وعده به زنان و اصلاح بین مردم.{ وسایل الشیعه – جلد 12} حدیث هم من نمی دونم که هست یا نیست وسائل الشیعه رو نگاه نکردم، خواهشم اینکه از کارشناسان و دوستان که می تواند راهنماییم کنند تا من با یک نوشته و یا حدیث و امثال آن که به این فرد جوابی بدهم که شاید دست از این کارها بردارد، البته احادیثی در مورد دروغ گفتن دارم ولی فکر نکنم که جواب دهد، ممنون

با سلام و احترام به دوستان عزیز

1- اینکه دروغ و فریبکاری نزد معصومین تا چه اندازه
زشت تلقی می شده را می توان از رفتار آنها و مقایسه
با دیگر حاکمان فهمید ...

2- داریوش در کتیبه بیستون عده زیادی را (هزاران سردار مخالف خودش)
بطرز فجیعی به قتل می رساند و جرم اغلبشان هم "دروغ " گویی است
حال معیار ایشان برای تشخیص چه بوده را نمی دانیم
ولی هردودوت که در زمینه رویدادهای عهد داریوش بسیار دقیق
نوشته است و نوشته هایش کاملا با کتیبه بیستون شباهت دارد
از قول داریوش می گوید :
[indent] آن جا که دروغ لازم است باید دروغ گفت ، چه ، مقصود از دروغ و راست یکی است » !!! (به نقل از هرودوت ، پیرنیا ، ایران باستان ، ص 522)

[/indent]در مورد کوروش هم این "دروغ " ها و جعلها را زیاد به او
چسبانده اند تا بزرگش کنند ، شما ابتدا باید سند بخواهید
در کجا کوروش چنین سخنی را گفته ؟!
در کدام برگ یا لوح کهن ؟!
ضمن اینکه شاهان آنزمان الواحی تبلیغاتی می نوشتند
مثل داریوش و کوروش و الزاما حقایق تاریخی نبوده ...
و ما در الواح این شاهان تناقض هایی می بینیم که ناشی از
جعل و دروغ و تبارسازی در عهد خودشان است ...

قطعا آنکه این دو شاه ظالم را با معصومین قیاس کرده خودش
مرتکب دروغ هایی شده و سواد تاریخی چندانی ندارد ...

3-در مورد این حدیث و "وعده به زنان" و " میدان جنگ" من
شک دارم چنین باشد ...
چون بسیار پیش آمده که معصومین در میدان جنگ هم دروغ نگفته اند و
فریب نداده اند ...

شهـاب;128613 نوشت:

با دیگر حاکمان فهمید ...

از قول داریوش می گوید :
[INDENT]آن جا که دروغ لازم است باید دروغ گفت ، چه ، مقصود از دروغ و راست یکی است » !!! (به نقل از هرودوت ، پیرنیا ، ایران باستان ، ص 522)

[/INDENT]در مورد کوروش هم این "دروغ " ها و جعلها را زیاد به او

شک دارم چنین باشد ...
فریب نداده اند ...

سلام، میشه در مورد اون قسمت های رنگی نمونه بیاری؟:Gol:

daryanian;127051 نوشت:

سوا شما قبلا پرسید شده و دوستان جواب دادن :
احادیث به این مضمون متعدد است و در کتب معتبر حدیث آمده ، فقیهان بدان استناد کرده و فتوا داده اند که نشانه معتبر بودن این احادیث می باشد.
مضمون این احادیث دستورهای معقول و پسندیده ای است که هیچ عاقلی آن ها را محکوم نمی کند. در این احادیث دروغ در سه جا جایز بلکه پسندیده شمرده شده است :
1. در جنگ که دشمن برای ضربه زدن به مسلمانان و جامعه اسلامی هجوم آورده و مسلمانان برای مقابله قیام کرده اند، در این جا اطلاعات غلط دادن به دشمن و با دروغ و مکر و حیله دشمن را منحرف کردن و به زمین زدن، جایز است . این در عرف عموم مردم دنیا جا افتاده و ضرب المثل شده که: جنگ میدان خدعه و نیرنگ است.
دو نفر که برای کشتن هم رو در رو ایستاده اند، به هر طریق سعی در پیروزی دارند . اسلام جنگ ابتدایی و هجومی را علیه کسی اجازه نمی دهد . در میدان فردی و جمعی فقط دفاع را جایز می شمارد . بنا بر این اجازه نمی دهد بدون دلیل قانع و جایز بر فرد یا جمعی هجوم برند، ولی اگر جایی مورد هجوم دشمن واقع شد، اجازه داده برای غلبه بر دشمن مکر و کید و حیله کنند . دادن اطلاعات غلط یکی از موارد است.
2.سخن چینی از کارهایی است که باعث ایجاد و شعله ور شدن کینه ها می گردد. افراد و گروه ها را به هم بدبین و باعث تفرقه می شود. طبیعی است که افراد در اثر غفلت و بی توجهی یا لغزش، پشت سر برادر و خواهر مؤمن خود گاهی سخن ناروایی می گویند . به خصوص اگر بین آن ها دلخوری باشد.
اگر کسی سخن ناخوشایند که فرد در غیاب برادر یا خواهر مؤمنش زده ،به فرد غایب برساند، دشمنی را بین آنان ایجاد یا شعله ور می سازد اما اگر نقل نکند یا به دروغ سخنان خوبی از این فرد در مورد فرد غایب به فرد غایب و از او به این منتقل کند، گر چه دروغ گفته ، ولی باعث شده که بین دو برادر دینی رفع کدورت شده یا دوستی آن ها عمیق تر
گردد . افشا شدن این دروغ ها در بعد هم، نه تنها باعث ناراحتی آن ها نمی شود بلکه دروغگو را به خاطر این دروغ های فایده بخشش تمجید می کنند و از او متشکر هم خواهند بود.
3.وعده دروغ، كار خوب و پسنديده‏اى نيست و در هيچ جا نمى‏توان بدان توصيه كرد. كسى كه قصد انجام كارى را ندارد و انجام آن را صحيح يا مشروع يا در توان خود نمى‏بيند، نبايد ابتدائا و به دروغ وعده انجام آن را بدهد، در حالى كه همان لحظه انجام آن را صحيح يا ممكن ندانسته و اصلاً در ذهنش در صدد انجام آن نمى‏باشد؛ ولى يك نوع وعده دادن است که گرچه راست نیست ، ولی براى تداوم زندگى، رفع كدورت و پيدايش علاقه به زندگى مؤثر است.
معمولاً افراد خانواده و به خصوص همسر تقاضاهاى فراوانى دارد كه بيش تر آن ها مشروع و به جا مى‏باشند. گاه هم خواسته‏اى به ذهنش خطور مى‏كند و برآورده شدن آن را مى‏طلبد و از اينكه همسرش بدان بى‏توجه است، ناراحت مى‏گردد. هنگام اظهار این درخواست ها، چند نوع برخورد از طرف شوهر ممكن است صورت پذيرد:
الف. وعده قطعى انجام آن را بدهد، در حالى كه اصلاً تصميمى بر انجام آن ندارد.
ب. وعده انجام آن را بدهد، مثلاً بگويد به خواست خدا اين كار را خواهم كرد، در حالى كه واقعاً و صد در صد مصمم بر انجام آن نيست، بلكه حتى انجام آن را به مصلحت نمى‏داند.
ج. اصلاً به تقاضاى همسرش توجه نكند و با سكوت از آن بگذرد.
د. با قاطعيت انجام خواسته همسرش را نفى كند.
برخورد نوع چهارم قطعاً سبب ناراحتى و آزرده‏ خاطرى همسر مى‏گردد مگر اينكه خواسته وى خلاف شرع روشن يا خواسته غير ممكنى باشد و شوهر بتواند او را به صحيح نبودن خواسته‏اش قانع كند.
برخورد نوع سوم شايد به ناپسندى نوع چهارم نباشد، ولى قطعاً ناپسند است، زيرا به معناى بى‏توجهى به همسر و تقاضاهاى اوست كه آزردگى خاطر وى را در پى خواهد داشت.
برخورد نوع اوّل، تعهد قطعى در پى مى‏آورد و با عمل نكردن به آن، مرد گرفتار خُلف وعده مى‏شود كه هم اخلاقاً ناپسند است و هم اثرات بدى بر روح و روان اعضاى خانواده و زن مى‏گذارد.
اما
برخورد نوع دوم راه صحيح و عاقلانه‏اى است. مرد در آن لحظه پس از شنيدن تقاضاى همسر، وقتى آن را ناهمگون با عقل و شرع نديد، وعده انجام آن را مى‏دهد و مثلاً مى‏گويد: «به خواست خداوند آن را انجام خواهم داد.» با اين وعده همسرش را شاد مى‏گرداند . پس از گذشت مدتى هر چند كم و آرامش يافتن و فروكش كردن هيجانات روحى همسر، چه بسا خود او از تقاضايش برگردد و آن را بى‏جا بشمرد و يا با كمى توضيح قانع گردد كه تقاضايش حداقل اكنون صحيح نيست يا اينكه با وجود صحيح و به جا بودن تقاضا، همسرش توان انجام آن را ندارد.
بنابراين در روایت به مردها توصيه مى‏شود به درد دل خانم‏هايشان به خوبى توجه كنند . از مخالفت فورى با تقاضاهاى همسرشان خوددارى ورزند، بلكه سربسته و با وعده دادن با آن ها موافقت نمايند، تا هيجان‏هاى روحى همسر فروكش كند، آن گاه با توضيح او را از پى‏گيرى خواسته‏اش منصرف سازند. چنين موافقتى در لحظات ابتدايى، مصداق وعده دادن به همسر است، كه بسيار پسنديده و كارساز مى‏باشد.
هر کس در جهان سخن حق گفته و منشا اثر خیر بوده، یا با آسمان ارتباط داشته و پیامبر بوده یا در مکتب انبیا که یک مکتب هم بیش نیست، تربیت شده است.
کوروش هخامنشی که شما و ما به او می نازید و می نازیم، چنان که تاریخ و به خصوص قرآن ظاهرا از او تحت نام "ذو القرنین" سخن گفته ، پیامبر یا تربیت یافته مکتب پیامبران بوده ، همان کوروش هم دروغ در این سه مورد را با توضیحی که دادیم، نفی نمی کند ، بلکه دستور می دهد . اگر امروز زنده بود ،با صدای بلند اعلام می کرد : تربیت شده توحید و شاگرد مکتب رسول آخرین توحید هستم و به این شاگردی افتخار می کرد.
مردان حق همه از یک سلسله اند و با هم همراهند . پس نیاییم برای جدا ساختن آن ها از هم تلاش بیهوده کنیم.
اگر کسی دروغ گفتن و خدعه در جنگ را ممنوع بداند، همه عاقلان او را محکوم می کنند . بر عقل او می خندند . محال است فردی مانند کوروش به راستگویی در میدان جنگ با دشمن (كه منجر به شسكت وكشته شدن و.. مي شود ) دستور دهد.( مثلا تصور كنيد اگر انسان در جنگ حقيقت را به دشمن بگويد، مثلا او را از نقشه ها و ابزار و آلات جنگي خود و تعداد نيروها و ...خبردار كند، چه نتيجه اي خواهد داشت ؟! )
کوروش هم مانند همه مردان خدایی تاریخ، دروغ را سرچشمه همه بدی ها می شمارد . در رابطه انسانی این عمل فاسد فسادآور را اجازه نمی دهد . تعالیم اسلام در مورد دروغ هم مؤید همین دعوت می باشد.

شهـاب;128613 نوشت:

با دیگر حاکمان فهمید ...

از قول داریوش می گوید :[indent] آن جا که دروغ لازم است باید دروغ گفت ، چه ، مقصود از دروغ و راست یکی است » !!! (به نقل از هرودوت ، پیرنیا ، ایران باستان ، ص 522)

[/indent]در مورد کوروش هم این "دروغ " ها و جعلها را زیاد به او

شک دارم چنین باشد ...
فریب نداده اند ...

درود بر شما دوست عزیز

توی قران تا جایی که من میدونم اطلاعات اشتباه دادن دروغ و توهین به اقوام مختلف و ارائه اشتباهات کذب به کاربران در همچین فرومی فکر کنم یه کار بسیار ناپسند باشه و همینجور صحت بار علمی این موضوع رو زیر سوال میبرید.
و من شما رو به همین خدا میسپارم تا در این دنیا یا ان دنیا جواب شما رو بدهد.
شما با برپایی یک وبلاگ شروع کردید به اهانت به کوروش و ...
علامه طباطبائی میشناسید ؟ ایشون کوروش رو تایید کردن که در قران از ان نام برده شده است..
یعنی شما حرف ایشون رو هم نقض میکنید ؟
و در جواب شما (مثل داریوش و کوروش و الزاما حقایق تاریخی نبوده ...)
تخت جمشید دروغ بوده ؟
پاسارگاد دروغ بوده ؟
منشور کوروش بزرگ دروغ بوده ؟

البته اگر شما باشید که همه رو رد میکنید.
کوروش بزرگ کسی بود که برده نداشت کشورها رو فتح نکرد بلکه قلب ها رو فتح کرد باعث افتخاره که همچین مردی توی تاریخ ما بوده و هیچ وقت من اهانت شما رو نمیبخشم.
توی دیوار چین وقتی برده ها بلایی سرشون میومد یا توانایی کار نداشتن سرشون رو با شمشیر میزدن و ان ها رو بین دیوار چین میزاشتن
اما در زمان هخامنشی کوروش کسی رو به عنوان برده نداشت اگر کسی برای اتفاقی در حین کار کردن براش میفتاد تا اخر عمر بیمش میکرد و بهش حقوق ماهیانه میداد.
من ناراحتم کوروش توی قران امد شما حتی ذوالقرنین و نوشته قران هم دارید رد میکند.
به وبلاگ شما سر زد میشد فهمید که دنبال چی هستید از این اطلاعات اشتباه دادن به مردم ..
و در اخر کوروش بزرگ خدا رو پرستید و یاور عدالت بود ما دوستش داریم.
و نیازی هم به ارائه مدرک ندارم چون برای اثبات کوروش برای تمام جهان اثبات شده است و هزاران تاریخ دان و دانشمند هم مقالاتی دادن
و یک سر افرادی هم مثل شما پیدا میشن با دادن اطلاعات غلط مردم رو به بیراهی میکشونید.
به امید موفقیت همه دوستان

daryanian;127051 نوشت:

اهورامزدا (کردار نیک پندار نیک گفتار نیک)
۱-یکی از این نکات دروغ است که همه پادشاهان خواستار جلوگیری از ان بوده اند به طوری که داریوش در یکی از دعا های خود نوشته است “خداوند این کشور را از دشمن،از خشکسالی،از دروغ محفوظ بدارد” چرا که دروغ را بدترین گناه دانسته اند.

اسلام :"

4- دروغ

یکی از مبتلابه ترین گناهان، دروغ است که به کبیره بودنش تصریح شده، شیخ انصاری علیه الرحمة در کاسب محرمه می فرماید، دروغ گفتن حرام است بحکم قطعی بشری و جمیع ادیان آسمانی و در شرع مقدس اسلام حرمت آن به ادله اربعه: کتاب، اجماع، سنت و عقل ثابت است و کبیره بودنش از قرآن و احادیث استفاده می گردد.

دروغ از بزرگترین کبائر:

رسول خدا(ص) فرمود: بزرگترین گناهان کبیره، شرک و عقوق والدین و قول باطل یعنی دروغ می باشد. [6]

لعن ملک و بودی گند:

رسول خدا(ص) فرمود: مؤمن هر گاه بدون عذر دروغی بگوید هفتاد هزار ملک او را لعنت می کنند و بوی گندی از قلبش بیرون می آید که تا بعرش می رسد و خداوند بسبب این دروغ گناه هفتاد زنا که کمترین آن زنای با مادر است برای او می نویسد. [7]

قرآن مجید و دروغ:

در سوره نحل می فرماید: جز این نیست که می بافند دروغ را کسانی که ایمان نیاورده اند و تصدیق نکرده اند نشانه های خداوند را. [8] یعنی دروغگو ایمان به آیات خداوند ندارد.

و از چند آیه قرآن استفاده می شود که دروغگو مستحق لعنت و سزاوار خشم پروردگار است. (سوره 24 آیه 7)

آیات و اخبار وارده در بزرگی گناه دروغ و شدت عقوبت و مفاسد و زیانهای مترتبه بر آن زیاد که مرحوم حاجی نوری علیه الرحمه برای اختصار و آسانی حفظ آن چهل مورد را شماره کرده بدین قرار: (در کتاب به همه موارد پرداخته شده است. موارد اشاره شده در این مقاله 25)

1- دروغگو قابل رفاقت، اتحاد و برادری نیست. 2- دروغگو مروتش از همه خلق کمتر است. 3- دروغگو ایمان ندارد. 4- دروغ اثم و گناه است. 5- دروغگو ملعون است. 6- دروغگو تخم دشمنی و کینه را در دلها می کارد. 7- دروغ از شراب بدتر است. 8- بوی گند دروغ 9- خداوند دروغگو را لعنت می فرماید. 10- فرار ملک. 11- بوی گند دروغ تا به عرش می رسد. 12- ملائکه مقربین دروغگو را لعنت می کنند. 13- دروغ خراب کننده ایمان است. 14- دروغ قول زور است. 15- دروغگو رو سیاه است. 16- دروغ نشانه یک نفاق است. 17- دروغ زشت ترین مرضهای نفسانیه است. 18- دروغ انگشت پیچ شیطان است. 19- دروغ بدترین رباهاست. 20- دروغ دری از درهای نفاق است. 21- دروغگو از نماز شب محروم است. 22- دروغ بزرگترین خبائث است. 23- دروغ صاحبش را هلاک می کند. 24- خداوند دروغگو را هدایت نمی کند. 25- دروغ فسق است.

سلام علیکم

به عقیده حقیر برای ارائه پاسخی کامل به این سوال که دروغ چیست و اینکه آیا جائی هم هست که مجازیم دروغ بگوئیم و اینکه صداقت چیست و آیا مجازیم صادق محض باشیم یا نه نیاز هست که یک بحث کلامی با استفاده از آیات قرآن و روایات طرح شود.

آنچه که واضح است راست گوئی محض کاری است که از جاهل و احمق بر می آید
مانند اینکه
کسی را مجاب کنند و رازها و اسرار زندگی خودش و یا مردم را در قالب سوالاتی از او طلب کند و آن شخص هم بگوید چون من راهی ندارم و دروغ هم نمیتوانم بگویم رازهای زندگی خودم و مردم را برای سوال کننده بیان کردم.

لذا راستگوئی تا جائیکه برای قوام بخشیدن به دیانت الهی و حقوق مومنین و اهل حق است رواو واجب است ولی اگر بر ضد آن است و نتیجه اش عناد با این دو( دیانت الهی و حق الناس ) ا ست خب مشخص است که روا نیست.

پس فرض بر اینکه این کلام کوروش تحریف معنائی و لغوی نشده باشد ( که کاملا مشخص است تحریف شده ) و کاملا درست نقل شده باشد العیاذ بالله ایشان از حمقاء بوده.

...

یک مثال دیگر آنهم در بعد جامعه از عواقب راستگویهایی از جنس شیطانی بر فرهنگ غرب

امروزه غرب در آتش راستگوئی هایی از حنس ضد دین و شیطانی می سوزد.
امری که به مرور زمان با بیان زشت ترین زوایای زندگی بشر غربی ( به بهانه راستگوئی ) در رسانه های جمعی و در ملاء عام بیان شد تا اینکه برای مردم عادی گردید.
این پروژه
از
آن تئوری مشهور فروید که تمام سرخوردگیها و کمبودهای روانی بشر را بخاطر سرخوردگی جنسی او معرفی کرد شروع شد و با افشای زننده ترین رفتارها با بهانه راست و حقیقت گوئی مطابق با علم - فرهنگ و عقاید انسان غربی را در سطوح مختلف جامعه تغئیر داد.

هر جامعه ای که این روش زندگی و فرهنگ را پذیرفته اند و جاهلانه فکر میکنند که این فرهنگ زشتی گرائی و هتاکی (از نبایدهای دین) و دین گریزی باعث رشد جامعه غربی شده همگی به بلاهائی مبتلایند که از جمله آنها میتوان خانواده هائی مزمحل و افرادی با مشکلات و کمبودهای روحی و شخصی را از آنها نام برد.

دکترین سرمایه داری باعث رشد اقتصادی و صنعتی در دنیای غرب شد و همین جنبه اقتصاد و صنعت در غرب باعث شده که او مانند بتی شود برای ظاهر طلبانی که بخاطر مسائل مادی و پیشرفتها قادر به دیدن زشتیهای آن نیستند .

ولی این زشتیها برای اهل دین کاملا واضحند . لذا راستگوئی و حقیقت گوئی و حقیقت جوئی تنها در قالبی که دین تعئین فرموده قابل اجراست و در غیر آن و یا بر ضد آن نتیجه ای بجز پلیدی نخواهد داشت.

در دوران داریوش و خشایار شاه ( هخامنشیان ) که دولتهای مذکور تحت اختیار یهود بودند
راستی گوئی دینی که مد نظر کوروش بوده جایش را به راستی گوئی شیطانی داد و شیطان پرستان یهودی در عین اینکه مردم را دعوت به راستگوئی محض میکردند خودشان تا سرحد مرگ دروغ گو و دروغ اندیش بودند و این دقیقا همان پروژه ای است که در دنیای غرب امروز در حال انجام است. و
لذا این رفتار برای خداپرستان و یکتا پرستان قابل اجرا و پذیرش نیست .

یاحق

bina88;161747 نوشت:

در دوران داریوش و خشایار شاه ( هخامنشیان ) که دولتهای مذکور تحت اختیار یهود بودند
راستی گوئی دینی که مد نظر کوروش بوده جایش را به راستی گوئی شیطانی داد و شیطان پرستان یهودی در عین اینکه مردم را دعوت به راستگوئی محض میکردند خودشان تا سرحد مرگ دروغ گو و دروغ اندیش بودند و این دقیقا همان پروژه ای است که در دنیای غرب امروز در حال انجام است. و
لذا این رفتار برای خداپرستان و یکتا پرستان قابل اجرا و پذیرش نیست .

یاحق

اقا شما بر چه اساس مدرک و شواهد تاریخی حرف خود رو میزنید؟
لظفا افکار شیطانی و ارم و جعلیت یه یک اقوام رو نزنید شما دارید مرتکب گناه میشید.
دز زمان داریشوو خشایارشاه بزرگ اصلا دین یهود نبوده اونها اهورامزدا داشتن
در مورد فروهر چقدر میدونی ؟
خودشون دین داشتن یهود از کجا اووردی چسبوندیدن به اینها؟
یه کم نظر های ادم های بزرگ دنیا هم در مورود کوروش بزرگ بدون :
پروفسور ایلیف مدیر موزه لیورپول انگلستان:

در جهان امروز بارزترین شخصیت جهان باستان کوروش شناخته شده است. زیرا نبوغ و عظمت او در بنیانگذاری امپراطوری چندین دهه ای ایران مایه ی شگفتی است. آزادی به یهودیان و ملت های منطقه و کشورهای مسخر شده که در گذشته نه تنها وجود نداشت بلکه کاری عجیب به نظر می رسیده است از شگفتی های اوست.

دکتر هانری بر دانشمند فرانسوی:

این پادشاه بزرگ یعنی کوروش هخامنشی برعکس سلاطین قسی القلب و ظالم بابل و آشور بسیار عادل و رحیم و مهربان بود زیرا اخلاق روح ایرانی اساسش تعلیمات زرتشت بوده است. به همین سبب بود که شاهنشاهان هخامنشی خود را مظهر صفات نیک می شمردند و همه قوا و اقتدار خود را از خداوند دانسته و آن را برای خیر بشر و آسایش و سعادت جامعه انسان صرف می کردند.

پروفسور آلبر شاندور:

شاهنشاهی ایران که پایه گذار آن کوروش بزرگ است به هیچ وجه بر اساس خشونت پی ریزی نشد بلکه عکس آن درست است. زیرا با رعایت حقوق مردمان پایه گذاری شد. پارسی ها با مساعدت یکدیگر و به یاری پادشاهان مقتر خود عظمت و شکوهی را در تاریخ به جای گذاشته اند که نشانه نبوغ و نژاد پاک آنان است. نژادی که حماسه آنان را همچون آفتابی در تاریکی نشان می دهد. آنان درخششی در جهان از خود به جای گذاشته اند که برای آیندگان نیز خواهد ماند.

ژنرال سرپرسی سایکس:

مطالب کتاب مقدس تورات و نوشته های یونانی و سنت های ایرانی همه همداستانند که کوروش باستانی سزاوار لقب بزرگ بوده است. مردم او را دوست می داشتند و «پدر» می خواندنش. ما نیز می توانیم بدان ببالیم که نخستین مرد بزرگ آریایی که سرگذشت اش بر تاریح روشن است، صفاتی چنان عالی و درخشان داشته است.

ژنرال سرپرسی سایکس بعد از دیدار از آرامگاه کوروش بزرگ:

من خود سه بار از این آرامگاه دیدن کرده ام و توانسته ام اندک تعمیری نیز در آن چا بکنم و در هر سه بار این نکته را یادآورده شده ام که زیارت آرامگاه کوروش، پادشاه بزرگ و شاهنشاه جهان امتیاز کوچکی نیست و من بسی خوشبخت بوده ام که به چنین افتخاری دست یافته ام. به راستی من در گمانم که آیا برای مردم آریائی(هندو اروپایی) هیچ بنای دیگری هست که از آرامگاه بنیان گذار دولت پارس و ایران ارجمندتر و مهم تر باشد.

افلاطون:

پارسیان در زمان شاهنشاهی کوروش اندازه میان بردگی و آزادگی را نگاه می داشتند. از این رو نخست خود آزاد شدند و سپس سرور بسیاری از ملت های جهان شدند. در زمان کوروش بزرگ فرمانروایان به زیردستان خود آزادی می دادند و آنان را به رعایت قوانین انسان دوستانه و برابری ها راهنمایی می کردند. مردمان رابطه خوبی با پادشاهان خود داشتند. از این رو در موقع خطر به یاری آنان می شتافتند و در جنگ ها شرکت می کردند و آزادی و مهرورزی و رعایت حقوق اجتماعی به زیبایی انجام می گرفت.

هرودوت- تاریخ هرودوت:

هیچ پارسی یافت نمی شد که بتواند خود را با کوروش مقایسه کند. از این رو من کتابم را درباره ایران و یونان نوشتم تا کردارهای شگفت انگیز و بزرگ این دو ملت عظیم هیچ گاه به فراموشی سپرده نشود.

کوروش سرداری بزرگ بود. در زمان او ایرانیان از آزادی برخوردار بودند و بر بسیاری از ملت های دیگر فرمانروایی می نمودند. سربازان او پیوسته برای وی آماده جانفشانی بودند و بخاطر او از هر خطری استقبال می کردند.

پروفسور گیریشمن- ایران از آغاز تا اسلام:

کمتر پادشاهی است که پس از خود چنین نام نیکی باقی گذاشته باشد. کوروش سرداری بزرگ و نیکخواه بود. او آن قدر خردمند بود که هر زمانی کشور تازه ای را تسخیر می کرد به آن ها آزادی مذهب می داد و فرمانروای جدید را از میان بومیان آن سرزمین انتخاب می نمود. او شهرها را ویران نمی کرد و قتل عام و کشتار نمی کرد. ایرانیان کوروش را پدر و یونانیان که سرزمینشان به وسیله ی کوروش تسخیر شده بود وی را سرور و قانون گذار می نامیدند و یهودیان او را مسیح خداوند می خواندند.

کنت دوگوبینو سفیر اسبق فرانسه در تهران(مورخ فرانسوی):

تاکنون هیچ انسانی موفق نشده است اثری را که کوروش در تاریخ جهان باقی گذاشت، در افکار میلیون ها مردم جهان بوجود آورد. من اذعان می دارم که اسکندر و سزار و کوروش که سه مرد اول جهان شده اند، کوروش در صدر آن ها قرار دارد و تاکنون در جهان کسی به وجود نیامده است که بتواند با او برابری کند و او همانطور که در کتاب های ما آمده است مسیح خداوند است. قوانینی که او صادر کرد که در تاریخ آن زمان که انسان ها به راحتی قربانی خدایان می شدند بی سابقه بود.

هارولد لمب دانشمند آمریکایی:

در شاهنشاهی ایران باستان که کوروش سمبل آنان است، آریایی ها درتاجگذاری به کردار نیک- گفتار نیک- پندار نیک سوگند یاد می کردند که طرفدار ملت و کشورشان باشند که این امر در صدها نبرد آنان به وضوح دیده می شود که خود شاهنشاه در راس ارتش به سوی دشمن برای حفظ کیان کشورشان می تاخته است.

گزنفون مورخ بزرگ یونانی:

ما در این باره فکر کردیم که چرا کوروش به این اندازه برای فرمانروایی عادل مردمان ساخته شده بود. سه دلیل برایش پیدا کردیم. نخست نژاد اصیل آریایی او و بعد استعداد طبیعی و سپس نبوغ پرورش او از کودکی بوده است.

کوروش نابغه ای بزرگ، انسانی والامنش، صلح طلب و نیک منش بود. او دوست انسان ها و طالب علم و حکمت و راستی بود. کوروش عقیده داشت پیروزی بر کشوری این حق را به کشور فاتح نمی دهد تا هر تجاوز و کار غیر انسانی را مرتکب شود. کوروش برای دفاع از کشورش که هر ساله مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار می گرفت امپراطوری قدرتمند و انسانی را پایه گذاشت که سابقه نداشت. او در نبردها آتش جنگ را متوجه کشاورزان و افراد عام کشور نمی کرد. او ملت های ملغوب را شیفته خود کرد به صورتی که اقوام شکست خورده که کوروش آنان را از دست پادشاهان خودکامه نجات داده بود، او را خداوندگار می نامیدند. او برترین مرد تاریخ، بزرگترین، بخشنده ترین، پاک دل ترین انسان تا این زمان بود.

کنت دوگوبینو فرانسوی- ایران باستان:

شاهنشاهی کوروش هیچگاه در عالم نظیر نداشت. او به راستی یک مسیح بود زیرا به جرات می توان گفت که تقدیر او را چنین برای مردمان آفرید تا برتر از همه جهان آن روز خود باشد.

نیکلای دمشقی:

کوروش شاهنشاه پارسیان در فلسفه بیش از هرکس دیگر آگاهی داشت. این دانش را نزد مغان زرتشتی آموخته بود.

پروفسور کریستین سن ایران شناس و استاد زبان اوستایی و پهلوی:

شاهنشاه کوروش بزرگ نمونه یک پادشاه جوانمرد بوده است. این صفات برجسته اخلاقی او در روابط سیاسی اش دیده می شده است. در قوانین او احترام به حقوق ملت های دیگر و فرستادگان کشورهای دیگر وجود داشته است و سرلوحه دولتش بوده که این قوانین امروز بین الملل نام گرفته است.

ویل دورانت- تاریخ تمدن ویل دورانت:

کوروش از افرادی بوده که برای فرمانروایی آفریده شده بود. به گفته امرسون همه از وجود او شاد بودند. روش او در کشورگشایی حیرت انگیز بود. او با شکست خوردگان با جوانمردی و بزرگواری برخورد می نمود. به همین دلیل یونانیان که دشمن ایران بودند نتوانستند از آن بگذرند و درباره او داستان های بیشماری نوشته اند و او را بزرگترین جهان قهرمان پیش از اسکندر می نامیدند. او کرزوس را پس از شکست از سوختن در میان هیزم های آتش نجات داد و بزرگش داشت و او را مشاور خود ساخت و یهودیان دربند را آزاد نمود. کوروش سرداری بود که بیش از هر پادشاه دیگری در آن زمان محبوبیت داشت و پایه های شاهنشاهی اش را بر سخاوت و جوانمردی بنیان گذاشت.

کلمان هوار- تمدن ایرانی:

کوروش بزرگ در سال 550 قبل از میلاد بر تخت پادشاهی ایران نشست. وی با فتوحاتی ناگهانی و شگفت انگیز امپراطوری پهناوری را از خود به جای گذاشت که تا آن روزگار کسی به دنیا ندیده بود. کوروش سرداری بزرگ و سرآمد دنیای آن روزگار بود. او اقوام مختلف را مطیع خود ساخت. او اولین دولت مقتدر و منظم را در جهان پایه ریزی کرد. برای احترام به مردمان کشورهای دیگر معابدشان را بازسازی کرد. او پیرو دین یکتاپرستی زرتشت بود ولی به هیچ عنوان دین خود را بر ملل مغلوب تحمیل نکرد.

مولانا ابوالکلام احمد آزاد فیلسوف هندی:

کوروش همان ذوالقرنین قرآن است. او پیامبر ایران بود زیرا انسانیت و منش و کردار نیک را به مردم ایران و جهان هدیه داد.

اخلیوس(آشیل) شاعر نامدار یونانی- تراژدی پارسه:

کوروش یک تن فانی سعادتمند بود. او به ملل گوناگون خود آرامش بخشید. خدایان او را دوست داشتند. او دارای عقلی سرشار از بزرگی بود.

اطلاعات شما بر اساس بی بند و باری و اطلاعات کاملا کذب میباشد من برای هر جملم هزاران سند دارم.
البته ادم های که دشمن زیاد پیدا میکنن محببویت انها هم خیلی بالاست
بدرود

mr.programmer;161773 نوشت:
اقا شما بر چه اساس مدرک و شواهد تاریخی حرف خود رو میزنید؟
لظفا افکار شیطانی و ارم و جعلیت یه یک اقوام رو نزنید شما دارید مرتکب گناه میشید.
دز زمان داریشوو خشایارشاه بزرگ اصلا دین یهود نبوده اونها اهورامزدا داشتن
در مورد فروهر چقدر میدونی ؟
خودشون دین داشتن یهود از کجا اووردی چسبوندیدن به اینها؟
یه کم نظر های ادم های بزرگ دنیا هم در مورود کوروش بزرگ بدون :
پروفسور ایلیف مدیر موزه لیورپول انگلستان:

در جهان امروز بارزترین شخصیت جهان باستان کوروش شناخته شده است. زیرا نبوغ و عظمت او در بنیانگذاری امپراطوری چندین دهه ای ایران مایه ی شگفتی است. آزادی به یهودیان و ملت های منطقه و کشورهای مسخر شده که در گذشته نه تنها وجود نداشت بلکه کاری عجیب به نظر می رسیده است از شگفتی های اوست.

[=Century Gothic]با سلام
دوست گرامی استاد بینا درست میفرمایند !!
شما با تحقیق از منابع تاریخی درست به این موضوع پی میبرد !
در مورد شخصیت کوروش در تاریخ به مسائلی بر میخوریم که معمولا عموم مردم از ان بی خبرند !
متاسفانه در مورد خیلی از شاهان ایران یهودیان نقش اساسی در جعل کردن القاب و شخصیتهای آنها داشتند که امروزه با تحقیقات درست میتوان به آنها بی برد!!
برای اینکه بیشتر بتوانید به صحت گفتار دوستان پی ببرید این تاپیکها را مشاهده کنید!!
چنانچه بازهم سوالی بود در خدمتیم!!تا ثابت کنیم نقش یهود را در میان پادشاهان ایرانی!

نقدی برجعلنامه دکتر انصاری (محمدبن عبدالله وکوروش بزرگ)

چرا 13 به درنحس است و ایرانیان بیرون میروند

ذوالقرنین کیست ؟!

[=century gothic]ما را ز کورش و کی و جم اعتبار نیست [=century gothic]
فخری به داریوش و به اسفندیار نیست
[=century gothic]
مرده است دور رستم و سیروس و کیقباد
[=century gothic]
ما را به جاهلیت آن دوره کار نیست
[=century gothic]
در سایه محمد و آل محمدیم
[=century gothic]
برتر از این برای بشر افتخار نیست
[=century gothic]
ابنای دین و سوره توحید و کوثریم
[=century gothic]
بر دل ز کفر و شرک و شرارت غبار نیست
[=century gothic]
اسلام، اعتقاد و نظام و هویت است
[=century gothic]
هر کس نداشت در دو جهان رستگار نیست
[=century gothic]
اندر دژ ولایت و حصن امامتیم
[=century gothic]
مانند این حصار به گیتی حصار نیست
[=century gothic]
ما امت عدالت و صلح و اخوتیم
[=century gothic]
در ما نفاق و شیطنتِ دیو سار نیست
[=century gothic]
از جاهلیت مجوس نگیریم رسم و راه
[=century gothic]
ما را به جز ولایت مهدی (ع) شعار نیست
[=century gothic]
اعلام «ان اکرمکم» باشد این پیام
[=century gothic]
در کیش ما به رنگ و نژاد اعتبار نیست
[=century gothic]
گر مدعی تلاش به توهین ما کند
[=century gothic]
با او بگو که از تو جز این انتظار نیست
[=century gothic]
تو باش و هفت خوان و خرافات و ترّهات
[=century gothic]
راهی که می‌ روی ره پروردگار نیست
[=century gothic]
زنده است دین احمد (ص) و قرآن و اهل بیت (ع)
[=century gothic]
اکمل از آن طریق سوی کردگار نیست
[=century gothic]
یارب رسان امام زمان منجی جهان
[=century gothic]
فرّخ، زمان او که در آن، کار عار نیست
[=century gothic]
پر می‌ کند ز عدل به امر خدا زمین
[=century gothic]
بهتر ز عصر دولت او روزگار نیست
[=century gothic]
آئین دین مداری و تقوی شود رواج
[=century gothic]
رسم فساد و شرب مدام و قمار نیست
[=century gothic]
مؤمن عزیز گردد و کافر شود ذلیل
[=century gothic]
مرد خدا به دوره او خوار و زار نیست

[=century gothic]آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

اولا که محمدبن عبدالله وکوروش بزرگ این 2 اسم عربی و پارسی رو در کنار هم نزارید.
شما تاریخ رو نوشتید برا اساس مدارک و شواهد دروغ و افراطی وار
کوروش بزرگ اثبات شده برای خدا و قوم پارسی و ایرانی اصیل نیازی نیمبینم با شما بحث کنم چون فرد بسیار بزرگ و شناخته شده ای است.
و لطفا دست از این اهانت هاتون به نسل من کناره گیری فرمایید اطلاعات و مدارک شما بر اساس مطالب افراطی گرایی میباشند.
و در اخر جواب :
همزمان با ورود منشور كوروش کبیر به ایران زمین ـ به عنوان نخستین اعلامیه حقوق بشر در دنیا ـ و اعلام قریب الوقوع نمایش همگانی آن ـ هر چند به مدت کوتاه (چهار ماه) ـ در میهن دوستان ايرانی، شور و شوقی وصف ناپذیری را موجب شده است.

منشور کوروش، نه تنها به عنوان یک میراث ارزشمند ملی برای همه ایرانیان و یک میراث جهانی برای جهانیان، که به عنوان یک میراث گرانبار اسلامی، می تواند موجب مباهات باشد، چرا که با تحقیقات روان شاد علامه آیت الله استاد طباطبایی، استاد شهید مرتضی مطهری اثبات شده که ذوالقرنین، همان کوروش هخامنشی است.

در قرآن مجید، آيه هاي 83 تا 99 سوره كهف، از کوروش کبیر با نام ذوالقرنین به عنوان فردی یکتاپرست، صالح، دادگر و انسان دوست و به عنوان یکی از بندگان شایسته و برگزیده خداوند به نیکی یاد می کند.

این در حالی است که نام بنیانگذار نخستین و بزرگترین امپراتوری دنیا، نه تنها در قرآن مجید بلکه حتی در کتاب های عهد عتیق (از جمله تورات) نیز به عنوان یک انسان برگزیده و بلند مرتبه ثبت و ضبط شده است.

اما متأسفانه، دشمنان فرهنگ و تمدن ایرانی به هر راهی متوسل می شوند تا یا پیشینه تمدنی ایرانیان را نفی کنند، یا دستاوردهای فرهنگی تاریخی، فرهنگ کهن ایرانی و میراث کهن همه ایرانیان از آذری و کرد گرفته تا بلوچ و تاجیک را به یک دسته قومی خاص نسبت دهند!

این گونه است که به رغم این که ظهور زرتشت پیامبر ایرانی بنا بر نوشته های ارسطو و بطلمیوس (بیش از دو هزار سال پیش ) به شش هزار سال پیش از آنها، یعنی هشت هزار سال پیش بازمی گردد، پیشینه ظهور او را تعمدا به سه هزار سال پیش کاهش می دهند!

این ضد ایرانیان بیگانه پرست، چشمان خود را بر همه شواهد و استنادات انکارناشدنی تاریخی می بندند و بیهوده می کوشند ذوالقرنین را با آتیلا و چنگیز، بزرگترین فرمانروایان ظالم و خونریز مغول تبار و زرد پوست آسیای میانه یا اسکندر گجستک جوان متجاوز، بی اخلاق، چند خدا، ظالم و خون ریز یونانی تطبیق دهند.

این در حالی است که انسان های فرهیخته و دانشمندان بزرگی چون علامه آیت الله طباطبایی و پروفسور عبدالکلام آزاد (دانشمند شهیر هندی) با دلایل متقن به اثبات رسانده اند که ذوالقرنین، همان کوروش کبیر، بنیانگذار امپراتوری بزرگ هخامنشی در ایران بوده است.

نظر قطعی علامه طباطبایی در المیزان بنا بر شواهد تاریخی محکم این است؛ «ذوالقرنین قرآن همان کوروش کبیر هخامنشی است.»

استاد علامه طباطبايی می گويد: اگر ذوالقرنین قرآن، مردی مومن به خدا و به دين توحيد بوده، کوروش نيز اين چنين بوده و اگر ذوالقرنين، پادشاهی عادل و رعيت پرور بوده، کوروش نيز چنين بود؛ اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردی سياستمدار بوده او نيز بود؛ اگر دين، عقل، فضايل اخلاقی و ثروت و شوکت داشت، کوروش هم داشت؛ همان گونه که قرآن فرموده کوروش نيز سفری به سوی مغرب کرد، بر لیدی و پيرامون آن مسلط شد و بار ديگر به سوی مشرق سفر کرد. آنجا مردمی ديد صحرانشين و وحشی که در بيابان زندگی می کردند. برای همین، به آنها کمک کرد، سدی ساخت در مقابل قبيله و قومی که آنها را آزار می دادند؛ در تنگه داريال ميان کوه های قفقاز و نزديک به شهر تفليس (تفسير الميزان، علامه طباطبايی).

در زیر اصلی ترین مستندات تطبیق ذوالقرنین با کوروش کبیر به اجمال بیان می شود:

1- یکتاپرستی، نیکو کرداری، رأفت و انسان دوستی از صفات گفته شده ذوالقرنین در کتاب آسمانی مسلمانان است.
بنا بر فرموده قرآن مجید، ذوالقرنین، پادشاهي دادگر بود و نسبت به رعيت عطوفت داشت و هنگام كشورگشايي و غلبه قتل و كينه ورزي را اجازه نمي داد. از اين روی، هنگامي كه بر قومي در غرب چيره شد، پنداشتند، او هم مانند ديگر كشورگشايان خونريزي آغاز خواهد كرد، ولي او بدين كار دست نبرد، بلكه به آنان گفت: هيچ گونه بيمي پاكان شما در دل راه ندهند و هر يك از شما كه عملي نيكو كند، پاداش آن را خواهد ديد.
با آن كه آن قوم بي ياور و دادرسي در چنگال قدرت او بودند، با ايشان شفقت كرد و به دادگري و نيكوكاري دل آنان را به دست آورد.

بر پایه شواهد انکار ناپذیر تاریخی، همگی این ویژگی ها بر کوروش هخامنشی منطبق است که نمونه بارز خوی انسانی و رأفت و مدارای کوروش را در رفتار او با مردم بابل پس از فتح این سرزمین، در تاریخ می بینیم.

با این حال، برخی تلاش می کنند چنگیز و آتیلا و یا اسکندر مقدونی را ذوالقرنین معرفی نمایند، در حالی که هیچ یک از صفات آمده در قرآن مجید بر این جهانگشایان ظالم خونریز قابل انطباق نیست.

ذکر این نکته لازم است، بنا بر نوشته مورخان یونانی، کوروش کبیر از چنان جایگاه بزرگی برخوردار بوده که حتی اسکندر گجستک با وجود یورش وحشیانه به ایران و تسخیر و آتش زدن تخت جمشید به پاسارگاد مقبره کوروش رفته، در برابر مزار آن بزرگ مرد زانو زده و مراتب احترام خود را به کوروش کبیر بجا آورده است.

بنا بر فرموده قرآن مجید، ذوالقرنین مي گويد: «هذا فتح من ربي»؛ یعنی «همه فتوحات من نتيجه لطف خداست» و ما هیچ گاه در تاریخ، نه از اسكندر و نه از خاقان بت پرست مغول تبار زرد پوست، چنين گفتاري سراغ نداريم و سلاطين حميري يمن نيز در حد فاتحان بزرگ نبوده اند.

با توجه به این که بر خلاف بیهوده گویی های دشمنان کینه ورز، ملیت و هویت ایرانی بهترین معیار قضاوت واقعی درباره شخصیت های تاریخی هر ملت سخنان ثبت شده و مکتوب آنان است، در زیر، بخشی از سخنان تاریخی کوروش بزرگ پس از فتح بابل را برای شناخت ویژگی های شخصیتی و یکتاپرستی این بزرگ مرد تاریخ ایران و جهان مرور می کنیم:

«به نام ایزد جان و خرد؛
ایزد یکتایی که لحظه به لحظه او را بیشتر درک می کنم
ای مردم بابل، ما همه بندگان اهورا مزدا، خدای یگانه هستیم... ما نه پیروزیم و نه شکست خورده! ما امروز در سراسر این سرزمین پهناور، همگی با هم برابریم... همگی آزادیم...و همگی پاکیم. ما همگی دوستیم. ما تنها یک دشمن داریم و دشمن همه ما اهریمن است و جز او دیگر سایه ای نیست. ما همگی نوریم... سربازان اهورا مزداییم. از این لحظه من پادشاهی ام را بر این مبنا در تمام کره خاکی در سراسر این خاک پهناور که به فرمان من است، اعلام می کنم. از این پس، نام شاهنشاهی ما هخامنشی خواهد بود و این را به یاد پدر بزرگ عزیزم ـ که بخشی از اندیشه های نیک او به من به ارث رسید ـ به عاریه برمی دارم. ما از این لحظه، اندیشه و دین هر کس را محترم خواهیم دانست. هر کس به دین خودش خواهد پرداخت، هر کس نتیجه انتخاب خود را خواهد دید. هیچ کس حق تجاوز به حقوق دیگری را ندارد. از این لحظه، تمام بردگان آزادند. من تمامی گناهکاران را از این لحظه بخشیدم. هیچ کس مغضوب من نیست. هیچ بابلی از آنچه بوده، نترسد. این یک بخشایش عمومی است و زنان «بالشاسر» که در حرمسرای بابل بوده اند، از این لحظه آزادند. مال و اموالی در حد بازرگانی ثروتمند به هر یک از شما داده می شود و بعد شما می توانید به هر جای ایران پهناور از هند تا مصر و از توران تا یونان که خواستید بروید. شوهر شما مرده و شما وارثان او هستید. داشته های شخصی خودتان را بردارید و از کاخ خارج شوید. تمامی خزانه بالشاسر در میان مردم همین شهر به مساوات تقسیم خواهد شد. میان مرد و زن پیر و جوان و کودک تمایزی نیست. هر کس در قلمروی من به لطف اهورا مزدا زندگی می کند، از حقی مساوی با همه برخوردار است. تمامی تبعیدیان با هزینه حکومت هخامنشی به شهر و کشورشان بازخواهند گشت و با هزینه هخامنشی شهر ها و معابدشان دوباره راه خواهد افتاد. من تا زمانی که به تمام سخنانم جامه عمل بپوشانم، در این شهر خواهم ماند. آری زمین مقدس است... ما نیز یک به یک مقدسیم... این اهورا مزداست که ما را مقدس آفریده... و ما جهان زیبا را زیباتر خواهیم کرد. برای چنین هدفی همگان کار خواهند کرد... همه به دین و زبان خویش خواهند پرداخت و همه آزاد خواهند بود...»

2- واژه ذوالقرنین در قرآن مجید به معنای فردی است که دو شاخ در بالای سر او قرار دارد. همان گونه که در تصویر حجاری شده کوروش کبیر در پاسارگاد دیده می شود؛ کلاهی با دو شاخ در بالای سر او به خوبی نمایان است.

در ترجمه تفسير الميزان جلد 13صفحه 539آمده است:
«در كتاب دانيال هم خوابى كه وى براى كورش نقل كرده، به صورت قوچى كه دو شاخ داشته ديده است».

در آن كتاب چنين آمده: در سالسوم از سلطنت بيلشاصر پادشاه، براى من كه دانيال هستم بعد از آن رؤيا كه بار اولديدم رؤيايى دست داد كه گويا من در شوش هستم؛ يعنى در آن قصرى كه در ولايت عيلام است، مى باشم و در خواب مى بينم كه من در كنار نهر «اولاى» هستم. چشم خود را به طرف بالا گشودم. ناگهان قوچى ديدم كه دو شاخ دارد و در كنار نهر ايستاده و دو شاخش بلند است؛ اما يكى از ديگرى بلندتر است كه در عقبقرار دارد. قوچ را ديدم به طرف مغرب و شمال و جنوب حمله مى كند و هيچ حيوانى در برابرش مقاومت نمى آورد و راه فرارى از دست او نداشت و او هر چه دلش مى خواهد، مى كند و بزرگ مى شود.

در اين بين كه من مشغول فكر بودم، ديدم نر بزى از طرف مغرب نمايان شد. همه ناحيه مغرب را پشت سر گذاشت و پاهايش از زمين بريده است و اين حيوان تنها يك شاخ دارد كه ميان دو چشمش قرار دارد. آمد تا رسيد به قوچى كه گفتم دو شاخ داشت و در كنار نهر بود.

سپس با شدت و نيروى هر چه بيشتر دويده، خود را به قوچ رسانيد. با او درآويخت و او را زد و هر دو شاخش را شكست و ديگر تاب و توانى براى قوچ نماند. بى اختيار در برابر نر بز ايستاد. نر بز قوچ را به زمين زد و او را لگدمال كرد و آن حيوان نمى توانست از دست او بگريزد، و نر بز بسيار بزرگ شد.

آنگاه مى گويد: جبرئيل را ديدم و او رؤياى مرا تعبير كرده، به طورى كه قوچ داراى دو شاخ با كورش و دو شاخش با دو مملكت فارس و ماد منطبق شد و نر بز كه داراى يك شاخ بود با اسكندر مقدونى منطبق شد.

و اما سير كورش به طرف مغرب و مشرق: اما سيرش به طرف مغرب همان سفرى بود كه براى سركوبى و دفع «ليديا» كرد كه با لشکرش به طرف كورش می آمد و آمدنش به ظلم و طغيان و بدون هيچ عذر و مجوزى بود. كورش به طرف او لشکر كشيد و او را فرارى داد و تا پايتخت كشورش تعقيبش كرد و پايتختش را فتح نموده او را اسير نمود و در آخر، او و ساير ياورانش را عفو نموده، اكرام و احسانشان كرد؛ با اين كه حق داشت، سياستشان كند و به كلى، نابودشان سازد و انطباق اين داستان با آيه شريفه «حتى اذا بلغ مغرب الشمس وجدها تغرب فى عين حمئة».

3- در قرآن مجید آمده که ذوالقرنین در آغاز فرمانروایی خود، به منطقه ای که آفتاب غروب می کند، حمله کرده و پیروزی های بزرگی به دست آورده است. سپس به سوی شرق شتافت و در آن سامان، هم به پیروزی دست یافت و پس از آن، به مكاني رفت كه افتاب از ان طلوع مي كرد؛ يعني شرق و آنان پوششي براي محافظت خود نداشتند.
مقابل آفتاب سوزان اشاره به اين كه منطقه بياباني بوده و سكنه چادرنشين و كوچ رو براي آب و غذا و اشارت به سكنه مغولي و سكايي آسياي ميانه دارد.

همان گونه که می دانیم، نخستین حمله بزرگ کوروش کبیر به غرب ایران و سرزمین لیدی (در باختر آسیای کوچک یا ترکیه امروزی) بوده که به پیروزی کوروش و تابعیت لیدی به امپراتوری ایران انجامید. فرمانروایان لیدی که با بابل و مصر و حکومت های آسیای صغیر متحد شده بودند ،برای تصرف بخشی از ایران، در صدد ضربه زدن به کوروش برآمدند. کوروش پس از آگاهی از این توطئه، سپاهیانش را به طرف سارد، پایتخت لیدی گسیل داشت.

وی در این نبرد نیز پیروز بود. در نتیجه این حمله در 547ق.م سارد و شهرهای آسیای صغیر، یکی پس از دیگری به دستان پر توان کوروش کبیر سقوط کرد.

در تاریخ به این نکته اشاره شده که کوروش کبیر، پس از نبرد موفقیت آمیز در غرب ایران زمین (لیدی) برای سر و سامان دادن به شورش اقوام بیابانگردی که متجاوز، وحشی و خونریز بودند، به شمال شرق ایران بزرگ لشکرکشی کرد و موفق به فرو نشاندن آنان و تأمین امنیت مرزهای شرق و شمال شرق ایران شد.

4- سد یأجوج و مأجوج و مکان آن:
یکی دیگر از مشخصات ذوالقرنین در قرآن، عزیمت او به مناطق شمالی و رویارویی با قوم یأجوج و مأجوج بوده است و علاوه بر این، ایجاد سد یأجوج و مأجوج که در ساخت آن از آهن استفاده شده نیز در قرآن به ذوالقرنین نسبت داده شده است. جالب این که در تورات هم به ساختن سدی از جنس آهن اشاره شده است؛ آنجا که از قول کوروش خطاب به خداوند یکتا می گوید: «من اي كوروش، پيش روي تو خواهم خراميد ... جاي ناهموار را برايت هموار مي كنم، درهاي برنجين را مي شكنم، پشت بندهاي اهنين را خواهم بريد...»

در تعیین محل استقرار این سد، گمانه زنی های متعددی شده و حتی برخی آن را همان دیوار بزرگ چین تصور کرده اند، در حالی که کلید حل این معما در خود قرآن نهفته که کاربرد آهن در ساخت این سد مورد تأکید قرار گرفته که با توجه به این که در ساخت دیوار بزرگ چین هیچ گونه مواد آهنی به کار گرفته نشده، این نظریه مردود است.

در سرزمین میان دریای کاسپین و دریای سیاه، سلسله کوه های قفقاز به صورت دیواری راه های میان شمال و جنوب را بسته است؛ مگر یک راه که باز گذاشته و آن تنگه ای است که در میان رشته کوه هایی واقع شده و شمال و جنوب را به هم متصل می سازد و این تنگه در عصر حاضر، تنگه داریال نامیده می شود و در نقشه های موجود میان شهر ولادی قفقاز ـ پایتخت جمهوری اوستیای شمالی، شمالی ترین منطقه ایرانی نشین و فارسی زبان قفقاز که هم اکنون یکی از جمهوری های روسیه است ـ و تفلیس نشان داده می شود در همان جا که تاکنون دیوار آهنین باستانی موجود است و شک نیست که این دیوار همان سدی است که کوروش بنا کرده، زیرا اوصافی که قرآن بیان کرده، درباره سد ذوالقرنین کاملا بر آن منطبق است و همان گونه که قرآن یادآور شده، الواح آهنین در ساختمان آن به کار رفته و مس گداخته برای بستن مفاصل و رخنه های آن استعمال شده و در میان دو دیوار کوهستانی بنا شده است.

با در نظر گرفتن بازمانده سدی که هم اکنون در گذرگاه داریال قفقاز موجود است و شهادت کتب ارمنی ـ که این ناحیه را (بهاک کورائی) و (کابان کورائی) می گویند و به معنی گذرگاه و یا دره کوروش است ـ شکی نمی ماند که کوروش به سمت شمال غربی ایران رفته و از نواحی ای که امروز به نام دربند و معبر داریال معروف است، گذشته و در آنجا سدی بنا کرده تا مانع هجوم سکاهای متجاوز بشود.

در آنجا به دستور کوروش آهن و فلز فراوان آوردند و سدی از آهن بسان دیواری در معبر میان دو کوه که تنها راه عبور و مرور اقوام وحشی سکایی بود، بنا شد؛ این سد تنگه باریک میان دو کوه را می بست و مانع گذشتن سواران یغماگر سکایی بود و به همین جهت این دره به نام دره کوروش نامیده شده است.

تصویر نقاشی یک جهانگرد اروپایی از سنگ نگاره کوروش هخامنشی در پاسارگاد سندی است مبنی بر این که کتیبه بالای سر این سنگ نگاره که به سه زبان ایران باستان نوشته شده بود و بخشی از بال حجاری شده در پشت سر کوروش کبیر به دلایل و توسط افراد نامعلوم تخریب شده و هم اکنون وجود ندارد.

بنا بر شواهد تاریخی، کوروش کبیر پس از فرو نشاندن بیابان گردان شرق کشور به شمال ایران و قفقاز می رود و به دادرسی از مردم آن سامان می پردازد و برای جلوگیری از تهاجم متجاوزان بیابانگرد، از شمال کوه های قفقاز به درون خاک ایران، سدی را برای مردم آن سامان در قفقاز بنا می کند که در ساخت آن، از پاره های سنگ و آهن استفاده شد. جالب این که در نزدیکی تفلیس در قفقاز ـ که در همه تاریخ تا کمتر از دویست سال پیش در قلمرو ایران بوده ـ بقایای سدی کشف شده است که بر پایه پژوهش های علمی با کمال شگفتی در ساختمان آن، از ترکیبی از سنگ و آهن استفاده شده و جالب تر این که نام تاریخی رودی که در نزدیکی این سد قرار دارد، نیز «کوروش» است!

چند تن از بزرگانی که بر یکی بودن ذوالقرنین قرآن و مسیح عهد عتیق با کورش هخامنشی گواهی داده‌اند، عبارتند از:

1-مولانا ابوالكلام آزاد، مفسر بزرگ قرآن و وزیر فرهنگ هند در زمان گاندی در تفسیرالبیان،
2- ترجمه تفسیر سوره کهف از باستانی پاریزی
3-علامه طباطبایی در تفسیر المیزان،
4-آیت‌الله العظمی ناصر مكارم شیرازی و ده نفر از مفسران بزرگ قرآن در تفسیر نمونه (مانند قرائتی، امامی، آشتیانی، حسنی، شجاعی، عبدالهی و محمدی)،
5- تابنده گنابادی در کتاب سه داستان عرفانی از قرآن،
6- آیت الله میر محمد کریم علوی در تفسیر کشف الحقایق (با ترجمه عبدالمجید صادق نوبری )،
7- حجت الاسلام سید نورالدین ابطحی در کتاب ایرانیان در قرآن و روایات،
8- دکتر علی شریعتی در کتاب بازشناسی هویت ایرانی اسلامی،
9-صدر بلاغی در قصص قرآن،
10-جلال رفیع در کتاب بهشت شداد،
11-دکتر فاروق صفی زاده در کتاب از کورش هخامنشی تا محمد خاتمی،
12- منوچهر خدایار در کتاب کورش در ادیان آسیای غربی،
13- قاسم آذینی فر در کتاب کورش پیام آور بزرگ،
14- دکتر فریدون بدره ای در کتاب کورش در قرآن و عهد عتیق،
15- محمد کاظم توانگر زمین در کتاب ذوالقرنین و کورش،
16- آیت الله سید محمد فقیه استاد اخلاق، حافظ کل قرآن و نماینده مجلس خبرگان دوم،
17- استاد محیط طباطبایی،
18- حجه الاسلام شهید هاشمی نژاد،
19- سر احمدخان بنیان‌گذار دانشگاه اسلامی علیگر هند،

منشور حقوق بشر کوروش هخامنشی که در موزه بزرگ بریتانیا نگهداری می شود

منشور حقوق بشر کوروش هخامنشی در قرن نوزدهم و حدود 130 سال پیش در میان رودان کشف و سپس به موزه ملی بریتانیا منتقل شد... این منشور كه با نام استوانه‌ كوروش نيز شناخته مي‌شود، از جنس سفال است و در سال 539 پيش از ميلاد ساخته شده است.
دورتادور اين استوانه سفالين كه 23 سانتي‌ متر طول و 11 سانتي‌ متر عرض دارد، در حدود چهل خط به زبان ميخي بابلي، فرمان‌هاي كوروش حك شده است. منشور كوروش به ‌عنوان نخستين منشور حقوق بشر شناخته مي‌شود و در سال 1971 ميلادي، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمي منتشر كرد.

بدلي از اين منشور نيز در مقر سازمان ملل متحد در شهر نيويورك نگهداري مي‌شود.

در پایان، امید است که بازگشت منشور کوروش بزرگ به ایران و نمایش عمومی آن بهانه ای باشد، برای آشتی افکار عمومی و رسانه های گروهی کشور با میراث فرهنگی تاریخی ایران زمین و بابی باشد برای نگاهی مثبت و به مفاخر گذشته ما. تأیید قرآن مجید بر شخصیت تاریخی کوروش کبیر نیز می تواند یکی از دلایل اثبات این نکته باشد که برای حفظ و بقای هویت ملی ملت ایران زمین تاریخ پیش از اسلام ایران و تاریخ پس از اسلام ایران، نه نافی یکدیگر؛ بلکه هر دو لازم و ملزوم هم و از یکدیگر جدا ناپذیرند.

خداوندا این سرزمین را از خشکسالی ، دروغ و طاعون محفوظ بدار

ان شا الله که منابع تاریخی، ذکر شده توسط کارشناسان و همکاران سایت در مورد یهودیان و هخامنشیان، همان هزیان های فرد سابقا توده ای نباشد.
نه از بابت دلسوزی برای کورش و داریوش و ... که تاریخ نیازی به دلسوزی ما ندارد، از این جهت که اولا مطالب ایشان تماما بر اساس سندی یهودی استوار شده که خود یهودیان آن را جعلی می دانند.
و از طرفی بافته های آن فرد نهایتا به تحریف بخش هایی از تاریخ اسلام هم انجامید!!! از ولایت امیرالمومنین گرفته تا وجود سلمان فارسی.

=================================================

برای بیان برتری پیامبر اسلام، نمونه ترین انسان کامل، و دلیل خلقت بر شخصیتی تاریخی، که تاریخ او را در گروه صالحین بشری قرار داده، نیاز به تخریب و دست به دامن افسانه سرایی های یک فرد سابقا توده ای با تفکرات پان عربیسم نیستیم.

بهتر است به اصل کلام پرداخته شود؛ که آیا استثنا نهادن بر اصل بدی دروغ، با مبانی اخلاقی سازگار است و یا نه؟

آیا اگر منفعتی حقیقی را در دروغ ببینیم حق زیرپا گذاشتن اصل اخلاقی اول را داریم یا نه؟
(در این که دروغ در اسلام مذموم است شکی نیست و توضیح آن رفته و تکرار مکررات است)

منجم باشی;161854 نوشت:
ان شا الله که منابع تاریخی، ذکر شده توسط کارشناسان و همکاران سایت در مورد یهودیان و هخامنشیان، همان هزیان های فرد سابقا توده ای نباشد.
Quote]

متاسفانه بعضی ها به دلایل افراط گرایی و با ساخت موضوعات جعلی و تقلبی مسلمان ها و کسانی که وطن پرستن و تاریخ خودشون رو خیلی دوست دارن به جون همدیگه میندازن
اطلاعات که ایشون ( رضا ) ذکر کردن همه بر اساس افراطی گی میباشد.
من دینم اسلامه قران کتاب منه و خدای بزرگ رو میپرستم و کسانی که بخدای من زیاد خدمت کردن احترام شدیدی میزارم.

اما با چشمان گریان دستم رو به سمت اسمان میکنم و به خدای بزرگ میگم خدایا نبخش ادم هایی که تاریخ ایران رو با دروغ های بزرگ و با افراطی گری و نسبت پیامبر کوروش بزرگ به یهود و ارائه اطلاعات دروغین و سو استفاده از ادم های ساده به هیچ وقت نبخش

و میدونم کسی که این اطلاعات دروغ رو داده نه حرمت خدا رو نگه داشته نه ترسی از گناه داره

ولی من مثل همون کوروش بزرگ به خدای خود احترام میزام به تهی دستان کمک میکنم و یاور عدالت هستم.
همینجور که 2 برادر من در راه وطن شهید شدن منم در راه وطن و تاریخ هر کاری که بتونم انجام میدم

با سلام.
سخن از کوروش راند ه اید و چه بسیار زیبا نامی است کوروش کبیر!
کوروش کبیر که برای ایرانیان پدر و برای دشمنانش قانون گذار بود یگانه فردی که در کل تاریخ بدون توجه به مذهب مردم به آن ها آزادی اعطا کرد،یگانه فردی که حقوق بشر را پایه گذاری کرد.
سخن از کوروش راندن اسان نیست،حتی برایی منی که بسیار در موردش خوانده ام و شنیده ام......

کوروش یگانته پادشاهی بود که در عین قدرتو جهان داری هیچگاه به خداوند کافر نبود،هیچگاه به زنان و کودکان دستور قتل صادر نکرد،هیچگاه بی قضاوت کسی را به قتل نرساند.
چگونه به خود اجازه می دهیم بدون این که در مورد کوروش مطالعه کرده باشیم در مورد او صحبت کنیم.؟
کوروش با نام ذوالقرنین در قرآن شناخته می شود و عدله کافی هم هست.اگر نیاز بود از طریق قرآن اثبات می کنم.
در مورد عید پوریم هم باید بگم که احتمالا شما فریب شیادی به نام ناصر پورپیوار رو خورده اید که ذره ای دارای صلاحیت نیست چون ایشون حافظ رو هم نفی تاریخی کرده اند.
شما هیچگاه بحث تاریخ را با دین درنیامیزید.
چنان چه سوالی در مورد کوروش باشد خوشحال می شوم پاسخ دهم.
فقط یک سوال شما به پیامبر خدا هم توهین می کنید و احمق می گویید؟؟؟

son of wisdom;161862 نوشت:
با سلام.
چنان چه سوالی در مورد کوروش باشد خوشحال می شوم پاسخ دهم.
فقط یک سوال شما به پیامبر خدا هم توهین می کنید و احمق می گویید؟؟؟

باید در مورد این موضوع هر کس با سند و مدرک و شواهد علمی و تاریخی صحبت کنه نه این فرد چی گفت یا نگفت
ایشون اطلاعات کذب و اشتباه به هموطنان زیاد دادن باید پاسخگو باشند من شرمنده شدم در برابر خدا که کلمه احمق رو در برابر پیامبر ذکر کردند.
و این رو در برابر کتاب الهی قران من پایبندم که در برابرش ایستادگی کنم.
و ایشون میان اطلاعات و سند هاشون رو رونمایی میکنند و من هم در برابر جواب هام مدارک تاریخی و واقعی و اسناد علمی بیان میکنم
لطفا برای ادامه و صحت حرفاتون اقا رضا از جمله های با سند و مدرک علمی استفاده کنید.
به امید دیدار

اصولا در مجامع آکادمیک و جاهایی که دارای فضای علمی هستند معمولا توصیه می شود که اگر برای صحبت های خود دلیل قانع کننده ای ندارید و یا استناد محکمی ندارید بهتر است اصلا صحبت نکنید.
به روایت خود قران ما کوروش را به عنوان شخصی یاد کرده که نیک سیرت بوده است اما عده ای کوروش را احمق جلوه می دهند حال این کار از روی عمد است ،که گناه است اگر هم از روی سهو است بهتر است ذهنمان را تغییر بدهیم و حقیقت را بپذیریم.
کوروش مایه افتخار است نه مایه شرمساری ،کوروش نماد بی دینی نیست بلکه نماد روشن اندیشی و اندیشمندی است،کوروش هیچگاه بی خدا نبوده است،کوروش هیچگاه بت پرست نبوده است در هنگامی که سامکیان مشغول پرستش بت های بی شمار خود در بین النهرین بودند به روایت باستانشناسان بزرگی چون امستد،هرتزفلد،گیرشمن و .... ایرانیان و پارسی ها بدین کار آن ها می خندیده اند و آن را حمل بر سفاهت می کرده اند.
آیا این گونه نشانه های خردورزی و یکتاپرستی در خور تعریفو تمجید نیست آن هم در 3000 سال پیش که افتخار پادشاهان تعداد کشتارهایشان بوده است؟
ایا به واقع نیست؟

به نام یزادن پاک

و آنگاه اهریمن همه تن مرگ بیامد و به پتیارگی اژدها را بر کرانه رو دایتیا بیافرید و زمستان دیو آفریده را به جهان هستی چیرگی بخشید.

دورود به شما مهربان یاران آریایی.

در زمان پادشاهی کوروش بزرگ بر ایران حکومت می کرد که پیامبر آن زرتشت (درود خدا بر او و پیروانش) بود و در آن برهه از زمان کوروش هرگز به ناحق به ظلم و ستمی به هیچ کس روا نداشت حتی دشمانش !

تا جایی که دشمنان وی نیز دروازه های شهرشان را بر وی و سپاهیانش گشودند تا از پادشاه عادل استقبال کنند.

او که بنیان گذار پادشاهی و حکومت بر مبنای دین اجدادیش (زرتشت) بود هرگز دینش دروغ و سوگند را بر وی روا نمی داشت

بر کتیبه ای که از او بر جای مانده اینگونه نوشته:

خداوندا ایران از خشکسالی ، دوروغ و طاعون محفوظ بدار.

در اینجا به وضوح مشاده می کنید که کوروش و همه ایرانیان دوروغ را از طاعون ترسناک تر و مخرب تر دانسته و به این حد از آن بر حذر بوده اند.

و پیامبرش (زرتشت) :
چه به راست چه به دوروغ هرگز سوگند مخور.

کوروش بزرگ پیام آور صلح و راستی و بنیان گذار حقوق بشر در تاریخ است و همانگونه که میدانیم امروز دشمنان اندکی پیدا کرده که در مقابل سیل عظیم وطن پرستان ذره ای به حساب نمی آیند چون کوروش آنقدر کبیر و بزرگ می نماید که عاشقان او از مرزهای سرزمینش فراتر رفته اند و هیچ کس به هیچ وجه نمیتواند او را خوار و ذلیل جلوه دهد حتی با پاک کردن نام او در کتاب ها !

کوروش سمبل مقدس ترین پادشاه در تمام ادیان پس از خود است تا جایی که در قرآن با نام ذوالقرنین به نیکی از او یادشده و در تورات با نام مسیح و در انجیل و سایر ادیان دیگر نیز به همینگونه... .

خدمت دوست گرامی که فرمودند سخنان کوروش تحریف شده عرض کنیم که:

سخنان کوروش مگر توسط دشمنان کینه توز امروز تحریف شده باشد و آن هم به دلیل نا توانی در هضم آن و شاید هم از روی کینه توزی و دشمنی .

و شاید هم به خاطر منافع شخصی که برای هیچ کس اهمیتی نداشته و نخواهد داشت.
سخنان کوروش در قلب پیروانش نفوذ کرده و نسل به نسل بر تعداد آنها بیشتر و بیشتر خواهد شد چرا که کوروش هرگز به دوروغ سخن نگفت و هر آنچه گفت برای سعادت بشر و همه انسان های نسل های بعد از خود پند داد.

کوروش با صفات پیامبر گونه اش براستی لایق بهترین هاست نه ارجیفی که فقط از روی غرض و دشمنیست.
هرگز نخواهیم گذاشت تا درجهان دشمنانش به نام این بزرگ مرد اهورایی کوچکترین خدشه ای به آن وارد کنند چرا که جهانیان نیز همواره راه بزرگ مردان تاریخ را الگوی خویش قرار داده اند و نیکی و راستگویی اش بر هیچ کس پنهان نیست حتی دشمنانی که در باطن نیز میدانند کوروش بزرگ مرد تاریخ ایران و جهان بود.

بدرود.

son of wisdom;161866 نوشت:
اصولا در مجامع آکادمیک و جاهایی که دارای فضای علمی هستند معمولا توصیه می شود که اگر برای صحبت های خود دلیل قانع کننده ای ندارید و یا استناد محکمی ندارید بهتر است اصلا صحبت نکنید.

سلام علیکم

خدمت عزیزانی که تازه به این سایت تشریف آوردند عرض خیر مقدم دارم.

مطلبی را که لازم است عرض شود جعل تاریخی ای است که یهود در سطحی وسیع و در ادوار مختلف به آن دست زده که حتی این امر باعث اشتباه هر اهل دانشی در هر سطح تحقیقی ای گردیده است.

تحریف یهود فقط منحصر به تحریف متون تاریخی غیر دینی نمیشود و این امر در تمام ادیان اتفاق افتاده بشکلی که امروز که بخش عمده ای از آن مشخص گردیده و فی المثل زندگینامه حضرت دانیال را میخوانیم میبینیم این پیامبر بزرگ الهی را اصولا نباید پیامبر دانست - العیاذ بالله .

لذا اگر شما بدنبال حقیقت هستید و مدعی این مطلب که راستی برای ایرانیان ارزشمند است پس سعه صدر و مناعت طبع داشته باشید و مدارکی که استاد رضا معرفی کردند را مطالعه بفرمائید و حقیر نیز نمونه هائی را خدمت شما بزرگواران معرفی میکنم و سعی میکنم مطالب جذابی باشد که در قالب حوصله اتان بگنجد.

اولین مطلبی را که خدمت شما دوستان بعد از مطالب استاد رضا معرفی میکنم یک مستند است با عنوان
اربابان جعل که با کیفیت بالا از اینجا دانلود کنید

ادامه دارد

[=Times New Roman]قسمت نخست مستند اربابان جعل

[=Times New Roman]دانلود مستقیم قسمت اول اربابان جعل (پرشین گیگ)
دانلود قسمت اول اربابان جعل (مدیا فایر)
دانلود قسمت اول اربابان جعل ( سایت آپارات)

قسمت دوم مستند اربابان جعل

[=Times New Roman](بررسی افسانه اسارت یهودیان در بابل)

[=Times New Roman]دانلود مستقیم قسمت دوم اربابان جعل(پرشین گیگ)

دانلود قسمت دوم اربابان جعل(مدیا فایر)

قسمت سوم مستند اربابان جعل

[=Times New Roman](بررسی منشور حقوق بشر کوروش )

[=Times New Roman]دانلود مستقیم قسمت سوم اربابان جعل(پرشین گیگ)

دانلود قسمت سوم اربابان جعل (مدیا فایر)

قسمت چهارم مستند اربابان جعل

[=Times New Roman](کوروش و ذوالقرنین)

[=Times New Roman]دانلود مستقیم قسمت چهارم اربابان جعل(پرشین گیگ)

دانلود قسمت چهارم اربابان جعل(مدیافایر)

دانلود و مشاهده قسمت چهارم اربابان جعل (آپارات)

قسمت پنجم مستند اربابان جعل

[=Times New Roman](پوریم جشن ایرانی کشی یهودیان )

[=Times New Roman]دانلود مستقیم قسمت پنجم اربابان جعل(پرشین گیگ)

دانلود قسمت پنجم اربابان جعل (مدیا فایر)

دانلود و مشاهده قسمت پنجم اربابان جعل(آپارات)

[=Times New Roman]همچنین این دو صفحه متوالی :

http://www.askdin.com/showpost.php?p=149738&postcount=136

http://www.askdin.com/showpost.php?p=152239&postcount=137

اسنادی مبنی بر ماهیت وزیر دروغین خشایار شاه و وزیر حقیقی فرعون را دارد بهمراه لینک مستند اربابان جعل با حجم بسیار کم

فکر کنم این چند صفحه و یک مستند در قالب حوصله همه دوستان بگنجد.

ومن الله التوفیق

یاحق

اگر اثبات شود که بخت النصر پادشاهی ظالم و زورگو و خونخوار نبوده که همانطوریکه در این مستند اسناد مربوطه را آورده و اثبات کرده که چنین نبوده
در آن صورت نمیتوان کوروش را پیامبر خدا دانست

او نه تنها با از بین بردن حکومتی منصف مرتکب اشتباهی فاحش شده بلکه دجالان شیطان پرست کابالائیست را در درباره خود راه داده و در عین حال تصرفی که انجام داده از روی هوی و هوس بوده و نه برقراری عدالت ونهایتا اینکه آن ادعائی مبنی بر راستی در کردار و گفتار را نیز از روی دو روئی و دروغ بر زبان رانده .

یاحق

mr.programmer;161845 نوشت:
اولا که محمدبن عبدالله وکوروش بزرگ این 2 اسم عربی و پارسی رو در کنار هم نزارید.
شما تاریخ رو نوشتید برا اساس مدارک و شواهد دروغ و افراطی وار
کوروش بزرگ اثبات شده برای خدا و قوم پارسی و ایرانی اصیل نیازی نیمبینم با شما بحث کنم چون فرد بسیار بزرگ و شناخته شده ای است.
و لطفا دست از این اهانت هاتون به نسل من کناره گیری فرمایید اطلاعات و مدارک شما بر اساس مطالب افراطی گرایی میباشند.

با سلام
ضمن تشکر از بینای عزیز که جواب شما و دیگران را مستند دادند !!
گویا دوستانی از تاریخ بی خبرند و بدون اینکه تحقیقاتی در این زمینه داشته باشند ساز مخالف میزنند !!

خب شما لطف کن و تاریخ درست را با سند بیان کن !!

z4r4thustr4;161874 نوشت:
به نام یزادن پاک

و آنگاه اهریمن همه تن مرگ بیامد و به پتیارگی اژدها را بر کرانه رو دایتیا بیافرید و زمستان دیو آفریده را به جهان هستی چیرگی بخشید.

دورود به شما مهربان یاران آریایی.

در زمان پادشاهی کوروش بزرگ بر ایران حکومت می کرد که پیامبر آن زرتشت (درود خدا بر او و پیروانش) بود و در آن برهه از زمان کوروش هرگز به ناحق به ظلم و ستمی به هیچ کس روا نداشت حتی دشمانش !

در مورد زرتشت فرمودید شما اول به ما ثابت کنید که
۱- زرتشت پیامبر خدا بوده!!
۲-آیا میشود کتاب اوستا را فرستاده خداوند دانست؟و به ان استناد کرد؟
لطفا با سند و مدرک !!!

mr.programmer;161845 نوشت:

منشور حقوق بشر کوروش هخامنشی که در موزه بزرگ بریتانیا نگهداری می شود

منشور حقوق بشر کوروش هخامنشی در قرن نوزدهم و حدود 130 سال پیش در میان رودان کشف و سپس به موزه ملی بریتانیا منتقل شد... این منشور كه با نام استوانه‌ كوروش نيز شناخته مي‌شود، از جنس سفال است و در سال 539 پيش از ميلاد ساخته شده است.
دورتادور اين استوانه سفالين كه 23 سانتي‌ متر طول و 11 سانتي‌ متر عرض دارد، در حدود چهل خط به زبان ميخي بابلي، فرمان‌هاي كوروش حك شده است. منشور كوروش به ‌عنوان نخستين منشور حقوق بشر شناخته مي‌شود و در سال 1971 ميلادي، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمي منتشر كرد.

بدلي از اين منشور نيز در مقر سازمان ملل متحد در شهر نيويورك نگهداري مي‌شود.

در پایان، امید است که بازگشت منشور کوروش بزرگ به ایران و نمایش عمومی آن بهانه ای باشد، برای آشتی افکار عمومی و رسانه های گروهی کشور با میراث فرهنگی تاریخی ایران زمین و بابی باشد برای نگاهی مثبت و به مفاخر گذشته ما. تأیید قرآن مجید بر شخصیت تاریخی کوروش کبیر نیز می تواند یکی از دلایل اثبات این نکته باشد که برای حفظ و بقای هویت ملی ملت ایران زمین تاریخ پیش از اسلام ایران و تاریخ پس از اسلام ایران، نه نافی یکدیگر؛ بلکه هر دو لازم و ملزوم هم و از یکدیگر جدا ناپذیرند.

[=Century Gothic]با سلام

[=Century Gothic]هفته نامه "اشپیگل" چاپ آلمان در شماره 28 سال 2008 نوشته ای به نام "فرمانروای قلابی صلح"به قلم ماتیاس شولتس [=Century Gothic]Matthias Schulz[=Century Gothic] منتشر کرده است.
در این نوشته نویسنده می گوید که کوروش پیام آور صلح و حقوق بشر نبوده است و یکی چون دیگر دیکتاتورهای زمان خویش بوده است و در این راستا منشور حقوق بشر کوروش را یک "سند تبلیغاتی" می خواند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]این نوشته که در هفته نامه معتبر "اشپیگل" چاپ شده است، کم کم دارد توجه همگان را جلب می کند.
ایرانیان آلمانی زبان چند واکنش به این نوشته نشان داده اند. تا آنجا که در اینترنت دیدم، واکنش ها تاکنون بیشتر عصبی و غیرمنطقی بوده اند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]در اینجا برگردان نوشته "اشپیگل" را می آورم تا هر کس درک مستقل خود را از نوشته اصلی به دست آورد و چون بسیار مورد های مشابه دیگر تفسیرهای دست چندم به وجود نیاید. خود نیز زمان برای پژوهش بیشتر پیرامون استدلال های این نوشته نیاز دارم؛ هر چند که نوشته از دید من چندان پخته به نظر نمی آید و دارای چند اشکال ساختاری است و به جای کاربرد روش های علمی کمی نیز از فرهنگ پلمیک یاری جسته است. با وجودی که هیچ گونه تعصبی به این گونه مورد ها ندارم، کمی نیز بوی فرهنگ از گونه روزنامه کیهان می آید. اما دارای چند نمونه و استدلال تاریخی است که نیاز به تامل دارد.در تاریخ ایران نکته های مبهم بسیاری وجود دارند که تاکنون کسی به آنها نپرداخته است. این نکته یکی از آنهاست.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]دیدگاه های خود را در اینجا بنویسید تا یک تبادل سازنده دیدگاه ها را داشته باشیم.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]نویدار

[=Century Gothic]

[=Century Gothic]ماتیاس شولتس

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]در سازمان ملل متحد در نیویورک در ویترینی شیشه ای لوح 2500 ساله به خط میخی نام "منشور باستانی حقوق بشر"وجود دارد که به آن احترام فراوان می گذارند. اکنون آشکار می گردد: این لوح را یک دیکتاتور باستانی نوشته است که مخالفان خود را شکنجه می کرده است.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]قرار بود آن چه که محمد رضا شاه پهلوی در نظر داشت، جشن رکوردها گردد. او نخست "انقلاب سفید" (اصلاحات ارضی) را اعلام کرد و خود را "آریامهر" خواند. حال، در سال 1971 نیاز آن را حس کرد که "2500 سال پادشاهی ایران" را جشن بگیرد و این گونه بود که اجرای "بزرگترین نمایش جهان" اعلام گشت.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]او دستور داد که پنجاه خیمه باشکوه بر ویرانه های تخت جمشید (پرسپولیس) برپا سازند.
69 نفر از سران کشورها و پادشاهان و در میان انها پادشاه ژاپن به آنجا رفتند. در آنجا 20،000 لیتر شراب نوشیده شد به همراه خوراک بلدرچین، طاووس و خاویار در ظرف طلا. بر روی میزها نیز بطری های شراب "شاتو لافیت"
[=Century Gothic]Ch[=Century Gothic]â[=Century Gothic]teau Lafite[=Century Gothic] گردانده می شد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]در نقطه اوج جشن شاه به سوی آرامگاه کوروش دوم گام نهاد که در سده ششم پیش از میلاد در یک جنگ درازمدت خونین بیش از پنج میلیونکیلومتر مربع را تسخیر کرده بود.

[=Century Gothic]

[=Century Gothic]"منشور باستانی حقوق بشر" مورد ستایش همگان

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]با بیش از صد میلیون دلار هزینه، ستایش از پادشاه باستانی ایرانیان امری پرهزینه و مورد انتقاد بود.
شاه در پاسخ با این انتقادها گلایه وار گفته بود: "یعنی با نان و تربچه از سران کشورها پذیرایی کنم؟"

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]حتی رهبر مذهبی آیت الله خمینی نیز از تبعیدگاه خود نفرت خود را از این کار ابراز داشت: "جنایت های شاهان ایرانی صفحات تاریخ را سیاه ساخته است." با این وجود شاه معتقد بود که بهتر می داند. او بیان داشت که کوروش انسانی ویژه بوده است با اندیشه انسانی، سرشار از محبت و مهربانی. او نخستین انسانی بوده است که حق "آزادی اندیشه" را بنیان نهاده است.
شاه این دید خود را به اطلاع سازمان ملل متحد نیز رسانید. در روز 14 اکتبر که جشن در تخت جمشید در اوج خود بود، خواهر دوقلوی او (اشرف پهلوی) گام به بنای سازمان ملل متحد در نیویورک نهاد. در آنجا او کپی لوح منشور حقوق بشر را به "سیتو اوتانت"، دبیر کل سازمان ملل هدیه داد. او نیز برای این هدیه تشکر کرد و آن را به عنوان "منشور باستانی حقوق بشر" مورد ستایش

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]قرار داد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]اکنون این دبیر کل سازمان ملل بود که می گفت: پادشاه پارسی این "هوشمندی را در احترام به تمدن های دیگر نشان داد." سپس اوتانت دستور داد این لوح گلی را که بیانیه این کوروش دوم به اصطلاح انسان دوست سال 539 پیش از میلاد را در بر دارد، در یک ویترین شیشه ای در بنای اصلی سازمان ملل به نمایش بگذارند. این لوح هنوز آنجاست، در کنار قدیمی ترین قرارداد صلح جهان.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]تعارفات بزرگ، سخنان بزرگ، یاوه بزرگ

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]به نظر می رسد که سازمان ملل متحد قربانی یک حقه بازی شده است. بر خلاف ادعای شاه، جوزف ویزهوفر [=Century Gothic](Josef Wiesehofer)[=Century Gothic] شرق شناس پرسابقه از شهر کیل می گوید که این لوح خط میخی بیش از یک "پروپاگاند" (تبلیغ) نیست. او می گوید: "این که نخستین بار کوروش اندیشه های حقوق بشر را طرح کرده است، سخنی پوچ است."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]هانس پتر شاودیگ [=Century Gothic](Hanspeter Schaudig)[=Century Gothic]، آشورشناس از هایدلبرگ نیز در این فرمانروای باستانی، مبارز پیشاهنگ برابری و احترام نمی بیند. زیردستان او باید پاهای او را می بوسیدند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]نزدیک به سی سال این فرمانروا شرق را به جنگ کشید و میلیون ها انسان را در بند مالیاتی خود اسیر ساخت.
به دستور او بینی و گوش نافرمایان را می بریدند. محکومان به مرگ را تا سر در خاک می کردند و خورشید کار را به پایان می رساند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]آیا سازمان ملل این دروغ تاریخی ساخته و پرداخته شده توسط شاه را بدون تحقیق پذیرفته است؟

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]"سازمان ملل یک خطای بزرگ مرتکب شده است."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]این کلاوس گالاس [=Century Gothic](Klaus Gallas)[=Century Gothic] متخصص تاریخ هنر که در شهر وایمار گرم تدارک فستیوال فرهنگی آلمان و ایران ("دیوان غربی-شرقی، تابستان 2009″) است، بود که این بحث را به افکار عمومی کشاند. در تدارک این فستیوال بود که او متوجه ناهمخوانی هایی در این منشور شد. او می گوید: "سازمان ملل یک خطای بزرگ مرتکب شده است."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]با وجود درخواست های فراوان "اشپیگل" سازمان ملل حاضر به ابراز نظر در این مورد نیست.
"سرویس اطلاعات سازمان ملل" در وین کماکان بیان می دارد که این سنگ نبشته شرقی توسط بسیاری به عنوان "نخستین سند حقوق بشر" پذیرفته شده است.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]پیامد های این کار بسیار سنگین است. در این میان حتی در کتاب های درسی مدرسه های آلمان نیز این ایرانی باستانی (کوروش) به عنوان پیشاهنگ سیاست بشردوستی تدریس می شود.
در اینتر نت نیز یک ترجمه جعلی پخش شده است که در آن کوروش حتی حداقل دستمزد و حق پناهندگی را نیز تدوین کرده است. "برده داری باید در تمام جهان برچیده شود.
هر کشوری می تواند آزادانه تصمیم بگیرد که آیا رهبری مرا می خواهد یا نه." اینها سخنانی هستند که در آنجا گفته شده اند.

[=Century Gothic]حتی شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در سال 2003 نیز در این دام افتاده است.
او در سخنرانی خود در اسلو گفت: "من یک زن ایرانی هستم، از نواده کوروش بزرگ، همان فرمانروایی که بیان داشت که نمی خواهد بر مردمی حکومت کند که او را نمی خواهند."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]دانشمندان حیرت زده مانده اند که یک شایعه چگونه خود به خود گسترش می یابد. تا این میزان روشن است که در مرکز این بلوف بزرگ چهره ای ایستاده است که شرق باستان را بیش ار هر

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]کس دیگری به لرزه درآورد.
"نبوغ نظامی" (ویزهوفر) کوروش او را تا هند و به مرزهای مصر رساند. او آفریننده کشوری با ابعاد عظیم نوین بود. در اوج قدرت خویش، او صاحب امپراطوری افسانه ای بود که به ثروت خود می بالید. اگرچه در ابتدا همه چیز بسیار ناچیز آغاز گشت. این مرد جوان که فرزند یک پادشاه کوچک بی اهمیت در پارس در جنوب غربی ایران بود، در سال 599 پیش از میلاد بر تخت سلطنت نشست.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]یک عمل گرا با شلاق و شیرینی و نه یک بشردوست

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]حتی در دوران باستان نیز حماسه های عجیب و غریب پیرامون سلسله های حکومتی ساخته و پرداخته می شدند. یکی از آنها می گوید که کوروش در بیابان بزرگ شد و یک سگ به او شیر می داد.
از او هیچ تصویر یا تندیس واقعی وجود ندارد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]غرب بسیار زود اراده نیرومند او را حس کرد. او نخست بر ایلامی ها، ملت همسایه خود چیره شد.
سپس در سال 550 پیش از میلاد با ماشین جنگی سریع و سربازان خود در زره های برنز بر مادها حمله برد. پس از آن بر آسیای کوچک پیروز شد که در آن صدها هزار یونانی در جوامع کوچک می زیستند.
اشراف زاده های "پرینه" به بردگی گرفته شدند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]سردار جنگی برای استراحت از جنگ، به کاخ خود در پاسارگاد باز می گشت، جایی که گرداگرد از باغ های آبیاری شده "پارادایسوس" (پردیس-مترجم) بود. در کاخ نیز او حرم بزرگی داشت. البته او زمان زیادی در آنجا نماند و به زودی دوباره روانه جبهه شد، این بار در افغانستان.
در 71 سالگی بود که کارش در جایی در ازبکستان به پایان رسید. نیزه ای به ران او خورد و او سه روز پس از آن درگذشت.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]"ویزهوفر" این پادشاه را "عمل گرا" (پراگماتیست) و زیرک در جنگ و هوشمند در سیاست داخلی می خواند که با "سیاست شلاق و شیرینی" به هدف های خود می رسید. او بشردوست (اومانیست) نبود.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]البته برخی از هلنی ها از این سردار پیروز خوششان می آمد. هرودوت و اشولس (که هر دو در سال های بعد می زیستند) این رهبر شرقی را به عنوان بخشنده و مهربان می ستودند. در کتاب مقدس نیز او قدیس نام برده می شود چون او گویا به یهودیان اسیر اجازه داده است که به اسراییل بازگردند.

[=Century Gothic]اما تاریخ شناسان مدرن گزارش های این گونه را به عنوان تملق و چاپلوسی افشا ساخته اند.
"ویزهوفر" می گوید: "در دوران باستان یک تصویر درخشان از کوروش ساخته شد." اما در حقیقت او یک حاکم خشن چون دیگران بوده است. ارتش او مناطق مسکونی و مکان های مقدس را غارت می کرد و اشراف شهری را به اسارت می برد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]این که این مرد را بنیان گذار حقوق بشر جا بزنند، تنها می توانست به فکر شاه برسد که خود در سال های 60 دچار دشواری بود. با وجودی که ساواک، پلیس مخفی او، وحشیانه شکنجه می کرد، همه جا در کشور مقاومت شکل می گرفت. گروه های مارکسیستی بمب پرتاب می کردند و ملاها مردم را به مقاومت فرا می خواندند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]این لوح گلی یک خیانت سیاسی فرومایه را جاودانه کرده است

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]از این رو فرمانروا (شاه) تلاش داشت که خود را به گذشتگان باستانی بچسباند. آن گونه که کوروش در آن زمان پدر ملت بود، "من نیز امروز هستم." شاه ادعا می کند که "تاریخ پادشاهی ما با بیانیه مشهور کوروش آغاز می شود.
این یکی از درخشانی ترین سندهایی است که در باره روح آزادی و برابری در تاریخ بشری یافت می شود."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]اما حقیقت این است: این لوح گلی یک خیانت سیاسی فرومایه را جاودانه ساخته است. آن زمانی که این نوشته در سال 539 پیش از میلاد تدوین می شد، کوروش درگیر دراماتیک ترین بخش زندگی خود بود.
او جرات آن را یافته بود که بر امپراطوری جدید بابل، رقیب نیرومند برای تسلط بر خاورمیانه، حمله برد. گستره این دولت تا فلسطین بود و مرکز آن بابل باشکوه بود با برج 91 متری، که تاج آن بود و مرکز دانش و هنر. افزون بر آن این سرزمین پر از سلاح نیز بود. با این وجود این پارسی جرات حمله را یافت. نیروهای او مسیر دجله را پیمودند و نخست اوپیس
[=Century Gothic](Opis)[=Century Gothic] را تسخیر کرده و تمام اسیران را کشتند. سپس به سوی بابل سرازیر شدند. آنجا نبونید، پادشاه پیر 80 ساله پشت دیوار 18 کیلومتری پیرامون شهر سنگر گرفته بود.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]در همین زمان روحانیون خدای مردوک در بابل طرح خیانت به سرزمین خود را می ریزند. آنها که از این که پادشاه شان قدرت روحانیون را محدود ساخته بود، عصبانی بودند، به گونه ای نهانی دروازه های شهر را گشودند و نمایندگان پارسیان دشمن را به شهر راه دادند. نبونید به تبعید فرستاده شد و پسرش کشته شد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]سپس تبانی بر سر تسلیم بدون جنگ شهر صورت گرفت. کوروش آزادی همه هموطنان خود را که در جنگ های پیشین به اسارت گرفته شده بودند را خواستار شد . او همچنین تندیس های خدایان را که دزدیده شده بودند را بازپس گرفت.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]این بخش ها بودند که از سوی شاه به گونه ای دیگر به عنوان رد عمومی برده داری بازتفسیر شدند. اما در حقیقت کوروش تنها زنجیرهای هم وطنان خود را گشوده بود.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]روحانیون برای این خدمت خیانت کارانه پول و زمین دریافت کردند.
در پاسخ آنها کوروش را "کبیر" و "عادل" و در اساس او به عنوان کسی که همه جهان را "از نیاز و دشواری رها می سازد"،

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]خواندند.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]تنها پس از آن که همه چیز روشن گشته بود، کوروش خود وارد شهر شد. او با اسب خویش از میان دروازه درخشان آبی رنگ "ایشتار" گذشت. زیر پای او شاخه های نی گسترده بودند. سرانجام، آن گونه که در سطر 19 نوشته شده است، مردم اجازه یافتند که "پای او را ببوسند."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]در این لوح به خط میخی هیچ چیز در باره رفرم های عمومی، اخلاقی یا توصیه های بشردوستانه وجود ندارد.:Sham:
"شاودیگ" محقق آن را "قطعه ای پروپاگاند درخشان" می نامد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]اما این شایعه فرمانروای صلح طلب به برکت روحانیون حقه باز ایجاد شد و اکنون پس از ستایش از سوی سازمان ملل متحد این حباب کماکان بزرگتر می شود.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]
[=Century Gothic] در ماه زوئن موزه بریتانیا [=Century Gothic](British Museum)[=Century Gothic] در لندن خبر داد که لوح گران بهای اصلی را به تهران امانت می دهد. این لوح اکنون نماد غرور ملی ایرانیان شده اشت.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]"گالاس" فاش ساخت که: "حتی چندی پیش از پارلمان آلمان درخواست شده بود که نمونه این لوح را در یک ویترین شیشه ای در پارلمان به نمایش گذارند. این درخواست البته بازپس گرفته شده است. اما خدشه سازی تاریخ متوقف نشده است. با این ستایش منحوس از سوی سازمان ملل متحد، شایعه ای متولد شده است که کماکان تغذیه جدید می یابد.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]یک ضرب المثل شرقی می گوید: "یک نادان سنگی را در چاه می اندازد که ده عاقل نمی توانند آن را بیرون آورند."

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]* * *

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]این نوشته را به انگلیسی یا آلمانی بخوانید.

مراجع:

[=Century Gothic]
[=Century Gothic](2): http://www.spiegel. de/international /world/0, 1518,566027, 00.html [=Century Gothic]

[=Century Gothic]

[=Century Gothic]راستی خوش حال میشوم دوستان در مورد این نماد کلاخود کوروش ,[=Century Gothic]ستاره[=Century Gothic] آمده توضیح دهند تا ما بیشتر با تاریخ و نمادهای ایرانی آشنا شویم

son of wisdom;161866 نوشت:
اصولا در مجامع آکادمیک و جاهایی که دارای فضای علمی هستند معمولا توصیه می شود که اگر برای صحبت های خود دلیل قانع کننده ای ندارید و یا استناد محکمی ندارید بهتر است اصلا صحبت نکنید. به روایت خود قران ما کوروش را به عنوان شخصی یاد کرده که نیک سیرت بوده است

سلام عليکم
جناب son of wisdom
شما خودتان از دليل قانع کننده و ومدرک حرف مي زنيد ولي براي اينکه (قران ما کوروش را به عنوان شخصی یاد کرده که نیک سیرت بوده است )مدرکي ارائه نکرده ايد کورش بود ن ذوالقرنين يکي از احتمالات است

علامه طباطبائی ذوالقرنين رو کوروش بزرگ تایید کرد.
نکنه با این نظر هم مخالفید و میگید ایشون اشتباه کردن ؟
بعید نیست از این حرفها بزنیدا !

mr.programmer;161853 نوشت:
نظر قطعی علامه طباطبایی در المیزان بنا بر شواهد تاریخی محکم این است؛ «ذوالقرنین قرآن همان کوروش کبیر هخامنشی است.» استاد علامه طباطبايی می گويد: اگر ذوالقرنین قرآن، مردی مومن به خدا و به دين توحيد بوده، کوروش نيز اين چنين بوده و اگر ذوالقرنين، پادشاهی عادل و رعيت پرور بوده، کوروش نيز چنين بود؛ اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردی سياستمدار بوده او نيز بود؛ اگر دين، عقل، فضايل اخلاقی و ثروت و شوکت داشت، کوروش هم داشت؛ همان گونه که قرآن فرموده کوروش نيز سفری به سوی مغرب کرد، بر لیدی و پيرامون آن مسلط شد و بار ديگر به سوی مشرق سفر کرد. آنجا مردمی ديد صحرانشين و وحشی که در بيابان زندگی می کردند. برای همین، به آنها کمک کرد، سدی ساخت در مقابل قبيله و قومی که آنها را آزار می دادند؛ در تنگه داريال ميان کوه های قفقاز و نزديک به شهر تفليس (تفسير الميزان، علامه طباطبايی).

برادر عزيز اين نظر علامه نيست بلکه نقل قول علامه است از شخص ديگري البته علامه اين قول را از قولهاي ديگر قوي تر مي داند ولي هيچگاه به قطع چنين مطلبي نفرموده اند
نظر علامه بزرگوار طباطبايي
آنچه قرآن از وصف ذوالقرنين آورده با اين پادشاه عظيم تطبيق مى‌شود، زيرا اگر ذوالقرنين مذكور در قرآن مردى مؤمن به خدا وبه دين توحيد بوده كورش نيز بوده، و اگر او پادشاهى عادل و رعيت پرور و داراى سيره رفق و رأفت و احسان بوده اين نيز بوده و اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردى سياستمدار بوده اين نيز بوده و اگر خدا به او از هر چيزى سببى داده به اين نيز داده، و اگر ميان دين و عقل و فضائل اخلاقى وعده و عده و ثروت و شوكت و انقياد اسباب براى او جمع كرده براى اين نيز جمع كرده بود.
و همانطور كه قرآن كريم فرموده كورش نيز سفرى به سوى مغرب كرده حتى بر ليديا و پيرامون آن نيز مستولى شده و بار ديگر به سوى مشرق سفر كرده تا به مطلع آفتاب برسيد، و در آنجا مردمى ديد صحرانشين و وحشى كه در بيابانها زندگى مى كردند. و نيز همين كورش سدى بنا كرده كه به طورى كه شواهد نشان مى‌دهد سد بنا شده در تنگه داريال ميان كوه هاى قفقاز و نزديكي‌هاى شهر تفليس است.
لازم به ذکراست که علامه طباطبایی مطلب بالا را به نقل از ابوالکلام آزاد آورده است و خود چنین اظهار نظر می‌فرمایند:
ادعاي ابوالكلام آزاد نيز خالي از اشكال نيست اما به هر حال ادعاي او بيش از ادعاي ديگران منطبق با آيات قرآن است. علامه در اين رابطه مي‌نويسد:
«اين بود خلاصه‏اى از كلام ابو الكلام، كه هر چند بعضى از جوانبش خالى از اعتراضاتى نيست، ليكن از هر گفتار ديگرى انطباقش با آيات قرآنى روشن‏تر و قابل قبول‏تر است.»

(ترجمه الميزان، ج‏13، ص: 541)

رضا;161925 نوشت:
اما تاریخ شناسان مدرن گزارش های این گونه را به عنوان تملق و چاپلوسی افشا ساخته اند.

"ویزهوفر" می گوید: "در دوران باستان یک تصویر درخشان از کوروش ساخته شد." اما در حقیقت او یک حاکم خشن چون دیگران بوده است. ارتش او مناطق مسکونی و مکان های مقدس را غارت می کرد و اشراف شهری را به اسارت می برد.

این که این مرد را بنیان گذار حقوق بشر جا بزنند، تنها می توانست به فکر شاه برسد که خود در سال های 60 دچار دشواری بود. با وجودی که ساواک، پلیس مخفی او، وحشیانه شکنجه می کرد، همه جا در کشور مقاومت شکل می گرفت. گروه های مارکسیستی بمب پرتاب می کردند و ملاها مردم را به مقاومت فرا می خواندند.

این لوح گلی یک خیانت سیاسی فرومایه را جاودانه کرده است

از این رو فرمانروا (شاه) تلاش داشت که خود را به گذشتگان باستانی بچسباند. آن گونه که کوروش در آن زمان پدر ملت بود، "من نیز امروز هستم." شاه ادعا می کند که "تاریخ پادشاهی ما با بیانیه مشهور کوروش آغاز می شود.

این یکی از درخشانی ترین سندهایی است که در باره روح آزادی و برابری در تاریخ بشری یافت می شود."

اما حقیقت این است: این لوح گلی یک خیانت سیاسی فرومایه را جاودانه ساخته است. آن زمانی که این نوشته در سال 539 پیش از میلاد تدوین می شد، کوروش درگیر دراماتیک ترین بخش زندگی خود بود.

او جرات آن را یافته بود که بر امپراطوری جدید بابل، رقیب نیرومند برای تسلط بر خاورمیانه، حمله برد. گستره این دولت تا فلسطین بود و مرکز آن بابل باشکوه بود با برج 91 متری، که تاج آن بود و مرکز دانش و هنر. افزون بر آن این سرزمین پر از سلاح نیز بود. با این وجود این پارسی جرات حمله را یافت. نیروهای او مسیر دجله را پیمودند و نخست اوپیس (opis) را تسخیر کرده و تمام اسیران را کشتند. سپس به سوی بابل سرازیر شدند. آنجا نبونید، پادشاه پیر 80 ساله پشت دیوار 18 کیلومتری پیرامون شهر سنگر گرفته بود.

در همین زمان روحانیون خدای مردوک در بابل طرح خیانت به سرزمین خود را می ریزند. آنها که از این که پادشاه شان قدرت روحانیون را محدود ساخته بود، عصبانی بودند، به گونه ای نهانی دروازه های شهر را گشودند و نمایندگان پارسیان دشمن را به شهر راه دادند. نبونید به تبعید فرستاده شد و پسرش کشته شد.

سپس تبانی بر سر تسلیم بدون جنگ شهر صورت گرفت. کوروش آزادی همه هموطنان خود را که در جنگ های پیشین به اسارت گرفته شده بودند را خواستار شد . او همچنین تندیس های خدایان را که دزدیده شده بودند را بازپس گرفت.

این بخش ها بودند که از سوی شاه به گونه ای دیگر به عنوان رد عمومی برده داری بازتفسیر شدند. اما در حقیقت کوروش تنها زنجیرهای هم وطنان خود را گشوده بود.

روحانیون برای این خدمت خیانت کارانه پول و زمین دریافت کردند.

در پاسخ آنها کوروش را "کبیر" و "عادل" و در اساس او به عنوان کسی که همه جهان را "از نیاز و دشواری رها می سازد"،

خواندند.

تنها پس از آن که همه چیز روشن گشته بود، کوروش خود وارد شهر شد. او با اسب خویش از میان دروازه درخشان آبی رنگ "ایشتار" گذشت. زیر پای او شاخه های نی گسترده بودند. سرانجام، آن گونه که در سطر 19 نوشته شده است، مردم اجازه یافتند که "پای او را ببوسند."

در این لوح به خط میخی هیچ چیز در باره رفرم های عمومی، اخلاقی یا توصیه های بشردوستانه وجود ندارد.:sham:

"شاودیگ" محقق آن را "قطعه ای پروپاگاند درخشان" می نامد.

اما این شایعه فرمانروای صلح طلب به برکت روحانیون حقه باز ایجاد شد و اکنون پس از ستایش از سوی سازمان ملل متحد این حباب کماکان بزرگتر می شود.

در ماه زوئن موزه بریتانیا (british museum) در لندن خبر داد که لوح گران بهای اصلی را به تهران امانت می دهد. این لوح اکنون نماد غرور ملی ایرانیان شده اشت.

"گالاس" فاش ساخت که: "حتی چندی پیش از پارلمان آلمان درخواست شده بود که نمونه این لوح را در یک ویترین شیشه ای در پارلمان به نمایش گذارند. این درخواست البته بازپس گرفته شده است. اما خدشه سازی تاریخ متوقف نشده است. با این ستایش منحوس از سوی سازمان ملل متحد، شایعه ای متولد شده است که کماکان تغذیه جدید می یابد.

یک ضرب المثل شرقی می گوید: "یک نادان سنگی را در چاه می اندازد که ده عاقل نمی توانند آن را بیرون آورند."

* * *

این نوشته را به انگلیسی یا آلمانی بخوانید.

(2): http://www.spiegel. De/international /world/0, 1518,566027, 00.html

[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]وفسور ايليف مدير موزه ليورپول انگلستان:[/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]در
جهان امروز بارزترين شخصيت جهان باستان کوروش شناخته شده است. زيرا نبوغ و
عظمت او در بنيانگذاري امپراطوري چندين دهه اي ايران مايه ي شگفتي است.
آزادي به يهوديان و ملت هاي منطقه و کشورهاي مسخر شده که در گذشته نه تنها
وجود نداشت بلکه کاري عجيب به نظر مي رسيده است از شگفتي هاي اوست.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]دکتر هانري بر دانشمند فرانسوي:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]اين
پادشاه بزرگ يعني کوروش هخامنشي برعکس سلاطين قسي القلب و ظالم بابل و
آشور بسيار عادل و رحيم و مهربان بود زيرا اخلاق روح ايراني اساسش تعليمات
زرتشت بوده است. به همين سبب بود که شاهنشاهان هخامنشي خود را مظهر صفات
نيک مي شمردند و همه قوا و اقتدار خود را از خداوند دانسته و آن را براي
خير بشر و آسايش و سعادت جامعه انسان صرف مي کردند.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]پروفسور آلبر شاندور:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]شاهنشاهي
ايران که پايه گذار آن کوروش بزرگ است به هيچ وجه بر اساس خشونت پي ريزي
نشد بلکه عکس آن درست است. زيرا با رعايت حقوق مردمان پايه گذاري شد.
پارسي ها با مساعدت يکديگر و به ياري پادشاهان مقتر خود عظمت و شکوهي را
در تاريخ به جاي گذاشته اند که نشانه نبوغ و نژاد پاک آنان است. نژادي که
حماسه آنان را همچون آفتابي در تاريکي نشان مي دهد. آنان درخششي در جهان
از خود به جاي گذاشته اند که براي آيندگان نيز خواهد ماند.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]ژنرال سرپرسي سايکس:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]مطالب
کتاب مقدس تورات و نوشته هاي يوناني و سنت هاي ايراني همه همداستانند که
کوروش باستاني سزاوار لقب بزرگ بوده است. مردم او را دوست مي داشتند و
«پدر» مي خواندنش. ما نيز مي توانيم بدان بباليم که نخستين مرد بزرگ
آريايي که سرگذشت اش بر تاريح روشن است، صفاتي چنان عالي و درخشان داشته
است.
[/]
[/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]ژنرال سرپرسي سايکس بعد از ديدار از آرامگاه کوروش بزرگ:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]من
خود سه بار از اين آرامگاه ديدن کرده ام و توانسته ام اندک تعميري نيز در
آن چا بکنم و در هر سه بار اين نکته را يادآورده شده ام که زيارت آرامگاه
کوروش، پادشاه بزرگ و شاهنشاه جهان امتياز کوچکي نيست و من بسي خوشبخت
بوده ام که به چنين افتخاري دست يافته ام. به راستي من در گمانم که آيا
براي مردم آريائي(هندو اروپايي) هيچ بناي ديگري هست که از آرامگاه بنيان
گذار دولت پارس و ايران ارجمندتر و مهم تر باشد.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]افلاطون: [/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]پارسيان
در زمان شاهنشاهي کوروش اندازه ميان بردگي و آزادگي را نگاه مي داشتند. از
اين رو نخست خود آزاد شدند و سپس سرور بسياري از ملت هاي جهان شدند. در
زمان کوروش بزرگ فرمانروايان به زيردستان خود آزادي مي دادند و آنان را به
رعايت قوانين انسان دوستانه و برابري ها راهنمايي مي کردند. مردمان رابطه
خوبي با پادشاهان خود داشتند. از اين رو در موقع خطر به ياري آنان مي
شتافتند و در جنگ ها شرکت مي کردند و آزادي و مهرورزي و رعايت حقوق
اجتماعي به زيبايي انجام مي گرفت.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]هرودوت- تاريخ هرودوت:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]هيچ
پارسي يافت نمي شد که بتواند خود را با کوروش مقايسه کند. از اين رو من
کتابم را درباره ايران و يونان نوشتم تا کردارهاي شگفت انگيز و بزرگ اين
دو ملت عظيم هيچ گاه به فراموشي سپرده نشود.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]کوروش
سرداري بزرگ بود. در زمان او ايرانيان از آزادي برخوردار بودند و بر
بسياري از ملت هاي ديگر فرمانروايي مي نمودند. سربازان او پيوسته براي وي
آماده جانفشاني بودند و بخاطر او از هر خطري استقبال مي کردند.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]پروفسور گيريشمن- ايران از آغاز تا اسلام:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]کمتر
پادشاهي است که پس از خود چنين نام نيکي باقي گذاشته باشد. کوروش سرداري
بزرگ و نيکخواه بود. او آن قدر خردمند بود که هر زماني کشور تازه اي را
تسخير مي کرد به آن ها آزادي مذهب مي داد و فرمانرواي جديد را از ميان
بوميان آن سرزمين انتخاب مي نمود. او شهرها را ويران نمي کرد و قتل عام و
کشتار نمي کرد. ايرانيان کوروش را پدر و يونانيان که سرزمينشان به وسيله ي
کوروش تسخير شده بود وي را سرور و قانون گذار مي ناميدند و يهوديان او را
مسيح خداوند مي خواندند.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]کنت دوگوبينو سفير اسبق فرانسه در تهران(مورخ فرانسوي):[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]تاکنون
هيچ انساني موفق نشده است اثري را که کوروش در تاريخ جهان باقي گذاشت، در
افکار ميليون ها مردم جهان بوجود آورد. من اذعان مي دارم که اسکندر و سزار
و کوروش که سه مرد اول جهان شده اند، کوروش در صدر آن ها قرار دارد و
تاکنون در جهان کسي به وجود نيامده است که بتواند با او برابري کند و او
همانطور که در کتاب هاي ما آمده است مسيح خداوند است. قوانيني که او صادر
کرد که در تاريخ آن زمان که انسان ها به راحتي قرباني خدايان مي شدند بي
سابقه بود.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]هارولد لمب دانشمند آمريکايي:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]در
شاهنشاهي ايران باستان که کوروش سمبل آنان است، آريايي ها درتاجگذاري به
کردار نيک- گفتار نيک- پندار نيک سوگند ياد مي کردند که طرفدار ملت و
کشورشان باشند که اين امر در صدها نبرد آنان به وضوح ديده مي شود که خود
شاهنشاه در راس ارتش به سوي دشمن براي حفظ کيان کشورشان مي تاخته است.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]گزنفون مورخ بزرگ يوناني:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]ما
در اين باره فکر کرديم که چرا کوروش به اين اندازه براي فرمانروايي عادل
مردمان ساخته شده بود. سه دليل برايش پيدا کرديم. نخست نژاد اصيل آريايي
او و بعد استعداد طبيعي و سپس نبوغ پرورش او از کودکي بوده است.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]کوروش
نابغه اي بزرگ، انساني والامنش، صلح طلب و نيک منش بود. او دوست انسان ها
و طالب علم و حکمت و راستي بود. کوروش عقيده داشت پيروزي بر کشوري اين حق
را به کشور فاتح نمي دهد تا هر تجاوز و کار غير انساني را مرتکب شود.
کوروش براي دفاع از کشورش که هر ساله مورد تاخت و تاز بيگانگان قرار مي
گرفت امپراطوري قدرتمند و انساني را پايه گذاشت که سابقه نداشت. او در
نبردها آتش جنگ را متوجه کشاورزان و افراد عام کشور نمي کرد. او ملت هاي
ملغوب را شيفته خود کرد به صورتي که اقوام شکست خورده که کوروش آنان را از
دست پادشاهان خودکامه نجات داده بود، او را خداوندگار مي ناميدند. او
برترين مرد تاريخ، بزرگترين، بخشنده ترين، پاک دل ترين انسان تا اين زمان
بود.
[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]کنت دوگوبينو فرانسوي- ايران باستان:[/][/]

[=arial][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]شاهنشاهي
کوروش هيچگاه در عالم نظير نداشت. او به راستي يک مسيح بود زيرا به جرات
مي توان گفت که تقدير او را چنين براي مردمان آفريد تا برتر از همه جهان
آن روز خود باشد.
[/][/]

رضا;161929 نوشت:

راستی خوش حال میشوم دوستان در مورد این نماد کلاخود کوروش ,ستاره آمده توضیح دهند تا ما بیشتر با تاریخ و نمادهای ایرانی آشنا شویم

از ذوالقرنین در قرآن و در کتاب عهد عتیق سخن گفته اند.

از مشخصات ذوالقرنین میتوان به:::
او شخصی با تاج یا کلاهی با دو شاخ است. خداوند اسباب پیروزی‌ها را در اختیار او قرار داد. او سه لشگرکشی مهم داشت : نخست به باختر، سپس به خاور و سرانجام به منطقه ای که در آنجا یک تنگه کوهستانی وجود داشته، و در هر یک از این سفرها با اقوامی برخورد کرد. خداوند او را قدرتمند کرده بود و اختیار جان و مال انسانها و عذاب و پاداش به آنها را به او داده بود. او انسان یکتا پرست و مهربانی بود(مانند کوروش)، و از طریق دادگری منحرف نمی شد( مانند کوروش که عادل بو.د)، و به همین جهت مشمول لطف خاص پروردگار بود. او یار نیکوکاران و دشمن ظالمان و ستمگران بود، و به مال و ثروت دنیا علاقه ای نداشت . او هم به خدا ایمان داشت و هم به روز رستاخیز. او سازنده سدی است که در آن از آهن و مس استفاده شد (و اگر مصالح دیگر در ساختمان آن نیز به کار رفته باشد تحت الشـعاع این فلزات بود) و هـدف او از ساختن این سد کمک به گروهـی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده است. او از کسانی بوده که خداوند خیر دنیا وآخرت رابه او عطا کرد. خیر دنیادرسلطنت و قدرت واختیاری که به او عطا شده بود و خیر آخرت، برای اینکه او به گسترش داد و اقامه حق و به صلح و بخشش و رفق و کرامت نفس و گستردن خیر و دفع شر درآدمیان عمل می‌کرد. چنین بر می‌آید که او به وحی و یا الهام و یا بدست پیغمبری از پیغمبران تایید می‌شد، و به او کمک می‌کرد. اما از قرآن چیزی که صریحا دلالت کند او پیامبر بوده استفاده نمی شود هر چند تعبیراتی در قرآن هست که اشعار به این معنی دارد. از بسیاری از روایات اسلامی که از پیامبر و ائمه نقل شده نیز می خوانیم: او پیامبر نبود بلکه بنده صالحی بود. به جماعتی ستمکار در باختر برخورد و آنان را عذاب نمود(به این مفهوم که با آنها جنگید و آنها را شکست داد). سدی که بر روی قوم یاجوج و ماجوج بنا کرده در غیر باختر و خاور آفتاب بوده، چون پس از آنکه به خاور آفتاب رسیده پیروی سببی کرده تا به میان دو کوه رسیده‌است، و از مشخصات سد او افزون بر اینکه در خاور و باختر جهان نبوده این است که میان دو کوه ساخته شده، و این دو کوه را که چون دو دیوار بوده‌اند به گونه یک دیوار دنباله دار در آورده‌است. و در سدی که ساخته پاره‌های آهن و قطر یعنی (مس گدازشده)به کار رفته است.
اصلا گیریم که اینا همه دروغ ولی حرفای حضرت دانیال نبی در کتابش چی؟؟؟ اون که دیگه پیامبر بوده.
در کتاب دانیال، دانیال نبی در رویا چنین می بیند:
دیدم که ناگاه قوچی نزد نهر ایستاده بود که دو شاخ داشت و شاخهایش بلند بود و یکی از دیگری بلندتر و بلندترین آنها آخربرآمد. و قوچ را دیدم که به سمت باختر وشمال و جنوب شاخ می‌زد و هیچ وحشی با اومقاومت نتوانست کرد و کسی نبود که از دستش رهایی دهد و برحسب رای خود عمل نموده، بزرگ می‌شد
در متن عبری واژه "קרנים"(قرنیم) به معنی "دوشاخ" استفاده شده است.
در ادامه در کتاب دانیال می خوانیم: جبرئیل بر او آشکار گشت و خوابش را چنین تعبیر نمود: قوچ صاحب دو شاخ که دیدی پادشاهان ماد و پارس است. در ترجمه عربی کتاب مقدس نام ذوالقرنین در همین فراز آمده است:

ترجمه ون دایک:أَمَّا الْکَبْشُ الَّذِی رَأَیْتَهُ ذَا الْقَرْنَیْنِ فَهُوَ مُلُوکُ مَادِی وَفَارِسَ
ترجمه فارسی قدیم:اما آن قوچ صاحب دو شاخ که آن را دیدی پادشاهان مادیان و فارسیان می‌باشد.
یهـود از بشـارت رویای دانیال چنین دریافتند که دوران اسارت آنها با قیام یکی از پادشـاهـان ماد و پارس، و پیروز شـدنش بر شـاهـان بابل، پایان می گیرد، و از چنگال بابلیان آزاد خواهند شد. چیزی نگذشـت که کوروش در صحنه حکومت ایران ظاهر شد و کشور ماد و فارس را یکی ساخت، و سلطنتی بزرگ از آن دو پدید آورد، و هـمانگونه که رویای دانیال گفته بود که آن قوچ شاخهایش را به باختر و شرق و شمال می زند کوروش نیز در هر سه جهت فتوحات بزرگی انجام داد. یهود را آزاد ساخت و اجازه بازگشت به فلسطین به آنها داد.
در کتاب اشعیا نبی باب ۴۴ شماره ۲۸ چنین می خوانیم: آنگاه در خصوص کوروش می فرماید که شبان من اوست و تمامی مشیتم را به اتمام رسانده به بیت المقدس خواهد گفت که بنا کرده خواهی شد. این جمله نیز قابل توجه است که در بعضی از تعبیرات کتاب مقدس، از کوروش تعبیر به عقاب خاور، و مرد تدبیر که از مکان دور خوانده خواهد شد آمده است. (کتاب اشعیا نبی باب ۴۶ شماره ۱۱)
حالا تطبیق نشانه های ذوالقرنین با کوروش بزرگ:
ارتباط کوروش و دوشاخ در قرن نوزدهم میلادی در نزدیکی استخر در کنار نهر مرغاب مجسمه ای از کوروش کشف شد که تقریبا به قامت یک انسان است، و کوروش را در صورتی نشان می دهد که دو بال همانند بال عقاب از دو جانبش گشوده شد، و تاجی به سر دارد که دو شاخ همانند شاخ‌های قوچ در آن دیده می شود. این مجـسمه که نمونه بسیار پر ارزشی از فن حجاری قدیم است آنچنان جلب توجه دانشمندان را نمود که گروهی از دانشمندان آلمانی فقط برای تماشای آن به ایران سفر کردند. از تطبیق مندرجـات کتاب مقدس با مشـخصات این مجـسمه این احتمال در نظر این مورخین کاملا قوت گرفت که نامیدن کوروش به ذوالقرنین (صاحب دو شاخ ) از چه ریشه ای مایه می گرفت، و همچنین چرا مجسمه سنگی کورش دارای بالهـایی هـمچون بال عقاب است، و به این ترتیب بر گروهی از دانشمندان مسلم شد که شخصیت تاریخی ذو القرنین از این طریق کاملا آشکار شده است. همچنین کوروش دو شاخ گاو را نماد و نشانه هخامنشیان ساخته و مجسمه‌های فراوانی از سر گاو و دوشاخ در بیشتر مناطق ایران و عراق از آن دوره به جا مانده‌است و تصویری نیز نقش شده به تازگی پیدا شده با فردی با کلاه خود همانند شاخ قوچ این پیکر می‌تواند به کوروش و یا یکی از شاهان پارسی باشد. برداشت مفسران درباره نسبت دادن ذوالقرنین به اسکندر و یا مردی از قبیله عرب در یمن بدلایل مختلفی اعم از معنی و سیاق آیات قران و دوم تاریخ یونان و ایران، قابل پذیرش به‌نظر نمی‌رسد.در آثار و تندیس‌های کشف شده نیز آنچه تا کنون بدست آمده که تاج با شاخ و یا تاج خروس باشد تندیس‌های و یا سکه‌هایی است از دوره عیلامی و هخامنشی.
دادگری و عادلی کوروش سنگ نوشته‌های نقش رستم، منشور حقوق بشر کوروش بزرگ، و مورخین دوران باستان شخصیت و صفاتی از کوروش بیان می کنند که با ذوالقرنین قرآن کاملا تطابق و سازگاری دارد. سنگ نوشته‌های نقش رستم و منشور حقوق بشر کوروش کاملا مشهور و شناخته شده هستند.
هردوت( اينكه ديگه يوناني و يكي از دشمنان و مخالفان ايران و ايراني هست) مینویسد: کوروش فرمان داد تا سپاهیانش جز به روی جنگجویان شمشیر نکشند، و هر سرباز دشمن که نیزه خود را خم کند او را نکشند، و لشگر کوروش فرمان او را اطاعت کردند بطوری که توده ملت، مصائب جنگ را احساس نکردند. هرودت در ادامه می نویسند: کورش پادشاهی کریم و سخی و بسیار ملایم و مهـربان بود، و مانند دیگر پادشـاهـان به اندوختن مال حرص نداشت بلکه نسبت به کرم و عطا حریص بود، ستمدیدگان را از عدل و داد برخوردار می ساخت و هر چه را متضمن خیر بیشتر بود دوست می داشت.
مورخ دیگر ذی نوفن می نویسد: کوروش پادشـاهی خردمند و مهـربان بود و بزرگی ملوک با فضائل حکما در او جمع بود، همتی فائق و وجـودی غالب داشـت، شـعارش خدمت انسانیت و خوی او بذل عدالت بود، و تواضع و سماحت در وجود او جای کبر و عجب را گرفته بود.جالب اینکه این مورخان که کوروش را این چنین توصیف کرده اند از تاریخ نویسان بیگانه بودند نه از قوم یا ابناء وطن او، بلکه اهل یونان بودند و می دانیم مردم یونان به نظر دوستی به کوروش نگاه نمی کردند، زیرا با فتح لیدیا به دست کوروش شکست بزرگی برای ملت یونان فراهم گشت.انطباق لشکرکشی‌های کوروش با لشکرکشی‌های سه گانه ذوالقرنین از همه گذشته کوروش سفرهایی به شرق غرب و شمال انجام داد که در تاریخ زندگانیش به طور مشروح آمده است، و با سفرهای سه گانه ای که در قرآن ذکر شده قابل انطباق می باشد.
نخستین لشکر کشی کوروش به کشور لیدیا که در قسمت شمال آسیای صغیر قرار داشت صورت گرفت، و این کشور نسبت به مرکز حکومت کوروش جنبه غربی داشت. اگر نقشه ساحل غربی آسیای صغیر را جلو روی خود بگذاریم خواهیم دید که قسمت اعظم ساحل در خلیجـک هـای کوچک غرق می شود، مخصوصا در نزدیکی ازمیر که خلیج صورت چشمهایی به خود می گیرد. قرآن می گوید ذو القرنین در سفر باختری اش احساس کرد خورشید در چشمه گل آلودی فرو میرود. این صحنه همان صحنه ای بود که کورش به هنگام فرو رفتن قرص آفتاب (در نظر بیننده ) در خلیجک‌های ساحلی مشاهده کرد. (بعضی گمان کرده بودند منظور قرآن این است که خورشید در گل و لای غروب می کند!)
دومین لشکرکشی کوروش به جانب خاور بود، چنانکه هردوت می گوید: این هجوم خاوری کوروش پس از فتح لیدیا صورت گرفت، مخصوصا طغیان بعضی از قبایل وحشی بیابانی کوروش را به این حمله واداشت. قرآن لشکرکشی دوم ذوالقرنین را اینطور تشبیه می کند: (حتی اذا بلغ مطلع الشـمس وجـدهـا تطلع علی قوم لم نجـعل لهـم من دونهـا سترا) که اشـاره به سفر کوروش به منتهای خاور است که مشاهده کرد خورشید بر قومی طلوع می‌کند که در برابر تابش آن سایبانی ندارند اشاره به اینکه آن قوم بیابانگرد و صحرانورد بودند.
سومین لشکرکشی کوروش به سوی شمال، به طرف کوههای قفقاز بود، تا به تنگه میان دو کوه رسید، و برای جلوگیری از هـجـوم اقوام وحشی با درخواست مردمی که در آنجا بودند در برابر تنگه سد محکمی بنا کرد. این تنگه در آلان نامیده می‌شود که در نقشه‌های موجود میان ولادی‌کاوکاز و تفلیس نشان داده می شود، در همانجا که تاکنون بازمانده‌های دیوار آهنی موجود است، این دیوار هـمان سدی است که خسرو انوشیروان بنا کرد.
عده ای از کسانی که عقیده دارن کوروش بزرگ همام ذوالقرنن پیامبر هست:::
مولانا ابوالكلام آزاد، مفسر بزرگ قرآن و وزیر فرهنگ هند در زمان گاندی در تفسیر مجمع البیان
ترجمه تفسیر سوره کهف از باستانی پاریزی
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان:::
آنچه قرآن از وصف ذوالقرنين آورده با اين پادشاه عظيم تطبيق مى‌شود، زيرا اگر ذوالقرنين مذكور در قرآن مردى مؤمن به خدا وبه دين توحيد بوده كورش نيز بوده، و اگر او پادشاهى عادل و رعيت پرور و داراى سيره رفق و رأفت و احسان بوده اين نيز بوده و اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردى سياستمدار بوده اين نيز بوده و اگر خدا به او از هر چيزى سببى داده به اين نيز داده، و اگر ميان دين و عقل و فضائل اخلاقى وعده و عده و ثروت و شوكت و انقياد اسباب براى او جمع كرده براى اين نيز جمع كرده بود.
و همانطور كه قرآن كريم فرموده كورش نيز سفرى به سوى مغرب كرده حتى بر ليديا و پيرامون آن نيز مستولى شده و بار ديگر به سوى مشرق سفر كرده تا به مطلع آفتاب برسيد، و در آنجا مردمى ديد صحرانشين و وحشى كه در بيابانها زندگى مى كردند. و نيز همين كورش سدى بنا كرده كه به طورى كه شواهد نشان مى‌دهد سد بنا شده در تنگه داريال ميان كوه هاى قفقاز و نزديكي‌هاى شهر تفليس است.

منبع
لازم به ذکراست که علامه طباطبایی مطلب بالا را به نقل از ابوالکلام آزاد آورده است و خود چنین اظهار نظر می‌فرمایند:
ادعاي ابوالكلام آزاد نيز خالي از اشكال نيست اما به هر حال ادعاي او بيش از ادعاي ديگران منطبق با آيات قرآن است. علامه در اين رابطه مي‌نويسد:
«اين بود خلاصه‏اى از كلام ابو الكلام، كه هر چند بعضى از جوانبش خالى از اعتراضاتى نيست، ليكن از هر گفتار ديگرى انطباقش با آيات قرآنى روشن‏تر و قابل قبول‏تر است.»
(ترجمه الميزان، ج‏13، ص: 541)

آیت‌الله ناصر مكارم شیرازی و ده نفر از مفسران بزرگ قرآن در تفسیر نمونه (مانند قرائتی، امامی، آشتیانی، حسنی، شجاعی، عبدالهی و محمدی)
تابنده گنابادی در کتاب سه داستان عرفانی از قرآن
آیت الله میر محمد کریم علوی در تفسیر کشف الحقایق (با ترجمه عبدالمجید صادق نوبری )
حجت الاسلام سید نورالدین ابطحی در کتاب ایرانیان در قرآن و روایات
دکتر علی شریعتی در کتاب بازشناسی هویت ایرانی اسلامی
صدر بلاغی در قصص قرآن
جلال رفیع در کتاب بهشت شداد
دکتر فاروق صفی زاده در کتاب از کورش هخامنشی تا محمد خاتمی
منوچهر خدایار در کتاب کورش در ادیان آسیای غربی
قاسم آذینی فر در کتاب کورش پیام آور بزرگ
فریدون بدرایی در کتاب کورش در قرآن و عهد عتیق
محمد کاظم توانگر زمین در کتاب ذوالقرنین و کورش
آیت الله سید محمد فقیه استاد اخلاق، حافظ کل قرآن و نماینده مجلس خبرگان دوم
استاد محیط طباطبایی
حجه الاسلام شهید هاشمی نژاد
سر احمدخان بنیان‌گذار دانشگاه اسلامی علیگر هند

خب حالا به من بگین کوروش ذوالقرنین میتونه باشه یا اسکندر که هم دنبال مال پرستی دنیوی بود هم خونخوار. همان اسکندری که بعد از تصرف ایران دستور کشتار عمومی مردم پارسه یا تخت جمشید رو داد اونم تا ۳ روز . همون اسکندری که برای خدایانشان که این خود نشان دهنده ی یگانه پرست نبودن اسکندر و تضاد با ذوالقرنین داره که اسکندر دستور میده دختران و پسران جوان ایرانی رو قربانی کنند. همان اسکندری که رحم و مهربانی در وجودش نبوده و هیچ اسیری رو اسوده نمیزاشته همان اسکندری که بعد از تصرف ایران دستور میده به اجبار همه زبان یونانی رو یاد بگیرند و بعد از ۳ سال اگر کسی نتوانسته باشد یاد بگیرد یک پا و یک دست خود را از دست بدهد. تمام کارای اسکندر خلاف کارهای کوروش بزرگ و خصوصا شخصیت مبهم ذوالقرنین داره. به نظر شما پيامبر خدا يا اصلا بنده ي صالحي كه در اينهمه كتاب اسماني ازش سخن گفتن و تحسبنش كردن ميتونه اينهمه خونخوار و ظالم باشه کجای تاریخ گفتن اسکندردادگر و عادل بوده. کجا گفته اسکندر را رحم و عطوفت با اسرانش برخورد میکرده کجا گفته کجای تاریخ گفته؟؟؟

از قرار معلوم این موضوع اسم تاپیک و بخش انجمن (حدیث) با موضوعی که بر سر آن بحث می شود همخوانی ندارد.

گمان من (بر اساس موضوع و عنوان بخش) این بود که موضوع رسیدگی به یک چالش اخلاقی و درک آن است....
از قرار همچین بحثی سنگین تر از آن بوده که بجز نقل چند حدیث بیشتر تحلیل شود

در شخم زدن تاریخ موفق باشید.

mr.programmer;161928 نوشت:
استاد رضا کیه ؟
دست رو همین قران که خودشم میدونه این چیزهای که نوشته از روی حسودی و نادانیه
استاد رضا فیلسوفه ؟
تاریخ دان معاصر هست ؟
برای اثبات تشریف بیارید تخت جمشید نقشم رستم و.... کتیبه و نماد ها رو ببینید.
در کل استاد رضا نه فیلسوفه نه تاریخ دان و فیلم با کیفیت بالاتون رو نگه دارید برای نادان ها

سلام علیکم
عرض کردم سعی کنید راستی در پندارتان باعث راستی در کردار و گفتارتان گردد و با حقیقت کنار بیائید.

نقل قول:

علامه طباطبائی ذوالقرنين رو کوروش بزرگ تایید کرد.
نکنه با این نظر هم مخالفید و میگید ایشون اشتباه کردن ؟
بعید نیست از این حرفها بزنیدا !

استاد عماد ذکر کردند آنچه که درتفسیر ایشان آمده و شما هم حتما آن مطلب را خوانده اید یک احتمال بوده و هیچگاه اثبات نشده ؟

.....

mr.programmer;161939 نوشت:
او شخصی با تاج یا کلاهی با دو شاخ است. خداوند اسباب پیروزی‌ها را در اختیار او قرار داد.

[=Times New Roman]
سلام علیکم

ذوالقرنینی که یهود میشناسد بله مردی است با کلاه خود دوشاخ و دو بال . این منجی قوم برتر یعنی بنی اسرائیل است و برای خدمت به این قوم آمدهدر اشعیا توضیحی نوشته که ابتدایش رسالتش و نه انتهای رسالتش و هدف از رسالتش با قرآن در تضاد است.

[=Times New Roman] لذا ذوالقرنینی که در اسلام به آن اشاره شده هرگز منجی قوم یهود نیست آنچنانکه در اشعیا امده و دو شاخ و دو بال دارد.

[=Times New Roman]
اخیرا مجسمه ای از کوروش یافته اند و کارشناسان و باستان شناسان بسیاری از نقاط مختلف جهان برای دیدن این مجسمه آمدند و با تعجب برانداز کردند و رفتند.
این بنده خدا ها نمیدانستند که یهودی که در تاریخ دست میبرد برایش کاری ندارد مجسمه ای را بسازد در جائی بگذارند و بعد خودشان در بیاورند و سندش کنند.

بقیه مطالب را در این وبلاگ بخوانید :
http://www.silent-truth.com/post-270.aspx

یاحق

اقایونی که کوروش بزرگ رو قبول ندارن توهین نکنند
شما هم با یک وبلاگ و یه سرچ در اینترنت با ارائه اطلاعات کذب موفق باشید.
بنده در شخصیت خود و قوانین فروم دوست ندارم کل کل کنم.
شما درست میگین کوروش یهود بود تو قران نبود تخت جمشید نقش رستم اینها الکی بود فردا هم میگید دست پرورده امریکا بود دست غرب توش بودا از این حرف ها ...
در کل درست میگید همتون
ولی پست های که به کوروش بزرگ اهانت شده لطفا ویرایش بفرمایید.
من از نسل پارسی هستم و مثل یک پارسی هم میمیرم.
انشالا در دنیایی دیگر کسانی که توهین و اهانت به کوروش بزرگ کردن سوختن انها رو تماشا میکنم.
جالب این هست که نویسنده وبلاگ ها یا مستندات دروغ از نسل پارسی یا اریایی نبودن
چون یه اریایی هیچ وقت خایئن نمیشه
عجربتون با خدا
بدرود

سلام علیکم

شما فرمودید با راستی میانه خوبی دارید. اینها نتیجه تحقیق است و نه عناد. چنانچه که یک روز بنا بر شواهدی یک علامه بزرگ دینی کوروش را پیامبر مینامد یک روز دیگری آمده و شواهدی پیدا شده مبنی بر رد این عقیده.

شما که اینقدر احساس سالمی دارید نسبت به ایشان چرا این ارادت را به خدای مهربان ندارید؟

باور کنید شما و امثال شما و دوستان دیگر بهتر از کوروشها میتوانید باشید .

قصد موعظه نداشتم. این احساس را دیدم اینها را گفتم .

یاحق

bina88;161964 نوشت:
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
بقیه مطالب را در این وبلاگ بخوانید :
http://www.silent-truth.com/post-270.aspx

یاحق

درود
ایشون یک وبلاگ به نام [=Times New Roman]http://www.silent-truth.com/post-270.aspx معرفی کردن
جاله یک نگاهی به وبلاگ زیر کنیم وبلاگی که ایشون معرفی کردن جالبیش اینه باز به خودشون ربط داره چطوری ربط داره ؟
توی پست قبلی یک فیلم با کیفیت یکی از تاریخ دانهای ماهر وقهار و نابغه معرفی کردن که کوروش اینها همش دروغ بود به نام این لینک :
http://shahaab.persiangig.com/video/arbaban-jaal%28part-3%29.avi

shahaab رو یادتون نره
وبلاگی که ایشون معرفی کردن یک سری عکس گذاشته جالبه نگاه لینکی که حکاکی شده
این 2 ادرس رو پیدا میکنید :
[=Times New Roman]shahaab.blogsky.com
و
[=Times New Roman]shahaab.persiangig.com
جالب نیست؟

جالبه توی قسمت نظراتش هم که نگاه کردم یه خرده دوستان فحش داده بودن و با اینکارتون چیزی جز خنده مردم به شما چیزی نصیبتون نمیشه

برای اثبات حرف های من روی عکس زیر کلیک کنید :

عکس رو دیدید ؟

این هم یکی از نظراتی که برای ایشون فرستاده شده

دیگه من حرف و موضوعی ندارم شما تمدن عرب باش همون تمدنی که امام علی (ع) سر نماز با شمشیر ضربه شهادتو نثارش کردن
همان های که امام حسین رو به شهادت رساندند.
و همان ها که توی اینترنت فقط دنبال فیلم های مستحجن هستن همون شیخ ها که دختران ایرانی رو به بردگی در دبی با پول های فراوان میگیرن
همان های که در تاریخ خودشون حتی به مادرشون تجاوز کردن
دست شما رو شد و دورغ های شما
دیگه صحیح نمیدونم در بین ادم های دروغ گویی مثل شما باشم.
امیدوارم خدا شما رو به راه راست هدایت فرماید.
بدرود

bina88;161990 نوشت:
سلام علیکم

شما که اینقدر احساس سالمی دارید نسبت به ایشان چرا این ارادت را به خدای مهربان ندارید؟

یاحق

و اخرین جواب به شما برادر عزیز :
تو کجا بودی وقتی برادر من توی جنگ یک تیر توی پاش میخوره و میگیرنش 2 سال اسیر میشه 2 سال زجرش میدن وقتی میاد نقشه فرار رو پیاده سازی کنی نقشش لو میره و از بس زجرش میدن همین عراقی ها همین عرب ها که برادر صداشون میزنید و سنگ صبورشون شدید کجا بودید برادر من از بس شکنجش دادن کشته شد.
همون عرب های که توی ویکی لیکس پادشاهشون گفته بود به ایران حمله کنید.
برادر دیگه من یک تیر کالیبر وسط سرش میخوره مادر من 2 تا شهید داد در راه همین وطن همین خاک
مادر من هنوز زجر میکشه
برادر سوم من هم رزمنده بود پسر دایی من تیر خورد توی شکمش و برادرشون هم رزمنده بود شوهر خواهر ناتنی من شیمایی شد و بیناییش رو از دست داد و به شهادت رسید.
بله این همه کشته دادیم و من هم راه کوروش راه خدا راه پیامبرهام رو میگیرم و ادامه میدم.
اگر روزی جنگ بشه و به همین کوروش و به همین نسلی که اینقدر طرفداریش رو میگیرم
مطئن باش اگر جنگ میان ایران و دشمن باشه من صف اول جنگ هستم و مثل همین کوروش بزرگ که تمام اجزای بدنش شد خاک ایران
منم تمام اعضای بدنم رو برای هر سانت از خاک کشور اهدا میکنم.
چون من پسری هستم از دیار کوروش و نسل اریایی من وطن پرستم .
و شما هم به اهانت هاتون به کوروش بزرگ ادامه بدهید.
من دیگه دیدن توان دیدن تحملات فریب دادن مردم و سو استفاده از اعتماد ان ها رو ندارم.
شما به اهانت هاتون ادامه بدید و حتما درب بهشت بر روی شما باز خواهد شد.
خدا حقیقتو میدونه از خدا بترس
خداحافط

با سلام
دوستان عزیز برای آگاهی بیشتر به این تاپیک ها هم مراجعه کنید و از ایجاد بحث های تکراری پرهیز نمایید

با تشکر

http://www.askdin.com/showthread.php?t=13628

http://www.askdin.com/showthread.php?t=11220

http://www.askdin.com/showthread.php?t=988

حکیم;162118 نوشت:
با سلام
دوستان عزیز برای آگاهی بیشتر به این تاپیک ها هم مراجعه کنید و از ایجاد بحث های تکراری پرهیز نمایید

با تشکر

http://www.askdin.com/showthread.php?t=13628

http://www.askdin.com/showthread.php?t=11220

http://www.askdin.com/showthread.php?t=988

درود
براتون کافی نبود پست قبلیم ؟
بحث های تکراری نه
دروغ های بزرگ
به قول دوستان اشتباهه نصیحت کردن شما
وگرنه نه این کلیپ ها و این نوشته های افراطی وار برای افرادی مانند خودتان فقط قابل قبول هست.
و هیچ تاثیری نداره Smile
بدرود

رضا;161919 نوشت:
با سلام
ضمن تشکر از بینای عزیز که جواب شما و دیگران را مستند دادند !!
گویا دوستانی از تاریخ بی خبرند و بدون اینکه تحقیقاتی در این زمینه داشته باشند ساز مخالف میزنند !!

خب شما لطف کن و تاریخ درست را با سند بیان کن !!

در مورد زرتشت فرمودید شما اول به ما ثابت کنید که
۱- زرتشت پیامبر خدا بوده!!
۲-آیا میشود کتاب اوستا را فرستاده خداوند دانست؟و به ان استناد کرد؟
لطفا با سند و مدرک !!!

به نام یزدان پاک.

من هر سرزمینی را چنان آفریدم که هرچند بس رامش بخش نباشد به چشم مردمانش خوش آید .
اگر من هر سرزمینی را چنان نیافریده بودم که هرچند بس رامش بخش نباشد به چشم مردمانش خوش آید همه مردمان به ایرانویج روی می آوردند.
اوستا - وندیداد بند 1.

دورود بر شما مهربان یاران آریایی.

ببینیند دوستان عزیز.

-اگر شما اثبات موجودیدت را بر اساس مشاهده عینی میدانید که در این صورت نه زرتشت نه هیچ پیامبری ونه حتی خداوند بزرگ نیز قابل اثبات نخواهد بود.

-اگر اثبات پیامبر بودن را بر اساس آیات قران میدانید که در آن صورت نیز به همه نامهای 124000 پیامبر در قرآن و زندگی تمام آنها چگونه اشاره شده؟

و سوال بعدی اینکه شما چگونه به پیامبر اسلام (ص) ایمان آوردید؟
آیا به استناد کتاب قرآن یا گفته های دیگران؟

پاسخ سوال شما نیز دقیقا همان پاسخی خواهد بود که خوتان خواهید گفت!

اگر زرتشت پیامبر خدا نبوده پس چرا دین اسلام از دستورات آن در دین خود استفاده کرده؟

به عنوان مثال دستوراتی خواهم آورد که عینا بدون هیچ تغییری در اسلام نیز آمده:

1- پنجگانه بودن نماز:

همانگونه که میدانید در دین زرتشت نیز که سالها قبل از اسلام در ایران و کشوارهای دیگر رواج داشته 5 بار در روز به درگاه اهورامزدا نماز خوانده میشده. (مطالعه و پرسش کنید)

2-وضو:

زرتشتیان قبل از نماز عینا بدون هیچ تغییری وضو میگیرند! (مطالعه و پرسش کنید)

3-تیمم:

زرتشتیان عینا در صورت نبودن آب تیمم میکنند. (مطالعه و پرسش کنید)

4-اعتقاد به منجی:

برای اولین بار اعتقاد به منجی که در دین اسلام از امام زمان (ع) یاد برده میشود در دین زرتشت از سوشیانت نام برده میشود و این موضوع برای اولین بار توسط زرتشت ارائه شد و بعدها در سایر ادیان نیز وارد شد.

پرسش: زرتشت اگر پیامبر نبوده چگونه و توسط چه کسی این پیشگویی که در تمام ادیان الهی آمده را ارئه کرده؟

پاسخ: از طریق ارتباط با خداوند.

پرسش: مگر خداوند جر با پیامبرانش با افراد عادی دیگر جامعه چنین ارتباطی بر قرار می کرده؟

پاسخ: شما بگویید!

5-روزه:
که زرتشتیان 4 روز در هر ماه از قربانی کردن حیوانات و خوردن گوشت بخاطر سلامتی و حفظ بقای حیوانات خودداری می کنند. (مطالعه و پرسش کنید)

-موجودیت کتاب اوستا که در آن سروده های زرتشت که اکثرا از جانب خداوند در آن آمده و مطالبی در حد معجزه در آن وجود دارد.

مثال:
به نام اهورامزدا.

نخستین سرزمین و کشور نیکی که من اهورامزدا آفریدم ایرانویج بود بر کرذانه رود دایتیای نیک.
پس آنگاه اهریمن همه تن مرگ بیامد و به پتیارگی اژدها را بر کرانه رود دایتیا بیافرید و زمستان دیود آفریده را بر جهان هستی چیرگی بخشید.

در آن سرزمین 10 ماه زمستان و 2ماه تابستان است که در آن 2 ماه نیز هوا برای آب و خاک و گیاهان نیز سرد است.

وندیداد اوستا بند 3.

تفسیر:
دیدیم که خداوند از ایران با نام ایرانویج یاد کرد و اما ویج به چه معناست؟
ویج به معنای وسط و میانه است!
یعنی در این بخش از ایران به سرزمینی که در وسط خشکی ها قرار دارد یاد کرده!

حال تمام خشکی های زمین را بهم بچسبانید و موقعیت ایران را ببینید!

در جای دیگر به سرد بودن اشاراتی میکند.

که باز به دوره ای از زمین شناسی باز خواهیم گشت که زمین دوران یخبندان را در آن سپری می نموده!

پرسش: در دوره ای که علم و دانش آنقدر پیشرفت و ترقی نکرده چگونه شصی می تواند تا این حد از علم و دانش بر خوردار باشد؟

پاسخ: ارتباط با خداوند!

حال با در نظر گرفتن اینکه اوستای زرتشت 120 جلد بوده که مطمئنا مطالبی جالب تر از این نیز در آن آورده شده آیا باز می توان گفت که تمامی آن مطالب چه علمی چه غیر علمی فقط از زبان زرتشت بوده و هیچ ارتباطی با خداوند نداشته؟

در گاتها نیز که اکثرا نیایش هایی برای خداوند است آیا زرتشت کسی به غیر از خداوند را نیایش می کرده؟

حد اقل چند بند ابتدایی گاتها را بخوانید بعد اظهار نظر کنید:

با دستهای بر افراشته بسوی تو ای مزدا و با فروتنی کامل پیش از همه چیز خواستارم که بهره ای از خرد مقدس خود را بمن عطا فرمایی تا بهمراهی درستی کردار و ضمیر پاک بتوانم خوشبختی روان آفرینش را فراهم سازم.ای اهورامزدا بشود که با اندیشه نیک به تو نزدیک شده و با پیروی از قانون اشا به ارزشهای مادی و معنوی خود پی ببرم تا بدین وسیله دین داران را بسرای روشنی و خرمی و زندگی نیک هر دو جهان رهبری کنم . من این سرودهای ستایش خود را آنسان که پیش از این کسی نسروده نثارت می کنم ای اهورا ای روان راستی و ای نیک اندیش واقعی از تو در خواست می کنم تا در جهان نیروی فنا ناپذیر معنوی تجلی نماید .اینک تو را با ستایش خود فرا می خوانم بسویم شتاب و مرا از خوشبختی و کامیابی واقعی بر خوردار ساز. هنگامیکه با منش پاک تو را با سرودهای ستایش فرا می خوانم آگاهم که مرا برای رهبری روان مردم جهان گماشته ای و از پاداشی که تو ای اهورا مزدا برای کردار نیک می بخشی خبر دارم و آماده ام تا زمانیکه مرا تاب و تواناییست بمردم بیاموزم که بسوی راستی راه پویند. ای مزدا بسوی من آی و مرا از بخشش منش پاک و راستی برخوردار ساز تا بوسیله آموزش آیین مقدست گمراهان و بدکاران را براه راست رهبری کرده و بر دشمنی بد خواهان چیره گردمای اهورا مزدا مبادا هرگز کار ناشایستی از من سر زند که مورد خشم تو قرار گیرم . ای راستی و ای اصل پاک منشی پیوسته می کوشم تا تو را بستایم ای کسی که آرزوهای ما را بر می آوری تو را از ته دل درود می گویم چه می دانم نمازیکه از روی ایمان و اعتقاد کامل انجام شود بدرگاهت پذیرفته خواهد شد .ای کسی که امید بهشت ما بسوی تست.

[="red"] بدانگاه بد آتش خوب رنگ ..........چو مر تازیان را مهراب سنگ
مپندار که آتش پرستان بدند..........پرستنده پاک یزدان بدند[/]

[="red"]فردوسی[/]

بدرود!

Z4R4THUSTR4;162191 نوشت:
به نام یزدان پاک.

من هر سرزمینی را چنان آفریدم که هرچند بس رامش بخش نباشد به چشم مردمانش خوش آید .
اگر من هر سرزمینی را چنان نیافریده بودم که هرچند بس رامش بخش نباشد به چشم مردمانش خوش آید همه مردمان به ایرانویج روی می آوردند.
اوستا - وندیداد بند 1.

دورود بر شما مهربان یاران آریایی.

ببینیند دوستان عزیز.

-اگر شما اثبات موجودیدت را بر اساس مشاهده عینی میدانید که در این صورت نه زرتشت نه هیچ پیامبری ونه حتی خداوند بزرگ نیز قابل اثبات نخواهد بود.

[=Century Gothic]با سلام
شما قرار بود با سند به ما ثابت کنید !!
بجای جواب دادن مطلب را چرا منحرف میکنید!!
۱- اولا که هیچ استنادی به کتاب شما اوستا نیست!!شما اول بر
[=Century Gothic]ا[=Century Gothic]دری را ثابت کنید !!تا بعد!
بهر جهت کتاب یک پیامبر الهی که دیگر مشخص است از مطالب آمده در ان!!؟
قبلا با جناب
[=Century Gothic]مو بد[=Century Gothic] یار مهران شما گفتگو داشتیم و جوابی از این جناب جز اینکه خودشان ،خودشان را تائید کنند ندیده ایم !
اما بخاطر تکرار نکردن مطالب لطفا این تاپیکها را دقیقا مطالعه کنید تا بیشتر در مورد کتابتان بدانید !
و از مطالب حاشیه ای خوداری کنید!!و چنانچه شبهه ای دارید ان را در تاپیکی جدا عنوان کنید تا عزیزان در خدمتتان باشند

بی اعتباری گاتها ......!!!!!!!!!!!

سوالات مزدکیان از موبدان زرتشتی و بی جواب ماندن آنها در تاریخ !!!

اوستا در قبرستان خاموش تاریخ

لیست آفرینش سرزمینها توسط اهورا مزدا

دستکاری در گاتهای زرتشت و گمراهی در مطالعات ثانوی

سوالات مزدکیان از موبدان زرتشتی و بی جواب ماندن آنها در تاریخ !!!

حقوق زنان در «ایران باستان»

آتش در عقاید ایرانیان باستان

[=Century Gothic]فکر کنم با این تاپیکها و مطالب آمده در ان دیگر جایی برای قلم زدن نماند !

Z4R4THUSTR4;162191 نوشت:

بدانگاه بد آتش خوب رنگ ..........چو مر تازیان را مهراب سنگ
مپندار که آتش پرستان بدند..........پرستنده پاک یزدان بدند

فردوسی

[=Century Gothic]
[=verdana]نمونه دیگرش هم برای شما میگذ[=verdana]ا[=verdana]رم!
این است گفتار فردوسی
[=verdana]به آموزگاری چهار موبد فرهنگ [=verdana] !بنده تفاوتی با زرتشتیگری با این بیت شعر نمیبینم !

[=verdana]چه خوش گفت فردوسي پاك زاد

[=verdana]كه رحمت بر آن تربت پاك باد
[=verdana]
[=verdana]زن واژدهـــا هردودرخاك به
[=verdana]زمين پاك ازين هردوناپاك به

[=Century Gothic] یا علی ع

به نام یزدان پاک.

با سپاس از دوست خوبم رضا.

با توجه به مطالبی که ذکر کردید لازم دیدم که چندین مطلب بیان کنم.

اول اینکه ابهامات لازم با دلایل لازم اثبات شد.

در مورد موبد یار مهران:

پرسشی دارم

مگر شما تمام فتواهای همه مراجع تقلیدتان را متفق القول میدانید که صرفا یک موبد را به نمایندگی از کل زرتشتیان مورد پرسش قرار دادید؟!!!!!

اگر اینگونه است پس لازم است به مطلب زیر کاملا دقت کنید:

آيا در ازدواج با دختر باکره, اجازه پدر يا جد پدري واجب است و اگر بدون اجازه عقد بخوانند, عقدشان باطل است.؟

t}آيات عظام امام خمينى و آيت الله سيستانى و آيت الله نوري و أيت الله تبريزى: {tآري, بايد با اجازه پدر يا جد پدرى دختر باشد و بدون اجازه او عقد باطل است.v}آيت‏الله سيستانى، منهاج الصالحين، ج 2، النكاح، م 70؛ امام، استفتاءات، ج 3، اولياء العقد، س4 و 27؛ دفتر: آيت الله نوري. آيت الله تبريزي, استفتائات ص 1547 و 1512 و 1556.{v
t}آيات عظام خامنه‏اى، صافى, مكارم و وحيد:{t بنابر احتياط واجب، بايد با اجازه او باشد و اگر بدون اجازه عقد بخوانند بنابر احتياط واجب عقد باطل است.v}آيت‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 798 ؛ آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1438؛ آيت‏الله مكارم، تعليقات على العروة، اولياء العقد، م 2، آيت‏الله وحيد، منهاج الصالحين، ج 3، م 1237؛ دفتر آيت‏الله صافى.{v
t}آيات عظام بهجت و فاضل لنکراني: از نظر تکليفي احتياط واجب آن است که با اجازه پدر يا جد پدري باشد, ولي اگر بدون اجازه عقد بخوانند, عقد باطل نيست. آيت‏الله بهجت، توضيح‏المسائل، م 1891؛ آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1438.

معني رشيده:
T}همه مراجع: {tدختر رشيده، به دخترى مى‏گويند كه منفعت و مصلحت زندگى خويش را به خوبى تشخيص دهد و در امر ازدواج تنها تحت تأثير غريزه جنسى و عاطفه خود قرار نگيرد. اين امر در اشخاص مختلف تفاوت پيدا مى‏كند و امكان ندارد سن خاصى را براى آنان تعيين كرد. V}تبريزى، صراط النجاه، ج 5، س 505 و 506 و 502 و دفتر: همه مراجع.

دوم اینکه شما پرسش های پست قبل را بی پاسخ گذاشتید شاید پاسخ تمام پرسش هایتان را در تفاوت بین واقعیت و حقیقت بیابید.

سوم اینکه شما دلیل شباهت احکام شرعی که در اسلام و زرتشت وجود دارند را در چه چیزی میدانید؟

چهارم اینکه آیا در اسلام هر احکامی در هر دین و مذهبی که الهی نباشد قابل ورود است؟

پنچم اینکه چرا دین زرتشت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده ؟ مگر نمی گویید که دین زرتشت را به عنوان یک دین الهی به رسمیت نمیشناسید؟ پس دلیل این رسمیت چیست؟

و اینکه آیا پیروان دین زرتشت از چه منبعی برای یافتن پاسخهای شرعی خود استفاده می کردند؟ موبدان آن زمان چطور؟ غیر از اوستا منبع دیگری بوده که ما نمیدانیم و شما از آن آگاهید؟

اگر اوستا بوده پس دستورات آن از کجا آمده؟ از خود زرتشت؟ اگر از خود زرتشت بوده پس در اوستا زرتشت با دستهایس برافراشته به سوی چه کسی نیایش میکرده؟ وعده بهشت و جهنم از کجا به اوستا وارد شده؟

اگر انسانها بخواهند نفی کردن هرچیزی امکان پذیر است حتی شب و روز !

قدری بیاندیش و تمام پرسشهای من پاسخ بده آنگاه اوستا را آنگونه که می خواهی برایت اثبات خواهم کرد.

بدورد.

z4r4thustr4;162226 نوشت:
به نام یزدان پاک.

با سپاس از دوست خوبم رضا.

با توجه به مطالبی که ذکر کردید لازم دیدم که چندین مطلب بیان کنم.

اول اینکه ابهامات لازم با دلایل لازم اثبات شد.

با سلام
جالبه که در تاپیکی که بنده برای شما گذاشتم گفتگوهای زیادی رد و بدل شده!!و شما به آنها دقت نکردید !!!
لطفا! ما که اصلا دوست نداریم از پله اول مطالب را دنبال کنیم !!شبهه هات وارد بر دین زرتشتیگری و نقدها را در تپیکها آورده ایم !اگر دوست دارید و میتوانید به آنها جواب دهید !

z4r4thustr4;162226 نوشت:
در مورد موبد یار مهران:

پرسشی دارم

مگر شما تمام فتواهای همه مراجع تقلیدتان را متفق القول میدانید که صرفا یک موبد را به نمایندگی از کل زرتشتیان مورد پرسش قرار دادید؟!!!!!

اگر اینگونه است پس لازم است به مطلب زیر کاملا دقت کنید:

آيا در ازدواج با دختر باکره, اجازه پدر يا جد پدري واجب است و اگر بدون اجازه عقد بخوانند, عقدشان باطل است.؟

t}آيات عظام امام خمينى و آيت الله سيستانى و آيت الله نوري و أيت الله تبريزى: {tآري, بايد با اجازه پدر يا جد پدرى دختر باشد و بدون اجازه او عقد باطل است.v}آيت‏الله سيستانى، منهاج الصالحين، ج 2، النكاح، م 70؛ امام، استفتاءات، ج 3، اولياء العقد، س4 و 27؛ دفتر: آيت الله نوري. آيت الله تبريزي, استفتائات ص 1547 و 1512 و 1556.{v
t}آيات عظام خامنه‏اى، صافى, مكارم و وحيد:{t بنابر احتياط واجب، بايد با اجازه او باشد و اگر بدون اجازه عقد بخوانند بنابر احتياط واجب عقد باطل است.v}آيت‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 798 ؛ آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1438؛ آيت‏الله مكارم، تعليقات على العروة، اولياء العقد، م 2، آيت‏الله وحيد، منهاج الصالحين، ج 3، م 1237؛ دفتر آيت‏الله صافى.{v
t}آيات عظام بهجت و فاضل لنکراني: از نظر تکليفي احتياط واجب آن است که با اجازه پدر يا جد پدري باشد, ولي اگر بدون اجازه عقد بخوانند, عقد باطل نيست. آيت‏الله بهجت، توضيح‏المسائل، م 1891؛ آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1438.

معني رشيده:
T}همه مراجع: {tدختر رشيده، به دخترى مى‏گويند كه منفعت و مصلحت زندگى خويش را به خوبى تشخيص دهد و در امر ازدواج تنها تحت تأثير غريزه جنسى و عاطفه خود قرار نگيرد. اين امر در اشخاص مختلف تفاوت پيدا مى‏كند و امكان ندارد سن خاصى را براى آنان تعيين كرد. V}تبريزى، صراط النجاه، ج 5، س 505 و 506 و 502 و دفتر: همه مراجع.

جناب موبد یار مهران جز یکی از بزرگان موبدان زرتشتی ایران هستند!!
که در اکثر تپیکها از جواب دادن طفره رفته !!
این نیز گریزی است که به این موضوع ارتباطی ندارد!
به این شبهه شما در سایت پاسخ داده شده!!
لطفآ مطلب را منحرف نکنید !!

z4r4thustr4;162226 نوشت:

دوم اینکه شما پرسش های پست قبل را بی پاسخ گذاشتید شاید پاسخ تمام پرسش هایتان را در تفاوت بین واقعیت و حقیقت بیابید.

سوم اینکه شما دلیل شباهت احکام شرعی که در اسلام و زرتشت وجود دارند را در چه چیزی میدانید؟

چهارم اینکه آیا در اسلام هر احکامی در هر دین و مذهبی که الهی نباشد قابل ورود است؟

شما لطف کن اول به ما ثابت کن که چه استنادی به اوستا است!موضوعا ت را به هم نپیچا نید!!
در مورد اسلام و احکام آنهم اگر سخنی دارید در تاپیکی دیگر مطرح کنید !!
سخن سر شاهان و تحریفات یهود نسبت با آنها است !!که شما اوستا و دین زرتشت هم عنوان کردید !!

z4r4thustr4;162226 نوشت:

پنچم اینکه چرا دین زرتشت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده ؟ مگر نمی گویید که دین زرتشت را به عنوان یک دین الهی به رسمیت نمیشناسید؟ پس دلیل این رسمیت چیست؟

و اینکه آیا پیروان دین زرتشت از چه منبعی برای یافتن پاسخهای شرعی خود استفاده می کردند؟ موبدان آن زمان چطور؟ غیر از اوستا منبع دیگری بوده که ما نمیدانیم و شما از آن آگاهید؟

اگر اوستا بوده پس دستورات آن از کجا آمده؟ از خود زرتشت؟ اگر از خود زرتشت بوده پس در اوستا زرتشت با دستهایس برافراشته به سوی چه کسی نیایش میکرده؟ وعده بهشت و جهنم از کجا به اوستا وارد شده؟

اگر انسانها بخواهند نفی کردن هرچیزی امکان پذیر است حتی شب و روز !

قدری بیاندیش و تمام پرسشهای من پاسخ بده آنگاه اوستا را آنگونه که می خواهی برایت اثبات خواهم کرد.

بدورد.

شما بهتر تاپیکها را درست مشاهده کنید عنوان کردم که لازم نمیبینم که تکرار کنم و وقت عزیزان را بگیرم!!
جواب سوالات شما داده شده!
و در ضمن ما در موحد بودن زرتشت سخنی نداریم!
سخن ما با دین زرتشتی گری است!!
که موبدان بوسیله شاهان جنایات کار دست به تحریفات در ان زدند و دست یهود در ان نقش اساسی داشته!!!
و میبینیم که امروز هیچ استنادی به کتاب اوستا نیست!!
در ضمن بنده بارها و بارها کتاب اوستا را زیرو رو کردم و هزاران سخن آمده در ان یافته ام که غیر ممکن میباشد این کلام ,کلام خداوند باشد!!
پس لطفا عنوان نکنید که اوستا را بخوانم!!
بنده تنها استنادی را که شما دارید و ان را کلام زرتشت میدانید گاتها میباشد که در تپیکی که برایتان گذشته ام بی اعتباری ان را نیز ثابت کرده ایم!!
و از موبدان و زرتشتیان هم تقاضا کردیم که جواب گو باشند!!که جناب موبد یار مهران تا بحال جوابی نداده اند !!چه رسد به اوستا که خود موبدان اعتراف به تحریفات در ان دارند

یا علی ع

رضا;162207 نوشت:
[=Century Gothic][=114]با سلام

بجای جواب دادن مطلب را چرا منحرف میکنید!!
[

[=Century Gothic] یا علی ع

درود خداوند بر شما
برادر عزیز قرار شد اول خودتون جواب این دروغ بزرگ رو مشخص کنید.
به قول خودتون استاد بینا یه وبلاگ به این ادرس http://www.silent-truth.com/post-270.aspx معرفی کردن
این وب سایت هم زیر ساخت خودشون بوده
ایشون یک لینک به ادرس زیر برای دانلود اربابان حعلی گذاشتن
http://shahaab.persiangig.com/video/arbaban-jaal%28part-3%29.avi
[="Magenta"]shahaab[/]

و جالبه ادرس وب سایتی که معرفی کردن بازم زیر ساخت خودشون بوده ؟
ایا در دین بزرگ و مقدس اسلام فریب دادن و سو استفاده از اذهان عمومی کار درستیه برادر عزیز ؟

با عرض پوزش این عکس رو بصورت بزرگ میزارم
شما باید جواب گوی این سو اسفاده و دروع بزرگتون باشید.

مدرک :
به عکس زیر توجه کنید تا ارتباط ان رو با هم بفهمید :

منتظر جواب شما هستم.

موضوع قفل شده است