تفأل به قرآن -سوال :برنامه قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفأل به قرآن -سوال :برنامه قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند

گل ليلا;106190 نوشت:

«وقال الرسول يارب ان قومي اتخذوا هذا القرءان مهجورا» (فرقان/30)

رسول خدا(ص) که در روز قيامت به محضر پروردگار اين گونه شکايت مي کنند:
« پروردگارا قوم من اين قرآن را مهجور كردند! »

در کتاب «وسائل الشیعه» از حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم روایت شده است که :
«در روز قیامت سه گروه شکایت به پیشگاه خداوند متعال می آورند: قرآن و مسجد و عترت .
قرآن میگوید: ای پروردگار من ! مرا سوزانیدند و پاره پاره کردند. و مسجد میگوید: ای پروردگار من مرا معطل و بدون عمل گذاردند و حق مرا ضایع کردند. و عترت میگوید: بار پروردگارا ما را کشتند و دور کردند و متفرق نموده و فراری دادند؛ و در مقابل پروردگار در دعوای خصومت و دادخواهی به دو زانوی خود می نشینم ، پس خداوند عزو جل به من میگوید: من خودم اولویت دارم از شما دربارۀ خصومت و دادخواهی نسبت به آنان .»

اگر شما هم مثل من از مهجور گذارندگان قرآنيد ، بياييد حداقل روزي چند آيه از اين کتاب نوراني را خوانده و کمي در آن تدبر و به فرامينش جامعه عمل بپوشانيم

نيت کرده و کليک کنيد تا آيات پيشنهادي خود را ببينيد.

:hamdel::hamdel: کليک کنيـــــــــــــــــــــــــــــد :hamdel::hamdel:

* پنج ساعت طراحي اين بخش زمان برد، اما به نظرم ارزشش رو داشت.اگر راضي بودين صلواتي عنايت بفرماييد
* دوستان علاقمند مي توانند با قرار دادن اين لينک در امضاي خود ديگران را هم به خواندن قرآن ترغيب نمايند.
* هديه ثواب قرائت آيات به روح گذشتگان و يا به نيت تعجيل در فرج امام زمان(عج) فراموش نشود.

:gol:

برايم واقعا جالب است اينهمه اساتيد اين سايت دارد و نمي دانند تفال به قرآن نهي شده است!
به قول ضرب المثل معروف
هرچه بگندد نمكش مي زنند واي به روزي كه بگندد نمك!

فریاد;115811 نوشت:
برايم واقعا جالب است اينهمه اساتيد اين سايت دارد و نمي دانند تفال به قرآن نهي شده است!
به قول ضرب المثل معروف
هرچه بگندد نمكش مي زنند واي به روزي كه بگندد نمك!

با تشکر از اظهار نظر شما جناب فریاد

متأسفانه باید عرض کنم شما مطابق همان رویه گذشته خود در تاپیک چرا تقلید ، لحن درستی در بیان مطالبتان ندارید.

نکته ای را هم که فرمودید اشتباه است !

تفأل به قرآن نهی شده است اما تفأل به معنای این نیست که کسی برای قرائت قرآن به باز کردن اتفاقی آن بپردازید و هر صفحه ای که آمد شروع به قرائت کند (عملی که برنامه جناب گل لیلای عزیز انجام می دهد) بلکه بدین معناست که کسی جهت کشف اینکه حادثه مورد نظر واقع خواهد شد یا خیر به قرآن فال بزند .

موفق باشید

سجاد;116005 نوشت:
با تشکر از اظهار نظر شما جناب فریاد متأسفانه باید عرض کنم شما مطابق همان رویه گذشته خود در تاپیک چرا تقلید ، لحن درستی در بیان مطالبتان ندارید. نکته ای را هم که فرمودید اشتباه است ! تفأل به قرآن نهی شده است اما تفأل به معنای این نیست که کسی برای قرائت قرآن به باز کردن اتفاقی آن بپردازید و هر صفحه ای که آمد شروع به قرائت کند (عملی که برنامه جناب گل لیلای عزیز انجام می دهد) بلکه بدین معناست که کسی جهت کشف اینکه حادثه مورد نظر واقع خواهد شد یا خیر به قرآن فال بزند . موفق باشید

اولا اگرچنين است چرا تاپيك را حذف كرديد؟ ( پس احتمالا شما يا برخي دوستان نظر شما را تاييد نمي كنند!)
ثانيا شما براي من بفرماييد معني اين جمله يعني چه :
نقل قول:
نيت کرده و کليک کنيد تا آيات پيشنهادي خود را ببينيد.

و بفرماييد شما براي خواندن اتفاقي قرآن و باز كردن آن نيت مي كنيد؟
ثالثا معني اين اسم تاپيك را براي من بگوييد:
" قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند؟ "

البته خوب اگر من لحن درستي در اين زمينه ندارم چون مي بينم اسلام ملعبه دست عده اي شده است! كه آگاهانه يا نا آگاهانه با قرآن و اسلام بازي مي كنند!!
اما اينكه شما چرا مانند تاپيك تقليد شروع به سفسطه هاي آشكار و انكار مي كنيد برايم جالب است!
در تقليد براي خودم توجيه مي اوردم كه جاهل نگاه داشتن مردم به نفع شماست و شما مي توانيد حرفهاي خود را در قالب دين و تقليد به مردم ديكته كنيد!
اما اينجا چه منفعتي براي شما دارد كه اينگونه واضح دروغ مي گوييد و از كار اشتباه يك نفر متعصبانه دفاع مي كنيد؟

فریاد;116249 نوشت:
و بفرماييد شما براي خواندن اتفاقي قرآن و باز كردن آن نيت مي كنيد؟ ثالثا معني اين اسم تاپيك را براي من بگوييد: " قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند؟ "

به نظر شما مثل مني که فرصت مطالعه کل قرآن رو ندارم ، اگر نيت کنم که خدايا امروز آيه اي که مورد نياز من در زندگيست و تو مطالعه اون رو امروز به صلاح من مي دوني به من معرفي کن اشکالي داره!!!

مورد بعد هم اينکه شما 12 خط اول اون پست رو که هدف اصلي بنده از ايجاد اين امکان ، بهانه اي کوچک برا مطالعه و مهجور نماندن قرآن بود رها کرديد و آخرش را چسبيديد!!!

به فرمايش قرآن :

كساني كه كافر شدند براي آنها تفاوت نمي‏كند كه آنان را (از عذاب خداوند) بترساني يا نترساني، ايمان نخواهند آورد. (۶)
إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ سَوَاءٌ عَلَيْهِمْ أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لاَ يُؤْمِنُونَ ﴿۶﴾
خدا بر دلها و گوشهاي آنان مهر نهاده، و بر چشمهاي آنها پرده افكنده شده، و عذاب بزرگي در انتظار آنها است. (۷)
خَتَمَ اللّهُ عَلَى قُلُوبِهمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عظِيمٌ ﴿۷﴾
در ميان مردم كساني هستند كه مي‏گويند به خدا و روز رستاخيز ايمان آورده‏ايم در حالي كه ايمان ندارند. (۸)
وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللّهِ وَبِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ ﴿۸﴾
مي‏خواهند خدا و مؤ منان را فريب بدهند (ولي) جز خودشان را فريب نمي‏دهند (اما نمي‏فهمند). (۹)
يُخَادِعُونَ اللّهَ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَمَا يَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنفُسَهُم وَمَا يَشْعُرُونَ ﴿۹﴾
در دلهاي آنها يك نوع بيماري است، خداوند بر بيماري آنها مي‏افزايد و عذاب دردناكي به خاطر دروغهائي كه مي‏گويند در انتظار آنهاست. (۱۰)
فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللّهُ مَرَضًا وَلَهُم عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ ﴿۱۰﴾
و هنگامي كه به آنها گفته شود، در زمين فساد نكنيد مي‏گويند ما فقط اصلاح كننده ‏ايم. (۱۱)
وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لاَ تُفْسِدُواْ فِي الأَرْضِ قَالُواْ إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ ﴿۱۱﴾
آگاه باشيد اينها همان مفسدانند ولي نمي‏فهمند. (۱۲)
أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَكِن لاَّ يَشْعُرُونَ ﴿۱۲﴾

فریاد;116249 نوشت:
اولا اگرچنين است چرا تاپيك را حذف كرديد؟ ( پس احتمالا شما يا برخي دوستان نظر شما را تاييد نمي كنند!) ثانيا شما براي من بفرماييد معني اين جمله يعني چه :

با تشکر از اظهار نظر شما جناب فریاد

به نظر حقیر علت قفل شدن و نه حذف تاپیک چرا تقلید ، روند بحث شما بود و گرنه کارشناسان که مشکلی با ادامه بحث نداشتند و 17 صفحه هم با شما به بحث نشسته بودند.

فریاد;116249 نوشت:
و بفرماييد شما براي خواندن اتفاقي قرآن و باز كردن آن نيت مي كنيد؟ ثالثا معني اين اسم تاپيك را براي من بگوييد: " قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند؟ " البته خوب اگر من لحن درستي در اين زمينه ندارم چون مي بينم اسلام ملعبه دست عده اي شده است! كه آگاهانه يا نا آگاهانه با قرآن و اسلام بازي مي كنند!! اما اينكه شما چرا مانند تاپيك تقليد شروع به سفسطه هاي آشكار و انكار مي كنيد برايم جالب است! در تقليد براي خودم توجيه مي اوردم كه جاهل نگاه داشتن مردم به نفع شماست و شما مي توانيد حرفهاي خود را در قالب دين و تقليد به مردم ديكته كنيد! اما اينجا چه منفعتي براي شما دارد كه اينگونه واضح دروغ مي گوييد و از كار اشتباه يك نفر متعصبانه دفاع مي كنيد؟

چه اشکالی دارد انسان برای استفاده از آیات الهی و روشن شدن مسیر زندگی اش نیت قربة الی الله کند و قرآن را اتفاقی باز نماید تا انس بیشتری با آیات الهی بگیرد این دقیقا همان کاری است که گل لیلای گرامی در پست مورد نظر توصیه فرمودند که با دقت در فرمایش ایشان کاملا روشن است که هدفشان چیست .

بنابر این همانطور که عرض کردم هر نیتی به معنای تفأل منهی نیست و تفأل معنای خاصی دارد .

برادر گرامی نگرانی شما را درک می کنیم اما این دلیل نمی شود که ما را سفسطه باز ، مردم فریب ، دروغگو و متعصب بدانید .

جنابعالی که بحمد الله از هوش خوبی برخوردارید و شغل شریفی هم دارید انتظار ما از شما این است که با تأمل در همین مسئله بسیار روشن و محتمل دانستن اشتباه خود در مسائل دیگر از روند گذشته فاصله بگیرید تا انگیزه حق یابی شما بتواند در یافتن مسیر صحیح یاری تان کند .

موفق و پیروز باشید

گل ليلا;116281 نوشت:
به نظر شما مثل مني که فرصت مطالعه کل قرآن رو ندارم ، اگر نيت کنم که خدايا امروز آيه اي که مورد نياز من در زندگيست و تو مطالعه اون رو امروز به صلاح من مي دوني به من معرفي کن اشکالي داره!!!

نظر من اهميتي ندارد ! نظر اسلام مهم است! اسلام مي گويد اشكال دارد!
چون اينكار تفال است!
سجاد;116302 نوشت:
چه اشکالی دارد انسان برای استفاده از آیات الهی و روشن شدن مسیر زندگی اش نیت قربة الی الله کند و قرآن را اتفاقی باز نماید تا انس بیشتری با آیات الهی بگیرد این دقیقا همان کاری است که گل لیلای گرامی در پست مورد نظر توصیه فرمودند که با دقت در فرمایش ایشان کاملا روشن است که هدفشان چیست .

مگر آنكسي كه تفال به قران مي كند نيت قربه الشيطان مي كند؟ كه شما مي گوييد نيت قربه الله بكن و قران را باز بكن آنگاه تفال نيست!
اقا سجاد تفال نهي شده است. من نمي گويم. امام صادق مي فرمايد.
امام صادق مي فرمايد تفال به قرآن نكنيد!
سجاد;116302 نوشت:
بنابر این همانطور که عرض کردم هر نیتی به معنای تفأل منهی نیست و تفأل معنای خاصی دارد .

اولا شما بفرماييد تفال منهي كدام است و تفال غير منهي كجاست ؟ و در كجا تفال ها منهي و غير منهي شده است؟

فریاد;116761 نوشت:

اسلام مي گويد اشكال دارد!

با سلام و احترام

همین جوری تفال به قرآن زدن مسلما اشکال داره

ولی یک نوع تفال در مفاتیح اشاره شده که آدابی داره

و این کار جناب گل لیلا اگر کسی به قصد تفال کلیک کنه شاید اشکال داشته باشه.

گل ليلا;116281 نوشت:
مورد بعد هم اينکه شما 12 خط اول اون پست رو که هدف اصلي بنده از ايجاد اين امکان ، بهانه اي کوچک برا مطالعه و مهجور نماندن قرآن بود رها کرديد و آخرش را چسبيديد!!!

براي مطالعه قرآن انسان نبايد دنبال بهانه بگرده!
هيچ آداب و ترتيبي مجو
هرچه مي خواهد دل تنگت بگو!
اينكه انسان بخواد براي قرآن خواندن دنبال بهانه باشه خيلي بده!
من نمي دونم شما براي درست كردن اين تاپيك دنبال تحسين ديگران هستي يا نيتت واقعا خير بوده و مي خواستي قران را از مهجوريت در بياوري! اما رفتار اشتباه را يك نيت نمي تونه توجيه بكنه!!
منم اميدوارم واقعا اين اشتباه سهوا بوده باشه ( كه با حرفهايي كه من زدم و تاپيك موقتا بسته شده بود و دوباره بازگردانده شد! ديگه حالا نمي شه روش اسم سهوا قرار داد !) ولي انسان نبايد نماز شك دار بخونه!
مهم اينه كه به ما گفتند نبايد به قرآن تفال زد! نبايد با نيت قبلي ( خوب يا بد ) قرآن را باز كرد!
اگر واقعا نيتتون خواندن قرآن است به جاي انكه با آن مثل فال برخورد بكنيد و آيات را به تصادف باز بكنيد ( و با بازي و ملعبه كردن قرآن بخوايد افراد جدامانده از قرآن را به قرآن فرابخوانيد !) مي تونستيد تاپيك بزنيد و هر روز يك آيه قران را ( مانند برنامه سمت خدا ) باز كنيدو بخونيد. ديگه نيازي به اين كارها نيست.

سجاد;116302 نوشت:
با تشکر از اظهار نظر شما جناب فریاد به نظر حقیر علت قفل شدن و نه حذف تاپیک چرا تقلید ، روند بحث شما بود و گرنه کارشناسان که مشکلی با ادامه بحث نداشتند و 17 صفحه هم با شما به بحث نشسته بودند.

من درباره تاپيك تقليد بحث نكردم. چون اصلا برايم اهميت ندارد كه شما چرا آن را بستيد ! مهم اين بود كه حرفهايي بايد مي زدم و زدم. و چيزهايي كه بايد مي شنيدم و مي فهميدم. شنيدم و فهميدم. باقي قصه حاشيه است!!
مقصود من بسته شدن موقت همين تاپيك بود كه بعد از پست من چند روزي به اتاق مديران منتقل شد. و چند روزي فقط پست من در تاپيكي ديگر منتقل شد. ( شايد براي بررسي گفته هاي من ) و مقصودم همان بود. كه نشان مي دهد كه سخن من عده اي را دچار شك كرد. اما خوب گويا حرفهاي شما يا گل ليلا آنها را از شك در آورد! ( اميدوارم فقط علت اين بحثهاي شما با من و برگشت دادن اين تاپيك لجبازي بچگانه با من نبوده باشه! كه واقعا اگر اينچنين بوده بايد هم براي شما متاسف باشم و هم براي خودم)
اما مطمئنا اين تاپيك سرنوشتي مانند آن تاپيك پيدا نخواهد كرد. يا من شما را قانع خواهم كرد و شما آن را حذف خواهيد كرد. يا شما مرا قانع خواهيد كرد و من ديگر بحث را ادامه نمي دهم! يا بقول شما با روند بحث من مشكل پيدا خواهيد كرد و من را اخراج مي كنيد! اما در هر حال تا اين تاپيك باز است و من حرفي براي گفتن دارم و شما حرفي براي شنيدن داريد من بحث را ادامه مي دهم.
سجاد;116302 نوشت:
برادر گرامی نگرانی شما را درک می کنیم اما این دلیل نمی شود که ما را سفسطه باز ، مردم فریب ، دروغگو و متعصب بدانید .

