لمس نا محرم؟

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لمس نا محرم؟

با سلام ///

یه سوال دارم.اگه کسی حواسش نباشه و پوست نامحرم رو لمس کنه چی میشه؟

عاشق حضرت فاطمه س;125180 نوشت:

با سلام و تشکر
لمس بدن نامحرم حرام است،اما اگر ناخودآگاه لمسی صورت گرفت اشکال نداردو باید توجه داشت تکرار نشود.

عاشق حضرت فاطمه س;125180 نوشت:

با سلام

اگرمنظورتان از لمس همان برخورد دست فردی با نامحرم به صورت کاملا اتفاقی و بدون قصد و نیت و ....بوده
و دست فردی با نامحرمی برخورد کرده است مثلا برخورد دست فروشنده با خانم نامحرم یا.........به نظر که اشکال ندارد

ولی خوب باید که من بعد بیشتر رعایت موارد برخورد با نامحرم را بکند تا دیگر چنین اتفاقاتی نیفتد

ولی خیر اگر منظورتان از لمس مطلب دیگری است بفرمایید

تا جایی که من خوندم، در صورتی که قصدی در کار نبوده باشه مشکلی نداره.
اما این دلیلی نمیشه که ما حواسمون نباشه و بی توجه رفتار کنیم.
دین اسلام ،دین زندگی است و نه دین سخت گیرانه و تحجدگرا که غیر واقع بینانه با مسائل روبرو بشه.

مثلا اگه شخص دست کش داشته باشه و با نامحرم دست بده اشکال داره؟

طاها;125183 نوشت:
اگرمنظورتان از لمس همان برخورد دست فردی با نامحرم به صورت کاملا اتفاقی و بدون قصد و نیت و ....بوده و دست فردی با نامحرمی برخورد کرده است مثلا برخورد دست فروشنده با خانم نامحرم یا.........به نظر که اشکال ندارد

سلام

لمسی که پزشک های نامحرم می کنند چه طور؟

زن به مرد
مرد به زن

mr.snazzy;125185 نوشت:

این سوال مثله اینه که بگیم 2 فرد نامحرم اگر لباس بپوشن و همدیگر را بقل کنند ایراد داره؟
پس قطعا عدم تماس مستقیم دست نمیتونه نشان دهنده رعایت محرم نا محرمی باشه.
بزرگوار به نظرتون چرا وقتی توی ماشین کنار یک آقا یا خانم نامحرم میشینید احساس سختی بهتون دست میده؟پس یعنی عقل شما ذاتا خدا جوست و با مراجعه و یاری گرفتن از عقل خدا جو میشه جوابی برای این قبیل سوالها پیدا کرد.

mkk1369;125191 نوشت:
سلام

لمسی که پزشک های نامحرم می کنند چه طور؟

زن به مرد
مرد به زن

من خودم این مسئله برایم سوال بود و توی رساله مراجع مختلف دیدم.
تا جایی که میتویند نباید به پزشک نامحرم مراجعه کنید اما در صورتی که به پزشک محرم دسترسی نبود و ایجاد حرج میکرد مراجعه به پزشک نامحرم بلااشکال میباشد اما اون هم با رعایت حدود
اگر با توضیح حل میشه نگاه نکنه
اگر با دیدن حل میشه دست نزنه
و ..
موفق باشید

Mr.snazzy;125185 نوشت:

با سلام و تشکر از سئوال شما جناب Mr.snazzy گرامی

دست دادن زن و مرد نامحرم حرام است. البته اگر از روی دستکش و یا از روی پوشش دیگری مثل چادر و بدون قصد لذت باشد و ترس افتادن در گناه نباشد، دست دادن اشکال ندارد.(1)

پی نوشت:
1. امام خمینی، استفتاءات ،ج3 ،ص 268 سوال45.

سجاد;125197 نوشت:
دست دادن زن و مرد نامحرم حرام است. البته اگر از روی دستکش و یا از روی پوشش دیگری مثل چادر و بدون قصد لذت باشد و ترس افتادن در گناه نباشد، دست دادن اشکال ندارد.(1)

سلام

با عرض شرمندگی

پس اگ دو نامحرم با چادر بدون قصد لذت همدیگرو بقل کنند ایادی نداره؟

می شه علت حکم را به من بگویید؟

mkk1369;125191 نوشت:
سلام لمسی که پزشک های نامحرم می کنند چه طور؟ زن به مرد مرد به زن

با سلام خدمت جناب mkk1369 گرامی و تشکر از سئوال شما

دکتر هم اگر نامحرم باشد ؛حکم بقیه افراد را دارد و باید از جهت نگاه به نامحرم یا تماس با بدن نامحرم یا صحبت با وی همراه با قصد شهوت ، مراعات جوانب شرعی را بکند .

در احکام شرعی آمده است:

نگاه کردن مرد به بدن زنان نامحرم حرام است و هم چنین نگاه کردن به موی سر آنان چه با قصد لذت و چه بدون آن حرام است. نگاه کردن به صورت و دست آنان اگر به قصد لذت باشد، حرام است. از طرفی نگاه کردن زن به مرد نامحرم اگر به غیر صورت، دست‏ها و جاهایی از بدن باشد که معمولاً مردان نمی‏ پوشانند حرام است .

مراجعه زن به پزشک مرد نامحرم و نیز مراجعه مرد به پزشک زن نامحرم اگر ملازم با نگاه به بدن باشد یا مستلزم لمس و تماس با بدن باشد ، جایز نیست مگر اینکه چاره ای نباشد یعنی پزشک مرد برای مردان نباشد یا پزشک زن برای زنان نباشد یا اگر باشد حاذق و ماهر نباشد، بنابراین در صورتی که چاره ای برای درمان جز مراجعه به آنان نباشد اشکالی ندارد اما در حد امکان باید مراعات جوانب شرعی بشود .(1)

پی‌نوشت‌ها:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 2433 ؛ استفتائات ج 3 ص 279 س 85

mkk1369;125198 نوشت:
سلام با عرض شرمندگی پس اگ دو نامحرم با چادر بدون قصد لذت همدیگرو بقل کنند ایادی نداره؟ می شه علت حکم را به من بگویید؟

با سلام مجدد

در فرض سئوال بخاطر اینکه این عمل غالبا در معرض ریبه و فساد است ، جایز نیست .

در پناه حضرت حق پیروز و موفق باشید

mkk1369;125198 نوشت:
با عرض شرمندگی پس اگ دو نامحرم با چادر بدون قصد لذت همدیگرو بقل کنند ایادی نداره؟ می شه علت حکم را به من بگویید؟

با سلام
نه بزرگوار این طور قیاس نکنید

بحث برخورد با نامحرم به صورت اتفاقی و در صورت ضرورت و .......فرق دارد با لباس پوشیدن و خوابیدن با نامحرم

بزرگوار این موارد بالا هر کدام هزار اما و باید و شاید دارد

با قصد لذت نباشد و ضرورت باشد و.......

ان وقت این خوابیدن از بیخ و بن اشکال دارد بزرگوار

سجاد;125197 نوشت:
با سلام و تشکر از سئوال شما جناب mr.snazzy گرامی

پی نوشت:
1. امام خمینی، استفتاءات ،ج3 ،ص 268 سوال45.

سلاممم

ببخشيد نظر مقام معظم رهبري در اين مورد چي هست؟؟؟

ستايش;142644 نوشت:
ببخشيد نظر مقام معظم رهبري در اين مورد چي هست؟؟؟

با سلام و احترام
نظر رهبری نیز همین است،یعنی
دست دادن زن و مرد نامحرم حرام است، ولی اگر از روی دستکش و یا از روی پوشش دیگری مثل چادر و بدون قصد لذت باشد و ترس افتادن در گناه نباشد، دست دادن اشکال ندارد.

استفتا شفاهی از دفتر معظم له در قم به شماره7743232

چندروز رفتم دندونپزشکی. حواسم نبود که دستکش دستش نیست.وقتی معاینش تموم شد تازه فهمیدم.
اشکال داشته؟

با سلام
پاسخ سوال شما در این تاپیک بیان شده
http://www.askdin.com/showthread.php?t=13066&page=2

mkk1369;125198 نوشت:

پس اگ دو نامحرم با چادر بدون قصد لذت همدیگرو بقل کنند ایرادی نداره؟

با سلام
اگه بغل کردن ناچاری باشه. مثلاً حال دختر خانم بد میشه و روی زمین میفته اگه آقای نامحرمی که همراشه اونو بغل کنه و بذاره تو ماشین گناه کرده؟
یه سوال دیگه
اگه حال خانومی بد باشه و از نظر عاطفی هم تو شایط مساعدی نباشه، نامحرمی برای آرام کردنش دستشو بگیره چی میشه؟ قصد لذت نداره ها میخواد حالش خوب بشه

بسم الله الرحمن الرحیم...با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید دیگران در همان موقعیت با شما رفتار کنند ، یعنی اگر اندیشه احساس میکند اگر دست نا محرمی رو بگیرد اون طرف احساس ارامش میکند پس این را هم حتما قبول داردکه اگر نامحرمی دست خواهر او را بگیرد میخواسته خواهر او را در ان لحظه ارام کند !!!! اندیشه رو ببینید به چه جایگاهی رسیده که انبیاء الهی به این مقام نرسیدن..، اروم کردن نامحرم با لمس اون!!! یاد یک جمله افتادم که اونم اینه : هر دم از این باغ بری میرسد!!!! ( مخاطبم شخص خودم بود و کسی خورده نگیرد)

گنهکار;154967 نوشت:
با سلام اگه بغل کردن ناچاری باشه. مثلاً حال دختر خانم بد میشه و روی زمین میفته اگه آقای نامحرمی که همراشه اونو بغل کنه و بذاره تو ماشین گناه کرده؟ یه سوال دیگه اگه حال خانومی بد باشه و از نظر عاطفی هم تو شایط مساعدی نباشه، نامحرمی برای آرام کردنش دستشو بگیره چی میشه؟ قصد لذت نداره ها میخواد حالش خوب بشه

با عرض سلام خدمت کاربر محترم گنهکار و تشکر از سئوال شما

اگر جان نامحرمی در خطر باشد و محرمی یا همجنسی هم برای نجات او نباشد و به هیچ صورت دیگری هم نتوان او را نجات داد ، نجات او توسط نامحرم اشکال شرعی ندارد . (1)

گرفتن دست نامحرم به قصد آرام کردن او جایز نیست حتی اگر قصد لذت هم وجود نداشته باشد .

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;156745 نوشت:
اگر جان نامحرمی در خطر باشد و محرمی یا همجنسی هم برای نجات او نباشد و به هیچ صورت دیگری هم نتوان او را نجات داد ، نجات او توسط نامحرم اشکال شرعی ندارد . (1)

سلام

این حکم در ضرورت فرق دارد

مثلا اگر کسی پایش پیچ خورد و نا محرم بود کمکش نکینم ضامنیم درسته؟

یا مثلا پاش لیز خورد اگر نگیریمش و خونی از بینی اش در اید

و یا کبود شود باز هم ضامنیم؟

درسته؟

حتی اگر محرمی به ان فرد باشد اما دور تر از ما باشد:Gol:

mkk1369;156756 نوشت:
سلام این حکم در ضرورت فرق دارد مثلا اگر کسی پایش پیچ خورد و نا محرم بود کمکش نکینم ضامنیم درسته؟ یا مثلا پاش لیز خورد اگر نگیریمش و خونی از بینی اش در اید و یا کبود شود باز هم ضامنیم؟ درسته؟ حتی اگر محرمی به ان فرد باشد اما دور تر از ما باشد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب mkk1369 گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض مسئله اگر ضرر مهم باشد جایز است مثلا اگر نامحرمی را کمک نکنید نقص عضو پیدا می کند در اینجا یاری او لازم است اما در موارد یاد شده مثل لیز خوردن و کبودی و ... لازم نیست . (1)

در هر حال اگر کمک نکنید ضامن نیستید .

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;156784 نوشت:
در هر حال اگر کمک نکنید ضامن نیستید .

سلام

در کتاب قضاوت های امام علی(ع) جایی خواندم که ماجرایی را می گفت

که عده ای سر چاهی جای(دقیق یادم نیست ماجرارو ) ایستاده بودند که یکی از ان افراد می افته پایین قبل از این که بیافته انگار دست یکی را می گیره و بعد ول می شه همین طور چند نفر این اتفاق می افته

که امام در اخر برای همه اونها دیه در نظر گرفتند با نسبت های مختلف

که اونی که اخر بود و می توانست کمک کنه نکرد یا نتونست دیه اش بیشتر بود

شما اون ماجرا را مطالعه کردید؟

حال اگر همین ماجرا در اینجا اتفاق بیافتد و ان نامحرم دست به ما بزند و ما کمک نکنیم

باز ضامن نیستیم؟

mkk1369;156788 نوشت:
حال اگر همین ماجرا در اینجا اتفاق بیافتد و ان نامحرم دست به ما بزند و ما کمک نکنیم باز ضامن نیستیم؟

در فرضی که مثلا نامحرمی در حادثه ای دست شما را بگیرد و شما رهایش کنید و بخاطر رها کردن شما صدمه ای ببیند ، ضامن هستید .

موفق باشید

جایی که اگر دست به نامحرم نزنیم خود را در معرض تهمت قرار میدهیم حکم چیست؟

برای روشن تر شدن عرض میکنم اگر بر حسب اتفاق نصف شبی دو نا محرم آشنا کنار هم باشن، و آقا برای خانم آژانس میگیرد دم در آزانس حال خانم بد میشود و تا حد غش میرود. آقا اگر مثلاً او را از زمین بلند کند و برای جلوگیری از تهمت به آنها خود را جای برادر یا همسر خانم قرار دهد و تماس جسمی با او برقرار کند مرتکب گناه شده؟

خواهان;156801 نوشت:
جایی که اگر دست به نامحرم نزنیم خود را در معرض تهمت قرار میدهیم حکم چیست؟ برای روشن تر شدن عرض میکنم اگر بر حسب اتفاق نصف شبی دو نا محرم آشنا کنار هم باشن، و آقا برای خانم آژانس میگیرد دم در آزانس حال خانم بد میشود و تا حد غش میرود. آقا اگر مثلاً او را از زمین بلند کند و برای جلوگیری از تهمت به آنها خود را جای برادر یا همسر خانم قرار دهد و تماس جسمی با او برقرار کند مرتکب گناه شده؟

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم خواهان گرانقدر

پاسخ به صورت کلی گذشت تطبیق موارد بر عهده خود شماست .

به نظر می رسد فرض مسئله به درستی بیان نشده است چرا که در مثال شما مانع از تهمت خوردن ، اعلام محرمیت با ایشان است نه دست زدن به نامحرم .

در پناه حضرت حق باشید

باسلام
میخواستم بدونم اگر کسی خواهر ناتنی داشته باشه به ان مهرم است یاه نه

طلوع;179866 نوشت:
باسلام میخواستم بدونم اگر کسی خواهر ناتنی داشته باشه به ان مهرم است یاه نه

با عرض سلام و احترام خدمت جناب طلوع گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر آن خواهر ناتنی واقعا فرزند پدر یا مادر تان باشد ، به شما محرم است .

اما اگر مثلا فرزندِ زن پدر تان از شوهر قبلی اش باشد بعد از ازدواج ، فرزند پدرتان هم محسوب شده و به او محرم می شود ولی به شما دیگر ، محرم نیست . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ، تحریر الوسیله ، ج2 ، ص 263 ، القول فی النسب

موضوع قفل شده است