آیا نواختن امثال پیانو یا گیتار اشکال شرعی دارد؟

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نواختن امثال پیانو یا گیتار اشکال شرعی دارد؟

با سلام : آیا نواختن بعضی آلات موسیقی مثل پیانو یا گیتار اشکال شرعی دارد ؟
لطفا کارشناسان محترم پاسخ دهند.................با تشکر

سلام

من یک عمر تو ایران کلاس تنظیم موسیقی رفتم .درس شو خوندم اگر ایراد داشت رشته هنرموسیقی رو نمی ذاشتن ! اونم سازی مثل پیانو

madanchi11;126783 نوشت:
من یک عمر تو ایران کلاس تنظیم موسیقی رفتم .درس شو خوندم اگر ایراد داشت رشته هنرموسیقی رو نمی ذاشتن ! اونم سازی مثل پیانو

سلام

ایشان خانم هستند

فکر کنم حکمشون فرق کنه

mkk1369;126806 نوشت:
ایشان خانم هستند فکر کنم حکمشون فرق کنه

اصولاً شما پسرعمو اسپم بزن !!

ریحانه بهشتی;126749 نوشت:
با سلام : آیا نواختن بعضی آلات موسیقی مثل پیانو یا گیتار اشکال شرعی دارد ؟

با سلام و تشکر از سوالتان
از دیدگاه فقهی آلات موسیقی دو قسم است:آلات مختص و آلات مشترک.
قسم اول به ابزار وآلاتی گفته می شود که نوعا در لهو ولعب بکار رفته و با آن آهنگ های مناسب مجالس فساد و رقص نواخته می شود. این قسم هیچ منفعت حلالی دربرندارد و استفاده از آن در هر حال اشکال دارد.
قسم دوم به آلاتی گفته می شود که که می توان با آن آهنگ های حلال و حرام نواخت.اگر به طور لهوی و مناسب با مجالس یاد شده نواخته شود، استفاده از آن حرام است، و در غیر این صورت نواختن آن اشکال ندارد.
در تبیین و تشخیص مصداق ها و نمونه ها و اینکه کدام آلات از قسم اول و کدام از قسم دوم است، بین مراجع بزرگوار تقلید اختلاف نظر وجود دارد. اکثرا برخی از آلاتی مثل طبل و سنج، نی و...را جزء آلات مشترک می دانند و در مورد آلات مختص از حکم کلی سخن گفته و تشخیص مصداق آن را برعهده عرف مردم گذاشته اند.

در زمینه گوش دادن به موسیقی و استفاده از آلات آن نظر امام و رهبری چنین است:
گوش دادن به هر آهنگی که مطرب و لهوی و مناسب مجالس گناه و خوشکذرانی باشد،جایز نیست(هر چند مشتمل بر کلام نباشد)

1.استفتائات امام خمینی،ج2،س27و 28
2.اجوبه الاستفتائات رهبری،س1140

[="purple"]
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

از آنجا که ما حدیثیون با طلاب حوزه کمی تفاوت داریم بجای رفتن بسراغ فتاوی یکراست به سراغ حدیث میرویم

و سپس فتاوی را با احادیث بررسی میکنیم و پذیرشش بسته به مرجع مورد نظرمان است که یقینا سختترین را انتخاب خواهیم کرد

خداوند رحمت کند سرورم مرحوم بهجت را

و اما بعد

امام صادق (ع) : بدانید که موسیقی و آوازه خوانی از جمله چیزهایی است که خداوند تعالی در کتابش بر آن وعده عذاب داده

است آنجا که در سوره لقمان آیه6میفرماید: ( ومن الناس من یشتری لهو الحدیث ) ( از جمله مردم کسی است که میخرد کلام

لهو وباطل راتا گمراه کند با آن مردم را ) که منظور از" لهوالحدیث"در این آیه اشاره به موسیقی و آوازه خوانی می باشد. فروع

کافی جلد 4 صفحه433 ، معانی الاخبار جلد 2 صفحه 317 ، زبدة البیان فی احکام القرآن صفحه 278

چنانچه در روایت مهران بن محمد و روایت حسن هارون و روایت عبدالعلی مذکور است و در کتاب کافی به چهار طریق از این آیه

( منظور آیه 6 سوره لقمان ) در حرامی موسیقی استفاده شده است.

امام صادق (ع) : هشام گوید از امام صادق (ع) درباره تفسیر آیه 30سوره حج سوال کردم که خدا می فرماید : ( فاجتنبوا الرجس

من الاوثان واجتنبوا قول الزور ) (اجتناب کنید پلیدی را که بت پرستی است و دوری کنید از قول باطل) حضرت فرمودند :منظور

ازپلیدی شطرنج است و منظور از قول زور (موسیقی و آوازه خوانی) میباشد. معانی الاخبار جلد 2 صفحه 317 ، تفسیر قمی جلد 2

صفحه 84 ، تفسیر نورالثقلین جلد 3 صفحه 496 ، عین الحیوة صفحه 229 ، فروع کافی جلد 6 صفحه 431

قول زور : معنایش چیزی است که مرجع عقلی نداشته و پایه اش از روی وهم و خیال است ( موسیقی هم دارای همین

خصوصیات است ) ، در سوره جاثیه آیه 23 خدا میفرماید : آیا دیدی کسی را که آرزوهای خود را خدای خود دانسته و هواهای

نفسانی خود را معبود خود قرار داده ، اطاعت از او میکند ، و واگذارد او را خدا در گمراهی با علم به حالش ، و برای نشانه مهر

گذارد برگوش و دل او ، و بر چشم او پرده ایست که جز هوای نفس خود چیزی نمی بیند ، و جز میل او چیزی نخواهد.

رسول خدا (ص) فرمود : پرستیدن هیچ بتی در زیر آسمان خشم آورتر و بدتر نیست پیش خدا از پرستیدن هوای نفس.

امام صادق عليه السلام فرمود: از هواهاى (نفسانى ) خود بر حذر باشيد و بترسيد چنانچه از دشمنان حذر ميكنيد، زيرا چيزى

براى مردان دشمن تر از پيروى هواهاى خودشان و درو شده هاى زبانهايشان (يعنى آنچه بيهوده از دهان خارج شود) نيست .

اصول كافى جلد 4 صفحه 30

در کتاب کافی از حضرت صادق (ع) روایت شده که : منظور از قول زور ( سوره حج آیه 30 ) موسیقی است ، در تفسیر مجمع

البیان و تفسیر صافی روایاتی وجود دارد که قول زور به موسیقی تفسیر و تعبیر شده است.

امام صادق (ع):شخصی به امام (ع)عرض کرد :پدر و مادرم فدایت وقتی در منزل به مستراح می روم از خانه همسایه ام نوای

موسیقی و آوازه خوانی به گوشم می رسد و من گاهی برای آنکه صدای موسیقی آنها را بشنوم نشستن در مستراح را طول می

دهم .پس امام (ع)فرمود :ای مرد شنیدن موسیقی و خوانندگی را ترک کن آن مرد گفت ای مولای من آخر من که به مجلس آنها

نرفته ام بلکه فقط صدای آوازی از آنها را می شنوم پس امام (ع)فرمودند:آیا گفتار خدای متعال سوره اسری آیه 36 را نخوانده ای :

همانا چشم و گوش و قلب نسبت به آن چیزی که کسب کرده اند مسئول هستند .آن مرد پس از شنیدن این آیه گفت:به خدا این

آیه از کتاب خدا را تا کنون از هیچ عرب و عجم نشنیده بودم ودیگر این عمل را تکرار نخواهم کرد .پس امام فرمودند :برخیز و غسل

توبه کن زیرا بر گناه بزرگی مداومت میکردی و چقدر حال بدی داشتی اگر بر این حال می مردی. من لا یحضر الفقیه جلد1

صفحه 73 ، کافی کتاب الاشربة باب الغناء ، مستدرک الوسائل جلد 13 صفحه 221 ، عین الحیوة صفحه 229

مولا علی (ع):روزی امیرالمومنین (ع)شنیدند که مردی طنبور می نوازد .آن حضرت او را از این کار بازداشته و نهی فرمودند .پس

طنبور او را گرفته و شکستند .سپس چند درهم به آن مرد دادند و فرمودند :برخیز و با این پولی که به تو دادم به حمام برو و غسل

توبه کن .زیرا پولی که از این راه بدست آوردی حرام و در نتیجه غسل هایی هم که می کردی باطل بود.سپس فرمود آیا می دانی

طنبور در هنگامی که نواخته می شود چه می گوید ؟آن مرد گفت شما به آن داناتر هستید .امام علی (ع)فرمودند :طنبور در آن

حال می گوید :ای صاحب من به زودی پشیمان می شوی .ای نوازنده من بزودی در آتش دوزخ خواهی رفت .و این گونه به نفرین او

ادامه می دهد تا نواختنش پایان یابد.

مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب 79 ، المخازن جلد 1 صفحه 311

[/]

[="purple"]
.امام صادق (ع):بدانید که موسیقی و آوازه خوانی از جمله چیزهایی است که خداوند تعالی در کتابش بر آن وعده عذاب داده است آنجا که در سوره لقمان آیه6میفرماید: (ومن الناس من یشتری لهو الحدیث) (از جمله مردم کسی است که میخرد کلام لهو وباطل راتا گمراه کند با آن مردم را) که منظور از" لهوالحدیث"در این آیه اشاره به موسیقی و آوازه خوانی می باشد. منبع : فروع کافی جلد4صفحه433

.امام صادق (ع):هشام گوید از امام صادق(ع)درباره تفسیر آیه 31سوره حج سوال کردم که خدا می فرماید : (فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور) (اجتناب کنیدپلیدی را که بت پرستی است و دوری کنید از قول باطل) حضرت فرمودند :منظور ازپلیدی شطرنج است و منظور از قول زور (موسیقی و آوازه خوانی) میباشد. منبع : تفسیر قمی جلد 2صفحه 84

.امام صادق (ع):درباره قول خدای عزوجل سوره مومنون آیه 3(والذین عن اللغو معرضون) (مومنان کسانی هستند که از لغو گریزان هستند)فرمودند : منظور از"لغو" "موسیقی و آوازه خوانی" است. منبع : فروع کافی جلد4صفحه433

.امام صادق (ع):درباره قول خدای متعال سوره فرقان آیه 72(والذین لا یشهدون الزور)(بندگان خدا کسانی هستند که حاضر نمی شوند زور را )فرمودند منظور از زور مجلس موسیقی و آوازه خوانی است. منبع : مستدرک الوسائل جلد 13باب 78ح7
[="red"]
منع موسیقی و آوازه خوانی در سنت رسول الله ص[/]

.رسول اکرم (ص):در ضمن حدیث مناهی فرمودند : شما را از بازی با نرد وشطرنج و نواختن در طبل و عود و طنبور و همچنین خرید و فروش آنها نهی میکنم. منبع:ترجمه من لا یحضره الفقیه جلد 5صفحه 308

. رسول اکرم (ص):همانا خدای تعالی مرا به عنوان هدایت و رحمت از برای جهانیان مبعوث فرموده است و به من فرمان داده است تا نواختن در نی ها و دایره ها وتارو مزمارها را نابود سازم. منبع:امالی صدوق صفحه 422

[="#ff0000"]موسس و مخترع موسیقی و آوازه خوانی شیطان و قابیل اند[/]

.امام صادق (ع):هنگامی که آدم(ع)از دنیا رفت ابلیس و قابیل از مرگ او اظهار شادمانی کردند و در زمین به هم پیوستند برای همین شیطان اولین آلت موسیقی را به شکل طنبور اختراع نمود و شروع به نواختن کرد و قابیل با شنیدن نوای ساز شیطان اقدام به خوانندگی نمود پس هرچه در زمین از این قبیل وسائل باشد که مردم از آن لذت میبرند از همان زمان منشإ می گیرد . منبع: فروع کافی جلد 4صفحه 431
[="#ff0000"]
درباره کسی که به نوای موسیقی و آوازه خوانی گوش می دهد[/]

.امام رضا (ع):گوش فرا دادن و شنیدن صدای تارها و آلات موسیقی از گناهان کبیره است. منبع :وسائل الشیعه کتاب تجارت باب 100

.امام صادق (ع):شخصی از امام(ع)درباره حکم گوش دادن به آلات موسیقی و صوت شخص آوازه خوان سوال نمود حضرت پاسخ دادند ای مرد آیا سخن خدای متعال در سوره اسری آیه 17را نشنیدی که می فرماید:همانا چشم وگوش و قلب نسبت به آن چیزهایی که کسب نموده اند مسئولند .پس گوش خود را از شنیدن صداهای حرامی مانند موسیقی و آوازه خوانی حفظ کن که در قبال آن مسئول هستی . منبع:مستدرک الوسائل جلد 13باب80حدیث2

.امام صادق (ع):شخصی به امام (ع)عرض کرد :پدر و مادرم فدایت وقتی در منزل به مستراح می روم از خانه همسایه ام نوای موسیقی و آوازه خوانی به گوشم می رسد و من گاهی برای آنکه صدای موسیقی آنها را بشنوم نشستن در مستراح را طول می دهم .پس امام (ع)فرمود :ای مرد شنیدن موسیقی و خوانندگی را ترک کن آن مرد گفت ای مولای من آخر من که به مجلس آنها نرفته ام بلکه فقط صدای آوازی از آنها را می شنوم پس امام (ع)فرمودند:آیا گفتار خدای متعال سوره اسری آیه 17را نخوانده ای همانا چشم و گوش و قلب نسبت به آن چیزی که کسب کده اند مسئول هستند .آن مرد پس از شنیدن این آیه گفت:به خدا این آیه از کتاب خدا را تا کنون از هیچ عرب و عجم نشنیده بودم ودیگر این عمل را تکرار نخواهم کرد .پس امام فرمودند :برخیز و غسل توبه کن زیرا بر گناه بزرگی مداومت می کردی . منبع :من لا یحضر الفقیه ج1 صفحه 73

[="#ff0000"]شرکت نکردن در مجلس موسیقی و آوازه خوانی[/]

.حضرت امام صادق (ع):ابو ایوب گوید من در مدینه خدمت امام صادق (ع)مشرف شدم حضرت به من فرمودند :کجا منزل کرده ای ؟گفتم منزل فلان مرد که در خانه اش آلات موسیقی می نوازد و چند آوازه خوان خوانندگی می کنند .پس امام (ع)آیه 72سوره فرقان را تلاوت نمودند :هنگامی که بندگان خدا با لغو روبرو می شوند با کرامت از آن می گذرند .ابو ایوب گوید من در فکر خود گمان نمودم منظور از کرم جود وبخشش است پس امام (ع)قبل از اینکه من حرفی بزنم :فرمودند:نه این طور که تو فکر می کنی نیست .بلکه شما باید از مجلس موسیقی و خوانندگی دوری کنید تا صاحب کرامت شوید. فروع کافی جلد 4صفحه 434

.رسول خدا (ص) : در زمان پیامبر اکرم (ص)روزی ابن مسعود از مکانی عبور می کرد که جمعی در آن مشغول نوازندگی و خوانندگی بودند پس چون این وضع را مشاهده کرد به سرعت وشتاب از آن مجلس عبور کرد .روز بعد پیامبر اکرم (ص)او را ملاقات نموده و فرمودند:ابن مسعود صبح کرد در حال که کریم و با کرامت بود. منبع:تفسیر جامع جلد5صفحه 53

.امام صادق (ع):شخصی به امام صادق (ع)عرض کرد فدایت شوم دیروز فلانی پیش من آمد ودستم را گرفت و به خانه اش برد ودر منزل وی گروهی بودند که در نی و دایره می نواختند و شخصی هم آواز می خواند و من تا شب در آنجا بودم پس امام (ع)فرمودند:وای برتو نترسیدی که در آن حال عذاب خدا بر تو فرود آید همانا آن مجلسی که تو در آن بودی مجلسی است که خدای متعال به اهل آن نمی نگرد زیرا نوای موسیقی و آوازه خوان پلید ترین آفریده های خدا می باشد

منبع:مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب 78

[="#ff0000"]حرام بودن درآمد و کسب شخص نوازنده[/]

.مولا علی (ع):روزی امیرالمومنین (ع)شنیدند که مردی طنبور می نوازد .آن حضرت او را از این کار بازداشته و نهی فرمودند .پس طنبور او را گرفته و شکستند .سپس چند درهم به آن مرد دادند و فرمودند :برخیز و با این پولی که به تو دادم به حمام برو و غسل توبه کن .زیرا پولی که از این راه بدست آوردی حرام و در نتیجه غسل هایی هم که می کردی باطل بود.سپس فرمود آیا می دانی طنبور در هنگامی که نواخته می شود چه می گوید ؟آن مرد گفت شما به آن داناتر هستید .امام علی (ع)فرمودند :طنبور در آن حال می گوید :ای صاحب من به زودی پشیمان می شوی .ای نوازنده من بزودی در آتش دوزخ خواهی رفت .و این گونه به نفرین او ادامه می دهد تا نواختنش پایان یابد. منبع :مستدرک کتاب تجارت باب 79
[="#ff0000"]
حرام بودن درآمد و کسب شخص آوازه خوان
[/]

.حضرت صادق (ع):مزد مرد و زن خواننده حرام است. منبع من لایحضر الفقیه جلد 3 صفحه105

.حضرت رضا (ع):از امام (ع)درباره کسب شخص آوازه خوان سوال شد.حضرت فرمودند : پول این شخص مانند پول سگ حرام است. منبع :وسائل الشیعه جلد12صفحه 88

تذکر:منظور از پول سگ یعنی پولی که در خرید و فروش سگ مورد استفاده قرار می گیرد

.حضرت صاحب الزمان (ع):در نامه ای به محمد ابن عثمان فرمودند :و اما آن چیزی را که به عنوان صله برای ما ارسال کردی نمیپذیرم .زیرا ما خاندان رسول خدا (ص)فقط چیزی را قبول می کنیم که پاک و پاکیزه باشد .واین مالی که ارسال نمودی دستمزد و پول شخصی خواننده می باشد .و همانا پول این شخص حرام است

منبع :وسائل الشیعه جلد 12صفحه 86

[="#ff0000"]درباره زنان آوازه خوان و نوازنده[/]

.رسول خدا (ص):در شب معراج که به آسمانها رفته بودم ملکوت زنی را دیدم که سر تا پایش تماما به شکل سگ بود و آتش از پائین اش داخل می شد و از دهانش خارج می شد از جبرئیل پرسیدم این شخص کیست ؟گفت:او زنی بوده که در دنیا آوازه خوانی یا نوازندگی می نموده است. منبع:حیوه القلوب مجلسی باب معراج

.حضرت صادق (ع):زن خواننده یا نوازنده ملعون است و هرکس در آمد او را بخورد ملعون است و مزد او مانند پول سگ حرام است. منبع : وسائل الشیعه جلد12صفحه 85

تذکر:منظور از پول سگ یعنی پولی که در خرید و فروش سگ مورد استفاده قرار می گیرد

[="#ff0000"]حرام بودن خرید و فروش وسائل و آلات موسیقی[/]

.حضرت صادق (ع):درباره خرید و فروش آلات موسیقی فرمودند:صفتی که هیچ جهت حلالی در آن نباشد و جز شر و فساد چیزی در آن مترتب نباشد مانند آلات موسیقی و شطرنج و صلیب سازی و یا نوشابه های مست کننده و هرچیزی که از این قبیل باشد پس یاد دادن و یاد گرفتن و خرید و فروش و اجرت دادن به کسی در رابطه با آن و یا اجرت گرفتن در رابطه مثلا حمل وسائل آن و کلا جمیع تصرفات در آنها حرام است . منبع : تحف العقول صفحه 335
[="darkorchid"]

گمان بر ان دارم آنچه بیان شد چنان واضح باشد که نیازی به توضیح و تبیین نداشته باشد

گرچه تعداد احادیث پیرامون موسیقی بسیار است

لیکن بنده اینها را به سبب سهولت یافت برگزیدم

پاینده باشید

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته[/]

[/]

life313;126849 نوشت:
از آنجا که ما حدیثیون با طلاب حوزه کمی تفاوت داریم بجای رفتن بسراغ فتاوی یکراست به سراغ حدیث میرویم و سپس فتاوی را با احادیث بررسی میکنیم و پذیرشش بسته به مرجع مورد نظرمان است که یقینا سختترین را انتخاب خواهیم کرد خداوند رحمت کند سرورم مرحوم بهجت را

با سلام و تشکر از اظهار نظر شما جناب life313

رجوع به حدیث و فهمیدن مسائل شرعی و احکام دینی از آن ، فنی تخصصی است که نیاز به علوم مقدماتی متعدد دارد که معمولا در حوزه های علمی به آن پرداخته می شود .

بررسی کردن احادیث توسط شما و انتخاب یک حکم شرعی سخت برای عمل کاری است که از نظر مرجع تقلید شما مجوز شرعی ندارد و عمل بر اساس آن صحیح نیست می توانید همین مسئله را از دفتر مرجع تقلیدتان پرسش نمایید.

عمل به فتاوای مرجع تقلیدتان تنها راه شما برای عمل دینی صحیح می باشد از هر مسیر دیگری که بخواهید احکام شرعی را بدست آورید جز اینکه خود به اجتهاد برسید ، مسیر نادرستی خواهد بود که خطر عدم صحت اعمال دینی را در پی خواهد داشت .

پیروز و موفق باشید

سلام

پس وقتی اینهمه حدیث هست

چرا حکم می دند که صدای زن اگر غنا نباشد حلاله

با سه شرط حلال می شه؟

چرا حکم اینطوری صادر شده؟

سند حکم موسیقی چیست؟
با چه اسنادی حکم داده شده؟

می ترسم اسیر بدعت شده باشیم

می شه یکی جواب بده؟

سلام

بحث موسیقی اومد دوباره سرکله منم پیدا میشه نخوداگاه!!!

اگر موسیقی حرام باشه در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران از خوانندگان و نوازنندگان مصاحبه نمی کنند و آهنگ پخش نمیکنند

اما ما از بحث اصلی منحرف شدیم آیا نواختن پیانو اشکالی دارد ؟

سجاد;126931 نوشت:
[="seagreen"]رجوع به حدیث و فهمیدن مسائل شرعی و احکام دینی از آن ، فنی تخصصی است که نیاز به علوم مقدماتی متعدد دارد که معمولا در حوزه های علمی به آن پرداخته می شود [/].

[="purple"]
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب سجاد

در تاپیک قبل به شما گوشزد کردم که بررسی احادیث رشته تخصصی بنده است

و شما در تخصص بنده سرک کشیده اید

حال که بنده حرمت میهانی شما را نگاه داشته ام لطف بفرمایید اینقدر این جمله را تکرار نفرمایید[/]

سجاد;126931 نوشت:
[="#2e8b57"]بررسی کردن احادیث توسط شما و انتخاب یک حکم شرعی سخت برای عمل کاری است که از نظر مرجع تقلید شما مجوز شرعی ندارد و عمل بر اساس آن صحیح نیست می توانید همین مسئله را از دفتر مرجع تقلیدتان پرسش نمایید.

عمل به فتاوای مرجع تقلیدتان تنها راه شما برای عمل دینی صحیح می باشد از هر مسیر دیگری که بخواهید احکام شرعی را بدست آورید جز اینکه خود به اجتهاد برسید ، مسیر نادرستی خواهد بود که خطر عدم صحت اعمال دینی را در پی خواهد داشت

[/].

[="purple"]
و اما عمل به فتوای مرجع[="red"]

بنا به نص صریح احادیث و علمای متاخر اگر شما در مبحثی یقین کردید نیاز به تقلید ندارید.

[/]

برای مثال اگر یقین شد که سیگار بد است و برای بدن ضرر دارد دیگر نیازی به دانستن فتوای مرجعی نیست

زیرا ایشان کلی فتوا داده اند و بنده در فلان مورد متخصصتر هستم

البته اگر نخواهید از این جمله بنده مفر و الحاد را بیرون بکشید

گرچه بکشید هم باکی نیست

خداوند برای ما حفظ کند احادیث واضح و روشن را

کسی که عمری را در علوم حدیث گذرانده و با جمیع زوایای آن آشناست میتواند در حوزه تخصصی خود اظهار نظر کند.

و بنده تنها در این مانده ام که چرا چون شمایی تنها یک جمله را تکرار مینمایید!!!
[="lime"]
والسلام علی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه و علینا و علی عباد الله الصالحی[/]ن

[/]

mkk1369;126934 نوشت:
سلام

پس وقتی اینهمه حدیث هست

چرا حکم می دند که صدای زن اگر غنا نباشد حلاله

با سه شرط حلال می شه؟

چرا حکم اینطوری صادر شده؟

سند حکم موسیقی چیست؟
با چه اسنادی حکم داده شده؟

می ترسم اسیر بدعت شده باشیم

می شه یکی جواب بده؟

[="Purple"]

بسم الله الرحمن الرحیم

دوست گرامی mkk1369

بنده نمیدانم چه کسی گفته صدای زن اگر غنا نباشد حلال است!!!

این کلامی جالب و جدید بود
[="RoyalBlue"]
بنده پیشتر در تاپیکی پیرامون روابط نامحرم بیان نموده ام که حتی سلام به زن جوان و بلعکس از نظر اکثر

علمای معاصر و محدثین و قدما کراهت دارد بلکه گروهی قائل به حرمت شده اند.
[/]
اما زمانی که نگاه داشتن آلت موسیقی در خانه حرام است با چه شرطی بناست که حلال شود؟

بنده احادیث را بیان نمودم و بعقیده حقیر واضح بود

گرچه این تنها یک صدم احادیثی بود که میتوان یافت

خواستید باز هم میتوانم برایتان سند بیاورم
[="Lime"]
والسلام علی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه و علینا و علی عباد الله الصالحین[/]

[/]

madanchi11;127015 نوشت:

اگر موسیقی حرام باشه در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران از خوانندگان و نوازنندگان مصاحبه نمی کنند و آهنگ پخش نمیکنند

[="Purple"]

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب madanchi11

اگر مرجع تقلید شما حضرت تلویزیون علیه ما علیه است

خوشا بحالتان که مرجع خوشکلی دارید.:Gol:

برادر من این چه حرف بی منطقی ست

در سال گذشته چندین نوبت کنسرت شیطان پرستی در دانشگاه تهران برگزار شده است

که مستندات آن بی شمار در دسترس است.

چه در زمان آقای خاتمی و چه آقای احمدی نژاد

پس بگوییم چون در زمان ایشان و در حکومت اسلامی ست برادران و خواهران شیطان پرست

اجازه فعالیت سراسری دارند.

گمانم موسیقی کار خود را کرده است[="Lime"]

والسلام علی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه و علینا و علی عباد الله الصالحین[/]

[/]

ریحانه بهشتی;127030 نوشت:

[="purple"]
بسم الله الرحمن الرحیم

سرور گرامی ریحانه بهشتی

حقیر نظر بر آن دارم که مستند و با حدیث پاسخ شما را دادم.

یعنی واضحات اینقدر سنگین بود؟!!![="lime"]

[/]

سلام

مرجع تقلیدی ندارم!

شما افراطی خودتو این در اون در میزنید!

مراجع تقلید تلویزیون نگاه نمیکنند.چرا هشدار نمی دهند!

شما کاسه داغتر از آش شدید. تو قرآن از کار هایی نهی شده مردم توجه نمی کنند چه برسه به حدیث که منبع ندارد!

[="purple"]
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب معدنچی

madanchi11;127046 نوشت:

مرجع تقلیدی ندارم!

[="seagreen"]

اگر مرجع تقلید ندارید شیعه نیستید.البته یک احتمال هم هست به درجه اجتهاد رسیده باشید!!!

[/]

madanchi11;127046 نوشت:

شما افراطی خودتو این در اون در میزنید![="#2e8b57"][/]

بنده افراطی هستم؟

انسان خردمند بنده که از خودم حرفی نزدم حدیث گفتم با سند البته

اگر اهل اندیشه باشید خواهید فهمید.

madanchi11;127046 نوشت:

[="#2e8b57"]
مراجع تقلید تلویزیون نگاه نمیکنند.چرا هشدار نمی دهند!
[/]

و اما پیرامون مراجع:

بنده فتوای مرجع خودم که مرحوم بهجت هستند رو میدونم

ایشان فرمودند[="magenta"]

تماشای بسیاری از برنامه ها تلویزیون حرام یقینی ست[/]

این برای بنده حکم را تمام کرده است.

اما بعید میدانم مرجعی وقت تماشای تلویزیون را داشته باشد

madanchi11;127046 نوشت:

[="#2e8b57"]شما کاسه داغتر از آش شدید. تو قرآن از کار هایی نهی شده مردم توجه نمی کنند چه برسه به حدیث که منبع ندارد![/]

بنده که بقول شما یک کاسه داغتر از آشم خدا شاهد است یک اخبار 20:30 را بزور آنهم فقط صدایش را میشنوم

مرجعی که اینهمه کار دارد بعید است وقت برای تماشای چرندیات تلویزیون را داشته باشد که از اول تا

آخرش یا یک دختر عاشق پسری شده یا یک پسر عاشق دختری شده است

مراجع محترم ما بسیار پر مشغله تر از انند که قصد دیدن فیلم هندی داشته باشند.
[="red"]
در ضمن آن احادیث با سند و مدرک بیان شده است

در صورت مسلمان بودن میتوانید مراجعه بفرمایید.[/]

در ضمن دوست گرامی

آن سایتی که در امضاء خود آدرس آن را با عنوان قرآن آنلاین زده اید

مربوط به اهل سنت است بلکه بهتر بگویم وهابیت
[="darkorange"]
بنده به شدت سفارش میکنم به این سایت سر بزنید و تمام تفاسیر آن را بخوانید

و آنگاه تفسیر المیزان را تنها تورق نمایید[/]
[="red"][="magenta"]
بنده قائل به این هستم که حق چنان نوری دارد که چشم را خیره میکند[/][/]

[="lime"]
[/]

life313;127035 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم جناب سجاد در تاپیک قبل به شما گوشزد کردم که بررسی احادیث رشته تخصصی بنده است و شما در تخصص بنده سرک کشیده اید حال که بنده حرمت میهانی شما را نگاه داشته ام لطف بفرمایید اینقدر این جمله را تکرار نفرمایید

با تشکر از جناب life313 و تشکر از اظهار نظر حضرتعالی

آنچه بنده عرض کردم رجوع به احادیث نبود هر کسی چه متخصص علوم حدیث و چه غیر آن می توانند به احادیث رجوع کنند و کار بسیار نیکویی هم هست .

صحبت واضح حقیر در استنباط احکام شرعی از احادیث بود که حتی یک متخصص علوم حدیث هم تخصص لازم در این زمینه را ندارد و نباید در این وادی غیر تخصصی گام نهد که هم برای خودش و هم برای دیگرانی که گوش به سخنش می دهند خطرناک است .

استنباط از منابع از جمله احادیث نیاز به علوم تخصصی بسیاری دارد که از جمله آنها علوم حدیث است که مسلما برای استنباط احکام دینی کافی نیست .

ما هم به شما برادر گرامی توصیه کردیم که کار شما یعنی استنباط حکم شرعی از احادیث کاری نادرست و در غیر حوزه تخصصی شماست.

life313;127035 نوشت:
بنا به نص صریح احادیث و علمای متاخر اگر شما در مبحثی یقین کردید نیاز به تقلید ندارید.

مستند این جمله چیست کدام مرجع تقلید فرموده است هر کس به حکم شرعی از هر راهی یقین دارد نیاز به تقلید ندارد !

life313;127035 نوشت:
برای مثال اگر یقین شد که سیگار بد است و برای بدن ضرر دارد دیگر نیازی به دانستن فتوای مرجعی نیست زیرا ایشان کلی فتوا داده اند و بنده در فلان مورد متخصصتر هستم

دو مبحث را با هم خلط کرده اید یکی حکم و دیگری موضوع آنچه مرجع فتوا می دهد حکم است و آنچه تشخیص آن بر عهده مکلف است موضوع است برای روشن شدن مسئله به این سئوال پاسخ بفرمایید :

در همان مثالی که گفتید یقین دارید سیگار برای بدن مضر است . آیا سیگار حرام هم هست ؟
در اینجا یعنی حکم مسئله شما نیاز به فتوای مرجع خود دارید تا سیگار (موضوع) را حرام(حکم) بدانید و اینطور نیست که چون یقین به ضرر داشتن سیگار دارید بتوانید بفرمایید حرام هم هست چرا که به فتوای بسیاری از مراجع هر مضری حرام نیست .

life313;127035 نوشت:
البته اگر نخواهید از این جمله بنده مفر و الحاد را بیرون بکشید گرچه بکشید هم باکی نیست خداوند برای ما حفظ کند احادیث واضح و روشن را کسی که عمری را در علوم حدیث گذرانده و با جمیع زوایای آن آشناست میتواند در حوزه تخصصی خود اظهار نظر کند. و بنده تنها در این مانده ام که چرا چون شمایی تنها یک جمله را تکرار مینمایید!!!

برادر گرامی هیچکس در اینجا نمی خواهد شما را ملحد بخواند و خدای نخواسته راجع به شخصیت شما قضاوت بدی داشته باشد .

کلامی حقیر عرض کردم راجع به کلماتی است که بکار می برید و معنایی که از آن بدست می آید صرفا یک تذکر دوستانه است .

life313;127036 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم دوست گرامی mkk1369 بنده نمیدانم چه کسی گفته صدای زن اگر غنا نباشد حلال است!!! این کلامی جالب و جدید بود بنده پیشتر در تاپیکی پیرامون روابط نامحرم بیان نموده ام که حتی سلام به زن جوان و بلعکس از نظر اکثر علمای معاصر و محدثین و قدما کراهت دارد بلکه گروهی قائل به حرمت شده اند. اما زمانی که نگاه داشتن آلت موسیقی در خانه حرام است با چه شرطی بناست که حلال شود؟ بنده احادیث را بیان نمودم و بعقیده حقیر واضح بود گرچه این تنها یک صدم احادیثی بود که میتوان یافت خواستید باز هم میتوانم برایتان سند بیاورم

همین کلام شما که در اینجا فرمودید نشانه بی اطلاعی حضرتعالی از فتاوای مراجع تقلید و نتایج استنباط فقهی مراجع عظام است که می تواند هشداری جدی برای شما و خوانندگان محترم تاپیک باشد که حکم شرعی دادن در حالی که تخصص لازم وجود ندارد ، عواقب خوبی برای دنیا و آخرت انسان ندارد .

امام خمینی :

شنیدن صدای خوانندگی زن اشکالی ندارد مگر اینکه موجب تحریک و مفسده شود . (1)

آیت الله خامنه ای :

اگر صدای زن به صورت غنا نباشد و گوش دادن به آن هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده ای هم نداشته باشد ، اشکالی ندارد . (2)

آیت الله تبریزی :

چنانچه خوانندگی زن غنا نباشد و مشتمل بر موسیقی لهوی نبوده و التذاذ جنسی هم در بین نباشد ، مانعی ندارد . (3)

آیت الله اراکی:

استماع صوت اجنبیه و همچنین اسماع آن با عدم تلذذ و ریبه اشکالی ندارد (4)

پی نوشت:
1. امام خمینی ، استفتائات ج 3 ص 274 س 62 به بعد
2. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1145
3. آیت الله تبریزی ، استفتائات ج 1 ص 220 س 1049 و استفتائات موجود در مرکز ملی
4. آیت الله اراکی ، استفتائات ص 255 س 6

سلام و عرض ادب

خوب بود عدد 313 مقدس شد

اول شما بقول خودتون پاک هستید خدا نصیب تون کنه هتل 5 ستاره بهشت رو .ما که بقول شما جهنمی هستم.

دوم شما قبول دارید کشور ما جمهوری اسلامی ایران است ؟ پس چرا تو رشته هنر ، موسیقی تدریس می شود!

سوم من آیت الله بهجت مثل شما نمی شناسم .تا حدی می دانم در خواندن نماز به گریه می افتادن!

چهارم شما پس چرا اینترنت که خیلی خیلی بدتر است می آید تو گشت گذار میکنید ؟!؟

پنجم امضا های منو اگه دیده باشی سید هستم . سنی نیستم

برنامه نویس وب هستم این سایت هم به سفارش خانمم زدم . نوشته هاشو از یک سایت عربی گرفتم.

میرم قسمت تفاسیر شو بر می دارم

شما ما رو سنی و وهابی خطاب کردی . دست گلتون درد نکنه!

[="Purple"]بسم الله الرحمن الرحیم

جناب سجاد کارشناس فقه

و اما بعد

سجاد;127065 نوشت:
[="SeaGreen"]صحبت واضح حقیر در استنباط احکام شرعی از احادیث بود که حتی یک متخصص علوم حدیث هم تخصص لازم در این زمینه را ندارد و نباید در این وادی غیر تخصصی گام نهد که هم برای خودش و هم برای دیگرانی که گوش به سخنش می دهند خطرناک است .

استنباط از منابع از جمله احادیث نیاز به علوم تخصصی بسیاری دارد که از جمله آنها علوم حدیث است که مسلما برای استنباط احکام دینی کافی نیست .

ما هم به شما برادر گرامی توصیه کردیم که کار شما یعنی استنباط حکم شرعی از احادیث کاری نادرست و در غیر حوزه تخصصی شماست

[/].

اما پیرامون تفقه در علوم حدیث

میشود بفرمایید این چه تخصصی ست که متخصص حدیث آن را ندارد؟!!!!

و اینکه چه کسی میتواند در وادی تخصص علوم حدیث گام نهد؟!!!!!

و اینکه چه خطر دارد و چه ندارد:

ما حدیثیون قائل به یک چیز هستیم و آن این است:

تا فتوای اهل بیت عصمت و طهارت است نیازی بفتوای مرجع نیست و زمانی که پیرامون موضوعی

فتوایی مشخص نبود انگاه بسراغ مرجعی میرویم که نزدیکترین فتوا به حدیث را دارد.

اگر در حدیث دارد شطرنج حرام است یعنی حرام است 2 ساعت آسمان و ریسمان ببافیم

که اگر در بلدی که شما هستید شطرنج آلت قمار است و ....

اینها راه به خطا رفتن است.

مرحوم بهجت پیرامون شطرنج نظری واضح داده حرام است

قصه گفته؟

برادر من بنده پیشتر در تاپیکی عرض نمودم فقیه کسی نیست که فقه جواهری او را فقیه کرده باشد

فقیه آن است که جامع الاحادیث او را فقیه کرده باشد

خداوند رحمت کند جمیع بزرگانی چون مرحوم بروجردی،طباطبایی و بهجت و ...

مگر شطرنج بسبب قمار حرام شده بود که حال به سبب عدم شهرت به آلت قمار حرام شود؟؟؟؟

اگر از شما بپرسند میگویید آری

اما اگر از اهل حدیث بپرسند میگویند خیر.

نگاه کردن به صفحه شطرنج مانند زنا با 4 محرم در کنار خانه کعبه است

این چه قماریست که چنین جریمه سنگینی دارد؟!!!!

مرد مومن شطرنج حرام است به یک دلیل

دروازه ورود اجنه شر به دنیا ست

بد نیست طلابی چون شما بجز کپی کردن چند فتوا پیرامون نکاتی همچون
Blue Jinn
Transport Line

و ... نیز تحقیقاتی داشته باشند

مومن روی تاکسی ها ندیدی نوار شطرنجی ست؟؟؟

مگر شطرنج به سبب بازی حرام است؟؟؟؟

حدیث میگوید نگاه کردن به ص شطرنج حرام است

کارگردان هالیوودی فهمید چه خبر است و ما هنوز در آلت قمار بودن و نبودنش مانده ایم

اینکه گفتم پیرامون حکم شطرنج ممکن است بار دیگر بگویید چه ربطی به بحث داشت

هدف بیان تنها یک مثال بود که متوجه شوید حکم از کجا می آید و بدانید ارتباط حدیث با آن را

و سپس فتوا را کپی کنید

ما حدیثیون عمر و جان خودمان را در احادیث پاک ذوب میکنیم و کسی نه ما را میشناسد و نه ما را میبیند

و هدف ما تنها یک چیز است:

ایها الناس بدانید روزی که پسر فاطمه سلام الله علیهما ظهور کرد همین مسلمانان میگویند

تو دروغ میگویی و دینت از آن تو

ما میگوییم که به چشم و گوش مسلمین برسد فتوای ائمه چه بوده است

اما پیرامون استنباط از حدیث:

بنده به حمد لله تفاوت حدیث صحیح و نا صحیح را میدانم و در ضمن اجماع فرق اسلامی

را نیز نیک میشناسم

بنابرین مرا باکی نیست به حدیثی صحیح عمل نمایم

سجاد;127065 نوشت:
[="#2e8b57"]مستند این جمله چیست کدام مرجع تقلید فرموده است هر کس به حکم شرعی از هر راهی یقین دارد نیاز به تقلید ندارد [/]!

اما پیرامون اینکه کدام مرجع بگوید:

حقیر گمان دارم شما چنان در رساله غوطه میزنید که فراموش کرده اید جز فتاوی علوم دیگری نیز هست.

نظر شما چیست بنده از فلان مرجع پیرامون طراحی بازی به روش UDk بپرسم؟!!!!!

آیا خنده دار نیست؟

در حالی که یو دی کی پیشرفته ترین سیستم طراحی بازی در جهان است

گمان ندارم نیاز باشد فتاویی در این زمینه بیاورم

عقل شما را بس است.

سجاد;127065 نوشت:
[="#2e8b57"]دو مبحث را با هم خلط کرده اید یکی حکم و دیگری موضوع آنچه مرجع فتوا می دهد حکم است و آنچه تشخیص آن بر عهده مکلف است موضوع است برای روشن شدن مسئله به این سئوال پاسخ بفرمایید :

در همان مثالی که گفتید یقین دارید سیگار برای بدن مضر است . آیا سیگار حرام هم هست ؟
در اینجا یعنی حکم مسئله شما نیاز به فتوای مرجع خود دارید تا سیگار (موضوع) را حرام(حکم) بدانید و اینطور نیست که چون یقین به ضرر داشتن سیگار دارید بتوانید بفرمایید حرام هم هست چرا که به فتوای بسیاری از مراجع هر مضری حرام نیست

[/].

اما پیرامون مثالی که عرض شد:

یقین دارم که سیگار برای بدن مضر است پس سیگار حرام است.

بنده یقین دارم و طبق حدیث آنچه بدن را ضرر اورد حرام است

بد نیست کمی از علم تفقه را بشما یاد آوری کنم

در احکام اسلامی 5 لغت بچشم میخورد
واجب
مستحب
مباح
مکروه
حرام

واجب آن است که ترک آن سبب ایجاد مضرتی بر انسان شود

هیچ حکم واجبی نمیابید که ترک آن سبب مضرت نشود و انجامش منفعت نباشد

هیچ فعل مستحبی را نمی یابید که انجامش سبب ضرر شود

مباح نیز در حالت عادی تاکید دارم در حالت عادی سود و ضرری ندارد

مکروهی را نمی یابید که فعلش ضرر نباشد و ترکش سود

و حرامی نمیابید که انجامش سود باشد و ترکش ضرر

آنچه گفتم را میتوانید در کتاب شریف علل الشرایع شیخ صدوق رضوان الله تعالی علیه بخوانید

سجاد;127065 نوشت:
[="#2e8b57"]همین کلام شما که در اینجا فرمودید نشانه بی اطلاعی حضرتعالی از فتاوای مراجع تقلید و نتایج استنباط فقهی مراجع عظام است که می تواند هشداری جدی برای شما و خوانندگان محترم تاپیک باشد که حکم شرعی دادن در حالی که تخصص لازم وجود ندارد ، عواقب خوبی برای دنیا و آخرت انسان ندارد .

امام خمینی :

شنیدن صدای خوانندگی زن اشکالی ندارد مگر اینکه موجب تحریک و مفسده شود

....

[/]

و اما پیرامون تذکر شما سپاسگزارم اما نظر بر این دارم که بگذارید علمای هر علم با هم مشکلاتشان

را برطرف نمایند و وارد بحثی نشوید که احاطه ای بر آن ندارید.

اما پیرامون فتاوی:

حقیقت امر بنده زمانی که این را دیدم بطوری خندیدم که گوشهایم سرخ شد.

گرچه میدانم به مکروهی دچار شدم اما از شما سپاسگزارم که پس از چندین ماه مرا

به خنده ای کافی میهمان نمودید

و اما بعد

اینکه این فتوا از کجا آمده است.

بنده در تاپیک مربوط به روابط نامحرم که لینک آن را در زیر می آورم حریم را مشخص نموده ام

اهل تحقیق میتوانند بررسی نمایند و ببینند این کجا و آن کجا

[="Red"]http://www.askdin.com/showthread.php?t=10885&page=7[/]

پیرامون خوانندگی زن که بصراحت احادیث بیان شد

در این صورت مجاز است شنیدن صدای زن خواننده

در راهی باشید بشنوید و راهی جز شنیدن ان نداشته باشید تا مسیر بپایان برسد

و اگر از سرعت گام خود کم کردید حرام مرتکب شده اید

و لا غیر

پیرامون عدم جواز تکلم بیش از ضرورت مرد و زن نیز فتاوی و احادیث بصورت جامع بیان شد

اما پیرامون فتاوی که بیان نمودید:
[="Blue"]
ج سوم استفتائات امام که هنوز مورد بحث است و شما هنوز نفرموده اید که

این را خود امام پاسخ داده اند یا دفتر ایشان که به آن استناد میکنید

[="Red"]ان شاء الله این مهم را بیان بفرمایید بعد[/]

پیرامون فتوای حضرت آقا شماره فتوا را اشتباه نوشته اید

1145 نیست بلکه 1146 است

این را نیز تصحیح بفرمایید[/]

ولی آنچه شما گفتید بخشی بود که بعقیده حقیر میتوان با رجوع به فتاوی دیگر مراجع آن را بررسی کرد

[="Blue"]استفتائات حضرت آیت الله محمد تقی بهجت[/]

707. تواشيح‏خوانى خواهران در برنامه‏هاى عمومی دانشگاه در حضور برادران چه حكمی دارد؟ تدريس صوت و لحن قرآن و تواشيح توسّط مدرّس مرد، در صورتى كه مربّى زن در سطح تخصّصى جهت آموزش موجود نباشد [با توجّه به اين كه لازمه‏ى اين آموزش قرائت خوهران و شنيدن صداى آنان توسّط مدرّس مرد است[ چه حكمی دارد؟

[="Red"]ج. خواندن زن در حضور مرد و استماع آن موجب فساد است و مجاز نيست.[/]
[="RoyalBlue"]
خوانندگی که سهل است تواشیح و خواندن قران هم مجاز نیست[/]

البته چنین فتاوی بسیار است

میتوانید رجوع بفرمایید به:

[="#ff0000"]http://bahjat.org/fa/content/view/938/45/[/]

712. آيا شنيدن شعرخوانى زن نامحرم حرام است؟ در زمان پيامبر ـ صلّى‏اللّه‏عليه‏وآله‏وسلّم ـ چگونه بوده است؟

[="#ff0000"]ج. اشكال دارد.[/]
مصيبت خواندن و دعا خواندن زن

713. مصيبت خواندن و يا دعا خواندن و يا قرآن خواندن توسّط زن، با توجّه به اين كه مرد يا مردانى صدايش را مى‏شنوند، چه حكمی دارد؟

[="#ff0000"]ج. احتياط در ترك است.[/]

آنچه نقل شد گوشه ای از بیانات شریف حضرتش بود

ان شاء الله بیندیشیم و راهی صحیح برگزینیم

[="Lime"]والسلام علی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه و علینا و علی عباد الله الصالحین[/]

[/]

madanchi11;127073 نوشت:
سلام و عرض ادب

خوب بود عدد 313 مقدس شد

اول شما بقول خودتون پاک هستید خدا نصیب تون کنه هتل 5 ستاره بهشت رو .ما که بقول شما جهنمی هستم.

دوم شما قبول دارید کشور ما جمهوری اسلامی ایران است ؟ پس چرا تو رشته هنر ، موسیقی تدریس می شود!

سوم من آیت الله بهجت مثل شما نمی شناسم .تا حدی می دانم در خواندن نماز به گریه می افتادن!

چهارم شما پس چرا اینترنت که خیلی خیلی بدتر است می آید تو گشت گذار میکنید ؟!؟

پنجم امضا های منو اگه دیده باشی سید هستم . سنی نیستم

برنامه نویس وب هستم این سایت هم به سفارش خانمم زدم . نوشته هاشو از یک سایت عربی گرفتم.

میرم قسمت تفاسیر شو بر می دارم

شما ما رو سنی و وهابی خطاب کردی . دست گلتون درد نکنه!

[="purple"]
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب معدنچی

و علیکم السلام و رحمة الله و برکاته

و اما بعد

بنده جایی ادعا کردم که بهشتی هستم یا شما جهنمی هستید؟

البته اگر خود مایل هستید مخالفتی ندارم

برای بنده ان شاء الله چنین باشد و شما هم با بنده باشید و با هم متنعم شویم.

و اما دوم:

در مملکت اسلامی چیزی بنام زندان وجود ندارد و بسیاری از چیزهایی که امروزه میبینیم.

در مملکتی که حدود اسلامی در آن جاری نشود بعید بنظر میرسد بتوان پیرامونش مطلق سخن گفت.

و اگر جواب سوال اول را گرفته اید جواب سوال دومتان طبق اول صادر شده است.

شناخت سرورم مرحوم بهجت به هر جد که باشد نشانه آثار نور قلب است

زیرا دوست داشتن مومن از ایمان است.

اما چهارم

چه کسی گفته اینترنت بدتر از موسیقیست؟

اگر کمی با امکانات مرورگر ها آشنایی داشته باشید

میدانید که میتوان بسیاری محدودیت ها را اعمال کرد که مبادا ناخواسته تصویری هم بچشم نخورد

اگر علم را بیاموزید میتوانید از آن بطریق خیر بهره بگیرید

بنابرین قیاس موسیقی و اینترنت هیچ دخلی بهم نداشت.

اما پیرامون سید بودن شما:

ینده جایی گفتم شما سنی هستید؟؟؟!!!!!!!!

در ضمن باید بگویم پسر عمو اگر ثوابی کردی یک ثوابست و گناهت 2

پس مراقب باش که کفه ترازو برای ما سخت میچربد

اگر طراح سایت هستید پس بهتر بود هم از منابع اهل سنت و هم از شیعه قرار دهید

آنچه بنده دیدم چکیده ای از وهابیت بود!!!

و اما پیرامون تفاسیر

اگر چنین نکنید بهتر است

فقط تفاسیر شیعی نیز اضافه کنید

گمان دارم این کارتان اجر بیشتری داشته باشد تا حذفش

اما بار دیگر میگویم بنده شما را سنی و وهابی خطاب نکردم
[="red"]
سایت را چنین خطاب کردم که خودتان فرمودید از سایتی عربی کپی کردید

بنابرین بنده خطایی نکردم زیرا محتویات سایت را چنین خطاب نمودم[/]

اگر توهینی شد حلال بفرمایید.

بنده همینجا از شما پوزش میطلبم

پاینده باشید
[="lime"]

[/]

سلام خواهش میکنم پسر عمو

من گفتم مقایسه اینترنت با تلویزیون نه موسیقی !!؟؟!؟!؟!؟

شما می تونید کمک کنید پس برام بنویسید من تو سایت قرار می دهم همین!

من مثل شما در حوزه ای نخواندم کامپیوتر خواندم و موسیقی

سلام:Gol:

دوستان بزرگوار لطف کنید بحث های شخصی تون رو به صورت خصوصی انجام بدید و قبل از پست زدن عنوان تاپیک رو مشاهده بفرمایید

ممنونتون میشم :Gol:

سلام علیکم
به عنوان یک کاربر لازم دونستم تذکر بدم بابت انحراف زیاد بحث از موضوع اصلی.

-----------------
و البته سوالی که بی ربط با موضوع نیست رو می خواستم همینجا بپرسم تا تاپیک جداگونه ای زده نشه و موازی کاری پیش نیاد.

اما سوال:
یکی از دوستان، یکی از وسایل موسیقی رو به صورت هدیه دادن به ما!!!!!!!!!
البته همچین هدیه هم نبود ماجراش مفصله که جای بحث نیست.
حالا بنده موندم چکار کنم اینو؟
اگر بفروشم که خرید و فروشش گناه هست!
اگر هدیه بدم به کسی که استفاده می کنه باز هم گناه استفاده از اون میاد پای من!
اگر بفرمایید چکار میشه کرد با این وسیله ممنون می شم؟
و اینکه آیا نگهداری از اون تو خونه اشکال شرعی داره؟

celia13;127501 نوشت:
سلام علیکم
به عنوان یک کاربر لازم دونستم تذکر بدم بابت انحراف زیاد بحث از موضوع اصلی.

-----------------
و البته سوالی که بی ربط با موضوع نیست رو می خواستم همینجا بپرسم تا تاپیک جداگونه ای زده نشه و موازی کاری پیش نیاد.

اما سوال:
یکی از دوستان، یکی از وسایل موسیقی رو به صورت هدیه دادن به ما!!!!!!!!!
البته همچین هدیه هم نبود ماجراش مفصله که جای بحث نیست.
حالا بنده موندم چکار کنم اینو؟
اگر بفروشم که خرید و فروشش گناه هست!
اگر هدیه بدم به کسی که استفاده می کنه باز هم گناه استفاده از اون میاد پای من!
اگر بفرمایید چکار میشه کرد با این وسیله ممنون می شم؟
و اینکه آیا نگهداری از اون تو خونه اشکال شرعی داره؟

با سلام
خوب وبود نام مرجع خود را قید می نمودید تا پاسخ دقیق خدمتتان ارائه شود ،اما براساس نظر امام خمینی (ره)،اگر از آالات خاص لهو نباشد ،خرید وفروش ،هدیه دادن ،ویا نگهداری آن جایز است .
توضیح المسائل مراجع ،ج2،با استفاده از م2067

تشکر از پاسخگویی شما
بزرگوار
مرجع بنده آیت الله خامنه ای (مدظله) هستند.

گیتار از آلات خاص لهو هست؟

celia13;127582 نوشت:
تشکر از پاسخگویی شما بزرگوار مرجع بنده آیت الله خامنه ای (مدظله) هستند. گیتار از آلات خاص لهو هست؟

با تشکر از سئوال شما سرکار celia13 محترم

اگر گیتار عرفا از آلات مشترک و قابل استفاده برای کارهای حلال باشد استفاده غیر لهوی و حلال از آن اشکالی ندارد (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1162

ریحانه بهشتی;127030 نوشت:

با تشکر از سئوال شما سرکار ریحانه بهشتی محترم

استاد نور بزرگوار در صفحه اول تاپیک پاسخ سئوال شما را داده اند:

نور;126836 نوشت:
قسم اول به ابزار وآلاتی گفته می شود که نوعا در لهو ولعب بکار رفته و با آن آهنگ های مناسب مجالس فساد و رقص نواخته می شود. این قسم هیچ منفعت حلالی دربرندارد و استفاده از آن در هر حال اشکال دارد. قسم دوم به آلاتی گفته می شود که که می توان با آن آهنگ های حلال و حرام نواخت.اگر به طور لهوی و مناسب با مجالس یاد شده نواخته شود، استفاده از آن حرام است، و در غیر این صورت نواختن آن اشکال ندارد.

بنابراین اگر پیانو یا گیتار عرفا از آلات مشترک محسوب شود و برای نواختن موسیقی غیر لهوی از آن استفاده گردد ، اشکالی ندارد .

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

سلام

یه سوال دارم

اگر ما بیاییم و با خانممون(در اینده سیر می کنم:khandeh!:) هماهنگ شیم موسیقی نگذاریم

و به مدیریت سال یا باغ بگوییم که موسیقی و رقص ممنوع باشه

و بیاییم و ببینیم هست می توانیم معامله را فسخ کنیم؟

اگر شرط نکرده باشیم اما گفته باشیم چه طور؟

madanchi11;127015 نوشت:
سلام

بحث موسیقی اومد دوباره سرکله منم پیدا میشه نخوداگاه!!!

سلام...

خوب پس مشروبم تو قرآن صراحتا" اومده که حرامه
ولی شما از سر کوچتون هم خارجی و هم سنتی شو می تونی تهیه کنی؟
در مورد انواع مواد مخدر هم همینجور...
این همه متخصص دارن می گن گناهه ...
حالا شما بیا بگو حلاله...

صدا و سیما تو این سی سال چه کار مثبتی کرده ؟ نام ببر؟

ملاک عملی عمل به آیات و روایات
شهدا هستن...
فردای قیامت نگید ما نمی دونستیم و ندیدیم و امام زمان ما تو غیبت بود...

همون شهید فهمیده میاد جلوتون رو می گیره...
از ما گفتن بود.

سلام
اخرش گیتار جزو کدوم دسته از الات موسیقی ه؟
من ندیدم جایی تو مجالس مذهبی گیتار بزنن! :Gig:ولی خب نی و سنج و... هم ندیدم!!!:vamonde:
یا علی(ع)

محمد مَهدی;190565 نوشت:
اخرش گیتار جزو کدوم دسته از الات موسیقی ه؟

با سلام و احترام

اگر پیانو یا گیتار عرفا از آلات مشترک محسوب شود و برای نواختن موسیقی غیر لهوی از آن استفاده گردد ، اشکالی ندارد .

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1145

سلام
ممنون:Gol:
عرف وباور مردم دراین مورد رو نمیدونم!:Gig:
یاعلی(ع):Gol:

نظر مقام معظم رهبري دربارۀ ترويج موسيقي
سؤال: با عرض سلام و آرزوي طول عمر با بركت براي حضرت عالي به عرض مي رساند كه يكي از مسابقاتي كه در امور تربيتي بين دانش آموزان سراسر كشور برگزار مي شود، مسابقۀ سرود است. در اين مسابقه از ابزارهاي موسيقي استفاده مي شود و به تجربه ثابت شده كه اين ابزارها نه تنها اثر تربيتي مثبت ندارد، بلكه گاهي باعث جذب بعضي از دانش آموزان به اين ابزارها شده و ترك تحصيل مي نمايند. از باب نمونه در سمينار معاونين پرورشي كشور معاون پرورشي آذربايجان شرقي و ايلام ابراز داشتند كه بعضي از محصلين كه نواختن موسيقي را كاملاً ياد گرفته اند، ترك تحصيل نموده و در عروسي ها از آن استفاده نموده، پول مي گيرند. اكنون با توجّه به مطالب فوق آيا حضرت عالي تجويز مي فرمايند همچنان از ابزار موسيقي در مدارس و بين دانش آموزان استفاده شود و اصولاً اين ابزارها را از مسائل تربيتي اسلامي مي دانيد يا نه؟ يا از همان قرآن و نهج البلاغه كه جذابيتش نيز بيشتر است و خط و نقاشي و تئاتر استفاده شود، كافي است. ارشاد و راهنمائي آن جناب باعث امتنان و خوشبختي است.
جواب: «استعمال ابزار و آلات موسيقي در نواختن موسيقي مطرب لهوي حرام است و استفاده از اين قبيل آلات در غير موسيقي مطرب لهوي اگر مستلزم مفاسدي باشد جايز نيست و به طور كلي ترويج موسيقي و آلات آن با هدف هاي نظام اسلامي منافات دارد. »
حضرت آية الله خامنه اي: «آموزش موسيقي و ترويج آن براي نوجوانان با اهداف نظام جمهوري اسلامي سازگار نيست. »

mkk1369;187311 نوشت:
سلام یه سوال دارم اگر ما بیاییم و با خانممون(در اینده سیر می کنم) هماهنگ شیم موسیقی نگذاریم و به مدیریت سال یا باغ بگوییم که موسیقی و رقص ممنوع باشه و بیاییم و ببینیم هست می توانیم معامله را فسخ کنیم؟ اگر شرط نکرده باشیم اما گفته باشیم چه طور؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب mkk1369 گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر در هنگام اجاره سالن یا باغ با موجر شرط کرده باشید در فرضی که تخلف از شرط کند و مثلا موسیقی بگذارد می توانید قرار داد اجاره را فسخ کنید و این حق را دارید .

اما اگر به شکل شرط نباشد ، و صرفا صحبتی بر آن شده ، مستأجر بخاطر این تخلف حق فسخ ندارد . (1)

موفق و پایدار باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1650

سلام
ببخشید من جوابمو نگرفتم گیتار عرفا جزو کدوم یکی از الات موسیقیه؟
یا علی(ع)

محمد مَهدی;195770 نوشت:
سلام ببخشید من جوابمو نگرفتم گیتار عرفا جزو کدوم یکی از الات موسیقیه؟ یا علی(ع)

باسلام خدمت محمد مهدی کاربر فعال
معمولا فقیه در مورد موضوعات وارد نمی شود که ایا از الات خاص است یا از مشترک!
تنها چیزی به شما گفته می شود که شما را به جواب نزدیک تر کند این است:الاتی که نوعا وبیشتر درامور لهو استفاده شود الات خاص گویند والاتی که نوعا برای کارهای حلال استفاده می شود استفاده از این الات اشکال ندارد، از الا ت مشترک محسوب می شود.
اجوبه /س=1163و1165

موضوع قفل شده است