صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سیره تربیتی و معنوی آیت الله سید علی آقا طباطبایی

نوشته
    45
    حضور
    1 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    167

سیره تربیتی و معنوی آیت الله سید علی آقا طباطبایی

باسلام
    عرض خسته نباشید خواستم درمورد زیر چنانچه مقدورتان می باشد راهنمایی فرمایید

الف:چنانچه مطالبی درمورد کیفیت تربیت شاگردان ازجانب وی دراختیار دارید به بنده مبذول فرمایید.
    ب: اگرمطالبی دراختیارندارید حداقل منابعی رامعرفی فرمایید که پی گیری درانجا صورت گیرد.

ازبذل توجه پیشاپیش تشکر می گردد. موفق باشید.
    خدا ، انسان ، عشق این سه امانتی است که بردوش انسان سنگینی می کند.

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط ارشاد نمایش پست ها
    الف:چنانچه مطالبی درمورد کیفیت تربیت شاگردان ازجانب وی دراختیار دارید به بنده مبذول فرمایید. ب: اگرمطالبی دراختیارندارید حداقل منابعی رامعرفی فرمایید که پی گیری درانجا صورت گیرد.
    سلام
    می خواهید استادی کنید یا شاگردی ؟
    مطمئنا نمی خواهید استادی کنید وگرنه این سوال را اینجا مطرح نمی فرمودید
    اگر می خواهید شاگردی کنید باید بدانید که شاگردی در نزد اهل معرفت باید در تحت نظر استاد زنده باشد وقتی در تحت نظر استاد زنده قرار گرفتید از فیض عرفای مرحوم شده هم می توان بهره مند شد .
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 9

نوشته
    179
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    458

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    باید در تحت نظر استاد زنده باشد
    جناب حامد سلام باشید

مگر جناب قاضی مرده اند؟

7. صلوات ها 9

نوشته
    10,902
    حضور
    84 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40514

نقل قول نوشته اصلی توسط alisadra نمایش پست ها
    جناب حامد سلام باشید

مگر جناب قاضی مرده اند؟

با سلام
    میرزا علی آقا قاضی پس از سالها تدریس معارف بلند اسلامی و تربیت شاگردان الهی، در روز دوشنبه چهارم ماه ربیع المولود سال 1366 مطابق هفتم بهمن ماه در نجف اشرف وفات کرد و در وادی الاسلام نزد پدر خود دفن شد.
    مدت عمر شریف ایشان هشتاد و سه سال و دو ماه و بیست و یک روز بوده است.
    ایشان در سال های آخر عمر عطش و بی تابی، جسم و روحش را با هم می سوزاند و او مرتب آب می خواهد و می گوید:
    « در سینه ام آتش است ساکت نمی شود. »
    و دائم با خود تکرار می کند:
    گفت من مستسقی ام آبم کشد
    گر چه می دانم که هم آبم کشد

طبیبش به وی می گوید:
    « آقا من طبیب شما هستم، به شما می گویم در این ماه رمضان روزی 3-2 لیوان آب بخورید. »

و او که می داند این آب آن آتش را خاموش نمی کند تا آخر روزه هایش را کامل می گیرد و می گوید:
    « رها کن تا که چون ماهی گدازان غمش باشم »

لحظات احتضار سخت ترین لحظات برای زمین و زیباترین لحظات برای عارف است.
    آیت الله کشمیری می فرمودند:
    هنگام احتضار، خودش با اشاره به بدن خود می فرمود:
    « این دارد می رود. »

و هنگام غسل مشاهده شد که صورتش باز و لبانش خندان بود.
    باز آیت الله کشمیری فرمودند:
    « بعد از وفاتش خواستم بفهمم مقام ایشان چقدر است، در رؤیا دیدم از قبر آقای قاضی تا به آسمان نور کشیده شده است، فهمیدم خیلی مقام والایی دارد. »

سید عبدالحسین قاضی نوه ایشان جریان شب رحلت آقای قاضی را این طور بیان می کند:
    « ایشان مدتی بیمار بودند. یک شب به پدرم که در آن زمان 20 ساله بودند می گویند که امشب نخواب و بیدار باش. پدرم هم متوجه نمی شود که جریان چیست.
    ایشان نقل می کند که ساعتی از نیمه شب آقای قاضی او را صدا می زنند و رو به قبله دراز می کشند و می گویند من در حال مرگ هستم و به او سفارش می کنند که همسر و بچه های دیگرشان را بیدار نکند و تا صبح بالای سرشان بنشیند و قرآن بخواند.
    پدرم می گوید علی رغم این که اگر کسی بداند که پدش در حال مرگ است و هیچ نگوید، سخت است، اما من این موضوع را با کمال آرامش پذیرفتم و به کسی هیچ نگفتم و پیش او نشستم.
    آقای قاضی به من فرمودند که دارم راحت می شوم و این راحتی از طرف پاهایم شروع شده و به طرف بالا می آید. سپس فرمودند فقط قلبم درد می کند بعد فرمودند که رویم را بپوشان، من هم روی صورتشان را پوشاندم و ایشان از دنیا رفتند.
    من بدون هیچ دغدغه و اضطراب تا صبح پیش ایشان نشستم و قرآن خواندم تا آن که هنگام اذان صبح شد و خانواده آمدند و پرسیدند که جریان چیست و من هم گفتم که پدر فوت شده است و فریاد و سر و صدا از اهل خانه بلند شد و در آن لحظه تازه متوجه تصرف او شدم و فهمیدم چه اتفاقی افتاده است و از مرگ پدرم بسیار متأثر شدم. »

او که عمری با عشق و سر سپردگی به مولایش امام حسین علیه السلام سر کرده، غریب نیست اگر حضرتش، کریمانه، خود کسی را سراغش بفرستد تا کارهای دفن و کفن او را بجا آورد. آقا یحیی هرگز آقای قاضی را نمی شناخته ولی از طرف امام حسین علیه السلام در حالت خواب یا مکاشفه برای این امر مأموریت پیدا می کند و تمام کارهای کفن و دفن ایشان را انجام می دهد.
    آیت الله بهجت می فرمودند:
    « شب قبل از وفات آقای قاضی، کسی خواب دیده بود که تابوتی را می برند که رویش نوشته شده بود « توفی ولیّ الله » فردا دیدند آقای قاضی وفات کرده است. »

تناثر نجوم در رحلت ایشان
    مرحوم علامه آقا سید عبدالعزیز طباطبائی یزدی نقل نمود که از استادم مرحوم آیت الله العظمی خوئی شنیدم که فرمود:
    « در ایام وفات استاد اخلاق آقا سید علی قاضی تبریزی تناثر نجوم رخ داد و این به جهت رفعت مقام آن مرحوم بود.
    مرحوم طباطبائی یزدی نقل کرد که ما گفتیم: این اصلاً محال است که ستاره ها به خاطر کسی ریزش کنند و سقوط نمایند ولی استادمان آقای خوئی تأکید نمود، شما انکار کنید من که خودم این واقعه شگفت انگیز را با چشمان خود دیدم و نمی توانم چیزی را که در پیش من یقینی است، انکار نمایم. »

حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

9. صلوات ها 9

نوشته
    179
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    458

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
    میرزا علی آقا قاضی پس از سالها تدریس معارف بلند اسلامی و تربیت شاگردان الهی، در روز دوشنبه چهارم ماه ربیع المولود سال 1366 مطابق هفتم بهمن ماه در نجف اشرف وفات کرد و در وادی الاسلام نزد پدر خود دفن شد.
    سلام باشید

سوال بنده این نبود که اظهر من الشمس است وسوال کننده به این امر واقفند منظور اینکه ایشان نمرده اند وارتباط با ایشان هم برقراراست فقط باید شماره اش را بلد باشی

11. صلوات ها 7

نوشته
    10,902
    حضور
    84 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40514

سلام باشید

سوال بنده این نبود که اظهر من الشمس است وسوال کننده به این امر واقفند منظور اینکه ایشان نمرده اند وارتباط با ایشان هم برقراراست فقط باید شماره اش را بلد باشی

با سلام
    عزیز برادر سوال را متافیزیکی نکنید؟؟

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۰۴/۱۰ در ساعت ۰۲:۱۳
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

13. صلوات ها 6

*تسنیم* آنلاین نیست. همکار سابق افتخاری انجمن اخلاق و عرفان

علاقه
    خداوند.آسمان.امام حسین(علیه السلام).کتاب.
    نوشته
    268
    حضور
    4 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2442

سلام شما مي تونيد از كتاب عطش انتشارات شمس الشموس استفاده كنيد ،بسيار زيبا و فوق العاده از ايشان و زندگيشان و.... نوشته اند.التماس دعا

15. صلوات ها 8

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

جناب حامد سلام باشید مگر جناب قاضی مرده اند؟
    سلام
    به حسب وجود جسمانی بله و به حسب وجود روحانی خیر . اما هرچیزی حسابی دارد و حساب بهره مندی از ولایت بر مدار حیات جسمانی روحانی است . ولی زنده مصطلح مدار همه ارتباطات معنوی و ارتقائات است . عجب که این حقیقت در بحث تقلید فقه هم منعکس است و علمای شیعه تقلید ابتدایی از عالم مرده را جایز نمی دانند اما استمرار تقلید از او را با جواز مرجع زنده مجاز ی شمرند .
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

17. صلوات ها 5

نوشته
    179
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    458

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام به حسب وجود جسمانی بله و به حسب وجود روحانی خیر . اما هرچیزی حسابی دارد و حساب بهره مندی از ولایت بر مدار حیات جسمانی روحانی است . ولی زنده مصطلح مدار همه ارتباطات معنوی و ارتقائات است . عجب که این حقیقت در بحث تقلید فقه هم منعکس است و علمای شیعه تقلید ابتدایی از عالم مرده را جایز نمی دانند اما استمرار تقلید از او را با جواز مرجع زنده مجاز ی شمرند . موفق باشید
    ممنون دقیق فرمودید

19. صلوات ها 6

نوشته
    179
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    458

فقط برای اهلش صریح تر عنوان شده که جسم اولیاء وقدیسین غیر از جسم دیگران است درمراتب هستی ونکاتی دیگر که

بماند

درجواب ارشاد عرض شود که جنابش به نماز اول وقت بخصوص صبح عنایت داشتندو دنیا نداشت تاحتی برایچه های خودش دنیا بخواهد

چیزی که در جناب بهجت هم عینا می دیدی و سالها حتی خال صورت خود راندیده بود به فرموده جناب کشمیری فانی فی الله بود

جگرشیر نداری سفر عشق مرو(پشت لباس رزمنده ای نوشته شده بود)

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)