جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعجاز علمي قران

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  تفسير قران،تربيت ديني،عرفان
  نوشته
  8
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  44

  اعجاز علمي قران
  زماني در شهر استراسبورگ فرانسه 25 نفر از دانشمندان علوم مختلف از دانشگاههاي امريكا و اروپا درباره شخصيتي به نام جعفر صادق(ع) به تحقيق پرداختند كه نشان مي داد منشاء بسياري از علوم امروزي از جمله سيستم گردش خون،حركت ملكول در جامدات، وجود ميليونها ميكروارگانيزم در بدن و ...در گفته هاي او موجود است و بر اين اساس شرح اين علوم را در كتابي با عنوان "مغز متفكر جهان شيعه " ارايه دادند . امام صادق (ع) تمام علوم خويش را برگرفته از قران و سنت معرفي مي كنند. و در اين كتاب آسماني آيات فراواني است كه برخي از آنها با پيشرفت علم نمايان گشته است همانند آيه : يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَن تَنفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانفُذُوا لَا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ" اى گروه جنيان و انسيان اگر مى‏توانيد از كرانه‏هاى آسمانها و زمين به بيرون رخنه كنيد پس رخنه كنيد [ولى] جز با [به دست آوردن] تسلطى رخنه نمى‏كنيد (۳۳) كه در آن امكان سفر انسان به فضا به شرط ايجاد نيرويي كه بر موانعي مثل جاذبه زمين غلبه كند بيان شده است. و يا آيه "قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِن جَعَلَ اللَّهُ عَلَيْكُمُ اللَّيْلَ سَرْمَدًا إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ مَنْ إِلَهٌ غَيْرُ اللَّهِ يَأْتِيكُم بِضِيَاء أَفَلَا تَسْمَعُونَ ﴿۷۱﴾ قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِن جَعَلَ اللَّهُ عَلَيْكُمُ النَّهَارَ سَرْمَدًا إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ مَنْ إِلَهٌ غَيْرُ اللَّهِ يَأْتِيكُم بِلَيْلٍ تَسْكُنُونَ فِيهِ أَفَلَا تُبْصِرُونَ
  بگو هان چه مى‏پنداريد اگر خدا تا روز رستاخيز شب را بر شما جاويد بدارد جز خداوند كدامين معبود براى شما روشنى مى‏آورد آيا نمى‏شنويد (۷۱)بگو هان چه مى‏پنداريد اگر خدا تا روز قيامت روز را بر شما جاويد بدارد جز خداوند كدامين معبود براى شما شبى مى‏آورد كه در آن آرام گيريد آيا نمى‏بينيد
  در آيه اول كه در مورد امتداد شب بيان شده، جمله "آيا نمي شنويد" و در آيه دوم در مورد امتداد روز، جمله آيا نمي بينيد بكار برده شده .نكته قابل توجه اين است كه در شب سرعت انتقال صوت بيشتر است در نتيجه شنيدن بعنوان عامل قويترادراك در شب مي تواند بكار رود. و اين ايده در ساخت تجهيزات ديد در شب بر مبناي امواج صوتي به جاي امواج نوري موثر است.
  در آيه: فَمَن يُرِدِ اللّهُ أَن يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلإِسْلاَمِ وَمَن يُرِدْ أَن يُضِلَّهُ يَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَيِّقًا حَرَجًا كَأَنَّمَا يَصَّعَّدُ فِي السَّمَاء كَذَلِكَ يَجْعَلُ اللّهُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ
  پس كسى را كه خدا بخواهد هدايت نمايد دلش را به پذيرش اسلام مى‏گشايد و هر كه را بخواهد گمراه كند سينه اش را سخت تنگ مى‏گرداند چنانكه گويى به زحمت در آسمان بالا مى‏رود اين گونه خدا پليدى را بر كسانى كه ايمان نمى‏آورند قرار مى‏دهد
  كه تشبيه بي ظرفيتي و تنگي سينه كسي كه گمراه شده به تنگي سينه هنگام صعود به بالاي جو نشان از واقعيت علمي است كه با صعود به ارتفاع ميزان اكسيژن جو كاهش مي يابد و سبب گرفتگي سينه و تنگي نفس مي گردد.

  بنده را نام خويشتن نبود هرچه ما را لقب دهند آنيم
  تنگ چشمان نظر به ميوه كنند ما تماشا كنان بستانيم

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  30
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  58  با سلام؛
  جناب محمد114 عزیز
  در ارتباط با مطالب انتهای پست شما(صعود به آسمان) نظر خود را بیان می‌کنم:
  سوره انعام آیه 125 : " فَمَن يُرِدِ اللّهُ أَن يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلإِسْلاَمِ وَمَن يُرِدْ أَن يُضِلَّهُ يَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَيِّقًا حَرَجًا كَأَنَّمَا يَصَّعَّدُ فِي السَّمَاء كَذَلِكَ يَجْعَلُ اللّهُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ "
  ترجمه فولادوند: " پس كسى را كه خدا بخواهد هدايت نمايد دلش را به پذيرش اسلام میگشايد و هر كه را بخواهد گمراه كند دلش را سخت تنگ میگرداند چنانكه گويى به زحمت در آسمان بالا میرود اين گونه خدا پليدى را بر كسانى كه ايمان نمیآورند قرار میدهد."


  دقت کنید که در این آیه تنگی سینه در مقابل گشادگی سینه یا همان شرح صدر آمده و این شرح صدر را مخصوصا در مورد پیامبر و در سوره انشراح (سوره 94 قرآن) نیز داریم. پس همان گونه که شرح صدر یک بیان استعاری است، به تبع آن تنگی سینه نیز استعاری می‌باشد. گشادگی و وسعت سینه یا همان شرح صدر، بنا به گفته همه مترجمین و مفسرین به معنای وسعت روح، بلندی فکر و گسترش افق عقل آدمی است بطوریکه به راحتی حق را پذیرا می‌شود. و در مقابل آن کسی که روح و فکر و عقل بلند و وسیع ندارد و تنگ نظر و کوته فکر است نمی‌تواند حرف حق را به راحتی بپذیرد. سختی پذیرش حق و حقیقت از طرف این شخص تشبیه شده به انجام کار سخت و در آنزمان غیر ممکنی مانند صعود به آسمان. این معنای اصلی و واقعی استعارات و تشبیهاتی است که در آیه مذکور بکار رفته است. اگر تنگی سینه در این آیه استعاره نیست، پس معنی گشادگی سینه و شرح صدر که در ابتدای آیه آمده چیست؟ دقت کنید در آیه بیان شده برای پذیرش اسلام سینه‌اش گشاده می‌شود. یعنی با وسعت و بلندی روح و عقل و فکرش میتواند حق را بپذیرد و تسلیم شود و راحتی این پذیرش را خدا برایش مهیا کرده. و در ادامه آیه، خلاف این امر برای کسی که سینه‌اش تنگ است و کوته فکر است بیان شده. یعنی پذیرش حق بقدری برایش مشکل است (حَرَج) که گویا می‌خواهد کار سختی مانند صعود به آسمان انجام دهد. و در واقع این آیه به مطلب علمی اشاره نکرده که بخواهد معجزه باشد یا نباشد.
  به نظر من اصرار بر معجزه علمی بودن این آیه مشکل بزرگی را بوجود می‌آورد. اگر فرض کنیم برداشت معتقدین به معجزه علمی درست است و بدون در نظر گرفتن محتوای کل آیه، تنگی سینه را به صعود در آسمان مرتبط کنیم با یک اشتباه علمی مواجه می‌شویم. به این معنا که کمبود اکسیژن در طبقات بالای جو درست است که تنفس را برای انسان مشکل می‌کند ولی با توجه به اینکه هوا رقیق می‌شود و فشار آن کاهش می‌یابد، اختلاف فشار داخل بدن با فشار محیط کم میشود و این باعث انبساط بدن انسان (درست بر خلاف تنگی و تحت فشار قرار گرفتن بدن) نسبت به موقعیتش بر روی سطح زمین می‌گردد و اگر همینطور صعود ادامه پیدا کند، منجر به انفجار و متلاشی شدن جسم می‌گردد. چون فشار داخل بدن از فشار محیط اطرافش بیشتر می‌شود.
  دقت کنید تنگی قفسه سینه در اثر فشار بیرونی، خیلی متفاوت است با تنگی نفس ناشی از کمبود اکسیژن.
  ویرایش توسط ارشمیدس : ۱۳۹۰/۰۴/۱۰ در ساعت ۱۷:۴۰

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود