موسيقي اجباري

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
موسيقي اجباري

سلام!
اگرچه من خودم اهل موسيقي نيستم.وباور دارم كه روي روح وروان انسان تاثير سوء ميذاره. اما متاسفانه خانواده من اگرچه ازجنبه هاي ديگه مقيدن اما موسيقي رو حرام نميدونن. ومن مجبورم گاهي وقتا مطابق ميل اونا رفتار كنم ،مثلا وقتي يه آهنگ ميذارن نميتونم توي گوشم هندزفري بذارم چون ناراحت ميشن يا بهشون برميخوره. وبرخوردشون با من بد ميشه.بعضي وقتا در مسافرت مجبورم چند ساعت با موسيقي كه پخش ميشه ومنو آزار ميده كنار بيام،وسكوت كنم.
به نظر شما من بايدچكار كنم؟!!آيا بي توجه به ناراحتي اونا هندزفري رو بذارم توي گوشم وچيزاي مورد علاقه خودمو گوش بدم تا گناه نكنم؟يا به احترامشون مثل هميشه سكوت كنم؟!!

نقل قول:
آيا بي توجه به ناراحتي اونا هندزفري رو بذارم توي گوشم وچيزاي مورد علاقه خودمو گوش بدم تا گناه نكنم؟

وا!
این ناراحتی داره؟ کاری قرار نیست بکنین که!

بجاش تو جاهای دیگه بهشون محبت کنید یا موقعی که هنزفیری تو گوشتون میذارین بهشون لبخند بزنین و شوخی کنین تا خندشون بگیره و خاطره بد از شما نداشته باشن

منتقد;118145 نوشت:
وا! این ناراحتی داره؟ کاری قرار نیست بکنین که!

:Gig:

يافاطمه الزهرا س;118121 نوشت:
سلام!
اگرچه من خودم اهل موسيقي نيستم.وباور دارم كه روي روح وروان انسان تاثير سوء ميذاره. اما متاسفانه خانواده من اگرچه ازجنبه هاي ديگه مقيدن اما موسيقي رو حرام نميدونن. ومن مجبورم گاهي وقتا مطابق ميل اونا رفتار كنم ،مثلا وقتي يه آهنگ ميذارن نميتونم توي گوشم هندزفري بذارم چون ناراحت ميشن يا بهشون برميخوره. وبرخوردشون با من بد ميشه.بعضي وقتا در مسافرت مجبورم چند ساعت با موسيقي كه پخش ميشه ومنو آزار ميده كنار بيام،وسكوت كنم.
به نظر شما من بايدچكار كنم؟!!آيا بي توجه به ناراحتي اونا هندزفري رو بذارم توي گوشم وچيزاي مورد علاقه خودمو گوش بدم تا گناه نكنم؟يا به احترامشون مثل هميشه سكوت كنم؟!!

سلام به
يافاطمه الزهرا س گرامی
خانواده شما کلا موسیقی رو حلال میدونند؟
شما مطمئن هستید که در این زمینه افراط نمی کنید؟
البته شاید اونها کمی در مصداق با شما اختلاف دارند.

يافاطمه الزهرا س;118121 نوشت:
سلام!

اول باید نوع موسیقی مشخص بشه .آیا از نوع حلاله یا حرام؟

سینا;118313 نوشت:
اول باید نوع موسیقی مشخص بشه .آیا از نوع حلاله یا حرام؟

سلام

انقدر قاطی شده

یک وقت می گویند صدای زن حرامه

بعد توی صدا و سیما زنه برا بچه ها می خواند

می گوییند باهم خواندن زن اشکال ندارد

چرا اینطوریه؟

گلچینی از صحبتهای مقام معظم رهبری:

مقام معظم رهبری در جمع جوانان در رابطه با موسیقی چنین فرمودند:

در مورد موسیقی دو حرف وجود دارد: یکی این که ببینیم اساسا مشخصه های موسیقی حلال و حرام چیست و دیگر این که بیاییم در مصداق، مرزهایی را مشخص کنیم تا به قول شما، جوانان بدانند که این یکی حرام و این یکی حلال است. البته این دو کار آسانی نیست. کار دشورای است که انسان از این اجرای موسیقی های گوناگون –موسیقی خارجی، موسیقی ایرانی هم با انواع و اقسامش؛ با کلام، بی کلام –بخواهد یکی یکی این ها را مشخص کند؛ اما مشخصه های کلی ای دارد که آن را می شود گفت... .
موسیقی ای که انسان را به بیکارگی و ابتذال و بی حالی و واخوردگی از واقعیت های زندگی و امثال این ها بکشاند، موسیقی حلال نیست؛ موسیقی حرام است. موسیقی چنانچه انسان را از معنویت، از خدا و از ذکر غافل کند، حرام است. موسیقی ای که انسان را به گناه وشهوترانی تشویق کند، حرام است؛ از نظر اسلام این است.
موسیقی اگر این خصوصیات مضر و موجب حرمت را نداشته باشد، البته آن وقت حرام نیست. این هایی را که من گفتم، بعضی اش در موسیقی بی کلام و در سازهاست؛ بعضی هم حتی در کلمات است. یعنی ممکن است فرضا یک موسیقی ساده بی ضرری را اجرا کنند، لیکن شعری که در این موسیقی خوانده می شود، شعر گمراه کننده ای باشد؛ شعر تشویق کننده به بی نبد و باری، به ولنگاری، به شهوترانی، به غفلت و اینطور چیزها باشد؛ آن وقت حرام می شود.
بنابراین، آن چیزی که شاخص حرمت و حلیت در موسیقی است و نظر شریف امام هم در اواخر حیات مبارکشان –که آن نظریه را در باب موسیقی دادند- به همین مطلب بود، این است. موسیقی لهوی داریم. ممکن است موسیقی –به اصطلاح فقهی اش- موسیقی لهوی باشد. «لهو» یعنی غفلت، یعنی دور شدن از ذکر خدا، دور شدن از معنویت، دور شدن از واقعیت های زندگی، دور شدن از کار و تلاش و فرو غلتیدن در ابتذال و بی بندوباری. این موسیقی می شود حرام. اگر این با کیفیت اجرا حاصل شود، اگر با کلام حاصل شود؛ فرقی نمی کند.
ممکن است موسیقی ای باشد که به شهوترانی و تحرکات و نشاط های شهوی جوانی تحریک می کند؛ طبیعی است که یک مشت جوانی که غفلت زده هستند، از این موسیقی خوششان می آید. هر جایی که در دنیا دستشان به این نوار بیفتد، از ا« نوار استفاده می کنند. این دلیل خوب بودن موسیقی نیست.
من نمی توانم به طور مطلق بگویم که موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی حلال است؛ نه، این طور نیست. بعضی خیال می کنند که مرز موسیقی حلال و حرام، موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی غیرسنتی است؛ نه، این طوری نیست. آن موسیقی ای که منادیان دین و شرع همیشه در دوره های گذشته با آن مقابله می کردند و می گفتند حرام است، همان موسیقی سنتی ایرانی خودمان است که به شکل حرامی در دربارهای سلاطین، در نزد افراد بی بند و بار، در نزد افرادی که به شهوات تمایل داشتند وخوض در شهوات می کردند، اجرا می شده است. این همان موسیقی حرام است.
بنابراین، مرز موسیقی حرام و حلال، عبارت از ایرانی بودن، سنتی بودن، قدیمی بودن، کلاسیک بودن، غربی بودن یا شرقی بودن نیست؛ مرز آن چیزی است که من عرض کردم. این ملاک را می شود به دست شما بدهیم، اما این که آیا این نوار جزو کدام ها است، این را من نمی توانم مشخص کنم.
البته الان دستگاه هایی هستند که ممیزی می کنند؛ اما من خیلی هم اطمینان ندارم که این ممیزی ها صددرصد درست باشد. گاه می آیند به ما می گویند که یک نوار بسیار بد یا مبتذلی را به صورت مجاز پخش می کنند، گاهی هم ممکن است عکس این اتفاق بیفتد. من الان نمی دانم واقعا این ممیزی ها چقدر از روی واقع بینی و ضابطه مندی انجام میگیرد؛ اما آن چیزی که من می توانم به شما به عنوان یک جوان خوب و به عنوان کسی که مثل فرزندان خودم هستید به عنوان نصیحت و نظر خودم بگویم، این است که عرص کردم.
به نظرم می رسد که موسیقی می تواند گمراه کننده باشد، می تواند انسان را به شهوات دچار کند، می تواند انسان را غرق در ابتذال و فساد و پستی کند؛ می تواند هم این نباشد و می تواند عکس این باشد. مرز حلال و حرام این جا است.

منبع: بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان، 13/11/1377.

البته این که چه موسیقی حلال هست یا حرام پاسخش به انجمن فقه مربوط میشه.ودوستان برای دریافت پاسخ شرعی باید سوالشون را در انجمن مربوطه بیان کنند .
ولی ما تو این بحث سعی میکنیم به دنبال ارائه راهکار مناسب اخلاقی برای زمانی که ناخواسته تواین شرایط قرار می گیریم ،باشیم.

یعنی این که اگه تو این شرایط قرار گرفتیم چیکار کنیم؟؟؟؟؟

سینا;118317 نوشت:
به نظرم می رسد که موسیقی می تواند گمراه کننده باشد، می تواند انسان را به شهوات دچار کند، می تواند انسان را غرق در ابتذال و فساد و پستی کند؛ می تواند هم این نباشد و می تواند عکس این باشد. مرز حلال و حرام این جا است. منبع: بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان، 13/11/1377.

سلام

سخنرانی جدید تری ندارند؟

این طوری باشد که ما نمی توانیم کسی را در مورد موسیقی نهی کنیم؟

نقل قول:
نقل
نوشته اصلی توسط : منتقد

وا! این ناراحتی داره؟ کاری قرار نیست بکنین که!

یعنی هنزفیری گذاشتن تو گوش کار بزرگ و بدیه؟؟ به خانوادشون برمیخوره؟؟
کاری نیست که!

منتقد;118329 نوشت:
یعنی هنزفیری گذاشتن تو گوش کار بزرگ و بدیه؟؟ به خانوادشون برمیخوره؟؟ کاری نیست که!

سلام

خوب اینکه به خواستشون احترام نمی گذارند و بعد تو گوشش هنزفری بگذارد و خانواده اش فکر کنند که به انها می گوید بی دین و ایمان و...
خلاصه از این طور تفکرات:Gol::Gig:

سلام خدمت دوستان !
بلا متاسفانه گاهي وقتا بهشون برميخوره.به همون دلايلي كه جناب1369 گفتند.مخصوصا وقتي جو خيلي صميمي باشه.
در مورد حلال وحرام بودنش هم بايد بگم مختلطه.
و درمورد اينكه چرا اونا موسيقي گوش ميدن وبا من فرق دارند بايدبگم كه من تا قبل از ورودم به دانشگاه از موسيقي بدم نميومد،ولي خب برعكس خيليا كه با ورود به اين محيط منحرف ميشن،من راه درست رو پيدا كردم.
حالا ميخوام كمكم كنيد آنقدر زبان منتقدي ندارم كه بخوام خانواده رو امرو نهي كنم.
راستي واقعا بايد چكار كنم!!!؟؟آيا در كنار اونا گناه كنم؟!!!

نقل قول:

بجاش تو جاهای دیگه بهشون محبت کنید یا موقعی که هنزفیری تو گوشتون میذارین بهشون لبخند بزنین و شوخی کنین تا خندشون بگیره و خاطره بد از شما نداشته باشن

با شوخی شوخی نظرشونو جلب کنین
اگه ببینن یه ادم دیندار زندگی شادی داره و به دیگرانم شادی میده ،شادیای کاذبو رها میکنن

یه فامیل ما همینجوری خانوادشو به دین و دینداری دعوت کرد اونام خیلی خوششون اومد تا اونجا که میگفتن ما از عروسیا لذت نمیبریم از اهنگ احساس شادی نمیکنیم
شادی تو جمع دوستانمون بیشتر میپسندیم:Moteajeb!:

شادی و شوخی و خنده خاطره خوبی براشون میسازه که اگه نباشین دلشون براتون تنگ بشه

برا مامانتونم پکیج اختصاصی دارم، چنبار ازش دلجویی کنین بگین ازتون راضیه یا نه،دست و پاشو ببوسین ،این کار اونقد روش تاثیر میذاره که تا ابد هواتونو داره

ya zahra;118495 نوشت:

و درمورد اينكه چرا اونا موسيقي گوش ميدن وبا من فرق دارند بايدبگم كه من تا قبل از ورودم به دانشگاه از موسيقي بدم نميومد،ولي خب برعكس خيليا كه با ورود به اين محيط منحرف ميشن،من راه درست رو پيدا كردم.

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز:Gol:

به نظر حقیر شما باید صبر کنید و به تقویت ایمان خودتون بپردازید.

موردی رو سراغ دارم که شرایطی مشابه شما داشتن . ایشون بر اذیت و آزارای این مدلی خانوادشون صبر کرد. و الان خداوند موقعیت خیلی خوبی توی خانواده بهشون داده . الان کوچکترین صحبت ایشون بزرگترین حرف خانواده هست . ولی قبلا چون خودش در ایمانش مشکل داشت نمی تونست تاثیری توی خانواده بذاره ولی الان چون خودش خوب شده حرفش هم خریدار داره.

ya zahra;118495 نوشت:

آيا در كنار اونا گناه كنم؟!!!

احتیاجی به گناه کردن نیست .

جسمتون رو پیش اونها بگذارید ولی روحتون رو پیش خدا بگذارید . سعی کنید همش به خدا فکر کنید. به این فکر کنید که توی اون لحظه اون شاهده داره میبینه که شما از این وضع راضی نیستید و اون رو دوست دارید.

یکی از نکاتی که میشه ازش استمداد گرفت امر به معروف ونهی از منکر است.شاید اگر انسان در شرایط اجباری قرار بگیره بهترین روش همین امر به معروف ونهی از منکر باشه.

حضرت امام خميني (ره) در این رابطه فرمودند:
امر به معروف و نهي از منكر از اموري است كه بر همه كس واجب است، يك چيزي نيست كه بر يكي واجب باشد بر ديگري نه، همة ما مكلفيم همان طور كه مكلفيم كه خودمان را حفظ كنيم و خارج كنيم از ظلمت به نور، ملكف هستيم ديگران را همين طور دعوت كنيم. هر مقداري كه مي توانيم، شما نبايد بگوييد كه خوب، من كه خطيب نيستم، من كه اهل منبر نيستم، من كه اهل محراب نيستم، شما اهل اين هستيد كه در خانواده‌تان، با آن پسرتان و با آن دخترتان و با اوليائتان، با آن كسي كه رفيق شما هست، مي تواني حرف بزنيد، همين مقدار شما مكلفيد، اگر انسان ديد معصيت خدا مي شود، بايد جلويش را بگيرد، نگذارد، معصيت خدا بشود. (صحيفه نور، ج11، ص84)

ya zahra;118495 نوشت:
سلام خدمت دوستان !
بلا متاسفانه گاهي وقتا بهشون برميخوره.به همون دلايلي كه جناب1369 گفتند.مخصوصا وقتي جو خيلي صميمي باشه.

نوع برخورد ورفتار شما با اعضای خانواده بسیار مهم وتأثیر گزار است.
سعي كنيد با افراد خانواده قطع نظر از هر چيزي روابط گرم، صميمي و عاطفي داشته باشيد، اگر اشتباهي مرتكب شدند خيلي سريع به آنها پرخاش و ترشرويي نشان ندهيد و در يك فرصت مناسب فقط اشتباهات را تذكر دهيد.

براي اين كه بيشتر تأثيرگذار باشيد در خانواده سعي كنيد به بقيه افراد خدمت كنيد، احترام بگذاريد اگر چيزي نياز داشتند مثل، آب، چاي و يا... شما در تهيه آن پيش قدم باشيد .

همواره تبسم بر لب ها داشته باشيد و از اخم كردن به آنها اجتناب كنيد.خوش اخلاقی وخوش رفتاری شما والبته در کنار آن تذکر دادن میتواند شما را به نتیجه مطلوب برساند.

ya zahra;118495 نوشت:
سلام خدمت دوستان !

امر به معروف و نهي از منكر در صورت احتمال تأثير واجب است، ولي در مورد شما آنچه ضرورت دارد،روشنگري و روشن ساختن فلسفه احكام براي آنهاست. بايد سعي كنيد با كار زيربنايي و فردي بر روي افراد، و توضيح اينكه ترانه‏ هاي مبتذل آدمي را به خير دعوت نمي‏كند و نيز ساير تأثيراتي كه در روان و اخلاق و بينش آدمي مي‏گذارد،آنان را براي پذيرش احكام الهي آماده كنيد.

ya zahra;118495 نوشت:
سلام خدمت دوستان !

شما میتوانید از روش جايگزين سازي استفاده کنید. موسيقي به ذاته حرام نيست؛ پس مي‏توان به موسيقي هایی‏ گوش سپرد كه شبهه حرمت ندارد.وبا جایگزین کردن این نوع از موسیقی به جای موسیقی حرام تا حد زیادی براین مشکل فائق آمد.

سینا;118684 نوشت:

امر به معروف و نهي از منكر در صورت احتمال تأثير واجب است، ولي در مورد شما آنچه ضرورت دارد،روشنگري و روشن ساختن فلسفه احكام براي آنهاست. بايد سعي كنيد با كار زيربنايي و فردي بر روي افراد، و توضيح اينكه ترانه‏ هاي مبتذل آدمي را به خير دعوت نمي‏كند و نيز ساير تأثيراتي كه در روان و اخلاق و بينش آدمي مي‏گذارد،آنان را براي پذيرش احكام الهي آماده كنيد.

با سلام از پاسخ هاي مفيدتون ممنونم.
من هميشه سعي ميكنم كه با خوشرويي،با خانواده برخورد كنم.همشون من رو دوست دارن ،ولي متاسفانه يكي از اعضاي خانواده هميشه با بنده ساز مخالف ميزنه،مثلا در جواب موسيقي حرام است، ميگه:{اين چيزا توي دين مهم و اصل نيست آدم بايد به چيزاي ديگه توجه كنه كه مهمتره،چرا همش به مسايل غيرضروري توجه ميكني}واز قبيل اين بحث ها كه پايانش
بي نتيجه ميمونه.
به نظرشما چه جوابي بايد به اين جور آدما داد؟

با سلام...
موسیقی جزو مفاسد آخرالزمانی است که امام صادق(ع) اون رو پیش بینی کردن... و حضرت می گن که حتی در مکه و مدینه هم شنیده می شه و کسی منکر آن نمی شه...
خدا آخر و عاقبت همه رو ختم به خیر کنه

mkk1369;118323 نوشت:
سلام

سخنرانی جدید تری ندارند؟

این طوری باشد که ما نمی توانیم کسی را در مورد موسیقی نهی کنیم؟

اگه یه کم با دقت به متن سخنرانی توجه کنید میبینید که معیارهایی که بیان شده بر پایه یک سری اصول ثابتی هست که ما می تونیم با منطبق کردن اون معیارها براون موسیقی که گوش میکنیم ،نوع اون موسیقی را تشخیص بدیمو اون وقت اگه از نوع حرام بود به وظیفه ی خودمون عمل کنیم.

نقل قول:
میبینید که معیارهایی که بیان شده بر پایه یک سری اصول ثابتی هست که ما می تونیم با منطبق کردن اون معیارها براون موسیقی که گوش میکنیم ،نوع اون موسیقی را تشخیص بدیمو اون وقت اگه از نوع حرام بود

سلام

در کتاب گناهان کبیره ایت الله دستغیب جلد1 ص275
(من ان مجلدی که 1و2 را باهم دارد را دارم-انتشارات جمهوری اسلامی ایران)

که مسعده بن زیاد گفت در مجلس حضرت صادق(ع) نشسته بودم که مردی به ان حضرت گفت: وقتی به مستراح(ببخشید) می روم کنیزان همسایه ام مشغول خوانندگی و نوازندگی هستند و گاهی من بیشتر توقف می کنم که آواز انها را بیشتر بشنوم
حضرت فرمودند: استعمال لهو را ترک کن
آن مرد گفت : ای مولای من من که به مجلس انها نرفتم فقط صدای آوازی را می شنوم و...

در ادامه حدیث ذکر (قسمت نقطه چین)
که حضرت طبق گفته کتاب آیه 38 سوره 7 را می خوانند و خلاصه حکمشو می دهند(برای خواندن دقیق به خود کتاب مراجعت کنید)

خوب وقتی این طوری گناه است!!!

حالا زنان باهم بخوانند و ما هم بشنویم چه طور؟

وقتی همچین حکمی ازامام هست آیا باید به حکم مراجع گوش کنیم؟(اگر اشتباه نکنم گفته اند اگر زنان با هم بخوانند و چهره هم مشخص نباشد و... درست است اگر غلط است بگویید غلط است و این را به جهت تحقیق در نظر می گیرم:Gol:)

می شود این مسئله را دقیق بررسی کرده و مدلل و محکم جواب دهید؟

چون خیلی مهم هست با توجه به اینکه

او می آید;118918 نوشت:
با سلام... موسیقی جزو مفاسد آخرالزمانی است که امام صادق(ع) اون رو پیش بینی کردن... و حضرت می گن که حتی در مکه و مدینه هم شنیده می شه و کسی منکر آن نمی شه... خدا آخر و عاقبت همه رو ختم به خیر کنه

منتظر جواب هستم

پیشاپیش از پاسخگوییتان سپاسگذارم:Gol:

ya zahra;118495 نوشت:
سلام خدمت دوستان !

چند گل زیبا برای ya zahra و دوستانی که مثل شما هستند: :Gol:
اول: باید آفرین و بارک الله به شما عرض کنم که با این استقامت و پایداری و انتخاب حاصل از شناخت ، این راه را انتخاب کردید و ادامه می دهید.
مطمئن باشید دعای مخصوص برای شما و امثال شما خواهم کرد.
دوم: اینکه شما رو راهنمایی می کنم آیات 130 تا انتهای سوره مبارکه طه رو بخوانید و تاملی داشته باشید.
[=Traditional Arabic]فَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا يَقُولُونَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَا ۖ وَمِنْ آنَاءِ اللَّيْلِ فَسَبِّحْ وَأَطْرَافَ النَّهَارِ لَعَلَّكَ تَرْضَىٰ ....
سوم:
اینکه به گوش خوردن موسیقی از لحاظ شرعی
اشکالی ندارد اما گوش کردن و توجه داشتن مشکل ایجاد می کند.
چهارم: حال که از لحاظ شرعی حرمت به گوش خوردن موسیقی را متوجه شدید، می ماند تاثیر به گوش خوردنش که با کمی قرص و شربت معنوی این ویروس هم از شما دفع خواهد شد، انشاالله.
پنجم: به طور کلی به گونه ای رفتار کنید که اگر پرسیدند خوش اخلاق و خوب خانه شما چه کسی است، همه شما را معرفی نمایند.

ادامه دارد

ya zahra;118795 نوشت:
من هميشه سعي ميكنم كه با خوشرويي،با خانواده برخورد كنم.همشون من رو دوست دارن ،ولي متاسفانه يكي از اعضاي خانواده هميشه با بنده ساز مخالف ميزنه،مثلا در جواب موسيقي حرام است، ميگه:{اين چيزا توي دين مهم و اصل نيست آدم بايد به چيزاي ديگه توجه كنه كه مهمتره،چرا همش به مسايل غيرضروري توجه ميكني}واز قبيل اين بحث ها كه پايانش
بي نتيجه ميمونه.

توجه کنید لجبازی می کنند یا نه؟:Hedye:
بهتره که این افراد رو با کارشناسان و متخصصان این امر روبه رو کنیم تا آنها جواب گو باشند و فعلا شما بحث نکنید
:Gol:

عرفان;119007 نوشت:
چند گل زیبا برای ya zahra و دوستانی که مثل شما هستند
اول: باید آفرین و بارک الله به شما عرض کنم که با این استقامت و پایداری و انتخاب حاصل از شناخت ، این راه را انتخاب کردید و ادامه می دهید.
مطمئن باشید دعای مخصوص برای شما امثال شما خواهم کرد.
دوم: اینکه شما رو راهنمایی میکنم آیات 130 تا انتهای سوره مبارکه طه رو بخونید و تاملی داشته باشید.
فَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا يَقُولُونَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَا ۖ وَمِنْ آنَاءِ اللَّيْلِ فَسَبِّحْ وَأَطْرَافَ النَّهَارِ لَعَلَّكَ تَرْضَىٰ ....
سوم: اینکه به گوش خوردن موسیقی اشکالی از لحاظ شرعی ندارد و گوش کردن و توجه داشتن مشکل ایجاد می کند.
چهارم: حال که از لحاظ شرعی حرمت به گوش خوردن موسیقی را متوجه شدید، می ماند تاثیر به گوش خوردنش که با قرص و شربت معنوی این ویروس هم از شما دفع خواهد شد انشاالله.
پنجم: به طور کلی به گونه ای رفتار کنید که اگر پرسیدند خوش اخلاق و خوب خونه شما چه کسی است همه شما را معرفی نمایند.
ادامه دارد

باسلام!از گلهای قشنگی که بهم دادین ممنونم.برام دعا کنید همیشه راه درست رو برم.
منتظر ادامه صحبت های مفیدتون هستم.
ممنونم.

جبهه ی جنگ راه بیندازید :Sham:
در تاپیک های دیگر مفصل توضیح دادم که مذهبی ها باید جرات در دین داری داشته باشند و با افتخار و بدون خجالت و همراه با جسارت روش خود را که اطاعت خداست و راه صحیح ، به دیگران عرضه کنید.
چطور آنها که مسیر را (در آن زمینه مثل غیبت و یا گوش دادن موسیقی حرام و یا ...)اشتباه طی می کنند باکی ندارند و گاه افتخار هم می کنند، اما ما که مساله فقهی یا اخلاقی را درست طی می کنیم در اشاعه آن کوتاهی کنیم و یا سستی نماییم.
در راه خود محکم باشید و درایت به خرج دهید.
ادمه دارد....

‌بعضى افراد تحمل شنیدن اندرزها و یا انتقادهاى مستقیم را ندارند، از این رو باید براى اصلاح رفتار آنان از روش غیر مستقیم استفاده کرد.

در ضمن با آگاه کردن اونها نسبت به تأثیرات سوء دنیوی واخروی گوش دادن به موسیقی ، میشه یه قدم مثبت دیگه هم بر داشت.

یک دسته گل دیگه برای ya zahra و دوستانش
فکر میکنید برای رشد و ترقی معنوی و به خدا رسیدن به چه چیزهایی نیازه؟
جواب مناسب مساله شما از این قراره:

1- شناخت و معرفت شما از خدای متعال رشد داشته باشه

وقتی معرفت تکمیل میشه:
الف) راه برای پیمودن روشن میشه
ب) سرعت رشد شما بالا میره
ج) استقامت در برابر افراد جاهل و یا شیاطین زیاد میشه و قوی مشید
ه) نصیحت و حرف شما تاثیر گذارتر و پر برکت خواهد شد
و) مبلغ راه عشق به خدا مهربان می شوید

نبی گرامی فرمودند: من عرف نفسه فقد عرف ربّه ؛

هر آنکس که خود را شناخت خدای خود را شناخته

.
ادامه دارد......

یه نکته مهمی که استاد عرفان گرامی بهش اشاره کردند معرفت وخودشناسیه که نهایتا به خداشناسی منجر میشه ونتیجه این امر ،این میشه که ما در برابر گناه صبر کنیم والبته نسبت به گناه دیگران هم بی تفاوت نباشیم.

شهید مطهری در کتاب انسان در قرآن در رابطه با خود شناسی اینگونه می فرماید:

خودشناسی به معنی این است که انسان مقام واقعی خویش را در عالم وجود درک کند ، بداند خاکی محض نیست ، پرتوی از روح الهی‏ در او هست ، بداند که در معرفت می‏تواند بر فرشتگان پیشی بگیرد ، بداند که او آزاد و مختار و مسؤول خویشتن و مسؤول افراد دیگر و مسؤول آباد کردن‏ جهان و بهتر کردن جهان است ( او شما را از زمین بیافرید و عمران آن را از شما خواست ) هو أنشأکم من الارض و استعمرکم فیها »( هود / 61 )بداند که او امانتدار الهی است ، بداند که بر حسب تصادف ، برتری نیافته است تا استبداد بورزد و همه چیز را برای‏ شخص خود تصاحب کند و مسؤولیت و تکلیفی برای خویشتن قائل نباشد .

[="DarkGreen"]سلام

اینحا را ببینید

لطفا جواب بدهید!!![/]

[="DarkGreen"]اینجا[/]

mkk1369;119506 نوشت:
سلام

اینحا را ببینید

لطفا جواب بدهید!!!

اینجا

سوال شما یه سوال فقهی هست که باید کارشناسان محترم بخش احکام پاسخگو باشند لطفا سوالتون را در انجمن مربوطه مطرح نمایید.

با کمال تشکر

به نام حق
وهنگامی که اسرافیل در صور میدمد
اساسا روح انسان زیبایی طلب است و لطایف را به درستی درک میکند همچون ندای درونی اما گاهی نمیدانم... پرده هایی مانع رسیدن امواج لذت بخش حق و مانع غرق شدن در دریای اوی میشوند
تاریخ مستند موسیقی در ایران و بین النهرین به 7هزار سال پیش و یا بیشتر میرسد عملا ترویج موسیقی آیینی یا موسیقی در قالب آیین (همچون دستگاه های موسیقیایی که قرآن در آنها خوانده میشود) تاثیر بیشتری میتواسته داشته باشد چون وصل به ذات یکتا پرست انسان بوده اکنون نیز هیچ شخص دانایی نمیتواند به اساس موسیقی فاخر و عرفانی خرده بگیرد
هرچند در منظر عرفان نبوی موسیقی لازمه راه نیست ولی منع کردن جسم و روح از امور دنیوی و هوی کار هرکسی نیست برادران
هر چیز ممکن است در یک برهه از زمان در همان قالب شیطان باشد

باسپاس از خوانندگان

mkk1369;118949 نوشت:

سلام

در کتاب گناهان کبیره ایت الله دستغیب جلد1 ص275
(من ان مجلدی که 1و2 را باهم دارد را دارم-انتشارات جمهوری اسلامی ایران)

که مسعده بن زیاد گفت در مجلس حضرت صادق(ع) نشسته بودم که مردی به ان حضرت گفت: وقتی به مستراح(ببخشید) می روم کنیزان همسایه ام مشغول خوانندگی و نوازندگی هستند و گاهی من بیشتر توقف می کنم که آواز انها را بیشتر بشنوم
حضرت فرمودند: استعمال لهو را ترک کن
آن مرد گفت : ای مولای من من که به مجلس انها نرفتم فقط صدای آوازی را می شنوم و...

در ادامه حدیث ذکر (قسمت نقطه چین)
که حضرت طبق گفته کتاب آیه 38 سوره 7 را می خوانند و خلاصه حکمشو می دهند(برای خواندن دقیق به خود کتاب مراجعت کنید)

خوب وقتی این طوری گناه است!!!

حالا زنان باهم بخوانند و ما هم بشنویم چه طور؟

وقتی همچین حکمی ازامام هست آیا باید به حکم مراجع گوش کنیم؟(اگر اشتباه نکنم گفته اند اگر زنان با هم بخوانند و چهره هم مشخص نباشد و... درست است اگر غلط است بگویید غلط است و این را به جهت تحقیق در نظر می گیرم:gol:)

می شود این مسئله را دقیق بررسی کرده و مدلل و محکم جواب دهید؟

چون خیلی مهم هست با توجه به اینکه

منتظر جواب هستم

پیشاپیش از پاسخگوییتان سپاسگذارم:gol:

با سلام وتشکر
مراجع عالیقدر با تخصص در اصول فقه و علم رجال ودرایه وتفسیر وبسیاری از علوم دیگر به مجموع روایات و ادله توجه نموده وحکم می دهند ،صرفا با یک حدیث نمی توان ،استباط حکم شرعی کرده ویقین به تشخیص صحیح داشت ،دریافت مطالب از روایات ویا آیات قرآن شریف ،کار هر کس نیست وچه بسیارند که سالها دروس لازمه را نزد اساتید فن می آموزند اما به مرتبه اجتهاد نمی رسند ویا اگر برسند ،باید نسبت به سایرین در مرتبه اعلمیت باشند تا دیگران بتوانند از ایشان تقلید نمایند .
اما در باره خواندن اشعار ویا موارد دیگر توسط زن ،نظر مقام معظم رهبری این است که :اگر صدای زن به صورت غنا نباشد وگوش دادن به صدای او هم به قصد لذت وریبه نباشد ومفسده ای هم بر آن مترتب نگردد ،اشکال ندارد.
اجوبة الاستفتائات ،با استفاده از س1146وس1
154

سلام
منم دقیقا مشکل خانم یا زهرا رو دارم.
هندزفری هم که میزارم باز صدای موسیقی رو میشنوم.(تو ماشین)
احساس میکنم موسیقی روم تاثیرات بدی میزاره.
الانم از مسافرت با ماشین فراریم ولی ....

من فکر میکنم بهترین راه تقویت ایمان و ارادست.

التماس دعا

یاس مدینه;131429 نوشت:
سلام

التماس دعا

سلام به یاس مدینه
اگر شما پست های حقیر رو در این تاپیک و مخصوصا صفحه 3 زدم، مورد مطالعه قرار بدید جواب خواهید گرفت.

ya zahra;118795 نوشت:
بي نتيجه ميمونه.

جواب !!!

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: چه بسیار سخن هایی که جوابشان سکوت است.
به نظر بنده اینگونه افراد معمولا لجوج اند و جوابشان سکوت است.

ya zahra;118121 نوشت:
سلام!

سلام

شما باید کاری کنید که دیگران در جلوی شما خجالت بکشند و احساس ناراحتی کنند از اینکه موسیقی گوش کنند نه اینکه شما ناراحت شوید و...

از القائیات شیطان به خدا پناه ببریم و
از ناراحتی خدا برتسیم نه از ناراحتی دیگران.

خانواده ی شما قطعا بیشتر از خانواده بنده اهل موسیقی نبوده اند و نیستند اما یاری جویی از خداوند و تبیین صحیح راهتان به همراه ثبات قدم و پافشاری بر حق مسبب گشایش راهتان خواهد بود.

بطوری که امروز خانواده ی بنده کاملا در حال تغییر مسیر هستند.توکلنا علی الله تعالی.

بایزیدبسطامی;131302 نوشت:
به نام حق
وهنگامی که اسرافیل در صور میدمد
اساسا روح انسان زیبایی طلب است و لطایف را به درستی درک میکند همچون ندای درونی اما گاهی نمیدانم... پرده هایی مانع رسیدن امواج لذت بخش حق و مانع غرق شدن در دریای اوی میشوند
تاریخ مستند موسیقی در ایران و بین النهرین به 7هزار سال پیش و یا بیشتر میرسد عملا ترویج موسیقی آیینی یا موسیقی در قالب آیین (همچون دستگاه های موسیقیایی که قرآن در آنها خوانده میشود) تاثیر بیشتری میتواسته داشته باشد چون وصل به ذات یکتا پرست انسان بوده اکنون نیز هیچ شخص دانایی نمیتواند به اساس موسیقی فاخر و عرفانی خرده بگیرد
هرچند در منظر عرفان نبوی موسیقی لازمه راه نیست ولی منع کردن جسم و روح از امور دنیوی و هوی کار هرکسی نیست برادران
هر چیز ممکن است در یک برهه از زمان در همان قالب شیطان باشد

باسپاس از خوانندگان

البته طریقه ی شما از اسمتان معلوم است قبل از آنکه مطالبتان را بخوانیم و درش تامل نماییم راه شما معلوم است در چه باتلاقی است.

موسیقی تاریخش بیشتر از اینهاست...ما اعتقاد داریم موسیقی را ابلیس لعین بکار گرفته است بنابراین تاریخش خیلی بیشتر است...

اما اینکه گفتید زیبایی است و انسان زیبایی را دوست دارد.
بایستی اول بحث کرد و دید زیبایی چیست اساسا. و الا اگر به صرف لذت , مطلبی زیبایی قلمداد شود و طلب زیبایی نیز موجه و ای بسا واجب قلمداد شود در اینصورت انواع دیگر تخدیر ( مثلا تخدیر خوردنی) که ضررشان ای بسا بنا به شرایط کمتر از این تخدیر شنیدنی است بسیار زیباتر باید باشند چون لذت دارند(پوچی استدلالتان را می بینید؟!)

موسیقی آیینی و عرفانی که خود بدترین نوع موسیقی هستند اقلا به جهت موجه جلوه کردنش نزد برخی سطحی نگر.
در مورد قرآن نیز گر چه این مورد تفاوت مبنایی دارد اما همان نیز به فتوای برخی فقها مثل مرحوم آقای بهجت فقها مردود و باطل می باشد و نباید چنین خوانده شود.

در مورد عقلا و دانایان نیز بروید اقلا در همین گوگل سرچ کنید ببینید عاقلی در دنیای شرق و غرب یافت شده است که اساسا به ستیز با موسیقی برنخواسته باشد؟! ولو در حد و کیفیت فهم ناقص خودش...

براستی کدام دانا و اهل عقلانیت و انسان شناسی حقیقی است که بتواند غرق شدن در وهم را که مستقیما واقعیت و قوه ی واقعیت گرا را مورد ضربه و تزلزل و نابودی قرار می دهد را بپذیرد و بدان نتازد؟!
از کانت و هگل و کارل و...تا هر کسی که کمی توانسته در این مطلب تفکر کند.(اشاره به اهل فلسفه جهت اسکات خصم است نه قبول داشتن ایشان به عنوان یک عاقل.)

که براستی کدام موفقیت دنیوی و اخروی است که واقع گرایی و داشتن قوت تصمیمی گیری عقلانی و استنباط عقلانی و عمل بدان که از طریق موسیقی و تحریک وهم و غرق شدن در این باتلاق تخدیر نابود می گردد در آن تاثیر نداشته باشد؟!

و براستی کدام مرض و درد فردی و اجتماعی کمر شکن و بشریت کشی است که چنین ذهنی آنرا تولید نکند؟!

الحمد لله الذی جعل اعدائنا من الحمقاء

لازم به توضیح است

که اشاره به اهل فلسفه در پست فوق جهت اسکات خصم است نه قبول داشتن این منحرفین به عنوان یک عاقل.

یاس مدینه;131429 نوشت:
سلام

التماس دعا[/quote

موافقم.اولا به شما و دوستمان که سوال اول را مطرح کردند تبریک می گم.ثانیا پیشنهاد من به شما دوستان تقویت عزت نفس است.عزت نفس از نظر روانشناسی وتخصصی آن عبارت است ازپذیرش ودوست داشتن خود علی رغم درست وغلط بودن کارمان یا علی رغم نظر دیگران درباره ما وکار ما.وقتی شما به هر دلیلی (که البته یک آدم مذهبی همه کارهاش دلیل دارد) نوع خاصی رفتار می کنید اگر خودتان را علی رغم همه نظرات دیگران قبول داشته باشید وآنها را هم علی رغم اینکه اشتباه می کنند دوست داشته با شید کمتر یا اصلا از نظراتشان یا سرزنشهاشان ناراحت نمیشوید.حتی جرات پیدا می کنید(امتحان کنید) به آنها تذکر می دهید واز نظر خودتان دفاع می کنید. مهارت اجتماعی لازم دیگر قاطعیت است.دیگران وقتی جرات می کنند شما رامسخره کنندیا خلاف میل شما عمل کنند که از شما استحکام کافی نمی بینند. معنای قاطعیت بی ادبی وپرخاش نیست.اگر قاطعانه ومحکم ودر عین حال با احترام نشان دهید که علی رغم تمام نظریاتشان بازهم صلاح خود را در این روش می بینید عقب می نشینند وکاری به شما نخواهند داشت.توجه کنید اصلا لازم نیست دلیل بیاورید.هر چه دلیل بیاورید آنها هم دلیل دیگری می آورند ومشکل حل نمی شود.فقط اعلام کنید که ضمن احترام به نظرآنها صلاح خود تان را در این کار نمی دانیدوبه شیوه خودتان تا اطلاع ثانوی پایبندید!
در ضمن شما باید حقوق خود را هم بشناسید ودست کم نگیرید.این حق شماست که همانطور که شما احترام آنها رانگه می دارید انها هم احترام شما را نگه دارند و وقتی شما به چیزی میل ندارید رعایت حال شما را بکنند. محکم و با احترام کامل از دیگران بخواهید که حتی اگر نظر شما را قبول ندارند ولی باید به آن احترام بگذارند ودر حضور شما موسیقی را قطع کنندیا در این موردبه یک توافقی وقردادی برسید.با اطرافیانتان قراردادی بگذارید که منافع دو طرف در آن لحاظ شود.
خلاصه :حق خودرابشناسید بدون نیاز به ذکر دلیل از حق برخورداری از آسایش وآرمشتان وزندگی مطابق اصولتان دفاع کنید به طرف مقابلتان ونظرش احترام بگذارید حتی اگر قبولش ندارید محکم ومودب باشیدواز حقتان کوتاه نیایید با طرف مقابلتان قرارداد ببندید

با سلام!
از پاسخ خوبتون ممنونم!
باید بگم که خانواده من برای من احترام زیادی قایل هستند.و خیلی من رو دوست دارند.من هم خیلی وقته که دیگه در مقابل بعضی بحث ها و ایراد هایی که به بعضی کارهای من (مثل گوش نکردن به موسیقی ،)میگیرند. فقط سکوت میکنم و گاهی لبخند میزنم یا با پخش موسیقی مجلس رو ترک میکنم.چاره ای نیست آدم باید با آرامش تمام با رفتارهای دیگران که گاهی جزء شخصیتشونه کنار بیاد مخصوصا وقتی جزء خانوادت باشند.

باسلام وتشکرازعنایتتان.راستش من خودم هم نه فقط در این موردخاص بلکه خیلی از موارد دستورات مذهبی از دیگران خجالت می کشیدم.اما خود پایبندی به این دستورات عزت نفس مرا زیاد کرد ولی مشکل به طور کامل حل نشد تا زمانیکه کتابهای متعددی در زمینه خجالت وعزت نفس مطالعه وتمرین کردم.البته شاید مشکل شما خجالت نباشد اما عدم آشنایی به حقوق خود وندانستن طریق درست دفاع از این حقوق مشکل همه انسانهای روی زمین است.بالاخره خانواده شما یا افراد غیر مذهبی باید به عنوان یک انسان به حقوق واعتقادات ما احترام بگذارند ورعایت کنند.اینکه نظر ماراغلط می دانند به آنها حق نمی دهد که ما را نا دیده بگیرند وبا اینکه می دانند ما از چیزی متنفریم آن چیز را جلوی روی ما بیاورند.این مطلبی بود که من می خواستم به شما بگویم.
ولی کلا قبول ندارید که خیلی از افراد مذهبی از عمل ولااقل از پافشاری روی عقایدشان خجالت می کشند؟

جوادی;180003 نوشت:
باسلام وتشکرازعنایتتان.راستش من خودم هم نه فقط در این موردخاص بلکه خیلی از موارد دستورات مذهبی از دیگران خجالت می کشیدم.اما خود پایبندی به این دستورات عزت نفس مرا زیاد کرد ولی مشکل به طور کامل حل نشد تا زمانیکه کتابهای متعددی در زمینه خجالت وعزت نفس مطالعه وتمرین کردم.البته شاید مشکل شما خجالت نباشد اما عدم آشنایی به حقوق خود وندانستن طریق درست دفاع از این حقوق مشکل همه انسانهای روی زمین است.بالاخره خانواده شما یا افراد غیر مذهبی باید به عنوان یک انسان به حقوق واعتقادات ما احترام بگذارند ورعایت کنند.اینکه نظر ماراغلط می دانند به آنها حق نمی دهد که ما را نا دیده بگیرند وبا اینکه می دانند ما از چیزی متنفریم آن چیز را جلوی روی ما بیاورند.این مطلبی بود که من می خواستم به شما بگویم.
ولی کلا قبول ندارید که خیلی از افراد مذهبی از عمل ولااقل از پافشاری روی عقایدشان خجالت می کشند؟

با سلام!
بله حق با شماست!گاهی وقتا سکوت بعضی از افراد مذهبی در مقابل کارها و حرف های ناروای دیگران به خاطر خجالتی بودن آنهاست.(شاید من هم گاهی اوقات جزء همین دسته باشم،)
وشاید این مسئله به خاطر این باشد که قدرت و زبان اعتراض روندارند،و طرف مقابل زبان تند و تیزتری داشته باشد.

می فهمم. ایستادگی در مقابل اینجور آدمها سخت است اما مطمئن باشید اگر ما را در موضع خودمان محکم والبته مودب ببینند کوتاه می آیند و ما را همانطور که هستیم می پذیرند.با این رفتار حتی تشویق به دینداری هم می شوند.اینها که گفتم شعار نبودا.همه را تجربه کرده ام.حتما برای شما هم نمونه هایش پیش آمده.

خاستم بگم هرطور میتونید از موسیقی حرام توبه کنید
که من عواقبشو چشیدم و به حال مرگ افتادم.....
واقعا عذاب بود
من به استاد آگاهی مشکلم رو گفتم و ایشون گفت که این مشکل حتما از شرکت در مجالس گناه یا ... است مشکلی که یک روز بعد از رفتن به یه عروسی لعنتی شروع شد

که اگه خدا و ائمه کمکم نمیکردند قطعا از بین میرفتم و هلاک میشدم......

دوری کنید دوری کنید :mohandes:
من رسما به پدر و مادرم کفتم که دیگه تو هیچ عروسی ای همراهیشون نمیکنم هرکی هم میخواد خوشش بیاد هرکی میخواد بدش بیاد(البته مفهومو رسوندم...بی ادب نشدم)

دوری کنید که تحملش واقعا سخته.....خدای مهربان اثر این گناهو به من فهموند حتی یه لحظه هم نمیخوام بهش فک کنم چه برسه تجربه:Ghamgin::Ghamgin::geryeh:

به طور کلی باید به خانواده و پدر و مادر احترام گذاشت ولی اگر انسان را به امری خلاف رضای خدا دعوت می کنند باید اطاعت نکرد و انها را اگر اثر دارد نصیحت کرد. مثل داستان حضرت ابراهیم سلام ا... علیه و عمویش در قران.

در ضمن یک فرد که می خواهد رشد کند باید برای خود محیط مثبت درست کند و از محیط منفی دوری کند و حد اقل روزی 70 بار از خدا استغفار کند. مثلا کسی که می خواهد ورزشکار شود باید وارد یک محیط ورزشی شود و به روش علمی تمرین کند و تمرینات در محیط ورزشی باید دایم باشد.

کسی که می خواهد عبد و تسلیم محض خدا باشد باید محیط ایجاد کند برای خودش و تمرین کند.اعمالش را در جهت خدا اصلاح کند و تسلیم ولی فقیه زمان به طور محض باشد. اسلام دین تسلیم در برابر خدا و ولی خداست.

موسیقی و فیلم و عکس و ... اگر شما را به یاد خدا می اندازد خوب است ولی اگر حالات منفی و هوس و ... را فعال می کند باید دوری کرد زیرا انسان به روحش غذا می دهد(از طریق حواس) و باید بداند که غذای نجس و نا پاک به روحش ندهد.

medis;180931 نوشت:
من رسما به پدر و مادرم کفتم که دیگه تو هیچ عروسی ای همراهیشون نمیکنم هرکی هم میخواد خوشش بیاد هرکی میخواد بدش بیاد(البته مفهومو رسوندم...بی ادب نشدم)

سلام اتفاقا اواخر تیر عروسی خواهرمه،عروسی توی تالار همراه با موسیقی و رقص و...!
مثل همیشه ذهنم مشغوله،عروسی خواهر آن هم خواهری که از جونت بیشتر دوستش داری رو که نمیشه نرفت.حتی اگه بخوای هم نمی تونی که نری.و این میشه یه موقعیت سرشار از موسیقی اجباری.نمی گم یه راه بهم پیشنهاد بدین میدونم راهی نیست.

[=microsoft sans serif]پست جمعبندی:[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]

وظیفه ی ما در شرایطی که اجبارا با موسیقی مواجه می شویم چیست؟گاهی درجمع اعضای خانواده موسیقی پخش می شود در این شرایط چه راهکاری برای گناه نکردن وجود دارد؟[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
پاسخ:
[=microsoft sans serif]
بعد از این که مطمئن شدیم موسیقی که در جمع خانواده مورد استقبال قرار می گیرد از نوع موسیقی حرام است می توان ازامر به معروف ونهی از منکر استمداد جست.

حضرت امام خميني (ره) در این رابطه فرمودند:

امر به معروف و نهي از منكر از اموري است كه بر همه كس واجب است، يك چيزي نيست كه بر يكي واجب باشد بر ديگري نه، همة ما مكلفيم همان طور كه مكلفيم كه خودمان را حفظ كنيم و خارج كنيم از ظلمت به نور، ملكف هستيم ديگران را همين طور دعوت كنيم. هر مقداري كه مي توانيم، شما نبايد بگوييد كه خوب، من كه خطيب نيستم، من كه اهل منبر نيستم، من كه اهل محراب نيستم، شما اهل اين هستيد كه در خانواده‌تان، با آن پسرتان و با آن دخترتان و با اوليائتان، با آن كسي كه رفيق شما هست، مي تواني حرف بزنيد، همين مقدار شما مكلفيد، اگر انسان ديد معصيت خدا مي شود، بايد جلويش را بگيرد، نگذارد، معصيت خدا بشود. (1)

البته در این مساله نوع برخورد ورفتار شما با اعضای خانواده بسیار مهم وتأثیر گزار است.سعي كنيد با افراد خانواده قطع نظر از هر چيزي روابط گرم، صميمي و عاطفي داشته باشيد، اگر اشتباهي مرتكب شدند خيلي سريع به آنها پرخاش و ترشرويي نشان ندهيد و در يك فرصت مناسب فقط اشتباهات را تذكر دهيد.براي اين كه بيشتر تأثيرگذار باشيد در خانواده سعي كنيد به بقيه افراد خدمت كنيد، احترام بگذاريد اگر چيزي نياز داشتند مثل، آب، چاي و يا... شما در تهيه آن پيش قدم باشيد .همواره تبسم بر لب ها داشته باشيد و از اخم كردن به آنها اجتناب كنيد.خوش اخلاقی وخوش رفتاری شما والبته در کنار آن تذکر دادن میتواند شما را به نتیجه مطلوب برساند .امر به معروف و نهي از منكر در صورت احتمال تأثير واجب است، ولي در مورد شما آنچه ضرورت دارد،روشنگري و روشن ساختن فلسفه احكام براي آنهاست. بايد سعي كنيد با كار زيربنايي و فردي بر روي افراد، و توضيح اينكه ترانه‏ هاي مبتذل آدمي را به خير دعوت نمي‏كند و نيز ساير تأثيراتي كه در روان و اخلاق و بينش آدمي مي‏گذارد،آنان را براي پذيرش احكام الهي آماده كنيد.شما میتوانید از روش جايگزين سازي استفاده کنید. موسيقي به ذاته حرام نيست؛ پس مي‏توان به موسيقي هایی‏ گوش سپرد كه شبهه حرمت ندارد.وبا جایگزین کردن این نوع از موسیقی به جای موسیقی حرام تا حد زیادی مشکل را کم رنگ کنید.. بعضى افراد تحمل شنیدن اندرزها و یا انتقادهاى مستقیم را ندارند، از این رو باید براى اصلاح رفتار آنان از روش غیر مستقیم استفاده کرد.در ضمن با آگاه کردن اونها نسبت به تأثیرات سوء دنیوی واخروی گوش دادن به موسیقی ، میشه یه قدم مثبت دیگه هم بر داشت.

[=microsoft sans serif]1 .(صحيفه نور، ج11، ص84)

موضوع قفل شده است