اعلان جنگ به شیطان

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعلان جنگ به شیطان

به نام خدا

سلام به همه دوستان و سروران بزرگوار
در مرحله خودسازی شاید به جایی برسید که بخواید با بدی ها مبارزه کنید، عامل درونی که نفس باشه با نهی و بازداشتنش اونچه خواستشه انجام می پذیره اما برای عامل بیرونی که شاخصش میتونیم بگیم شیطان هست هر کس ممکنه به طریقی عمل کنه (برای خوار کردن شیطان نه صرفا دور یا نا امید کردنش) شاید با یک داستان بهتر بتونم منظورم رو بیان کنم.
مردی صبح زود از خواب بیدار شد تا نمازش را در مسجد بخواند. لباس پوشید و راهی خانه خدا شد. در راه مسجد، زمین خورد و لباسهایش کثیف شد. مرد بلند شد و به خانه بازگشت. لباس هایش را عوض کرد و راهی مسجد شد. در راه مسجد و در همان نقطه، مجددا زمین خورد. دوباره بلند شد و به خانه بازگشت. یک بار دیگر لباس هایش را عوض کرد و راهی خانه خدا شد. در راه مسجد با مردی که چراغ در دست داشت، رو به رو شد و نامش را پرسید. مرد پاسخ دید: «من شما را دیدم که در راه مسجد دو بار زمین خوردید. از این رو چراغ آوردم تا بتوانم راه شما را روشن کنم.» مرد اول از او تشکر کرد و هر دو به طرف مسجد حرکت کردند. همین که به مسجد رسیدند، از مرد چراغ به دست می خواهد با او مسجد بیاید تا با هم نماز بگزارند. اما مرد چراغ به دست از انجام این کار سرباز می زند. مرد مجددا درخواست خود را تکرار می کند و باز همان پاسخ را می شنود. وقتی علت را جویا می شود، مرد دوم پاسخ می دهد:« من شیطان هستم!!» و در ادامه توضیح می دهد: من تو را در راه مسجد دیدم و این من بودم که باعث شدم به زمین بخوری. ولی تو به خانه بازگشتی و پس از این که لباس عوض کردی به مسجد بازگشتی. خدا همه گناهانت را بخشید. دوباره موجب زمین خوردنت شدم ولی این بار هم تشویق به ماندن در خانه نشدی. خدا گناهان افراد خانواده ات را بخشید. ترسیدم اگر بار دیگر موجب زمین خوردنت شوم خدا گناهان افراد دهکده ات را هم ببخشد

نسخه عمومی که میتونیم بپیچیم اینه در قدم اول هر فکر یا عمل خطا یا گناهی رو با یه عمل مثبت و سازنده بپوشونیم، قدم بعدی چی میتونه باشه؟ شاید هر کدوم از ما تجربه یا ایده ای داشته باشه که در این زمینه به درد بقیه هم بخوره، بیاید با همفکری هم زمینه صعود همدیگه رو فراهم کنیم و در این راه هرکدوم سهمی داشته باشیم

سلام دوست عزیز
بهر حال هر کسی از ظن خود شد یار من
به قول شما هر کسی راه و روشی داره
اما به نظر بنده اولین قدم پس از آگاهی از دسیسه های شیطان ، کسب علم هست که اینهمه تاکیید از ائمه اطهار ( علیهم السلام ) داریم .
کسب علم دسیسه های شیطان را نابود و سرکشی های نفس رو رام میکنه

خداوند در قرآن می فرماید:

و اِمّا یَنْزِغَنَّکَ مِنَ الشَّیطانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللهِ اِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ العَلیمُ

هرگاه از وساوس شیطانی به تو رنجی رسید، به خدای بزرگ پناه ببر که او به دعای خلق شنوا (و به احوال همه) داناست. سوره مبارکه فصّلت، آیه شریفه36

و در جایی دیگر می فرماید:

أِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَي الَّذيِنَ آمَنُوا وَ عَلَي رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ

او (شيطان) بركساني كه ايمان دارند و بر پروردگارشان توكّل مي كنند، هيچ تسلّطي ندارد. سوره مبارکه نحل، آيه شریفه99

پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به اصحاب فرمودند:
آیا می خواهید شما را به چیزی خبر دهم که شیطان را از شما (مانند دور بودن مشرق از مغرب) دور کند؟

عرض کردند: آری!
فرمود:
1- روزه گرفتن روی شیطان را سیاه می کند.
2- صدقه دادن پشت او را می شکند.
3- دوست داشتن برای خدا و مواظبت بر عمل صالح ریشه ی او را قطع می کند.
4- استغفار کردن، رگ حیات او را قطع می نماید.

بحارالانوار، ج69، ص380

حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرمودند: ما ارغم انف الشیطان بشی ء مثل الصلاة فصلها و ارغم انف الشیطان

هیچ چیز مثل نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد و او را خوار نمی کند، پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بمال.

( بحار الانوار، ج ,53 ص 182 )

با سلام و احترام

و تشکر از تاپیک خوب و مفیدتون

سینا;119584 نوشت:

پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به اصحاب فرمودند:
آیا می خواهید شما را به چیزی خبر دهم که شیطان را از شما (مانند دور بودن مشرق از مغرب) دور کند؟

عرض کردند: آری!
فرمود:
1- روزه گرفتن روی شیطان را سیاه می کند.
2- صدقه دادن پشت او را می شکند.
3- دوست داشتن برای خدا و مواظبت بر عمل صالح ریشه ی او را قطع می کند.
4- استغفار کردن، رگ حیات او را قطع می نماید.

بحارالانوار، ج69، ص380

با تشکر از کارشناس بزرگوار جناب سینا

روایت بسیار زیبایی بود خصوصا در این ماه شعبان هم بسیار توصیه به روزه, صدقه, و استغفار شده

پس خیلی خوبه قدر بدونیم و انجام بدیم ان شاءالله.

التماس دعا

وفقکم الله

به نام خدا

شناخت22 گروه از دشمنان اصلی شیطان

شیطان در برابر دوستان فداكار و دل سوزش ، دشمنان خطرناكی هم دارد كه شب و روز از دست آنها می نالد و در شكنجه است و آنان را این طور معرف می نماید:
هنگامی كه رسول صلی الله علیه و آله و سلم با شیطان ملاقات كرد. از او پرسید: دشمنان تو از امت من چند طایفه هستند. گفت : 22 طایفه ، و من از ایشان در رنج به سر می برم و دلم از دست آنها پر از خون است

1. خود شما؛ اولین و سخت ترین دشمن من تویی . من هم ، از اول با تو دشمن بودم و بعدا هم خواهم بود. دشمنی تو با من هیچ وقت به صلح و صفا و دوستی مبدل نخواهد شد. فرمود: برای چه با من دشمنی ؟ گفت : برای آن كه در قیامت گناه كاران را شفاعت می كنی و زحمات مرا ضایع و امید قطع می نمایی

2. عالم عامل ؛ آن عالمی كه به علم خود عمل كند، دشمن من است من هم دشمن او هستم . (اما عالمی كه به علم خود عمل نكند دوست شیطان خواهد بود.) در این باره حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم فرموده : عالم و دانش مندی كه به علم خود عمل كند، از هزار عابد برای شیطان خطرناك تر است .

3. حامل قرآن ؛ كسی كه قرآن را فرا گرفته ، و حفظ نموده و به تمام دستورها و احكامی كه در آن آمده عمل می كند، او دشمن من و من هم دشمن او هستم .
4. مؤذن ؛ كسی كه در پنج وقت نماز اذان بگوید و اقرار به شهادتین كند و مردم را از خواب بیدار و متوجه عبادت خدا و نماز نماید.

5. دوستان فقرا؛ آنها كسانی هستند كه فقرا و مساكین را از یاد نمی برند، دائما متوجه آنها و به فكر آنها هستند. در همه جا و در هر شرایط از آنان دفاع می كنند و زندگی ایشان را تامین می نمایند.

6. دوستان ایتام ؛ كسانی كه با یتیمان دوست و مهربان هستند، و همانند پدر و مادر دل سوز با آنان رفتار می نمایند تا رنج یتیمی را احساس نكنند

7. مهربان ؛ كسی كه دل رحم و دل سوز بندگان خدا باشد و برای كوچك ترین ستمی كه به یكی از بندگان خدا شود ناراحت شده و از او دفاع می كند و دل داریش می دهد.
8. ناصح ؛ كسی كه برای رضای خدا مردم را اندرز می دهد و به جز رضایت خداوند چیزی در دل ندارد

9. دائم الوضو؛ كسی كه در تمام حالات با وضو باشد و اگر وضوی او باطل شد فورا تجدید وضو نماید.

10. بخشنده ؛ آن كه مردم را در مال خود شریك می كند و مقداری از دارایی اش را به محرومان اجتماع اهدا می نماید و به فكر ذخیره و جمع آوری مال نمی باشد.
11. خوش خلق ؛ آن كه با مردم ، نیك كردار است و با همه انسان ها با رویی گشاده رفتار می كند و كسی را بازبان و دیگر اعضاء آزار نمی رساند.

12. قانع ؛ آنها كسانی هستند كه در زندگی به كم دنیا قانع باشند. به آن چه خداوند متعال برای ایشان مقرر فرموده ، راضی هستند و به مال دیگران تنگ نظر نیستند.

13. پاك دامنان ؛ زنان و مردانی كه عفت داشته باشند. دامنشان آلوده به فساد و فحشا نشده و پوشش اسلامی را در همه جا حفظ می كنند.
14. آمادگان مرگ ؛ كسانی كه همواره به فكر مرگ و آماده شدن برای آن هستند و هیچ وقت ، آخرت را فراموش نمی كنند و همیشه به دنبال اصلاح آن در تلاش اند.
15. هم نشین صالحان ؛ از كسانی كه شیطان آنها را دشمن خود می داند، كسانی هستند كه رفت و آمد، نشست و برخاست ، گفت و شنود و خورد و خوراك و خواب آنان با صالحان و پرهیزگاران است .
16. فروتنان ؛ آنان كه در برابر خدا و خلق او تواضع می كنند، خود را كوچك می پندارند و خود بین نیستند.
17. جوان عابد؛ جوانی كه عاشق دین بوده و از بندگی خدا لذت برده است و خود را در این راه قرار داده و شب زنده داری می كند.
18. كسانی كه نفس خود را از حرام باز داشته اند؛ كسانی كه حلال خدا را حلال و حرام او را حرام می دانند، كسانی كه چشم و گوش و بقیه اعضاء و جوارح خود را به حرام عادت نداده اند.
19. كسانی كه در غیاب برادران مؤمن خود دعای خیرشان می كنند؛ هر چه برای خود می پسندند، برای دیگران نیز می پسندند و هر چه را برای خود نمی پسندند برای دیگران هم نمی پسندند، كسانی كه در حق دیگران دعا می كنند و چشم داشتی هم از آنان ندارند.

20. كسانی با كه پدر و مادر خود مهربان باشند و به آنان احترام گذارند.

21. پادشاه عادلی كه از روی عدالت با مردم رفتار كند و مردم در سایه عدل او در آسایش باشند.

22. روزه دارانی كه مقداری از مال خود را به درماندگان می بخشند، مانند این است كه مرا پاره پاره كرده و در آتش انداخته باشند.

سپس عرض كرد: یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم عده ای هستند كه مراقب كردار من اند، اگر یك نفر را از جاده حق دور كنم و منحرف سازم ، ایشان می آیند و او را راهنمایی می كنند و به حق بر می گردانند. بلی ، اینان كه ذكر شد كه از دشمنان شیطان اند، آن ملعون از آنان در هراس ‍ است .

سلام

راس خود سازی به اعتراف اکثر علمای اخلاق و عرفا کنترل زبان و نجمبوندن اون هست

[="green"]یه نمونه که برام اتفاق افتاده رو میگم .[/]

یک موتور هندا داشتم که خیلی داغون شده بود (عمرش تموم شده بود) داشتم مادرم رو میرسوندم یه جایی که به ذهنم خطور کرد به مادرم بگم .

بابا این موتور عمرش تموم شده بریم پول از حساب برداریم یکه موتور نو بخریم , ولی به زبانم اجازه حرکت کردن رو ندادم تا فرصت فکر کردن رو به خودم داده باشم .

به خودم گفتم اگر خدا به این موتور راضی هست که منم باید راضی باشم , اگرم بخواد موتور جدید به من بده بازم نیازی به گفتن نیست خودش درست میکنه !

[="red"]فکر میکنید چی شد ؟[/]

با تمام تعجب مادرم گفت هادی اول برو صندوق ثامن الائمه پول برداریم , بریم یه موتور جدید بگیریم .

خدا میدونه تو اون لحظه چه حالی پیدا کردم , روی موتور کپ کرده بودم و خدا رو شکر میکردم که بهم فهموند اگر تو با نفست مبارزه کنی (یکی از مصادیق بزرگش کنترل زبان هست) من خدا تمام امور مادی و معنوی رو به عهده میگیرم .

قال رسول الله ( صلی الله علیه و آله ) :

خَيرُ القُلوبِ اَوعاها لِلخَيرِ وَ شَرُّ القُلوبِ اَوعاها لِلشَّرِّ، فَاَعلَى القَلبِ الَّذى يَعِى الخَيرَ مَملُوٌّ مِنَ الخَيرِ اِن نَطَقَ نَطَقَ مَأجورا و اِن اَنصَتَ اَنصَتَ مَأجورا؛

بهترين قلب‏ها، قلبى است كه ظرفيت بيشترى براى خوبى دارد و بدترين قلب‏ها، قلبى است كه ظرفيت بيشترى براى بدى دارد، پس عالى‏ترين قلب، قلبى است كه خوبى را در خود دارد و لبريز از خوبى است. اگر سخن بگويد، سخنش در خور پاداش است و اگر سكوت كند، سكوتش درخور پاداش است.

mnsy;119549 نوشت:
به نام خدا

نسخه عمومی که میتونیم بپیچیم اینه در قدم اول هر فکر یا عمل خطا یا گناهی رو با یه عمل مثبت و سازنده بپوشونیم، قدم بعدی چی میتونه باشه؟

بسم الله الرحمن الرحیم

اولین قدم اینه که خودمون را بسپاریم به دست خدا ، بهش بگیم خدایا من ناتوانتر از اینم که بتونم خودم را اصلاح کنم ، تو قادر متعالی پس به من کمک کن. آمین

دومین قدم متوسل شدن به ائمه اطهار (ع) و انسانهای برگزیده مانند پیامبران می باشد ، مثلا هر کدام از اینها که دارای صفات شایسته ای باشند که ما در ان لنگ هستیم می تونیم بهش متوسل بشیم ، مثلا در مورد کظم الغیظ به امام موسی کاظم (ع) متوسل بشیم ، یا در مورد اخلاق نیکو به پیامبر (ص) متوسل بشیم ، یا در مورد کنترل نفس به یوسف (ع) متوسل بشیم.

سومین قدم از کارهای بیهوده که سودی به ارتقاء و کمال انسانی و روحانی ما ندارد، اجتناب کنیم ، مثل وبگردی بدون هدف ، بازی کردن گیم ، بازارگردی و گوش دادن به ترانه .....

چهارمین قدم اینه که از کلاسهای تفسیر قرآن و هیاتها و کلاسهای موعضه غافل نشیم و حتما هفته ای یکبار از این کلاسها و جلسات استفاده کنیم ، چون انسان فراموشکار هست و همه چی خیلی زود از یادش میره و باید یادآوری بشه.

پنجمین قدم اینه که حق الناس را رعایت کنیم ، حالا چه از لحاظ اخلاق ، چه از لحاظ مادیات ، چه از لحاظ ادای حق و .....

موضوع قفل شده است