جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا پيامبراسلام برده داري را رواج داد و با آن مبارزه نكرد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  27
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  29

  چرا پيامبراسلام برده داري را رواج داد و با آن مبارزه نكرد؟
  چرا پيامبراسلام برده داري را رواج داد و با آن مبارزه نكرد؟

  در حالي كه اگر از طرف پيامبر به بردگان مبلغي پرداخت ميشد .اونها ميتونستن كسب و كاري براي خودشون راه بندازن و ديگه برده نباشن.و زماني كه برده داري حرام اعلام ميشد كسي برده نميخريد وزماني كه در بازار تقضا نباشه عرضه از بين ميره ؟

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۰۳/۳۰ در ساعت ۰۱:۲۲
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تفسیر قرآن
  نوشته
  29
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  113  نقل قول نوشته اصلی توسط korosh_ra1400 نمایش پست ها
  چرا پيامبراسلام برده داري را رواج داد و با آن مبارزه نكرد؟

  در حالي كه اگر از طرف پيامبر به بردگان مبلغي پرداخت ميشد .اونها ميتونستن كسب و كاري براي خودشون راه بندازن و ديگه برده نباشن.و زماني كه برده داري حرام اعلام ميشد كسي برده نميخريد وزماني كه در بازار تقضا نباشه عرضه از بين ميره ؟
  نظريه اسلام درباره برده ‏ها!
  مى‏دانيم كه اسلام در محيطى ظاهر شد كه برده‏ها در سخت‏ترين شرايط زندگى مى‏كردند، در محيطى كه زنان آزاد حق حيات نداشته باشند و زنده به خاك سپرده شوند، پيداست كه با برده‏ها كه اصولًا جزء بشر محسوب نمى‏شدند چطور معامله مى‏شد.
  اسلام دست به اصلاحات وسيعى در مورد برده‏ها زد، كه در دنياى آن روز طرفدار نداشت، و اين اصلاح دامنه دار، جزئى از اصلاحات عميق و كلى اسلام در عموم شؤون زندگى انسان‏ها بود.
  برنامه اصلاحى اسلام در مورد برده‏ها شامل مواد زيادى بود كه مهم‏ترين آنها در اين‏جا، بطور اجمال بيان مى‏شود:
  ماده اوّل- اوّلين كارى كه اسلام براى سر و صورت دادن به وضع برده‏ها انجام داد اين بود كه آنها را در زمره اجتماع بشرى درآورد به اين ترتيب كه دامنه تكاليف و دستورات دينى راطورى توسعه داد كه آنها را هم به طور مساوى شامل شود و كليّه امتيازاتى را كه در ميان بشر بود، به جز «تقوا» و فضايل انسانى الغا كرد و حقّ طرح دعوا در محاكم را براى آنها، مانند ساير افراد قائل گرديد.
  ماده دوّم- دستورات زيادى براى رفق و مدارا با بردگان صادر كرد، تا آن‏جا كه آنها را در زندگى آقا، شريك و سهيم نمود.
  پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله مى‏فرمود: «كسى كه برادرش! زير دست او باشد از آنچه مى‏خورد به او بخوراند، و از آنچه مى‏پوشد به او بپوشاند، و زيادتر از توانايى به او تكليف نكند».
  على عليه السلام به غلام خود «قنبر» مى‏ فرمود: «من از خداى خود شرم دارم كه لباسى بهتر از تو بپوشم، زيرا رسول خدا صلى الله عليه و آله مى‏فرمود: از آنچه خودتان مى‏پوشيد بر آنها بپوشانيد و از آنچه خود مى‏خوريد به آنها بخورانيد».
  امام صادق عليه السلام مى‏ فرمايد: «هنگامى كه پدرم به غلامى دستورى مى‏داد ملاحظه مى‏كرد اگر كار سنگينى بود بسم اللَّه مى‏گفت و خودش وارد عمل مى‏شد و به او كمك مى‏ كرد» نظير اين بيانات فراوان است.
  ماده سوّم- اسلام برنامه وسيعى براى آزاد شدن بندگان تنظيم كرد كه طبق آن در مدّت كوتاهى تدريجاً از نعمت آزادى برخوردار شوند (بدون اين‏كه عكس العمل ناگوارى داشته باشد).
  از طرفى توصيه‏هاى فراوانى براى آزاد كردن بندگان نموده است. به حدّى كه پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله مى‏فرمود:
  «كسى كه بنده مسلمانى را آزاد كند خداوند به هر عضو، عضوى از بدن وى را از آتش دوزخ آزاد مى‏كند».
  اين روايت به عبارات مختلف مكرراً نقل شده است.
  و به طورى كه از مدارك موجود استفاده مى‏ شود نگهدارى بنده خوب و صالح را پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله عمل بدى مى‏شمرد، چنانچه وقتى يكى از غلامان او كار خوبى انجام داد، پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمود: «برو، آزادى، من خوش نمى‏دارم مردى از اهل بهشت را خدمتگزار خود سازم»!
  در كتاب «وسائل» بابى است كه از اخبار آن استفاده مى‏ شود: برده پس از هفت سال خدمت، خود به خود آزاد مى‏شود، چه صاحبش او را آزاد كند يا نه.
  علاوه بر اين بزرگان دين عملًا مردم را به آزاد كردن غلامان تشويق مى‏كردند، به طورى كه در حالات على عليه السلام نوشته‏اند: «هزار غلام از دسترنج خود آزاد كرده»!
  ***
  و براى تكميل اين منظور مقرّراتى در اسلام وضع شده كه اگر كسى راضى به آزاد كردن بى‏ قيد و شرطبنده خود نشود، بتواند طبق آن با شرايط مناسبى او را آزاد سازد، مثلًا در فقه اسلامى دو نوع آزاد كردن مشروط، به نام «تدبير» و «مكاتبه» ديده مى‏شود كه احكام مفصّلى دارد.
  «تدبير» عبارت از اين است كه آقا؛ بنده خود را مشروط به وفات خود آزاد مى‏كند و پس از مرگ او بلافاصله آزاد مى‏گردد و «مكاتبه» عبارت از اين است كه او را مشروط به پرداختن مبلغى (كه معمولًا از قيمت او كمتر خواهد بود يا مساوى) آزاد مى‏نمايد، قابل توجّه اين‏كه اگر بنده از پرداختن مبلغ مزبور عاجز شود بايد حاكم اسلام او را از بيت المال از سهم زكات آزاد كند.
  اين مقرّرات همه حاكى از علاقه شديد قانون‏گذار و شارع مقدّس اسلام به آزادى برده‏ هاست.
  ***
  از طرف ديگر، در كتب فقه اسلامى موارد بسيار زيادى ديده مى‏شود كه بنده‏ ها، خود به خود يا به الزام و اجبار از طرف آقا، آزاد مى‏گردند:
  اوّل: آزادى خود به خود: در موارد زير بنده خود به خود آزاد مى‏شود.
  1- اگر كسى قسمتى از بنده خود را آزاد كند، به بقيّه سرايت كرده و تمام آن آزاد مى‏شود، اين موضوع مى‏رساند كه آزادى بنده‏ها به بهانه ‏هاى كوچكى در اسلام صورت مى‏گيرد!
  2- اگر مردى مالك پدر، يا مادر، يا اجداد، يا فرزندان، يا عمو و عمه، يا دايى و خاله، يا برادر و خواهر، يا برادرزاده و خواهرزاده خود شد، بلافاصله آزاد مى‏شوند.
  3- هر گاه بنده‏اى، نابينا شود يا زمين گير گردد حق مالكيّت آقا از وى سلب مى‏گردد، و احتياجات او بايد از بيت المال تأمين شود.
  4- هر گاه بنده‏ اى قبل از آقاى خود در دارالحرب، اسلام اختيار كند آزاد مى‏شود.
  5- هر گاه مولى گوش و بينى بنده خود را قطع كند؛ فوراً آزاد مى‏گردد.
  6- هر گاه مولى و آقا از كنيز خود صاحب فرزند شود، حق فروش از او سلب مى‏گردد و بايد او را نگاه دارد تا از سهم ارث فرزند خود آزاد شود. بديهى است اين موضوع وسيله آزادى عدّه زيادى از بردگان را فراهم مى‏سازد.
  7- اگر يكى از پدر و مادر آزاد باشد و ديگرى برده فرزند آنها حتماً آزاد خواهد بود.
  دوّم: آزاد كردن اجبارى: در موارد زيادى مسلمان مكلّف است بنده‏هايى را آزاد كند كه «نذر» و «كفّاره روزه» و «كفّاره قتل» را به عنوان نمونه مى‏توان نام برد.
  با در نظر گرفتن اين برنامه وسيع و توجّه و اهتمام زيادى كه قوانين اسلام به اين موضوع داده، وسيله آزادى تدريجى برده‏هاى موجود و در نتيجه آزادى نسل آينده و فرزندان آنها؛ به خوبى فراهم مى‏گردد.
  ***
  اين‏كه بعضى مى‏گويند: چرا اسلام طبق يك فرمان عمومى و قطعى حكم به آزادى تمام بنده‏ها نكرد، يك‏ فكر خام و ناپخته‏ ايست كه حاكى از عدم تجربه در امور اجتماعى است؛ زيرا با در نظر گرفتن توسعه و رواج كامل بردگى در آن روز و سر و كار غالب مردم با خريد و فروش بنده‏ها، برده‏ها در صورت آزادى ناگهانى به صورت يك جمعيّت بيكار و بى‏پناه در مى‏آمدند، پر واضح است كه چنين حكمى هرگز قابل اجرا نبود.
  برای اطلاع بیشتر رجوع کنید به کتاب «اسلام و آزادى بردگان » نوشته حضرت آیت الله مکارم شیرازی.


 6. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فلسفه
  نوشته
  1,330
  حضور
  36 روز 22 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  85
  صلوات
  3306  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  سلام
  ضمن شکر از یادآوری تاپیکهای قبلی
  تاپیک:
  ازدواج با زنان شوهر دار اسیر شده

  هم از جمله مباحث گذشته است
  بر روی هرکدام کلیک کنید
  ویرایش توسط متحیر : ۱۳۹۱/۰۲/۱۰ در ساعت ۰۵:۵۹
  ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
  تا راهرو نباشی کی صاحب خبر شوی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود