نماز خواندن در لباس مشکی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز خواندن در لباس مشکی

با عرض سلام

بعضی اوقات که شهادت ائمه است و دوست نداریم که لباس روشن بپوشیم...
خوب موقع نماز هم میشه و نمی تونیم لباس رو عوض کنیم...
می ریم مسجد واسه نماز ...
خوب با لباس مشکی نماز خوندن مکروهه درسته؟
خوب حالا خدا چه می نویسه تو پروندمون... از یه طرف می خواییم عزادار ائمه باشیم واز طرفی کاری مکروه انجام می گیره... خدا هر دو رو ثبت می کنه؟
ممنون

از من به شما نصیحت:

دنبال همسبتگی بین مستحبات نباشین
خود مستحبات گاهی با واجبات تناقض و تنافی دارن، هرجا مستحبی باعث ضربه به واجبات بشه،انجامش مساوی میشه با حروم

شما هم سبک سنگین کنین که کدومش مهم تره،اون رو انجام بدین

اینجا هم سوال مشابه داشتین:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=12783

بین صواب دعاها و سوره های قران هم تنافی هست ولی هرکدوم مفهومی داره،بعضی حدیثا رو راوی متوجه نشده یا توش اغراق شده، بین بعضی مستحبات و مکروهات تو نظر علما اختلافه

قران بخونین تا ایمان و عقایدتون صحیح باشه و با این چیزا سوال اعتقادی براتون درست نشه
چون اینا اصل و فرع اسلام نیستن،
جزئیات نامطمئن هستن

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
منم با منتقد موافقم
این سوالات بیش تر شما رو از چیز های مهم دین دور میکنه
دوست عزیز دین ما اونقدر چیزهای مهم داره که
این موضوعات توش گم میشه اگرچه اصلا پرسیدنشون اشکال نداره اما یه مسلمون باید دنبال یه طرح تازه از دین بگرده نه انقدر سطحی نگر باشه
از گستاخ بودنم عذر می خوام
امیدوارم دلگیر نشده باشید
راهنمایی
لزومی نداره برای نشان دادن ناراحتیتون حتما خوده سیاه رو بپوشی می تونید از رنگ سرمه ای یا رنگ های تیره استفاده کنید که سیاه نباشه
این طوری هم رنگ روشن نپوشیدید هم نمازتون مشکل نداره

عاشق حضرت فاطمه س;124384 نوشت:
بعضی اوقات که شهادت ائمه است و دوست نداریم که لباس روشن بپوشیم... خوب موقع نماز هم میشه و نمی تونیم لباس رو عوض کنیم... می ریم مسجد واسه نماز ... خوب با لباس مشکی نماز خوندن مکروهه درسته؟ خوب حالا خدا چه می نویسه تو پروندمون... از یه طرف می خواییم عزادار ائمه باشیم واز طرفی کاری مکروه انجام می گیره... خدا هر دو رو ثبت می کنه؟

با سلام

در مورد لباس مشگی این دو تایپک را مطالعه نمایید

http://www.askdin.com/showthread.php?t=1821

http://www.askdin.com/showthread.php?t=9768

ولی این که لباس سیاه شهادت با استحباب لباس روشن در نماز در تنافی باشد به راحتی قابل حل است

مثلا روایتی وارد شده است به طور عام که پوشیدن لباس روشن در نماز مستحب است
از طرفی روایتی داریم یا سنت بوده که در شهادت ائمه لباس سیاه بپوشیم
خب بزرگوار
ان عام به این خاص تخصیص می خورد که پوشیدن لباس سیاه در زمانهای عزاداری حتی هنگام نماز هم اشکال ندارد
چون این شهادت وجه برتری بر استحباب نماز دارد

با سلام به دوستان بزرگوار
البته کارشناس بزرگوار فقه پاسخ را مرقوم فرمودند اما جهت توضیح بیشتر عرض می شود:
شارع مقدس برخى البسه را مكروه دانسته و بر پرهيز از اعمالى در خصوص پوشش تأكيد كرده است. اما هر عامی ممکن است خاصی نیز داشته با شد و به اصطلاح تخصیص خورده باشد امام صادق (علیه السلام) مى‏فرمايد:
كَانَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و|آله) يَكرَهُ السَّوَادَ الَّا فِى ثَلاثَةَ، العِمَامَةَ وَالخُفَّ وَالكَسَاءَ. [1]
رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جز در عمامه و كفش و عبا، از رنگ سياه كراهت داشت.
استثناء مذکور فقط در موارد فوق نیست و گروهی از فقها حالت اقامۀ عزا برای معصومین را نیز داخل نموده اند یا از باب برخی از اخبار و یا به جهت تعظیم شعائر «وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوب».
آیت الله مکارم در این خصوص می فرمایند: پوشيدن لباس سياه و چرك و تنگ و لباسى كه نقش صورت دارد و باز بودن دكمه‏هاى لباس در نماز مكروه است. بهتر است در غير نماز هم از آن پرهيز شود، مگر پوشيدن لباس مشكى در عزاى معصومين عليهم السلام يا بستگان».[2]
همچنين از موارد زير نیز نهى شده كه كراهت را مى‏رساند:
پيراهن را زير شلوار كردن، به دست كردن انگشترىِ نقش دار، باز بودن دكمه‏هاى لباس، پوشيدن لباس كسى كه از نجاست پرهيز ندارد، پوشيدن لباس كثيف و چسبان و تنگ، در بر كردن لباس جوانان براى پيرمردان.[3]
در رساله حضرت امام خمينى (ره) در اين خصوص مى‏خوانيم:
چند چيز در لباس نمازگزار مكروه است و از آن جمله است: پوشيدن لباس سياه و چرك و تنگ و لباس شرابخوار و لباس كسى كه از نجاست پرهيز نمى‏كند و لباسى كه نقش صورت دارد و نيز باز بودن دكمه‏هاى لباس و دست كردن انگشترى كه نقش صورت دارد، مكروه مى‏باشد.[4]

[1] . . بحار الانوار، ج 83، ص 249.

[2] .رساله توضیح المسائل،مساله/174.

[3] . وسائل الشيعه، ج 3، ص 420- 425.

[4] . . همان، ص 317.

راوی سیره شهدا;124384 نوشت:
با عرض سلام

خوب حالا خدا چه می نویسه تو پروندمون... از یه طرف می خواییم عزادار ائمه باشیم واز طرفی کاری مکروه انجام می گیره... خدا هر دو رو ثبت می کنه؟
ممنون

بدان که خدا مقامش از انها خیلی خیلی بالاتر است و خالق همه ماست
اگربرای خدایت ارزش بالایی برخردارباشی میتوانی موقع نماز لباست را عوض کنی یا یک چیز سفیدی را مثل اباء یا چادر سفیدی را روی دوشت بیندازی و بدان که هر کاری باید موقع خودش انجام شود

راوی سیره شهدا;124384 نوشت:
با عرض سلام

ممنون

من فکر میکنم خدا مینویسه:
کراهت نمازش را به احترام حسین ع پاک میکنم!!!!

در ضمن نیت شما مهم است نه عمل شما! اگر نیت شما این است که نماز را با لباس سفید بخوانید اما شرایطش نیست خدا ثواب همان نیتتان را برایتان مینویسد!

روایتش رو شاید شنیده باشید که یک نفر به پیامبر گفت من هم میخواستم به مقام جنگیدن در کنار شما برسم پیامبر گفت اگر قصدت این بوده است تو هم مثل همان هایی هستی که در کنارما جنگیده اند

asad;254918 نوشت:
من فکر میکنم خدا مینویسه: کراهت نمازش را به احترام حسین ع پاک میکنم!!!!

خیلی قشنگ و صادقانه نوشتید
موضوع قفل شده است