بهترین روش امر به معروف چیست؟(فقهی -اخلاقی-مشاوره ای-خاطرات-تجربیات)

تب‌های اولیه

51 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین روش امر به معروف چیست؟(فقهی -اخلاقی-مشاوره ای-خاطرات-تجربیات)

سلام

كُنْتُمْ خَيرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيرًا لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ(آل عمران/110)
شما بهترين امتي بوديد که به سود انسانها آفريده شده‌اند؛ (چه اينکه) امر به معروف و نهي از منکر مي‌کنيد و به خدا ايمان داريد. و اگر اهل کتاب، (به چنين برنامه و آيين درخشاني،) ايمان آورند، براي آنها بهتر است! (ولي تنها) عده کمي از آنها با ايمانند، و بيشتر آنها فاسقند، (و خارج از اطاعت پروردگار)

امر به معروف یکی از مهمترین وظایف ما مسلمانان است

پس بیایید این امر الهی را از جهات مختلف بررسی کرده و بهترین و نیکو ترین روش ها را بررسی کنیم

چرا که اگر یاد بگیریم توی شهر هایی مثل تهران این کار را انجام دهیم بیادیشدی و ببنید چه

می شود؟!!!!

همه حتما بیایید و شرکت کنید!!!:Gol::Gol::Gol:

سلامی دوباره

بررسی از جهت فقهی:

1.احکام امر به معروف
2.بیان اینکه آیا این روش موازین فقه را مراعات می کند؟
و خلاصه هرچی که مربوط به فقه می شود و کنترل صحیح بودنش

بررسی از جهت اخلاقی:

همانطور که می دانیم فقه گستردگی دارد و کلیاتی مثل دروغ و... بیان می کند و خوب است

اما اخلاقی چه طور؟

موازین اخلاق و روش معاشرت و برخورد و... که کارشناسان مربوطه جواب لازم را بدهند

بررسی ازجهت مشاوره ای:

1بعضی وقت ها آدم توی یک مخمصه گیر می کند که نمی داند کدام روش را برای امر به معروف انتخاب کند که نیاز به یک مشاوره دارد
یا اینکه عذاب وجدان می گیرد و نگران است
در صورتی که دو مورد اول را انجام داده است که با مشاوره به حل این مشکل کمک می شود و راه بهتری برای کسب آرامش پیدا خواهد شد

و این سه حلقه در کنار هم یک روش نیکو و پسندید ه ارائه می دهند

ان شاء الله:Gol::Gol:

و اما خاطرات و تجربیات

خوب ممکن است همه ی ما این کار را حد اقل یک بار انجام داده باشیم

خاطرات مان را قرار می دهیم و بررسی می کنیم تا در اینده به نحو بهتری انجام دهیم

و تجربیات هم هم می تواند مثل خاطره باشد و هم یک تجربه مستقل از تجربه در اینده:Hedye:

اولین مورد را قرار می دهم

اگر کسی در محیط مترو که سیگار کشیدن ممنوع هست سیگار بکشد چه کار

می کنید؟

خوب به او تذکر می دهیم و چند بار تکرار می کنیم اگر جواب نداد و او گفت که بابا کسی گیر نمی ده!!!

ما به او می گوییم بروم مامور خبر کنم؟

بگه برو باشه و امثالهم

می رویم و خبر می کنیم تا بیایند تذکر دهند

(خوب این یک روش آیا این نیکو است بررسی کنیم تا ایراداتش حل شود و در دفعه بعد ان ایرادات تکرار نشود:ok:)

باسمه تعالی

[="Sienna"]سلا م بر جناب mkk1369 بزرگوار

mkk1369;116536 نوشت:
خوب به او تذکر می دهیم و چند بار تکرار می کنیم اگر جواب نداد و او گفت که بابا کسی گیر نمی ده!!!

اولین روش در امر معروف و نهی از منکر، لسانی نیست، بلکه انجام رفتارهایی است که شخص متوجه رفتار ناپسندش بشود.

mkk1369;116536 نوشت:
ما به او می گوییم بروم مامور خبر کنم؟

بگه برو باشه و امثالهم

می رویم و خبر می کنیم تا بیایند تذکر دهند

بزرگوار، قرار است شما نهی از منکر کنید یا دیگری؟

قرار است امر به معروف شما مقطعی باشد؟ اگر آن مأمور رفت، به نظرتان دیگر این آقا سیگار نمی کشد؟

امر به معروف و نهی از منکر نباید به گونه ای باشد که شخصیت و عزت شما هم خدشه دار شود.

فرضا در این مثال شما او را از آوردن مأمور می ترسانید، ولی او با گفته خود به نوعی شما را مسخره می کند.

اینها نکاتی بود که به ذهن حقیر رسید، شاید در میان اینها هم اشتباه باشد.:ok:

موفق باشید.:Gol:
[/]

عرشیان;116887 نوشت:
قرار است امر به معروف شما مقطعی باشد؟ اگر آن مأمور رفت، به نظرتان دیگر این آقا سیگار نمی کشد؟

سلام

آیا مهم نیست نگرش ان فرد به موضوع عوض بشود و به صرف اینکه ماموران چیزیی نمی گن سیگار ش را خاموش نکند؟

سلام علیکم

[="sienna"]

mkk1369;116890 نوشت:
آیا مهم نیست نگرش ان فرد به موضوع عوض بشود و به صرف اینکه ماموران چیزیی نمی گن سیگار ش را خاموش نکند؟

قرار است نگرش این فرد اینگونه عوض شود که مکانهای عمومی مثل مترو محل سیگار کشیدن نیست.[/]

عرشیان;116895 نوشت:
قرار است نگرش این فرد اینگونه عوض شود که مکانهای عمومی مثل مترو محل سیگار کشیدن نیست.

خوب بله

ما چگونه می توانیم در مقابل چنین فردی ایستادگی کنیم؟

البته اگرمامور خبر نکنیم فقطبه کسی که آنجا داشت تی (طی؟) می کشند گفته شود که یک تذکر بدهند

اما موقع برگشت یک مامور خودش برود بگوید چه طور؟

بزرگوار

[="Sienna"]اگر اشتباه نکنم این از سخنان آیت الله علم الهدی بود که می فرمودند :

مشکل ما در امر به معروف و نهی از منکر این است که کار را به دیگران محول می کنیم و میگوییم تذکر وظیفه فرضا مأموران این بخش است . ( البته نقل به مفهوم کردم )

چرا ما خودمان بهترین شیوه برخورد با این افراد پیدا نکنیم و خودمان نهی از منکر نکنیم؟:Gig:[/]

امر به معروف و نهی از منکر به دو قسم واجب و مستحب تقسیم می شود که عبارتند از:

1. آنچه انجام آن از نظر عقل یا شرع لازم و واجب و یا ارتکابش از نظر آن دو، زشت و قبیح باشد، امر و نهی در موردشان واجب می گردد.
  2. هر کاری که انجامش از نظر عقل یا شرع خوب و مستحب یا ارتکابش از دیدگاه آن دو، پسندیده نیست، امر و نهیش مستحب است.

حضرت علی (ع) می فرمایند:امر به معروف كن و خود نيز بدان عمل كن و از آن كسانى نباش كه مردم را امر به معروف كنند و خود از آن دورى كنند، كه در نتيجه گناه آن را بر دوش گيرند و خود را در معرض خشم پروردگار در آورند. (غررالحکم ، باب امر به معروف)

علی علیه السلام می فرمایند: گروهی از مردم با دست و زبان و قلب خود به مبارزه با منکرات می پردازند. این طایفه همه خصلت های نیک را در خود جمع کرده اند. گروهی تنها با زبان و قلب، و نه با دست، به مبارزه با منکر برمی خیزند که این طایفه به دو خصلت نیک تمسک جسته اند، یکی را رها ساخته اند. گروهی دیگر تنها با قلب خود به مبارزه با منکر می پردازند و مبارزه با دست و زبان را وا می نهند. این گروه تنها به یک خصلت نیکو اکتفا کرده اند امّا دسته ای هم هستند که نه با زبان و نه با قلب و نه با دست با منکرات مبارزه نمی کنند. این ها در حقیقت مردگان زنده نمایند.

شرایط وجوب امربه معروف و نهی ازمنكر
1 . باید امر به معروف و نهی از منكر كننده بداند آنچه مكلف ترک نموده، واجب و یا آنچه مرتكب گردیده از منكرات است و بر كسی كه چنین علم و آگاهی از كار دیگری ندارد، واجب نیست.

2 . باید آمر یا ناهی احتمال تأثیر دهد پس اگر مطمئن باشد كه امر و نهیش مؤثر واقع نمی شود، امر و نهی بر وی واجب نیست.

3 . لازم است امر و نهی كننده بداند كه شخص بر گناهش باقی است پس اگر دانست كه وی گناهش را ترك نموده و آن را تكرار نخواهد كرد، امر به معروف و نهی از منكر بر او واجب نیست.

4 . برخورد با گنهكار ضرر و مفسده ای برای امرونهی كننده یا خویشان و برادران دینی اش نداشته باشد؛ مگر معروف و منكر از اموری باشند كه شارع مقدس اهتمام ویژه ای نسبت به آن ها دارد؛ مانند حفظ اسلام و شعائر آن و امنیت جان و ناموس مسلمانان، بنابراین اگر شعائر اسلامی یا جان عده ای از مسلمانان در معرض خطر و نابودی شد، باید اصل اهم و مهم مورد توجه قرار گیرد و صرف ضرردیدن موجب سقوط وظیفه نمی شود.
تحریرالوسیله، ج 1، ص 400 ـ 406.

قرآن کریم امر به معروف و نهی از منکر را از ویژگی‏های مومنان معرفی کرده است:

والمومنون و الموم‏نات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر؛ (توبه 71)

و مردان و زنان با ایمان، دوستان یکدیگرند که به کارهای پسندیده وا می‏دارند و از کارهای ناپسند باز می‏دارند.

وقتی در قرآن خوب نگاه میکنیم به این نکته میرسیم که کیفیت اجرای امر به معروف و نهی از منکر به دو صورت عنوان شده:

الف)امر به معروفی و ...، که وظیفه گروه خاصی از مردم است:

وَ لْتَكنْ مِنْكمْ أُمَّةٌ يدْعُونَ إِلَى الْخَيرِ وَ يأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ ينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكرِ وَ أُولئِك هُمُ الْمُفْلِحُونَ[آل عمران/104]
که این مِنکُم در آیه من تبعیضیه است یعنی بعضی از مردم امت دعوت به خوبی میکنند و از بدی باز میدارند که البته آنها از رستگارانند.

ب)امر به معروف و.... که وظیفه همه مردم است:
وَ الْمُؤمِنُونَ وَ الْمُؤمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ يأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ ينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكرِ[توبه/71]
در این آیه خداوند این فریضه را وظیفه همه آحاد مردم میداند.

[="tahoma"]سلام
بهترین راه برای امر به معروف عمل خود انسان هست، اگر ما به وظایفی که بر عهده مان هست عمل کنیم حتما دیگران از رفتار ما تاثیر می پذیرند.
اما آنچه که خودمون بگیم ولیث عمل /نکنیم اثری ندارد
[/]
http://almokhlasin.mihanblog.com

اگر اجازه بفرمایید حقیر هم شیوه برخوردم را فرضا با افراد سیگاری بیان کنم تا مورد نقد و بررسی شما

دوستان قرار بگیره ان شاء الله.

[="Sienna"]البته در خصوص افراد سیگاری و یا هر نامحرم دیگری ، وظیفه تذکر لسانی ندارم ولی میتونم تغییر رفتار داشته باشم.

وقتی در یک مکان عمومی کنار فردی که سیگار میکشد قرار میگیرم، سرفه میکنم ( البته واقعا سرفه ام میگیره ) البته نه به صورتی که جلب توجه کنه، ولی غالبا خود فرد متوجه میشه که سرفه من بخاطر دود سیگار ایشون هست.
دنبال یه راهی میگردم که از دود سیگار خلاص بشم و این مشقت رو در رفتارم نشون میدم، مثلا با یه دستمال جلوی دهان و بینی ام رو می گیرم و از این قسم کارها...

حقیر تا بحال در این روش نتیجه دیده ام، چون همان فرد سیگاری هم شخصیت دارد و رفتار من را نوعی توهین به خودش تلقی میکند ( با اینکه من قصد توهین ندارم ). و متوجه میشود که وجود و حضورش با این نوع رفتار و کردار مطلوب هیچکس نیست.

تو خیلی از موارد متوجه شدم که فرد خجالت کشیده و خودشون همونجا سیگارشون رو خاموش کردند.

به نظر حقیر در این روش،

من مستقیما به خود فرد تذکر دادم و آبروی اون رو پیش دیگری نبردم هرچند که دیگران هم متوجه عمل او باشند. بدون اینکه کلامی با ایشون صحبت کرده باشم.

لطفا اشکالات این شیوه برخورد رو بفرمایید.:ok:

[/]

almokhlasin;117117 نوشت:
سلام
بهترین راه برای امر به معروف عمل خود انسان هست، اگر ما به وظایفی که بر عهده مان هست عمل کنیم حتما دیگران از رفتار ما تاثیر می پذیرند.
اما آنچه که خودمون بگیم ولیث عمل /نکنیم اثری ندارد

http://almokhlasin.mihanblog.com

براي امر به معروف و نهي از منكر آيا كسي كه امر به معروف مي كند اگر خودش عمل کننده نباشد اين حكم براي شخص همچنان واجب است؟

[=Verdana]قریب به اتفاق مراجع میفرمایند: آرى، بر او هم واجب است كه با تحقّق شرايط، امر به معروف و نهى از منكر كند. البته بايد بداند كه اگر بخواهد سخنش در قلب ديگران جاى گيرد و تأثير بگذارد، با عمل و رفتار خود مى‏ تواند، به اين هدف دست يابد.
منابع:
1)امام، تحرير الوسيله، ج 1، شرايط الامر بالمعروف،
2)الشرط الرابع، م 2؛ آيت‏ الله وحيد،
3)منهاج الصالحين، ج 2، م 1272 و 1275؛ آيت‏ الله تبريزى،
4)منهاج الصالحين، ج 1، م 1272 و 1275؛ آيت‏ الله سيستانى،
5)منهاج الصالحين، ج 2، م 1272 و 1275؛ آيت‏ الله صافى،
6)جامع الاحكام، ج 2، س 1458

7) و دفاتر حضرات آیات: آيت‏ الله خامنه ‏اى،آيت ‏الله بهجت، آيت‏ الله نورى،آيت‏ الله مكارم وآيت‏ الله فاضل
لنکرانی

توی روش شما

یکسری نکات مثبت و یکسری منفی(شاید منفی) وجود دارد

+:

سختی تذکر لسانی را ندارد

به طور غیر مستقیم هست
(الان اینا به ذهنم میاید)

-:
ممکن است با بی توجهی و عدم فهم درست متوجه شود(که البته با توجه به این که گقتید نتیجه گرفتید ممکنه کمرنگ باشد )

در همه ی افراد ممکن است جواب ندهد

فعلا همین:Gol:

باسمه تعالی

mkk1369;117152 نوشت:
ممکن است با بی توجهی و عدم فهم درست موتجه شود

[="Purple"]بله، درست می فرمایید:ok:

اما دقت داشته باشید، یک اصل در امر به معروف و نهی از منکر این است که :

احتمال بدهد که امر یا نهی او تأثیر دارد، بنا بر این اگر میداند تأثیر ندارد، امر و نهی واجب نیست.
که تشخیص این امر کار چندان سختی نیست.

اما در مورد آن شیوه ( البته دفاع نمی کنم که مطمئنا اشکالاتی دارد)، تمامی رفتارهایی که شما در قالب نهی از منکر و امر به معروف انجام میدهید، اثرات طبیعی رفتار آن آقایی است که در حال سیگار کشیدن است.

حال در فردی که اثر پذیری دارد، کار ساز است و در فردی دیگر نه،
در این صورت اگر فرد درصدی هم توجه نکرد، عزت شما خدشه دار نمیشود که بگویید نسبت به تذکر من بی توجه بود و یا رفتار شما را به تمسخر گرفت.
اینگونه برخورد کاملا طبیعی است.

این طور نیست؟:Gig:

[/]

عرشیان;117154 نوشت:
حال در فردی که اثر پذیری دارد، کار ساز است و در فردی دیگر نه، در این صورت اگر فرد درصدی هم توجه نکرد، عزت شما خدشه دار نمیشود که بگویید نسبت به تذکر من بی توجه بود و یا رفتار شما را به تمسخر گرفت. اینگونه برخورد کاملا طبیعی است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خوب اینم یک زاویه خوب و منطقی است

اما تاثیر گذاری اش کافی هست؟

مثلا ما چه طور متوجه بشویم آن فرد تاثیر می پذیرد؟:Gol:

باسمه تعالی

[="Sienna"]با سلام[/]

[="Sienna"]اگر اجازه بدهید اول یک نکته عرض کنم و ان این که طبق شرط اول از شرایط امر به معروف و نهی از منکر، نهی فرد سیگاری از سیگار کشیدن، شامل نهی از منکر نمی شود. چرا که :
سیگار کشیدن یک حرام قطعی نیست،
ولی خب ان شاء الله با کمک کارشناسان محترم روی مثالی که شما ذکر کردید، بحث میکنیم تا متوجه روشهای امر به معروف و نهی از منکر و ابعاد آن شویم.[/]

[="Black"]

mkk1369;117157 نوشت:

مراد از امر به معروف و نهی از منکر، تأثیر گذاری است و تنها وجوب آن زمانی است که احتمال تأثیر برود.

mkk1369;117157 نوشت:
مثلا ما چه طور متوجه بشویم آن فرد تاثیر می پذیرد؟

به نظر حقیر کافی است کمی شرایط، حالات و موقعیت فرد را بررسی کنید.
[/]
:Gol:

عرشیان;117238 نوشت:
اگر اجازه بدهید اول یک نکته عرض کنم و ان این که طبق شرط اول از شرایط امر به معروف و نهی از منکر، نهی فرد سیگاری از سیگار کشیدن، شامل نهی از منکر نمی شود. چرا که : سیگار کشیدن یک حرام قطعی نیست،

سلام

در اینجا دو مسئله است:
1. ایا سیگار حرام هست یا خیر؟(حرام قطعی)
فکر کنم استعمال مواد مخدر حرام است؟!!
( کارشناس فقه باید بگویند حکم اش را می گویند)

2. قانون

که فکر کنم تخطی از قانون حرام اعلام شده است

پس حرام است(در صورت درست بودن)

عرشیان;117238 نوشت:

قبول

اما آیا ما می توانیم با ظاهر افراد قضاوت کنیم؟:Gol::Gol::Gig:

mkk1369;117596 نوشت:

سلام

در اینجا دو مسئله است:
1. ایا سیگار حرام هست یا خیر؟(حرام قطعی)
فکر کنم استعمال مواد مخدر حرام است؟!!
( کارشناس فقه باید بگویند حکم اش را می گویند)

2. قانون

پس حرام است(در صورت درست بودن)

قبول

اما آیا ما می توانیم با ظاهر افراد قضاوت کنیم؟:gol::gol::gig:

هدف اساسي در امر به معروف و نهي از منكر تحقق معروف و زدودن منكر است . براي رسيدن به اين هدف بايد به دنبال مؤثرترين شيوه باشيم .

1
- تبليغ عملي : اولين شيوه بسيار مؤثر درامر به معروف و نهي از منكر تبليغ عملي است .

2- احترام به شخصيت افراد :دومين اصلي كه در تأثير امر به معروف و نهي از منكر شايان توجه است ، احترام به شخصيت افراد مي باشد .
مرتكبان منكر تا وقتي كه متجاهر به گناه نشده اند و علني دست به آن نيالوده اند محترم هستند و نبايد به هتك حرمت آنها پرداخت .

3- ارشاد تدريجي :اين توقع نابجايي است كه بخواهيم كساني را كه در گرداب منكرات غلطيده اند يك باره از گرداب در آوريم و از آنها مسلمان زمان سازيم . اصولا" تربيت ، امري تدريجي است و رذايل و فضايل هيچ كدام يك مرتبه در جان انسان ها به وجود نمي آيند . و از رموز مهم نزول تدريجي قرآن همين است ، زيرا قرآن كتاب تربيت است .

4- نرم خويي و محبت :از شيوه هاي بسيار مؤثر و مهم در امر به معروف و نهي از منكر ، نرم خويي و محبت است : خصلتي كه موفقيت پيامبر اكرم (ص) بنا به تصريح قرآن كريم مرهون آن بوده است .

5- تشويق به ارزشها :از امتيازات مكاتب الهي همين تشويق به خوبيهاست . پيامبر اكرم (ص) از عنصر تشويق براي پيشبرد اهداف خود فراوان استفاده مي كرد .

6 - ايجاد فضاي امر و نهي :بدون ترديد ، محيط هر چند نقش زيربنائي ندارد ، ولي در پرورش فضايل و رذايل نقش اساسي دارد . رسالت انبياء نيز مبتني بر اصل بود كه محيط را به گونه اي آماده سازند تا خود مردم « قائم به قسط و عدالت » باشند . لذا پيامبر اكرم (ص) مي فرمايد : كلكم راع و كلكم مسئوول عن رعتيه » .

7 - برخورد عملي با مرتكبان منكر:اگر در كنار شيوه هاي گذشته ، اين شيوه را مد نظر نداشته باشيم بدون شك امر به معروف و نهي از منكر و بي ثمر خواهد ماند .

امر به معروف و نهی از منکر ،خود نوعی نظارت عمومی بر قدرت که یکی از نهادهای مهم و اساسی اجتماعی تلقی می گردد، می باشد . ازدیدگاه اسلام محدوده امر به معروف و نهی از منکر فراتر از گناهان فردی است بلکه گناهان اجتماعی را نیز که از سوی قدرت حاکمه به جامعه تزریق می شود و منجر به تضعیف ارکان و محو آثار دین و گمراهی مسلمانان می گردد، شامل میشود.

انتقاد از كار، نه از شخص
یکی از نکات مهم در امر به معروف ونهی از منکراین است که ما توجه داشته باشیم که فعل آن شخص ممکن است بد باشد نه خودش.
اگر خلافكار احساس كند شخصيت دارد و محبوب است و تنها نقطه ضعف او كار خلافش است، به راحتي آن را ترك مي‌كند. در روايات مي‌خوانيم: «چه‌بسا خداوند افرادي را دوست دارد؛ اگر چه از عمل آنها ناخشنود است».بحارالانوار، ج36،ص233.

شخصي از امام كاظم(ع) پرسيد: يكي از ياران شما شراب خورده است. آيا از او دوري جويم؟ امام فرمود: «از كارش دوري جوييد، نه از خودش»
بحار الانوار، ج27،ص137.

باسمه تعالی

[="Purple"] با سلام خدمت جناب mkk1369

عذرخواهی میکنم بابت دیر کردم در جواب، از صبح دنبال بررسی فتاوا و استفتائات و جست و جو بودم:Ghamgin:

mkk1369;117596 نوشت:
ایا سیگار حرام هست یا خیر؟(حرام قطعی)

همه مراجع بغیر از آیت الله مکارم شیرازی ، می فرمایند : اگر سیگار کشیدن ضرر قابل توجهی برای شخص داشته باشد، جایز نیست. ولی آیت الله مکارم شیرازی با توجه به ضررهای قابل توجه سیگار که اثبات شده است، این عمل را حرام مطلق اعلام فرموده اند.

mkk1369;117596 نوشت:

اما در مورد تخطی از قانون، جوابی که به آن رسیدم، بله حرام است.

ابتدا عذر خواهی میکنم که بی اطلاع حرف زدم.

ولی در نهایت به این نتیجه رسیدم که :

نهی فرد سیگاری از سیگار کشیدن آن هم در فضای عمومی، از دو جنبه شامل نهی از منکر میشود:

1. اذیت کردن مومنین به هر وجهی حرام است و فرد سیگاری با این عمل موجبات اذیت دیگران را فراهم میکند.

2. تخطی از قانون حرام است، و با توجه به اینکه قانون عدم استعمال سیگار در اماکن عمومی تصویب شده است،

پس فرد سیگاری مرتکب حرام الهی شده است و نهی از منکر واجب میشود.

باز هم از کارشناسان فقه خواهشمندم بر روند بحث نظارتی داشته باشند و اشتباهات را متذکر شوند.

موفق باشید:Gol:[/]

با سلام

تو گروه مهدی یاوران بحث های مفصلی در مورد امر به معروف و نهی از منکر داشتیم

به ادرس

http://www.askdin.com/group.php?do=discuss&group=&discussionid=52

http://www.askdin.com/group.php?do=discuss&group=&discussionid=42

http://www.askdin.com/group.php?do=discuss&group=&discussionid=57

فقط برای باز شدن لینگ ها باید عضو بشید

[="DarkGreen"]
سلام

عرشیان;117900 نوشت:
عذرخواهی میکنم بابت دیر کردم در جواب، از صبح دنبال بررسی فتاوا و استفتائات و جست و جو بودم
:Cheshmak:
عرشیان;117900 نوشت:
1. اذیت کردن مومنین به هر وجهی حرام است و فرد سیگاری با این عمل موجبات اذیت دیگران را فراهم میکند.

خوب این اذیت چگونه باید نهی بشود؟
لسانی ؟
لسانی بدنی؟
بدنی ؟

عرشیان;117900 نوشت:
2. تخطی از قانون حرام است، و با توجه به اینکه قانون عدم استعمال سیگار در اماکن عمومی تصویب شده است،

پس فرد سیگاری مرتکب حرام الهی شده است و نهی از منکر واجب میشود.

در اینجا یک سوال پیش میاید(که هدف موضوع نیست اما دانستن اش برای جواب و... مفید است)

آیا عمل به همه ی قوانین صحیح است؟

عرشیان;117900 نوشت:
 باز هم از کارشناسان فقه خواهشمندم بر روند بحث نظارتی داشته باشند و اشتباهات را متذکر شوند.

امیدوارم جواب دهند:Gol:[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

به طور کلی می توان گفت در مواردی نهی از منکر واجب است که ناهی به وجود منکر اطمینان داشته باشد و در مسائلی که فتاوای مراجع عظام مختلف است مانند سیگار کشیدن باید مطمئن باشد که مرجع تقلید طرف مقابل کار او را منکر می داند در غیر این صورت نهی از منکر واجب نیست (1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 2659

حضرت امام خمینی (ره) در رابطه باامر به معروف ونهی از منکر چنین می گویند:

" از بزرگترین مصادیق امر به معروف و نهی از منکر و شریفترین و دقیق ترین و شدید ترین آنها از نظر تأثیر و دلنشین ترین آنها بویژه اگر آمر و ناهی از علمای دین و سران مذهب باشد، آن امر به معروف و نهی از منکری است که از شخص صادر شود که خود لباس معروف چه واجب و چه مستحب را به تن کرده باشد، و از منکر بلکه از مکروه دور باشد (یعنی خود عامل به معروف و تارک منکر باشد) و کسی باشد که به اخلاق انبیاء و اهل معرفت آراسته باشد و از اخلاق نادانان و اهل دنیا بدور باشد تا با عمل و روش و اخلاقش آمر و ناهی باشد و مردم به او اقتدا کنند..."

امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام خمینی (ره) ، ص 240

سلام

امروز تو مترو یه خانمی پاشو روی صندلی گذاشته بود

بهش گفتم پاتونو بگذارید پایین
گذاشت کفششو در آورد باز گذاشت

گفتم پاتونو بگذارید پایین
دقیق یادم نمی اد قبلش گفتم بی فرهنگید
یا بعد اش حالا این جزئیات اگر فراموش کردم خدا منو ببخشه

و بعد که توجهی نکرد
پشتیه یه پسری بود گفت بو میاد مگه خونه است و خلاصه این جور حرف ها

منم به پسر گفتم بی فرهنگ زیاده (بازم دقیق یادم نمی اد نمی دونم چرا این قدر فراموش می کنم)
و خلاصه دختره گفت ابتوچه!!!

منم گفتم به من ربط داره این جا مکان عمومیه برم به مامور بگم ببین چی می شه باز گفت هیچ غلطی نمی تونی بکنی

در این بین به ریشمم تیکه انداخت!!!

من گفتم قیافتم معلومه

و خلاصه تمام شد که یک نفر از خانم ها هم دفاع کرد (آهان بهش گفتم تو دانشجو مملکتی و...)

و خلاصه ان شاء الله تاثیر گذار بوده باشه

حالا اگر جزئیاتو اشتباه یا جابه جا گفتم ببخشید

حالا یه سوال ما وظیفه داریم به خانم ها امر به معروف کنیم؟

اگر نه این لجاجت بده یا خوب؟

از ضرورت خارج نشدم؟
:Gig:

راه بهتری سراغ دارید؟

عبد الحجج;214938 نوشت:
حالا یه سوال ما وظیفه داریم به خانم ها امر به معروف کنیم؟

سلام
مراجعه بفرمائید:
http://www.askdin.com/thread18739.html

[="Indigo"]سلام به همه دوستان :Gol:[/]

[="Purple"]یه سوال از دوستان و کارشناسان محترم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید و منو از تجربیات و اطلاعاتتون بهره مند کنید [/]

[="Indigo"]خانم های اقوام ما از نظر پوششی وضع مناسبی ندارن بالای نود درصد اونها بدحجابن و خانم های جوونی که جزء اقوام درجه یک ما هستند بهتره بگم بی حجابن !! و در رفت و آمدهایی فامیلی جلوی نامحرم با پوشش خیلی بدی میگردن با بلیز و شلوار لباس های نازک .. :vamonde:[/]

[="DarkOrchid"]من باید برای نهی از منکر چه کاری انجام بدم ؟

مطمئنم تذکر لسانی سودی نداره و حتی وقتی به بهترین شکلم گفته میشه بدتر باعث مقاومت فرد مقابل میشه (البته خود من تذکر لسانیو وقتی میدونم فرد با وجود اگاهی از حجاب و تمامی احکام اهمیتی به حجاب نمیده مناسب نمیدونم و در برخی مواردم رابطه صمیمانه ای با هم نداریم و در بازدید های محدود نمیخوام کلامی تذکر بدم ) [/]

[="DarkOrchid"] بهتره که نحوه برخوردمو باهاشون تغییر بدم و باهاشون صمیمی برخورد نکنم و خشک و جدی برخورد کنم ؟[/]
[="Indigo"] رعایت حجاب توسط خود من بین اونا که اهمیتی نمیدن امر به معروف و نهی از منکر حساب میشه و کافیه ؟ [/]

[="Indigo"]باید روابطمو با اقوام کم کنم ؟[/]

[="Indigo"]یا ....[/]

[="DarkOrchid"]منتظر راهنماییهای خوب شما دوستان هستم :Gol:[/]

بي نام;220019 نوشت:
یه سوال از دوستان و کارشناسان محترم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید و منو از تجربیات و اطلاعاتتون بهره مند کنید خانم های اقوام ما از نظر پوششی وضع مناسبی ندارن بالای نود درصد اونها بدحجابن و خانم های جوونی که جزء اقوام درجه یک ما هستند بهتره بگم بی حجابن !! و در رفت و آمدهایی فامیلی جلوی نامحرم با پوشش خیلی بدی میگردن با بلیز و شلوار لباس های نازک .. من باید برای نهی از منکر چه کاری انجام بدم ؟ مطمئنم تذکر لسانی سودی نداره و حتی وقتی به بهترین شکلم گفته میشه بدتر باعث مقاومت فرد مقابل میشه (البته خود من تذکر لسانیو وقتی میدونم فرد با وجود اگاهی از حجاب و تمامی احکام اهمیتی به حجاب نمیده مناسب نمیدونم و در برخی مواردم رابطه صمیمانه ای با هم نداریم و در بازدید های محدود نمیخوام کلامی تذکر بدم ) بهتره که نحوه برخوردمو باهاشون تغییر بدم و باهاشون صمیمی برخورد نکنم و خشک و جدی برخورد کنم ؟ رعایت حجاب توسط خود من بین اونا که اهمیتی نمیدن امر به معروف و نهی از منکر حساب میشه و کافیه ؟ باید روابطمو با اقوام کم کنم ؟

با سلام و احترام خدمت شما کاربر گرامی

ضمن تقدیر از دغدغه اتان نسبت به مسائل دینی،در صورتی که ترک مراوده با آنان نوعی نهی از منکر محسوب می شود یعنی آنها از طریق عدم رفت و آمد با ایشان متوجه می شوند که بخاطر کراهت از عملشان اینگونه رفتار می کنید،لازم است مراوده با انها را از باب نهی از منکر ترک کنید.(1)

برای اطلاع بیشتر از شرایط و مراتب امر به معروف و نهی از منکر می توانید تاپیک زیر را هم مطالعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread10719.html

پی نوشت:
1.رساله مراجع،مراتب نهی از منکر،م2804

بي نام;220019 نوشت:
من باید برای نهی از منکر چه کاری انجام بدم ؟
مطمئنم تذکر لسانی سودی نداره و حتی وقتی به بهترین شکلم گفته میشه بدتر باعث مقاومت فرد مقابل میشه (البته خود من تذکر لسانیو وقتی میدونم فرد با وجود اگاهی از حجاب و تمامی احکام اهمیتی به حجاب نمیده مناسب نمیدونم و در برخی مواردم رابطه صمیمانه ای با هم نداریم و در بازدید های محدود نمیخوام کلامی تذکر بدم ) بهتره که نحوه برخوردمو باهاشون تغییر بدم و باهاشون صمیمی برخورد نکنم و خشک و جدی برخورد کنم ؟ رعایت حجاب توسط خود من بین اونا که اهمیتی نمیدن امر به معروف و نهی از منکر حساب میشه و کافیه ؟ باید روابطمو با اقوام کم کنم ؟ یا ....

باسلام و عرض ادب
باید توجه داشت ، همانطور که از واژه امربه معروف و نهی از منکر پیداست، باید به صورت آمرانه و ناهیانه باشد، نه با خواهش و التماس و تمنا
اما آنچه در بیشتر مواقع برخورد می کنیم، افرادی هستند که اصلا از احکام و مسائل اسلامی آشنایی نداردند، با این گونه افراد آمرانه برخورد نمی شود، زیرا امر به معروف و نهی از منکر برای شخصی است که اطلاعی احکام دارد ولی به آنها عمل نمی کند لذا باید مراتب سه گانه، برخورد زبانی، تکرار و تشدید، اعمال شود
از این رو افرادی که ما در بسیاری موارد ملاحظه می کنیم، کسانی هستند که جاهل به مسائل و احکامند، لذا نام این برخورد را «ارشاد جاهل» می گذاردند، یعنی باید آنها را نسبت به احکام مطلع کرد
به عبارتی تبلیغ دین حساب می شود، لذا باید شرایط تبلیغ دین، اجرا شود که با زبان لین و غیره است.
مسلم است با کسی که آشنایی کاملی به دین ندارد، بخواهی امر و نهی کنی، عکس العمل نشان می دهد با تو مقابله خواهد کرد
اما آنهایی که در فرض سوال شما مطرحند، ظاهرا نسبت به این دستور دینی، یعنی حجاب، کاملا آشنا هستند، یعنی کسی نیست که نداند حجاب واجب است، بلی، از حدود آن جاهلند، ولی از اصل آن که در دین چنین حکمی داریم، مطلعند، به همان اندازده درک و فهمشان باید امر و نهی شوند
اگر در اینصورت گوش نکنند، پیداست اهل عمل نیستند و می خواهند دهن کجی کرده باشند،
وظیفه شماست، اگر مراتب ارشاد جاهل، و امر و نهی را می دانید، طبق آن عمل کنید
والا رابطه با آنها باید در حد ضرورت، صله رحم، و بدون گناه باشد،
شما محبتتان را ازآنها در ارشاد، خیرخواهی دورادور، ترک ننمایید، اما لازم نیست به مجالس آنها بروید
و در مراسمات آنها شرکت کنید،
تلفنی، پیامی، می توانید از احوال آنها جویا شوید و با این برخورد به آنها بفهمانید که من دینم را دوست دارم، شما را هم دوست دارم، اما عمل شما را نمی پسندم، خودِ این برخورد آنها را به دین جذب خواهد کرد، اگر لجاجت نورزند.
خدا از ما راضی شود انشاالله

عبد الحجج;121969 نوشت:
آیا عمل به همه ی قوانین صحیح است؟

عمل به قانون جمهوری اسلامی تا آنجایی که مستقیما با احکام شرعی، مخالفت نداشته باشد، باید عمل شود
والا حرج و مرج پیش می آید و هر کسی به سلیقه خود عمل خواهد نمود و این موجب اسقاط نظام است، در حالیکه حفظ نظام از اوجب واجبات است
بلی ممکن است بعضی از قوانین، کامل نباشد، ویا منفعت همه را در نظر نداشته باشد و یا بنده به طور کامل به حقم نرسم، در اینصورت جواز دادن به عمل نکردنِ به قانون، موجب هرج و مرج خواهد شد، از این رو باید با طی کردن مواد قانونی، سعی دراصلاح قانونِ غلط، و ارجاع به مراجع ذی ربط داشت، و خطای قانون و نواقص آن را به مراجع بالاتر گوش زد و تذکر داد.
اگر بخواهیم خودمان مستقیما وارد عمل بشویم،ممکن است باعث إعمال سلیقه و بی بند وباری در اجرای احکام خواهد شد.

عرشیان;117238 نوشت:
نقل

نوشته اصلی توسط : Mkk1369

مراد از امر به معروف و نهی از منکر، تأثیر گذاری است و تنها وجوب آن زمانی است که احتمال تأثیر برود. نقل

نوشته اصلی توسط : Mkk1369
مثلا ما چه طور متوجه بشویم آن فرد تاثیر می پذیرد؟

[="verdana"]آنچه که علما می گویند، تاثیر گذاری در همان موقع امر و نهی، فقط نیست، یعنی ممکن است با گفته ی من، به تنهایی، الان تاثیری نبیند،
بلکه باید چند مرتبه با افراد مختلف، از صبح تا شب، به او گفته شود،تا متوجه کار قبیح خود بشود،
اگر من گفتم و تاثیر نکرد، یا احساس بکنم الان تاثیر نمی کند، موجب ترک امرو نهی نمی شود، امربه معروف و نهی از منکر، تکرار می خواهد
تصور بفرمایید شخصی بد حجاب، از صبح تا به شب، 10 نفر به او بگویند خانم پوششت رو حفظ کن،
مطمئن باشید، فردا مثلِ دیروز بیرون نمی آید، با خود می گوید: بابا ما اومدیم بیرون خودمون رو نشون مردم بدیم، همه از ما بدشون اومد، هیچ کسی تحویل نگرفت.
حتما تاثیر میگذارد.
بنده فکر می کنم، از بس ما به جهت احتمال عدم تاثیر، امرو نهی را ترک کردیم، عده ای هم نسبت به احکام جاهل شدند، عده ای هم جسور.
گفتن، حتما تاثیر دارد، الان نه، فردا، فردا نه، پس فردا. همه بگویند تاثیر دارد.
همه با هم نمیگوییم که تاثیر نکرده است.
خدا ما را به آنچه که مورد رضایت اوست،هدایت فرماید.[/]

عرشیان;116915 نوشت:
اگر اشتباه نکنم این از سخنان آیت الله علم الهدی بود که می فرمودند :
مشکل ما در امر به معروف و نهی از منکر این است که کار را به دیگران محول می کنیم و میگوییم تذکر وظیفه فرضا مأموران این بخش است . ( البته نقل به مفهوم کردم )
چرا ما خودمان بهترین شیوه برخورد با این افراد پیدا نکنیم و خودمان نهی از منکر نکنیم؟

عزیز دل
هر کاری متولی دارد،
سپردنِ امور به مامور مربوطه که فقط موظف به عمل به همین گونه خطاهای اجتماعی است، برای موقعی است که امر به معروف به مرحله دوم و سوم رسیده باشد، یعنی نوبت به إعمال قانون، نه موقعی که مرحله ی اول است و باید با زبان گفته شود، گفتن زبانی، وظیفه آحاد جامعه است، برخورد، وظیفه مراجع قانونی،
ما نباید با مردم برخورد داشته باشیم تا هرج و مرج پیش نیاید، ولی می توانیم برخورد زبانی و تذکری داشته باشیم.
هر چند که مامور قانون، هم وظیفه ی تذکر دارد و هم وظیفه درگیری.

[="Indigo"]سلام به همه دوستان :Gol:

ممنون از کارشناس محترم و دوست گرامی aqareza :Gol:[/]

نقل قول:
اما آنهایی که در فرض سوال شما مطرحند، ظاهرا نسبت به این دستور دینی، یعنی حجاب، کاملا آشنا هستند، یعنی کسی نیست که نداند حجاب واجب است، بلی، از حدود آن جاهلند، ولی از اصل آن که در دین چنین حکمی داریم، مطلعند، به همان اندازده درک و فهمشان باید امر و نهی شوند

[="Indigo"]یه سوال دیگه برای من مطرحه وقتی ادم با افرادی ارتباط داره که حجابو کلا کنار گذاشتن و با پوشش های زننده ای میگردن که یه خانم مذهبی حتی جلوی برادر و پدرشم اینگونه نمیگرده و از حرفاشون مشخصه اصلا [="RoyalBlue"]به هیچ وجه حاضر به پوشش کامل نیستن و تصورشم نمیکنن !! [/]باید تو صحبت هامون و راهنمایی ها اونارو [="RoyalBlue"]به بهبود پوشش و حجاب تشویق کنیم[/] (با توجه به روحیات برخی افراد امر و نهی به هیچ وجه اثر مثبتی نداره ) [="RoyalBlue"]یا حجاب کامل [/]؟[/]

[="DarkOrchid"](البته حکم اصلی حجاب باید گفته بشه و در واقع بیشترشونم میدونن مقصود من وقتیه که ادم به خاطر شرایط مناسب قصد تکرار داره )[/]

[="Indigo"]وقتی فردی به خاطر نهی از منکر ما یا قطع ارتباط حجابشو بهبود داد ولی حاضر به رعایت حجاب کامل نشد باز هم باید این ارتباط از باب نهی از منکر قطع بمونه یا بهتره برای تشویق برای این تغییر باهاشون ارتباط برقرار کنیم ؟[/]

[="Purple"]من زیاد دیدم کسایی که صرفا با توجه به اسم امر و نهی بدون توجه به اثر تذکر و شناخت روحیات فرد مقابلشون فقط امر و نهی میکنن ولی برای من تاثیر مهمه نه اینکه دلخوش کنم که وظیفمو انجام دادم (البته اگه درست به مراتب عمل نشه در واقع به وظیفه هم عمل نشده:ok:)[/]

بي نام;220490 نوشت:
اصلا به هیچ وجه حاضر به پوشش کامل نیستن و تصورشم نمیکنن !! باید تو صحبت هامون و راهنمایی ها اونارو به بهبود پوشش و حجاب تشویق کنیم (با توجه به روحیات برخی افراد امر و نهی به هیچ وجه اثر مثبتی نداره ) یا حجاب کامل ؟

باسلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز«بی نام»
در فضایی که شما ترسیم نمودید، پیداست که این گونه افراد برای شما احترامی قائل نیستند و به شخصیت شما احترام نمی گذاردند، همچنین گوش به فرمان الهی نیستند و کاری هم به این کارها ندارند، لذاست که خیرخواهی بیش از اندازه شما، به صلاح شما، حتی دین اسلام نیست، لازم نیست برای هدایت آنها که این جور جسورانه، در مقابل شما جولان می دهند(طبق فرمایش خودتان)، دلسوزی نمایید، به عبارتی امر و نهی تاثیر نداشته، و می بایست، ترک ارتباط باآنها در اینگونه مجالس را بکنید. افرادی که برای حتی شخصِ شما، نمی گویم دین خدا، احترام قائل نیستند، مطمئن باشید، تذکر و دلسوزی شما را هم نخواهند پذیرفت، مگر افراد کم سن و سال آنها که تازه به مرحله حجاب رسیده اند، و هنوز از حجاب و فوائد آن، همچنین از مضرات ترکِ آن، و از مسائل اسلامی آشنایی کامل ندارند، بتوانید روی آنها تاثیر بگذارید، آنهم با زبان لین، با بیان احکام دین، با محبت، به عبارتی ارشاد جاهل صورت بگیرد نه امر و نهی.

بي نام;220490 نوشت:
وقتی فردی به خاطر نهی از منکر ما یا قطع ارتباط حجابشو بهبود داد ولی حاضر به رعایت حجاب کامل نشد باز هم باید این ارتباط از باب نهی از منکر قطع بمونه یا بهتره برای تشویق برای این تغییر باهاشون ارتباط برقرار کنیم ؟

بستگی دارد که چقدر رعایت کرده باشند، اما همین که به شما احترام گذاشته و قدری رعایت کرده اند، جای تشویق، و گاهی تشکر دارد، اما ممکن است که هنوز به حدی رعایت حجاب را ننموده باشند که بتوان با آنها ارتباط بر قرار کرد، زیرا ممکن است مراوده ی ما با آنها،تایید بی حجابی آنها باشد و یا اصلا خودِ ما به گناه بیفتیم.
قرار نیست که ما به گناه بیفتیم تا کسی هدایت شود.

بي نام;220490 نوشت:
من زیاد دیدم کسایی که صرفا با توجه به اسم امر و نهی بدون توجه به اثر تذکر و شناخت روحیات فرد مقابلشون فقط امر و نهی میکنن ولی برای من تاثیر مهمه نه اینکه دلخوش کنم که وظیفمو انجام دادم (البته اگه درست به مراتب عمل نشه در واقع به وظیفه هم عمل نشده)

درست می فرمایید، اگر در امر ونهی درست علم نشود در واقع به وظیفه عمل نشده است
اما این هم باید مدنظر داشت که ما مامور به وظیفه هستیم، وظیفه ی با رعایت شرایط آن
مامور به رسیدن به هدف نیستیم. منظورم از هدف، هدفی است که ما خودمان مدّنظر داریم، اگر ما به وظیفه را بشناسیم و به آن عمل کنیم، به هدف رسیده ایم، هدف، گاهی آن نیست که ما فکر میکنیم، هدف اسلام خیلی بلند تر از این حرفهاست. ممکن است ما هدف اسلام از فلان دستور را ندانیم و متوجه نشویم ولی هدفی است که به این زودی بروز و نشان نداشته، و در بلند مدت خودش را نشان میدهد.
خلاصه این که امر و نهی،اگر با رعایت شرایط باشد، اینطور نیست که تاثیر نداشته باشد، حتما تاثیر دارد،البته بستگی به افراد آمر و ناهی هم دارد، منظور، نفسِِ افراد، فرق می کند، حتی ممکن است معاندین را هم خاضع کند.

[="Black"]سلام به همه دوستان :Gol:

دوست گرامی aqareza ممنونم بابت توضیحاتتون:Gol:

aqareza;220868 نوشت:
در فضایی که شما ترسیم نمودید، پیداست که این گونه افراد برای شما احترامی قائل نیستند و به شخصیت شما احترام نمی گذاردند، همچنین گوش به فرمان الهی نیستند و کاری هم به این کارها ندارند، لذاست که خیرخواهی بیش از اندازه شما، به صلاح شما، حتی دین اسلام نیست، لازم نیست برای هدایت آنها که این جور جسورانه، در مقابل شما جولان می دهند(طبق فرمایش خودتان)، دلسوزی نمایید، به عبارتی امر و نهی تاثیر نداشته، و می بایست، ترک ارتباط باآنها در اینگونه مجالس را بکنید. افرادی که برای حتی شخصِ شما، نمی گویم دین خدا، احترام قائل نیستند، مطمئن باشید، تذکر و دلسوزی شما را هم نخواهند پذیرفت،

با توجه به اینکه اعتقادات و استدلالات شخص من و این افراد کاملا با هم متفاوته مفهوم و معنای احترام هم در نظر ما متفاوته اتفاقا از نظر اونها رفتارهای ما و قطع ارتباط به خاطر این مسائل بی احترامی به شخصیت اونها و حق انتخابشون تلقی میشه (البته شکی در این نیست که چنین طرز تفکری اشتباه است :ok:)

aqareza;220871 نوشت:
اما همین که به شما احترام گذاشته و قدری رعایت کرده اند، جای تشویق، و گاهی تشکر دارد، اما ممکن است که هنوز به حدی رعایت حجاب را ننموده باشند که بتوان با آنها ارتباط بر قرار کرد، زیرا ممکن است مراوده ی ما با آنها،تایید بی حجابی آنها باشد و یا اصلا خودِ ما به گناه بیفتیم.

با توجه به حجاب خود فرد و روشن بودن حکم فقهی و حد و حدود اون فکر نمیکنم با ادامه ارتباط برای اونها این گمان ایجاد بشه که حجاب فعلیشون مورد تاییده

aqareza;220874 نوشت:
مامور به رسیدن به هدف نیستیم.

کاملا درسته مقصود من این مساله بود که فرد بدون توجه به اصول این کار و بدون تلاش برای پیدا کردن راه حلی که با توجه به شرایط بیشترین اثر را داشته باشه صرفا به دنبال امر و نهی باشه باید دغدغه و تلاش این باشه که بیشترین نتیجه حاصل بشه :ok:

از راهنماییهاتون ممنونم
التماس دعا:Sham:[/]

[="tahoma"]به نام خدا
با سلام

بي نام;220019 نوشت:
یه سوال از دوستان و کارشناسان محترم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید و منو از تجربیات و اطلاعاتتون بهره مند کنید خانم های اقوام ما از نظر پوششی وضع مناسبی ندارن بالای نود درصد اونها بدحجابن و خانم های جوونی که جزء اقوام درجه یک ما هستند بهتره بگم بی حجابن !! و در رفت و آمدهایی فامیلی جلوی نامحرم با پوشش خیلی بدی میگردن با بلیز و شلوار لباس های نازک .. من باید برای نهی از منکر چه کاری انجام بدم

aqareza;220418 نوشت:
اما آنچه در بیشتر مواقع برخورد می کنیم، افرادی هستند که اصلا از احکام و مسائل اسلامی آشنایی نداردند، با این گونه افراد آمرانه برخورد نمی شود، زیرا امر به معروف و نهی از منکر برای شخصی است که اطلاعی احکام دارد ولی به آنها عمل نمی کند لذا باید مراتب سه گانه، برخورد زبانی، تکرار و تشدید، اعمال شود
از این رو افرادی که ما در بسیاری موارد ملاحظه می کنیم، کسانی هستند که جاهل به مسائل و احکامند، لذا نام این برخورد را «ارشاد جاهل» می گذاردند، یعنی باید آنها را نسبت به احکام مطلع کرد
به عبارتی تبلیغ دین حساب می شود، لذا باید شرایط تبلیغ دین، اجرا شود که با زبان لین و غیره است.

البته يك احتمال ديگر هم مطرح است و آن اينكه اخيرا و طي اين چند ساله ي اخير بسياري از بد حجابي ها از جانب خانمهايي صورت مي گيرد كه به ساير احكام و دستورات ديني عاملند ، نماز مي خوانند ، روزه ميگيرند ، خمس مي دهند ، حج مي روند و عمل به اين احكام نشان مي دهد كه نسبت به دين واكنش منفي ندارند و اگر بدانند حكمي صد در صد از جانب خداوند است بدان عمل مي كنند . اما در اين چند ساله ي اخير متاسفانه به علت زياد شدن ماهواره و ... در منازل و تبليغات منفي عليه حجاب ، از طريق برنامه هاي ماهواره اي يا اينترنتي و ... حجاب را براي مردم حكمي حكومتي اعلام نموده اند نه الهي و قرآني ؛ لذاست كه شما در مواجهه با بسياري از خانمهاي بد حجاب اين جمله را بوفور مي شنويد :" در كجاي قرآن آمده حجاب داشته باشيد ، چادر سر كنيد ؟ در كجاي قرآن آمده كه زن بايد موي سرش را بپوشاند ؟ " و شبهات بسيار زيادي كه در خصوص الهي بودن حكم حجاب براي زنان ما بوجود آورده اند . لذا اگر خانمهاي اقوام شما اهل نماز و روزه و ساير شعائر مذهبي هستند و بد حجابند به احتمال بسيار بسيار زياد جزء همين دسته اي هستند كه حجاب را دستور حكومتي ميدانند و از باب لج بازي و ... در مقابل آن موضع مي گيرند .
بنابراين به نظر من بهتر است شما كه تا اين اندازه در حق اقوام خير خواهي كرده ايد غير مستقيم كنكاشي بفرماييد تا اگر علت بدحجابي آنها چنين شبهه اي است ، بصورت علمي و با آيات قرآن ، شبهه شان را بر طرف نماييد . يا كتاب يا سي دي يا سايتي كه در اين زمينه شبهات را رفع مي كند به آنها معرفي نماييد .
يك تذكر دوستانه
اگر شما جوان ، مجرد و مرد هستيد ، سعي كنيد براي امر به معروف و نهي از منكر آسيب شناسي هاي احتمالي آن را نيز مد نظر قرار دهيد و با حزم و دقت و احتياط بيشتري راههاي كم آسيب و بدون باز خورد منفي را اتخاذ نماييد زيرا ممكن است خداي ناخواسته خودتان مورد اتهام واقع شويد يا از حسن نيت شما در راهنمايي براي حفظ حجاب ، توسط برخي دختران جوان اقوام ، سوء استفاده هايي صورت گيرد .
ان شاء الله موفق باشيد
[/]

بي نام;220490 نوشت:
وقتی فردی به خاطر نهی از منکر ما یا قطع ارتباط حجابشو بهبود داد ولی حاضر به رعایت حجاب کامل نشد باز هم باید این ارتباط از باب نهی از منکر قطع بمونه یا بهتره برای تشویق برای این تغییر باهاشون ارتباط برقرار کنیم ؟

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار بی نام گرانقدر و تشکر از سئوال شما

بستگی به شرایط دارد اگر ادامه ارتباط موجب بهبودی بیشتر حجاب می شود مسلما در امر به معروف ، اولویت دارد و اگر این ارتباط کلامی مؤثر نباشد لازم است قطع رابطه ای که مؤثر بوده ادامه پیدا کند تا وضعیت حجاب طرف مقابل ، بهبودی بیشتری بیابد . (1)

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، مبحث امر به معروف و نهی از منکر

سجاد;221349 نوشت:
بستگی به شرایط دارد اگر ادامه ارتباط موجب بهبودی بیشتر حجاب می شود مسلما در امر به معروف ، اولویت دارد و اگر این ارتباط کلامی مؤثر نباشد لازم است قطع رابطه ای که مؤثر بوده ادامه پیدا کند تا وضعیت حجاب طرف مقابل ، بهبودی بیشتری بیابد . (1)

سلام

زیاد کردن رفت و امد با یک خانم که احتمال تاثیر پذیری به جهت بهبود ایمان با رعایت موازین شرع

عدم تماس
کوتاه بودن
کنترل شهوت و...

مشکلی دارد؟(چیزی شبیه دوستی اما نه دوستی)

عبد الحجج;221351 نوشت:
سلام زیاد کردن رفت و امد با یک خانم که احتمال تاثیر پذیری به جهت بهبود ایمان با رعایت موازین شرع عدم تماس کوتاه بودن کنترل شهوت و... مشکلی دارد؟(چیزی شبیه دوستی اما نه دوستی)

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عبد الحجج گرامی و تشکر از سئوال شما

در پاسخ قبلی حقیر ، پرسشگر محترم خانم بودند و پاسخ متناسب با ایشان داده شد .

اما سئوال شما ، رفت و آمد زیاد با نامحرم چون غالبا منشأ مفاسد است ، شرعا جایز نیست . (1)

موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام

امروز تو مترو در مورد پا گزاشتن یکی رو نهی کردم

دوستش گفت به تو چه و من یکم صدام رفت بالا بگزریم

در این بین به مسائل مطروحه در مملکتو پارتی بازی ها امثال و پیش کشید که اگر خواستید ماجرا رو می گم

و اخر گفت اگر بگم پایین شر با قمه میاد منو می کشه

منم گفتم امام حسین با اینکه می دونست تاثیر نداره باز اینکارو کرد
و البته قبلش گفته بود تاثیر نداره و از ریشه خرابه و ما نمی تونیم که من برای این گفتم

البته یه اشاره تو صحبتام کردم که مراتب داره امر به معروف

و اما اخر بهم گفت من عاشق امام حسینم

و منم بهش گفتم پس حسینی باش

حالا اگر بره امر به معروف کنه و کشته بشه و شجاعت اینکارو من ممکنه بهش داده باشم و اون ندونه که احتمال خطر داده باشه نبایید بگه

من ضامنم؟:Ghamgin:

البته تو این امر به معروف

با چند نفر امر به معروف کردم:Ghamgin:

برا همین کمی تمرکزم پاین اومد اما نه کامل:Ghamgin:

راهی هم سراغ دارید که مشکل نداشته باشم بگویید

ممنون
نظرتون هم بگویید

یکی هم یه حرفی زد خواستید بگم

شبهه خوبیه
:ok:

کبوتر پر شکسته حرم;226484 نوشت:
البته یه اشاره تو صحبتام کردم که مراتب داره امر به معروف و اما اخر بهم گفت من عاشق امام حسینم و منم بهش گفتم پس حسینی باش حالا اگر بره امر به معروف کنه و کشته بشه و شجاعت اینکارو من ممکنه بهش داده باشم و اون ندونه که احتمال خطر داده باشه نبایید بگه من ضامنم؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب کبوتر پر شکسته حرم

[SPOILER]بنظرم همون اسم قبلی تون کوتاه تر و بهتر بود :ok:[/SPOILER]

اگر کسی را ترغیب به کاری کرده باشید و با انجام آن کار صدمه ای ببیند ، شما ضامن نیستید .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

[=microsoft sans serif]
پست جمعبندی:
[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
شرایط وجوب امربه معروف و نهی ازمنكرچیست؟
[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاسخ:[=microsoft sans serif]
امر به معروف و نهی از منکر به دو قسم واجب و مستحب تقسیم می شود که عبارتند از:آنچه انجام آن از نظر عقل یا شرع لازم و واجب و یا ارتکابش از نظر آن دو، زشت و قبیح باشد، امر و نهی در موردشان واجب می گردد.
هر کاری که انجامش از نظر عقل یا شرع خوب و مستحب یا ارتکابش از دیدگاه آن دو، پسندیده نیست، امر و نهیش مستحب است.
برای امربه معروف و نهی ازمنكرشرایطی است از جمله:
1 . باید امر به معروف و نهی از منكر كننده بداند آنچه مكلف ترک نموده، واجب و یا آنچه مرتكب گردیده از منكرات است و بر كسی كه چنین علم و آگاهی از كار دیگری ندارد، واجب نیست.

2 . باید آمر یا ناهی احتمال تأثیر دهد پس اگر مطمئن باشد كه امر و نهیش مؤثر واقع نمی شود، امر و نهی بر وی واجب نیست.

3 . لازم است امر و نهی كننده بداند كه شخص بر گناهش باقی است پس اگر دانست كه وی گناهش را ترك نموده و آن را تكرار نخواهد كرد، امر به معروف و نهی از منكر بر او واجب نیست.

4 . برخورد با گنهكار ضرر و مفسده ای برای امرونهی كننده یا خویشان و برادران دینی اش نداشته باشد؛ مگر معروف و منكر از اموری باشند كه شارع مقدس اهتمام ویژه ای نسبت به آن ها دارد؛ مانند حفظ اسلام و شعائر آن و امنیت جان و ناموس مسلمانان، بنابراین اگر شعائر اسلامی یا جان عده ای از مسلمانان در معرض خطر و نابودی شد، باید اصل اهم و مهم مورد توجه قرار گیرد و صرف ضرردیدن موجب سقوط وظیفه نمی شود.(1)

قرآن کریم امر به معروف و نهی از منکر را از ویژگی‏های مومنان معرفی کرده است:

والمومنون و الموم‏نات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر؛ (2)

و مردان و زنان با ایمان، دوستان یکدیگرند که به کارهای پسندیده وا می‏ دارند و از کارهای ناپسند باز می‏دارند.

وقتی در قرآن خوب نگاه میکنیم به این نکته میرسیم که کیفیت اجرای امر به معروف و نهی از منکر به دو صورت عنوان شده:

الف)امر به معروفی که وظیفه گروه خاصی از مردم است:

وَ لْتَكنْ مِنْكمْ أُمَّةٌ يدْعُونَ إِلَى الْخَيرِ وَ يأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ ينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكرِ وَ أُولئِك هُمُ الْمُفْلِحُونَ (3)
که این مِنکُم در آیه من تبعیضیه است یعنی بعضی از مردم امت دعوت به خوبی میکنند و از بدی باز میدارند که البته آنها از رستگارانند.

ب)امر به معروفی که وظیفه همه مردم است:
وَ الْمُؤمِنُونَ وَ الْمُؤمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ يأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ ينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكرِ(4)
در این آیه خداوند این فریضه را وظیفه همه آحاد مردم میداند.

[=microsoft sans serif]1 .تحریرالوسیله، ج 1، ص 400 ـ 406.
[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]2 .توبه 71

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]3[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif].[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]آل عمران/104

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]4[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif].[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif] توبه/71

آيا كسي كه امر به معروف مي كند اگر خودش عمل کننده نباشد اين حكم براي آن شخص همچنان واجب است؟[=microsoft sans serif]

قریب به اتفاق مراجع میفرمایند: آرى، بر او هم واجب است كه با تحقّق شرايط، امر به معروف و نهى از منكر كند. البته بايد بداند كه اگر بخواهد سخنش در قلب ديگران جاى گيرد و تأثير بگذارد، با عمل و رفتار خود مى‏ تواند، به اين هدف دست يابد.(1)

(1)منابع:

امام، تحرير الوسيله، ج 1، شرايط الامر بالمعروف،
الشرط الرابع، م 2؛ آيت‏ الله وحيد،
منهاج الصالحين، ج 2، م 1272 و 1275؛ آيت‏ الله تبريزى،
منهاج الصالحين، ج 1، م 1272 و 1275؛ آيت‏ الله سيستانى،
منهاج الصالحين، ج 2، م 1272 و 1275؛ آيت‏ الله صافى،
جامع الاحكام، ج 2، س 1458
و دفاتر حضرات آیات: آيت‏ الله خامنه ‏اى،آيت ‏الله بهجت، آيت‏ الله نورى،آيت‏ الله مكارم وآيت‏ الله فاضل لنکرانی

[=microsoft sans serif]سوال:
[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]بهترین روش امر به معروف چیست؟[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاسخ:
[=microsoft sans serif]
هدف اساسي در امر به معروف و نهي از منكر تحقق معروف و زدودن منكر است . براي رسيدن به اين هدف بايد به دنبال مؤثرترين شيوه باشيم .

1 - تبليغ عملي : اولين شيوه بسيار مؤثر درامر به معروف و نهي از منكر تبليغ عملي است .

2- احترام به شخصيت افراد :دومين اصلي كه در تأثير امر به معروف و نهي از منكر شايان توجه است ، احترام به شخصيت افراد مي باشد .
مرتكبان منكر تا وقتي كه متجاهر به گناه نشده اند و علني دست به آن نيالوده اند محترم هستند و نبايد به هتك حرمت آنها پرداخت .

3- ارشاد تدريجي :اين توقع نابجايي است كه بخواهيم كساني را كه در گرداب منكرات غلطيده اند يك باره از گرداب در آوريم و از آنها مسلمان زمان سازيم . اصولا" تربيت ، امري تدريجي است و رذايل و فضايل هيچ كدام يك مرتبه در جان انسان ها به وجود نمي آيند . و از رموز مهم نزول تدريجي قرآن همين است ، زيرا قرآن كتاب تربيت است .

4- نرم خويي و محبت :از شيوه هاي بسيار مؤثر و مهم در امر به معروف و نهي از منكر ، نرم خويي و محبت است : خصلتي كه موفقيت پيامبر اكرم (ص) بنا به تصريح قرآن كريم مرهون آن بوده است .

5- تشويق به ارزشها :از امتيازات مكاتب الهي همين تشويق به خوبيهاست . پيامبر اكرم (ص) از عنصر تشويق براي پيشبرد اهداف خود فراوان استفاده مي كردند.

6 - ايجاد فضاي امر و نهي :بدون ترديد ، محيط هر چند نقش زيربنائي ندارد ، ولي در پرورش فضايل و رذايل نقش اساسي دارد . رسالت انبياء نيز مبتني بر اصلی بود كه محيط را به گونه اي آماده سازند تا خود مردم « قائم به قسط و عدالت » باشند .
7 - برخورد عملي با مرتكبان منكر:اگر در كنار شيوه هاي گذشته ، اين شيوه را مد نظر نداشته باشيم بدون شك امر به معروف و نهي از منكر و بي ثمر خواهد ماند .

یکی از نکات مهم در امر به معروف ونهی از منکراین است که ما توجه داشته باشیم که فعل آن شخص ممکن است بد باشد نه خودش.
اگر خلافكار احساس كند شخصيت دارد و محبوب است و تنها نقطه ضعف او كار خلافش است، به راحتي آن را ترك مي‌كند. در روايات مي‌خوانيم: «چه‌بسا خداوند افرادي را دوست دارد؛ اگر چه از عمل آنها ناخشنود است».(1)

بنابراین انتقاد باید از كار، نه از شخص باشد.

شخصي از امام كاظم(ع) پرسيد: يكي از ياران شما شراب خورده است. آيا از او دوري جويم؟ امام فرمود: «از كارش دوري جوييد، نه از خودش»(2)

حضرت امام خمینی (ره) در رابطه باامر به معروف ونهی از منکر چنین می گویند:

" از بزرگترین مصادیق امر به معروف و نهی از منکر و شریفترین و دقیق ترین و شدید ترین آنها از نظر تأثیر و دلنشین ترین آنها بویژه اگر آمر و ناهی از علمای دین و سران مذهب باشد، آن امر به معروف و نهی از منکری است که از شخص صادر شود که خود لباس معروف چه واجب و چه مستحب را به تن کرده باشد، و از منکر بلکه از مکروه دور باشد (یعنی خود عامل به معروف و تارک منکر باشد) و کسی باشد که به اخلاق انبیاء و اهل معرفت آراسته باشد و از اخلاق نادانان و اهل دنیا بدور باشد تا با عمل و روش و اخلاقش آمر و ناهی باشد و مردم به او اقتدا کنند..."(3)

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]
1 . بحارالانوار، ج36،ص233
.

2. [=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]بحار الانوار، ج27،ص137.

3 .امربه معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام خمینی (ره) ، ص 240

[=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]
خانم های اقوام ما از نظر پوششی وضع مناسبی ندارن بالای نود درصد اونها بدحجابن و خانم های جوونی که جزء اقوام درجه یک ما هستند بهتره بگم بی حجابن !! من باید برای نهی از منکر چه کاری انجام بدم ؟ رعایت حجاب توسط خود من بین اونا که اهمیتی نمیدن امر به معروف و نهی از منکر حساب میشه و کافیه ؟یا باید روابطمو با اقوام کم کنم ؟

در صورتی که ترک مراوده با آنان نوعی نهی از منکر محسوب می شود یعنی آنها از طریق عدم رفت و آمد با ایشان متوجه می شوند که بخاطر کراهت از عملشان اینگونه رفتار می کنید،لازم است مراوده با انها را از باب نهی از منکر ترک کنید.(1)

آنچه در بیشتر مواقع برخورد می کنیم، افرادی هستند که اصلا از احکام و مسائل اسلامی آشنایی ندارند، با این گونه افراد آمرانه برخورد نمی شود، زیرا امر به معروف و نهی از منکر برای شخصی است که اطلاعی از احکام دارد ولی به آنها عمل نمی کند لذا باید مراتب سه گانه، برخورد زبانی، تکرار و تشدید، اعمال شوداز این رو افرادی که ما در بسیاری موارد ملاحظه می کنیم، کسانی هستند که جاهل به مسائل و احکامند، لذا نام این برخورد را «ارشاد جاهل» می گذاردند، یعنی باید آنها را نسبت به احکام مطلع کرد.به عبارتی تبلیغ دین حساب می شود، لذا باید شرایط تبلیغ دین، اجرا شود که با زبان لین و غیره است.البته يك احتمال ديگر هم مطرح است و آن اينكه اخيرا و طي اين چند ساله ي اخير بسياري از بد حجابي ها از جانب خانمهايي صورت مي گيرد كه به ساير احكام و دستورات ديني عاملند ، نماز مي خوانند ، روزه ميگيرند ، خمس مي دهند ، حج مي روند و عمل به اين احكام نشان مي دهد كه نسبت به دين واكنش منفي ندارند و اگر بدانند حكمي صد در صد از جانب خداوند است بدان عمل مي كنند . اما در اين چند ساله ي اخير متاسفانه به علت زياد شدن ماهواره و ... در منازل و تبليغات منفي عليه حجاب ، از طريق برنامه هاي ماهواره اي يا اينترنتي و ... حجاب را براي مردم حكمي حكومتي اعلام نموده اند نه الهي و قرآني ؛ لذاست كه شما در مواجهه با بسياري از خانمهاي بد حجاب اين جمله را به وفور مي شنويد :" در كجاي قرآن آمده حجاب داشته باشيد ، چادر سر كنيد ؟ در كجاي قرآن آمده كه زن بايد موي سرش را بپوشاند ؟ " و شبهات بسيار زيادي كه در خصوص الهي بودن حكم حجاب براي زنان ما بوجود آورده اند . لذا اگر خانمهاي اقوام شما اهل نماز و روزه و ساير شعائر مذهبي هستند و بد حجابند به احتمال بسيار بسيار زياد جزء همين دسته اي هستند كه حجاب را دستور حكومتي ميدانند و از باب لج بازي و ... در مقابل آن موضع مي گيرند .بنابراين بهتر است غير مستقيم كنكاشي بفرماييد تا اگر علت بدحجابي آنها چنين شبهه اي است ، بصورت علمي و با آيات قرآن ، شبهه شان را بر طرف نماييد . يا كتاب يا سي دي يا سايتي كه در اين زمينه شبهات را رفع مي كند به آنها معرفي نماييد .اگر شما جوان ، مجرد و مرد هستيد ، سعي كنيد براي امر به معروف و نهي از منكر آسيب شناسي هاي احتمالي آن را نيز مد نظر قرار دهيد و با حزم و دقت و احتياط بيشتري راههاي كم آسيب و بدون باز خورد منفي را اتخاذ نماييد زيرا ممكن است خداي ناخواسته خودتان مورد اتهام واقع شويد يا از حسن نيت شما در راهنمايي براي حفظ حجاب ، توسط برخي دختران جوان اقوام ، سوء استفاده هايي صورت گيرد .

[=microsoft sans serif]
1.رساله مراجع،مراتب نهی از منکر،م2804

موضوع قفل شده است