نماز نافله رو چجوری باید خوند ؟

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز نافله رو چجوری باید خوند ؟

سلام...
شکل خوندن نماز های نافله چگونه است ... مثلا" نافله ظهر رو میشه مثل نماز ظهر خوند...
سوره ی خاصی باید خوند؟
(مرجع تقلید آیت الله سیستانی)

سلام... شکل خوندن نماز های نافله چگونه است ... مثلا" نافله ظهر رو میشه مثل نماز ظهر خوند... سوره ی خاصی باید خوند؟
با سلام و احترام
نمازهای مستحبی از جمله نافله ها، هر دو رکعت با یک سلام ،خوانده می شود و خواندن سوره در نمازهای مستحبی لازم نیست ولی در بعضی از نمازهای مستحبی مثل نماز جعفر طیار که سوره مخصوصی دارد،اگر بخواهد به دستور آن رفتار کند، باید همان سوره را بخواند.
توضیح المسائل مراجع،م986
خواندن نماز مستحبی در حال حرکت صحیح است، و در حال راه رفتن برای نماز مستحبی رعایت قبله لازم نیست.
توضیح المسائل مراجع،م781
برای اطلاع بیشتر، به مسائل زیر از رساله آیه الله سیستانی توجه فرمایید:
مسأله 751 ـ بين نمازهاى مستحبّى به خواندن نافله‏هاى شبانه روزى بيشتر سفارش شده، و آنها در غير روز جمعه سى و چهار ركعتند، كه هشت ركعت آن نافله ظهر، و هشت ركعت نافله عصر و چهار ركعت نافله مغرب، و دو ركعت نافله عشا، و يازده ركعت نافله شب، و دو ركعت نافله صبح مى‏باشد. و چون دو ركعت نافله عشا را ـ بنابر احتياط واجب ـ بايد نشسته بخواند، يك ركعت حساب مى‏شود. ولى در روز جمعه بر شانزده ركعت نافله ظهر و عصر، چهار ركعت اضافه مى‏شود، و بهتر آن است كه تمام بيست ركعت را پيش از زوال بجا آورد. بجز دو ركعت آن كه بهتر است در وقت زوال باشد.
مسأله 753 ـ نمازهاى نافله را مى‏شود نشسته خواند، هر چند در حال اختيار، و لازم نيست هر دو ركعت را يك ركعت حساب كند، ولى بهتر است ايستاده بخواند بجز نافله عشا كه ـ بنابر احتياط واجب ـ بايد نشسته خوانده شود.
مسأله 754 ـ نافله ظهر و عصر را در سفر نبايد خواند، و نافله عشا چنانچه به قصد رجأ خوانده شود مانعى ندارد.

سلام

کاش نرم افزار این و نحوه ورود به نماز جماعت و...
نیز ساخته شه خیلی مهمه

راستی اگر به مستحبی مداومت کنیم و بر خود واجب کنیم دیگه نباید ترک کنیم ؟ یا ایرادی ندارد؟

mkk1369;125208 نوشت:
راستی اگر به مستحبی مداومت کنیم و بر خود واجب کنیم دیگه نباید ترک کنیم ؟ یا ایرادی ندارد؟

اینکه می فرمائید بر خود واجب کنیم اگر از طریق نذر ویا عهد ویا قسم و.. باشد و با صیغه مورد نظرِ عهد وقسم ونذر بوده باشد نمی تواند ترک کند.
رساله مراجع /احکام نذر وعهدو قسم

با سلام...
موقع نیت کردن در نماز نافله عشا دست ها رو میشه مانند نماز هایی که ایستاده می خونیم کنار گوش بیاریم....

منظورم نافله عشا هست ... میشه دستها رو کنار گوش برد واسه نیت... من مقلد آقای سیستانی هستم...

عاشق حضرت فاطمه س;125361 نوشت:
با سلام... موقع نیت کردن در نماز نافله عشا دست ها رو میشه مانند نماز هایی که ایستاده می خونیم کنار گوش بیاریم....

با سلام خدمت جناب عاشق حضرت فاطمه س و تشکر از سئوال شما

در نماز های نافله هم مستحب است هنگام تکبیرة الاحرام دست ها را تا مقابل گوش ها بالا ببریم . (1)

عاشق حضرت فاطمه س;125463 نوشت:
با سلام /// منظورم نافله عشا بود ... میشه دستها رو کنار گوش برد واسه نیت... من مقلد آقای سیستانی هستم...

اشکال ندارد در نافله عشا هم دستها را بالا بیاورید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 931

سلام

کلا نافله ها چند رکعت است؟

هر کدام از نافله ها را تشریح می کنید؟

mkk1369;125394 نوشت:
کلا نافله ها چند رکعت است؟ هر کدام از نافله ها را تشریح می کنید؟

با سلام و احترام خدمت کاربر گرامی
در این زمینه شما می توانید پست های قبلی را مطالعه کنید و همچنین به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=5807
اگر باز هم ابهامی بود در خدمتتان هستیم.

سلام. اگه کسی که نمازهای نافله رو می خونه ، بخواد بره نمازهای واجب رو به جماعت بخونه ، باید چیکار کنه؟ برای مثال برای نماز ظهر و عصر بره مسجد ، باید نمازهای نافله رو چطوری بخونه؟ نماز ظهر رو به جماعت بخونه و بعد 4 رکعت از 8 رکعت نافله عصر رو موقعی که بقیه دارن نماز عصر می خونن به جا بیاره یا ...؟

سید مهدی 2;224360 نوشت:
سلام. اگه کسی که نمازهای نافله رو می خونه ، بخواد بره نمازهای واجب رو به جماعت بخونه ، باید چیکار کنه؟ برای مثال برای نماز ظهر و عصر بره مسجد ، باید نمازهای نافله رو چطوری بخونه؟ نماز ظهر رو به جماعت بخونه و بعد 4 رکعت از 8 رکعت نافله عصر رو موقعی که بقیه دارن نماز عصر می خونن به جا بیاره یا ...؟

با سلام و عرض ادب و خوش آمدگویی خدمت شما

در صورتی که فاصله نماز جماعت ظهر و عصر به گونه ای نباشد که فرصت شود تمام 8 رکعت نافله عصر را بجا آورید،به هر مقداری که فرصت شد نافله ها را خوانده و نماز جماعت را مقدم بر خواندن بقیه رکعات نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام. موقع کار کردن بهتره کار رو متوقف کنیم و نماز مستحب رو مثل نمازهای واجب به جا بیاریم یا درحال کار کردن نمازهای نافله رو بخونیم؟

مرجع تقلید آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای ، کارم نقاشی ساختمان هست و دست خودم.
البته شریک کاریم میگه کار خودش عبادته و ... . همین مسئله هست که این سؤال رو در ذهن من ایجاد کرده.

سید مهدی 2;224515 نوشت:
سلام. موقع کار کردن بهتره کار رو متوقف کنیم و نماز مستحب رو مثل نمازهای واجب به جا بیاریم یا درحال کار کردن نمازهای نافله رو بخونیم؟

با سلام و عرض ادب

اگر کارتان آزاد و در اختیار خودتان باشد در صورتی که می توانید جمع بین هردو نمایید یعنی بدون اینکه ضرری به کار برسد به اندازه خواندن نافله دست از کار بکشید مسلما بهتر است اما اگر امکان نداشت،می توانید در همان حال، نوافل را بجا آورید.

موفق و موید باشید.

سید مهدی 2;224914 نوشت:
مرجع تقلید آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای ، کارم نقاشی ساختمان هست و دست خودم. البته شریک کاریم میگه کار خودش عبادته و ... . همین مسئله هست که این سؤال رو در ذهن من ایجاد کرده.

همانطور که بیان شد و با توجه به آنچه فرمودید اگر بتوانید جمع بین هر دو نمایید،از فضیلت هر دو عمل بهره مند می شوید البته به شرطی که انجام نوافل، حق شریکتان و یا صاحب کار را ضایع نکند.

سالم و عاقبت بخیر باشید.

سلام

در حالت خوابیده هم می شه خواند؟

و اگر خواندیم و ودر حرکت بودیم
یکی با ما حرف زد نمی تونیم حرف بزنیم؟
رهبر

کبوتر حرم الزهرا;225046 نوشت:
در حالت خوابیده هم می شه خواند؟ و اگر خواندیم و ودر حرکت بودیم یکی با ما حرف زد نمی تونیم حرف بزنیم؟ رهبر

با سلام و عرض ادب

خواندن نمازهای نافله درحالت خوابیده و یا حرکت جایز است اما صحبت کردن در بین نماز مبطل نماز است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نور;125178 نوشت:
ولى در روز جمعه بر شانزده ركعت نافله ظهر و عصر، چهار ركعت اضافه مى‏شود، و بهتر آن است كه تمام بيست ركعت را پيش از زوال بجا آورد. بجز دو ركعت آن كه بهتر است در وقت زوال باشد.

با سلام
آن 4 رکعت اضافه که در جمعه است را چگونه باید نیت کرد؟ کجا باید خواند؟
یعنی منظور اینست که دو رکعت از آن باید به نافله ظهر بچسبد و به آن نیت خوانده شود و دو رکعت دیگر به نافله عصر بچسبد و به آن نیت خوانده شود؟

من گیج شدم... لطفا راهنمایی بفرمائید

با تشکر

مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

السلام علیک یا بقیة الله :Gol:

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم و سایر کاربران

لطفا در مورد کیفیت و زمان خواندن نماز نافله صبح توضیح بدهید و اینکه آیا نافله صبح ثوابش بیشتراست یا نماز شب؟

با سلام مجدد

بنده هنوز منتظر پاسخ کارشناسان هستم

با تشکر از شما

با سلام

من چون عجله داشتم رفتم و از دفتر آیت الله مکارم شیرازی پرسیدم :Ghamgin:

گفتند که می توانید در روز جمعه که 4 تا دو رکعتی اضافه می شود می توانید دو رکعت اضافی آنرا به نیت نافله ظهر و دو رکعت اضافی دیگر را به نیت نافله عصر بخوانید...

[="Tahoma"][="Black"]

حیا;316980 نوشت:
السلام علیک یا بقیة الله با عرض سلام خدمت کارشناس محترم و سایر کاربران لطفا در مورد کیفیت و زمان خواندن نماز نافله صبح توضیح بدهید و اینکه آیا نافله صبح ثوابش بیشتراست یا نماز شب؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

نافله نماز صبح مثل خود نماز صبح دو رکعت است که قبل از خواندن نماز صبح خوانده می شود و زمان آن هم بعد از طلوع فجر و اذان صبح می باشد.
در مورد مقدار ثواب با انجمن اخلاق سایت تماس بگیرید.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

با سلام.
نافله ی شب 8 رکعت نماز به صورت دو تا دوتا است.ونماز شب 11 رکعت است که قبلا گفته شده.
سوال:آیا 8 رکعت اول نماز شب همان نافله های شب است یا باید جدا در کنار 11 رکعت بخوانیم.

سلام!!!
نماز نافله را به طور کامل شرح می دهید.در رکعت اول بعد از حمد چه بخوانیم.هر سوره ای می شود.
توضیح کامل.

سلمان 313;433932 نوشت:
سلام!!!
نماز نافله را به طور کامل شرح می دهید.در رکعت اول بعد از حمد چه بخوانیم.هر سوره ای می شود.
توضیح کامل.

با سلام و عرض ادب

نمازهای نافله دو رکعتی و با نیت نافله(صبح یا شب و..) خوانده می شود و هر سوره ای هم می توانید بخوانید ولی اگر سوره هم خوانده نشود اشکال ندارد.

موفق و موید باشید

محسن امیری;433852 نوشت:
با سلام.
نافله ی شب 8 رکعت نماز به صورت دو تا دوتا است.ونماز شب 11 رکعت است که قبلا گفته شده.
سوال:آیا 8 رکعت اول نماز شب همان نافله های شب است یا باید جدا در کنار 11 رکعت بخوانیم.

با سلام و احترام

4 تا نماز دو رکعتی(مانند نماز صبح) به نیت نافله شب خوانده می شود و بعد بعد دو رکعت به نیت نماز شفع و یک رکعت به نیت نماز وتر خوانده شود،صحیح است.
اگر مورد سوال،چیز دیگری است بیان بفرمایید تا خدمتتان پاسخ داده شود.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است