صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13020

  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟
  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11124  آنچه در پیش رو دارید تذکاری در مورد ضرورت احیای سنت های حسنه است. امید آنکه خداوند به همه ی ما توفیق انجام وظیفه عنایت فرماید.
  دین اسلام بهترین دستورها را در جهت رشد و تعالی انسان در تمام ابعاد زندگی ارائه کرده است و پیامبر عظیم الشأن اسلام و ائمه ی معصومین علیهم السلام بهترین الگو و شاخص های عملی در اجرای دستورات شریعت بوده اند و راه و رسم آن ها همیشه فراروی مسلمانان بوده است.
  آن ها سنت های حسنه و گرانبهایی را پی ریزی کردند که هر یک به نوبه ی خود صفابخش کانون زندگی مسلمانان بود. امّا با گذر زمان و به تدریج، برخی از این سنت های راستین به وادی فراموشی سپرده شد و در سایه ی فراموشی هر یک از آن ها مشکلات بزرگی در زندگی مسلمانان نمایان گردید، و اینک خلأهای ناشی از عمل نکردن به این سنت ها در زندگی اجتماعی مسلمانان به صورت جدی مشهود است.
  از این رو بر هر مسلمانی به ویژه مبلغان شریعت اسلام و سربازان امام زمان (عج) لازم است تا در این راه تلاش نمایند و ضمن شناسایی کامل سنت های حسنه ی به یادگار مانده از رسول گرامی اسلام و ائمه ی معصومین علیهم السلام جامعه را در احیا و عمل کردن به آن ها ترغیب و تشویق نمایند.
  در همین راستا معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه ی علمیه ی قم واحدی را به نام مدیریت احیای سنت های حسنه تأسیس کرده تا با شناسایی و تبیین سنت های حسنه و بررسی راه های احیای آن ها در جامعه، سیستم های ارتباطاتی را در این جهت ترغیب نماید.
  این مدیریت از همه ی دلسوزان و علاقمندان به احیای فرهنگ و ارزش های دینی همکاری می طلبد و از راهنمائی ها و نظرات اهل فضل و روحانیت معظم استقبال می کند.
  در پایان به چند سنت حسنه که در شرایط امروز جامعه ی ما پرداختن و ترویج آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است اشاره می شود، امید آنکه مبلّغان ارجمند با تشویق و راهنمایی آحاد جامعه اسلامی آن ها را با سنت های ارزشمند اسلامی بیش از پیش آشنا نمایند.
  اجتماعی و اخلاقی

  1 ـ امر به معروف و نهی از منکر
  2 ـ تشکیل جلسات قرآئت قرآن، تفسیر و ذکر اهل بیت علیهم السلام با حدود آن
  3 ـ احداث اماکن عمومی مانند مسجد، مدرسه و ...
  4 ـ جلوگیری از اسراف
  5 ـ ساده زیستی و دوری از تجمل
  6 ـ قربانی کردن
  7 ـ عقیقه کردن
  8 ـ صدقات واجب و مستحب
  9 ـ وقف
  10 ـ قرض الحسنه
  11 ـ سقاخانه ها و ثواب سیراب کردن
  12 ـ رعایت حقوق دیگران
  13 ـ آئین همسرداری
  1/14 ـ ازدواج و ابعاد مختلف آن
  2/14 ـ پوشش و آرایش در اسلام
  15 ـ کمک به حل اختلافات
  16 ـ تجلیل از خانواده ی شهدا و ایثارگران
  17 ـ نام نیکو گذاشتن
  18 ـ افشای سلام
  19 ـ احترام به والدین
  20 ـ صله ی رحم
  21 ـ احترام به عالمان دینی
  22 ـ احترام به سادات
  23 ـ احترام به کودکان و پیران
  24 ـ حقوق همسایگان
  25 ـ اکرام به ایتام
  26 ـ عیادت مریض ها
  27 ـ اطعام طعام
  28 ـ اعانه بر خیر
  29 ـ وفای به عهد
  30 ـ امانتداری
  31 ـ ایثار و اخلاص
  32 ـ غسل جمعه
  عبادی

  33 ـ قرائت قرآن
  34 ـ حفظ قرآن کریم
  35 ـ دعا
  36 ـ توسل به اهل بیت علیهم السلام
  37 ـ زیارت قبور شهدا و اموات
  38 ـ آداب نماز
  39 ـ نماز شب
  40 ـ آداب نماز جماعت
  41 ـ نماز جمعه
  42 ـ غسل جمعه
  43 ـ زکات و خمس
  44 ـ اعتکاف
  45 ـ ترغیب به مقاومت در مقابل دشمن
  مدیریت احیای سنت های حسنه
  معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی
  حوزه ی علمیه ی قم

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,026
  حضور
  72 روز 22 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16212

  راهنما
  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟

  با سلام

  بی شک اسلام ناب محمدی بعنوان کامل ترین و جامع ترین دین، و مکتب اهل بیت (ع) بعنوان بی نقص و عیب ترین مکتب که پاسخگوی همۀ نیازها و سؤالات بشری در همۀ ساحت هاست، اگر بر هر گروه منصف جویای حقیقتی عرضه شود، صرفنظر از عوامل دیگر، تنها از لحاظ محتوائی، احکام و دستورات و برنامه های نظری و عملی مورد پسندترین و دلچسب ترین دینی است که علاوه بر جامعیت، پاسخگوی همۀ نیازهای بشری در هر دوره و عصری است و نیز با توجه به عدم تحریف و عدم قطع ارتباط با بن و ریشۀ خود از طریق اوصیاء و امامان معصوم (ع)، از نهایت وثاقت و اطمینان در رساندن بشریت به سرمنزل مقصود برخوردار است.

  لکن عوامل بسیار دیگری را می توان بعنوان راه ها و شیوه های ترویج دین اسلام، خصوصاً مکتب شیعه اثنی عشری برشمرد که به اقتضاء بحث، به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  1. ایجاد الگوهای موفق علمی و عملی مکتب تشیع: پس از پیروزی انقلاب، در این آزمون بزرگ، بهترین فرصت برای تبلیغ و ترویج، مکتب تشیع فراهم است، بایستی با برنامه ریزی دقیق، در این عرصۀ حیاتی، از همۀ امکانات و منابع اعم از منابع انسانی، مادی و معنوی بهره جسته و با تثبیت الگوهای علمی و عملی در نظام اسلامی تشیع، امکان انتقال آن را به سایر کشورها فراهم سازیم. کما اینکه نمونه های بسیار خوبی از ارزشهای متعالی دین، از قبیل عزم و اراده، استقلال طلبی و عزت منشی، تلاشهای علمی و عملی در مسیر خودکفائی در عرصه های مختلف علمی، اقتصادی و ... در طول این سالیان، در کشور صورت گرفته است.

  2. تربیت نیروهای متخصص، متعهد و دین شناس: وجود نیروی انسانی از بزرگترین سرمایه های هر کشور است که هم می تواند در حیطۀ داخلی و هم بین المللی تأثیر گذار باشد. وقتی جامعۀ ایران اسلامی واجد چنین سرمایه هایی چه در حوزۀ علم و دانش و چه در حوزه های عملیاتی باشد، (سرمایه هائی که علاوه بر این قابلیت ها در خصوص مسائل دینی، متعهد و تأثیرگذار باشند) و بعنوان یک کشور صادر در منطقه و حتی فرامنطقه ای فعال و پویا باشد می تواند مکتب مترقی و پویای تشیع را در سطح منطقه و حتی فرامنطقه ای بسط و گسترش دهد.

  اگر چه بعد از انقلاب اسلامی ایران، فراهم آمدن امکان تعلیم و تربیت، برای بسیاری از جویندگان شریعت اسلام و مکتب اهل بیت (ع) از طریق جذب طلاب خارجی و علاقمندان به مکتب اهل بیت فراهم آمده، و این فرصت بسیار خوب و مبارکی است که هزاران نفر از طلاب خارجی پس از تعلیم و تربیت و آشنائی با مکتب اهل بیت (ع) ان را بعنوان توشه ای ارزشمند به بلاد خود انتقال دهند.

  3. تقویت و بسط روح عمل به احکام و ارزشهای دینی: بدیهی است که در حیطۀ ترویج دین، آنچه بیش از گفتار و اندیشه و بیان عقیده می تواند بر طالبان و جویندگان حقیقت مؤثر افتد، روحیۀ عمل به احکام و دستورات و رفتار دینی است.

  متأسفانه آنگونه که از مسلمانان، چه در کشور عزیز خودمان و چه در کشورهای اسلامی انتظار می رود به روحیه رفتار دینی و اهتمام به عمل به دستورات ارزشمند دین و تعالیم امامان معصوم (ع) توجه چندانی نمی شود. و گاهاً از مسلمانان، چه در مسائل فردی و چه مسائل اجتماعی رفتارهائی صادر می شود که بزرگترین خدشه را در نگاه بینندگان، بر بدنۀ دین وارد می سازد، و این ضربه از سوی کسانیکه از یکطرف داعیه دار و مدعی دین اند و از طرفی رفتارشان پر خطا و در عمل، بی توجه به دستورات دینی و اخلاقی می باشند بسیار مهلک تر است.

  و در نقطۀ مقابل، یکی از مؤثرترین راهکارها برای ترویج دین، حتی در بین غیرمسلمانان، اهتمام مسلمانان به توجه و عمل به مسائل و دستورات دینی است پوشیده نیست که ساحت دین، سراسر دستورات اخلاقی و انسانی و توجه به حقوق فردی و اجتماعی مردم و موضوعات مختلف در خصوص سعادت و تکامل مادی و معنوی انسان و بشریت است.

  بدون شک، آنچه دین اسلام را در نگاه ملت های غیرمسلمان، حتی فرزندان و نسل های فعلی و بعدی خود امت اسلام، مظلوم و مهجور کند عمل و رفتار خود ماست و آنچه موجب بسط و گسترش آن شود نیز اهتمام و عمل و جدیت ما مسلمانان است.

  4. بالا بردن روحیۀ تعامل بین دولت و ملت ها با حفظ استقلال و احترام متقابل و پرهیز از تأثیر پذیری های منفی یا به حداقل رساندن این تأثیر.

  5. شناخت فرهنگ ها و مکاتب مختلف جهان، (نقاط ضعف، کاستی ها و بن بست ها)، بمنظور انتقال راهکارهای رفع نقاط ضعف وکاستی و خروج از بن بست ها با توجه به تعالیم ناب اسلام.

  6. شناخت و استخراج نقاط قوت، راهبردها، برنامه های تعالی بخش و نجات دهندۀ فرهنگ غنی اسلام و مکتب اهل بیت (ع) برای انتقال به دولت ها و ملت ها در جریان نشست ها و گفتگوهای دوطرفه دولتمردان و اندیشمندان.

  و ...

  عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارد که انشاءالله در فرصتی دیگر به آنها خواهیم پرداخت.

  احیاناً اگر دوستان مطلبی در این خصوص دارند می توانند اضافه کنند... امید آنکه بتوان به همت شما عزیزان، در این تایپیک، مجموعۀ خوبی از نظرات را در بارۀ راهکارهای بسط و ترویج دین اسلام، خصوصاً مکتب تشیع، جمع آوری نمود.

  با تشکر ...

  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  274
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1350  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  مؤثرترين راه‏ هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟  اندک اندک به هم شود بسیار
  دانه دانه است غله در انبار

  هر کس تک تک در حیطه خود مسلمان باشد یک امت واحد مبلغ به وجود می اید
  ایا الان وضع ما این چنین هست یا نه؟؟؟؟؟!!!!
  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۰۹/۰۷ در ساعت ۱۴:۴۳

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,026
  حضور
  72 روز 22 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16212

  راهنما شناخت و انجام تکالیف و وظائف، مؤثرترین گام برای ترویج اسلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط zahra نمایش پست ها

  اندک اندک به هم شود بسیار
  دانه دانه است غله در انبار

  هر کس تک تک در حیطه خود مسلمان باشد یک امت واحد مبلغ به وجود می اید
  ایا الان وضع ما این چنین هست یا نه؟؟؟؟؟!!!!

  با سلام

  نظام حقوقي اسلام نظامي تکليف گراست؛ به عنوان مثال در متون ديني وقتي صحبت از حقّ انسـانها مي شود بحث از حقوقي است که انسانهاي ديگر بر ما دارند و به عبارت ديگر مسئوليّتي که ما در قبال ديگران داريم. البته چون اين حقوق طرفيني است ما نيز اين حقوق را بر عهده ديگران داريم امّا بدليل همان بعد سازندگي و تربيت و هدايت که دين اسلام براي خود، قائل است در بيان به جنبه تکليف و وظيفه و مسئوليّت، توجّه بيشتري مي کند؛ لذا امام سجّاد- عليه السّلام- مي فرمايد:

  اِعلَم رَحَمَکَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَيکَ حُقوقاً مُحيطَهٌ بِکَ فِي کُلِّ حَرَکَهٍ تَحَرَّکتَها وَ سَکَنَهٍ سَکَنتَها اَو حالٍ حَلَّتها اَو مَنزِلَهٍ نَزَلتَها اَو جارِحَهٍ قَلَبتَها اَو ءَالَهٍ تَصَرَّفتَ فِيها فَاَکبَرِ حُقُوقُ اللهِ تَبارَکَ وَ تَعالي عَلَيکَ ما اَوجَبَ عَلَيکَ لِنَفسِهِ مِن حَقِّهِ الّذي هُوَ اصلُ الحُقوقِ.(خصال شیخ صدوق)

  بدان که خداي عزّوجلّ را بر تو حقوقي است که در هر جنبشي که از تو سر مي زند و هر آرامشي که داشته باشي و يا در هر حالي که باشي يا در هر منزلي که فرود آيي يا در هر عضوي که بگرداني يا در هر ابزاري که در آن تصرّف کني، آن حقوق اطراف تو را فرا گرفته است . بزرگترين حقّ خداي تبارک و تعالي همان است که براي خويش بر تو واجب کرده؛ همان حقّي که ريشه همه حقوق است.

  امام سجّاد-عليه السّلام- نمي فرمايد تو بر گردن ديگران حقّي داري که آنها بايد در مورد تو رعايت کنند بلکه مي فرمايد؛ حقوقي تو را احاطه کرده ؛ يعني حقوقي که ديگران بر گردن تو دارند و تو بايد از عهدۀ آنها برآيي. همانطور که ديديم اسلام ديني تکليف گراست و اصولاً دينداري بدون مسئوليّت پذيري و تعهّد معنايي ندارد.

  از اینرو اگر هر انسان مؤمن و موحدی، به وظائف و تکالیف و حقوقی که در قبال خدا، مردم و جامعه بر گردنش است واقف بوده و عمل کند، مؤثرترین گام ها را در مسیر ترویج و تبلیغ دین الهی اسلام و مکتب حقۀ تشیع برداشته است.

  موفق باشید ...


  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,477
  حضور
  221 روز 12 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122995  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟
  دفع آسیب ها و موانع برتر از سود رساندن است( سخنی عمقی و ریشه ای)
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  87 روز 1 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40466  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟  با سلام و تشکر
  به عنوان یک شیعه پیرو علی(ع) ! نمونه باشیم !در هر زمان و مکان

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۹/۰۸ در ساعت ۱۲:۲۳
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  تحصیل،تحقیق
  نوشته
  75
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  323  مؤثرترين راه‏هاي ترويج دين اسلام (شيعه) چيست؟


  بسم الله

  با سلام و آرزوی موفقیت

  اول : درست کردن و ایجاد فراغ

  با انجام واجبات و ترک مستحبات

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  590
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2889  بسم الله الرحمن الرحیم

  همیشه تبلیغ عملی از تبلیغ زبانی بسیار کارساز تر است .

  قبل از هر چیز باید شناخت و معرفت نسبت به مبانی تشیع داشته باشیم و سپس واقعا عامل به مذههب تشیع باشیم . تعارفات را هم کنار بگذاریم.

  البته این مطلب به این معنا نیست که از تبلیغ زبانی غافل شویم .نخیر بلکه باید هر چه بیشتر تلاش کنیم و واقعا هزینه کنیم چه از نظر اقتصادی و چه از ابعاد دیگر
  ویرایش توسط زمزم : ۱۳۸۹/۰۹/۰۸ در ساعت ۱۸:۵۶
  این بقیةالله التّی لا تخلوا من العترة الهادیة!!

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  تحصیل،تحقیق
  نوشته
  75
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  323  بسم الله

  با سلام و آرزوی موفقیت

  ظاهرا عقل گرایی مهم ترین و کاربردی ترین است . چرا که احکام عقلی را تمام انسانها - مسلمان ، موحد ، مشرک و بی دین - درک کرده می پذیرند .

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود