صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلایل غیر مادی بودن "روح انسان"

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552

  دلایل غیر مادی بودن "روح انسان"
  سلام
  یکی از مباحث بسیار سنگین بحث روح است . بحثی که همیشه مورد اختلاف متدینین و مادیون بوده و هست .
  با پیشرفت علوم تجربی و کشف علل بسیاری از علتها و از جمله علل مادی اموری که تا پیش از این به روح نسبت داده می شد این تفکر در میان دانشمندان علوم تجربی تقویت شده است که روح به معنای یک موجود غیر مادی وجود خارجی ندارد و آن چیزی که معتقدین به عالم معنا به عنوان روح می شناسند در حقیقت یکسری فعل و انفعالات عصبی و مغزی و آثار آن است .
  ما اعتراف می کنیم که اثبات روح بسیار سخت است اما چرا ؟
  دلیل مشکل بودن اثبات روح آنستکه اساسا آنچیزی که ما به نام روح می شناسیم تقریبا هیچ تاثیر مستقلی در حیات مادی ما ندارد بلکه او تمام آثار خود را از طریق جسم ظاهر می کند . معنای این مطلب آنستکه برای هر اثر روح یک دلیل مادی در جسم انسان یافت می شود . به این ترتیب کار اثبات روح بعنوان امر مستقل از بدن واقعا سخت می شود چون شما از هر اثر روح که سخن به میان آورید دانشمند تجربی یک دلیل مادی از سیستم عصبی و فعل و انفعالات بدن انسان برایش ذکر می کند . به نظر شما چطور می توان عدم استقلال این فعل و انفعالات را ثابت کرد تا در پی آن بتوان علت غیر مادی مستقل آنرا یعنی روح را ثابت نمود ؟ به نظرم کار بسیار سختی است . با این حال ما پا در مسیر اثبات این امر می گذاریم و از خدای خالق روح آدمی که نفخه الهی اوست مدد می جوییم و از روح باعظمت تمام انبیاء و اولیاء وعلماء ربانی استمداد می طلبیم.
  انه ولی التوفیق
  موفق باشید

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۳/۱۵ در ساعت ۲۳:۱۷
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  دلیل اول
  یکی از ادله تجرد نفس یا همان غیر مادی بودن روح انسان علم است .
  علم از نظر فلاسفه امر مجرد غیر مادی است لذا ظرف او هم باید غیر مادی باشد و چون روح انسان ظرف علم است پس نفس نیز غیر مادی است .
  در جواب این مطلب احیانا گفته شود :
  تمام ادراکات انسان چه ادراکات حسی و چه ذهنی در مغز انسان جای دارند پس نه علم غیر مادی است و نه ظرف آن یعنی روح انسان بلکه هر دو مادی اند
  توضیح : اگر ما مغز را بعنوان واسطه مادی روح برای ادراکات خود مطرح کنیم ( که حق هم همین است ) راهی بجایی نمی بریم لذا مجبوریم به یک ویژگی در علم یا روح اشاره کنیم که در وجود مادی یافت نشود .
  بر این اساس می گوییم :
  روح انسان در دریافت ادراکات و علوم بی نهایت است در حالیکه ظرفیت مغز انسان در عین بسیار زیاد بودنش بی نهایت نیست و این به معنای وجود حقیقتی در انسان است که غیر مادی است و آن روح است
  ممکن است دانشمند تجربی بگوید دلیل شما بر بی نهایت بودن ظرفیت ادراکات و علوم چیست ؟
  ما می پرسیم :
  شما تصور کنید یک انسان برای همیشه زنده باشد آیا به نظر شما می تواند ادراک نداشته باشد یا ظرفیت ذخیره علوم در او تمام شود ؟
  جواب منفی است
  خوب این به معنای بی نهایت بودن ظرفیت ادراک و ذخیره علم است وگرنه سلولهای مغزی تا حد معینی قادر به ثبت و ضبط علوم و ادراکاتند و وقتی این ظرفیت کامل شد او نخواهد توانست ادراکات جدیدی داشته یا علوم جدیدی فراگیرد
  جواب دانشمند تجربی به ما این است که : چنین تجربه ای واقع نشده است و ما نمی توانیم در مورد آن قضاوت کنیم لذا چه بسا فرد مورد نظر تا سن معینی زنده مانده و پس از اتمام ظرفیت مغزیش بمیرد
  اما این سخن با واقعیتی که ما در خود بالوجدان می یابیم سازگار نیست و آن اینستکه هرچه بر علوم ما افزوده می شود توانایی ما در ادراک و کسب علوم دیگر افزایش می یابد لذا در دریافت علوم یک روند تصاعدی وجود دارد و این با ادعای اتمام ظرفیت ادراک و ذخیره علوم در مغز که منجر به مرگ می شود سازگار نیست .
  پس ظرفیت نامحدود کسب علوم و افزایش استعداد کسب دانشها با افزوده شدن بر دانش انسان دلیل بر وجود بعد غیر مادی در انسان است .
  دوستان نظر بدهند
  موفق باشید

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۳/۱۵ در ساعت ۲۳:۰۱
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,604
  حضور
  66 روز 23 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15676

  راهنما ارجاع به تایپیک های مرتبط
  با سلام و تشکر

  دوستان عزیز می توانند در این خصوص به تایپیک های زیر نیز مراجعه کنند:

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=3176

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=3914

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=8742

  ملتمس دعا ... موفق باشید ...

  دلایل غیر مادی بودن "روح انسان"

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  دلیل دوم
  یکی از بهترین راههای درک حقایق تجربه است . به این معنا که موضوع مورد ادعا را خودمان بالوجدان بیابیم . مثل اینکه به ما بگویند این غذا شور است به این دلیل و آن دلیل اما چه بهتر که خودمان آنرا بچشیم تا ببینیم آیا شور است یا نه .
  یکی از راههای اثبات تجرد روح تجربه انفکاک روح از جسم است . این تجربه در حال حاضر به حدی مشهور و معروف است که نمی توان به سادگی آنرا نفی کرد . یافت نشدن دلیل علمی از علوم تجربی بر وجود چنین چیزی هم دلیل منطقی برای انکار آن به نظر نمی رسد .
  اما ما در اینجا علاوه بر اینکه دعوت می کنیم با کسانی را که تجربه جدا شدن روح از جسم را داشته اند ملاقات نمایید می گوییم خودتان این امر را تجربه کنید .
  البته راههای زیادی برای این کار پیشنهاد می شود که ما آنها را توصیه نمی کنیم بلکه راهی را پیشنهاد می کنیم که در کتب بزرگان از اهل معرفت آمده است . تفصیلش این است :
  در فضایی کاملا ساکت و هم دمای بدن خود قرار بگیرید . بر روی زمین دراز بکشید و دستها و پایها تا اندازه ای باز کنید . نفس خود را تنظیم کنید . حال به کل بدن خود توجه نمایید و سپس تصور کنید که تمام بدن شما در فضا و بدون ارتباط با اشیاء است . این تصور را تقویت کنید و فکر کنید فی البداهه و هم اکنون خلق شده اید .
  موفقیت شما در این تجربه به :
  1- شرایط مساعد محیطی
  2- قدرت ذهنی در القای قرار گرفتن در فضا
  بستگی دارد . بهتر است این کار چندین بار بطور منظم تکرار شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد .
  تجربه جدا شدن روح از بدن را در این فایلها هم ببینید :
  http://www.tebyan.net/index.aspx?PID=77644&PageSize=10&CATEGORYID=4793&P ageIndex=1
  دلالت این تجربه ها بر مطلب ما این است که :
  اگر روح امری مادی و مربوط به فعل و انفعالات جسمی باشد دیگر فرض وجود ادراک در فضای خارج از بدن ممکن نیست لذا این تجربیات دال بر وجود بعد غیرمادی مستقل از بدن یا همان روح است .
  موفق باشید


  ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۳/۱۵ در ساعت ۲۳:۵۲
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  دلیل سوم
  این دلیل را که جناب ابن سینا در اشارات آورده است این است :
  بدن با گذشت روزگار رو به انحلال و ضعف می رود اما روح ضعیف نمی شود بلکه قوی تر می گردد پس روح غیر جسم است وگرنه محکوم به حکم او بود .
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  با سلام و احترام
  فلاسفه الهي براي تجرد و استقلال روح ومظاهر آن دلايلي ذكركرده اند كه مي توان آن را به دو دسته تقسيم نمود: 1 دلايل فلسفي و عقلي ; 2 دلايل حسي و تجربي . در دلايل فلسفي چنين مي گويند:
  1ـ ثبات شخصيت و بقاء مدركات و محفوظات ;در جاي خود ثابت شده كه تمام موجودات مادي همواره در حال تغيير و تحوّل و حركت اند. بعضي دانشمندان فیزیولوژیست معتقدند تمام ذرات و سلول هاي بدن ما در مدت هر هفت سال عوض مي شود و سلول هاي ديگري جانشين آن مي گردد. سلول هاي مغزي ما نيز از اين قاعده مستثنا نيستند . آن ها هم در هر هفت سال يكبار عوض مي شوند;يعني يك آدم هفتاد ساله ده بار تمام سلول هاي مغزيش عوض شده و سلول هاي ديگري جانشين آن ها شده است .


  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۳:۴۸

 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  امّا با وجود اين همه تحوّلات و تغييراتي كه در پيكره مادي و جسماني ما روي مي دهد, در شخصيت ومحفوظات و..., تغييراتي روي نداده است ما در سن هفتاد سالگي خود را همان انسان دوران بچگي مي دانيم ,اظهار مي داريم , آن زماني كه من دو ساله , پنج ساله , ده ساله و... بودم يا اكثر خاطرات دوران بچگي در خاطره ماموجود است و تغييري پيدا نكرده است . بزرگان مي گويند: معلوم مي شود كه روح فكر و انديشه و... غير مادي هستند كه هيچ گونه تغييري در آن ها صورت نمي گيرد و گرنه بايد تغييّر پيدا مي كردند.
  2 ـ عدم انطباق كوچك به بزرگ ;
  3ـ عدم قابليت انقسام و تجزيه پذيري .. كه هر كدام داراي توضيحات هستند كه براي مامجالي نيست .
  براي اطلاع بيشتر مي توانيد از كتاب هاي بسوي جهان ابدي اثر زين العابدين قرباني ; عالم پس از مرگ , تأليف مكارم شيرازي , جهان بيني اسلامي .

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۳:۳۸

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  از آيات قرآنى نیز استفاده مى شود كه نفسيت و شخصيت هر كس به چيزى است كه خدا و فرشته مرگ و فرشتگان گمارده بـر قبض روح , آن را مى گيرند و نابودى بدن آسيبى به بقاى روح و وحدت شخص انسان نمى زند .
  پس
  :اولا در انسان چيزى به نام روح وجود دارد .
  ثانيا روح انسانى قابل بقاء و استقلال از بدن مى باشد نه مانند اعراض و صور مادى كه با تلاش محل نابود مى شوند . ثالثا هويت هر فردى بستگى به روح او دارد و به ديگر سخن : حقيقت هر انسان همان روح اوست و بدن نقش ابزار را نسبت به روح ايفاء مى كند .
  این آیات عبارتند از:
  و نـفخ فيه من روحه ( سجده / 9 )و نفخت فيه من روحى ( ص / 72 ) ءاذا ضللنا فى الارض اءنا لـفى خلق جديد ( سجده / 10 )ترجمه : آيا پس از مرگ و پراكنده شدن اجزاى بدن ما , آيا آفرينش جـديدى خواهيم داشت ؟

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۳:۴۳

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  قل يتوفاكم ملك الموت الذى وكل بكم ثم الى ربكم ترجعون ( سجده / 11 )تـرجمه : بگو ( شما گم و پراكنده نمى شويد بلكه ) فرشته مرگ كه بر شما گمارده شده شما را مى گيرد و سپس بسوى پروردگارتان بازگردانده مى شويد .
  اللّه يـتـوفى الانفس حين موتها والتى قضى لم تمت فى منامها فيمسك التى قضى عليهاالموت و يـرسـل الاخـرى الـى اجـل مسمى ( زمر / 42 )ترجمه : خداى متعال جانها ( يا اشخاص ) را هنگام مـرگـشـان مـى گـيرد و نيز كسى را كه در خواب نمرده است ( يعنى كسى كه به خواب رفته و مرگش فرا نرسيده است ) پس آنكه مرگش فرارسيده نگه مى دارد و آن ديگرى را تا سرآمد معين رها مى كند .
  اذا الـظـالـمون فى غمرات الموت و الملائكه باسطوا ايديهم اخرجوا انفسكم ( انعام /93 ) ترجمه : هـنـگـامـى كـه سـتـمكاران در سكرات مرگند و فرشتگان دستهايشان راگشوده اند ( و به آنان مـى گـويـند ) جانهاى خود را بيرون كنيد ( تسليم كنيد )

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۳:۴۵

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  624
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1719  بنابراین
  مـا انـسانها شخصيت انسانى خود را كه از آن با من ( روح ) تعبيرمى كنيم , با علم حضورى مى يابيم ولى بدن را بايد به كمك اندامهاى حسى بشناسيم كه علم حصولى است , پس من ( نفس و روح ) غير از بدن است . ثانيا من موجودى است كه در طول دهها سال با وصف وحدت و شخصيت حقيقى باقى مى ماند و ايـن وحدت و شخصيت را با علم حضورى خطاناپذير , مى يابيم در صورتى كه اجزاى بدن , بارها عـوض مـى شود و هيچ نوع ملاك حقيقى براى وحدت و اين همانى اجزاى سابق و لا حق وجود ندارد .

  ویرایش توسط هادي : ۱۳۹۰/۰۳/۱۷ در ساعت ۲۳:۵۳

 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تایید """""باطل""""" آری یا خیر ؟
  توسط حامد در انجمن مدیریت محتوا
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۹/۲۹, ۰۰:۰۶
 2. پاسخ: 126
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۲۲, ۱۰:۲۴
 3. یک بحث داغ: "اسلام" و "ملی گرایی"
  توسط حامد در انجمن ولایت فقیه و حکومت اسلامی
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۱۱:۲۵
 4. "مورچه" داناتر از ""سلیمان"" ؟؟؟
  توسط حامد در انجمن نبّوت خاصه
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۱/۰۹, ۱۷:۳۹
 5. """""""+++راستی،مهدی کیست؟؟+++"""""""""""
  توسط ستاره زهراء در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۱۱/۰۶, ۱۷:۳۶

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود