صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نگاه مردم ایران به روحانیت قبل و بعد از انقلاب

نوشته
    229
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    433

نگاه مردم ایران به روحانیت قبل و بعد از انقلاب

خوب سوال مشخص است. به نظر شما جایگاره روحانیت در بین مردم قوی تر شده است یا ضعیف تر؟ میزان محبوبیت آنها چگونه شده است؟
    علل این اتفاقات را در چه می بینید؟
    امام علی(ع): «تولی الاراذل و الاحداث الدول دلیل انحلالها و ادبارها»
    «روی کارآمدن افراد فرومایه و کم سنان تازه به دوران رسیده، نشانه انحلال و انحطاط و سقوط یک حکومت است»!

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

با سلام و احترام

اکثریت کاربران سایت قشر جوان هستند که قبل از انقلاب حضور نداشتند!

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

5. صلوات ها 11

علاقه
    چشم و دلی مجاب و کمی پنجره!
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

با سلام و تشکر

من قبل از انقلاب نبودم و سالها بعد از انقلاب به دنیا اومدم.
    اما اگر شما سوالتان استفهام انکاری است ، باید بگم که من خودم شخصا تا یک سال پیش علی رغم احترام زیادی که برای این لباس مقدس قائل بودم اما نظر آنچنان مثبتی نسبت به روحانیون نداشتم.
    که اون هم دلائلی داشت.

نه اینکه بدم بیاد ، اما خیلی هم خوشم نمی اومد.

الآن نظرم عوض شده ، چون زاویه ی دیدم عوض شده و از این بابت بسیار خوشحالم...

بحث راجع به این موضوع به نظرم جالبه و مفصل.
    ای کاش دوستان دیگر هم نظر می دادند تا بلکه دفاعی بشه از روحانیونی که همیشه مظلوم واقع می شوند...

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لق لقه زبان آنهاست
    تا جایى گرد دین می گردند که معاش آنها تامین باشد
    و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى‏ شوند

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

7. صلوات ها 10

علاقه
    خیلی چیزا
    نوشته
    64
    حضور
    15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    792

سلام من نه انقلاب را دیدم نه جنگ را سالها بعد از جنگ به دنیا آمدم اما فک می کنم این قشر ها همیشه مورد ظلم واقع می شن

9. صلوات ها 11

نوشته
    234
    حضور
    54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    3
    گالری
    67
    صلوات
    1750

سلاممممممم بر بزرگواران اسک دین
    راستش بحث درباره روحانیت در سایت که اکثر بزرگواران روحانی هستند ی کم ترسناکه

اما نظر کلی من اینه که هر قشری خوب و بد داره چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب ما امثال ............. و روحانیون دربار رو داشتیم و در مقابل روحانیت انقلابی و پایبند، امثال شهید مطهری و شهید بهشتی و ایت الله مصباح و آیت الله جوادی آملی و... رو هم داریم
    چیزی که اینجا مهمه و متاسفانه منشا شناخت ما شده اینه که یک شخص زو یا ی عده ای رو تعمیم میدیم به همه افراد اون قشر
    مثلا اگر روحانی مرتکب اشتباه بشه(که خب هیچکس معصوم نیست جز 14 تن)میگیم پس همه روحاانی ها اینجوری هستند

و در واقع این مرض اخلاقی امثال بنده داره فراگیر میشه
    و یک نکته دیگه که دوستان درباره مظلومیت این قشر گفتند من ی خاطره بگم فضا عوض بشه

ی روز ما با خانواده رفته بودیم کوه بعد صحبت شد درباره قشر روحانی و پدر و مادر من داشتند دفاع میکردند بعد من گفتم روحانیا نه میتونند سینما برند نه میتوننند پارک برند نه میتونند کافی شاپ برند(البته ملبس و به جز شهر قم)
    و همونطور داشتم میگفتم که روحانیا نمیتونند زندگی متوسط رو ب بالا داشته باشند چون همه مردم توقع دارند که خانواده های روحانی در سطح قشر پایین جامعه باشند و پدر و مادرم همینجور داشتند دفاع میکردند که اصلا اینجوری نیست
    که از قضا یک شخص روحانی سوار بر ماشین206 آلبالویی از جلوی ما رد شد، رد شدن همانا و مامان و بابا گفتند که اوووه حاج آقا رو 206 دارند اونم از نوع آلبالوییش
    مظلومیت یعنی این!!!!!!دو دقیقه پیشش داشتند میگفتند اگر یک روحانی سوار بر ماشین آخرین سیستم باشه ما عکس العملی نشون نمیدمها!!!!عکس العمل نشون ندادن هم دیدیم

یا علی

ویرایش توسط صدیق : ۱۳۹۰/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۱:۳۳ دلیل: حذف نام برخی افراد
    دلم به مستحبی خوش است که جوابش واجب است:
    السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه

11. صلوات ها 8

نوشته
    86
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    259

مردم قبل از انقلاب از روحانيون خوششان مي امد چون روحانيت نمي توانستند با خلاف كاري هاي مردم مقابله كنند چون زمام امور دردست نظام طاغوتي بود
    ولي امروزه روحانيت در مقابل اشتباهات وكجروي هاي مردم مقابله ميكنند واين امر براي مردم ناخوش آيند است

مردم از روحانيت فقط دوكار مي خواهند وبس وديگر در ساير كارهايشان دخالت نكند :

1 - وقت عروسي براي خواندن خطبه عقد
    2 - وقت مردن براي خواندن نماز ميت ودعاء و.و.والسلام
    دين زماني براي مردم خوب است كه براي اباد كردن زندگي شان باشد ولي اگر دين در امور زندگي مردم دخالت كند كه اين حلال است واين حرام ..........ديگر دين مزاحم مي شود
    ویرایش توسط بيتاب : ۱۳۹۰/۰۴/۱۹ در ساعت ۰۱:۴۲
    نکند اشخاص.... جانشین ارزشها شوند

13. صلوات ها 6

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

نقل قول نوشته اصلی توسط بيتاب نمایش پست ها
    مردم قبل از انقلاب از روحانيون خوششان مي امد چون روحانيت نمي توانستند با خلاف كاري هاي مردم مقابله كنند چون زمام امور دردست نظام طاغوتي بود
    ولي امروزه روحانيت در مقابل اشتباهات وكجروي هاي مردم مقابله ميكنند واين امر براي مردم ناخوش آيند است

مردم از روحانيت فقط دوكار مي خواهند وبس وديگر در ساير كارهايشان دخالت نكند :

1 - وقت عروسي براي خواندن خطبه عقد
    2 - وقت مردن براي خواندن نماز ميت ودعاء و.و.والسلام
    دين زماني براي مردم خوب است كه براي اباد كردن زندگي شان باشد ولي اگر دين در امور زندگي مردم دخالت كند كه اين حلال است واين حرام ..........ديگر دين مزاحم مي شود

با سلام
    چطور چنین نتیجه ای گرفتید که مردم از روحانیت همین دوکار را می خواهند ؟
    مگر شما همه مردمید؟
    آیا همه مردم را یکجا جمع ببندیم درست است؟
    لطفا توضیح دهید
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۰۴/۱۹ در ساعت ۰۳:۱۷
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

15. صلوات ها 5

علاقه
    چشم و دلی مجاب و کمی پنجره!
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

در مورد این موضوع باید به چند نکته توجه کرد:
    اول: یک روحانی مثل بقیه ی افراد جامعه است. با این تفاوت که روحانیون در کنار تحصیل ، به تهذیب هم می پردازند. کاری که بسیاری از مردم انجام نمی دهند.

روحانی بد هم وجود داره ، اما اگر درصد بگیریم ، درصد روحانیون بد بین قشر روحانی بسیار بسیار کمتر از همین درصد بین بقیه ی اقشار جامعه است.

دوم : بعضی ها میگن روحانیون به اون چیزی که خودشون میگن عمل نمی کنند. اولا که این در مورد تعداد اندکی از اونها مصداق دارد ثانیا چه ربطی دارد که اگر یک روحانی به چیزی که خودش میگه عمل نکرد بقیه به حرفش گوش ندهند؟!
    خب هرکس چنین کاری کرد خودش ضرر کرده.
    بعضی ها فکر می کنند خیلی تیزبین و زرنگند میگن آخوندا خودشون بدتر از همه اند ، برای همین ما هم ...

اگر یک پزشک خودش بیمار بود کسی به او مراجعه نمی کنه؟!
    بیماری گریبان همه رو ممکنه بگیره ، اما اگر یک شخص گفت این پزشک خودش مریضه من به توصیه هاش عمل نمی کنم خب به خودش ستم کرده.

سوم : شاید یک روحانی شغلش طوری بود که درآمد خوبی داشت.
    مگه فراهم کردن وسائل رفاه خانواده گناهه؟

البته باید اکثریت رو دید که بسیار سخت زندگی می کنند و نه طلبکار کسی هستند و نه کسی رو مدیون خودشون می دونند.
    برعکس برخی مردم که روحانیون رو مسبب همه ی مشکلات جامعه می دونند!!!

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لق لقه زبان آنهاست
    تا جایى گرد دین می گردند که معاش آنها تامین باشد
    و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى‏ شوند

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

17. صلوات ها 5

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,130
    حضور
    59 روز 21 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما نگاه مردم به نقش و جایگاه نهاد مقدس روحانیت

نقل قول نوشته اصلی توسط فریاد نمایش پست ها
    خوب سوال مشخص است. به نظر شما جایگاره روحانیت در بین مردم قوی تر شده است یا ضعیف تر؟ میزان محبوبیت آنها چگونه شده است؟
    علل این اتفاقات را در چه می بینید؟
    با سلام و تشکر از همه دوستان

- مردم قبل از انقلاب به این گستردگی به نقش فعال و پتانسیل عظیم مرجعیت و روحانیت در هدایت و رهبری انقلاب و تحول زائی در سطح جامعه آگاهی و آشنائی نداشتند که با تحقق انقلاب این شناخت حاصل شد، بنظر نقش و جایگاه روحانیت بعد از انقلاب در ذهن و روح مردم تقویت یافته، گرچه ممکن است بخاطر عملکرد نامناسب برخی روحانیان، سؤالات و ذهنیت هایی هم در بین مردم مطرح باشد.

- از آنجائیکه قاطبۀ مردم کشور ما بعد از گذشت 30 سال از انقلاب، به مرحله و مرتبۀ بالائی از شعور و آگاهی رسیده اند، و نقش و جایگاه مرجعیت و روحانیت را بعنوان یک نهاد دینی و مردمی مؤثر در جامعه پذیرفته اند، اصل محبوبیت مردمی ثابت است.

البته عملکرد نامناسب بعضی افراد از قشر روحانیان که به تعبیر امام راحل، ایشان نفوذی اند. نتوانسته چندان تأثیر منفی در اهمیت این جایگاه بگذارد و اصولاً بدلیل ارتباط وثیق و تنگاتنگ جامعۀ دینی کشور ما با این نهاد مقدس در عرصه های مختلف، این نهاد مقدس و مردمی از محبوبیت والائی در بین قاطبۀ مردم و هم در بین اقشار مختلف مردم برخوردار است. گر چه در برخی موارد استثناءاتی هم به حسب مورد دیده می شود.

- پس اصل تقویت نقش و جایگاه روحانیت و محبوبیت این نهاد دینی و مردمی ثابت است و اگر بحثی در دلایل قابل طرح باشد در این جهت باید باشد که به چه دلیل گاهی در بعضی از موارد و موضوعات مرتبط با روحانیت، مردم اقبال چندانی نشان نمی دهند و به چه دلیل باید برخی از جامعه روحانیان با عملکرد نامناسب شان موجبات تضعیف این جایگاه مقدس را فراهم آورند؟

برای برطرف کردن عوامل و نقاط ضعف باید چه اقدامات و سیاست هایی اتخاذ نمود؟

موفق باشید ...

نگاه مردم ایران به روحانیت قبل و بعد از انقلاب

19. صلوات ها 8

نوشته
    48
    حضور
    7 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    265

نقل قول نوشته اصلی توسط فریاد نمایش پست ها
    حال من عقیده خودم را بیان می کنم و منتظر نقد و بررسی ان توسط دوستان هم هستم.
    به عقیده من روحانیون در بعد از انقلاب نسبت به قبل از انقلاب منفور تر شده اند. که دلایل آن به چند دسته تقسیم شده است
    .
    درود
    شما چقدر تاریک بین تشریف دارید.آیا با این دید می خواهید در مورد یک قشر نظر بدهید؟!از کجا به این نتیجه رسیدید که روحانیت منفورتر شده است یعنی قبل از انقلاب این قشر منفور بودند و بعد از انقلاب منفور تر؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    اگر منفور بودند چرا مردم در تاریخ ایران تنها به این قشر اعتماد داشتند؟
    آیا انقلاب ایران دلیلی بر دروغ بودن ادعای شما که غرض ورزی از آن هویدااست نیست؟همین الان در جامعه ما مردم به چه کسانی اطمینان بیشتری دارند؟
    البته حساب افراد اندکی که در همۀ اقشار نیز وجود دارد از حساب این قشر هدایتگر جدااست.
    ویرایش توسط مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۹:۴۰ دلیل: تغییر فونت

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری