مگه خدا هم اهل بیت دارد ؟ پس چرا در ....

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مگه خدا هم اهل بیت دارد ؟ پس چرا در ....

12- ن، [عيون أخبار الرضا عليه السلام‏] الْحَافِظُ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ زَيْدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي قَالَ حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ مُوسَى قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي مُوسَى قَالَ حَدَّثَنِي أَخِي إِسْمَاعِيلُ عَنْ أَبِيهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ ع عَنِ النَّبِيِّ ص عَنْ جَبْرَئِيلَ ع عَنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ قَالَ :

مَنْ عَادَى أَوْلِيَائِي فَقَدْ بَارَزَنِي بِالْمُحَارَبَةِ وَ مَنْ حَارَبَ أهْلَ بَيْتِي فَقَدْ

حَلَّ عَلَيْهِ عَذَابِي وَ مَنْ تَوَلَّى غَيْرَهُمْ فَقَدْ حَلَّ عَلَيْهِ غَضَبِي وَ مَنْ أَعَزَّ

غَيْرَهُمْ فَقَدْ آذَانِي وَ مَنْ آذَانِي فَلَهُ النَّار

....امام حسین (ع) از پیامبر (ص) و او از جبرئیل و جبرئیل از خداوند متعال نقل می کند که فرمود :

هر کس با دوستان من دشمنی کند با من آشکارا به جنگ پرداخته است

و هر کس با اهل بیت من بجنگد غضب من شامل حالش خواهد شد

و هر کس ولایت غیر آنها را بپذیرد گرفتار غضب و خشم من خواهد شد

و هر کس در پی عزیز کردن و بزرگ کردن غیر آنها باشد مراد آزرده

و هر کس مر ا ( خداوند را ) بیازارد حقش آتش است

نکته

در این روایت خداوند از اهل بیت پیامبر (ص) به خاطر جایگاه ویژه آنها در نزدش به اهل بیت خودش تعبیر کرده است مانند تعبیر به بیتی ( خانه من )درباره کعبه و یا شهری ( ماه من ) درباره ماه رمضان

بحارالأنوار 27 205 باب 8- ما يجب من حفظ حرمة النبي (ص) به نقل از عیون الاخبار مرحوم صدوق

مجید;124888 نوشت:
در این روایت خداوند از اهل بیت پیامبر (ص) به خاطر جایگاه ویژه آنها در نزدش به اهل بیت خودش تعبیر کرده است مانند تعبیر به بیتی ( خانه من )درباره کعبه و یا شهری ( ماه من ) درباره ماه رمضان

سلام
به این نوع اضافه اضافه تشریفیه می گویند یعنی خداوند متعال با اضافه کردن خود به چیزی به آن شرافت می بخشد
موفق باشید

حامد;124969 نوشت:
سلام
به این نوع اضافه اضافه تشریفیه می گویند یعنی خداوند متعال با اضافه کردن خود به چیزی به آن شرافت می بخشد
موفق باشید

[="darkgreen"]
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ یصَلُّونَ عَلَى النَّبِی یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا«الأحزاب/56»

خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می‏فرستند ای کسانی که ایمان آورده‏اید بر او درود فرستید و به فرمانش بخوبی گردن نهید
[/]

سلام

در این آیه نیز منظور از یصلون درود نیست بلکه وصل است یعنی یصلون صلوات و صلاة در واقع از ریشه صلو به معنی درود نیست بلکه از ریشه وصل و به معنی اتصال دادن پیوند دادن و چسباندن است .

و بهمین ترتیب صلوات به معنی چسبیدن به اولیاء برای تقرب است .

و البته صلاة به معنی اتصال یافتن به باری تعالی میباشد .

بهلول;125074 نوشت:
در این آیه نیز منظور از یصلون درود نیست بلکه وصل است یعنی یصلون صلوات و صلاة در واقع از ریشه صلو به معنی درود نیست بلکه از ریشه وصل و به معنی اتصال دادن پیوند دادن و چسباندن است .

سلام
این مطلب به لحاظ ادبی صحیح نیست هرچند به لحاظ ظرافت معنایی خوب است
موفق باشید
موضوع قفل شده است