طواف دور خانه ي كه از سنگ است بت پرستي نيست؟

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طواف دور خانه ي كه از سنگ است بت پرستي نيست؟

طواف دور خانه اي كه از سنگ است بت پرستي نيست؟

korosh_ra1400;121157 نوشت:

سلام
1-حج از فرامین قطعی الهی است و معنا ندارد خداوند به چیزی امر کند که خلاف پرستش و یگانگی اوست
2-دیگر اینکه هیچکس در معنای پرستش گشتن دور چیزی را لحاظ نکرده است که گشتن دور کعبه پرستش آن باشد
3-حتی نماز و سجده به سوی کعبه هم پرستش کعبه نیست بلکه خضوع و خشوع برای خدا به جهت و سمت آنست چه اینکه این خضوع و خشوع بدنی به هر حال باید به یک سمتی باشد و خداوند مقرر فرمود که به سمت کعبه که اولین خاستگاه خشکی است باشد تا نمادی از توجه همه حقایق به تجلی اول و اعظم خدای متعال یا همان قبله باطنی باشد
موفق باشید

سلام
اشتباه نکنید
اولا جنبه ی سنجش هرکاری به نیت آنست
ثانیا شما اگه حج را بت پرستی بدونید پس نماز و نگاه کردن به تکه ای خاک(مهر) و خواندن آیات الهی راهم باید کفر بدونید!
اصولا اعمالی که خدا برای ما تعیین کرده اند جهت حفظ ما در دنیا و آخرت از هر خطر و آسیبی است اعمالی مثل نماز و وضو تا کنون مورد مطالعه قرار گرفته اند و برخی خواصشان مثل پاکسازی بارهای الکتریکی اضافی از بدن و جلو گیری از مشکلات روانی کشف شده است و احتمالهایی در مورد همین خواص در مورد اعمال حج هم داده شده است
و بدونید حلالهاو حرام های خدا جای شک نداره اما تحقیق در موردشون جایزه
اگه شما حتی بوسیدن قرآن را هم با نیتی اشتباه انجام دهید همان هم کفر است!
پس نیتتان را درست باید بکنید:ok:

با سلام و عرض ادب
دوست عزیز خداوند متعال احكام و مقررات ديني را از روي مصلحتها و حكمتها تشريع فرموده است، ولي بسياري از اين مصلحتها بر ما پوشيده است؛ مثلاً ما نمي‏دانيم كه چرا بايد«هفت بار» به دور خانه كعبه بگرديم.
همچنين است علت شمار ركعتهاي نمازها و صدها حكم ديگر كه حكمت آن بر ما روشن نيست ولي لازم نيست ما از اين مصلحتها آگاه باشيم؛ زيرا وقتي ايمان داريم كه خداوند متعال كاري را بدون حكمت و مصلحت واجب نمي‏كند و دستورهاي ديني همه دراي مصلحت است، بر ماست كه با بكار بستن اين دستورها نتيجه مطلوب را به دست آوريم خواه از اين مصالح آگاه باشيم يا نه. اما اين كه طواف گونه‏اي بت پرستي است يا نه، بايد گفت، بت پرستي به معناي پرستش غير خداوند به عنوان«الوهيت» است.

خداوند به ما دستور داده است كه دور اين خانه طواف كنيم و آن را گرامي بداريم و ما در اين كار از خداوند فرمان مي‏بريم و او را مي‏پرستيم و براي كعبه هيچ جنبه «الوهيتي» قائل نيستيم و عبادت و پرستش را ويژه خداوند مي‏دانيم. همچنين است زيارت مرقد امامان معصوم«عليهم السلام» كه ما در اين كار مرقدها يا صاحبان آنها را نمي‏پرستيم، بلكه با زيارت اين مرقدهاي پاك و گرامي داشتن آنها، به خداوند تقرب مي‏جوييم و از او فرمان مي‏بريم.
.

سلام
سوالی کوتاه و جوابی طولانی!
شاید کاملترین جواب به سوال شما کتاب صهبای حج از آیه الله جوادی آملی باشه. ایشون در بیش از 600 صفحه به بیان تفصیلی ظاهر و باطن مناسک حج پرداختند.
خلاصه ای کاملا موجز از کتاب به شرح ذیله:
خلاصه کتاب صهبای حج آیت الله جوادی آملی 1
خلاصه کتاب صهبای حج آیت الله جوادی آملی
2
صفحه 317 از همین کتاب:
"هر عبادتی را بطن و سری است؛ زیرا اولا عبادت از اموری است که خدای سبحان در کتاب خویش که بیان همه چیز است از ان سخن گفته است و ثانیا کتاب خدا را ظاهری است و باطنی: «ان لکتاب الله ظاهرا و باطنا...» (بحار، ج89، ص 90)

[="Blue"]
بسم الله الرحمن الرحیم

دوست گرامی جناب

با تشکر ازپاسخ کارشناسهای عزیز

پیشنهادی خدمت دوستمان جنابkorosh_ra1400 دارم

پاسخ ها ی کارشناسان جامع میباشد [="Red"]اما بنظر حقیر پاسخ به این سوال بنا به هر مذهب و فرقه ای متفاوت میباشد[/]
شما دوست خوبمان بگویید بنا به چه کیشی این سوال را مطرح نمودید تا بتوانیم عقلانی بحث نماییم.زیرا اگر فرض بر آن گذاریم که شبهه ای از جانب غیر شیعه بر شما وارد شده باشد. پاسخ کفایت میکند در غیر اینصورت کیش و مذهب را اعلام کنید

حقیرنیز پاسخ شما را با استدلال مورد پذیرش کیش شما خواهم داد.
مع السلام علی من التبع الهدی[/]

با سلام

اولا جای تشکر و قدردانی داشت مشارکت دوستان با جواب های متفاوت

ثانیا بنده هم مطلبی عرض کنم خدمت دوستان که:

هر لفظی بار معنایی خاص به خود را دارد و هر عبارت لفظ و دینی در برگیرنده معناهایی است که باید بدانها دقت کرد

مثلا لفظ بت پرستی به عبادتی وضع شده است که تبعات خاص به خود را دارد و در برگیرنده اعتقاداتی است

نمی شود که به هر کسی که روبروی سنگی نشسته است و یا سنکی را در جلوی خود قرار داده است لفظ بت پرست را اطلاق کرد

همچنان که نمی شود به کسی که خم و راست می شود و اعمالی شبیه رکوع و سجده در می اورد

به او بگویم ایشان نماز می خوانند چون نماز خواندن تنها خم و راست شدن که نیست، هزار اعتقاد و نیت پشت سر دارد

ادامه دارد....

باز سلام

بت پرستی اعتقادی بود در گذشته و شامل اعمال و عباداتی خاصی بود

هر کسی در با ان نیت و با ان اعتقاد و با ان روش سنگی را عبادت کند به ایشان می شود لفظ بت پرست را اطلاق کرد

حال یکی از اعمال مسلمین شبیه کار بت پرستان شده است باید گفته شود که ایشان هم بت پرست هستند ؟؟

این طرز فکر و نگاه عاقلانه است که از کوچک ترین شباهت برترین اعتقادات را زیرسوال ببریم ؟؟؟

اعمال مسلمین گرد خانه خدا پشتوانه عقلی دارد

و از اعتقادات خاصی سرچشمه می گیرد که از زمین تا اسمان فرق دارد با اعتقادات بت پرستان دارد

الغرض که:

-- با اندک شباهت بین دو اعتقاد متفاوت نمی شود حکم واحدی بین ان دو اعتقاد صادر کرد

-- باید که هر کدام از اعتقادات را جدا گانه بررسی کرد و نیت و اعمال و اعتقادات انها را سنجید

عمار;121205 نوشت:
با سلام و عرض ادب
دوست عزیز خداوند متعال احكام و مقررات ديني را از روي مصلحتها و حكمتها تشريع فرموده است، ولي بسياري از اين مصلحتها بر ما پوشيده است؛ مثلاً ما نمي‏دانيم كه چرا بايد«هفت بار» به دور خانه كعبه بگرديم.

.

با سلام
و تشکر از طاهای عزیز
بنده یک مطلبی بخاطرم رسید که عنوان میکنم !
در این زمینه در احادیث داریم که زمانی که خداوند متعال خواست توبه آدم (ع) را بپذیرد جبرئیل را به او نازل کرد و جبرئیل تمام مناسک حج را یک به یک به ایشان آموزش داد و حضرت آدم(ع) هم انجام می داد در این حدیث هست که در چند جمره آدم(ع) ابلیس را دید که به او می گوید چه کار داری می کنی؟
که در هر دفعه جبرئیل به ایشان امر کرد که 7 سنگ به او بزن و با هر بار سنگ زدن تکبیر بگو و شیطان در هر سری پس از اصابت 7 سنگ دور شد و بعد جبرئیل به او گفت که دیگر شیطان را نخواهی دید و بعد از آن هم به او امر کرد که در مراحل بعدی 7 بار طواف کند1
اما اینکه چرا 7 بار بوده ما به مطلبی دست نیافتیم

1-علل‏الشرائع ج : 2

من تا به حال هر سوالي تو اين سايت مطرح كردم اولين جوابي كه از طرف مديران سايت دريافت كردم اين بوده كه دليل اين امر بر ما پوشيده است چون خدا گفته ما انجام ميديم.اين پاسخ توجيه كننده نيست.
شما زرتشتيان رو به دليل طواف آتش آتش پرست ميدونيد.زرتشتيان هر چي ميگن با با ما آتش رو نميپرستيم اون مارو به ياد خدا ميندازه قبول نميكنيد.ولي به خودتون كه ميرسه ميگيد نيت بايد خالص باشه به نظر شما اين يه مغلطه نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

korosh_ra1400;121931 نوشت:
من تا به حال هر سوالي تو اين سايت مطرح كردم اولين جوابي كه از طرف مديران سايت دريافت كردم اين بوده كه دليل اين امر بر ما پوشيده است چون خدا گفته ما انجام ميديم.اين پاسخ توجيه كننده نيست.
شما زرتشتيان رو به دليل طواف آتش آتش پرست ميدونيد.زرتشتيان هر چي ميگن با با ما آتش رو نميپرستيم اون مارو به ياد خدا ميندازه قبول نميكنيد.ولي به خودتون كه ميرسه ميگيد نيت بايد خالص باشه به نظر شما اين يه مغلطه نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام
گویا مرغ شما یک پاه دارد !!؟
کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود حاجی احرام دگر بند ببین راه کجا است
مهمترین تفاوت طواف و بت پرستی
( آتش پرستی) آن است که کعبه برای مؤمنان «نشان از بی نشان» است و خدا پرستان با سفر به آن دیار دلبستگی و وابستگی به دنیا را در خود نادیده می گیرند که به عبادت خدا بیشتر و نزدیکتر بپردازند.
در حقیقت کعبه وسیله است و نگاه به آن نگاه به نشانه برای سیر معنوی است که در اصطلاح به آن «نگاه آلی» می شود.
اما بت پرستان به بت «نگاه استقلالی» دارند و همان سنگ و
آتشوچوب را که نفع رسان و ضرر رسان نیست می پرستند و این نهایت بی برهانی و بی منطقی است «قال افتعبدون من دون الله ما لاینفعکم شیئا ولا یضرکم...» (انبیاء، آیه 66).
همچنین رمی جمرات، نماد دور راندن شیطان است.

شما برو ببین اول اجازه میدهند به آتش زرتشتیان دست بزنید بعد بیا تا با هم صحبت کنیم !!
که منظور از
طواف کعبه و آتش پرستی زرتشتیان چیست!!

سلام.
کعبه آن سنگ نشانی است،که ره گم نشود....
بنده ای از خاک،قلبی از نور،دلی پر امید،گام هایی استوار،دست هایی رو به آسمان
سیاه وسفید،پیر وجوان،عرب و عجم؛لبیک گویان گرد خانه ای از سنگ
و به قول شاعر:"و خدایی که در این نزدیکی است...."
خداوند-پرستش-کعبه-سنگ-گرد چه می گردیم سنگ یا خدای سنگ؟؟؟

ما در طواف کعبه،سنگ و گل رو نمیپرستیم،زیرا از سنگ و گل کوچکترین نفع وضرری نمیبینیم.
اگر این اعمال رو با اعتقاد به این که سنگ و گل،مبدا آثار خدایی هستند،انجام می دادیم در ردیف بت پرستان قرار می گرفتیم.
ولی برای مسلمانان طواف کعبه یک نوع احترام وارزش گذاشتن،پذیرش دعوت ولبیک به فرمان اوست که به طواف و عبادت در این مکان فرمان داده.

یک مسلمان در در مقابل خانه کعبه برای سنگ و چوب سجده نمیکنه،بلکه برای خداوند بزرگ که به ساختن کعبه برای عبادت فرمان داده سجده میکنه و تنها خدا رو عبادت میکنه نه سنگ وچوب رو.

من تا به حال هر سوالي تو اين سايت مطرح كردم اولين جوابي كه از طرف مديران سايت دريافت كردم اين بوده كه دليل اين امر بر ما پوشيده است چون خدا گفته ما انجام ميديم.اين پاسخ توجيه كننده نيست. شما زرتشتيان رو به دليل طواف آتش آتش پرست ميدونيد.زرتشتيان هر چي ميگن با با ما آتش رو نميپرستيم اون مارو به ياد خدا ميندازه قبول نميكنيد.ولي به خودتون كه ميرسه ميگيد نيت بايد خالص باشه به نظر شما اين يه مغلطه نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام

بزرگوار این که ما در مورد حکام الهی چنین می گوییم بدان خاطر است که دین اسلام را از طریق دلایل عقلی و نقلی به اثبات می رسانیم

و به اندازه کافی دلیل و برهان بر وجود خداوند و رسیدن احکام و قوانین ایشان از طرف خداوند برای انسانها وجود دارد
و ما با اتکا به این دلایل و براهین این چنین می گوییم

دین اسلام و نبوت و قران و امامت وحیانی بودن قوانین الهی را با دلیل و برهان به اثبات می رسانیم و سپس در مورد سوالاتی از این دست این چنین به حضرت عالی جواب می دهیم

از طرفی در کدامین منابع و معارف دین اسلام دریافت کرده اید که به چوب و سنگ و ........ارزش استقلالی داده باشد و عبادت چوب و سنک و احترام به ان را ارزش شمارند؟؟؟

ولی منابع ومعارف شما پر است از اتش پرستی و احترام به اتش و..... به این تایپک ها که جناب رضای عزیز زحمت ان را کشیده اند دقتی بیندازید

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10427

بزرگوار نمی شود که بدون دلیل و برهان هر مطلبی را با مطلب دیگر صرفا به خاطر شباهت قیاس کرد
در منابع اسلامی کجا به چوب و سنک و ...احترام قایل شده است و ان را ارزش می داند ؟؟

اندکی درنک و تامل فرمایید

[="Green"]بسم الله الرحمن الرحیم

جناب korosh_ra1400

[="Magenta"]بنده به زبان شیرین شکر شکن قندی پارسی از شما پرسیدم شما چه کیشی دارید تا بتونیم با اسناد مورد قبول شما پاسخ بدهیم.[/]

در ضمن اینطور پرسش ها بسیار ایراد داره

نامی از زردشتیان بردید

[="Magenta"]http://www.askdin.com/showthread.php?t=10737&page=44[/]

بنده در این تاپیک با موبدیار مهران غیبی درحال مناظره هستم

[="Red"]بروید ببینید اگر چیزی داشتند حتما سنگشان را به سینه بزنید[/]

[="DarkOrange"]پیش از هر چیز شما بفرمایید بنا به چه اعتقاد و کیشی این سوال را مطرح نمودید تا طبق همان پاسخگو باشیم[/]

مع السلام علی من التبع الهدی
[/]

بابا مسلمونا منم يه بچه مسلمونم يه سوال پرسيدم از سره كنج كاوي چرا از كوچيك و بزرگتون اين طور برخورد ميكنين چرا بي احترامي ميكنيد چرا كنايه ميزنيد .
اين تذهبون

[=arial]
korosh_ra1400;122023 نوشت:
بابا مسلمونا منم يه بچه مسلمونم يه سوال پرسيدم از سره كنج كاوي چرا از كوچيك و بزرگتون اين طور برخورد ميكنين چرا بي احترامي ميكنيد چرا كنايه ميزنيد . اين تذهبون

با سلام

می تونم بپرسم چه برخورد بدی با شما شده است؟؟؟

چه کسی بی احترامی کرده؟؟؟

شما سوال پرسیده اید و کارشناسان وکاربران جواب داده اند و یا سوال پرسیده اند؟؟؟

خب شما هم جواب سوالهایشان را بدهید تا بحث ادامه داشته باشد

بنده که در جواب ها بی احترامی نیافتم !!!!!

فکر نمی کنید این مطالب شما توهین است ؟!!؟؟!؟!؟!

http://www.askdin.com/showpost.php?p=122016&postcount=7

http://www.askdin.com/showpost.php?p=122020&postcount=8

[="blue"]

korosh_ra1400;122023 نوشت:
اين تذهبون

بسم الله الرحمن الرحیم

کوروش گرامی

بنده الان اداره هستم تا حدود ساعت 1 وسپس به منزل میروم

نقل قول:
ولي به خودتون كه ميرسه ميگيد نيت بايد خالص باشه به نظر شما اين يه مغلطه نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست خوبمان بهتر است به کلام خودتان نیز توجه کنید وبعد ایراد از دیگران بگیرید

حقیر نیز بارها عرض کردم بنا به چه کیش و آیینی به شما پاسخ دهم نگفتم شما مسلمان هستید یا نه

مع السلام علی من التبع الهدی
[/]

سلامkorosh_ra1400
من فکر نمیکنم کسی بی احترامی کرده باشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
به نظر من سوال شما اصلا اشتباه نیست چون خودمم از راه همین سوالها و تحقیقها دینم را دارم
نمیگم نامسلمان بودم نه ولی بعضی مسلمانی ها وقتی هرچیزی را اجبار ببینی و هر کاری را, مثلا نماز ,با کسالت بخونی ارزشی نداره لااقل تود ذهن خود طرف
از یک زمانی (حدود4سال پیش)تصمیم گرفتم از نو دینمو انتخاب کنم رفتم گشتم و به هیچ چیز غیر از علم اسلام نرسیدم
میگم علم اسلام چون خدا کامل ترین برنامه ی زندگی را در غالب اسلام در اختیار مردم گذاشت برنامه ای که هر گوشه اش را که ببینی و بسنجی جز حکمت و تدبیروعلم الهی نمی بینی
حکمتهایی که شاید ساده ترینشو توی احکام طهارت و ضو ,برخورد با نجاست و... بتوندی براحتی بفهمید حتی بدون تحقیق!!!
حالا فکر نمیکنید این دین علمی الهی که سرتاسر پر از رمز و رازه همه ی برنامه هاش علمی باشه
اگه به این نتیجه رسیدید و به اینم اعتقاد دارید که سوالتون ارزش تحقیق های گسترده داره ,بسم الله شروع کنید ماهم انشالله
کمکتون میکنیم تا درموردش تحقیق کنیم و به نتیجه برسیم
درسته چون به خدا اعتقاد داریم باید دستوراتش راهم با ایمان بپذیریم اما خدا همیشه مارا به تفکر تشویق کرده پس باید دنبال حکمتهاشم بگردیم!!!

sobh;122057 نوشت:
دنبال حکمتهاشم بگردیم!!!

[="rgb(0, 100, 0)"]سلام

البته نه همهی حکمت ها
نباید به دنبال جکمت هایی که مربوط به ذات خدا می شود را بروییم:Gig:[/]

سلامmkk1369
البته که تحقیق در مورد ذات حق جایز نیست و منظور من هم این نبود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من تحقیق را در مورد احکام دین که به ظاهر (البته برای برخی)نامفهوم میاد جایز دونستم تا هرکاری را با ایمانی که خودمون به دنبالش رفتیم انجام بدیم
اینکار در تقویت معرفت و محبت به ذات حق هم که لازمه ی ایمانه موثر است!

موضوع قفل شده است