صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هشدار رهبر انقلاب یا فراخوان به تقوای عمومی، چرا؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192

  هشدار رهبر انقلاب یا فراخوان به تقوای عمومی، چرا؟
  رهبر انقلاب دیروز در اجتماع نمایندگان مجلس نسبت به تقوای عمومی هشدار دادند و آنرا لازمه اجتماع اسلامی دانستد. و فرمودند امام حسین علیه سلام به دلیل نبود همین تقوای عمومی به شهادت رسید. حال پرسش این است که تقوای عمومی چیست؟ چرا در جامعه ما کمرنگ شده و یا احیانا دچار مشکل شده که رهبری اعلام خطر می کند؟ آیا برگرفته از رفتار بازندگان سیاسی انتخابات سال 88 است؟ آیا نبود تقوای عمومی به دلیل سرکار آمدن اصلاح طلبانی است که دین را فراموش کردند و آرمانهای حسینی را به سخره گرفتند؟ آیا سخن رهبر انقلاب مربوط به عملکرد همین مسئولان فعلی است؟ به هر حال با این مشکل چه باید کرد؟ چگونه می توان تقوای عمومی را تقویت کرد؟ آیا اعتکاف سه روزه کافی است؟ آیا باید اعتکاف دهه آخر رمضان را جدی گرفت؟ راهکار این مساله چیست؟ لطفا احساس مسئولیت بفرمایید و شرکت کنید.
  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۰۳/۰۹ در ساعت ۱۷:۴۵

 2. صلوات ها 22


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  نقاشی
  نوشته
  110
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  536  واقعا سوال جالبیه
  به نظر کارشناسان پاسخ این سوال چه چیزی می تونه باشه؟؟؟

 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  تقوای عمومی چیست؟ این اصلی ترین سوالی است که می توان آنرا به مثابه نتیجه سخنان بالا دانست. براستی چرا رهبر انقلاب اعلان خطر می کند و همه گان را به تلاش برای بازسازی فضای تقوای عمومی باز می خواند. چه چیزی روی داده است. حقیقت این است که به دلیل دوری مردم از مسائل دینی و یا بهتر بگوییم نوعی دین گریزی، مسائل اخلاقی از میان مردم برچیده شده است. نه تنها در میان مردم، بلکه در میان قاطبه جامعه اسلامی امروزه دیگر آنچنان که باید خبری از تقوا نیست. چه تقوای فردی ، چه تقوای جمعی. بدترین تصویر از این جامعه آنجا شکل می گیرد که می بینیم حتی در میان روحانیون و طلاب نیز، که سازندگان فکر و اندیشه و یا اخلاق ا سلامی در جامه هستند، امروزه دیگر مباحث اخلاقی رواجی ندارد و بلکه علم گرایی و تلاش برای افزایش دانش و دانایی و نه به کار بستن آنها بسیار زیاد شده است. از طیف طلاب که سرامدان مباحث اخلاقی باید باشند و متاسفانه دیگر اخلاق در حوزه جایی ندارد که بگذریم، به میان دسته های دیگر نخبگان می رسیم. معلمان نمونه دیگر این افرادند که با کمال تاسف با توجه به روند شکل گیری جامعه آشکار می شود که ایشان نیز کار خود را به خوبی انجام نداده اند. تعداد زیاد جوانان درس خوانده معتاد، بی انگیزه، و بی توجه به آینده مملکت، فضا برای گلایه مندی از معلمان و دبیران باز می نماید، که چرا در مدت 12 سال تحصیل این جوانان نتوانسته اند بر ایشان تاثیر مفیدی بنهند که هیچ در موارد زیادی تاثیرات منفی دبیران بر تفکر شاگردان نیز دیده شده است. عدم توجه به دین در میان دبیران، روزمرگی ایشان، عدم انگیزه خود دبیران در ادامه دادن به کار تدریس و تربیت، نبودن سازوکار مناسب برای تامین معاش ایشان، گرچه دلایلی محکمه پسند نیستند اما می توانند برای دقایقی افرادی را به خود وابدارند. به هر حال به یقین دبیران و معلمان در این راستا بسیار مسئولند. از این طیف که بگذریم، مهندسان و پزشکان که جای خودشان را دارند. چه آنکه آنچه در سرای ایشان می ارزد فقط مال است و دارایی و از این فضا، انتظار اخلاق و تربیت بسیار دور از انتظار و بلکه واقعیت است. البته در همه جا استثنی هست و بوده و خواهد بود. اما نگاه یک پزشک به بیمارش و یا مهندسی به سازوکار معماریش بسیار سخت است که تربیت کننده باشد. چرا که مهندسان ما معماری اسلامی را نمی شنانسد، معماری ای که در ذات خود انسان پرور و اخلاق آفرین است. و درباره پزشکان نیز به سختی می توان در گوشه ذهن جایی برای باور این سخن باز نمود که پزشکی اخلاق تربیتی را بتواند ارائه نماید. تا آنجا که مشاهده می شود، بیمار به هر قیمت باید، خرج بیماری اش را به پزشک بپردازد و لو به قیمت کار خلاف. و آنچه برای پزشکان و مهندسان معتبر است، مسابقه ثروت است، نه تربیت.

  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۰۳/۰۹ در ساعت ۲۲:۵۲
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 6. صلوات ها 18


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  از این دسته هم که دست بکشیم و به سرای مدیران که برویم، می بینیم کار از همه جا خراب تر است. ای بسا خرقه درویشان که اینجا دریده شد.
  از صبحانه و نهار و غذا هایی که به نام بیت المال صرف می کنند و رانتها و امتیازیها و وِیژه خواری هایشان که بگذریم، متاسفانه می بینیم که به مانند عروس حجله نشین، بسیاری از مدیران را جز در عالم خواب نمی توان دید. اما مسئولان فرهنگی و تبلیغی از سازمان تبلیغات گرفته تا ارشاد و دیگر نهادها ،هر یک یا با موازی کاری یا با پرداختن به گزارشهای صرفا گزارش، سعی می کنند خود را کوشا و صاحب تلاش معرفی کنند. اما هر یک بر طبلی تو خالی می کوبند. اینکه چرا جامعه ما پس از سی سال هنوز نهادهای فرهنگی اش در بسیاری از موارد نتوانسته اند الگو سازی کنند، بزرگترین سوالی است که باید این نهادها پاسخگو باشند. چگونه است که پس از سی واندی سال از انقلاب هنوز در کمترین حالت نتوانسته اند، لااقل به مجالس جشن انسجامی بدهند، یکی از کم کاری های ایشان است. واقعیت آن است که استفاده از مدیران بی سواد یکی از مشکلات جامعه ایرانی است. و البته برای شناخت مدیر دانا می توان عملکرد او و نوشتارهایش و نیز سخنانش را بررسید و به نتیجه رسید. تنبلی و تن پروری مشکل بزرگ جامعه ما شده است،البته ریشه ای قدیمی دارد تا جایی که «پیترو دلاواله» سفرنامه نویس دوره صفویه از تن پروری در میان مدیران و حاکمان ایرانی سخن گفته و از آن تعجب کرده است. به هر حال باید از این دردها و رنجها با کشیدن آهی سرد گذشت.ناگفته نماند، تاثیرات منفی گرایشهای سیاسی و کارکرد سیاسیون در دهه هفتاد، چه طیف هایی مانند کارگزاران و دعوت به مال اندوزی از سوی ایشان و چه طیف های سیاسی مانند اصلاح طلبان و دعوت به آزادی بی قید و بند و دین گریزی در پدید آمدن این فضای فعلی نباید از دیده دور بماند.
  حال باید به دنبال راهکاری بود.
  عمده مشکلی که امروزه با آن مواجه هستیم، مال اندوزی به هر قیمت و تلاش برای بدست آوردن قدرت و ثروت است واین مساله در میان طیفهای مختلف دیده می شود که ناشی از تغییر ارزشها در جامعه ماست.
  اماچگونه می توان ارزشها را بار دیگر بازیابی نمود.؟ ارزشهای دوران دفاع مقدس، ارزشهای حوزویان و دانشگاهیان و تلاش برای بدست آوردن علم مقدس را.
  همانگونه که معصومین فرموده اند باید از کودکان شروع کرد. پس نخست باید از مدارس آغاز کرد و باید با تغییر سیستم پرورش معلمانی که احساس دلسوزی نسبت به سرنوشت شاگردانشان نمی نمایند، طیف نیروهای مومن و باسواد را به کار گرفت. در دانشگاه نیز همچنین باید کرد. در حوزه نیز مباحث اخلاقی باید از سرگرفته شود و توصیه به اخلاق همه گیر شود. تلاش برای کشاندن اخلاق اسلامی به میان مردم و زنده کردن مباحث دینی امری است که باید سازمانهای تبلیغی خیلی زود دست به کار شوند. چه انکه این هشدار رهبر انقلاب و مقایسه جامعه با جامعه عصر امام حسین و احساس خطر ایشان، زنگ خطر بزرگی است که در گوش همه دلسوزان نظام نواخته شده است. تلاش فیلم سازان و تاثیرگذاران عرصه فرهنگ برای خارج کردن پول و ثروت به عنوان ارزش انسانی از توجه عمومی امری است که بسیار بایسته است. به کار گماشتن نیروهای مخلص و دنیا گریز برای دوری گزینی مردم از ذخارف دنیوی امری لازم است چه انکه فرموده اند: « الناس علی دین ملوکهم».
  زنده کردن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بسیار ضروری است که اگر چنین نشد، ممکن است که دیگر هیچ وقت نتوان امیدی به بازگشت این فضا داشت. بوجود آوردن فضا برای تفریح حلال امروزه امری حقیقی است، که اگر بدان پرداخته نشود هیچ عذری پذیرفته نیست.

  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۰۳/۰۹ در ساعت ۲۳:۱۸
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 16


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  129
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  580  بنده هم معتقدم خطر بزرگی انقلاب و جامعه ما را تهدید می کنه که رهبری به این مساله هشدار داده اند. امیدوارم با بررسی بیشتر به کنه این خطر و راهکارهایش برسیم.
  بر هرکه بنگرم همه اهل شکایتند در حیرتم که چرخش دوران به کام کیست

 10. صلوات ها 11


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2100  اینجانب نیز معتقدم تقوای عمومی در جامعه ما با مشکل بزرگی مواجه شده است. حداقل زود عصبانی شدن مردم و بی پروا هر سخنی را گفتن، را می توان یکی از نشانه های این نبود تقوای عمومی دانست. اما مثل اینکه کار از اینها خرابتر است که رهبر عزیز انقلاب در این باره سخنرانی فرمودند. گرچه این مساله در میان مسئولین بیشتر است و مخاطب اول ایشان هستند اما نمی توان مردم را نیز نادیده گرفت. به هر حال امیدوارم با یک جمع بندی دقیق لااقل در این سابت بتوانیم به این مساله بپردازیم.

 12. صلوات ها 11


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  مطالعه، تفکر، پیاده روی، باران، رحمت خدا
  نوشته
  357
  حضور
  8 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  42
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  2771  با سلام، دوستان بزرگوار و بزرگانی که دستی بر آتش دارند نمیخواند دستی به سر روی این بحث بکشند، خیلی بیشتر از تاپیک های دیگه مهمه، حداقل مهمتر از مناظره با وهابی و برادارن اهل تسنن، شما اینطور فکر نمیکنید؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط صدر نمایش پست ها
  حداقل زود عصبانی شدن مردم و بی پروا هر سخنی را گفتن، را می توان یکی از نشانه های این نبود تقوای عمومی دانست.
  در مقابل خواسته ای که از مردم داریم نباید آموزش و تربیت صحیح و با پشتوانه ای هم وجود داشته باشه، بنظرتون کدوم نهاد این مسولیت آموزش و پروش رو بر عهده گرفته؟ اگر اغماض نکنیم وزارت آموزش و پروش هیچ سمت و سوی درستی در پرورش فرزندان ما نداره همونطور که در ما نداشته، نکنه با 4 تا کتاب دینی که اون هم برای امتحان میخونند میخواید انسان تربیت بشه؟ وقتی اونچه در جامعه رواج داره و تبلیغ میشه خلاف دین هست از مردم توقع چه توقعی دارید؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط صدر نمایش پست ها
  گرچه این مساله در میان مسئولین بیشتر است و مخاطب اول ایشان هستند اما نمی توان مردم را نیز نادیده گرفت.
  مسوللین جزئ از همین مردم اند، اگر مردم این مسوللن رو بر نمیتابیدند که به این وضع نمیرسیدیم :)

 14. صلوات ها 12


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  کامپیوتر, کتاب, مستند
  نوشته
  1,137
  حضور
  115 روز 9 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  40
  آپلود
  0
  گالری
  120
  صلوات
  7875  با سلام.

  چه تاپیک خوبی.

  من هم درخواست دارم, اساتید موضوع را بشکافند.

 16. صلوات ها 10


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  تذکر مقام معظم مبنی بر رعایت تقوا دلیل بر اهمیت موضوعه والبته توجه به این نکته که خسارت هاى فراوانى که در شئون زندگى مردم دیده مى شه، به خاطر نبود تقواست.

  رعایت تقوا به عنوان اصلی ترین راهکار ارائه میشه چراکه پایبندی به تقوا بیشترین تأثیر را بر روی خود فرد میذاره و رفتار همین فرد بازتاب‌هایی در جامعه داره كه خود به نوبه خود می‌تونه موجب ترویج تقوا در جامعه بشه.

  یکی از مهمترین راهکارها برای ایجاد انگیزه الهی بودن در زندگی همون اصل امر به معروف ونهی از منکره که الان به فراموشی سپرده شده.عادی شدن گناهان گوناگون وتخلفات (اعم از سیاسی واجتماعی واقتصادی و..)وبی تفاوتی افراد در برابر این معصیتها باعث شده که روح تقوا از جامعه پر بکشه.


  والبته ممکنه گاهی امر به معروف هم بشه امامؤثر واقع نمیشه و موثر نبودن آن دلائل متعددی داره كه مهمترین آن استفاده از شیوه های نامناسب و عامل نبودن آمر به معروف و ناهی از منكره.

  ما اگر بخواهیم به شكل غیر مستقیم امر به معروف كنیم یكی از راه های آن اینه كه خودمون صالح و با تقوا باشیم. وقتی اینطور شدیم مجسمه ای از امر به معروف و نهی از منكر خواهیم بود.

  هیچ چیز، بشر را بیشتر از عمل، تحت تاثیر قرار نمی ده. «كونوا دعاة للناس بغیر السنتكم» مردم را به دین دعوت كنید اما نه با زبان، با غیر از زبان دعوت كنید. یعنی با عمل خودتون مردم را به اسلام دعوت كنید.

  نبودن گوهر تقوا در جامعه حتی باعث به وجود اومدن شبه میشه.شبهه تنها از اين جهت شبهه ناميده شده که شباهتي به حق داره و به همين دليل سبب فريب گروهي از مردم مي شه . در حقيقت اموري که در زندگي فردي و اجتماعي براي انسان پيش مياد از سه حال خارج نيست، گاهي حقي آشکار و گاهي باطلي روشنه ، گاهي نيز مطلب باطلي در لباس حق عرضه مي شه; ظاهرش حقه و باطنش باطل و از همين پوشش براي فريب مردم استفاده میشه.

  اما افرادي که به سلاح تقوا مجهزند چون گرفتار هوا و هوس نيستند و عقل سليم بر وجودشون حاکمه، مي تونند در پرتو اون نور، ظلمات شبهه را بشکافند و در مسير هدايت گام بردارند. .


 18. صلوات ها 10


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  با سلام و تشکر از عزیزان برای مطالب

  فکر کنم اگر به این سوال پاسخ دهیم بشود به مطالب درستی دست پیدا کنیم!
  چه شد که به اینجا رسیدیم ؟
  چه شد که تقوا کم شد؟چه شد که نسبت به دین کم لطف شدیم ؟و هزاران چه شد دیگر ...!!..!!!
  البته منظور ناله کردن نیست چون سالیان زیادیست که کارمان ناله کردن شده
  منظور شناخت دردهاست که ما هنوز خیلی از دردها را نمیشناسم و فقط ناله میکنیم .
  چرا که تنها از دردها سخن گفتن و نالیدن فضیلتی ندارد!
  یا علی ع

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 20. صلوات ها 10


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۸/۱۸, ۰۹:۰۱
 2. آیا رابطه با نامحرم به صورت دورادور و مجازی، مشکلی داره؟
  توسط فرهاد در انجمن روابط دختر و پسر
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۴/۱۰, ۱۹:۴۳
 3. برهان سینوی، اثباتی کاملاً عقلی در وجود خدا
  توسط علی.ا در انجمن براهین اثبات خدا
  پاسخ: 156
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۱۷, ۲۰:۱۱
 4. شخصیت امام خمینی، سرفصلهای عمده خط امام
  توسط دايي حسن در انجمن امام خمینی رحمة الله علیه
  پاسخ: 23
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۷/۱۲, ۱۷:۵۲
 5. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۵/۳۰, ۲۲:۲۷

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود