نظرتون چیه ؟ در خصوص این فراز عجیب

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظرتون چیه ؟ در خصوص این فراز عجیب

سلام
دعای تعقیبات نماز در ماه رجب یک فراز عجیب داره به نظر شما مفهومش چیه ؟
و آمن سخطه عن کل شر
و ایمنم از خشمش در نزد هر شری

موفق در پناه حق

و آمن سخطه عند كل شر: و در امان هستم از هر نوع شر و بدی ناشی از خشم و غضب او

اون چیزی که مهمه ما بدونیم اینه که خدا خالقه وما مخلوق و خالق نیازی نداره كه به مخلوق خودش شر و بدی برسونه.رابطه ای که خدا با بنده هاش داره غیر از رابطه ای هست که بنده هاش با همدیگه دارند.اگه کسی به ما بدی کرد ما فقط دنبال تلافی کردن هستیم اما رابطه خد ا با بنده هاش اینگونه نیست. تمام حیات و داشته های مخلوق ازخداست و مخلوق قدرت و توانایی مقابله با خالق را نداره، چون از اول وجود خارجی نداشته . پس تصور این كه اگر بلایی، مصیبتی، حادثه ای بر سر ما میاد، مقصر خداونده ،یا خدا می خواسته عمداً به ما ضرری برسونه (نستجیر بالله)، حرف و خیال باطلیه، و ما باید به حال و روز و اوضاع خودمون نگاه كنیم كه چیکار كرده ایم كه اینگونه نصیبمون شده.
بنابراین، ما از ناحیه خداوند در امنیت و پناهیم و او شر و بدی به ما نمی رسونه.قبل از این فراز به امیدواربودن انسان اشاره شده کنار این امیدواری گسترده در هنگام انجام هر گناه و زشت خویی از جانب بنده، امان از کیفر و خشم خداوند متعال قرار گرفته . بنده در این جا به خیری که از خداوند خواسته و فرود مییاد امید داره ونیز چنین بندهای در برابر زشت کاری خودش که از او نسبت به نعمتهای خداوند متعال صادر شده ، مثل کسیه که از کیفر و مجازات خداوند متعال ایمنی یافته .

این آسایش یعنی امیدواری به رحمت ، لطف ، بخشش و هدیههای الهی ، و همچنین به معنای ایمن پنداشتن خود از کیفر ، عذاب و خشم خداوند متعاله .
بنده به رحمت خداوند متعال امیدواره؛ زیرا او مهربانترین مهربانانه و رحمت خود را بدون وقفه بر بندگان خود فرو میریزه ، و همانا رحمت او همه چیز و همه کس را شامل شده؛ مگراونایی که کارهاشون خود پرده و مانعی در برابر این رحمت شده باشه .
به دلیل همین امیدواریه که خود را از خشم و کیفر خداوند متعال - که به دلیل ارتکاب او به زشتیها و گناهان و یا هر مخالفتی که با دستورات الهی صادر شده - ایمن میبینه؛ زیرا خداوند مهربان و آمرزنده است و با مومنان در صلح و آشتی و آرامش است و به بندگان خود امنیت و آرامش را کرامت کرده و در مقابل نیز بندگانش ارزش این نعمت و آرامش را فهمیده و دریافتهاند .

سینا;117670 نوشت:
این آسایش یعنی امیدواری به رحمت ، لطف ، بخشش و هدیههای الهی ، و همچنین به معنای ایمن پنداشتن خود از کیفر ، عذاب و خشم خداوند متعاله . بنده به رحمت خداوند متعال امیدواره؛ زیرا او مهربانترین مهربانانه و رحمت خود را بدون وقفه بر بندگان خود فرو میریزه ، و همانا رحمت او همه چیز و همه کس را شامل شده؛ مگراونایی که کارهاشون خود پرده و مانعی در برابر این رحمت شده باشه .

سلام
با اینکه در رحمت واسعه خداوند شکی نیست اما دلیلی هم ندارد بنده خود را مصون از خشم خدا بداند اگر هم بداند باید پایه و اساسی در نقل دینی وجود داشته باشد که با تکیه بر آن خود را ایمن از خشم خدا بداند . پس باید موضوع دقیقتر از این باشد . البته ظاهرا شما به امکان این احساس ایمنی اشاره کردید و آن اظهار امیدواری است اما اظهار امیدواری در مورد آینده قابل تصور است در حالی که جمله مذکور تمام موارد گرفتاری به شر از گذشته تا آینده را در برمی گیرد
موفق باشید

حامد;117629 نوشت:
دعای تعقیبات نماز در ماه رجب یک فراز عجیب داره به نظر شما مفهومش چیه ؟ و آمن سخطه عن کل شر و ایمنم از خشمش در نزد هر شری

سلام
بنده نظرم را در مورد معنای این فراز شریف می نویسم تا اگر دوستان مطلبی دارند در ادامه بنویسند.
دقت داشته باشیم که دعا دعای بنده مومن است و بنده مومن بنابر آیه : "و کان بالمومنین رحیما" مشمول رحمت خاصه الهی است . اقتضای این رحمت خاصه اینستکه گرفتاری مومن به شرور نه نتیجه خشم الهی بلکه نتیجه مهر او باشد . به عبارت دیگر خدای متعال با بنده مومنش همچون پدر مهربانی است که اگر بخواهد اورا به عقوبت عملی هم بگیرد نه از سر خشم و سخط است بلکه از سر مهر و علاقه به کمال و رفع موانع سعادت اوست . لذا هرچند مومن نیز مانند سایرین به شرور گرفتار می شود اما آنرا ناشی از غضب الهی نمی داند بلکه اقتضای مهر او و لوازم کمال خودش می داند.
موفق باشید

حامد;117871 نوشت:
سلام
بنده نظرم را در مورد معنای این فراز شریف می نویسم تا اگر دوستان مطلبی دارند در ادامه بنویسند.
دقت داشته باشیم که دعا دعای بنده مومن است و بنده مومن بنابر آیه : "و کان بالمومنین رحیما" مشمول رحمت خاصه الهی است . اقتضای این رحمت خاصه اینستکه گرفتاری مومن به شرور نه نتیجه خشم الهی بلکه نتیجه مهر او باشد . به عبارت دیگر خدای متعال با بنده مومنش همچون پدر مهربانی است که اگر بخواهد اورا به عقوبت عملی هم بگیرد نه از سر خشم و سخط است بلکه از سر مهر و علاقه به کمال و رفع موانع سعادت اوست . لذا هرچند مومن نیز مانند سایرین به شرور گرفتار می شود اما آنرا ناشی از غضب الهی نمی داند بلکه اقتضای مهر او و لوازم کمال خودش می داند.
موفق باشید

سلام به جناب حامد عزیز
به نظر میرسد شما جایی از مطلب را با هم اشتباه گرفتید:
خدای متعال خشم و به اصطلاح زبان عربی سخط دارد، اما انگیزه از خرج نمودن این سخط در حق بنده اش مهر و محبت است نه نفع شخصی و یا .... و این خشم و سخط و مهر و محبت با هم منافاتی ندارند و قابل جمع اند.
پس بهتر است بگوییم: خدای متعال از روی عطوفت به بنده خشم می کند و تنبیه را وسیله ای برای رشد و تنبه او قرار میدهد.
گرچه باید بگویم: فلسفه عذاب و خشم الهی همیشه به خاطر تنبه و تربیت بندگان نیست.

عرفان;118007 نوشت:
به نظر میرسد شما جایی از مطلب را با هم اشتباه گرفتید: خدای متعال خشم و به اصطلاح زبان عربی سخط دارد، اما انگیزه از خرج نمودن این سخط در حق بنده اش مهر و محبت است نه نفع شخصی و یا .... و این خشم و سخط و مهر و محبت با هم منافاتی ندارند و قابل جمع اند. پس بهتر است بگوییم: خدای متعال از روی عطوفت به بنده خشم می کند و تنبیه را وسیله ای برای رشد و تنبه او قرار میدهد. گرچه باید بگویم: فلسفه عذاب و خشم الهی همیشه به خاطر تنبه و تربیت بندگان نیست.

سلام
با تشکر از شما
بنده در صدر مطلب عرض کردم دعا دعای بنده مومن است و آنرا یک اصل قرار دادم . لذا بحث ما در خصوص بنده مومن است نه تمام بندگان چه اینکه قائلیم در خصوص کفار و مشرکین شرور نشانه سخط خداست ولو اینکه خدای متعال از سخطش بدنبال نفعی برای خود نباشد .
پس علت اینکه شر برای مومن ( نه همه بندگان ) نشانه سخط خدا نیست مشمول رحمت خاصه الهی بودن اوست که در آیه : و کان بالمومنین رحیما آمده است .
موفق باشید

غضب حالتى است که براى رفع ناملایمات و انتقام عارض انسان می گردد و در مورد خداوند عبارت است از کیفر عذاب. چه اگر کسى بپندارد خداوند از حالتى به حالتى دیگر متحول می ‏شود، او را به صفتى از صفات مخلوقات توصیف (تشبیه) نموده است، زیرا خداوند را هیچ چیزى تحریک نکند تا او را دگرگون سازد.

غضب خدا به معنى مجازات و عذاب کردن است، نه تغییر حالت نفسانى که معناى لغوى بوده و در مورد انسان‏ها صادق است.

خدای دانا، از خشم های کینه توزانه که گاه گاهی در بعضی از افراد آشکار می شود به دور است. زیرا دیگران خشمگین می شوند تا کمبودهای خود را جبران کنند، و با انتقام گیری از دشمنان شعله های کینه و عناد را خاموش کنند؛ در حالی که خدای توانا، کمبودی ندارد، تا به وسیلهء کینه و خشم (که بعضی از ما زمینیان به آن آلوده ایم) نیاز خود را برآورده کنند. و اگر در قرآن کریم واژه «غضب» را به خدای رحمت نسبت داده است، غضب به معنی کیفر و مجازات مجرمان است نه غضب به معنی عصبانی شدن و خشمناک شدن و کیفر ستمکاران نتیجه عینی سرکشی آنهاست. زیرا خشت جهنم را کسانی می سازند، که در برابر قانون های الهی طغیان می کنند. و اگر همه افراد فرمانبردار خدا بودند، هرگز از اسم و رسم جهنم خبری نبود

این غضب خداوند به معنای دور شدن برخی از انسان ها با اختیار خود از رحمت الهی و عذاب آخرت است که تجسم اعمال خود آنان است ، پس خشم خدا با رحمت او منافاتی ندارد.

نباید خشم و رحم خدا را با خشم ورحم انسان ها یکی دانست.

سینا;118190 نوشت:
این غضب خداوند به معنای دور شدن برخی از انسان ها با اختیار خود از رحمت الهی و عذاب آخرت است که تجسم اعمال خود آنان است ، پس خشم خدا با رحمت او منافاتی ندارد. نباید خشم و رحم خدا را با خشم ورحم انسان ها یکی دانست.

سلام
توضیح شایسته ای بود و بنده اضافه می کنم که عناوینی از قبیل مهر و خشم نه به لحاظ مبدا فیض بلکه به لحاظ مستفیض است یعنی خداوند متعال به همگان یک عنایت دارد آنچه که این عنایت واحده را متبدل و متحول می سازد مستفیض یا همان انسانها هستند . بر این مبنا آنچه که باعث می شود مومن همه پدیده ها را در ارتباط با خود لطف و مهری از سوی خدا ببیند و بداند همان جایگاه شایسته مومنانه اوست و بالعکس آنچه که باعث می شود منافق همه چیز را از سوی خدا علیه خود بداند و به همه امور رنگ خشم الهی بزند همان جایگاه منافقانه اش می باشد .
موفق باشید

حامد;118194 نوشت:
سلام
توضیح شایسته ای بود و بنده اضافه می کنم که عناوینی از قبیل مهر و خشم نه به لحاظ مبدا فیض بلکه به لحاظ مستفیض است یعنی خداوند متعال به همگان یک عنایت دارد آنچه که این عنایت واحده را متبدل و متحول می سازد مستفیض یا همان انسانها هستند . بر این مبنا آنچه که باعث می شود مومن همه پدیده ها را در ارتباط با خود لطف و مهری از سوی خدا ببیند و بداند همان جایگاه شایسته مومنانه اوست و بالعکس آنچه که باعث می شود منافق همه چیز را از سوی خدا علیه خود بداند و به همه امور رنگ خشم الهی بزند همان جایگاه منافقانه اش می باشد .
موفق باشید

ممنون از جناب حامد گرامی به خاطر توضیحات بجا وخوبشون

منتظر ادامه مطالب هستیم

حامد;118084 نوشت:
سلام
با تشکر از شما
بنده در صدر مطلب عرض کردم دعا دعای بنده مومن است و آنرا یک اصل قرار دادم . لذا بحث ما در خصوص بنده مومن است نه تمام بندگان چه اینکه قائلیم در خصوص کفار و مشرکین شرور نشانه سخط خداست ولو اینکه خدای متعال از سخطش بدنبال نفعی برای خود نباشد .
پس علت اینکه شر برای مومن ( نه همه بندگان ) نشانه سخط خدا نیست مشمول رحمت خاصه الهی بودن اوست که در آیه : و کان بالمومنین رحیما آمده است .
موفق باشید

خدمت شما عرض کنم
بحث بنده هم درباره مومن بود و اشتباه شما این است که علت سخط را منحصر به جباریت خدا میدانید در صورتی که سخط الهی برای مومن میتواند (و بلکه درست تر است بگوییم: حتما هست)از روی رحمت باشد.
حرف شما تسلسل پیش می آورد که ما می پرسیم : علت اصلی از سخط الهی برای مومن چیست؟

عرفان;118265 نوشت:
بحث بنده هم درباره مومن بود و اشتباه شما این است که علت سخط را منحصر به جباریت خدا میدانید در صورتی که سخط الهی برای مومن میتواند (و بلکه درست تر است بگوییم: حتما هست)از روی رحمت باشد. حرف شما تسلسل پیش می آورد که ما می پرسیم : علت اصلی از سخط الهی برای مومن چیست؟

سلام
من نمی دانم چه تسلسلی در مطلب ماست . اما باید عرض کنم که بر مبنای آیه "و کان بالمومنین رحیما" و همین فراز دعای ماه رجب ما گفتیم که اصلا سخط خداوند در مورد مومن موضوعیت ندارد . سخط خداوند به مومن تعلق نمی گیرد . مومن به شر مبتلا می شود اما این شر برای او نشان سخط خدا نیست بلکه نشان مهری است که می خواهد اورا به کمال برساند .
موفق باشید

سلام
یک فراز دیگر از دعای ماه رجب این است :
یا من یعطی من لم یساله و من لم یعرفه تحننا منه و رحمه
ای کسی که عطامی کنی به آنکه از او چیزی نخواسته و اورا نمی شناسد از روی مهربانی و رحمت
و یک فراز دیگر :
اعطنی بمسالتی جمیع خیر الدنیا و جمیع خیر الاخره واصرف عنی بمسالتی جمیع شر الدنیا و شر الاخره
به من عطا کن بواسطه درخواستی که از تو دارم تمام خیر دنیا و تمام خیر آخرت و از من بگردان بواسطه درخواستم تمام شر دنیا و شر آخرت
دو سوال :
1- آیا خداوند به غیر مومنین مهربانی و رحمت دارد ؟
2- چرا فرمود شر الاخره و نفرمود جمیع شر الاخره ؟
موفق باشید

حامد;118325 نوشت:
سلام
من نمی دانم چه تسلسلی در مطلب ماست . اما باید عرض کنم که بر مبنای آیه "و کان بالمومنین رحیما" و همین فراز دعای ماه رجب ما گفتیم که اصلا سخط خداوند در مورد مومن موضوعیت ندارد . سخط خداوند به مومن تعلق نمی گیرد . مومن به شر مبتلا می شود اما این شر برای او نشان سخط خدا نیست بلکه نشان مهری است که می خواهد اورا به کمال برساند .
موفق باشید

غضب در خداوند از صفات فعل است و عبارتست از عقاب الهي و ارادة انتقام از گنه كاران و رساندن ناگواري به آنان‌

رحمت خداوند بيش از غضب اوست؛ رحمتْ سابق است و غضبْ مسبوق؛ رحمتْ اِمام است و غضب مأموم؛ و هر مأمومي به امام خود اقتدا كرده رنگ او را پيدا مي‏كند، لذا غضب او نيز رنگ رحمت دارد. پس كل جهان را رحمت خدا اداره مي‏كند.

خداوند اگر بخواهد بر اساس رحمت مطلقه، رحمت نازل كند گاهي اِعمال غضب مي‏كند. يعني لازمه اِعمال رحمت مطلق نسبت به كل عالم اين است كه از عامل غضب نيز استفاده كند ـ نظير جرّاحي كه براي اِعمال رحمت به همه بدن بيمار، اِعمال خشم و غضب به عضو معيوب نموده، آن را قطع مي‏كند.

غضب الهي در ساية رحمت اوست و رحمت خداوند بر غضبش پيشي دارد.

سینا;119532 نوشت:
غضب الهي در ساية رحمت اوست و رحمت خداوند بر غضبش پيشي دارد.

سلام و با تشکر
تفسیر ما از رحمت و غضب این سویی است . از آن سو امر واحد است (و ما امرنا الا واحده) آنچه که موجب تکثر و اختلاف است حقایق این سویی است . بر همین اساس مومن بما هو مومن مورد سخط نیست ( به هر تفسیری که از سخط بکنیم ) چه اینکه او خود را در تحت ولایت و سرپرستی و دوستی خدا درآورده است و شرط انصاف نیست که خدای متعال به او غضب کند بلکه اورا مبتلا می سازد تا متنبه و بیدار شود . اما وضع کافر عکس این است .
موفق باشید

حامد;119346 نوشت:
دو سوال : 1- آیا خداوند به غیر مومنین مهربانی و رحمت دارد ؟ 2- چرا فرمود شر الاخره و نفرمود جمیع شر الاخره ؟

سلام
1-خدای متعال مهر و محبتی عام دارد که شامل هر موجود بهره مند از هستی می شود و رحمتی خاص دارد که شامل سالکان طریق کمال یعنی اهل ایمان می شود به این اعتبار مهر و محبت خدا شامل کسی که اورا نمی شناسد هم می شود . فرمود : بسم الله الرحمن الرحیم
2- اینکه نفرمود جمیع شر الاخره بدان سبب است که جمیع شر دنیا همان شر آخرت است و چیزی بر آن افزوده نمی شود اما جمیع خیر دنیا جمیع خیر آخرت نیست چون خیر آخرت افزونی دارد . قرآن هم فرمود : من جاء بالحسنه فله عشر امثالها و من جاء بالسیئه فلا یجزی الا مثلها
موفق باشید
موضوع قفل شده است