کشتن حشرات/حیوانات ایراد شرعی و کفاره داره ؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کشتن حشرات/حیوانات ایراد شرعی و کفاره داره ؟

با سلام وعرض ادب....
یا شروع فصل گرما و شروع به فعالیت حشرات...
کشتن حشراتی که به انسان آسیب می رسونن مثل پشه و...
کشتن حشراتی که شک داریم که آسیب می رسونن یا نه
کشتن حشراتی که تو قرآن اسمشون اومده ؟
نظر فقهی چیه؟(مقلد آقای سیستانی هستم)

عاشق حضرت فاطمه س;126171 نوشت:
با سلام وعرض ادب.... یا شروع فصل گرما و شروع به فعالیت حشرات... کشتن حشراتی که به انسان آسیب می رسونن مثل پشه و... کشتن حشراتی که شک داریم که آسیب می رسونن یا نه کشتن حشراتی که تو قرآن اسمشون اومده ؟ نظر فقهی چیه؟(مقلد آقای سیستانی هستم)

با سلام خدمت جناب عاشق حضرت فاطمه س و تشکر از سئوال شما

کشتن حشراتی که به انسان آسیب می رسانند یا شک داریم که آسیب می رسانند یا نه و یا نامشان در قرآن آمده است ، اشکالی ندارد (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم

هيچ اشكالي در كشتن آنان وجود ندارد:Gol:

با سلام و تشکر:Gol:

میشه لطفا از نظر اخلاقی هم بفرمایید چطوریه؟

سایه خورشید;126409 نوشت:
با سلام و تشکر:gol:

میشه لطفا از نظر اخلاقی هم بفرمایید چطوریه؟

برخی کارها در هر شرایطی زشت، غیر اخلاقی و نکوهیده هستند مثلاً کشتن یا آزار یک حیوان یا حشره برای سرگرمی در تمام زمان​ها، مکان​ها و شرایط زشت و نکوهیده است اماچنانچه وجود آن موجود باعث آزار واذیت انسان شود مانعی ندارد.کشتن حشرات موذي و حيواناتي كه اگر آنها را نكشند باعث اذيت و ضرر مي شوند و يا با بهداشت محيط و منزل و سلامت انسان منافات دارند,اشکال ندارد و گناه نيست. ولي بهتر است از كشتن حشرات و حيواناتي که اينچنين نيستند و آزاري ندارند, خودداري شود زيرا در روايت آمده که اگر کسي حيواني را بدون جهت بکشد فرداي قيامت مورد مؤاخذه قرار مي گيرد. . اما اين مسئله كه كشتن حيوانات و حشرات تأثير منفي در معنويات انسان داشته باشد و آثار سوء معنوي به دنبال داشته باشد، ظاهرا اگر اين كار با غرضي معقول و مقبول شرع و عرف انجام شود، چنين تبعات و اثر سويي به دنبال ندارد ولي اگر بدون دليل و به قصد تفريح و سرگرمي و اغراض ديگري انجام پذيرد و حيواني بدون دليل كشته و يا مورد آزار قرار گيرد احتمال دارد آثار سوء معنوي به دنبال داشته باشد.

عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان گرامی و کارشناسان محترم:Gol:

من دیروز به ماهی ها غدا دادم ولی یادم رفت پمپ آکواریوم رو بزنم توی برق ، واسه همین از کمبود اکسیژن دوتاشون مردن

حالا من باید چی کار کنم ؟ کفاره ای باید بدم ؟

پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون:Gol:

سوال;127799 نوشت:
عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان گرامی و کارشناسان محترم:gol:

من دیروز به ماهی ها غدا دادم ولی یادم رفت پمپ آکواریوم رو بزنم توی برق ، واسه همین از کمبود اکسیژن دوتاشون مردن

حالا من باید چی کار کنم ؟ کفاره ای باید بدم ؟

پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون:gol:

عمل خاصی لازم نیست وکفاره ندارد

سجاد;126383 نوشت:

با سلام خدمت جناب عاشق حضرت فاطمه س و تشکر از سئوال شما

کشتن حشراتی که به انسان آسیب می رسانند یا شک داریم که آسیب می رسانند یا نه و یا نامشان در قرآن آمده است ، اشکالی ندارد (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم

بسم رب المهدی(عج)

سلام

نظر آیت الله بهجت و آیت الله وحید در این مورد چی هست؟

ممنون

التماس دعا:Gol:

البته من یه جایی شنیدم که در قیامت عده ای فقط به علت اذیت و آزار غیرمنطقی و عمدی حیوانات،مواخذه میشن.
نکته ی دیگه اینکه درسته که طبق فرمایشات کارشناس عزیز، کشتن حشرات اشکالی نداره ولی من در این موضوع موندم که در حج چه خبریه که کشتن یک حشره کوچیک هم کفاره داره
؟؟؟؟؟ آیا این مربوط به اثر سوئش در عبادت حاجی میشه و یا بخاطر ارزش گذاری به حتی حشره در آن محیط و یا بیان امنیت حرم الهی بر هر موجودیه؟؟؟شاید هم همش:Gig:

«سید رضوی»;222641 نوشت:
نظر آیت الله بهجت و آیت الله وحید در این مورد چی هست؟

با سلام و احترام

نظر آیات عظام بهجت و وحید نیز،در فرض سوال،جایز است.

استفتا از دفتر مراجع بزرگوار آیه الله بهجت و آیه الله وحید

امیر حسین;222677 نوشت:
البته من یه جایی شنیدم که در قیامت عده ای فقط به علت اذیت و آزار غیرمنطقی و عمدی حیوانات،مواخذه میشن. نکته ی دیگه اینکه درسته که طبق فرمایشات کارشناس عزیز، کشتن حشرات اشکالی نداره ولی من در این موضوع موندم که در حج چه خبریه که کشتن یک حشره کوچیک هم کفاره داره؟؟؟؟؟ آیا این مربوط به اثر سوئش در عبادت حاجی میشه و یا بخاطر ارزش گذاری به حتی حشره در آن محیط و یا بیان امنیت حرم الهی بر هر موجودیه؟؟؟شاید هم همش

با سلام و عرض ادب

گرچه در بسیاری موارد فلسفه احکام و حکمت آنها روشن نیست ولی در مورد خانه خدا در بسیاری از موارد اشاره به امنیت این مکان مقدس شده است که شاید حکم مذکور هم ناظر بر این مطلب باشد.

موفق و موید باشید.

میخواستم بدونم کفاره مردن پرنده ای که مسولیتش بر عهده من بوده چیست؟
در واقع 5 مرغ عشقم به علت سهل النگاری بنده خفه شده و با زجر مرده اند...چکار باید کنم که خدا و پرنده ها منو ببخشند؟

pingulii;228091 نوشت:
میخواستم بدونم کفاره مردن پرنده ای که مسولیتش بر عهده من بوده چیست؟ در واقع 5 مرغ عشقم به علت سهل النگاری بنده خفه شده و با زجر مرده اند...چکار باید کنم که خدا و پرنده ها منو ببخشند؟

با سلام و عرض ادب

در فرض سوال،کفاره لازم نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است