حالت اقبال وادبار دل چیست؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

[=tahoma][=&quot]حال اقبال وادبار دو حالت معنوی است که مختص عرفان می باشد . اقبال قلب ، نشاط در عبادات است اما حال ادبار بی نشاطی در عبادات می باشد .یکی از کسانی که شمّه ای از اسرار الهی را یافته بود ، می گفت : من حال خوبی داشتم به طوری که در عبادات
، دارای نشاط می شدم . پس از چندی ، در یک لحظه ، این حالت را از دست دادم بسیار نگران شدم که چرا حالت نشاط در عبادات را ندارم ؟[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]شبی در عالم رویا ، ندایی به گوش من رسید که « گنجشکی در محضر خداوند عزوجل از تو شکایت کرد» .از خواب بیدار شدم در شگفتی فرو رفتم که چرا گنجشک ازمن شکایت کرده است ؟ اندیشیدم وبه خاطر آوردم که دو ، سه روز پیش از کوچه ای عبور می کردم ، بچه ها گنجشکی را گرفته بودند و باهم بازی می کردند و آن را به طرف یکدیگر پرتاب می کردند . من نگاهی به حیوان زبان بسته کردم اما ان را نجات ندادم وبا بی اعتناعی از آن گذشتم . گنجشک رفتار من را دید و از وضع خود و حالت من نزد خداوند شکایت نمود و در اثر آن نشاط از من سلب شد .[/][/]
[=tahoma][=&quot]اما به لطف الهی پس از مدتی ، از بیابانی عبور می کردم متوجه لانه گنجشکی در بالای درختی شدم ، ماری را دیدم که برای خوردن گنجشکی به آن سو می رفت . من چوبی را برداشتم و به مار زدم و آن را به پایین انداختم و کشتم . روز بعد آن حالت بی نشاطی از من کنار رفت و حالت نشاط قبل به من باز گشت.[/][/]
[=tahoma][=&quot]پس همۀ کارهای انسان در محضر خداوند متعال به حساب می آید .حال که چنین است ، پس غیبت ها ، تهمت ها ، نیش زبان ها و عیب جویی ها و.... با ما چه می کنند ؟ بی جهت نیست که حجاب به جان ما افتاده و عمری را سپری کردیم ، اما از هیچ جا خبر نداریم ! اوضاع عالََم ، حساب دارد .[/][/]

موضوع قفل شده است