جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسير موضوعي چيست؟؟؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  52
  حضور
  12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  228

  تفسير موضوعي چيست؟؟؟
  سلام يه سوالي داشتم در مورد تفسير و آن هم به نام تفسير موضوعي خواستم ببينم اين نوع تفسير چطوريه و روش‌هاي موجود در اين تفسير رو بدونم؟؟؟
  ممنونم از زحماتتون.
  ویرایش توسط ابوتراب : ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ در ساعت ۰۷:۲۵

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,533
  حضور
  27 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6286  با سلام و عرض ادب
  دوست عزيز همانطور كه حتما مي دانيد قرآن كريم كتابي است كه در طول 23 سال با توجه به نيازها و شرايط مختلف اجتماعي و حوادث گوناگون و مراحل مختلف تربيتي نازل شده است و همگام با حيات جامعه اسلامي پيش رفته‌، با اين حال به زمان و مكان خاصي بسته نيست‌. موضوعات اسلامي و ديني در آيه‌هاي قرآن كريم پراكنده است‌. منظور از تفسير موضوعي اين است كه آيه‌هاي مختلفي كه دربارة يك موضوع در سرتاسر قرآن در حوادث و فرصت‌هاي مختلف آمده است‌، جمع آوري و جمع بندي گردد و از مجموع آن نظر قرآن دربارة آن موضوع و ابعاد آن روشن شود.

  مانند آيه‌هاي مربوط به دلايل خداشناسي از قبيل فطرت‌، برهان نظم‌، برهان وجوب و امكان و ديگر براهين در كنار هم چيده شود و از آن جا كه آيه‌هاي قرآن يك ديگر را تفسير مي‌كنند، ابعاد اين موضوع روشن مي‌گردد.
  در تفسير موضوعي تنها در رساندن پيام‌هاي قرآن تلاش مي‌شود و به جنبه‌هاي فني آن چندان توجه نمي‌شود، مگر تا اندازه‌اي كه به موضوع بحث مربوط است‌.

  دو روش براي تفسير موضوعي مطرح است‌:
  1. نخست همة مسائل مطرح شده در قرآن را بيرون آورند، سپس آيه‌هاي مربوط به هر يك را جدا و در يك جا گرد آورده و با در نظر گرفتن مجموع آن آيه‌ها موضوع را بررسي كنند، لذا مسائل برگرفته از قرآن‌، دسته بندي شده‌، با نظمي طبيعي و به ترتيب‌، مورد بحث قرار مي‌گيرند.
  در حقيقت‌، اين گونه تفسير موضوعي‌، پاي سخن قرآن نشستن و گوش فرا دادن به آن است‌، تا قرآن براي ما سخن بگويد و پيام خود را برساند و نقش ما تنها گرفتن پيام‌هاي قرآن است‌.

  2. مسائل را از متن واقعيت دريافت مي‌كنيم و نيازهاي واقع در متن حيات را بررسي و گردآوري مي‌كنيم‌، سپس پاسخ آن‌ها را از قرآن جست و جو مي‌كنيم‌، با اين باور كه قرآن‌، همواره پاسخ گوي نيازهاي روز است ودر واقع‌، با الهام گرفتن از نيازهاي ملموس حيات‌، با قرآن به گفت و گو مي‌نشينيم‌، پرسش‌ها را مطرح مي‌كنيم و پاسخ‌هاي آن را از قرآن مي‌خواهيم‌.
  تفسير و مفسران‌، محمد هادي معرفت‌، ج 2، ص 526 ـ 528، مؤسسه فرهنگي التمهيد.
  پيام قرآن‌، آيت الله مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 1، ص 21 و 29، دار الكتب الاسلاميه‌.


  .
  تفسير موضوعي چيست؟؟؟

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.
 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  نقل قول نوشته اصلی توسط ابوتراب نمایش پست ها
  سلام يه سوالي داشتم در مورد تفسير و آن هم به نام تفسير موضوعي خواستم ببينم اين نوع تفسير چطوريه و روش‌هاي موجود در اين تفسير رو بدونم؟؟؟
  ممنونم از زحماتتون.
  با سلام

  تاريخچه ي
  تفسير موضوعي
  و ادله ي مخالفين و موافقين اين
  تفسير


  منظور از تفسير موضوعي، آن است كه آيات مختلفي كه درباره ي يك موضوع در سراسر قرآن كريم در حوادث و فرصت هاي مختلف نازل شده است، جمع آوري و جمع بندي شده تا از مجموع آن، نظر قرآن كريم درباره ي آن موضوع روشن گردد.
  در مورد تاريخچه ي تفسير موضوعي مي توان به دو ديدگاه اشاره نمود.
  الف: در تفاسير گذشته، اگر چه تفسير به اين نام كمتر به چشم مي خورد ولي مي توان مشابه حركت معاصر در تفسير موضوعي را در زمان هاي گذشته نيز جستجو نمود.
  ب: اين كه بگوييم به طور كلّي تفسير موضوعي يك اصطلاح مستحدث و پديده ي نوظهوري است، مطلب ناصوابي است.(1) البتّه تفسير موضوعي را به دو قسم مي توان لحاظ نمود:
  1.منظور از تفسير موضوعي قرآن كريم، تفسير تمامي قرآن كريم به روش موضوعي و احصاء تمامي موضوعات اين كتاب مقدّس باشد. بديهي است كه اگر مراد از تفسير موضوعي، همين قسم باشد مي توان گفت كه تاريخچه ي اين گونه از تفسير مربوط به همين عصر مي باشد. مانند تفسير موضوعي قرآن كريم، اثر آيت الله جوادي آملي.
  2.اگر پرداختن به يكي از موضوعات قرآني را بتوان تفسير موضوعي نام نهاد در اين صورت بايد گفت: تفسير موضوعي به معناي فراهم آوردن آيات مشابه (در لفظ و محتوا) و هم مضمون كه مجموع آن ها را در يك جا دسته بندي نموده و درباره ي آن به بحث و بررسي پرداخته شود، امري است كه سابقه ي طولاني دارد مثل آيات الاحكام محمد بن صائب كلبي متوفاي 146 هجري قمري.(2)
  هم چنين اگر پرداختن به يك موضوع از موضوعات قرآني را، تفسير موضوعي بدانيم بايد گفت كه تاريخچه ي آن حتّي به روايات معصومين ـ عليهم السّلام ـ مي رسد. چنان كه در حديث شريفي در اصول كافي، حضرت موسي بن جعفر ـ عليه السّلام ـ خطاب به هشام بن الحكم، در موضوع اهل عقل و فهم، استناد به آياتي از قرآن كريم مي كند.(3) و نيز در حديث ديگري در كتاب بحارالانوار از وجود مقدّس پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ كه خطاب به ابن مسعود مي باشد به بررسي چند موضوع با استناد به آيات قرآن مي پردازد.(4) و نيز از جمله علمايي كه در اين موضوع پيشگام بوده اند. مرحوم مجلسي است كه در ابتداي هر يك از فصول بحارالانوار، آيات مربوط به آن موضوع را جمع آوري كرده، سپس يك ديد كل،ي به همه ي آن ها مي افكند و در برخي موارد نظرات مفسّران بزرگ را نقل كرده و در تفسير آن آيات مي كوشد.(5) ولي با اين همه، بايد اعتراف كرد كه هر يك از اين كتاب ها، ناظر به تفسير موضوعي در يك زمينه ي محدود و معيّن است و هيچ كدام تفسيري جامع پيرامون تمام يا بيشتر موضوعات مهم قرآني به حساب نمي آيد. امّا در مورد مخالفين و موافقين تفسير موضوعي قرآن كريم، اگرچه احصاء نمودن همه ي آن ها مشكل است ولي از بين مخالفين نظرات سه نفر بيان مي شود كه بر اين روش از تفسير اشكالاتي وارد نموده اند.
  1.دكتر سيّد محمد باقر حجتي.(6)
  2. حميد زنجاني.(7)
  3. سيّد محمد موسوي خوئيني ها.(8)
  عمده دليل مخالفين، اين است كه: اگر جايگاه آيه را در نظر نگيريم و مجرد از ماقبل و مابعد به آن بپردازيم و با آيات ديگري كه آن ها هم مجرد از ماقبل و مابعد خود شده، كنار هم قرار دهيم آيا همان معنايي را خواهد رساند كه اين آيه را در ارتباط با طرح كلّي و تربيتي قرآن كريم در نظر مي گيريم؟(9)
  استاد عبدالكريم بي آزار شيرازي در اين زمينه به مقاله ي پروفسور عرفان شهيد، استناد مي نمايدكه: توجّه به همبستگي آيات سوره در تفسير قرآن كريم، بسيار حائز اهميّت است. زيرا تجزيه ي آيات قرآن كريم و تفسير هر يك جداي از تمامي آن، بيش از هر چيز براي قرآن كريم زيان آور است.(10)
  و از ميان موافقين اين نوع تفسير، نيز سه نفر را نام برده كه خود صاحب تفسير موضوعي در اين عصر مي باشند. البتّه ادله ي موافقين تفسير موضوعي اين است كه اين گونه از تفسير در خود روايات ائمه معصومين ـ عليهم السّلام ـ ريشه دارد.
  اهمّ تفاسير موضوعي اين دوره عبارتند از:
  1.مفاهيم القرآن، اثر آيت الله جعفر سبحاني و ترجمه ي آن با عنوان منشور جاويد قرآن.
  2. تفسير موضوعي قرآن، اثر آيت الله عبدالله جوادي آملي.
  3.تفسير پيام قرآن، اثر آيت الله ناصر مكارم شيرازي و ديگران.


  پاورقی:
  1. ر.ك: علوي مهر، حسين، روش ها و گرايش هاي تفسيري، انتشارات اسوه، ص 365.
  2. ر.ك: همان.
  3. كليني، الكافي، تحقيق علي اكبر غفاري، تهران: دارالكتب الاسلامية، ج 1، ص 13.
  4. مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، چاپ بيروت، ج 74، باب 5، حديث 1 ، ص92.
  5. ايزدي مباركه، كامران، شروط و آداب تفسير و مفسر،تهران: انتشارات امير كبير، ص 368.
  6. ر.ك: كيهان فرهنگي، سال 6، شمارة 1، ص 5.
  7. زنجاني، حميد، مباني و روش هاي تفسير قرآن،تهران: انتشارات وزارت ارشاد، چاپ اول، ص 188.
  8. مجله ي حوزه، قم: دفتر تبليغات اسلامي، شمارة 37 ـ 38، ص 73، مصاحبه با حجة الاسلام سيّد محمد موسوي خوئيني ها.
  9. مجله ي حوزه، همان.
  10. مقالات و بررسي ها، دفتر 48 ـ 47، ص 124، مقاله ي نطق و تكلّم در قرآن.
  ویرایش توسط رسا : ۱۳۹۰/۰۸/۲۷ در ساعت ۰۰:۳۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. « بحث و مناظره تا چه مقدار سودمند است؟؟؟ »
  توسط ali pir در انجمن ولایت فقیه و حکومت اسلامی
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۴, ۱۰:۳۷
 2. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۶, ۲۲:۰۸
 3. اتلاف زمان برای تیمم بدل از غسل؟؟؟!!!
  توسط kosar در انجمن متفرقه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۲, ۰۹:۱۷
 4. « توسل و توحید » ؟؟؟
  توسط FTMH_Mohammadi در انجمن براهین اثبات خدا
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۲/۱۴, ۱۳:۳۶

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود