وجود تعارض در دو آیه !!!!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وجود تعارض در دو آیه !!!!

سلام به کارشناسان و دوستان عزیز
یه سوال داشتم و اونم اینکه آيا ميان آية 42 سورة مباركه حجر كه ميفرمايد: تو (شيطان)، بر بندگانم تسلط نخواهي يافت..." از يك سو و آيه 85 از سورة مباركه ص كه در آن آمده است: (به حق سوگند)كه جهنم را از تو و هر يك از آنان كه از تو پيروي كنند، پر خواهم كرد." تعارضي وجود نداره؟ممنونم میشم توضیحاتی رو بفرمایید. :Gol:

با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب ابوتراب
دوست عزیز با تأمّل در دو آيه شريفة فوق، اين نتيجه به دست ميآيد كه ميان آن دو، تعارضي وجود ندارد.
چرا كه در آيه نخست آمده است: "إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَـَنٌ إِلآ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِين; تو ( شيطان)، بر بندگانم چيره نخواهي گرديد، مگر گمراهاني كه از تو پيروي كنند." همان گونه كه ملاحظه ميگردد، قلمرو نفوذ شيطان، انسانهاي گمراهي هستند كه در مسير پيروي از او گام برميدارند.

در آيه دوم نيز، همين سخن با بياني ديگر تكرار شده است، چرا كه در اين آيه ميخوانيم: "لاَ ئَمْلاَ ئَنَّ جَهَنَّمَ مِنكَ وَ مِمَّن تَبِعَكَ مِنْهُمْ أَجْمَعِين (سوگند به حق) كه جهنم را از تو و هر كسي كه از تو پيروي كند، پر خواهم نمود.
در اين آية شريفه نيز، بسان آية پيش، سخن از شيطان و انسانهايي است كه بدو پيوستهاند، با اين تفاوت كه در آية نخست، انسانهاي ياد شده، زير سلطة شيطان، توصيف شدهاند، و در آية دوم، اين سخن يادآوري شده است كه همين مجموعه، جهنمي خواهند شد. روشن است كه سبب جهنمي شدن آنان، ايجاد پيوند با شيطان است; همان كه در آيه نخست براي اشاره گرديده است; از اينرو، دو آيه ياد شده يك ديگر را تكميل ميكنند و تعارض ميان آن دو، ديده نميشود.
.

ابوتراب;116955 نوشت:
یه سوال داشتم و اونم اینکه آيا ميان آية 42 سورة مباركه حجر كه ميفرمايد: تو (شيطان)، بر بندگانم تسلط نخواهي يافت..." از يك سو و آيه 85 از سورة مباركه ص كه در آن آمده است: (به حق سوگند)كه جهنم را از تو و هر يك از آنان كه از تو پيروي كنند، پر خواهم كرد." تعارضي وجود نداره؟ممنونم میشم توضیحاتی رو بفرمایید.

سلام
منظور از عبادی بندگان خاص خدا هستند که اوصاف آنها را در امثال آیه : و عباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا می توانیم بیابیم و منظور از آیه دوم بندگانی اند که کمال دسته اول را نداشته و اسیر دامهای شیطان می شوند
موفق باشید

ابوتراب;116955 نوشت:
آيا ميان آية 42 سورة مباركه حجر كه ميفرمايد: تو (شيطان)، بر بندگانم تسلط نخواهي يافت..." از يك سو و آيه 85 از سورة مباركه ص كه در آن آمده است: (به حق سوگند)كه جهنم را از تو و هر يك از آنان كه از تو پيروي كنند، پر خواهم كرد." تعارضي وجود نداره؟ممنونم میشم توضیحاتی رو بفرمایید. :gol:

با سلام و احترام
شیطان این گونه خطالب کرد:
[=tahoma][=&quot]قالَ رَبِّ بِما أَغْوَيْتَنِي لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ ،إِلاَّ عِبادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ (حجر/39 و 40)[/]
[/] گفت پروردگارا! بخاطر اينكه مرا گمراه ساختى من نعمتهاى مادى را در زمين در نظر آنها تزيين مى‏دهم و همگى را گمراه خواهم ساخت! 40- مگر بندگان مخلصت را.

قالَ هذا صِراطٌ عَلَيَّ مُسْتَقِيمٌ (41) إِنَّ عِبادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطان
فرمود اين راه مستقيم من است (و سنت هميشگيم) ...
42- كه بر بندگانم تسلط نخواهى يافت.
مخلصين" جمع" مخلص" (بفتح لام) كسى است كه به مرحله عالى ايمان و عمل پس از تعليم و تربيت و مجاهده با نفس رسيده باشد كه در برابر وسوسه‏ هاى شيطان و هر وسوسه گر نفوذ ناپذير شود .

خداوند به عنوان تحقير شيطان و تقويت قلب جويندگان راه حق و پويندگان طريق توحيد" فرمود: اين راه مستقيم من است ..." و اين سنت فناناپذيرى است كه من آن را بر عهده گرفته‏ام ... (قالَ هذا صِراطٌ عَلَيَّ مُسْتَقِيمٌ).
كه" تو هيچگونه تسلط و قدرتى بر بندگان من ندارى مگر گمراهانى كه شخصا بخواهند از تو پيروى كنند" (إِنَّ عِبادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغاوِينَ).
يعنى در واقع اين تو نيستى كه مى‏توانى مردم را گمراه كنى، بلكه اين انسانهاى منحرفند كه با ميل و اراده خويش دعوت تو را اجابت كرده، پشت سر تو گام بر مى‏دارند.

موضوع قفل شده است