اولا علت اينكه من گفتم سفسطه مي كنيد دليلش نگراني من نيست! دليلش نوع بحث شما بود. وقتي شما مي آييد اصل قضيه را وارونه مي كنيد و بدون توجه به نام تاپيك و نوشته اول تاپيك متني متناقض مي نويسيد ؛ معنايش سفسطه است. ربطي هم به نگراني من ندارد!
ثانيا همانگونه كه به گل ليلا گفتم هيچ فردي نماز شك دار نمي خواند. اگر اين تاپيك حذف بشود نه چيزي از قرآن كم مي شود و نه واجب ديني روي زمين مي ماند.
اما بياييد يك فرض محال بكنيم. و فكر كنيم حرفهاي شما درباره نيت تفال درست باشد و فرض كنيم گل ليلا به قصد تفال در قرآن اين تاپيك را نساخته است . اما اگر يك نفر ( و فقط يك نفر !) از اين تاپيك اشتباه برداشت بكند ( كه امكان محتملي هم هست و مانند من كه تصور كردم مقصود اين تاپيك تفال به قرآن است ممكن است ديگري هم همين برداشت را بكند!) و از روي ندانستن تفالي به قران بزند و كار اشتباهي بكند آنوقت جرم اين تقصير به گردن كيست؟ اگر اين فرد با اين فرض كه اينجا سايت قراني است همين روند را تا آخر عمر ادامه بدهد و هر روز با يك تفال به قرآن روزش را شروع بكند! آنوقت چه؟
به نظر شما آيا باقي ماندن اين تاپيك به قيمت گمراه شدن يك نفر مي ارزد؟
تازه ما فرض را بر اين گرفتيم كه اينكار شما معناي تفال ندارد ( كه من معتقدم همين كار هم تفال است ) و اگر واقعا حرف من درست باشد و شما اشتباه فكر كرده باشيد چه؟ آنوقت بهتر نيست به جاي انكه ديگران را به تامل در يك مساله فرابخوانيد ! و بگوييد :
سجاد;116302 نوشت:
جنابعالی که بحمد الله از هوش خوبی برخوردارید و شغل شریفی هم دارید انتظار ما از شما این است که با تأمل در همین مسئله بسیار روشن و محتمل دانستن اشتباه خود در مسائل دیگر از روند گذشته فاصله بگیرید تا انگیزه حق یابی شما بتواند در یافتن مسیر صحیح یاری تان کند .

خود نيز در مقابل سخن ديگران با تامل بيشتري بنگريد ؟
آذر بانو;116765 نوشت:
با سلام و احترام همین جوری تفال به قرآن زدن مسلما اشکال داره ولی یک نوع تفال در مفاتیح اشاره شده که آدابی داره و این کار جناب گل لیلا اگر کسی به قصد تفال کلیک کنه شاید اشکال داشته باشه.

اولا اگر ممكن است نوع تفالي كه در مفاتيح آمده است و ادابش را اينجا ( با سند ) بياوريد.
ثانيا دوست عزيز مفاتيح ، سخن معصوم نيست. صرفا سخن يك عالم 500 سال پيش است كه مطالبي را بيان كرده است و قابل استناد هم نيست. در صورتيكه ما سخن صريح از امام صادق داريم كه نبايد تفال به قرآن زد!
ثالثا همانگونه كه اشاره كرديد و من هم براي افراد قبلي توضيح دادم ! اگر كسي اينكار را بكند اشكال دارد. پس اگر به فرض را بر اين بگيريم كه يك نفر به اشتباه بيافتد همين كفايت مي كند كه اين تاپيك براي هميشه حذف شود!

با تشکر از اظهار نظر مجدد شما جناب فریاد محترم

فریاد;116761 نوشت:
نظر اسلام مهم است! اسلام مي گويد اشكال دارد! چون اينكار تفال است!

فریاد;116761 نوشت:
اولا شما بفرماييد تفال منهي كدام است و تفال غير منهي كجاست ؟ و در كجا تفال ها منهي و غير منهي شده است؟

خب ما که معنای تفأل که از آن نهی شده است را در صفحه قبل خدمتتان عرض کردیم :

سجاد;116005 نوشت:
تفأل به قرآن نهی شده است اما تفأل به معنای این نیست که کسی برای قرائت قرآن به باز کردن اتفاقی آن بپردازید و هر صفحه ای که آمد شروع به قرائت کند (عملی که برنامه جناب گل لیلای عزیز انجام می دهد) بلکه بدین معناست که کسی جهت کشف اینکه حادثه مورد نظر واقع خواهد شد یا خیر به قرآن فال بزند .

اما چون جنابعالی همانطور که در تاپیک چرا تقلید فرمودید به هیچ نوعی از تقلید معتقد نیستید طبیعی است که سخن ما را نپذیرید و خود اظهار نظر فرمایید که تفأل آن چیزی است که من می گویم !
و نیز بسیار طبیعی است که سخن اهل لغت و کتب لغت را هم نپذیرید ! و همچنین فهم عامه مردم از فال زدن یعنی پیش بینی حوادث آینده را هم به کناری بگذارید ! و بر آنچه خود می فهمید پافشاری نمایید !

پیروز و موفق باشید

سجاد;116932 نوشت:
اما چون جنابعالی همانطور که در تاپیک چرا تقلید فرمودید به هیچ نوعی از تقلید معتقد نیستید طبیعی است که سخن ما را نپذیرید و خود اظهار نظر فرمایید که تفأل آن چیزی است که من می گویم ! و نیز بسیار طبیعی است که سخن اهل لغت و کتب لغت را هم نپذیرید ! و همچنین فهم عامه مردم از فال زدن یعنی پیش بینی حوادث آینده را هم به کناری بگذارید ! و بر آنچه خود می فهمید پافشاری نمایید !

خوب باقي اش را جواب نداديد.! گفتم كجا گفته است اين تفال اشكال دارد و آن تفال اشكال ندارد؟
در سخن امام صادق كه فقط فرموده اند : به قرآن تفال نكنيد. و هيچ چيزي را استثناء نكرده است. شما بر چه سندي مي گوييد آن تفالي كه شما مي گوييد اشكال ندارد؟
سجاد;116932 نوشت:
اما چون جنابعالی همانطور که در تاپیک چرا تقلید فرمودید به هیچ نوعی از تقلید معتقد نیستید طبیعی است که سخن ما را نپذیرید و خود اظهار نظر فرمایید که تفأل آن چیزی است که من می گویم ! و نیز بسیار طبیعی است که سخن اهل لغت و کتب لغت را هم نپذیرید ! و همچنین فهم عامه مردم از فال زدن یعنی پیش بینی حوادث آینده را هم به کناری بگذارید ! و بر آنچه خود می فهمید پافشاری نمایید !

خوب مسلم است من سخن افرادي كه خود را اهل لغت مي دانند ولي ساده ترين معاني را ( آنهم به فارسي ) متوجحه نمي شوند را قبول نمي كنم!
من يك جمله ساده كه من بيش از 10 بار تكرار كردم ( من علم عالمان ديني را قبول دارم ولي تقليد كردن را تبعيت از عالم نمي دانم ) شما اين جمله ساده را متوجه نمي شويد و بازهم مخالفت من با تقليد را مخالفت با عالمان دين برداشت مي كنيد! چگونه من به افرادي مانند شما اعتماد بكنم و شما را اهل لغت بدانم؟ شمايي كه جمله ساده فارسي من كه با 10 نوع جمله بندي مختلف بيان كردم و بيش از 1000 خط برايش توضيح دادم را هنوز متوجه نشدي! كلمه عربي را متوجه مي شوي؟

بگذريم! تفال در فارسي و عاميانه به معناي پيش بيني نيست. ( ان چيزي كه شما مي گوييد طالع بيني است ) بلكه تفال برداشت به نيت را تفال مي گويند.
مثلا اتفاقي مي افتد و شخص مي گويد : اين اتفاق خوش يمن است. يك اتفاق خوب برايم پيش مي آيد.
البته نوعي تفال هم داريم كه نيت مشخص هم هست يعني فال حافظ براي اتفاقي خاص مي گيرند. اما در هر دو صورت به آن تفال مي گويند.

اما حال بگذريم. من شما را كه جزو اهل لغت نمي دانم. ولي برايتان سرچ كردم از عالمان ديني كه شما قبول داريد و من مي گويم غير معصوم هستند نوع تفال صحيح به قرآن را در آوردم

نقل قول:
تفال دو معنا و استعمال دارد . گاهی تفال به معنای استخاره و طلب خیر از خداوند است و گاهی به معنای آینده‏نگرى و پیش‏بینى آینده به وسیله قرآن است. مثل تفأل زدن به جهت این که براى ما معلوم شود مریضمان خوب مى‏شود یا مى‏میرد و یا گمشده‏اى پیدا مى‏شود یا نه. این‏گونه تفأل زدن به قرآن مورد نهى قرار گرفته است و این غیر از استخاره گرفتن به وسیله قرآن است. پس تفال مجاز تفال به معنای اول یعنی استخاره است و تفال مورد نهی تفال به معنای دوم یعنی پیش بینی آینده و نوعی آینده نگری است .

ضمن آنكه
نقل قول:
دلیل بر این که مراد از تفالی که مورد نهی نیست تفال به معنای استخاره است روایتی است که از پیامبر –ص- نقل شده است و آن حضرت فرموده اند : هنگامی که خواستی به کتاب خدا تفال بزنی سه بار سوره اخلاص را بخوان و سه بار بر پیان=مبر و آلش صلوات بفرست و سپس چنین بگو :
اللَّهُمَّ تَفَأَّلْتُ بِکِتَابِکَ وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ فَأَرِنِی مِنْ کِتَابِکَ مَا هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فِی غَیْبِکَ ....، (بحارالأنوار 88 241 باب4) و این دعا و دستور همان دستور و دعایی است که در مورد استخاره در روایات وارد شده است .

پس اولا تفال غير منهي به قول شما فقط استخاره است. كه آداب خاص دارد! و هرگونه تفال به قرآن جز استخاره نهي شده است.

حال اگر شما مي فرماييد تفالي هست كه نهي نشده است. سند بياوريد!
با عرض پوزش من شما را نه در حد اجتهاد مي بينم كه بخواهيد خود به مساله پاسخ بدهيد. و نه حرف شما را بدون سند قبول دارم. خود را اگر اهل لغت هم مي دانيد براي من اهميتي ندارد. و همانگونه كه گفتيد من به حرفهاي شما وقعي نمي نهم تا زمانيكه سندي از امام معصوم يا عالم ديني ( كه علمش بر همگان ثابت شده باشد ) بياوريد كه اينگونه تفال بر قرآن مشكلي ندارد.
============
ببخشيد اگر رك حرف زدم. بخاطر اين است كه من كلا ادم ركي هستم و اهل تعارفهاي الكي نيستم. از سويي شما بجاي پاسخ دادن به سوال مدام به سمت حاشيه مي رويد و تاپيكي را كه خودتان قفل كرديد!! و ظاهرا بايد بحثش به پايان رسيده باشد را دوباره پيش مي كشيد! اگر حرفي تازه داريد همانجا را باز بكنيد بحث را ادامه مي دهيم. اگر هم نداريد ديگر هر تاپيكي كه من پست مي زنم بحثش را پيش نكشيد!! و مطلب را به حاشيه نبريد! چون من اين حاشيه را بر ناتواني شما در بحث بر روي متن اصلي برمي شمارم!

[="Blue"]به نام خدا
با سلام وعرض ادب
با تشکر از استاد سجاد بزرگوار بابت جوابگویی
[="DarkGreen"]لطفا در همین تاپیک ایجادشده مباحث خود را ادامه دهید[/]
سوال در مورد :
(¯´▫ قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند ▫`¯) امتحان کنيد جالبه
موفق باشید[/]

مدیر فرهنگی;117056 نوشت:
ه نام خدا با سلام وعرض ادب با تشکر از استاد سجاد بزرگوار بابت جوابگویی لطفا در همین تاپیک ایجادشده مباحث خود را ادامه دهید سوال در مورد : (¯´▫ قرآن شما را به چه آيه اي فرا مي خواند ▫`¯) امتحان کنيد جالبه موفق باشید

با سلام و عرض ادب خدمت مدیر فرهنگی عزیز

از انتقال مطالب تشکر می کنم

در پناه حضرت حق باشید

با سلام
عنوان تاپیک دو مشکل دارد:

همانطور که مستحضرید از تفال به قرآن نهی شده است.
و البته این که قرآن را باز کنیم وآیه ای از آن بخوانیم اسمش تفال نیست.

یوسف;117239 نوشت:
با سلام عنوان تاپیک دو مشکل دارد: همانطور که مستحضرید از تفال به قرآن نهی شده است. و البته این که قرآن را باز کنیم وآیه ای از آن بخوانیم اسمش تفال نیست.

چند سال قبل در يك سايتي نوشته بودند : پزشكان مصرف مشروبات الكلي را به اندازه اي كه مست نكند نه تنها مضر نمي دانند بلكه مفيد دانسته بودند. و با اين اتدلال به اسلام ايراد گرفته بودند كه چرا مشروب را ممنوع كرده است!
من در آنجا بيان كردم: كسي كه مشروب مي خوره براي مستيش مي خوره! وگرنه درصدي از الكل بطور طبيعي در ميوه ها هست و نيازي نيست كه شخص حتما الكل خالص را به اندازه كم بخوره!
حال شبيه اين جواب را بايد به شما بدهم!
كسي كه قرآن را به تصادف باز مي كند به نيت تفال باز مي كند! ( بالاخص كسي كه به قول خودش 5 ساعت وقت گذاشته است تا چنين برنامه اي را بسازد) وگرنه خواندن قرآن به صورت معمول چه ضرري دارد كه فرد نماز شك دار بخواند!

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوست عزیز دین هم مثل همه امور دیگر کارشناس دارد وقتی کارشناس خبره و واردی مثل استاد سجاد مشکلی در این موضوع نمی بیند شما چرا اصرار بر گفته خود دارید :Gig:
با تشکر

mahdi60;117271 نوشت:
سلام دوستان عرض ادب و احترام دوست عزیز دین هم مثل همه امور دیگر کارشناس دارد وقتی کارشناس خبره و واردی مثل استاد سجاد مشکلی در این موضوع نمی بیند شما چرا اصرار بر گفته خود دارید با تشکر

اولا ايشان از لحاظ شما كارشناس هستند.
ثانيا در هر علمي چيزي است به نام استدلال منطقي كه فرد عالم با استفاده از آن مي تواند ديگران را متقاعد بكند كه حرفش درست است. اما متاسفانه اقا سجاد و همچنين شما به چنين استدلالي اصلا اعتقادي ندارند و فقط معتقد به تقليد هستيد!
چيزي كه اين روزها آفت دين ما شده است! عالمان ديني كه فقط خود را مجاز به نظر دادن در دين مي كنند و آدمهايي كه متقاعد شدند كه خودشان نفهمند و آن عالمان فقط مي فهمند!
و البته توضيح اين موضوع كه چرا من سخن ايشان را نمي پذيرم براي كساني كه ياد گرفته اند سخن عالم را بشنوند و بدون دخالت فهم خود فقط سري به علات تاييد تكان بدهند عجيب و غريب است! و توضيحش براي من هم سخت است !

جناب آقاي مهدي 60 و دوستاني كه زير متن ايشان تنكس زديد. و مطمئنا خود را شيعه علي نيز مي ناميد. حضرت علي عليه السلام مي فرمايد : به گوينده سخن ننگريد بلكه به آنچه مي گويد بنگريد!*
----------------------
*: اين سخن حضرت علي شايد اساس تقليد هم زير سوال ببرد! و احتمالا جناب سجاد و دوستاني كه با آنها در بحث تقليد با انها بحث كردم ( و شايد مبدعان نظريه تقليد ) ديگر اين جمله را جرو احاديث جعلي خواهند برد! و احتمالا بازهم نخواهند گفت : چرا روزگاري اين جمله را جزو جملات مستند مي گذاشتند و روزگاري جعلي شده است! و فقط خواهند گفت : تقليد كن!ما عالم هستيم! ما تشخيص مي دهيم! شما جمله حضرت علي را نمي فهميد! جمله امام صادق كه گفته است لا تفال به القرآن را متوجه نمي شويد!! و...

موضوع قفل شده است