نقش«لافتی الا علی»برسرخانه یک مسیحی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقش«لافتی الا علی»برسرخانه یک مسیحی

[="Blue"] [="DarkGreen"] حاشیه‌های خواندنی از دیدار با جرج جرداق مسیحی [/]
معاون بین‌الملل و گروهی از اساتید حوزه در سفر اخیر خود به لبنان که جهت آشنایی با مراکز عملی و دیدار با اندیشمندان این کشور صورت گرفت، دیداری هم با جرج جرداق نویسنده مشهور مسیحی و مولف کتاب «امام علی‌(ع) صدای عدالت انسانی» داشتند.

معاون بین‌الملل و گروهی از اساتید حوزه در سفر اخیر خود به لبنان که جهت آشنایی با مراکز عملی و دیدار با اندیشمندان این کشور صورت گرفت، دیداری هم با جرج جرداق نویسنده مشهور مسیحی و مولف کتاب «امام علی‌(ع) صدای عدالت انسانی» داشتند. این گزارش شامل مشاهدات خبرنگار مرکز خبر حوزه، است:

جلسه با سفیر ایران در لبنان به پایان رسیده بود که قرار شد به دیدن جرج جرداق برویم. هماهنگی دیدار را حجت‌الاسلام رییس‌زاده رایزن فرهنگی ایران انجام داده بود اما به خاطر خانه کوچک او قرار شد چند نفر به نمایندگی از بقیه بروند. حجج‌اسلام زمانی معاون بین‌الملل حوزه، غفوری سرپرست معاونت آمارحوزه، علیدوست عضو جامعه مدرسین، مفتح رییس گروه علوم قرآنی و حدیث دانشگاه قم و قندی از اساتید سطح عالی سوار ماشین رایزنی شدیم، تعدادمان از ظرفیت ماشین بیشتر بود و با صمیمیت سوار شدیم!

[="Red"]* حرکت به سمت محله مسیحی نشین[/]

خانه جرج جرداق در یکی از محله‌های مسیحی بیروت به نام «جونیه» قرار دارد از سفارت تا آنجا حدود بیست دقیقه در راه بودیم.از محله‌های مختلف شهر گذشتیم و راننده جلوی یک ساختمان پنج شش طبقه نگه داشت. زنگی را که نام جرج جرداق جلویش نوشته بود زدیم و پیرمرد درب را باز کرد. پله‌های ساختمان قدیمی را طی کرده و به طبقه اول رفتیم، او درب را باز کرده و منتظرمان بود.

با همان چیزی مواجه شدم که انتظارش را داشتم؛ پیرمردی ژولیده با یک عصای چوبی و خانه‌ای که از قیافه او عجیب‌تر بود. گرد و خاک تمام فضای خانه را پوشانده بود و کتاب‌هایی که روی هم تلنبار شده بودند؛ اما او هنوز سرپا بود و با وجود کهولت سن می‌شد شادابی را در چهره‌اش مشاهده کرد. البته محل زندگی‌اش در جای دیگری است و اینجا محل مطالعه و تحقیق است.

[="#ff0000"]* تعداد ما از مبل‌ها بیشتر بود[/]

اتفاقا برق هم رفته بود و چون یک ساعتی بیشتر تا غروب نداشتیم خانه تاریک بود پیرمرد به انتهای سالن خانه‌اش راهنمایی‌مان کرد، آنجا چند مبل قدیمی بود و نشستیم ولی چون تعدادمان از مبل‌ها بیشتر بود او رفت تا یک صندلی بیاورد و اصرارداشت خودش این کار را انجام دهد بالاخره قبول کرد که بنشیند و به کمک نور تلفن همراه از لابلای کتاب‌ها یک صندلی پیدا کردم.

بعد از تعارفات اولیه یکی از حاضران سوالی پرسید که کم و بیش همه دنبال جواب آن بودیم «چرا کتاب امام علی‌(ع) صدای عدالت انسانی را نوشتی؟» بیشتر جلسه به پاسخ این سوال و حواشی آن گذشت و موضوعات دیگری هم مطرح شد که در ادامه می‌آید.

جرج جرداق در ابتدا با اشاره به مقطع تحصیلی زمان دبستان خود، گفت: در زمان کودکی از مدرسه فرار میکردم و چون بچه کوهستان و علاقهمند به جنگل و آب بودم و در آنجا مشغول به شعر میشدم و شعر میخواندم.

[="#ff0000"]* وقتی با نهج‌البلاغه آشنا شدم[/]

وی ادامه داد: اطرافیانم به این فکر افتادند که به کجا فرار میکنم و قصد کردند تعقیبم کنند. برادر بزرگترم که بعدها یک فیلسوف شد، به اطرافیانم توصیه کرد تعقیبم نکنند و به آنها گفت؛ او کار خوبی میکند و درس واقعی را او میخواند. برادر بزرگم به جای اینکه مرا تنبیه کند، کتاب نهجالبلاغه را در اختیارم گذاشت و توصیه کرد که این کتاب را که سرشار از ادب عربی است بخوانم.

این اندیشمند لبنانی افزود: این کتاب بنده را علاقهمند کرد و این جریان ادامه پیدا کرد تا آنجایی که در بیست سالگی معلم ادبیات شدم. در آن زمانی که بنده معلم ادبیات شدم، نهجالبلاغه در مواد درسی کشور لبنان قرار داشت و قرار بر این شد، بنده نهجالبلاغه را تدریس کنم. هنگامی که تدریس را شروع کردم این احساس به بنده دست داد که باید بیشتر کتابهای مربوط به امام علی(ع) را مطالعه کنم تا بتوانم تدریس عالمانهتری را عرضه کنم. وقتی به کتابهای مربوط به امام علی(ع) مراجعه کردم، متوجه شدم افرادی درباره امام علی(ع) کتاب نوشتند، اما هیچکدام از این نویسندگان امام علی(ع) را نشناخته‌اند و امام علی(ع) بزرگتر از آنهاست. به همین دلیل تصمیم گرفتم کتابهای بیشتری را مطالعه کنم.

[="#ff0000"]* متوجه شدم حقیقت با علی‌(ع) است[/]

این شخصیت برجسته لبنانی با اشاره به عظمت امام علی(ع) خاطرنشان ساخت: بعد از مطالعات بسیار، اطلاعات بیشتری کسب کردم و متوجه عظمت امام علی(ع) شدم. در ادامه مطالعاتم متوجه شدم اختلافاتی در رابطه با امام علی(ع) بین شیعیان و اهل سنت وجود دارد. شیعیان میگویند که امام علی(ع) امام است و ولایت دارد؛ ولی اهل سنت این مباحث را انکار میکنند. این احساس در بنده به وجود آمد که به جای اینکه دنبال این دعواها و اختلافات بروم، به دنبال شناخت امام علی(ع) رفته و به عظمت او دست پیدا کنم. بعد از مطالعات نهجالبلاغه و کتب دیگر متوجه این موضوع شدم که حقیقت با علی است و این حقیقت را ادامه دادم.

آقای جرج جرداق اظهار داشت: در سن ۲۵ سالگی این تصمیم را گرفتم که مطالعاتی درباره کتاب نهجالبلاغه داشته باشم و منصفانه و بیطرفانه به جلو بروم.

[="#ff0000"]* دختر مسیحی بنام زینب![/]

وی در بخش دیگر از سخنانش به منطقه مرجه العیون که زادگاهش بود اشاره کرد و اذعان داشت: در منطقه مرجه‌العیون که زادگاه بنده هست، مسیحیان و مسلمانان باهم زندگی میکنند و اختلافات زیادی با هم ندارند. اسم برادرزاده بنده که در آن منطقه ساکن است، زینب است در حالی که او مسیحی است.

این اندیشمند لبنانی ادامه داد: در منطقه ما، مجلهای بود که از من خواست مطالبم را به آنها بدهم. بنده این کار را کردم و آنها مطالبم را که درباره نهج البلاغه و امام علی‌(ع) بود به چاپ رساندند. بعد از اینکه مطالب بنده در آن مجله به چاپ رسید، این مجله به دست رئیس راهبان مارونی آن منطقه رسید و از مطالبم لذت برد. ایشان درخواست کرد اجازه بدهم مطالبم را در قالب کتابی به چاپ برساند و با هزینه کلیسا این کار را کرد؛ در حالی که أموال کلیسا فقط برای منافع مسیحیان خرج میشد و به این ترتیب کتاب امام علی‌(ع) صدای عدالت انسانی چاپ شد.

این شخصیت برجسته لبنانی افزود: وقتی حاصل درآمد از فروش کتابم را به رئیس کشیشان تحویل دادند، اظهار کرد که این کار او فقط برای منفعت علمی بوده و از گرفتن آن خودداری و آن را وقف أمور خیریه کرد.

[="#ff0000"]* کتابم همچنان تجدید چاپ می‌شود[/]

آقای جرج جرداق با اشاره به تجدید چاپ این کتاب، عنوان کرد: بعد از به چاپ رسیدن این کتاب، مرتب این کتاب تجدید چاپ شد و همین امسال هم دو بار در بحرین و بیروت به چاپ رسید. همچنین این کتاب در مکتبهالمثنی عراق هم تجدید چاپ شد.

وی به تألیف کتاب « روائع نهج‌البلاغه» اشاره و تصریح کرد: این کتاب گزارشی از نهج البلاغه است و انگیزه بنده از نوشتن این کتاب این بوده که بتوانم تلخیصی از این کتاب ارزشمند ارائه دهم؛ چون نهج‌البلاغه خیلی مفصل است و خواندن بعضی از قسمتهای این کتاب برای برخی از مردم سخت و سنگین است. در ابتدای این کتاب مقدمهای شامل بر ۲۰۰ صفحه نوشتم و این کتاب را به چاپ رساندم. رونق و رواج این کتاب از کتاب قبلیام بیشتر است.این اندیشمند لبنانی در توضیح تالیف کتاب «الامام علی صوت العداله الانسانیه» گفت: این کتاب شامل چهار فصل است که علی و عدالت، علی و سقراط، علی و قومیت عربی و … از فصلهای این کتاب است.

[="#ff0000"]* پاسخ به اتهام بی اساس برخی اعراب[/]

این شخصیت برجسته لبنانی به راز نوشتن فصل «علی و قومیت عربی» اشاره کرد و اظهار داشت: راز نوشتن این فصل از کتاب این بود که مصریها و عربها این تحلیل را از تشیع دارند که تشیع کمر قومیت عربی را شکسته و آنها یک نگاه بدبینانه به تشیع دارند و میگویند؛ تشیع با قومیت عربی در تضاد است و حال اینکه آنها نمیفهمند امام علی(ع) در نهجالبلاغه چیزی فرای قومیت مطرح کرده؛ نه اینکه علیه قومیت یا به نفع قومیت مطلبی را آورده باشد. در کلام امام علی(ع) اندیشهای فراقومی وجود دارد. بنده فصل چهارم را برای اثبات این نظریه نوشتم.

[="#ff0000"]* تمام سرچشمه‌های عدالت خواهی در نهج‌البلاغه موجود است[/]

آقای جرج جرداق در ادامه به سرچشمههای مدنیت، انسانگرایی و عدالتخواهی غرب پرداخت و اذعان داشت: بنده در شناسایی و بررسی که داشتم، به این نظریه رسیدم که تمام سرچشمههای مدنیت، انسانگرایی و عدالتخواهی که غرب در قرن ۱۹ و ۲۰ به دنبال آن بوده، در نهجالبلاغه وجود دارد و امام علی(ع) آنها را در نهجالبلاغه آورده است. همچنین اشتراکی بودنی که کمونیستها به دنبال آن هستند و سرچشمههایی که آنها عاشق آن هستند، در سخنان امام علی(ع) وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به کتابهای موجود در کتابخانه خود پرداخت و خاطرنشان ساخت: بنده کتابهایی در کتابخانه خود دارم که از حدود ۴۰۰ سال پیش از اجدادم به بنده به ارث رسیده و الان در کتابخانه بنده موجود است.

[="#ff0000"]* امام علی(ع)، بالاتر از همه متفکران تاریخ اسلام[/]

این اندیشمند لبنانی به کتاب «متفکرین اسلام» خود اشاره کرد و یادآور شد: کتابی با نام « مفکرو الاسلام» تألیف کردم که در کشور فرانسه به چاپ رسیده و کتاب بسیار مهمی به شمار میرود. بنده متفکران اسلام را در آن آوردهام و امام علی(ع) را بالاتر از همه متفکران تاریخ اسلام قرار دادهام و حتی ایشان را بالاتر از پیامبر اکرم(ص) نشان دادهام. بنده نقش اندیشهای امام علی(ع) را در نظر گرفته ام.

وی در پایان تصریح کرد: در قرون وسطی در اروپا امام علی(ع) آنقدر قداست پیدا کرده بود که ایشان را یکی از قدیسان تاریخ دین مسیحیت محسوب میکردند. همچنین صورت امام علی(ع) را در کلیسای رم درست کردهاند./
منبع[/]

[="Blue"]عضو جامعه مدرسین حوزه

[="Red"] علاقه به امام علی(ع)، مسیحی و زرتشتی نمی­شناسد [/]
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه اگر حضرت علی(ع) نبود، صدای عدالت در دنیا شنیده نمیشد، گفت: علاقه به این امام همام مسیحی و زرتشتی و ... نمیشناسد.

به گزارش مرکزخبر حوزه، حجتالاسلام والمسلمین آشتیانی، عصر امروز در جشن «پدران آسمانی» که در گلزار شهدای قم، با حضور مسئولین و خانوادههای شهدا برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت میلاد امیرالمؤمنین(ع)، اظهار داشت: نامگذاری روز پدر در روز ولادت حضرت علی(ع)، مفهومی دارد و آن این است که حضرت امیر(ع) مردی بزرگ و آسمانی بود که هیچ انسانی تاکنون نتوانسته ، ایشان را آن طور که شایسته اوست، بشناسد.

وی با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص)مبنی بر این که «روزی جبرئیل بر من نازل شد و گفت: بدان پروردگارت تو را به حب علیبنابیطالب (ع) امر میکند و دستور میفرماید»، افزود: امروز ما نیز باید ولایت علی(ع) را پذیرفته و تابع ایشان باشیم

عضو جامعه مدرسین حوزه به روایت دیگری از پیامبر(ص) اشاره کرده و گفت: اگر کسی میخواهد در حلم و بردباری به ابراهیم، در علم به حضرت آدم، در هیبت به حضرت موسی، در عبادت به حضرت عیسی و در تقوا به حضرت نوح اقتدا کند، باید به امام علی(ع) نگاه کند.

* از امام علی‌(ع) مدد بگیریم

معاون جامعه و مردم جامعه مدرسین حوزه درتبیین این روایت اذعان داشت: این روایت، بزرگی بی حد و حصر امیرالمؤمنین‌(ع) را نشان داده که ما باید به ایشان تمسک بجوییم واز این امام همام مدد بگیریم.

وی با اشاره به آیاتی از سوره حمد که مسلمانان در نمازهای یومیه خود قرائت می‌کنند ،تصریح کرد: امام علی(ع) زبانزد خاص و عام و الگو برای همگان است و ما اگر میخواهیم براساس این سوره، به راه راست هدایت شویم، باید ازاین امام همام کمک بگیریم و ادامهدهنده راهش باشیم.

*اگر امام علی(ع) نبود، صدای عدالت شنیده نمیشد

حجتالاسلام والمسلمین آشتیانی با بیان اینکه اگر امام علی(ع) نبود، صدای عدالت در دنیا شنیده نمیشد، اظهار داشت: علاقه به این امام همام مسیحی و زرتشتی و ... نمیشناسد؛ بزرگان زیادی از ادیان مختلف در خصوص امام علی(ع) کتاب نوشته و به تعریف و تمجید از آن حضرت پرداختهاند و توصیفات فوقالعادهای را نسبت به ایشان بیان نموده اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به جملهای از یک نویسنده مسیحی اشاره کرده و خاطرنشان ساخت: این نویسنده مسیحی در کتابش آورده که دنیا را چه میشد که در هر قرنی یک علی(ع) با آن عقل، قدرت قلبی و فکری و با آن زبان زیبا و بیان شیوا تحویل میداد؟

*واژه پدران آسمانی برازنده پدران شهداست

عضو جامعه مدرسین حوزه در بخش پایانی سخنان خود درباره عنوان این مراسم، اذعان داشت: این برنامه با نام" پدران آسمانی" برگزار شده که این واژه برای پدران شهداء بسیار برازنده است؛ چون چنین فرزندانی را تربیت کردند؛ فرزندانی که راه امام علی(ع)، راه ولایت فقیه و راه رهبری را رها نکرده و در این راه به شهادت رسیدند.[/]
منبع

[="Blue"]اولین مترجم نهج‌البلاغه به زبان روسی

[="Red"]امام علی (ع) برای وحدت مسلمین از حق خود گذشت [/]
یک اندیشمند اهل کشور چک گفت: با وجود این که پیامبر در روز غدیر با حضور یکصد هزار نفر خلافت حضرت علی (ع) را صریحاً اعلام کردند، امّا امیرالمؤمنین برای گرفتن حق خود حاضر به ایجاد تفرقه نشد همواره به دنبال وحدت مسلمین بودند.

تاراس چرنینکو اولین مترجم نهج‌البلاغه به زبان روسی در گفتگو با سرویس بین‌الملل مرکز خبر حوزه، با اشاره به بخش‌هایی از نهج‌البلاغه گفت: امام علی (ع) می فرمایند: ای کاش ما در راه حق خود چنان وحدتی داشتیم که دشمنان ما در گمراهی خود دارند.

رییس انستیتو گفتگوی تمدن های روسیه افزود: آن وقت مذاهب اسلامی مثل امروز تشکیل نشده بود، اما این جمله کوتاه بیانگر اهمیت وحدت در جبهه حق است و امروز هم مسلمانان باید در برابر دشمن با هم متحد باشند.

این اندیشمند اهل چک با اشاره به تلاش‌های امام علی (ع) در راستای اتحاد مسلمین اظهار داشت: امام علی (ع) اولین کسی بود که به کاخ عثمان که در محاصره دشمنانش بود آب فرستاند.

وی تصریح کرد: با وجود این که حق با امام علی (ع) بود، اما ایشان نمی ‌خواستند هیچ گامی برای تفرقه بردارند و موجب دودستگی مسلمانان شوند.

چریننکو یادآور شد: وقتی نهج‌البلاغه را ورق می‌زنیم در تمامی صفحات آن به این نکته پی می بریم که وحدت مسلمانان از دیدگاه امام علی (ع) از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و اگر ما خود را پیرو آن حضرت می‌دانیم، باید از تمام ظرفیت‌ها برای اتحاد مسلمانان استفاده کنیم.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به نامه 53 نهج‌البلاغه گفت: این نامه که به مالک اشتر نوشده شده می‌تواند بهترین الگو برای قانون اساسی کشورها باشد.[/]
منبع

[="Blue"][="Red"]دیدار جمعی از شاعران آیینی [/]
در آستانه ولادت با سعادت امیرالمومنین، علی بن ابیطالب علیه السلام جمعی از شاعران آیینی، سروده های خود را با مضامین عمدتا مذهبی، اخلاقی و نیز بیداری اسلامی در محضر رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، وجود استعدادهای بسیار قوی و غنی در بین شاعران را نوید دهنده بازگشت دوران اوج و شکوه شعر دانستند و خاطرنشان کردند: در آینده نه چندان دور، با عمیق تر شدن و پخته تر شدن قریحه جوانان خوش ذوق، شاهد بنای رفیعی از شعر کشور خواهیم بود.
ایشان با اشاره به ظرفیت مناسب شعر آیینی و مذهبی برای بکار بردن قریحه خدادادی و موهبت الهی افزودند: شکر این نعمت خداوندی برای شاعران، در خلق آثاری است که بهترین محتوا و ارزش را با خود همراه کند و در واقع گنجینه و قالب خوبی برای بیان معرفت و حقایق الهی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با توصیه به مداحان و ستایشگران اهل بیت (ع) به قرائت اشعار اخلاقی، معرفتی و عرفانی در جمع مردم و جوانان خاطرنشان کردند: این مضامین رفیع، دلها را روشن و در آن انقلابی معنوی ایجاد می کند، ضمن آنکه اشعار وزین و مفید، ذهن و تلقی مخاطب را نیز بالا می برد و این جزو وظایف جامعه مداحان است.
حضرت آیت الله خامنه ای، مناجات را عرصه دیگری برای خلق شعر آیینی دانستند و تصریح کردند: بهترین مضمون برای مناجات از دل ادعیه مانند صحیفه سجادیه قابل استخراج است و اگر قریحه شاعرانِ خوش ذوقِ جوان کشور با آنها انس پیدا کند، مضامین شعری ناب خلق خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی دعای عرفه حضرت سیدالشهدا (ع) و دعای ابوحمزه امام سجاد (ع) را از دیگر منابع مضمون سازی برای شعر مناجاتی و زیارت جامعه کبیره را زمینه بسیار خوبی برای بیان مناقب ائمه اطهار علیهم السلام برشمردند و خاطرنشان کردند: شعر آیینی دامنه وسیعی برای اثرگذاری در اذهان مخاطبان خود دارد و یک شاعر ممتاز با استفاده از معارف بلند اسلامی و توحیدی در قرآن و نهج البلاغه، روح و جان مخاطب خود را از زلال معرفت سیراب می کند.
حضرت ایت الله خامنه ای در این دیدار چند توصیه هم به شاعران عرصه شعر آئینی داشتند. «مضمون سازی قوی برای بیان یک حقیقت به شکل هنرمندانه»، «ترکیب سازی و واژه
گزینی های نو»، «رعایت اصول و موازین زبان و ادبیات» و اهتمام بیشتر برای ورود به مسائل انقلاب از جمله جنگ و دفاع مقدس از جمله این توصیه ها بود.
ایشان تقویت ارتباط شاعران مذهبی با یکدیگر را ضروری دانستند و افزودند: شما جوانان مؤمن، مقید و محب اهل بیت باید عشق و شور خود را حفظ کنید و با مراقبه دائمی، در این مسیر ثبات قدم داشته باشید که یکی از راههای آن، تقویت ارتباط و پیوستگی مداحان و ستایشگران اهل بیت است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ضرورت استمرار فکری حماسه دفاع مقدس و انگیزه های خالصانه آن افزودند: شعرا از جمله امانتدارانی هستند که باید آن اخلاص و معنویت را حفظ و منتقل کنند ضمن آنکه برخی حوادث نو به نو مانند شهادت جانبازان، خود موضوع ویژه ای برای شعر است.
ایشان توجه به مضمون آموزنده اخلاقیات در خلال نوحه و شعر احساسی را از دیگر وظایف شاعران آیینی برشمردند و خاطرنشان کردند: در مرثیه و بیان زبان حال علاوه بر هنرمندی بیان وقایع می توان با ظرافت، به تبیین شخصیت و عظمت اهل بیت هم پرداخت.[/]

منبع

[="Blue"][="DarkGreen"]نقش«لافتی الا علی»برسرخانه یک مسیحی[/]

رئیس حوزه هنری با تاکید بر اینکه خرید کتابخانه جرج جرداق می‌تواند از سوی نهادی چون کتابخانه ملی پیگیری شود از خاطرات خود از این نویسنده مسیحی گفت.

محسن مومنی، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با مهر درباره اینکه آیا این نهاد می‌تواند برای خرید کتابخانه شخصی «جرج جرداق» که وی قصد فروش آن را دارد، اقدام کند، گفت: کتابخانه او غالبا کتاب‌هایی به زبان فرانسوی و حوزه‌‌های تخصصی فلسفه و تاریخ را شامل می‌شود؛ در حالی که کتابخانه حوزه هنری و در کل، فعالیت ما در حوزه ادبیات داستانی، هنر، دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است و مخاطب هم به دنبال چنین کتاب‌هایی در کتابخانه حوزه هنری است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم کتابخانه ملی بهترین نهادی است که می‌تواند در این زمینه اقدام کند؛ چرا که هم بودجه بیشتری در اختیار دارد، هم مخاطب بیشتری برای چنین کتاب‌هایی بدانجا مراجعه می‌کند. البته کتابخانه دانشگاه تهران نیز از جمله نهادهایی است که مخاطب غیرفارسی‌زبان و یا کسانی که به زبان فرانسه آشنایی دارند و به دنبال کتاب‌های تخصصی هستند، دارد.

رئیس حوزه هنری با اشاره به اینکه اگر لازم باشد نهاد متبوعش می‌تواند در یک کار گروهی برای خرید این کتابخانه از سوی کشورمان اقدام کند، بیان کرد: اگر بخشی‌ از کتاب‌های این کتابخانه در حوزه هنر باشد، می‌توانیم برای خرید آنها همکاری کنیم.

مومنی همچنین تاکید کرد: تا آنجا که می‌دانم، کتابخانه جرج جرداق بسیار پر کتاب است و همانطور که می‌دانید قیمت کتاب در خارج از ایران با قیمت‌های ما قابل مقایسه نیست و خرید چنین کتابخانه‌ای به طور یکجا نیاز به بودجه زیادی دارد و به همین دلیل نهادی چون کتابخانه ملی بهترین گزینه برای اقدام است.

وی که پیش از این دیدارهایی با جرج جرداق داشته است، درباره عشق این نویسنده مسیحی به امیر مومنان (ع) گفت: جرج جرداق در روستایی به نام مرجعیون در جنوب لبنان به دنیا آمده و بزرگ شده که در آن روستا عشق به حضرت علی (ع) در بین مردم وجود دارد و مردم آن از قدیم به امیر مومنان ارادت داشته و دارند.

این نویسنده خاطره‌ای از جرداق را اینگونه نقل کرد:[="Purple"] جرج جرداق تعریف می‌کرد که پدرش که سنگ‌تراش بود، به دلیل نذری که داشت سنگی را بر سردر خانه‌شان نهاده بود که بر آن حک کرده بود «لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار».[/]

مومنی در پایان اشاره کرد: عشق به حضرت امیر (ع) در خانواده جرداق وجود داشته و وی نیز از طریق برادرش فواد با نهج‌البلاغه آشنا می‌شود تا جایی که بعدها می‌گوید در نهج‌البلاغه غرق شده است.[/]
از سایت:مرتبط
منبع
تحقیق: مصاحبه