آیه 33 و 34 سوره نجم درباره کیست؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیه 33 و 34 سوره نجم درباره کیست؟

سلام
تفسیر نمونه ذیل این آیه می گوید :
غالب مفسران براى آيات فوق شان نزولى نقل كرده‏اند ولى اين شان نزولها هماهنگ نيست آنچه بيشتر در ميان آنها معروف است دو شان نزول زير است:
1- اين آيات ناظر به ماجراى عثمان است، او اموال فراوانى داشت و از اموال خود انفاق مى‏كرد، يكى از بستگان او بنام" عبد اللَّه بن سعد" گفت:
اگر به اين وضع ادامه دهى چيزى براى تو باقى نمى‏ماند، عثمان گفت: من گناهانى دارم كه مى‏خواهم به اين وسيله رضا و عفو الهى را جلب كنم،" عبد اللَّه" گفت: اگر شتر سواريت را با جهازش به من دهى من تمام گناهانت را به گردن مى‏گيرم! عثمان چنين كرد، و بر اين قرارداد گواه گرفت، و بعد از آن از انفاق خوددارى كرد (آيات فوق نازل شد و اين كار را شديدا نكوهش كرد، و اين حقيقت را روشن ساخت كه هيچكس نمى‏تواند بار گناه ديگرى را بر دوش گيرد و نتيجه سعى و تلاش هر كس به خود او مى‏رسد) «1».
2- آيه در باره" وليد بن مغيره" است، او به سوى پيامبر ص آمد و به اسلام نزديك شد، بعضى از مشركان او را سرزنش كرده، گفتند: آئين بزرگان‏
(1) اين شان نزول را" طبرسى" در" مجمع البيان" آورده، و مفسران ديگر مانند" زمخشرى" در" كشاف" و" فخر رازى" در" تفسير كبير" نيز آورده‏اند،" طبرسى" بعد از نقل آن مى‏افزايد: اين شان نزول از ابن عباس و سدى و كلبى و جماعتى از مفسران نقل شده است.
ما را رها كردى، آنها را گمراه شمردى، و گمان كردى آنها در آتش دوزخند! او گفت: راستى من از عذاب خدا مى‏ترسم!، شخص سرزنش كننده گفت:
اگر چيزى از اموالت را به من دهى و به سوى شرك بازگردى من عذاب تو را بر گردن مى‏گيرم! وليد بن مغيره اين كار را كرد، ولى مالى را كه بنا بود بپردازد جز قسمت كمى از آن را نپرداخت! آيه فوق نازل شد و وليد را بر روى گرداندن از ايمان نكوهش كرد «1».
موفق باشید

گلبرگ;122592 نوشت:
این دو آیه درباره کسی است، او کسیت؟ داستانش را لطفا بنویسد

با سلام و درود:Gol:

در ادامه و تکمیل مطالب جناب حامد گفتنی است: در تفسیر مجمع البیان علاوه بر دو مورد یاد شده موارد ذیل نیز ذکر شده است:

1- از ديدگاه «سُدى» اين آيات در مورد «عاص بن وائل» فرود آمد، چرا كه او در پاره‏اى از كارها از راه و رسم آسمانى پيامبر پيروى مى‏كرد، نه در همه امور و صحنه‏هاى زندگى؛ از اين رو آيات مورد اشاره در سرزنش او و كسانى كه بخواهند آن گونه رفتار كنند فرود آمد.

2- و از ديدگاه «عطا» اين آيات در مورد مردى فرود آمد كه به خاندانش دستور داد تا زاد و توشه و وسايل سفر او را فراهم آورند، چرا كه مى‏خواهد به مدينه برود و با تشرف به حضور پيامبر ايمان آورد. مقدمات سفر او به وسيله خاندانش فراهم شد و او حركت كرد. در ميان راه يكى از دوستانش - كه شرك‏گرايى خيره‏سر و بازيگر و اصلاح ناپذير بود - به او برخورد كرد و از هدف سفرش پرسيد. او داستان خويش را باز گفت، امّا دوست فريبكار و حق‏ناپذير او را به باد نكوهش گرفت و سرانجام پيشنهاد كرد كه او وسايل سفر و زاد و توشه و مركب خود را بدهد و با خاطرى آسوده از پى كار خويش برود، چرا كه وى تعهد مى‏سپارد كه همه گناهان او را به دوش كشد! او پذيرفت و بر اين كار گواه گرفت و آن گاه اين آيات فرود آمد.

3- امّا از «محمد بن كعب» آورده‏اند كه اين آيات در مورد «ابوجهل» و نكوهش او فرود آمد؛ چرا كه او مى‏گفت: به خداى سوگند كه محمد(ص) چيزى جز اخلاق شايسته و راه و رسم بزرگ‏منشانه نياورده و جز به نيكى و والايى فرانمى‏خواند. و با اين وصف خودش به اسلام و پيامبر ايمان نياورد و اين آيات در نكوهش او فرود آمد، كه او سخن نيكى گفت، امّا خود اصلاح نپذيرفت و به شرك‏گرايى و خيره‏سر ى پاى فشرد و ايمان نياورد.

موفق باشید ...:Gol:

موضوع قفل شده است