صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیادر اسلام دلیلی برای کارکرد های ثابت شده یوگا داریم ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  19
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  32

  آیادر اسلام دلیلی برای کارکرد های ثابت شده یوگا داریم ؟
  سلام به همگی
  من مطالعاتی درباره یوگا داشتم که اونو جالب دیدم یعنی راهگشای حداقل یکسری از مشکلات روحی بشر ماشینی امروز.
  برام خیلی جالبه که بدونم مثلا از این همه مسائل مختلف آیا دین ما هم مطالبی درموردشون داره، یادمه که یه بار طب الصادق رو می خوندم چیزای جالبی دیدم. حال یوگا با این گستردگی واقعا معادلی برای مراحل مختلف اون می تونیم پیدا کنیم البته نه فقط در حیطه تئوری نه واقعا کاربردی مثل خود یوگا؟

  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۰/۰۴/۱۳ در ساعت ۱۸:۵۴

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط کامران نمایش پست ها
  سلام به همگی من مطالعاتی درباره یوگا داشتم که اونو جالب دیدم یعنی راهگشای حداقل یکسری از مشکلات روحی بشر ماشینی امروز. برام خیلی جالبه که بدونم مثلا از این همه مسائل مختلف آیا دین ما هم مطالبی درموردشون داره، یادمه که یه بار طب الصادق رو می خوندم چیزای جالبی دیدم. حال یوگا با این گستردگی واقعا معادلی برای مراحل مختلف اون می تونیم پیدا کنیم البته نه فقط در حیطه تئوری نه واقعا کاربردی مثل خود یوگا؟
  سلام
  با عرض خوشامد به شما برادر گرامی
  یوگا می تونه نوعی روان درمانی محسوب شود اما بحث دین خیلی فراتر و گسترده تر از این چیزهاست . مجموعه دستورات دین علاوه بر حفظ سلامتی جسمی و روانی تکامل معنوی و اصلاح جامعه بشری را نیز بدنبال خواهد داشت .
  موفق باشید

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۴/۱۱ در ساعت ۲۳:۵۸
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  با سلام و احترام به شما دوست عزیز
  در ابتدا به آن کارکردهای نتیجه گرفته در مکتب یوگا اشاره بفرمایید تا با هم بحثی داشته باشیم. آنطور که از بیان شما پیداست منظور شما کار کردهای روحی روانی و پزشکی این مکتب است.
  بر این اساس نیاز به بیان یک سری مفاهیم بنیادین در یوگا داریم تا یک مقایسه با اسلام بکنیم و نتیجه را به عهده خود شما بگذاریم.
  اساتيد برجسته يوگا در توضيح يوگا مي گويند:
  «براي رسيدن به تعالي مي­بايست جسم و روح انسان يکي شود و در صورت يکي شدن است که شخص به کمالات انساني، تهذيب اخلاق و سلامت جسم و ذهن نايل مي­شود ... در يوگا ادعا مي­شود انسان از طريق يوگا به خود اگاهي رسيده و به خويشتن خويش پي مي­برد و قادر به شناخت و ديدن حقيقت مي­شود» مروجين اصلي يوگا اين مکتب را نه فقط يک ورزش بلکه معبري براي وصول به حقيقت مي­دانند و هدف نهایی آن را آرامش .(1)
  1.يوگاي پيشرفته، پي دي شارما ص 14
  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۰:۲۱

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  فرايند يوگا را در هشت مرحله شمرده ­اند:
  «ياما (اعمال و رفتاري که عموم بايد انجام دهند)، نياما (اعمال و روش­هاي شخصي)، آسانا (حرکات)، پراناياما (کنترل تنفس)، پراتي­ها را (اعمال فکري و کنترل احساسات)، دهارانا (تمرکز)، ديانا (مدي تيشن) و ساما دهي (خودشناسي و حقيقت)(1)
  کنداليني
  اين واژه به معناي مار آتشين، قدرت مار و نیروي اوليه است و منظور از آنمرکزی حلقه وار است که در حفره ای در پایین ستون فقرات قرار دارد[2]که به اعتقاد یوگی ها این مرکز دارای نیرویی روحانی است که میتواند تغییرات زیادی دروضعیت روحی و روانی فرد ایجاد نماید.[3]این نیرو نشان دهنده نیروی خلاق خداوند است که در تعالیم هندو به آن شاکتی (تجلی بعد مونث خداوند ) گفته می شود.[4]به اعتقاد ایشان بیداری این نیرو باید تحت نظر یک گورو و مرشد روحانی باشد که خود تجربه گر تمامی مراحل مختلف در این عمل بوده تا بتواند این تحول رابدون اسیب به انجام رساند، چرا که بیدار کردن نابهنگام این نیرو بیشترین خطر را در پی دارد.[5]
  از طرف دیگر بدون برانگیختن این انرژی خفته ، سیر روحی و رسیدن به سامادهی که غایت در یوگاست غیرممکن است.[6]این انرژی حیات اگر از ستون فقرات به سمت بالا صعود کند از بالای سر خارج می شود و با انرژی روحانی موجود در جهان هستی آمیخته می شود[7]و در این حالت است که شخص به حالت فرا آگاهی می رسد.[8]فرا آگاهی همان یکی شدن روح فرد با روح جهان یا ابرخود است.[9]به اعتقاد یوگی ها ،رهايي از چرخه تولد و مرگ ( زنجیره رنج وتناسخ ) از نتایج بیداری این نیروست.[10]
  {1}.تاریخ جامع ادیان ،جان بایر ناس،ترجمه علی اصغر حکمت 1387 ص 270
  [2]ـ کندالینی و چاکراها ، پاولسون ،ترجمه آرام ص 35
  [3]ـ جيمز هويت، يوگا ص 204
  [4]ـ ادیان و مکتب های فلسفی هند ، داریوش شایگان ، ج 2 ص 715 / چاکرا درمانی ، شلبلا شارامون ، ترجمه رایمون شهابی ص 33
  [5]کندالینی تجربه امروز، خسرو شریف پور ص 28
  [6]دم گستری در یوگا، سوامی شیواناندا ، ترجمه فرهاد خالصی مقدم ص44
  [7]ـ کندالینی و چاکراها ، پاولسون ،ترجمه آرام ص 3، / کندالینی ، خسرو شریف پور ص55
  [8]ـ جيمز هويت، يوگا ص 29
  [9]ـ جيمز هويت، يوگا ص219
  [10]ـ همان ص
  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۰:۳۱

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  چاکراها و نادی ها
  چاکرا گردا­ب هايي هستند که انرژي از طريق آنها به بدن وارد و از آن خارج مي­شود. در مباحث مربوط به يوگا معمولاً از 7 چاکرا نام برده مي­شود که محل تجمع انرژي اند. انرژي که اين گرداب­ ها را به کار مي­اندازد يکي از آنها کنداليني است ديگري نيروي روحاني نهفته در وجود ادميان است. چاکراها قادر به دريافت انرژي هم هستند[1]چرا که انسان­ها از ديگران انرژي مي­گيرند هر چند که اين انرژي ممکن است مثبت باشد و به قدرت چاکرا کمک کند و ممکن است نيرومند باشد و بعضي از چاکراها را از کار بيندازد و ممکن است اثر منفي داشته باشد.
  نادي­ها هم کانال­هاي براي ورود و به گردش افتادن نيروي حيات در بدن­اند. (مجراي عصب در بدن ظريف) به عبارتي نادي يعني رسانه و راه جريان انرژي در بدن [2]
  [1]ـ کنداليني و چاکراها پاولسون، ترجمه آرام ص 115
  [2]ـ همان ص 295 / يوگا، جيمزهويت، ص 232

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  ما در اسلام نه تنها بدیلی برای این مباحث داریم بلکه بالاتر از این مسائل به اموری می پردازند که اصولا در مباحث مرتبط با کندالینی و چاکراها دست نیافتنی است ، دو نمونه از این موارد -که اسمش را نمی توان بدیل گذاشت زیرا پتانسیلی که آموزه های اسلامی وجود دارد با مطالب مطروحه در یوگا قابل مقایسه نیست- نماز و دعاست که کمترین اثرشان بالاترین هدف یوگا یعنی آرامش درونی است که در این مورد در صورت تمایل شما جای بحث و تطبیق بسیار است.
  اما نسبت به مطالبی که مورد ادعا در مباحث شماست یعنی کارکردهای اثبات شده! ما نقد داریم.
  برخلاف آن چه که مدعیان یوگا می گویند یوگا نه مکتبی روان محور و نه مکتبی روح گرا بلکه مسلکی است که اساسا « تن محور» است چرا که این مبنا را یوگا از آیین تانترا گرفته و بدنامی آیین تانترا از این نظر چنان شهره است که ضرب المثل گردیده است، به گونه ای که یکی از علل ناشناخته ماندن تانترا و عدم توجه محققین ادیان هند به این آیین، نگاه ویژه و منحصر به فرد مکتب تانترا، به جسم و تن انسان و آیین های جنسی آن است. این آیین که در قرن چهارم میلادی شروع شد و درقرن ششم تثبیت شد درحقیقت آخرین ورق از کتاب آیین های معنوی هند است. از نگاه هندوها معنویت در تاریخ ( هم چون اعتقادی که به ادوار جهانی و انقراض تدریجی معنویت دارند ) سیر نزولی دارد و آثار تانترا چون مربوط به عصر سقوط معنویت بشر است دین عصر تاریکی نام گرفته است.

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۰:۴۲

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  درآثار مقدس تانترا گفته شده:« همان کرداري که باعث مي­شود گروهي در جهنم بسوزند، يوگي آزادي خويش را از همان راه بدست مي­آورد»[1]
  جهت رسيدن به وحدت از راه آميزش جنسي است که يکي از خطرناک­ترين روش­هاي رياضت مشهور به کنداليني يوگا در تانترا ابداع گرديده است. نيروي خفته کنداليني که از اولين چاکراهاي انسان سرچشمه مي­گيرد، در مرکزي قرار دارد که بين مقعد انسان و آلت تناسلي اوست که در مرکز آن، آلت تناسلي نر است.در چنين منطقي ـ که جسم مرکز همه چيز است و عالم جسم تنزل يافته همان عالم کبير است ـ بيشترين توجه به همين جسم فيزيکي معطوف مي­شود و همه مطلوب­ها د ر همين جسم و نيروهاي نهفته در آن جستجو مي­شود. بي­دليل نيست که بيش از هزار تکنيک در يوگا صرف پرورش جسم و تربيت بدن مي­شود.
  در نگاه اسلام هر چند به جسم توجه ویژه ای شده و نظافت و پاکی جسم و سلامت وشادابی بدن به صورت برجسته ای لحاظ گردیده است، اما همه این ها بر این مبناست که بزرگان دین، جسم را مرکب روح معرفی کرده اند و اصالت را به روح انسان ـ که نفخه ای الهی است و خلق ویژه خداوند است ـ داده اند و جسم از این نظر که پایگاه روح و حامل آن است کرامت یافته است.
  1.تاریخ جامع ادیان، جان بایر ناس ص 713.

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  این ایده که « همان کرداري که باعث مي­شود گروهي در جهنم بسوزند، يوگي آزادي خويش را از همان جا بدست می آورد» در منطق اسلام توهمی بیش نیست و برای پرورش روح، دستوراتی همگانی ومشترک تحت عنوان اوامر ونواهی الهی تشریع شده است و این طور نیست که بی بندوباری جنسی برای بعضی گناه و برای بعضی عامل رستگاری باشد. طبق متون اسلامی هرچند که با نظر به زمینه های ژنتیکی و بستر های اجتماعی، روح انسان ها ممکن است گرایشهای مختلفی پیدا کنند اما روح همه انسان ها برای تکامل و تعالی نیاز به دسته ای از اعمال و رفتارها دارند که نیاز مشترک همگان است وبدون این دسته از اعمال که در حکم اصول و زیربنای پرورش روح است، گرایش های فردی هر انسان راه بر به کمال و سعادت نخواهد بود. این اصول اعمال که تحت عنوان « واجبات و محرمات » نیز از آن ها یاد می شود، برامده از خصوصیت هایی فراگیر و مشترک در روح انسان هاست که باعث جعل دسته ای از قوانین مشترک برای سیر و تعالی روح گردیده است.
  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۰:۴۸

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  در یوگا از یک طرف عنوان گردیده که رسیدن به کمال و رستگاری فقط با بیداری کندالینی امکان پذیر است، از طرف دیگر اعتراف کرده اند که پیروان دیگر ادیان هم ممکن است با انجام مناسک عبادی دین خود به بیداری کندالینی دست یابند و این رستگاری با انجام دستورات خالصانه ادیان دیگر هم محقق گردد.
  حال باید پرسید : با این توصیف چه نیازی به یوگا وجود دارد؟ اگر قرار باشد با دستورات ساده و همگانی ادیان الهی، بیداری کندالینی صورت پذیرد چرا وقت افراد بدون ضرورت صرف تکنیک های پیچیده یوگا گردد؟ اگر می توان با دستوری که فقط چند دقیقه زمان می برد چاکرا را باز کرد چرا انسان روزانه 9 ساعت صرف وقت نماید که در نهایت چاکرا تراپی صورت گیرد یا نه ؟

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۰:۵۰

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  سوالی که بسیاری از افراد نا آشنا با یوگا می پرسند در مورد ادعاهایی است که در یوگا در مورد هفت بدن ، هفت چاکرا ، نادی ها و کندالینی آمده است. این سوال به ذهن هر خواننده و ناظر بی طرفی می رسد. براستی با کدام پشتوانه این ادعاهای به ظاهر روحانی و فلسفی به اثبات رسیده است؟ اگر این گونه عقاید به علوم تجربی متکی است در چه علمی و کدامین آزمایشگاه علمی، این ایده ها به اثبات رسیده است؟ تاکنون هیچ دانشمندی در حوزه علوم تجربی ادله ای بر اثبات آن اقامه ننموده است و هیچ کس مدعی وجود 72 هزار نادی و 88 هزار چاکرا در بدن نبوده است. یکی از دلایل اختلاف نظردرمورد تعداد نادی ها وچاکرا ها در بین یوگی ها همین امر است.
  از طرف دیگر دلیل عقلی و برهانی قابل قبولی هم در کتاب های مربوط به یوگا ارائه نشده است. روشن است که دلایل عقلی باید چنان روشن باشند که درک آن برای هر عقلی بدیهی وخالی از شک و تردید باشد . اگر دلیلی برای اکثر مردم قابل قبول باشد و تعدادی را به اقناع نرساند این دلیل به ظاهر دلیل بوده است ولی در واقع در شکل یا محتوا دچار اشکال بوده است؛ به همین جهت برهان فلسفی و استدلال منطقی محسوب نمی شود، در نتیجه یقین و علم نمی آورد و حداکثر برای مخاطب گمان آور است.

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۰:۵۱

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود