محبت علی را چه کسی بر دلها می نشاند ؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
محبت علی را چه کسی بر دلها می نشاند ؟

با سلام

این نکته مهمی است که محبت علی علیه السلام به تنهایی چه ارزشی دارد ؟
آیا دوست داشتن و محبت به امیر المومنین امری است که صرفا به خواست ماست ویا اینکه فرد دیگری در این امر تاثیر گذار است ؟
به پیشگاه قرآن می رویم تا پاسخ سوالات خود را اینگومه یابیم که خداوند قرار دهندده محبت علی است و . . .

«إِنَّ الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا ». [1]

کساني که ايمان آورده و کارهاي شايسته کرده‏اند، به‏زودي خداي مهربان براي آنان، محبّتي [ در دل‏ها] قرار مي‏دهد.

امام علي عليه السلام فرمود :مردي مرا ديد و گفت:‏اي ابوالحسن ! سوگند به خدا که براي خدا تو را دوست مي‏دارم. نزد پيامبر خدا برگشتم و از سخن آن مرد، وي را آگاه کردم. پيامبر خدا فرمود:«اي علي! شايد کار خيري براي او انجام داده‏اي؟».
گفتم:سوگند به خدا، کار خيري براي او انجام نداده‏ام.
پيامبر خدا فرمود:«سپاس، خدايي را که دل مؤمنان را به‏گونه‏اي قرار داده که به تو دوستي مي‏ورزند».
پس اين کلام الهي نازل شد:«کساني که ايمان آورده و کارهاي شايسته کرده‏اند، به‏زودي خداي مهربان براي آنان، محبّتي [ در دل‏ها] قرار مي‏دهد».[2] :Sham:

روایاتی دیگر در مورد آیه مبارکه

- امام باقرعليه السلام فرمودند که پيامبر خدا صل الله علیه و آله فرمود:«اي علي! مي‏خواهي آموزشت بدهم؟
بگو:پروردگارا ! در نزد خويش برايم پيماني قرار ده و در پيش خود برايم محبّتي قرار ده».

پس اين آيه فرو فرستاده شد:«کساني که ايمان آورده و کارهاي شايسته کرده‏اند، به‏زودي خداي مهربان براي آنان، محبّتي [ در دل‏ها] قرار مي‏دهد». [3]

- امام صادق‏ عليه السلام درباره اين آيه فرمودند : سبب فرو فرستادن اين آيه اين بود که اميرمؤمنان، نزد پيامبر خدا نشسته بود.
پيامبرصلي الله عليه وآله به وي فرمود:« اي علي ! بگو:پروردگارا ! در دل مؤمنان براي من محبّتي قرار بده». پس خداوند، اين آيه را فرو فرستاد:«کساني که ايمان آورده و کارهاي شايسته کرده‏اند، به زودي خداي مهربان براي آنان، محبّتي [ در دل‏ها] قرار مي‏دهد». [4]

- امام صادق‏ عليه السلام : پيامبر خدا در پايان نمازش با صداي بلند به‏گونه‏اي که مردم مي‏شنيدند، براي امير مؤمنان دعا کرد و فرمود:«پروردگارا ! براي علي‏عليه السلام در دل مؤمنان محبّتي و در دل منافقان، هيبت و عظمتي قرار ده». پس خداوند، اين آيه را فرو فرستاد:«کساني که ايمان آورده و کارهاي شايسته کرده‏اند، به زودي خداي مهربان براي آنان، محبّتي [ در دل‏ها] قرار مي‏دهد». [5]

- امام صادق‏ عليه السلام درباره این آیه مبارکه فرمودند :محبّتي که خداوند فرموده، ولايت امير مؤمنان است. [6]

- به نقل از ابن عبّاس آمده است :آيه «کساني که ايمان آورده و . . . »، درباره علي‏عليه السلام نازل شده است و منظور، محبّت در دل مؤمنان است. [7]

- نقل از براء این چنین آمده است که :پيامبر خدا صل الله علیه و آله به علي‏عليه السلام فرمود:«بگو،پروردگارا ! براي من در نزد خويش، پيماني قرار ده، و براي من در پيش خود، محبّتي قرار ده، و براي من در دل مؤمنان، محبّتي قرار ده».
پس خداوند، آيه «کساني که ايمان . . . » را فرو فرستاد.
[ براء گفت:] اين آيه، درباره علي‏ عليه السلام نازل شده است. [8]

- به نقل از ابن عبّاس، درباره آيه چنین منقول است :«کساني که ايمان آورده و کارهاي شايسته کرده‏اند، به‏زودي خداي مهربان براي آنان، محبّتي [ در دل‏ها ]قرار مي‏دهد» :اين محبّت را خداوند براي علي بن ابي طالب‏ عليه السلام در دل مؤمنان قرار داده است. [9]

1. مریم آیه 96

2. المناقب 278 ، / بحار الانوار ج35، ص 355، 5

3. شواهد التنزیل ، ج1 ، 469/ مناقب الامام امیرالمومنین ج 1 ، 194

4. تفسیر قمی ، ج2 ،56/ بحار الانوار ،ج35،ص 354 ،ح4

5. تفسیر العیاشی ج2، 142 / بحار الانوار ، ج36 ، ص100، ح44

6. الکافی ، ج1 ، 431 / بحار الانوار ،ج24 ،ص 333 ، ح58

7. المعجم الاوسط ج5 ، 348 ، 5516 / المعجم الکبیر ج12 ، 96، 12655

8. الدر المنثور ، ج5 ، 544 / مناقب علی بن ابی طالب 327-374 / الکشاف ، ج2 ، 425

9. نذکرة الخواص 16 / کشف الغمه ج 1 ،
312

نوشته شده توسط م.ص.رمضانی زاده
موضوع قفل شده است