صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تخلف از اوامر و دستورات حکومتی هم!عقاب اخروی دارد!؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

خونسرد تخلف از اوامر و دستورات حکومتی هم!عقاب اخروی دارد!؟

تخلف از اوامر و دستورات حکومتی هم!عقاب اخروی دارد!؟
    در این شکی نیست که احکامی که از سوی خدا صادر شده است اگر مورد تخلف قرار گیرد!عقاب اخروی دارد!
    درنظام اسلامی آیا تخلف ازدستورات وقوانینی که بر مبنی رعایت نظم ویا هر علت دیگری تصویب شده است؛ نیز عقاب اخروی هم دارد؟
    مثلا فردی با هر حیله ایی از دادن مالیات طفره رفته! یا تخلفات راهنمایی ورانندگی !هر تخلفی که به طرفیت شخص حقیقی نباشد!
    مبنای این سوال این است که اصلا رعایت این دستورات واجب شرعی است؟

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

سلام

فکر کنم بله باشه جوابتون

اما منم یک سوال دارم

واقعا ما باید تمام اوامر را اطاعت کنیم؟!!!

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

5. صلوات ها 6

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

اگر ظلم بشود، عذاب در پی دارد.
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

7. صلوات ها 5

شروع کننده موضوع

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

نقل قول نوشته اصلی توسط mkk1369 نمایش پست ها
    واقعا ما باید تمام اوامر را اطاعت کنیم؟!!!
    سلام
    اگر اوامر واقعا ثابت بشه كه از طرف خداست,خوب ظهور امر در وجوب است و بايد اطاعت كنيم.
    البته من نفهميدم منظور شما فلسفه و علت اتيان واجبات است يا چيز ديگري؟

9. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط aminj نمایش پست ها
    اگر ظلم بشود، عذاب در پی دارد.
    خوب ما هم مي خواهيم بفهميم اينجا ظلمي واقع مي شود يا خير؟
    من گفتم كه اگر شخص حقيقي مثل من و شما از فعل ما آسيب ببينند در اون شكي نيست كه بايد جبران ضرر كرده و رضايت او را كسب كنيم.
    بحث در خصوص دستورات و بعض قوانين است كه جنبه عمومي و حكومتي دارد, مثل قوانين راهنمايي رانددگي..من از چراغ قرمز رد مي شم...سبقت غير مجاز مي گيرم...ماليات رو نمي دم...و خلاصه همه تخلفات از قانون...
    اين ها هم عقاب اخروي داردند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

11. صلوات ها 3

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

نقل قول نوشته اصلی توسط ashkan62 نمایش پست ها
    خوب ما هم مي خواهيم بفهميم اينجا ظلمي واقع مي شود يا خير؟ من گفتم كه اگر شخص حقيقي مثل من و شما از فعل ما آسيب ببينند در اون شكي نيست كه بايد جبران ضرر كرده و رضايت او را كسب كنيم. بحث در خصوص دستورات و بعض قوانين است كه جنبه عمومي و حكومتي دارد, مثل قوانين راهنمايي رانددگي..من از چراغ قرمز رد مي شم...سبقت غير مجاز مي گيرم...ماليات رو نمي دم...و خلاصه همه تخلفات از قانون... اين ها هم عقاب اخروي داردند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    به نام خدا
    سلام

عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی که حتما مساله دار است. مالیات هم اگر زیاد باشد و نامتناسب، بنده نمی دانم. مالیات متناسب را حتما باید داد، و الا ظلم شده است.
    ولی به طور کلی: در قیامت انسانها دسته بندی می شوند. مثلا دسته موذنین، دانشمندان، مطربها و .... یا در حالت دیگر دسته مقربین، اصحاب راست و اصحاب چپ. شما با داشتن عمل "عدم رعایت قوانین رانندگی" در پرونده خود اگر در دسته چپ قرار بگیرید، باید منتظر عواقب آن باشید. در دسته چپ به طور کلی با شما بد برخورد می شود و برای تک تک اعمالتان گیر هستید ("کل نفس بما کسبت رهینه الا اصحاب الیمین"). اگر با شهادت یا هر چیز دیگری (به نظر من مودت ذی القربی پیامبر در دست راستی کردن ما خیلی مهم است) که شما را دست راستی کند دست راستی شوید، طرز برخورد با اعمالتان فرق می کند. مثلا ممکن است در این حالت خود خدا با شما صحبت کرده و آگاهتان کند، این در حالی است که خدا ممکن است اصلا با یک دست چپی حرف هم نزند و او را پاک نکند.
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

13. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی که حتما مساله دار است. مالیات هم اگر زیاد باشد و نامتناسب، بنده نمی دانم. مالیات متناسب را حتما باید داد، و الا ظلم شده است.

سلام
    برادر عزیز
    دلیلی هم دارید بر این حرفتان؟
    بله بلحاظ اخلاقی رعایت نظم خوبه!ولی اگه کسی رعایت نکرد عقاب اخروی دارد!رو شما از کجا ثابت می کنید؟
    خدا ان شاءالله ما را از مقربانی قرار دهد که حورالعین نصیبشان می گردد.

15. صلوات

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

دلیلی هم دارید بر این حرفتان؟ بله بلحاظ اخلاقی رعایت نظم خوبه!ولی اگه کسی رعایت نکرد عقاب اخروی دارد!رو شما از کجا ثابت می کنید؟
    به نام خدا
    سلام

شما وقتی گواهینامه می گیرید، نوشته یا نا نوشته عهد کرده اید که این قوانین را رعایت کنید و در قرآن داریم:"واوفوا بالعهد ان العهد کان مسوولا ". از شما می پرسند، دیگر خودتان می دانید. منتها بعضی وقتها اگر خدا از آدم چیزی بپرسد، آدم دوست دارد خاک زمین باشد.

دلیل دیگر:"يا أَيُّها الّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللّهَ وَأَطيعُوا الرَّسُول وأُولي الأَمْرِ مِنْكُمْ" که پلیس راهنمایی و رانندگی هم از اولی الامر ما است.
    عذاب هم بستگی به حقی دارد که از دیگران ضایع می گردد. مثلا آسایششان با بوق زدن از بین می رود، وقتشان تلف می شود، در تصادف به علت بی قانونی کشته می شوند که هر کدام جزایش فرق دارد.
    ویرایش توسط aminj : ۱۳۹۰/۰۴/۲۱ در ساعت ۰۹:۱۷

17. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

سلام
    حاجی خیلی در تفسیر موسع رو باز گذاشتی؟
    يا أَيُّها الّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللّهَ وَأَطيعُوا الرَّسُول وأُولي الأَمْرِ مِنْكُمْ" که پلیس راهنمایی و رانندگی هم از اولی الامر ما است.

19. صلوات

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

درنظام اسلامی آیا تخلف ازدستورات وقوانینی که بر مبنی رعایت نظم ویا هر علت دیگری تصویب شده است؛ نیز عقاب اخروی هم دارد؟ مثلا فردی با هر حیله ایی از دادن مالیات طفره رفته! یا تخلفات راهنمایی ورانندگی !هر تخلفی که به طرفیت شخص حقیقی نباشد! مبنای این سوال این است که اصلا رعایت این دستورات واجب شرعی است؟
    سلام
    از آنجا که در هر امری حق صاحب حقی وجود دارد پس هر فعلی که موجب تضییع حقی شود عقاب اخروی دارد مگر آنچه که به حسب آیات و روایات از تحت این حکم خارج می شوند چه اینکه عقاب از جنس خود فعل است و تضییع حق ، باطل است و باطل در آخرت موجب عذاب فاعل آن می شود
    والحمد لله

هردو عالم یک فروغ روی اوست

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری