خانواده از ما چه میخواهد؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خانواده از ما چه میخواهد؟

سلام.
خیلی از مردها فکر میکنند خانواده از آنها فقط تأمین معیشت می خواهد.

برخی ها هم فکر می کنند که ...

انشاء الله با کمک دوستان می خواهیم فهرستی از چیزهایی که خانواده از ما می خواهد را تهیه کنیم. اگر لازم شد، ذیل هر مورد توضیح کوچکی در حد چند سطر داده شود.

1- تأمین معیشت
این خیلی مهمه. کسی که در فقر باشه، ایمانش هم تهدید میشه و آسایش فکری نداره و حتی سلامت شخصیت او هم از لحاظ روانشناسی ممکنه تهدید بشه. تازه، در چشم مردم هم شخص بی قربی خواهد بود. فقر ، تربییت فرزندان را هم با مشکلاتی مواجه می کند.

2- تفریح
مردهایی که تمام وقتشون را به شغل و تأمین معیشت می گذرانند اشتباه می کنند. چون هر انسانی نیاز به تفریح دارد. باید زن و بچه را به مسافرت و گردش برد. انسان نمی تواند همه اش در یک محیط ثابت باشد. اگر خانواده، همه اش توی خانه باشند هم اعصابشان خرد می شود و آستانه تحملشان پایین می آیند و با کوچکترین چیزی زود از کوره در می روند و هم اینکه خیلی از درسهای زندگی را باید در همین مسافرتها و گردشها یاد گرفت که اگر نروند، از آن درسها و تجارب ارزنده و رشد شخصیت، محروم می شوند.

3- محبت
نیاز به محبت، یک نیاز بنیادین است. اعضای خانواده باید از مرد خانواده، محبت ببینند. آنهم محبت صادقانه و عملی. محبت تصنعی اثر چندانی ندارد و زود لو میرود. اگر خانواده عطش محبت خود را با مرد خانوده سیراب نکند، مطمئن باشید که توسط دوستان ناباب و ... آن را سیراب خواهد کرد. چون اصل نیاز به محبت، از بین رفتنی که نیست.
محبت، شخصیت افراد خانواده را رشد می دهد.

یک نکته مهم: محبت ، اطاعت می آورد. به جای اینکه با اعمال قدرت ، بخواهید آنها را به اطاعت از خود وادار کنید، روش محبت را امحتان کنید.

نکته مهم دوم: اگر اعضای خانواده از شما محبت ببینند، وقتی به پیری رسیدید، به شما محبت خواهند کرد. اما اگر قبلاً به آنها محبت نکرده باشید یا کافی نبوده باشد، هر چه هم که « و بالوالدین احساناً » بخوانند، باز به شما محبت نمی کنند. چون محبت ، کار دل است. کار عقل و احساس وظیفه و تعبد و اینها نیست.

البته از محبت بیش از حد و بی جا شدیداً بپرهیزید که بسیار ویرانگر است.

یاقوت احمر;115403 نوشت:
فهرستی از چیزهایی که خانواده از ما می خواهد را تهیه کنیم.

با سلام

ممنون بزرگوار

تایپک خوبی را شروع کردید

ولی ای کاش عنوان را چنین می زدید که:

اسلام از تک تک اعضاء خانواده در قبال همدیگر چه می خواهد؟؟

یا اسلام از پدر خانواده در قبال اعضاء خانواده چه می خواهد؟؟

یا اسلام چه وظایفی برعهده پدر خانواده نهاده است؟؟؟

این طوری به احادیث و سنت معصومین می توانستیم اشاره کنیم و مباحث طبق قوانین اسلام مطرح می شد

طاها;115642 نوشت:
ولی ای کاش عنوان را چنین می زدید که:

در زمینه وظایف و تکالیف اعضای خانواده از نظر اسلام، کتب مختلفی نوشته شده و گویندگان سخنان مبسوطی فرموده اند که همگی بر پایه منابع دینی است. قصد بنده اینجا ، طرح این مبحث مهم به یک شکل جدید بود که در آن نه بر اساس نقل از منابع علمی و دینی، که بر اساس تفکر خودمان و چیزی که در صحنه عملی زندگی داریم به طور عینی تجربه و لمس می کنیم ، مطالب را یادداشت وار بنویسیم. مطالبی که از دل برمی خیزد و لاجرم... این یادداشتها می توانند با ذکر احادیث و سنت ائمه معصومین (ع) ، مستندسازی نیز بشوند و این کار غنای آنها را بالا می برد.
بدیهی است هماره تعالیم دینی ، خط کش راهنمای ما خواهد بود تا راه را کج نرویم.

فکر میکنم این طرح جدید، اگر خوب پیش برود، نتایج مفید خاص خود را در بر داشته باشد.

سلام عليكم
بنده فقط چند خاطره از زندگي پر عبرت و روح اللهي امام عرض مي كنم.
خانم زهرا اشرفي نقل مي كنند كه امام علاقه و محبت وافري به همسرشان داشتند به طوري كه خانم يك طرف قرار داشت و بچه ها طرف ديگر؛ و اين دوست داشتن با احترام خاصي همراه بود!يك بار خانم مشافرت رفته بودند،آقا خيلي دلتنگي مي كردند، هرچه سربه سر ايشان گذاشتيم افاقه نكرد! من گفتم *هوش به حال خانم كه شما اينقدر دوستشان داريد*فرمودند*خوش به حال من كه همچين همسري دارم؛فداكاري كه خانم در زندگي كردند هيچكس نكرده است*
آري علت علاقه عميق امام به همسرشان فداكاري خانم بود!هميشه مي گفتند خانم بي نظير است.
خانم 15سال در آب و هواي گرم نجف مشكلات را تحمل كرده و همه جا همراه امام بودند!در حالي كه در خانواده پدرشان در رفاه بودند.
از اقا پرسيديم كه چه كنبم شوهرمان به ما اينقدر علاقه مند شوند!مي گفتند شما هم اينقدر فداكاري كنيد،همسرانتان تا آخر به شما علاقه خواهند داشت.
واقعا زندگي با يك طلبه توفيق الاهي است و خدمت به او خدمت به امام زمان(عليه السلام)

4- ایجاد کانونی گرم برای اعضای خانواده، و مراقبت از این فضا

وظیفه والدین (خصوصا مرد - چون هر چه مقام و اختیارات فردی بالاتر باشد، وظیفه سنگینتری دارد) این است که فضای درون خانواده را مملو از صمیمیت و گرمای عاطفه سازند و مراقب این فضا باشند تا هیچ چیزی کوچکترین آسیبی به آن نرساند.

شاید دیده باشید که برخی خانواده ها، چقدر زندگی شان شیرین است. چه کانون خانواده گرمی دارند. اما برخی دیگر، خیر. مرتب اعصاب خوردی دارند و ...
این امر ، اصلاً به وضعیت اقتصادی و سطح مدرک تحصیلی والدین بستگی ندارد. بلکه به « نحوه ارتباط بین افراد خانواده » بستگی دارد.

خانواده هایی که در آن، محبت ، خوش بینی، احترام به همدیگر، کمک به همدیگر، وجود داشته باشد، زندگی شیرینی خواهند داشت.
یکی دو سال است که درک کردم ام که « علم » ، با همه ارزش و جایگاه بلندی که دارد، زندگی را شیرین نمی کند. بلکه « اخلاق حسنه » آن را شیرین می کند.

من در اولین تقسیم، اخلاق در خانواده را به دو شاخه تقسیم می کنم:
اخلاق در رابطه بین پدر و مادر با هم
اخلاق در رابطه بین فرزندان با هم، و والدین با فرزندان.

آن چه بسیار حائز اهمیت است و نقش تعیین کننده را دارد، رابطه اول است. یعنی رابطه بین پدر و مادر با همدیگر. اگر پدر و مادر با همدیگر خوشرفتار باشند، تقریباً همه چیز برای یک زندگی کاملاً شیرین مهیا است. اما اگر رابطه این دو با همدیگر دارای کوچکترین مشکلی باشد، هیچ چیزی نمی تواند جلوی تلخی و آسیبهای زندگی را در سایر شاخه های آن بگیرد.

فراموش نکنیم:
والدین، ریشه های فرزندان هستند و هر کدام از آنها، نصف هر فرزند را ایجاد کرده است.
اشکال در رابطه بین پدر و مادر با هم ، یعنی اشکال در رابطه بین دو نیمه جسم و دو نیمه روح هر یک از فرزندان. آیا دردی و مشکلی از این بالاتر قابل تصور است؟

سلام.

از همه دوستان تقاضا دارم در تکمیل فهرست « خانواده از ما چه می خواهد؟ » کمک بفرمایند.

سلام.

از منظر دیگری به خانواده نگاه کنیم...

مهمترین کاری که برای خانواده خودمان باید انجام بدهیم چیست؟

نقل قول:
مهمترین کاری که برای خانواده خودمان باید انجام بدهیم چیست؟

سلام علیکم
اگر بخواهیم به احکام مبین اسلام رجوع کنیم
برای هریک از اعضاء وظایف و حقوقی مشخص کرده است.
که اعضاء اگر به نحو احسن به این وظایف و نقش هایی که اسلام برای آنها معرفی کرده جامه عمل بپوشانند.
خود به خود کانون خانواده محل امن و آسایش اعضاء و بهترین مکان بروز و پرورش استعدادها خواهد بود.
در وهله اول همه اعضاء دوست دارند خانواده ایی خوشبخت داشته باشند. ولی بعضا دچار مشکل هایی می شوند که گاها از روی تقصیر بوده و گاها آزمایش خداوند است.
مثلا اهمال کاری در حمایت عاطفی و معنوی و مادی از زن موجب می شود وی نتواند چراغ عاطفی و روح خانه و خانواده را روشن نگه دارد. و با کم سو شدن این چراغ همه اعضاء متضرر می شوند
ایا ندیدی خانواده هایی که مادر خانه دچار افسردگی بوده و به این صورت همه اعضاء متاثر هستند.
یا اگر والدین در تربیت فرزند دقت نکرده و برای تربیت وی برنامه و اندیشه ایی نداشته باشند! چه بسا محیط و دوستان تاثیرات سوءی بر او گذاشته تا آنجا که دیگر حتی نتوان وی را تحمل کرد.
به نظر حقیر
مهمترین کار در وهله اول انجام وظایف محوله از سوی اسلام و شرع و در وهله بعدی
ایثار و گذشت در مقابل خطاهای اعضاء است.

موضوع قفل شده است