آیا استغفار کردن امامان(ع) با معصوم بودن آنها تعارض دارد!؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا استغفار کردن امامان(ع) با معصوم بودن آنها تعارض دارد!؟

[="MediumTurquoise"]جواب ها زیاد است برای این سوال اما به یکی از این جوابها دقت کنید:
[="Olive"][/]فیلسوف عالى قدر شیعه، مرحوم خواجه نصیر الدّین طوسى نیز در یکى از کتاب هاى خود پاسخ فوق را این طور توضیح مى دهد:
[/]
[="DarkOrange"]«هرگاه کسى مرتکب کار حرامى شود و یا امر واجبى را ترک کند معصیت کار است و باید توبه کند، این نوع گناه و توبه مربوط به افرادى عادّى و معمولى است.
[/]
[="Magenta"]ولى هرگاه امور مستحب را ترک کند و کارهاى مکروه را به جا آورد، این نیز نوعى گناه شمرده مى شود و باید از آن توبه نماید، این نوع گناه و توبه مربوط به افرادى است که از قسم اوّل از گناه معصومند.
[/]
[="SeaGreen"]گناهانى که در قرآن و روایات به برخى از انبیاى گذشته مانند آدم، موسى، یونس... نسبت داده شده از این نوع گناهان است نه از نوع اوّل و هرگاه کسى التفات به غیر خدا پیدا کند و با اشتغال به امور دنیا از توجّه به خدا آنى غافل شود، این نیز براى اهل حقیقت نوعى گناه به شمار مى آید و بایستى از آن توبه کند و از خداى براى آن طلب آمرزش نماید.
[/]
[="DarkOrange"]پیامبر اسلام و پیشوایان دین ما که در دعاها اقرار به گناهان خود کرده و از خدا آمرزش و بخشش خواسته اند، گناهان آنان از این نوع گناهان است، نه از نوع اوّل و دوم.» [/]

نماد مهر;122824 نوشت:
گناهانى که در قرآن و روایات به برخى از انبیاى گذشته مانند آدم، موسى، یونس... نسبت داده شده از این نوع گناهان است نه از نوع اوّل و هرگاه کسى التفات به غیر خدا پیدا کند و با اشتغال به امور دنیا از توجّه به خدا آنى غافل شود، این نیز براى اهل حقیقت نوعى گناه به شمار مى آید و بایستى از آن توبه کند و از خداى براى آن طلب آمرزش نماید.

سلام
ترک کار مستحب متعین و ارتکاب مکروه در مورد معصومین ع تصور ندارد مقام ایشان برتر از اینهاست . مقامات انبیاء و اولیا الهی چنان عظیم است که تصور ثواب و گناه آن برای ما حتی ممکن نیست مثلا پیامبر ص می فرماید :
گاهی غباری بر دلم می نشیند و من روزی هفتاد مرتبه بدین جهت استغفار می کنم
یا بزرگان می گویند اولیاء از اضطراب قلب استغفار می کنند و اضطراب قلب آنستکه وقایع و حوادث موجب تضعیف اطمینان درونی ایشان شود
موفق باشید
موضوع قفل شده است