پرسشي در خصوص تقليد

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پرسشي در خصوص تقليد

یا سلام به همه اساتید میخواستم بدونم در مسئله تقلید مگر بنا بر این نیست که ما در مورد مسائل دینی و فقهی هر سوالی داریم از کسی که میداند و بعنوان مرجع شناخته میشود بپریسم ؟ پس چرا باید حتما در مورد سایر مسائل از او پیروی و تقلید کنیم ؟ آیا نمیشود در باره یک مسئله دیگر از مرجع دیگری سوال و تقلید شود؟ آیا این کار موجب اختلاف بین مسلمانان و هم مسلکان و هم مذهبان در یک دین نمیشود که درباره یک مسئله در نفر بطور متفاوت با هم عمل کنند ؟ ممنون میشوم از پاسخ شما :Nishkhand:

نقل قول:
آیا نمیشود در باره یک مسئله دیگر از مرجع دیگری سوال و تقلید شود؟
شنیده هام اینان:
میشه،مثلا اگه تو یه موضوعی یه عالم دیگه اعلم باشه میشه تو اون موضوع به اون عالم رجوع کرد
یا اگه مرجع تقلیدی تو یه مسئله ای "احتیاط واجب" گفته باشه میشه تو اون مسئله به عالم دیگه ای مراجعه کنیم ،مثلا یه نفر دیگه که قاطع تر فتوا داده باشه

نقل قول:
آیا این کار موجب اختلاف بین مسلمانان و هم مسلکان و هم مذهبان در یک دین نمیشود که درباره یک مسئله در نفر بطور متفاوت با هم عمل کنند ؟
چی هست که واسه اختلاف بشه،مثلا نماز شکسته چجوری باشه باعث اختلاف میشه؟!:Gig:

باسمه تعالی

[="Sienna"]با سلام

اجمالا مطالبی رو عرض میکنم تا اساتید محترم پاسخ کامل رو خدمتتون عرض کنند.

abbasnabizadeh;116019 نوشت:
چرا باید حتما در مورد سایر مسائل از او پیروی و تقلید کنیم ؟

همانطور که فرمودید تقلید تنها در مسایل فقهی و احکام اسلامی جایز است و در باقی مسائل صحیح نمی باشد.

آیا نمیشود در باره یک مسئله دیگر از مرجع دیگری سوال و تقلید شود؟

شخصی که در ابتدای تقلید است و هنوز مرجع مشخصی را انتخاب نکرده است، با فرض مساوی بودن مراجع فعلی از لحاظ علمی، میتواند در هر یک از ابواب فقهی از یکی از مراجع، تقلید کند.

اما بعد از اینکه مرجعی مشخص انتخاب کرد، در جمیع مسایل باید به فتاوای ایشان عمل کند ( مگر در مواردی که احتیاط واجب باشد که میتواند به اعلم بعد از ان رجوع کند. ) و این به این جهت است که اگر در مسئله ای، بین نظرات مراجع اختلاف وجود داشت، بتواند وظیفه شرعی خویش را تشخیص دهد و به آن عمل کند.

آیا این کار موجب اختلاف بین مسلمانان و هم مسلکان و هم مذهبان در یک دین نمیشود که درباره یک مسئله در نفر بطور متفاوت با هم عمل کنند ؟

بزرگوار، تمامی مراجع در احکام اصلی همچون نماز ، روزه ، ... نظرات یکسان دارند و تفاوتهای اندکی که مشاهده میشود در مسایل جزئی است که به اتحاد مسلمانان ضرری نمی رساند. همانطور که مشاهده میکنید با وجود 6 مرجع فعلی در ایران، هیچ نوع اختلافی بین مسلمانان وجود ندارد.

از کارشناسان محترم بابت تقدم در پاسخگویی عذر خواهی میکنم.:ok:

دوست بزرگوار، پیگیر سوالتان باشید تا پاسخ قطعی را از اساتید گرامی دریافت کنید.

موفق باشید:Gol:

[/]

با تشکر از دوستان و اساتید شاید من نتوانستم منظورم را بطور صحیح بیان کنم منظورم این بود که اگر فلسفه تقلید اینست که درمورد مسائل فقهی که نمیدانیم از شخصی که میداند بپرسیم پس چرا لزوما در مورد سایر مسائل فقهی نیز باید شخص خاصی را به عنوان مرجع قرار دهیم وهمیشه از آن شخص در مورد مسائلمان سوال کنیم آیا نمیشود در مورد مسائلمان از هر شخص عالمی که بعنوان مرجع میباشد سوال نموده و به انتخاب خود به دستور هر کدام که خواستیم عمل کنیم ؟ مگر هر دو عالم نیستند ؟
ممنون میشوم کمکم کنید

abbasnabizadeh;116114 نوشت:
با تشکر از دوستان و اساتید شاید من نتوانستم منظورم را بطور صحیح بیان کنم منظورم این بود که اگر فلسفه تقلید اینست که درمورد مسائل فقهی که نمیدانیم از شخصی که میداند بپرسیم پس چرا لزوما در مورد سایر مسائل فقهی نیز باید شخص خاصی را به عنوان مرجع قرار دهیم وهمیشه از آن شخص در مورد مسائلمان سوال کنیم آیا نمیشود در مورد مسائلمان از هر شخص عالمی که بعنوان مرجع میباشد سوال نموده و به انتخاب خود به دستور هر کدام که خواستیم عمل کنیم ؟ مگر هر دو عالم نیستند ؟
ممنون میشوم کمکم کنید

با تشکر از سئوال شما جناب نبی زاده محترم

همانطور که انسان در هر مسئله و پرسشی به صورت منطقی به دنبال داناترین و حاذق ترین افراد برای گرفتن پاسخ صحیح تر است در انتخاب مرجع و سئوال فقهی نیز پرسش از هر عالم و مجتهدی کافی نیست بلکه باید از اعلم مراجع و داناترین افراد سئوال نمود از این رو یکی از شرایط مرجع تقلید ، اعلم بودن او از سایر مراجع است یعنی شما باید در انتخاب مرجع تحقیق کنید تا مرجع اعلم را انتخاب فرمایید .

از این رو وقتی انسان مرجعی را مطابق شرایطش یعنی اعلمیت او انتخاب می کند بدین معناست که او نزد مکلف داناترین مراجع است بنابراین عقلایی نیست و از نظر شرعی جایز نیست که به مرجع پایین تری به صورت دلخواه مراجعه داشته باشد .

در پناه حضرت حق باشید

میخواستم بدونم در مسئله تقلید مگر بنا بر این نیست که ما در مورد مسائل دینی و فقهی هر سوالی داریم از کسی که میداند و بعنوان مرجع شناخته میشود بپریسم
با سلام وسپاس
در تقلید لازم است که از یک مرجع اعلم ،تبعیت شود .اگر چند مجتهد در علم مساوی باشند ،مکلف می تواند از یکی از آنان تقلید کند ویا برخی از مسائل را از یکی وبرخی دیگر را از مرجع دیگر تقلید نماید .
توضیح المسائل مراجع ،ج1،م2و4

امام خمینی (ره)،تحریرالوسیله ،کتاب تقلید ،م8

abbasnabizadeh;116114 نوشت:
پس چرا لزوما در مورد سایر مسائل فقهی نیز باید شخص خاصی را به عنوان مرجع قرار دهیم وهمیشه از آن شخص در مورد مسائلمان سوال کنیم آیا نمیشود در مورد مسائلمان از هر شخص عالمی که بعنوان مرجع میباشد سوال نموده و به انتخاب خود به دستور هر کدام که خواستیم عمل کنیم ؟ مگر هر دو عالم نیستند ؟ ممنون میشوم کمکم کنید

اگر مرجعی را که انتخاب نمودید ،اعلم باشد ،باید در کل مسائل فقط از وی تقلیدکنید.به دلیل بالا بودن رتبه علمی وتوانایی قوه استباط احکام .
واگر مساوی باشند در این صورت ،مسائلی را که از هرمرجع تقلید نمودید ،در همان بخش مقلد همان مرجع خواهید بود ودر واقع جرگه تقلید از هرمرجع معین خواهد بود.

بسیار ممنون از پاسخ شما دوستان ولی چطور میتوان فهمید که کدام مرجع اعلم تر و داناتر است آیا میزان خاصی برای این سنجش وجود دارد ؟

abbasnabizadeh;116778 نوشت:
بسیار ممنون از پاسخ شما دوستان ولی چطور میتوان فهمید که کدام مرجع اعلم تر و داناتر است آیا میزان خاصی برای این سنجش وجود دارد ؟

با سلام و احترام
برای شناخت ملاک اعلمیت میتوانید از تاپیک های زیر کمک بگیرید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=11639
http://www.askdin.com/showthread.php?t=1428&page=2

تذکر: در راههای گفته شده در شناخت اعلم ،تعدادی از مراجع هم از سوی جامعه مدرسین به عنوان اعلم معرفی شده اند،که در صورت اطمینان از گفته آنان می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

با سلام

با توجه به اینکه مرجع تقلید اینجانب آقای خامنه ای می باشد، آیا مراجعه به استفتائات آقای مکارم در اکثر موارد، اشتباه می باشد ؟
در چه موارد و احکامی امکان استفاده از استفتائات دیگر مراجع ممکن می شود ؟

با تشکر

بانو;265137 نوشت:
با سلام

با توجه به اینکه مرجع تقلید اینجانب آقای خامنه ای می باشد، آیا مراجعه به استفتائات آقای مکارم در اکثر موارد، اشتباه می باشد ؟
در چه موارد و احکامی امکان استفاده از استفتائات دیگر مراجع ممکن می شود ؟

با تشکر

سلام
تو جاهایی که آقا احتیاط میکنن
میشه به اقای مکارم و هم سطح های ایشون رجوع کرد
خودم منم اینکارو میکنم.

[="Tahoma"][="Black"]

بانو;265137 نوشت:
با سلام با توجه به اینکه مرجع تقلید اینجانب آقای خامنه ای می باشد، آیا مراجعه به استفتائات آقای مکارم در اکثر موارد، اشتباه می باشد ؟ در چه موارد و احکامی امکان استفاده از استفتائات دیگر مراجع ممکن می شود ؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

هر مقلدی باید مسائل شرعی را طبق نظر مرجع خود عمل کند و نباید از مراجع دیگر پیروی نماید مگر اینکه در جایی مرجع خودش فتوا نداده و احتیاط واجب داده باشد که در این صورت می تواند به مرجعی که بعد از مرجع خودش از همه دانا تر است یا به اصطلاح اعلم بعدی است ، مراجعه نماید . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، بحث تقلید[/]

[="royalblue"]سلام علیکم

مرجع تقلید بنده حضرت آیت الله العظمی خامنه ای هستند الحمدلله ولی

من در دوران دانشجویی در زمینه ی نماز و روزه از آقای بهجت تقلید میکردم چون واقعا تقلید از مرجع خودم برام غیر ممکن بود

سوالم اینه که الان که من دیگه دانشجو نیستم میتونم در زمینه ی نماز و روزه از مرجع خودم تقلید کنم یا همیشه باید از آقای بهجت تقلید کنم؟

و اینکه اگر انشالله دوباره دانشجو شدم چی؟[/]

سجاد;265158 نوشت:

هر مقلدی باید مسائل شرعی را طبق نظر مرجع خود عمل کند و نباید از مراجع دیگر پیروی نماید مگر اینکه در جایی مرجع خودش فتوا نداده و احتیاط واجب داده باشد که در این صورت می تواند به مرجعی که بعد از مرجع خودش از همه دانا تر است یا به اصطلاح اعلم بعدی است ، مراجعه نماید . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، بحث تقلید

با سلام

در استفتائات ملاک تشخیص احتیاط واجب از فتوا چیست ؟ و یا استفتائات جزو فتوا
محسوب میشود یا احتیاط

واجب ؟

با تشکر

بانو;265219 نوشت:
با سلام در استفتائات ملاک تشخیص احتیاط واجب از فتوا چیست ؟ و یا استفتائات جزو فتوا محسوب میشود یا احتیاط واجب ؟ با تشکر

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات فقهی می توانید فایل مصطلحات فقهی به زبان ساده را دانلود کرده و مطالعه فرمایید .

یا به تاپیک زیر رفته از پست 30 به بعد را بخوانید تا بیشتر با اصطلاح "احتیاط واجب" آشنا شوید .

http://www.askdin.com/thread12556-3.html#post127355

اگر باز هم پرسشی و ابهامی باقی ماند حتما بفرمایید ان شاء الله در خدمت شما خواهیم بود.

موفق و پیروز باشید

ماهمون;265214 نوشت:
مرجع تقلید بنده حضرت آیت الله العظمی خامنه ای هستند الحمدلله ولی من در دوران دانشجویی در زمینه ی نماز و روزه از آقای بهجت تقلید میکردم چون واقعا تقلید از مرجع خودم برام غیر ممکن بود سوالم اینه که الان که من دیگه دانشجو نیستم میتونم در زمینه ی نماز و روزه از مرجع خودم تقلید کنم یا همیشه باید از آقای بهجت تقلید کنم؟ و اینکه اگر انشالله دوباره دانشجو شدم چی؟

با سلام و عرض ادب

در نماز و روزه دانشجو اجازه رجوع داشتید و در غیر آن باید مطابق با نظر رهبری عمل نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام و عرض ادب خدمت اساتید محترم

ببخشید یه سوال دشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

طبق یک بیان ، جامعه مدرسین چند نفر رو به عنوان مرجع تقلید معرفی فرمودند که مساوی هستند در تقلید و کسی که می خواد مرجع تقلید انتخاب کنه هر کدوم از این بزرگواران رو می تونه انتخاب کنه .

طبق چیزی که من از عدول از مجتهد مساوی به مساوی از مراجع بزرگوار دیدم غالبا تغییر مرجع از مساوی به مساوی رو اجازه دادند .

طبق دو موضوع بالا بنابراین اشخاص می تونن در هر مسئله به هر کدوم از این بزرگواران رجوع کنند نه اینکه محدود به یک مرجع باشند .

اگر هم بگیم که این مراجع مساوی نیستند ، نمی تونیم اینطور بگیم چون اگه مساوی نبودند جامعه مدرسین اعلم رو مشخص می کردند . حالا که مشخص نکردند پس مساوی ان دیگه .

آیا با این روند می تونیم بگیم هر کس توی هر مسئله از هر کس خواست تقلید کنه ؟

با تشکر و آرزوی موفقیت

روشنا;267207 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت اساتید محترم ببخشید یه سوال دشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید طبق یک بیان ، جامعه مدرسین چند نفر رو به عنوان مرجع تقلید معرفی فرمودند که مساوی هستند در تقلید و کسی که می خواد مرجع تقلید انتخاب کنه هر کدوم از این بزرگواران رو می تونه انتخاب کنه . طبق چیزی که من از عدول از مجتهد مساوی به مساوی از مراجع بزرگوار دیدم غالبا تغییر مرجع از مساوی به مساوی رو اجازه دادند . طبق دو موضوع بالا بنابراین اشخاص می تونن در هر مسئله به هر کدوم از این بزرگواران رجوع کنند نه اینکه محدود به یک مرجع باشند . اگر هم بگیم که این مراجع مساوی نیستند ، نمی تونیم اینطور بگیم چون اگه مساوی نبودند جامعه مدرسین اعلم رو مشخص می کردند . حالا که مشخص نکردند پس مساوی ان دیگه . آیا با این روند می تونیم بگیم هر کس توی هر مسئله از هر کس خواست تقلید کنه ؟ با تشکر و آرزوی موفقیت

شاید نتوان مراجعی را که از طرف جامعه مدرسین به عنوان جایز التقلید اعلام شدند ، دقیقا مساوی در اعلمیت دانست اما بر فرض اینکه دو مرجع واقعا در اعلمیت مساوی با هم باشند از وجه نظری می توان به هر کدام از آنها برای عمل به حکم شرعی مراجعه کرد اما در عموم موارد وقتی مکلف عام به یکی از آنان مراجعه می کند التزام عملی پیدا کرده و عملا مقلد او محسوب می شود و باید در مسئله جواز یا عدم جواز مراجعه به مساوی از ایشان پیروی کند و تنها در صورتی که اجازه بدهند ، رجوع به مساوی بلا مانع خواهد بود .

همیشه موفق و سلامت باشید

موضوع قفل شده است