صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صراط یا صراط های مستقیم?

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5

  پرسش صراط یا صراط های مستقیم?
  بسم الله الرحمن الرحیم
  دین اسلام یک ایدئولوژی جهانی است.
  به این معنی که برای همه شئونات رفتارهای یک فرد وبه تبع آن یک جامعه برنامه ای کامل دارد. اما متاسفانه گاهی برخی افراد به اصطلاح روشنفکر به طور عامدانه به نقادی از دین میپردازند تا جایی که به این نکته می رسند که قرآن زاییده ذهن بشر است. از این روی عامدانه می خوانم که به جای مناظره و مباحثه در محافل علمی مربوط به رسانه های عمومی پناه می آورند تا دین مردم عادی را مورد دستبرد قرار دهند.
  یکی از این شبهات را تکثرگرایان دینی مطرح کردند که:خداوند خود بانی پلورالیسم است که پیامبران متعدد فرستاده و کتابهایی گوناگون همراهشان کرده است.
  برای جلوگیری از اطاله کلام به برخی آیات مربوط اشاره میکنیم;
  *ان الدین عند الله الاسلام*
  *و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الآخرة من الخاسرین*
  برای پاسخ به این شبهه همین آیات کافی است که ثابت می کند که دین یکی بیش نیست.
  اما اگر بخواهیم از لحاظ قضایای فلسفی به موضوع بنگریم باز توجه به یک مثال همه چیز را روشن می کند.
  به این دو گذاره توجه کنید;
  "خدا یکی است و ما قائل به توحیدیم"
  "خدا سه تاست و ما قائل به تثلیث هستیم"
  و این نوع اختلافات بنیادی بسیار است میان ادیان و حتی مذاهب مختلف. حالا خواننده خود قضاوت کند دو مکتب با این همه تفاوت آن هم با این ریشه چگونه به یک نقطه می رساند علاوه بر این غالب این اختلافات با هم تناقض هم دارند و جمع نقیضین محال می باشد.
  بحث را طولانی نکنم دلایل دیگری هم هست که مجال ندارم بنویسم انشاءالله بار بعد.
  *چراغی را که ایزد برفروزد--هرآنکس پف کند ریشش بسوزد*

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  با سلام

  این ادرس در مورد پلورالیزم تایپک های خوبی دارد

  http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=128 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گفتگوی دینی
  نوشته
  1,734
  حضور
  33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  119
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3274  نقل قول نوشته اصلی توسط سیدمهدی موسوی نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم دین اسلام یک ایدئولوژی جهانی است. به این معنی که برای همه شئونات رفتارهای یک فرد وبه تبع آن یک جامعه برنامه ای کامل دارد. اما متاسفانه گاهی برخی افراد به اصطلاح روشنفکر به طور عامدانه به نقادی از دین میپردازند تا جایی که به این نکته می رسند که قرآن زاییده ذهن بشر است. از این روی عامدانه می خوانم که به جای مناظره و مباحثه در محافل علمی مربوط به رسانه های عمومی پناه می آورند تا دین مردم عادی را مورد دستبرد قرار دهند. یکی از این شبهات را تکثرگرایان دینی مطرح کردند که:خداوند خود بانی پلورالیسم است که پیامبران متعدد فرستاده و کتابهایی گوناگون همراهشان کرده است. برای جلوگیری از اطاله کلام به برخی آیات مربوط اشاره میکنیم; *ان الدین عند الله الاسلام* *و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الآخرة من الخاسرین* برای پاسخ به این شبهه همین آیات کافی است که ثابت می کند که دین یکی بیش نیست. اما اگر بخواهیم از لحاظ قضایای فلسفی به موضوع بنگریم باز توجه به یک مثال همه چیز را روشن می کند. به این دو گذاره توجه کنید; "خدا یکی است و ما قائل به توحیدیم" "خدا سه تاست و ما قائل به تثلیث هستیم" و این نوع اختلافات بنیادی بسیار است میان ادیان و حتی مذاهب مختلف. حالا خواننده خود قضاوت کند دو مکتب با این همه تفاوت آن هم با این ریشه چگونه به یک نقطه می رساند علاوه بر این غالب این اختلافات با هم تناقض هم دارند و جمع نقیضین محال می باشد. بحث را طولانی نکنم دلایل دیگری هم هست که مجال ندارم بنویسم انشاءالله بار بعد. *چراغی را که ایزد برفروزد--هرآنکس پف کند ریشش بسوزد*
  با سلام خدمت جناب آقای موسوی؛
  در مطالبتان دو مورد اشاره شد که در زیر نقد می شود:
  اول به آیات الهی مبنی بر یکی بودن دین اشاره کردید. شکی در این نیست. دین از حضرت آدم تا خاتم یکی بیشتر نبوده و نیست آنهم دین اسلام. اختلاف بر سر شرایع مختلف است نه دین. اتفاقا این آیات پلورالیزم را تایید می کند. آن چیزی مورد بحث پلورالیزم است در واقع شریعت است که همه در جهت یک دین آن هم اسلام بنیان گذارده شده اند. باید این مسئله را متوجه بود اصطلاح دین اسلام در قرآن آن چیزی نیست که حضرت محمد (ص) آورد. چه اینکه اگر اینطور بود پیامبران پیشین را مسلمان خطاب نمی کرد. همین مسلمان خواندن اولیاء الهی قبل از حضرت محمد (ص) نشان از این است که اسلام در واقع همان تسلیم در برابر خداست که همه ادیان به همین سمت مردم را دعوت می کردند. منتها چون شرایط اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه زمانشان متفاوت بود در نتیجه شریعت های مختلف تشکیل شد.
  مورد دوم صحبت های شما هم در مورد اعتقاد تثلیث بود که به اعتقاد بنده این جزو اعتقادات اصیل مسیحیان نیست. در واقع در سخنان حضرت عیسی (ع) چنین اعتقادی دیده نمی شود و این اعتقاد به مرور زمان در انجیل وارد شد. البته در این باب باید با یک مسیحی روشنفکر نشست و مباحثه کرد چه اینکه شاید منظورشان از این تثلیث چیزی که ما فکر می کنیم نباشد. همین طور است اعتقاد وهابیون و برخی از اهل سنت در مشرک دانستن شیعیان چون واقعا نمی دانند منظور آنها از توسل چیست؟ و شاید اگر آنها هم با شیعیان بنشینند و معنای حقیقی توسل را از علمای شیعیان بخواهند چیزی غیر از اینکه فکر می کنند دستگیرشان شود.
  خلاصه این مسئله تحقیقی جامع را می طلبد و نمی توان در این مورد سطحی نگریست.
  و من الله توفیق

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گفتگوی دینی
  نوشته
  1,734
  حضور
  33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  119
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3274  آیاتی که خداوند اولیای الهی را مسلمان خوانده است :
  «وَ ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبیکُمْ إِبْراهیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمینَ مِنْ قَبْلُ: خداوند برای شما در دین، بیچارگی قرار نداده است، این آئین پدر شما ابراهیم است، او شما را مسلمان نامیده است، قبل از آنکه این شریعت آمده باشد» (حج/۷۸).
  و همچنین این آیات :
  آل‏ عمران:۵۲، المائدة:۱۱۱، یونس:۸۴ و ۹۰، یوسف:۱۰۱، النمل:۴۴، الذاریات:۳۶

  «وَ وَصَّى بِها إِبْراهیمُ بَنیهِ وَ یَعْقُوبُ یا بَنِیَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ لَکُمُ الدِّینَ فَلا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ=توصیه کرد ابراهیم به فرزندان خویش و نوه اش یعقوب که؛ ای فرزندان من، خداوند برای شما این دین را برگزید، پس نمیرید مگر آنکه مسلمان باشید»(البقرة:۱۳۲)
  «أَمْ کُنْتُمْ شُهَداءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قالَ لِبَنیهِ ما تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدی قالُوا نَعْبُدُ إِلهَکَ وَ إِلهَ آبائِکَ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ وَ إِسْحاقَ إِلهاً واحِداً وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ: آیا شما حضور داشتید و شاهد بودید که یعقوب در هنگامه‌ی مرگ خویش از فرزندانش پرسید: چه چیزی را پس از مرگ من می‌پرستید؟ و آنان گفتند: خدای تو و پدران تو؛ ابراهیم و اسماعیل و اسحاق را می‌پرستیم، خدایی یگانه و ما به او تسلیم شده‌ایم و مسلمانیم» (البقرة:۱۳۳)


