چه کسی از مسلمانان اولین بار در هنگام کشته شدن دو رکعت نماز خواند؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه کسی از مسلمانان اولین بار در هنگام کشته شدن دو رکعت نماز خواند؟

چه کسی از مسلمانان اولین بار در هنگام کشته شدند دو رکعت نماز خواند؟ چه کسی این کار را رسم کرد که موقع کشته شدن دو رکعت نماز می خوانند؟

با سلام
شرح کامل در
داستان رجيع آمده است میتوانیدآنجا مطالعه کنید
خبيب نخستين شهيدى است كه خواندن دو ركعت نماز را در هنگام قتل مرسوم كرد و اين سنت نيكو را براى هر اسير مسلمانى كه بخواهند او را به دار كشند يا به قتل رسانند به جاى نهاد.
چون خواستند او را به دار بياويزند سر به سوى آسمان كرده گفت:
«بار خدايا!ما رسالت پيامبر تو را به مردم رسانديم، تو نيز رفتار و پاداش مردم را نسبت‏به ما به اطلاع او برسان، خدايا تو مى‏دانى كه در گوشه و كنار اينجا كسى نيست كه سلام و درود مرا به پيغمبر تو برساند، پروردگارا تو خود اين كار را انجام ده و سلام مرا به آن بزرگوار برسان!»
آن گاه اشعارى سرود كه از آن جمله است اين چند بيت:

فلست ابالى حين اقتل مسلما
على اى جنب كان فى الله مصرعى
و ذلك فى ذات الاله و ان يشا
يبارك على اوصال شلو ممزع
و قد خيرونى الكفر و الموت دونه
و قد هملت عيناى من غير مجزع
فلست‏بمبد للعدو تخشعا
و لا جزعا، انى الى الله مرجعى
[اكنون كه اين افتخار نصيب من شده كه مسلمان و در حال تسليم كشته شوم باكى ندارم به كدام پهلو در راه خدا بر زمين افتم، و اينها در راه خشنودى و رضاى حق و خواسته او، بر اين گوشت و استخوانى كه مى‏خواهند تكه تكه كنند مبارك و فرخنده است.
اينان براى آزاد ساختنم، مرا ميان كفر(و آزادى، يا ايمان)و مرگ مخير كرده‏اند ولى نمى‏دانند كه مرگ در حال ايمان براى من گواراتر است و از اين پيشنهاد بى‏اختيار اشكم سرازير مى‏شود.
من چنان نيستم كه در برابر دشمن بى‏تابى و فروتنى حاكى از ذلت و خوارى نشان دهم با اينكه به طور قطع مى‏دانم كه بازگشتم به سوى خداى بزرگ است!]
آن گاه به سوى مردم مكه - كه جمعيت انبوهى را از مرد و زن و بزرگ و كوچك تشكيل مى‏دادند - رو كرده و آنها را با اين چند جمله نفرين كرد:

«اللهم احصهم عددا، و اقتلهم بددا، و لا تغادر منهم احدا»
[پروردگارا اين مردم را به شماره درآور(يعنى نابودى خود را در ايشان فرود آر كه عددشان اندك شده و به شماره در آيند)، و به صورت پراكنده نابودشان كن. و احدى از آنها را باقى مگذار.

موضوع قفل شده است