چرا هرچي به خدا نزديكتر ميشم اون از من دورتر ميشه

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا هرچي به خدا نزديكتر ميشم اون از من دورتر ميشه

با سلام
يه سوال دارم كه خيلي فكرمو مشغول كرده. من واقعا تو كاراي خدا موندم. زندگي من و اطرافيانم برام سوال شده!

چرا من يه عمري بايد بدبختي و سختي بكشم در صورتي كه هميشه توي لحظه لحظه هاي زندگيم خدا را فراموش نكردم اما خيلي هاي ديگه با وجود اينكه زياد اهل دين وديانت نبودن و نيستن زندگي هاي خيلي خيلي خوبي دارن و هيچ وقت مشكلاتشون به پاي مشكلات من نميرسه.

از وقتي كه يادم مياد زندگيم مثل يه كلاف پيچ در پيچ بوده، هميشه يه جورايي داشتم امتحان ميشدم، نميدونم شايد از هيچ كدوم امتحانات سربلند بيرون نيومدم كه بايد هنوز امتحان پس بدم نميدونم شايدم دارم تاوان يه عمر بندگيمو پس ميدم.
قبلا ها وقتي صبرم در برابر مشكلات تموم ميشد يه جورايي به خودم دلداري ميدادم كه بايد صبر كنم به اميد زندگي بهتر و مرتب با خودم ميگفتم : هر كه در اين بزم مقرب تر است جام بلا بيشترش ميدهند...

اما حالا كه 27 سالم شده و با آخرين امتحان زندگيم (شايدم بلا و خشم خدا بوده) همه زندگيم تباه شد و جلوي همه فاميل و آشنا و غريبه آبروم رفت ديگه از خودم و زندگيم خسته شدم.
يه وقت فكر نكنيد من يه گناه بزرگ انجام دادم نه، هيچ كاري نكردم كه مخالف احكام خدا و قرآن باشه. ديگه واقعا خسته شدم. وقتي بقيه رو ميبينم كه دارن با خوشي زندگيشونو ميكنن و كاري به كار خدا هم ندارن منم دلم ميخاد قيد همه چيزو بزنم و بي خيال خدا و پير و پيغمبر بشم.

البته ناشكري نميكنم خدا خيلي چيزاي ديگه بهم داده اما خوب همون ها رو هم به آسوني بهم نداده و براشون كلي بدبختي كشيدم كه هيچ وقت يادم نميره. ميدونم اين درست نيست كه از خدا طلبكار باشي اما من 27 سال زندگيمو كه ميتونست بهترين روزاي زندگيم باشه رو از خدا طلبكارم. يه فرصت ديگه به خودم و خدا دادم. نميدونم اين كارم درسته يا نه؟

اين روزا يه جورايي خيلي به خدا نزديك شدم ، زياد قرآن ميخونم ، بيشتر نمازها و دعاهاي مفاتيح رو خوندم و دارم ميخونم، شب ها از خوابم ميزنم و نماز شب ميخونم فقط به اميد اينكه خدا به زودي زود جوابمو بده. اما به خدا گفتم تا يكسال ديگه بيشتر اين كارارو نميكنم و اگه جوابمو نداد براي هميشه از در خونش ميرم و ديگه هيچ وقت سراغش نميرم. ميدونم كه خدا نيازي به من و دعاهاي من نداره اما واقعا ديگه از زندگي خسته شدم.

لطفا راهنماييم كنيد وبهم بگيد كجاي كارم اشتباهه. ممنون

با سلام و احترام، خیلی خوش اومدین به اسک دین :Gol:

مرضيه - ف;117446 نوشت:

چرا من يه عمري بايد بدبختي و سختي بكشم در صورتي كه هميشه توي لحظه لحظه هاي زندگيم خدا را فراموش نكردم اما خيلي هاي ديگه با وجود اينكه زياد اهل دين وديانت نبودن و نيستن زندگي هاي خيلي خيلي خوبي دارن و هيچ وقت مشكلاتشون به پاي مشكلات من نميرسه.

مرضيه - ف;117446 نوشت:

اما حالا كه 27 سالم شده و با آخرين امتحان زندگيم (شايدم بلا و خشم خدا بوده) همه زندگيم تباه شد و جلوي همه فاميل و آشنا و غريبه آبروم رفت ديگه از خودم و زندگيم خسته شدم.

مرضيه - ف;117446 نوشت:
لطفا راهنماييم كنيد وبهم بگيد كجاي كارم اشتباهه. ممنون

به نظرم اگر مختصری از مشکلات تون و همچنین اگر ممکن هست و صلاح میدونین در مورد آخرین امتحان زندگی تون که باعث تباه شدن زندگی تون شده بنویسید، دوستان و کارشناسان بهتر و بیشتر میتونن راهنمایی تون کنند انشاالله؛

در پناه حضرت ولی عصر روحی له الفداه سربلند و پیروز باشید؛

مرضيه - ف;117446 نوشت:
از وقتي كه يادم مياد زندگيم مثل يه كلاف پيچ در پيچ بوده، هميشه يه جورايي داشتم امتحان ميشدم، نميدونم شايد از هيچ كدوم امتحانات سربلند بيرون نيومدم كه بايد هنوز امتحان پس بدم نميدونم شايدم دارم تاوان يه عمر بندگيمو پس ميدم. قبلا ها وقتي صبرم در برابر مشكلات تموم ميشد يه جورايي به خودم دلداري ميدادم كه بايد صبر كنم به اميد زندگي بهتر و مرتب با خودم ميگفتم : هر كه در اين بزم مقرب تر است جام بلا بيشترش ميدهند...

سلام
"الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه ان لا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنه التی کنتم توعدون"
"و ان لواستقاموا لاسقیناهم ماء ا غدقا"
"انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر حساب"
"البلاء لاهم الولاء "
وووو
خوش باش که خوشت داشته اند در عین حال از محضر پر مهرش می توانی معافی بطلبی . تا رفع سختیها دعای عافیت بخوان
موفق باشی

سلام

مرضيه - ف;117446 نوشت:
من واقعا تو كاراي خدا موندم. زندگي من و اطرافيانم برام سوال شده!

همه علماء و دانشمندان بزرگ در کار خدا مانده اند. هیچ کسی نمی تواند از کار خدا سر در بیاورد. برای اهل خرد و اهل اندیشه ، زندگی همه ما و همه موجودات پر از سئوالات فراوانی است. این مختص شما و زندگی شما تنها نیست. یک امر عمومی در همه عالم است.
مرضيه - ف;117446 نوشت:
چرا من يه عمري بايد بدبختي و سختي بكشم
هنوز که شما فقط 27 سالتونه. از کجا حکم کردین که تمام عمرتون با بدبختی سپری شده؟! تازه، چه بسا تعریف شما از بدبختی، درست نباشه. شما وجود سختی ها و مشکلات متعدد رو "بدبختی" می نامید؟ اگر اینطور باشه، خیلی از بهترین آدمهای دنیا، بدبخت بودن.
به نظر من، "سخت بودن راه و وجود مشکلات متعدد در راه"، بدبختی نیست. " کج بودن راه" ، بدبختی است.
مرضيه - ف;117446 نوشت:

وقتی کسی ، دوست خدا میشه، خدا براش مشکلات میفرسته تا با این مشکلات، اون فرد رو تربیت کنه و رشد بده.

فمن شرب منه فلیس منی و من لم یطعمه فانه منی

شما اگه خوب دقت کنین می بینین که همیشه "رشد" انسان، در بستر "مشکلات" ایجاد میشه نه ناز و نعمت. مثلاً کودک در مدرسه باید مشکلات درس و تعلیم رو تحمل کنه تا باسواد بشه و چیزی یاد بگیره... . برعکس، ناز و نعمت و خوش گذروندن باعث عقب ماندن از درجات کمال و عدم رشد یافتگی میشه. مثل دانش آموزی که به جای تحمل سختی های درس خواندن، بره به تفریح با دوستانش بپردازه. خوب معلومه که نتیجه امتحاناتش چی میشه.

پس مشکلات، بر خلاف ظاهر خشنی که دارند، چیز بدی نیستند.... ضمناً ما همیشه میتونیم "تهدیدها" را به "فرصتها" تبدیل کنیم. این بستگی به نوع "برخورد" ما با مسایل داره.

اگر در تاریخ دقت کنیم، می بینیم که انبیاء و پیروانشان همیشه با مشکلات روبرو بودن. برعکس، دشمنان انبیاء همیشه زندگی مرفه ای داشتن و در ناز و نعمت بودن.

مرضيه - ف;117446 نوشت:
اگه جوابمو نداد براي هميشه از در خونش ميرم و ديگه هيچ وقت سراغش نميرم

این درست نیست که ما منتظر جواب خاصی از سوی خدا باشیم و بگیم اگه این اتفاق افتاد، این جواب خداست وگرنه خدا به ما جواب نداده. جواب خدا، همیشه از نوعی که مورد انتظار ماست، نیست. چه بسا حادثه ای برای ما پیش بیاد که ما رو ناراحت کنه، اما همون جواب خدا باشه و ما چند سال بعد ، پی به فواید بی شمار و برکات زیاد اون حادثه در زندگی خودمون ببریم. ما باید توکل کنیم و زندگی خودمون رو به دست او بسپریم و بدونیم که خدا از مادر هم به بنده اش مهربانتره و : الیس الله بکاف عبده؟
عسی ان تکرهوا شيئا و هو خير لکم و عسی ان تحبوا شيئا و هو شر لکم .و الله يعلم و انتم لا تعلمون

مرضيه - ف;117446 نوشت:
با آخرين امتحان زندگيم (شايدم بلا و خشم خدا بوده) همه زندگيم تباه شد و جلوي همه فاميل و آشنا و غريبه آبروم رفت
شاید علت این رویداد، اشتباه خودتون بوده. بالاخره خدا آدم رو آزاد آفریده و به او اختیار داده و عقل داده تا خودش فکر کنه و بسنجه و انتخاب کنه. خیلی از مسایل، به خودمون برمیگرده و ربطی به خدا نداره. ما نباید با انتساب "اشکالات خودمان" به خدا، به نوعی فرافکنی کنیم تا وجدان خودمون راحت بشه.
مرضيه - ف;117446 نوشت:
اما من 27 سال زندگيمو كه ميتونست بهترين روزاي زندگيم باشه رو از خدا طلبكارم.
ما هیچ چیزی از خدا طلب نداریم. وقتی اصل وجود ما از خداست و ما خودمون در ابتدا وجودی نداشتیم...
مرضيه - ف;117446 نوشت:
يه فرصت ديگه به خودم و خدا دادم.
به جای فرصت دادن به خدا(!!!!) ، برگردید و به گذشته نگاه دقیقی بکنید و علت حوادث رو بررسی کنید. ببینید کجاها اشتباه عمل کردید. از اونها درس بگیرید و در آینده بهتر عمل کنید. این "اندیشه" و "عمل" ماست که زندگی رو برامون رقم می زنه. البته تقدیر الهی هم در کار هست و یک چیزهایی خارج از دست انسان است اما باز هم دست انسان خیلی باز است. و من فکر می کنم اون چیزهایی که خارج از دست انسان است، همه اش به سود انسان است نه به ضرر او. گرچه ظاهر مطلوبی نداشته باشند.

در آخر:
شما هنوز در ابتدای راه زندگی هستید. هنوز افقهای زیادی ، نادیده و نامعلوم باقی مانده است:
لا تدري لعل الله یحدث بعد ذلک امرا
فلا تعلم نفس ما اخفي لهم من قرة اعين
و:
العاقبة لاهل التقوی و الیقین.

نقل قول:
البته ناشكري نميكنم خدا خيلي چيزاي ديگه بهم داده اما خوب همون ها رو هم به آسوني بهم نداده و براشون كلي بدبختي كشيدم كه هيچ وقت يادم نميره. ميدونم اين درست نيست كه از خدا طلبكار باشي اما من 27 سال زندگيمو كه ميتونست بهترين روزاي زندگيم باشه رو از خدا طلبكارم. يه فرصت ديگه به خودم و خدا دادم. نميدونم اين كارم درسته يا نه؟

به خدا فر صت داده اید؟

چرا باید همچین فکری بکنید که اونا که با خدا رابطه ای ندارند

زندگی شون بهتر است؟

ببینید کدام برایتان با ارزش تر است؟

زندگی دنیا یا آخرت

هرکدام را که طالبش باشید خدا به شما می دهد

اگر دنیا را بخواهید آخرت را از دست می دهید

اگر آخرت را بخواهید در دنیا به اندازه ی نیازتان بهره خواهید برد و در هر دو دنیا با سعادت می شوید

من کسی نیستنم اما به یاد ایوب نبی (ع) بیافتید

با انکه پیامبر خدا بود اما مدام مورد ازمایش قرار می گرفت

آیا نا شکری کرد؟
آیا به خدا گفت بهت مهلت می دهم؟

یا در همه حال خدا را شاکر بود؟

کاش مشکلاتتان را بیان کنید و رفاه آنها را نیز بیان کنید تا ببینیم ماجرا از چه قرار است؟!!

و امیدوارم جز این افراد نباشیم

أُولَئِكَ الَّذِينَ اشْتَرَوُا الضَّلَالَةَ بِالْهُدَى فَمَا رَبِحَتْ تِجَارَتُهُمْ وَمَا كَانُوا مُهْتَدِينَ(البقرة/16)
آنان کساني هستند که «هدايت» را به «گمراهي» فروخته‌اند؛ و (اين) تجارت آنها سودي نداده؛ و هدايت نيافته‌اند.

زُينَ لِلَّذِينَ كَفَرُوا الْحَياةُ الدُّنْيا وَيسْخَرُونَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ يوْمَ الْقِيامَةِ وَاللَّهُ يرْزُقُ مَنْ يشَاءُ بِغَيرِ حِسَابٍ(البقرة/212)
زندگي دنيا براي کافران زينت داده شده است، از اين‌رو افراد باايمان را (که گاهي دستشان تهي است)، مسخره مي‌کنند؛ در حالي که پرهيزگاران در قيامت، بالاتر از آنان هستند؛ (چراکه ارزشهاي حقيقي در آنجا آشکار مي‌گردد، و صورت عيني به خود مي‌گيرد؛) و خداوند، هر کس را بخواهد بدون حساب روزي مي‌دهد.

خدا وندا ما را جزء پرهیزگاران خویش قرار ده!!

به نام خدا
سلام

بنده در جایی داستان عابدی را شنیدم (با کمی کم و زیاد) که زنش از تنگدستی شکایت داشت و بالاخره از طریقی غیبی گوهری گرانبها به آن دو رسید. ولی شب زن در خواب دید که به قصری در بهشت رفتند و بالای آن جای گوهری خالی است. از این مطلب سوال کرد و به او گفتند که این همان گوهری است که در دنیا گرفته اید. زن وقتی بیدار شد از خدا خواست که گوهر را باز پس گیرند.

در قرآن در وصف بعضی جهنمیها آمده که "انهم کانوا قبل ذلک مترفین" یعنی آنها قبل از این در خوشی بودند.

همه امامان در سختی بودند و در نهایت به دست ظالمان به شهادت رسیدند. بنابراین اگر شبیه آنها شویم خوب است. ما از آنها بهتر نیستیم و وقتی آنها آن همه سختی دیدند، ما نمی توانیم اعتراض کنیم.

زمانی که حضرت ابراهیم به سوی آتش می رفت، روح القدس (یکی از برترین فرشته های خدا و دارای قدرت و اختیار زیاد) به او گفت که چیزی نمی خواهی. ایشان فرمود که از تو نه. ما اگر بدانیم که خدا بر احوال ما آگاه است و بتوانیم کار خود را به او واگذاریم (البته باید تلاش خود را بکنیم) به مراتب بالایی دست می یابیم.

نباید گول دنیا را خورد و از آن انتظار خوبی داشت. نباید سعی ما در حیات دنیا گم شود.

در مورد پیامبران هم سنت الهی این بوده که تا زمانی که پیامبر نا امید نمی شده، یاری خدا نمی آمده.

"مَن كَانَ يَظُنُّ أَن لَّن يَنصُرَهُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ فَلْيَمْدُدْ بِسَبَبٍ إِلَى السَّمَاءِ ثُمَّ لْيَقْطَعْ فَلْيَنظُرْ هَلْ يُذْهِبَنَّ كَيْدُهُ مَا يَغِيظُ"(حج 16) ترجمه این آیه را ببینید که کارساز است.

در نهایت باید دید خدا از ما چه انتظاری دارد. "لا یکلف الله نفسا الا وسعها". خدا به اندازه امکانات و تواناییهایمان ما را مکلف می کند. این مساله خیلی در تحمل سختی مهم است. ما اینجا نیامده ایم که از عالم سرویس بگیریم و برویم. آمده ایم تا سختی تحمل کنیم و بر روی زمین خلافت خدا را بکنیم (مثلا در خلقت دستی داشته باشیم، البته تا حدی که خدا اجازه داده، اشیایی که بشر اختراع کرده نمونه این آفرینشهایی است که ما می توانیم انجام دهیم).

سلام
ممنون از اين همه راهنمايي تون.
اما يه سوال هنوز برام باقي مونده: مگه نه اينكه خدا به هركسي كه بخاد ميتونه همه نعمتهاشو بده و به هر كسي هم كه خشم كنه هيچكسي نميتونه جلوي خشم خدارو بگيره، پس چرا خدا دلش نميخاد به بعضي از بنده هاش حداقل يه چيز خوب توي اين دنيا بده تا دل اون بنده شاد بشه مگه نه خدا هر كاري بخاد ميتونه بكنه، ميتونه هم نعمت هاي اين دنيارو به بنده اش بده و هم كاري كنه كه اون بنده از ياد خدا غافل نشه مثل خيلي از آدماي اطرافمون كه هم زندگيشون توي اين دنيا خوبه و هم براي خدا بنده هاي خوبي هستن. مگه بعضي از بنده ها چه گناهي كردن كه نبايد دعاهاشون مستجاب بشه و بايد اين دنيا براشون يه زندون باشه پر از مصيبت؟؟؟ به نظر شما اين كار خدا باعث نميشه بنده هاي كم ظرفيتش از درگاهش رونده بشن؟؟؟

در ادامه:
"فلا تعلم نفس ما اخفی لهم من قرة اعین؛ کسی نمی تواند بفهمد که چه چیزهایی از نور چشم برای او پنهان شده است" (سجده/۱۷). بنابراین نباید مانند ماده گاو نه من شیر، اعمال خود را به خاطر تعجیل در پاداش گرفتن تباه کنیم.

ضمنا به آیه زیر هم باید توجه کرد:مَنْ کانَ یریدُ حَرْثَ الدنیا نُؤتِهِ مِنها و ما لَهُ فی الآخرةِ مِنْ نصیب، پس با عجله، نتیجه اعمال خود را خراب نکنیم.

مرضيه - ف;117745 نوشت:
مگه بعضي از بنده ها چه گناهي كردن كه نبايد دعاهاشون مستجاب بشه و بايد اين دنيا براشون يه زندون باشه پر از مصيبت؟؟؟ به نظر شما اين كار خدا باعث نميشه بنده هاي كم ظرفيتش از درگاهش رونده بشن؟؟؟

سلام

بستگی دارد ممکنه بعضی از خواسته ها ی ما به ضرر ما باشد که خدا به ما نمی دهد و بعضی از خواسته ها یی که فکر می کنیم برای ما مضر اند مفید هستند و خدا به ما می دهد

مرضيه - ف;117745 نوشت:
اما يه سوال هنوز برام باقي مونده: مگه نه اينكه خدا به هركسي كه بخاد ميتونه همه نعمتهاشو بده و به هر كسي هم كه خشم كنه هيچكسي نميتونه جلوي خشم خدارو بگيره، پس چرا خدا دلش نميخاد به بعضي از بنده هاش حداقل يه چيز خوب توي اين دنيا بده تا دل اون بنده شاد بشه مگه نه خدا هر كاري بخاد ميتونه بكنه، ميتونه هم نعمت هاي اين دنيارو به بنده اش بده و هم كاري كنه كه اون بنده از ياد خدا غافل نشه مثل خيلي از آدماي اطرافمون كه هم زندگيشون توي اين دنيا خوبه و هم براي خدا بنده هاي خوبي هستن. مگه بعضي از بنده ها چه گناهي كردن كه نبايد دعاهاشون مستجاب بشه و بايد اين دنيا براشون يه زندون باشه پر از مصيبت؟؟؟ به نظر شما اين كار خدا باعث نميشه بنده هاي كم ظرفيتش از درگاهش رونده بشن؟؟؟

به نظر می آید که قوانین را به این صورت وضع کرده. بنابراین با دانستن قانون باید از آن تبعیت کرد، هر چند سخت باشد. تا جایی که بنده می دانم خدا چندان برایش مهم نیست که کسی که از درگاهش می رود برود. ضمنا بندگان را امتحان می کند:أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ.
ضمنا برخی چیزهایی که ما حق خود می دانیم لطف خداست. مثلا همین مسلمان بودن، چشم، گوش. هر کدام از اینها می توانست نباشد.

یادمان هم باشد: "کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا". در کربلا، ظاهرا، چیزی جز محنت و امتحان خدا دیده نشده است. کسانی که سختی تحمل می کنند و ایمان دارند و به حقانیت امام حسین اعتقاد دارند، امام حسین را یاری می کنند (زیرا تا حدی شبیه او می شوند). تا روزی که انتقام خون امام حسین گرفته نشود، وضع بر همین منوال است.

مرضيه - ف;117745 نوشت:
مگه بعضي از بنده ها چه گناهي كردن كه نبايد دعاهاشون مستجاب بشه و بايد اين دنيا براشون يه زندون باشه پر از مصيبت؟؟؟

سلام

جوابتان را از حضرت امیرالمومنین علی(ع) بگیرید:

به آسایش و توانگری و یا فقر و گرفتاری دنیا شاد مباش زیرا طلا به آتش و مومن به گرفتاری آزمایش گردد:Gol:
(غررالحکم آمدی-انتشارات موسسه انتشاراتی امام عصر(عج) ترجمه انصاری ح7559)

با سلام
همه مي دونيم كه خدا به عبادت بنده هاش نيازي نداره ، پس اگه خدا براش مهم نيست كه بنده هاش به درگاهش بيان يا نيان پس چرا بهشت و جهنم را آفريده؟ چرا بعضي هارو به بهشت بشارت داده و بعضي هارو به جهنم مگه نه اينكه مشيت و قدرت خداوند به هر كس تعلق بگيره اون آدم ميتونه بهشتي باشه و اگه نه جهنمي، اين مشيت خدا چرا به عده خاصي بايد تعلق بگيره كه همون عده هم يه راست وارد بهشت بشن اما يه عده چون خدا نخواسته بايد گمراه بمونن؟؟؟

مرضيه - ف;118926 نوشت:
اين مشيت خدا چرا به عده خاصي بايد تعلق بگيره كه همون عده هم يه راست وارد بهشت بشن اما يه عده چون خدا نخواسته بايد گمراه بمونن؟؟؟

سلام

مشیت خدا برای همه بهشت است

و ادمی مختار است بین بهشت و جهنم یکی را انتخاب کند و خدا نیز از او

در راهی که می خواهد حمایت خواهد کرد

و البته در این بین حکمت خودش را نیز دارد که پرسش در مورد حکمت درست

نیست:Gol:

من شما را درک میکنم. برای من هم این سوالات پیش می آید. ولی با خواندن آیات زیر و همینطور آیه ای که در امضایم گذاشتم. فکر کنم تا حدی انسان را آرام میکند.

وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصّابِرينَ
و قطعاً شما را به چيزى از [قبيلِ‏] ترس و گرسنگى، و كاهشى در اموال و جانها و محصولات می‏آزماييم؛ و مژده ده شكيبايان را.

سوره بقره آیه 155

اَلَّذينَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصيبَةٌ قالُوا إِنّا لِلّهِ وَ إِنّا إِلَيْهِ راجِعُونَ
[همان‏] كسانى كه چون مصيبتى به آنان برسد، مى‏گويند: «ما از آنِ خدا هستيم، و به سوى او باز میگرديم.»
سوره بقره آیه 156
أُولآءِكَ عَلَيْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولآءِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ
بر ايشان درودها و رحمتى از پروردگارشان [باد] و راه‏يافتگان [هم‏] خود ايشانند.
سوره بقره آیه 157

أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ و لَمّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرّاءُ وَ زُلْزِلُوا حتّي يَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتي نَصْرُ اللّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللّهِ قَريبٌ
آيا پنداشتيد كه داخل بهشت می‏شويد بی آنکه حوادثی همچون حوادث گذشتگان همچون به شما برسد؟ همانان که سختی ها و زیان ها به آنها رسید و آنچنان بی قرار شدند که پيامبر [خدا ]و كسانى كه با وى ايمان آورده بودند گفتند: «پس یاری خدا كى خواهد آمد؟» آگاه باشید یاری خدا نزديك است.
سوره بقره آیه 214

سلام.
من بجای شما بودم هر روز خدارو شکر میکردم که:
1.دعاهام مستجاب نمیشه
2.زندگی بهم سخت میگذره

چرا که خداوند انسان را در سختی ها آفریده و انسان در سختی ها آزمایش خواهد شد.
چرا که خداوند به بنده ای که به او علاقه دارد توجه میکند و سخت کند زندگی را بر او...مانند پیامبر با آن همه دشمن و حضرت ایوب.
چرا که استتجابت نشدن دعاهایم نشانه توجه خداوند بمن است و این یعنی او علاقه بیشتری دارد تا من به او نزدیک تر شوم.
چرا که علاقه زیادی به اشکهایم دارد و میداند اگر دعایم مستجاب شود دیگر آن اشک ها نخواهد بود.
چرا که امام موسی کاظم ع بحالت غریبانه ای بشهادت رسیدند و آنگه که وی را میبردند آن زنجیر ها هنوز بر بدن مبارک بود.
چرا که امام حسن مجتبی ع غریب بودند و بدست همسر خویش بشهادت رسیدند.
چرا که امام حسین ع چگونه بشهادت رسیدند؟
چرا که امام علی ع هنگام نماز شب با آنهمه معصومیت خود میگفت خدایا از علی راضی هستی؟امام علی ع بسیار در دعاهای خود کوشا بودند و بسیار در پیشگاه خداوند اشک و زاری میکردند.
و چگونه امامان ما بشهادت رسیدند؟و چگونه دعا میکردند؟
آیا آنها بشهادت رسیدند که ما از زندگیهایشان الگو بگیریم یا اینکه برای خودشان بشهادت رسیدند؟چون میدانستند قاتلشان کیست.
خداوند نصیب همه ما مغرفت و معرفت کند.
یا علی:Sham:

سلام
aminj از شما بابت حرفاتون ممنونم .نمی دونم چرا واسم تکراری نبود . باز هم تشکر میکنم

بندگی کردن خدا سخته
بنظر من معامله با خدا هم اشتباهه
ما باید یه چیزای رو واسه خودمون مشخص کنیم
ایا خدا رو دوست داریم یا نه؟ایا خدا ما رو افریده؟ایا خدا افریننده ما نیس؟
اگر اینطور هست باید خدا رو فقط واسه خودش عبادت کنیم
اگر کسی واقعا به امام زمانش علاقه داره اگر تو کویر هم زندگی کنه به عشق امام زمانش نه 27 سال بلکه تا اخر عمرش هم طاقت میاره
می دونم بعضی مواقع ما تحت فشار و مشکل می خوریم ولی کسی که هدفش رو مشخص کرده باید تلاش کنه به سمتش
خیلی ها هستن نمی تونن ببینن خیلیا هستن ارزو به دلشون می مونه فقط بتونن ببینن مطالبی که ما کاربرا می فرستیم چی هست
خیلیا هستن که الان دوست دارن سوال مطرح کنن ولی تواناییشو ندارن
خیلیا هستن تا اخر عمرشون باید رو یه تخت بخوابن و فقط به سقف نگاه کنن
ایا اینا مشکل نیستن؟اونوقت ما خدا رو شکر تمام این نعمت ها رو داریم و باز ناشکری می کنیم سخن من با کاربر مرضیه نیس کلی عرض می کنم
تو زندگی خود من به این نتیجه رسیدم معامله با خدا مثل تصمیم گرفتن برای انجام یه گناهی هست
خدا خودش می دونه وقتی محرمات رو ترک کنی اگر واست سخت باشه اگر طوری بشی که شب بخاطر ترک اون گناه نتونی بخوابی و فقط به عشق خدا انجام بدی خدا همه چیز بهت می ده اینقدر بهت می ده که انگاری تو این دنیا نیستی
فقط کافیه فقط به عشق خودش عبادتش کنیم نه فقط بخاطر عادت البته عادت هم خوبه ولی عشق یه چیز دیگس
اینو همه ما می دونیم که درگاه گناه رو هممون بازه فقط کافیه اراده کنیم ولی بعدش چی؟بخدا تا اخر عمر یه ذره ارامش تو وجودمون نمی مونه چون هدف رو مشخص کردیم
خدا خیلی مهربونه
این از خصلت انسانه اگر ازدواج نکرد می گه خدایا چرا من ازدواج نمی کنم اگر ازدواج کرد می گه خدایا چرا یه همسر بهتر بهم ندادی اگر رفت سر کار می گه خدایا چرا حقوقم کمه و هزاران مثال دیگه
در صورتی که زندگی یعنی عشق به خدا در همین لحظه نه اینده باید با عشق خدا رو دوست داشت
باید امام زمانو واسه خودش دوست داشتو فقط بخاطر عشق به اونا گناه نکنی
البته دنیای اخرتو من نگفتم ولی چه ارزشی داره که تو عمر 60 یا 70 ساله ما طوری باشیم که بخواهیم بعدا پشیمون بشیم مگه خودمون نمی گیم فلان اتفاق مثلا 10سال پیش اتفاق افتاد چقدر زود گذشت؟خوب این 70 ساله هم مثل برق می گذره و بعدش... دادگاه روز حساب و بیاد اوردن تمام جزییات حتی خودت هم یادت رفته
پس مواظب باشیم
یا علی

سلام
این مطلبو خوندم یه چیزی رسید به ذهنم گفتم شاید بد نباشه بگم البته من گناه کار شاید اینطور فکر میکنم دوستان نظرشان جالب تر و خداپسندانه تر هست ولی
به نظر من وقتی ما به خدا نزدیک میشیم بیشتر اوقات یه گره ای داریم و هر چی خدای نکرده گره ما کورتر این خدا خدا کردن ها هم بیشتره و....وخدا هم خدارو شکر همیشه هوامونو داشته حتی آدم هایی مثل منو ولی وقتی لحظه ای میرسه که فکرم بازتره و به قول معروف دنیا به کام ما است خدا هنوز با ماهست ولی من کجاهستم؟ دنبال لذت و طعم خوب آرامش غافلم از اینکه این یه هدیه از معشوقم خداست!
خلاصه اگر یکم این دوستیم را با خدام صاف تر کنم بنظرم هیچ وقت ازش عقب نمی مونم و همیشه کنار هم هستیم نه دور از هم و وقتی دلم هواشو می کنه لازم نیست فریاد بزنم بگم خدااااااااااااااااااااااااا
همین طور که گفتن وقتی قلب ها از هم دور میشه آدما با فریاد همدیگرو صدا میزنند ولی وقتی دونفر عاشقانه همو دوست داشته باشند و قلبشون به هم نزدیک باشه کافیه به هم نگاه کنند تا بگن چی تو دلشونه منم دوست دارم روزی برسه که فقط نگاه کنم به آسمون خدا و خدا هم تا عمق وجودمو بخونه و منم صداشو بشنوم بدون لحظه ای تردید که آیا این صدای خود خداست؟آیا خداست که میگه بنده ی من نگران نباش دوستت دارم و همیشه به فکرت هستم جایی نرو و با من دردو دل کن:Gol:همین.
به امید آن روزکه خدا برامون دیگه گمشده نباشه و شنیدن صداش برامون یه رویا نباشه و عشقش تو قلبمون نشه یه توهم و معجزه برای آدم خوباو....
آمین

خدا حتی از کسی که گناه کار است دست نمیکشد اتفاقا همیشه کمک میکند تا راهش را پیدا کنه
این دریای مهربانی هیچزمان زود تصمیم نمیگیرد . خدا مهربان است و اگر کسی خدا را خشمگین
تصور میکند در غفلت است .. در کنار کسانی که میدوند برای زنده ماندن تو اهسته قدم بردار برای زندگی کردن
ماندلا

به گفته ی مرضیه خانم .. این را اضافه نمایم که عقوبت انسان است که گریبانگیرش میشود نه عقوبت خداوند ..

سلام
دوستان به نکات خیلی خوبی اشاره فرمودن
با اجازه منم چند مورد رو عرض کنم

توی یه کتاب روانشناسی میخوندم که:
ما آدمای دنیا شبیه دانش آموزان 1 مدرسه هستیم
مرتبا ازمون امتحان گرفته میشه حالا اگه مث 1 شاگرد خوب و زرنگ حواسمونو جمع کنیم
اونچه که لازم هست یاد بگیریم و عمل کنیم این امتحان رو به خوبی پاس میکنیم و میریم کلاس بالاتری برای امتحان بالاتری
اما اگه خدای نکرده از این امتحان چیزی یاد نگیریم واحد مانده میشیم و دوباره همون امتحان با صورت سوال های متفاوت ازمون پرسیده میشه

نکته بعدی اینکه قرآن فراوان ما رو به صبر سفارش کرده در سختی ها و امتحانات الهی
اینکه یاد بگیریم تو سختی ها جزع نکنیم شکایت نکنیم و صبر و حتی سپاسگزاری کنیم انقدر برای خدا خوشاینده که بعد مدت کوتاهی درهای رحمتش رو به روی ما باز میکنه
اگه تو لحظه های سخت شکوه و شکایت از خدا کنیم نشون دهنده بد امتحان دادن و واحد مانده شدنمونه:Cheshmak:
اینکه تو لحظات سختی هم به خدا و خودمون ثابت کنیم که واقعا خدای مهربون رو دوست داریم
و به حرفای یاس و ناامید کننده شیطان از درگاه خداوند گوش ندیم
ما که میگیم بندگی میکنیم و خدا رو دوست داریم، اگه دنیا بهمون سخت بگیره هم پای حرفمون هستیم؟

خداوند برامون نمونه واضحی رو تو دنیا قرار دادن.
تو واقعه کربلا در اون شرایط سخت،از امام حسین و یارانش جز سپاس و تلاش برای بهترین نمره و جلب حداکثری رضایت خدا چیزی ندیدیم
امتحانات ما که به مراتب آسونتره

چقدر خوبه که اعمالمون فقط برای خوشحال کردن خدا باشه
اگه نماز میخونیم تلاش کنیم به حدی برسیم که موقع ایستادن به نماز قلبا درک کنیم که با خدا صحبت مبکنیم.و موقع قرآن خوندن در مورد معانی آیات تفکر کنیم
برا خودم مشکل خیلی بزرگی پیش اومده بود و به نظرم غیر قابل حل بود
چون هرچی نذر و التماس و دعا میکردم نتیجه نمیگرفتم
یه روز به شوخی به خدا گفتم که خدایا بالاخره یه کاری میکنم تا دلتو بدست بیارم
از کمک به دیگران رضایت پدر و مادر و کلی کار دیگه و مهم تر و بیشتر از همه سپاسگزاری
وقتی واقعا غرق بندگی بودم به خودم اومدم که مشکلم خیلی وقته حل شده

اونایی که فکر میکنیم همه چیز دارن
آیا واقعا در وجودشون احساس آرامش رو هم دارن؟
من از کسایی شنیدم آرزوی حتی مرگ دارن که اصلا کمبودی تو زندگی ندارن
چون یه چیز خیلی بزرگ رو تو زندگیشون ندارن و اون هم خداس و بندگی خدا

این مشکلات باور کنید نعمته
این که از شدت مشکل عاجزانه به درگاه خدا بریم بشکنیم گریه کنیم
هم روحمون رو آروم کردیم هم فاصلمون با خدا رو نزدیکتر کردیم
و تو اوج تزرع میبینید حداقل برای لحظاتی اون مشکل از یاد آدم رفت

یکی رو میشناسم که به قول شما همش تو امتحان بود همش بدبیاری
انگار هرچی صبر میکرد دنیا بدتر ازش امتحان میگرفت
اما این آدم هرچی دنیا سخت میگرفت بیشتر سمت خدا میرفت
با اینکه آدم با خدایی بود آخرین امتحانش خیلی سخت بود
حتی از نظر روحی بیمار هم شد
اما نتایج صبرش به قدری عالیه که هزار ماشاا... انگاری افتاده رو دور شانس
هر کاری میکنه حتی با زحمت کم بهترین نتیجه رو میگیره
سلامتیش برگشته روحیه عالی
همشم خواب اماما رو میبینه
هر کی میبینتش برا لحظاتی با خودش به کارای خدا فکر میکنه

یه چیزی رو هم حاج آقا ماندگاری گفتن برام خیلی جالب بود
کاش خدا ما رو سر دین و ایمانمون امتحان نکنه

خیلی ها رو میبینیم با ایمان بودن اما انقدر سراغ گناه رفتن و غرق گناه شدن
دیگه هیچ ندایی برای برگشت به سمت خدا رو هم نمیشنون

اگه به امتحانایی که مسلمونا تو دنیا دارن پس میدن، بی گناه شکنجه میشن
اما باز هم تو راه خدا و بندگی خدا مقاوم و محکم ایستادن فکر کنید صبرتون بیشتر میشه
و امتحاناتتون به نظرتون آسونتر میاد

موضوع قفل شده است