 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گفتگوی دینی
  نوشته
  1,734
  حضور
  33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  119
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3274  نقل قول نوشته اصلی توسط سیدمهدی موسوی نمایش پست ها
  به این دو گذاره توجه کنید; "خدا یکی است و ما قائل به توحیدیم" "خدا سه تاست و ما قائل به تثلیث هستیم" و این نوع اختلافات بنیادی بسیار است میان ادیان و حتی مذاهب مختلف. حالا خواننده خود قضاوت کند دو مکتب با این همه تفاوت آن هم با این ریشه چگونه به یک نقطه می رساند علاوه بر این غالب این اختلافات با هم تناقض هم دارند و جمع نقیضین محال می باشد.
  سلام مجدد.
  متاسفانه به پست های بنده پاسخی داده نشد. نمی دانم فلسفه اینکه در سایت گفتگوی دینی موضوعی را باز می کنند و رها می کنند چیست؟ اینجا که فیسبوک نیست که هر کس خواست بیاید و نظری دهد و برود پی کارش. این جا مباحث مطروحه به بحث گذاشته می شود.
  سوالم را یکبار دیگر به شکلی دیگر عنوان می کنم.
  به نظر شما چند درصد مسیحیان قائل به تثلیثند؟ آیا بین آنها 10 درصد پیدا نمیشود که موحد باشند؟ فکر می کنم یافت شود. همین مسئله در اسلام هم هست. یعنی تنها 10 درصد مسلمانان در راه اسلام ناب محمدی هستند ( به اعتقاد شیعیان ) چرا که 90 درصد مسلمانان جهان سنی اند و به قول شیعیان منحرف. خوب چه فرقی کرد؟ پس نمی توان عقاید پیروان یک دین را به اسم خود آن دین گذاشت.

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  2,102
  حضور
  117 روز 9 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  126
  آپلود
  6
  گالری
  8
  صلوات
  5646  سلام علیکم جمیعا و رحمه الله

  این مساله صراط ها و یا صراط مستقیم یک موضوع چند مساله ای و دامنه داری است.

  جناب سروش کتابی را با نام صراط های مستقیم نشر دادند و تحلیلات خودشان از پلورالیسم دینی را در آن کتاب درج کرده اند.

  مطالب این کتاب از سوی دانشمندان دیگر مورد توجه قرار گرفت و مطالب ایشان بشکلی مشروح و علمی پاسخ داده شد با عنوانهای کتابی مشهوری بنام صراط مستقیم و همچنین
  کتاب استاد و دانشمند بزرگوار ربانی گلپایگانی با نام تحلیل و نقد پلورالیسم دینی چاپ موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر
  که در تحلیلی جامع به مساله کثرت گرائی مذهبی و اسلام و ادیان دیگر پرداخته است.

  لذا چون این تاپیک از مدتها قبل زده شده و ایجاد کننده آن جناب موسوی خود در صدد پاسخ برآمده اند و سوالی در این باب مطرح نشده که کارشناسان پاسخ دهند لذا
  با این شکل باقی مانده.

  باسپاس

  یاحق
  ویرایش توسط فاتح : ۱۳۹۱/۰۸/۲۰ در ساعت ۰۳:۰۲ دلیل: بخاطر دلخوری دوستان اصلاح شد

 12. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گفتگوی دینی
  نوشته
  1,734
  حضور
  33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  119
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3274  نقل قول نوشته اصلی توسط فاتح نمایش پست ها
  سلام علیکم جمیعا و رحمه الله این مساله صراط ها و یا صراط مستقیم یک موضوع چند مساله ای و دامنه داری است. جناب سروش کتابی را با نام صراط های مستقیم نشر دادند و تحلیلات خودشان از پلورالیسم دینی را در آن کتاب درج کرده اند. مطالب این کتاب از سوی دانشمندان دیگر مورد توجه قرار گرفت و مطالب ایشان بشکلی مشروح و علمی پاسخ داده شد با عنوانهای کتابی مشهوری بنام صراط مستقیم و همچنین کتاب استاد و دانشمند بزرگوار ربانی گلپایگانی با نام تحلیل و نقد پلورالیسم دینی چاپ موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر که در تحلیلی جامع به مساله کثرت گرائی مذهبی و اسلام و ادیان دیگر پرداخته است. لذا چون این تاپیک از مدتها قبل زده شده و ایجاد کننده آن جناب موسوی خود در صدد پاسخ برآمده اند و سوالی در این باب مطرح نشده که کارشناسان پاسخ دهند لذا با این شکل باقی مانده و در اسرع وقت جمع بندی صورت گرفته و تاپیک بسته خواهد شد. باسپاس یاحق
  سلام.
  سوالی مطرح نشده؟!!!! تاپیک بسته خواهد شد؟!!!!!
  پس تکلیف سوالات بنده چه می شود؟ اصلا شما چه مسئولیتی دارید که اینگونه پاسخ می دهید؟!!!

 13. صلوات


 14. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,756
  حضور
  11 روز 18 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  سلام علیکم
  هر زمان که مردم دچار انحراف در تفکر توحیدی و هم چنین اهمال در شریعت می شدند، و آن را با بدعت می آلودند، خداوند پیامبری را می فرستاد تا آنها به توحید و به شریعت ناب الهی بر گرداند!
  پیامبران اولوالعزم علاوه بر آن، تغییری را نیز در شریعت قبلی طبق فرمان خداوند می دادند.
  در میان همه امتها، عالمانی بودند که مرجع مردم در فهم دین بودند. وقتی پیامبر جدید می آمد، بعضی از آنها از قلبهای فروتنی برخوردار بودند، به او ایمان آورده و دیگران را هم هدایت می نمودند ولی عالمانی هم بودند، نمی خواستند، از استادی به شاگردی تنزل مقام بدهند، آنها کسانی بودند که با بدعت گذاری در دین برای خود منافع مادی را تدارک دیده بودند و حال با آمدن این پیامبر جدید، همه این منافع به خطر می افتاد.
  با آمدن حضرت عیسی (علیه­السلام) عده ای از بنی اسرائیل، به ایشان ایمان نیاورند و همان دینی را که خود آن را تحریف نموده بودند، را دین حق اعلان کردند و راهشان را جدا نمودند و بعد خود را یهودی نامیدند.
  بعضی از علمای بنی اسرائیل نیز با رویه نفاق، وارد دین حضرت عیسی شدند و بعد به مرور آن را به انحراف کشاندند و نام نصاری را بر خود گذاشتند.
  با آمدن حضرت محمد (صلی­الله­علیه­وآله­وسلم) بعضی از عالمان دنیا پرست نصرانی و همراه با عالمان یهودی که هنوز بر استکبار خود اصرار داشتند به مقابله با پیامبر اسلام بر خواستند.
  این قصه ادیان آسمانی بود. دیگر ادیان خود ساخته که وضعشان معلوم است.
  حال شما بفرمایید، در این زمان، کجای دینی که مسیحیان منسوب به حضرت عیسی می کنند و یا یهودیان به منسوب به حضرت موسی می کنند، حق است؟
  قرآن تلاش دارد تا انبیاء پیشین را از مصادره کفار در آورد لذا همه را مسلمان می نامد. آیا این مسلمان نامیدن اینها یعنی آنانی که در این زمان خود را بدروغ به آنها وابسته می دانند حق هستند؟! این چه نتیجه گیری است؟ آیا انبیاء آنها اگر الان زنده بودند چه می کردند؟ هنگام ظهور حضرت مهدی (علیه­السلام) وقتی حضرت عیسی از آسمان فرود می آید، به چه کسی اقتداء می کند، جز به حضرت مهدی (علیه­السلام).
  برای تمام آنچه گفته شد آیات زیادی دلالت دارد که اگر لازم است به آنها اشاره شود!


 15. صلوات ها 3


 16. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گفتگوی دینی
  نوشته
  1,734
  حضور
  33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  119
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3274  نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها
  حال شما بفرمایید، در این زمان، کجای دینی که مسیحیان منسوب به حضرت عیسی می کنند و یا یهودیان به منسوب به حضرت موسی می کنند، حق است؟
  سلام.
  شما بفرمایید کجای دینی که اهل تسنن به پیامبر منسوب می کنند از نظر شیعیان حق است؟ بنده عرض کردم شاید 10 درصد در میان مسیحیان پیدا شود که قایل به تثلیث نباشند. اصلا باید دید فهم عموم مسیحیان از اینکه عیسی را پسر خدا می دانند چیست؟ نمی دانم چقدر با مسیحیان و یهودیان نشست و برخواست داشتید تا درک آنها را از اعتقاداتشان بفهمید. آیا می توان اینگونه استدلال کرد که چون پیروان یک دین آن را به انحراف کشاندند پس آن دین باطل است. پس اگر اینطور باشد دین اسلام هم به انحراف رفته چون 90 درصد پیروان آن ( اهل سنت ) به انحراف رفتند.

 17. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  لا ادری
  نوشته
  659
  حضور
  17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1143  نقل قول نوشته اصلی توسط شریعت عقلانی نمایش پست ها
  سلام.
  شما بفرمایید کجای دینی که اهل تسنن به پیامبر منسوب می کنند از نظر شیعیان حق است؟ بنده عرض کردم شاید 10 درصد در میان مسیحیان پیدا شود که قایل به تثلیث نباشند. اصلا باید دید فهم عموم مسیحیان از اینکه عیسی را پسر خدا می دانند چیست؟ نمی دانم چقدر با مسیحیان و یهودیان نشست و برخواست داشتید تا درک آنها را از اعتقاداتشان بفهمید. آیا می توان اینگونه استدلال کرد که چون پیروان یک دین آن را به انحراف کشاندند پس آن دین باطل است. پس اگر اینطور باشد دین اسلام هم به انحراف رفته چون 90 درصد پیروان آن ( اهل سنت ) به انحراف رفتند.
  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم

  ببینید برادر بزرگوار ، اینکه می فرمایید مذهب اهل سنت از نظر شیعیان نا حق است ، جای تامل دارد ، هیچ شیعه منصف و حق نگری این را بیان نمی کند که اهل سنت از دین خارج است، شما هیچ شیعه ای را پیدا نمی کنید که بگوید اهل سنت مسلمان نیست ، البته اختلافاتی وجود دارد که با همه اینها همه مسلمانان به خدای واحد و کتاب واحد و سایر واحد هایی که نیاز نیست تک تک بیان کنم اعتقاد دارند. و همه اینها ملاک یک اسلام ظاهری است ، همان اسلامی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز آنرا از سوی دیگران قبول داشتند.

  اما در مورد انحرافات پیروان یک دین و انحراف خود دین ، بله بنده هم با شما موافقم ، هیچ کس نباید ادعا کند که چون پیروان موسی به بیراهه رفتند پس خود موسی در بیراهه بوده است.

  البته خوب نیست که من در مورد نظر برادر بزرگوار جناب روح بخش اظهار نظر کنم ، اما آنچه که من از سخنان ایشان فهمیدم و شما به آن جواب دادید این بود که (( آنچه که امروزه مسیحیان و یا یهودیان انجام می دهند ، مخالف نظر اصلی خود پیامبران الهی بوده است. همان چیزی که در آیه 135 سوره 2 در قرآن آمده است. در این آیه خداوند خطاب به پیامبر اکرم اسلام می گوید که : یهودیان و مسیحیان امروزی بر خلاف آیین حضرت ابراهیم و اسباط او مشرک و نا مسیحی و نا یهودی هستند. البته این برداشت شخصی بنده بود. )

  اما در مورد اعتقاد به ثلیث : ببینید برادر بزرگوار :

  تثلیث یکی از اصول عقاید مسیحیان است و شاید به ندرت بتوان مسیحی را یافت که به این اعتقاد نداشته باشد. اگر شما کسانی را در اثر نشت و برخاست با آنان می شناسید که به تثلیث اعتقاد ندارند بیاورید و دلایلشان را بازگو کنید تا در مورد آنها بحث کنیم. هر چند که اگر باب 28 انجیل متی و یا باب اول انجیل یوحنا را مطالعه کنید به خوبی به این اعتقاد پی می برید.

  به هر حال چون مربوط به موضوع تاپیک هم هست ، از شما می خواهم که اگر مقدور است انگیزه های پذیرش و یا عدم مقبولیت ثلاثه را بیان کنید. تا در مورد آنها بحث نماییم.

  نکته آخر اینکه (( ان دین عند الله الاسلام )) . یک یهودی اگر واقعا پیرو حضرت موسی باشد باید به حضرت عیسی ایمان بیاورد و یک مسیحی اگر به حضرت عیسی اعتقاد داشته باشد ، باید به حضرت رسول ( ص ) ایمان بیاورد. این همان صراط مستقیم است و به عقیده اکثر مفسرین شیعه و سنی ( نظیر علامه طباطبائی و یا آیت الله مکارم شیرازی و یا سیوطی و یا قرطبی و یا طبری و ... ) منظور از مورد غضب قرار گرفتگان و گمراهان در سوره اول، مسیحیان و یهودیان هستند که بنابر آیه 19 سوره 3 ، در دین واحد و راه یکتا که همانا اسلام است اختلاف ایجاد کردند.( پیروانشان آنها را هم شامل می شود )

  موفق باشید

  و من الله التوفیق

  ویرایش توسط under taker : ۱۳۹۱/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۷:۵۲

 18. صلوات


صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود