صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زن و اسلام

نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

زن و اسلام

اميد وارم با نظراتتون يا من قانع بشم يا...
    با توجه به اينكه من زني مسلمانم اما هميشه از بحث در مورد زن در اسلام فراريم چون اگه كسي ازم دليل يه چيزاييو بخواد توش مي مونم. البته بيشتر درگيري با خودمه . بگذريم.

1- تعدد همسران تا 4 تا در سوره نسا چه توجيهي داره؟ (فقط نگين شرط عدالت چون تو كتم نميره)
    2- توي همين سوره نسا آياتي در مورد اطاعت؟؟ وجود داره در مورد اينا چي ميگين؟چرا مردا فقط بايد دستور بدن و زنا هم مطيع باشن
    3- حكم سنگسار ؟؟
    4- تو احكام هست كه شوهر هر وقت دلش بخواد مي تونه با زنش رابطه ج برقرار كنه اگه نكنه لعنت مي شه و ايجور چيزا، اينم قانونش :
    تمکین خاص : زن خود را برای نزدیکی با شوهر در هر حال و در هر زمان و مکانی که مانعی در آن نیست و حرمتی ندارد و آماده و خود را در اختیار مرد قراردهد مانند اینکه زن در حال نماز خواندن و یا ماه رمضان و مکانهایی که حرمت دارند نباشد و زن باید در آن وقت آماده نزدیکی با شوهر خود باشد و با درخواست او این عمل را انجام دهد و خود را کاملاً در اختیار شوهر قرار دهد تمکین خاص در زمان بیماری که نزدیکی با زن باعث زیان گردد واجب نیست».13 ماده 1108قانون مدنی نیز بیان می کند اگر در زمانی که هیچ مانعی برای تمکین نبود، زن تمکین نکرد مستحق نفقه نخواهد بود.

انگار اين احكام از زبان يه مرد و به نفع اوناست؟!

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط niloo1420 نمایش پست ها
    - تعدد همسران تا 4 تا در سوره نسا چه توجيهي داره؟
    سلام
    و با عرض خوش آمد خدمت شما
    جوابها خیلی مختصر عرض می شود :
    1- فطرت تنوع طلب مرد و توحد گرای زن مقتضی تعدد همسر برای مرد و عدم تعدد برای زن است
    2- زنان بسیاری از سرپرست محروم می مانند که نیازمند شوهرند اما مردان خود اتکا هستند
    3- مرد موظف به حضور در محیط جامعه است در فضای روابط اجتماعی تنوع گرایی او تحریک می شود پس تجویز چهار همسری نوعی اشباع سازی مرد از طرق حلال است
    4 - نوع گرایش زن و مرد به همدیگر هم در این امر موثرند

توي همين سوره نسا آياتي در مورد اطاعت؟؟ وجود داره در مورد اينا چي ميگين؟چرا مردا فقط بايد دستور بدن و زنا هم مطيع باشن
    تمکین در حیطه امور جنسی است و تسری به همه امور داده نمی شود . فضای عادی روابط بین زن و مرد در جامعه شما را به اشتباه نیندازد .
    حكم سنگسار ؟؟
    برخوردهای قانونی شدید در تخلفاتی است که :
    1- امکان تخلف در آن قابل توجه باشد که هست
    2- آثار سوء زیادی داشته باشد که دارد
    3- سعادت انسان را بطور جدی در معرض خطر قرار دهد که می دهد
    4- تضییع جدی حقی در آن موجود باشد که موجود است
    5- حریم بسیار محترمی شکسته شود که شده است
    پس سنگسار در زنای محصنه موجه است

تو احكام هست كه شوهر هر وقت دلش بخواد مي تونه با زنش رابطه ج برقرار كنه اگه نكنه لعنت مي شه
    به لحاظ حقوقی بنیان نکاح و ازدواج بر تمتع جنسی مرد از زن است پس او قانونا و شرعا در این مورد حق دارد و عدم ادای حق مستلزم دوری از رحمت خدا یا همان لعن است پس لعن اختصاصی به این مورد ندارد
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ در ساعت ۰۰:۵۶
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 2

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

اصلا یکی از عللی که اکثریت زنان جهنمی میشوند همین عدم اسلام آنهاست ! اسلام یعنی تسلیم بودن در برابر حق تعالی .

اینکه دربرابر امر خدای سبحان ودستور ائمه هدی علیهم السلام غیرت بخرج بدهیم و آنرا بخلاف هوای نفس خود بدانیم نشان از سرکشی نفس اماره و پیروزی شیطان دارد .

چرا خداوند من را زن آفریده ودستور ماندن در خانه داده و تو را مرد و آزاد و چرا گفته که مرد بر زن برتری دارد و .... اینها ربطی به ما ندارد اگر فلسفه اش را دریافتیم که چه بهتر اگر هم نیافتیم : اسلمت لرب العالمین :

7. صلوات ها 2

نوشته
    32
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    262

اميد وارم با نظراتتون يا من قانع بشم يا...
    با توجه به اينكه من زني مسلمانم اما هميشه از بحث در مورد زن در اسلام فراريم چون اگه كسي ازم دليل يه چيزاييو بخواد توش مي مونم. البته بيشتر درگيري با خودمه . بگذريم.

1- تعدد همسران تا 4 تا در سوره نسا چه توجيهي داره؟ (فقط نگين شرط عدالت چون تو كتم نميره)
    2- توي همين سوره نسا آياتي در مورد اطاعت؟؟ وجود داره در مورد اينا چي ميگين؟چرا مردا فقط بايد دستور بدن و زنا هم مطيع باشن
    3- حكم سنگسار ؟؟
    4- تو احكام هست كه شوهر هر وقت دلش بخواد مي تونه با زنش رابطه ج برقرار كنه اگه نكنه لعنت مي شه و ايجور چيزا، اينم قانونش :
    تمکین خاص : زن خود را برای نزدیکی با شوهر در هر حال و در هر زمان و مکانی که مانعی در آن نیست و حرمتی ندارد و آماده و خود را در اختیار مرد قراردهد مانند اینکه زن در حال نماز خواندن و یا ماه رمضان و مکانهایی که حرمت دارند نباشد و زن باید در آن وقت آماده نزدیکی با شوهر خود باشد و با درخواست او این عمل را انجام دهد و خود را کاملاً در اختیار شوهر قرار دهد تمکین خاص در زمان بیماری که نزدیکی با زن باعث زیان گردد واجب نیست».13 ماده 1108قانون مدنی نیز بیان می کند اگر در زمانی که هیچ مانعی برای تمکین نبود، زن تمکین نکرد مستحق نفقه نخواهد بود.

انگار اين احكام از زبان يه مرد و به نفع اوناست؟!
    نمیدونم اگه الان نظرمو بنویسم چه اتفاقی میافته
    .بعید نیست پستمو حذف کنن ولی میخوام یه توصیه بهت بکنم از روی تجربه! تو این سایت دنبال جواب شبهات مربوط به زنان نگرد . چون پشیمون میشی من خودم از بچگی با مسائل مربوط به زنان مشکل داشتم یه جوری که پدرم به شوخی بهم میگفت فمنیست. ولی تو این مشکل داشتنم کوتاه نیومدم و رفتم دنبالش . من درس دین رو اینجوری شروع کردم... این سایتو که پیدا کردم خیلی خوشحال شدم فکر کردم گرهی از کارم وا میشه اما با چند تا تاپیک و پست اول چنان خورد تو پرم که واسه همیشه از فعالیت تو این سایت پشیمون شدم . مشکلی که حل نشد هیچ . بیشترم شد اینجا هم با جاهای دیگه فرقی نداره . غالبا یه عده مرد میان جوابتو میدن،بدون اینکه چندان درسی در مورد روانشناسی زن . جامعه شناسی زنان خونده باشن و پاسخ های عرف پسند بلد باشن . منظورم اون دسته از پاسخ هاییه که یه فرد عادی میفهمه بدون نیاز به پیش زمینه های منطقی ،فلسفی یا اعتقادات در حد تیم ملی! الان که من به این جای زندگیم رسیدم . پاسخ اکثریت قریب به اتفاق سوالامو گرفتم .به رضایت قلبی رسیدم و تو سایتای دیگه کم و بیش با دیگران بحث میکنم ولی فعلا ترجیح میدم در باره پاسخت سکوت کنم چون فقط به مقام ثبوت رسیدم نه اثبات . یعنی برای خودم جا افتاده هنوز باید خیلی بخونم تا بتونم خوب برای دیگران هم جا بندازم. اما توصیه ی من بهت اینه که خودت برو دنبالش. برو بگرد. خیلی هم به مردا اعتماد نکن و از پاسخ هاشون دلگیر نشو مگر متفکران بزرگ و علمای دین مثل شهید مطهری و علامه طباطبایی و از این دست و الا این مردا فقط واسه توجیح یه سری محفوظات سر هم میکنند و به راحتی حتی فطریات و اخلاقیاتم واسه این توجیحاتشون زیر پا میزارن و تازه فکر میکنند گل گفتند و لابد هر کی قبول نکنه جهنمیه و غیرت کفر امیز داره!
    (ببخشین یکم قاطی شد. نمیدونم چرا متنم اینتر نمیخوره همش به هم میچسبه ) موفق باشی خانمی
    ویرایش توسط ghazal sadat : ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ در ساعت ۰۸:۴۴

9. صلوات ها 7

علاقه
    حکمت،هنر
    نوشته
    330
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    2232

اميد وارم با نظراتتون يا من قانع بشم يا... با توجه به اينكه من زني مسلمانم اما هميشه از بحث در مورد زن در اسلام فراريم چون اگه كسي ازم دليل يه چيزاييو بخواد توش مي مونم. البته بيشتر درگيري با خودمه . بگذريم.
    سلام
    به سایت اسک دین خوش اومدین. امیدوارم به جواب سوالاتتون برسین.
    با توجه به اینکه هر تاپیک به یک سوال اختصاص پیدا میکنه، برای انسجام مطالب و نتیجه بهتر، لینک چند تاپیک مرتبط با سوالهاتون رو قرار میدم. لطفا پیگیری مباحث باشه در تاپیکهای مرتبط.

- تعدد همسران تا 4 تا در سوره نسا چه توجيهي داره؟ (فقط نگين شرط عدالت چون تو كتم نميره)
    تعدد زوجات برای زن (ضمن جواب به عنوان، به بحث تعدد زوجات برای مرد هم اشاره شده.)

- توي همين سوره نسا آياتي در مورد اطاعت؟؟ وجود داره در مورد اينا چي ميگين؟چرا مردا فقط بايد دستور بدن و زنا هم مطيع باشن
    تفاوت زن و مرد در نشوز(مراد از نشوز سرکشی و طغیان و سرپیچی کردن هر یک)

حكم سنگسار ؟؟
    حقوق کیفری اسلام در ترازوی منتقدان (سنگسار)
    سنگسار جنایتی هولناك یا حکمی اسلامی؟

کاربر محترم، اگر سوال دیگری هم براتون مطرحه، ابتدا از امکان جستجوی بالای صفحه سمت راست استفاده کنید؛ در صورتی که به جواب سوالتون نرسیدید در انجمن مربوطه، موضوع جدید ایجاد کنید.
    با تشکر.

لا إله إلا أنت سبحانک إنی کنت من الظالمین

11. صلوات ها 6

نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام
    و با عرض خوش آمد خدمت شما
    جوابها خیلی مختصر عرض می شود :
    1- فطرت تنوع طلب مرد و توحد گرای زن مقتضی تعدد همسر برای مرد و عدم تعدد برای زن است
    2- زنان بسیاری از سرپرست محروم می مانند که نیازمند شوهرند اما مردان خود اتکا هستند
    3- مرد موظف به حضور در محیط جامعه است در فضای روابط اجتماعی تنوع گرایی او تحریک می شود پس تجویز چهار همسری نوعی اشباع سازی مرد از طرق حلال است
    4 - نوع گرایش زن و مرد به همدیگر هم در این امر موثرند

تمکین در حیطه امور جنسی است و تسری به همه امور داده نمی شود . فضای عادی روابط بین زن و مرد در جامعه شما را به اشتباه نیندازد .

برخوردهای قانونی شدید در تخلفاتی است که :
    1- امکان تخلف در آن قابل توجه باشد که هست
    2- آثار سوء زیادی داشته باشد که دارد
    3- سعادت انسان را بطور جدی در معرض خطر قرار دهد که می دهد
    4- تضییع جدی حقی در آن موجود باشد که موجود است
    5- حریم بسیار محترمی شکسته شود که شده است
    پس سنگسار در زنای محصنه موجه است

به لحاظ حقوقی بنیان نکاح و ازدواج بر تمتع جنسی مرد از زن است پس او قانونا و شرعا در این مورد حق دارد و عدم ادای حق مستلزم دوری از رحمت خدا یا همان لعن است پس لعن اختصاصی به این مورد ندارد
    موفق باشید
    نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    با سلام

اصلا یکی از عللی که اکثریت زنان جهنمی میشوند همین عدم اسلام آنهاست ! اسلام یعنی تسلیم بودن در برابر حق تعالی .

اینکه دربرابر امر خدای سبحان ودستور ائمه هدی علیهم السلام غیرت بخرج بدهیم و آنرا بخلاف هوای نفس خود بدانیم نشان از سرکشی نفس اماره و پیروزی شیطان دارد .

چرا خداوند من را زن آفریده ودستور ماندن در خانه داده و تو را مرد و آزاد و چرا گفته که مرد بر زن برتری دارد و .... اینها ربطی به ما ندارد اگر فلسفه اش را دریافتیم که چه بهتر اگر هم نیافتیم : اسلمت لرب العالمین :
    لحنتون خيلي تنده، اگه خودتم يه زن بودي اين حرفو ميزدي؟ بعيد مي دونم....

13. صلوات ها 4

نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط ghazal sadat نمایش پست ها
    نمیدونم اگه الان نظرمو بنویسم چه اتفاقی میافته
    .بعید نیست پستمو حذف کنن ولی میخوام یه توصیه بهت بکنم از روی تجربه! تو این سایت دنبال جواب شبهات مربوط به زنان نگرد . چون پشیمون میشی من خودم از بچگی با مسائل مربوط به زنان مشکل داشتم یه جوری که پدرم به شوخی بهم میگفت فمنیست. ولی تو این مشکل داشتنم کوتاه نیومدم و رفتم دنبالش . من درس دین رو اینجوری شروع کردم... این سایتو که پیدا کردم خیلی خوشحال شدم فکر کردم گرهی از کارم وا میشه اما با چند تا تاپیک و پست اول چنان خورد تو پرم که واسه همیشه از فعالیت تو این سایت پشیمون شدم . مشکلی که حل نشد هیچ . بیشترم شد اینجا هم با جاهای دیگه فرقی نداره . غالبا یه عده مرد میان جوابتو میدن،بدون اینکه چندان درسی در مورد روانشناسی زن . جامعه شناسی زنان خونده باشن و پاسخ های عرف پسند بلد باشن . منظورم اون دسته از پاسخ هاییه که یه فرد عادی میفهمه بدون نیاز به پیش زمینه های منطقی ،فلسفی یا اعتقادات در حد تیم ملی! الان که من به این جای زندگیم رسیدم . پاسخ اکثریت قریب به اتفاق سوالامو گرفتم .به رضایت قلبی رسیدم و تو سایتای دیگه کم و بیش با دیگران بحث میکنم ولی فعلا ترجیح میدم در باره پاسخت سکوت کنم چون فقط به مقام ثبوت رسیدم نه اثبات . یعنی برای خودم جا افتاده هنوز باید خیلی بخونم تا بتونم خوب برای دیگران هم جا بندازم. اما توصیه ی من بهت اینه که خودت برو دنبالش. برو بگرد. خیلی هم به مردا اعتماد نکن و از پاسخ هاشون دلگیر نشو مگر متفکران بزرگ و علمای دین مثل شهید مطهری و علامه طباطبایی و از این دست و الا این مردا فقط واسه توجیح یه سری محفوظات سر هم میکنند و به راحتی حتی فطریات و اخلاقیاتم واسه این توجیحاتشون زیر پا میزارن و تازه فکر میکنند گل گفتند و لابد هر کی قبول نکنه جهنمیه و غیرت کفر امیز داره!
    (ببخشین یکم قاطی شد. نمیدونم چرا متنم اینتر نمیخوره همش به هم میچسبه ) موفق باشی خانمی
    شما درست مي گي اين مردا فقط به فكر خودشونن اصلاً مارو درك نمي كنن. فقط دلشون مي خاد مارو هزار سوراخ قايم كنن تا مبادا چشمو گوشمون باز شه حقو حقوقمون بخام يا بخايم پيشرفت كنيم. فقط مي خان نيازاشونو بر طرف كنيم براشون بچه بياريم، غذا بپزيم، اجازه بديم شهوتشونو با گرفتن زنهاي زياد (حالا بحث صيغه بماند كه از همش بدتره) تخليه كنن. من يكي زير بار اين چيزا نمي رم. خوشحال مي شم با هم بيشتر آشنا شيم و بحث كنيم . شايد با كمك تو به جايي برسم. بقيه رو پيام خصوصي مي گم.

15. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

لحنتون خيلي تنده، اگه خودتم يه زن بودي اين حرفو ميزدي؟ بعيد مي دونم....
    سلام
    منتظر نقد شما بر مطالبی که نوشتیم هستیم .
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

17. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن و اهل بیت ع
    نوشته
    1,080
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    4248

خدایا
    اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.
    « نهج البلاغه » خطبه 218

19. صلوات ها 3

علاقه
    حضرت علامه طباطبایی
    نوشته
    240
    حضور
    1 روز 36 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    6
    گالری
    17
    صلوات
    1854

مطلب پاسخی به دوست عزیز موسّس تاپیک

با او

عرض سلام و ادب؛

اولا بابت طرح این مساله و سوالات خوبتون تشکر می کنم و واقعا بهتون حق می دم که به عنوان یک خانم ، این مسائل براتون سوال شده باشد. البته بنده آقا بوده و خانم نیستم ، ولی دیدگاه خود را که مدت ها مطالعه و بررسی خدمتتون عرضه خواهم داشت ، خوب دقت بفرمائید :

یک نکته این است که مجموع آنچه که در دین اسلام در مورد خانم ها هست که برای شما قابل پذیرش نیست و بنظر غیر منطقی می رسه در دو دسته جا می شه :

1. آنچه در حوزه ی هست ها و نیست ها بوده و ویژگی به خانم ها نسبت داده شده یا صفتی از خانم ها سلب شده است.

2. آنچه در حوزه ی باید ها و نباید ها بوده و انجام کاری را لازم برای خانم ها دانسته یا خانم ها را از انجام کاری منع کرده اند.

برای مورد اول ، مثلا عباراتی از جمله «الرجال قوّامون علی النساء» یا «النّساء نواقص العقول» و.... است که دارد صفتی را بخانم ها نسبت می ده یا از اونها سلب می کنه.

برای مورد دوم ها ، مسائل فقهی دین است که شما هم اشاره کرده اید ، از جمله اینکه خانم حق خروج از منزل بدون اجازه همسر ندارد، یا دیه و ارث خانم کم تر از سهم آقایان است ، یا محدودیت خانم ها از یک سری شغل ها و مناصب از جمله مرجعیت و قضاوت و .... .

پس این تفکیک را داشته باشید که شبهات و سوالات و اشکال ها را در این دو حوزه ی مختلف جدا جدا بررسی کنید. که البته اگر خواستید می تونیم یکی یکی اینها را با همین تفکیک بپرسید و جلو بریم.

مثلا بنده در جایی دیگر به اثبات رسانده ام که مثلا عبارت «النّساء نواقص العقول...» که منسوب به امام علی در نهج البلاغه آمده که عقل خانم ها ناقصه ، این عبارت هم محتواش دارای مغالطه بوده و غلطه و خلاف اعتقادات شیعه است و هم سندش را بررسی کرده و ضعف سندش را مشخص کرده ام.و معلوم است که این عبارات جعلی است و هیچ قابل استناد نیست.می تواند در لینک های زیر مطالعه بفرمائید:

و در مجموع باید دقت کنید که عقل و دیگر خصلت هایی که ملاک ارزش انسان و تمایز انسان از حیوان است به روح و نفس انسان بر میگردد که این نفس و روح ما نه مرد است و نه زن ، اصلا جنسیت ندارد ، جنسیت مربوط به بدن مادی ماست. و الا عقل و ... در میان انسان ها بالقوه برابر است چه خانم باشد و چه آقا باشد. و رشد عقلشان هم به میزان تلاش و رشد خودشان بستگی دارد و امری اختیاری است.

یا مثلا در مورد آیه ی الرّجال قوّامون علی النساء آیت الله جوادی آملی به خوبی توضیح داده اند در کتاب زن در آینه ی جلال و جمال که این قام بودن مرد مورد اشاره در آیه یک قوام بودن اجتماعی در تقسیم مسئولیت هاست در محیط مدیریت خانواده. لذا حالت جالبی که پیش میاد اینه که فکر کنید زن و شوهری که در محیط خانواده قوامیت با مرد است به جهت توانایی های جسمانی در قبول وظیفه ی حراست از خانواده و تامین معاش و ... ، حالا اگر همین زن و شوهر، هر دو در اداره ای کار کنند و خانم در آن اداره مدیر شوهر خود شود ، اینجا در محیط اداره همین خانم قوام بر شوهر خود می شود و اینجا بر عکس خانه ، تبعیّت شوهر از همسرش که اینجا مدیر او شده لازم است.

پس منظور قوامیت ذاتی هر مردی بر هر زنی نیست ، بلکه صرفا قوامیت مرد در نقش شوهری آن هم در جهت مدیریت خانواده به معنی تامین امنیت و آرامش و معاش است ، ه چیز دیگر. برای توضیح دقیق به کتاب زن در آینه ی جلال و جمال اقای جوادی املی رجوع کنید.

اما در حوزه ی بایدها و نبایدهای فقهی باید دقت کنید که فتاوی مراجع عظام ، نظر دین نیست. اگر به اول هر رساله ی عملیه ای هم نگاه کنید ، خود مراجع عظام هم فرموده اند که : این رساله مطابق با فتاوی حقیر بوده و ان شا الله مُجزی است. این یعنی مرجع تقلید می گوید: من ادّعا ندارم که این همان حرف دین است ، من تلاش علمی کرده ام و به این نظر رسیده ام و مطابق فتوای من است و ان شا الله مُجزی است یعنی حدّ بندگی را کفایت می کند.

پس اگر نقصی یا خطایی در فتاوی بود ، به اجتهاد مجتهد بر میگردد نه نظر اسلام. فقه هم یک دانش است که همچون هر علم دیگری رفته رفته کامل می شود و چنان در مورد حقوق خانم ها هم اگر بررسی کنید این اتفاق در حال افتادن است. مثلا در فقهای قدیم احتمالا فقط مقدس اردبیلی بوده که حق مرجعیت برای خانم ها البته مرجعیت خانم ها بر خانم ها قائل بوده.

ولی امروزه می بینیم فقهای متعددی از جمله آیت الله جوادی املی ، آیت الله محمد ابراهیم جنّاتی و آیت الله صانعی و ... این نظر را دارند و حتی نظرشان کلی تر بوده و حق مرجعیت خانم را بصورت مطلق قائل اند، هم بر آقایان و هم بر خانم ها.

یا مثلا در امر قضاوت ، آیت الله جوادی آملی ، آیت الله خامنه ای ، آیت الله جنّاتی ، آیت الله صانعی و ... به این حق برای خانم ها قائل اند.

پس می خواهم عرض کنم که اشکالات وارد در حوزه ی باید ها و نباید ها و مسائل فقهی به نواقص این علم و گاها دیدگاه خاص اصولی و فقهی یک مرجع بر می گردد و نظر قطعی و همیشگی اسلام این نیست. همین الان شما بررسی کنید تعداد فقهایی را که حکم زنای خاص مورد نظر را هنوز در زمان ما سنگساز می دانند؟؟!!!

اینها همه اختلاف نظر است و بنظر بنده فقیهی در این روزگار نزدیک تر به دین و نظر خداوند است که بهتر بتواند عنصر زمان و مکان و شرایط را در مکانیزمی عقلی و شرعی و اصولی ، به درستی وارد فتاوی کند و در این امر نه افراط کند و نه تفریط.
    که البته طبق نظر حتی اکثر فقهای نو اندیش حُکم خداوند ثابت است ، منتها موضوع حُکم عوض می شود.

این هم که چرا اینطور شده ، به خاطر مساله ی غیبت بخشی از این مشکلات به وجود آمده که امام معصوم نیست تا تکلیف را معلوم کند ، بخشی هم به خاطر اجتهاد است و اینکه فرو ع وجزئیات از تلاش علمی خود ما انسان ها خوساته شده لذا گاهی فردی در زمان خود امام معصوم با اجازه ی خود امام معصوم هم اجتهاد می کرده و گفته میشده که به فتوای خودش و اجتهاد خودش عمل کند. لذا باید تلاش علمی بیشتری کرد.

در این مساله هم من صریحا بگویم که متعادل ترین و بهترین دیدگاه در مساله ی خانم ها و حقوق خانم ها در اسلام خصوصا در حیطه ی هست ها و نیست ها و هم البته در حوزه ی باید ها و نباید ها را آیت الله جوادی آملی که می توان گفت بزرگترین شاگردان حاضر علامه طباطبایی هستند نوشته اند و اتفاقا در این موضوعات آقای جوادی دیدگاهشان با خود حضرت علامه و شهید مطهری هم متفاوت است و به نظر نظر آقای جوادی معقول تر بنظر می رسد.
    کتاب «زن در آینه ی جلال و جمال» از آیت الله جوادی آملی. لینک دانلودش هم اینجاست(در پیوست نوشته هم هست) :

و یک کتاب خوب دیگر هم که تازه منتشر شده و باز در هر دو حیطه ی کلامی و فقهی حقوق خانم ها را بررسی کرده که البته بخش خوب و قوی و قابل توجهش بخش بررسی های فقهی ایشان است که فقهای نو اندیش که نظرات متفاوتی در مورد حقوق خانم ها دارند را در مقابل نظرات افراطی بعضی فقها مطرح کرده است.

کتاب «نواندیشی دینی و مساله ی زن» از حجة الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی-نشر صحیفه ی خرد

زن و اسلام

پیوسته متعالی
    یاحق

ویرایش توسط طارق : ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۳:۴۳
    اي حيوان ناطق بدان:

برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را

21. صلوات ها 12

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری