سوال در مورد کیدکن عظیم

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد کیدکن عظیم

با سلام ، در این آیه : فَلَمَّا رَأَى قَمِيصَهُ قُدَّ مِن دُبُرٍ قَالَ إِنَّهُ مِن كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ ﴿۲۸﴾
دو سوال برایم ایجاد شده لطفا فقط کارشناسان انجمن قرآنی پاسخ بدهند:

1- ان کیدکن عظیم شامل چه کسانی می شود؟
2- ان کیدکن عظیم سخن کیست؟

نقل قول:
سلام
ببخشید با اجازتون من میگم چون بارها گفتم حرف آدمای بی سوادو جدی نگیرین گوش ندادین
نقل قول:
ان کیدکن عظیم شامل چه کسانی می شود؟
از گویندش بپرس، همونی که رو به زلیخا این حرفا رو زد ،یعنی میخواین بگین خدا گفته؟؟ یا اون شاهد یا عزیز مصر؟؟
یعنی خدا بعد اینکه فهمید زلیخا قصدش فریب بوده،
رو به زلیخا با تعجب گفت: این از کید شما زنانست کید شما بزرگ است!!

http://www.askdin.com/showthread.php?t=8738&p=115076

نخییییییییییییر این نقل قوله تو قران ،حرف خدا نیست

tobeh;115230 نوشت:

با سلام و عرض ادب
در آيات فوق، اشاره به مكر زنان (البته زنانى همچون همسر عزيز كه بى‏بند و بار و هوسرانند) شده است، و اين مكر و حيله‏گرى به عظمت توصيف گرديده (إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ).
در تاريخ و همچنين در داستانها كه سايه‏اى از تاريخ است، مطالب زيادى در اين زمينه نقل شده، كه مطالعه مجموع آنها نشان مى‏دهد، زنان هوسران براى رسيدن به مقصود خود، نقشه‏هايى مى‏كشند كه در نوع خود بى‏نظير است.

tobeh;115230 نوشت:

عزيز مصر، داورى را كه بسيار حساب شده بود پسنديد، و در پيراهن يوسف خيره شد،" و هنگامى كه ديد پيراهنش از پشت سر پاره شده (مخصوصا با توجه به اين معنى كه تا آن روز دروغى از يوسف نشنيده بود) رو به همسرش كرد و گفت: اين كار از مكر و فريب شما زنان است كه مكر شما زنان، عظيم است" (فَلَمَّا رَأى‏ قَمِيصَهُ قُدَّ مِنْ دُبُرٍ قالَ إِنَّهُ مِنْ كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ).

تفسير نمونه، ج‏9، ص: 390

.

نقل قول:
در آيات فوق، اشاره به مكر زنان (البته زنانى همچون همسر عزيز كه بى‏بند و بار و هوسرانند) شده است، و اين مكر و حيله‏گرى به عظمت توصيف گرديده (إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ).
در تاريخ و همچنين در داستانها كه سايه‏اى از تاريخ است، مطالب زيادى در اين زمينه نقل شده، كه مطالعه مجموع آنها نشان مى‏دهد، زنان هوسران براى رسيدن به مقصود خود، نقشه‏هايى مى‏كشند كه در نوع خود بى‏نظير است.

مثل کید برادرای یوسف که بارها تو تاریخ ثبت شده و مردان حسود بارها انجامش دادن ،تو قرانم تو سوره یوسف اول از مکر برادران یوسف صحبت شده ،یعنی مهم تر بوده
یعقوب به یوسف: زینهار این را برای برادرانت تعریف مکن که برای تو حتما کید بزرگی میکنند (نقشه خطرناکی میکشند) بدرستیکه شیطان دشمن انسانست

و قوله تعالی: و یکیدوا لک کیدا !!

اگه میگین حرف شاهد یا عزیز مصر چون تو قرانه حرف خداست،پس این ایه هم حرف خداست،حرفای کافرام تو قران حرف خداست...

چرا برادران یوسف کیدشون بزرگتر از کید زنان دور یوسف بود؟ کید زنها بزرگتر بود یا برادران ؟؟؟
کدوم نقشه بدتری کشیدن؟؟؟ کدوم نقششون بزرگتر بود؟؟
کدوم اولش باعث شد یوسف دوری بکشه ؟؟

سوره یوسف میگه مرد و زن هردوتاشون کید دارن، فازلهما الشیطان
مردا حسد دارن
از هردوتاشون صحبت میشه ولی از مردا بیشتر مثل آدمو حوا که از عهدشکنی ادم بیشتر حرف زده میشه

عمار;115258 نوشت:
با سلام و عرض ادب

عزيز مصر، داورى را كه بسيار حساب شده بود پسنديد، و در پيراهن يوسف خيره شد،" و هنگامى كه ديد پيراهنش از پشت سر پاره شده (مخصوصا با توجه به اين معنى كه تا آن روز دروغى از يوسف نشنيده بود) رو به همسرش كرد و گفت: اين كار از مكر و فريب شما زنان است كه مكر شما زنان، عظيم است" (فَلَمَّا رَأى‏ قَمِيصَهُ قُدَّ مِنْ دُبُرٍ قالَ إِنَّهُ مِنْ كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ).

تفسير نمونه، ج‏9، ص: 390
.

سلام ، تشکر می کنم
خوب الحمدلله مشخص شد که این سخن پروردگار در مورد زنان نیست.

اگر امکان دارد می خواستم بدونم مگر تمام زنانی که همچون همسر عزیز مصر بی بند و بار و هوسرانند، در اون زمان نزد عزیز مصر بودند که او از ضمیر مخاطب استفاده کرده؟

tobeh;115286 نوشت:
اگر امکان دارد می خواستم بدونم مگر تمام زنانی که همچون همسر عزیز مصر بی بند و بار و هوسرانند، در اون زمان نزد عزیز مصر بودند که او از ضمیر مخاطب استفاده کرده؟

سلام

شاید چند زن این نقشه را کشیدند؟:Gig:

ماجرای نارنج
یا شایدم هم چون با پیشخدمت اش بوده مخاطب شده ولی ضمیر می گه که تعداد از سه بیشتر است

شاید همان نارنج و نقشه کشی های زنان برای به دام انداختن حضرت یوسف(ع) باشد

:Gig::Gol:

نقل قول:
شاید چند زن این نقشه را کشیدند؟:gig:

ماجرای نارنج
یا شایدم هم چون با پیشخدمت اش بوده مخاطب شده ولی ضمیر می گه که تعداد از سه بیشتر است

اشتباه از گوینده بوده که عوامانه گفته شما زنان کیدتون زیاده شما بهمان!
عوام اینجوری به نوع زن توهین میکنن ،چون فکر میکنن زنها براشون نقشه میکشن! تو اسکیزوفرنی ذهنشون فکر میکنن تحفه هستند! تصور میکنن همه دارن براشون نقشه میکشن تا جذبشون کنن!

پیامبر ؛ ما اکرم النسا الا الئیم و لا اهنهن الا الئیم
عزیز مصر کافر بود و عوامانه بخاطر تعجب از فیم بازی کردن زلیخا گفت این از کید شماست! کید زنان بزرگ است!
نمونه تمام عیار یه مرد بی غیرت که بجای مجازات زن خطاکارش یوسفو زندانی کرد

منتقد;115369 نوشت:
تمام عیار یه مرد بی غیرت که بجای مجازات زن خطاکارش یوسفو زندانی کرد

سلام

اما توی فیلم که خود حضرت یوسف(ع) خواستند به زندان بروند؟!!:Gig:

اشتباه می گم؟

فکر کنم ماجرای نارنج بعد از این واقعه اتفاق افتاده باشه ا درسته؟

tobeh;115230 نوشت:
با سلام ، در این آیه : فَلَمَّا رَأَى قَمِيصَهُ قُدَّ مِن دُبُرٍ قَالَ إِنَّهُ مِن كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ ﴿۲۸﴾

سلام علیکم
با تشکر از اساتید و با اجازه
مراد از «كَيْدكنّ»، تهمت زدن به افراد پاك و دفع تهمت از خود، آن هم با سرعت و بدون دلهره است.
با اينكه قرآن كيد شيطان را ضعيف مى‏داند «انّ كيد الشيطان كان ضعيفا» ولى در اين آيه، كيد زنان بزرگ شمرده شده است.
به گفته‏ى تفسير صافى اين به خاطر آن است كه وسوسه شيطان لحظه‏اى و غيابى و سارقانه است، ولى وسوسه زن با لطايف و محبت و حضورى و دايمى است.
گاهى خداوند كارهاى بزرگ را با وسيله‏هاى كوچك انجام مى‏دهد؛ مثلاً سرنگونى ابرهه را با پرندگان ابابيل، حفظ جان پيامبر اسلام‏صلى الله عليه وآله را با تار عنكبوت، آموزش نسل بشر را با كلاغ، اثبات پاكى مريم‏عليها السلام را با سخن گفتن نوزاد، پاكى يوسف را با پاره شدن پيراهن، ايمان آوردن يك كشور را با خبر آوردن هُدهُد و كشف و مشخص شدن اصحاب كهف را با نمونه پول، تحقق بخشيده است.
1- حق، پشت پرده نمى‏ماند و مجرم رسوا مى‏شود.«انّه من كيدكنّ»
2- از مكر زنان ناپاك، بترسيد كه حيله‏ى آنان بزرگ و خطرناك است. «انّ كيدكنّ‏عظيم»

نقل قول:
اما توی فیلم که خود حضرت یوسف(ع) خواستند به زندان بروند؟!!:gig:
ایت الله جوادی آملی گفتن که دیدن این فیلم جایز نیست دوما پر از اسرائیلیاته بعدشم از رو کتاب داستان و رمان و تورات نوشته شده

نحن نقص علیک قصص الحق

قرآن داستان رو صحیح تعریف میکنه ،حقیقتو تو غیرقران نجو اگه حوا آدمو فریب داده بود تو قرآن میومد ،تو قران خلافش اومده پس باطله ،اون کسیم که میگه "کیدکن عظیم" خدا نبوده خدا فقط نقل قول میکنه
http://www.askdin.com/showthread.php?t=8738&page=8

آیه قرآن میگه : قال! اونوقت شما میگین حرف خداست؟؟؟؟؟؟

tobeh;115230 نوشت:
إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ

با سلام و احترام

به نظر من مکر و سیاست زنان زیاد هست، البته اگر بخوان بکار ببندند.

و یادم میاد روایاتی در این زمینه خوندم که شیطان توصیه هایی به بعضی پیامبران میکرده که مواظب مکر زنان باشید.

آورده اند مردی بود که پیوسته تحقیق ِ مکرهای زنان می کرد و از غایت غیرت ،هیچ زنی رامحل اعتماد خود نساخت و کتاب
" حیل النساء " (مکرهای زنان) را پیوسته مطالعه می کرد.

روزی در هنگام سفربه قبیله ای رسید وبه خانه ای مهمان شد.
مرد ِخانه حضور نداشت ولکن زنی داشت در غایت ظرافت ونهایت لطافت .

زن چون مهمان را پذیرا شد با او ملاطفت
آغاز نمود. مرد مهمان چون پاپوش خود بگشود وعصا بنهاد،
به مطالعه کتاب مشغول شد.

زن میزبان گفت: خواجه ! این چه کتاب است که مطالعه میکنی؟
گفت:حکایات مکرهای زنان است. زن بخندید وگفت : آب دریا به غربیل نتوان پیمود وحساب ریگ بیابان به تخته خاک ، برون نتوان آورد و مکرهای زنان
در حد حصر نیاید . پس تیر ِغمزه در کمان ِابرو نهاد و بر
هدف ِ دل او راست کرد واز در مغازلت و معاشقت در آمد چنان که دلبسته ی ِ او شد.

در اثنای آن حال، شوهر او در رسید..
زن گفت : شویم آمد وهمین آن که هر دو کشته خواهیم شد . مهمان گفت:تدبیر چیست؟ گفت :برخیز و در آن صندوق رو . مرد در صندوق رفت. زن سرِ صندوق قفل کرد . چون شوهر در آمد پیش دوید و ملاطفت ومجاملت آغاز نهاد و به سخنان دلفریب شوهر را ساکن کرد.

چون زمانی گذشت گفت: تو را از واقعه امروز ِ خود خبر هست؟ گفت نه بگوی. گفت: مرا امروز مهمانی آمد جوانمردی لطیف ظرایف و خوش سخن و کتابی داشت در مکر زنان و آن را مطالعه میکرد من چون آن را بدیدم خواستم که او را بازی دهم به غمزه بدو اشارت کردم ،
مرد غافل بود که چینه دید و دام ندید. به حسن واشارت من مغرور شد و در دام افتاد .و بساط عشق بازی بسط کرد وکار معاشقت به معانقه (دست در گردن هم)رسید. ساعتی در هم آمیختیم! هنوز به مقام آن حکایت نرسیده بودیم که تو برسیدی وعیش ما منغض کردی!

زن این میگفت و شوهر او می جوشید ومی خروشید وآن بی چاره در صندوق از خوف می گداخت و روح را وداع می کرد. پس شوهر از غایت غضب گفت: اکنون آن مرد کجاست؟ گفت:اینک او را در صندوق کردم و در قفل کردم.. کلید بستان و قفل بگشای تا ببینی. مرد کلید را بستاند و همانا مرد با زن گرو بسته بودند(جناق شکسته بودند) و مدت مدیدی بود هیچ یک نمی باخت. مرد چون در خشم بود
بیاد نیاورد که بگوید *یادم * و زن در دم فریاد کشید *یادم تو را فراموش . * مرد چون این سخن بشنید کلید بینداخت وگفت :
" لعنت بر تو باد که این ساعت مرا به آتش نشانده بودی و قوی طلسمی ساخته بودی تا جناق ببردی."

پس با شوهر به بازی در آمد و او را خوش دل کرد .چندان که شوهرش برون رفت ، درِ صندوق بگشاد و گفت: ای خواجه چون دیدی، هرگز تحقیق احوال زنان نکنی؟
گفت:توبه کردم و این کتاب را بشویم که مکر و حیلت ِ شما زیادت از آن باشد که در حد تحریر در آید.

در پناه حق؛

نقل قول:
مکر مردانم تو اول سوره یوسف گفته زیاده،مکر خطرناکی دارن ،فیکیدوا لک کیدا
دوم حسادت مردهاست به برادر خودشونم رحم نمیکنن
سوم داستانهای عامیانه رو نمیتونیم مرجع تشخیصمون قرار بدیم،زنها حیله گر نیستند تدبیرگر و باهوش هستند

[=simplified arabic](11) وَقَالَتْ لاُِخْتِهِ قُصِّيهِ فَبَصُرَتْ بِهِ عَن جُنُبٍ وَ هُمْ لاَيَشْعُرُونَ
ترجمه :
و(مادر موسى ) به خواهر او گفت : (صندوق حامل موسى را) دنبال كن پس ‍ او از دور وى را زير نظر داشت ، در حالى كه (دشمنان ) متوجّه نبودند (كه آنكه او را تعقيب مى كند خواهر موسى است و از اين تعقيب ،چه هدفى دارد).

راه رفتن طبیعی خواهر موسی نشون میده چقدر راحت تونست نقشه بکشه و به کارگرای فرعون بدون اینکه بفهمن بگه که من زنیو سراغ دارم که بچه شیر میده
هیچ کسم متوجه نشد،حالا کید زنان بزرگه؟؟ یا تدبیرشون بزرگه؟؟؟

و مکروا و مکروالله فالله خیرالماکرین
این مکر، مکر مثبته

مکر با کید فرق میکنه؟:Gig:

حقگو;115372 نوشت:
سلام علیکم
با تشکر از اساتید و با اجازه
با اينكه قرآن كيد شيطان را ضعيف مى‏داند «انّ كيد الشيطان كان ضعيفا» ولى در اين آيه، كيد زنان بزرگ شمرده شده است.

سلام ، کید کدام زنان بزرگ شمرده شده است؟ در اینجا ضمیر مخاطب هست.

ضمنا این سخن ، ان کید الشیطان کان ضعیفا ، سخن پروردگار هست ، ولی ان کیدکن عظیم ، سخن یک شخص عادی هست ، شاید اگر اون شخص در مورد شیطان نظری می داد می گفت ان کید الشطان کان عظیما و از اینجور جملات ، به عبارتی سخن پروردگار قابل مقایسه با سخن یک فرد عادی نیست.

آذر بانو;115375 نوشت:
با سلام و احترام

سلام ، سوال من در این مورد نیست ، یکی از سوالاتم این بود که ان کیدکن عظیم سخن خدا در مورد زنان هست؟ ، که الحمد لله مشخص شد که سخن خدا در مورد زنان نیست.

سوال دیگرم هم که هنوز پاسخ داده نشده اینه که اینجا که از ضمیر کن استفاده شده ، مگر تمام زنان نزد عزیز مصر بودند که ان کیدکن عظیم ، شامل تمام زنان بشه؟؟؟؟؟

tobeh;115451 نوشت:
سوال دیگرم هم که هنوز پاسخ داده نشده اینه که اینجا که از ضمیر کن استفاده شده ، مگر تمام زنان نزد عزیز مصر بودند که ان کیدکن عظیم ، شامل تمام زنان بشه؟؟؟؟؟

سلام

فکر نکنم لزومی داشته باشد تا زنان آنجا باشند

برایتان یک مثال می زنم

اینکه مثلا شما می روید با جمعی از دوستانتان نقشه می کشید تا با کسی شوخی کنید

بعد شما مامور این کار می شوید

و بعد از انجام اینکار ان شخص که می داند تنها کار شما نیست

می گویید این مکر شماها است(چون می داند که شما چند نفر این کار را انجام داده اید یا حدس می زند)

اگر متوجه نشدید بگویید:Gig::Gol:

mkk1369;115452 نوشت:

سلام

فکر نکنم لزومی داشته باشد تا زنان آنجا باشند

برایتان یک مثال می زنم

اینکه مثلا شما می روید با جمعی از دوستانتان نقشه می کشید تا با کسی شوخی کنید

بعد شما مامور این کار می شوید

و بعد از انجام اینکار ان شخص که می داند تنها کار شما نیست

می گویید این مکر شماها است(چون می داند که شما چند نفر این کار را انجام داده اید یا حدس می زند)

اگر متوجه نشدید بگویید:gig::gol:

متوجه هستم شما چی می گی ، چون این قسمت آیه (ان کیدکن عظیم) را به اغلب زنانی که پا به عرصه وجود می گذارند ربط می دهند ، سوالم از اون لحاظ بود ، که آیا تمام زنان نزد عزیز مصر بودند که از ضمیر مخاطب استفاده کرده؟

tobeh;115457 نوشت:
عزیز مصر بودند که از ضمیر مخاطب استفاده کرده؟

ما خودمان در محاوره از این جمله ها زیاد استفاده می کنیم

tobeh;115230 نوشت:
فَلَمَّا رَأَى قَمِيصَهُ قُدَّ مِن دُبُرٍ قَالَ إِنَّهُ مِن كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ ﴿۲۸﴾

سلام ، لطفا در مورد مرجع ضمیر کن توضیح دهید.

tobeh;115784 نوشت:
سلام ، لطفا در مورد مرجع ضمیر کن توضیح دهید.

سلام

شما بروید به کارشناسان تفسیر یک پیام بدهید تا بیایند و توضیح دهند

:Gol:

اونایی که میگن هر نقل قولی تو قران سخن خداست، اینو بخونن:
نقل قول:
در آيه 70 سوره يوسف، در قرآن شما آمده که یوسف پس از مخفی کردن جام در بار برادش بنیامین، وقتی همه اهل کاروان را متوقف کرد، به ایشان گفت شماها همه دزدید!! به عبارت صریح تر پیامبر خدا هم دروغ گفت و هم تهمت زد! آیا بهتر نیست شما به قرآن خود بپردازید و درباره ابهامات آن توضیح دهید تا به تورات ما؟
اینام حرف حضرت یوسفه؟؟یعنی حضرت یوسف دروغ گفته بود؟؟ مگه انبیا معصوم نیستن؟؟

جواب تو اینجا:

http://www.askquran.ir/showpost.php?p=435482&postcount=3
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=26746

نقل قول:
معلوم نيست كه گوينده اين سخن چه كساني بودند. همين اندازه در قرآن مي خوانيم قالوا . ممكن است گويندگان اين سخن جمعي از كار گزاران يوسف باشند كه وقتي كه پيمانه مخصوص را نيا فتند يقين پيدا كردند كه يكي از كاروانيان كنعان آن را ربوده است و معمول است كه اگر چيزي در ميان گروهي كه مشكل هستند ربوده شود و رباينده اصلي شناخته نشود همه را مخاطب ‌مي‌سازند ومي گويند شماها اين كار را كرديد! يعني يكي از شما يا جمعي ا‌ز شما.

منتقد;115373 نوشت:
ایت الله جوادی آملی گفتن که دیدن این فیلم جایز نیست

مدرک بده

باسمه تعالی

[="Sienna"]

tobeh;115784 نوشت:
لطفا در مورد مرجع ضمیر کن توضیح دهید.

سلام دوست عزیز و بزرگوار

ممنون از سوال دقیق و خوبتون:ok:

حقیر تفاسیر مختلفی رو نگاه کردم، و مجموعا جوابی پیدا کردم که قانع کننده است.

عزیز مصر اگر نسبت كيد را به همه زنان داد، با اينكه اين پيشامد كار تنها زليخا بود براى اين است كه دلالت كند

كه اين عمل از آن جهت از تو سرزد كه از زمره زنانى، و كيد زنان هم معروف است. و به همين جهت كيد همه زنان

را بزرگ خواند و دوباره گفت:" إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ" و اين بدان جهت است كه همه مى‏دانيم خداوند در مردان تنها

ميل و مجذوبيت نسبت به زنان قرار داده، ولى در زنان براى جلب ميل مردان و مجذوب كردن ايشان وسائلى قرار

داده كه تا اعماق دلهاى مردان راه يابند، و با جلوه‏هاى فتان و اطوار سحرآميز خود دلهاى آنان را مسخر نموده

عقلشان را بگيرند، و ايشان را از راههايى كه خودشان هم متوجه نباشند به سوى خواسته‏هاى خود بكشانند، و

اين همان كيد و اراده سوء است. (تفسیر المیزان )

موفق باشید:Gol:[/]

باسمه تعالی

[="Purple"]

منتقد;115373 نوشت:
ایت الله جوادی آملی گفتن که دیدن این فیلم جایز نیست دوما پر از اسرائیلیاته بعدشم از رو کتاب داستان و رمان و تورات نوشته شده

:Gig::Gig:

به گزارش خبرگزاری قرآن ایران(ایکنا)، آیت الله جوادی آملی در گفتگویی با سایت سیما فیلم با قدردانی از زحمات فرج الله سلحشور برای ساخت سریال یوسف پیامبر (ع) تصریح کرد: این سریال با توجه به مسائل قرآنی و آیات و روایات موجود در این زمینه و استفاده صحیح از ابزارهای مختلف رسانه‌ای توانسته ارتباطی خوب با مخاطب برقرار و در زمینه دینی نیز بسیار خوب عمل کند.

وی افزود: در این سریال در بیشتر قسمت‌ها از آیات الهی و روایات اسلامی استفاده شده و گاهی نیز برای تشریح موضوع و درک مخاطب از منابع دیگر نیز بهره برده شده است که این اضافات از مقتضای رسانه است.

آیت‌الله جوادی آملی در پایان اشاره کرد: توجه به مسائل قرآنی و فرهنگ‌سازی از طریق فیلم‌ ها و سریال‌های دینی می‌تواند در توجه جوانان به دین و قرآن بسیار مؤثر باشد.
[/]

سلام

اگر دروغ بگیریم فکر کنم مصلحتی باشد:Gig:

توی فیلم کس دیگرو نشون داد درست است؟

نقل قول:
به گزارش خبرگزاری قرآن ایران(ایکنا)، آیت الله جوادی آملی در گفتگویی با سایت سیما فیلم با قدردانی از زحمات فرج الله سلحشور برای ساخت سریال یوسف پیامبر (ع) تصریح کرد: این سریال با توجه به مسائل قرآنی و آیات و روایات موجود در این زمینه و استفاده صحیح از ابزارهای مختلف رسانه‌ای توانسته ارتباطی خوب با مخاطب برقرار و در زمینه دینی نیز بسیار خوب عمل کند.

:Gig:
من چیز دیگه شنیده بودم،اون موقع تو خبرگزاریا پر شده بود که ایت الله جوادی املی درباره قسمتهاییش که درباره زلیخا و درهای بسته بود گفتن دیدنش جایز نیست،بعد هم اینکه گفتن پر اسرائیلیاته

حالا من جواب بهترو قبلا دادم:
http://www.askdin.com/showpost.php?p=115953&postcount=20

منتقد;116008 نوشت:
:Gig:
من چیز دیگه شنیده بودم،اون موقع تو خبرگزاریا پر شده بود که ایت الله جوادی املی درباره قسمتهاییش که درباره زلیخا و درهای بسته بود گفتن دیدنش جایز نیست،بعد هم اینکه گفتن پر اسرائیلیاته

حالا من جواب بهترو قبلا دادم:
http://www.askdin.com/showpost.php?p=115953&postcount=20

[=Verdana]
با سلام
سرکار منتقد در ارائه دادن اخبار لطف کنید منبع درست قرار دهید نه اینکه بوسیله لیک در سایتهای دیگر که درج ان بوسیله خود شما و یا کاربرانی دیگر انجام شده که قابل عتماد نیست !!

[=Verdana]اظهار رضايت آيت‌الله جوادی‌آملی از سريال «يوسف پيامبر»

[=Verdana]

گروه هنر: از ديدگاه آيت‌الله جوادی‌آملی، سريال يوسف پيامبر با توجه به مسائل قرآنی و آيات و روايات موجود و استفاده صحيح از ابزارهای مختلف رسانه‌ای توانسته‌است ارتباطی خوب با مخاطب برقرار و در زمينه دينی نيز بسيار خوب عمل كند.

[=Verdana]

آيت‌الله جوادی‌آملی

[=Verdana]به گزارش خبرگزاری قرآن ايران(ايكنا)، آيت الله جوادی آملی در گفتگويی با سايت سيما فيلم با قدردانی از زحمات فرج الله سلحشور برای ساخت سريال يوسف پيامبر (ع) تصريح كرد: اين سريال با توجه به مسائل قرآنی و آيات و روايات موجود در اين زمينه و استفاده صحيح از ابزارهای مختلف رسانه‌ای توانسته ارتباطی خوب با مخاطب برقرار و در زمينه دينی نيز بسيار خوب عمل كند.

[=Verdana]وی افزود: در اين سريال در بيشتر قسمت‌ها از آيات الهی و روايات اسلامی استفاده شده و گاهی نيز برای تشريح موضوع و درك مخاطب از منابع ديگر نيز بهره برده شده است كه اين اضافات از مقتضای رسانه است.

[=Verdana]آيت‌الله جوادی آملی در پايان اشاره كرد: توجه به مسائل قرآنی و فرهنگ‌سازی از طريق فيلم‌ ها و سريال‌های دينی می‌تواند در توجه جوانان به دين و قرآن بسيار مؤثر باشد.

http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=324108

.

با سلام

نقل قول:

اینام حرف حضرت یوسفه؟؟یعنی حضرت یوسف دروغ گفته بود؟؟ مگه انبیا معصوم نیستن؟؟

اونایی که میگن هر نقل قولی تو قران سخن خداست، اینو بخونن

البته بقیه آیات را هم بخونن ::ok:

خدای سبحان فرماید : آرى اين نقشه را ما به يوسف ياد داديم :

فَبَدَأَ بِأَوْعِيَتِهِمْ قَبْلَ وِعَاء أَخِيهِ ثُمَّ اسْتَخْرَجَهَا مِن وِعَاء أَخِيهِ كَذَلِكَ كِدْنَا لِيُوسُفَ مَا كَانَ لِيَأْخُذَ أَخَاهُ فِي دِينِ الْمَلِكِ إِلاَّ أَن يَشَاء اللّهُ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مِّن نَّشَاء وَفَوْقَ كُلِّ ذِي عِلْمٍ عَلِيمٌ {يوسف/76}

کدنا مشتق کید است .

پس ممکنه دروغ مصلحتی از این آیه برداشت شده است؟

چراکه توی این آیه

قصد دارند دو برادر را به هم برسانند
درسته؟:Gig:

نقل قول:

پس ممکنه دروغ مصلحتی از این آیه برداشت شده است؟

چراکه توی این آیه

قصد دارند دو برادر را به هم برسانند
درسته؟

با سلام

در اخبار یکی از موارد جواز دروغ مصلحتی همین مورد ذکر شده است.

باسمه تعالی

[="Sienna"]با سلام خدمت همه دوستان و کارشناس محترم

اصلا دروغی از جانب حضرت یوسف گفته نشده که بخواد مصلحتی باشه:Gig:

اول یه نگاه دقیق به ترجمه آیات بندازید :

« وقتى برادران وارد یوسف شدند، برادر خود را پیش خود جاى داد و گفت: من برادر تو یوسف می باشم. از کارهایى که اینها مى‏کنند، نگران مباش.

هنگامى که آذوقه آنها را آماده ساخت، جام مخصوصى را در بار برادر خود گذاشت. آن گاه ندا دهنده‏اى فریاد زد: اى اهل قافله! شما دزدید.

رو به آنها کرده و گفتند: مگر چه چیز گم کرده‏اید؟

گفتند: ما جام مخصوص شاه را گم کرده‏ایم. هر که آن را پیدا کند، یک بار شتر آذوقه جایزه دارد و من ضمانت مى‏نمایم.

گفتند: سوگند به پروردگار! شما خوب مى‏دانید که ما براى فساد به این سرزمین نیامده‏ایم و ما دزد نیستیم.

مأمورین گفتند: اگر دروغ بگویید، جزایش چیست؟

گفتند: جزاى کسى که جام دربارش پیدا شود آن است که صاحب بار را توقیف کنید. روش ما در مجازات ستمکاران این گونه است.

بارهاى برادران را قبل از بار برادر خودش بازرسى کرد و بعد جام را از بار برادر خویش بیرون آورد. این تدبیر ما براى یوسف بود زیرا که او نمى‏توانست طبق آیین شاه یوسف را توقیف کند، مگر اینکه خداوند بخواهد. ما مقامات هر که را بخواهیم بالا مى‏بریم، و تنها خداست که بر همه صاحبان علم و دانش برتر است.

گفتند: اگر او دزدى کرده، برادرش نیز در گذشته مرتکب چنین کارى شده است. یوسف ناراحتى خود را از این اتهام پنهان کرد و سربسته گفت: شما بد مردمى هستید و خداوند به آنچه نسبت مى‏دهید، آگاهتر است. »[/]

[="Black"]و حالا به چند نکته توجه بفرمایید :[/]

[="Purple"]1 – اولا حضرت یوسف علیه السلام، قبل از قراردادن جام دربارگندم برادرش خودش رابه بنیامین معرفی می فرمایند واورادرباره ی نقشه خویش (نگهداری برادر نزد خودش وانتقال پدر بزرگوارشان به مصر) آگاه میفرمایند.[/]

[="Black"]2 – ثانیا خداوند متعال درآیه76 می فرمایند قراردادن پیمانه درباربنیامین و اینکه اول ، بار دیگربرادرانش راتجسس کنند، بعد بارگندم بنیامین را، کیدی(نقشه وسیاست)بود از جانب خدا ی متعال(کَذَالِکَ کِدْنَا لِیُوسُفَ ).پس این نقشه فرمانی بود ازجانب خدای متعال وذات مقدس پروردگاراز دروغ وتهمت وافتراء منزه و پاکیزه است.[/]

[="Purple"]3 – درآیه70 منادی (کارگزارحضرت یوسف علی نبینا وآله وعلیه السلام)ندا میدهد ای کاروان شما دزدید. اما وقتی می پرسند چه چیزمفقود شده ؟نمی گویند که شما پیمانه رادزدیده اید؛ بلکه ندا می دهند که ماپیمانه را گم کرده ایم و این سخن توریه محسوب می گردد و توریه سخن دوپهلوئی (دارای2معنا)است که بابیان سخن درظاهرمطلبی را بیان میدارید اما درباطن معنای دوم را قصد میکنید و این سخن (انکم لسارقون) مسبوق به سابقه بوده و درست است چون برادران یوسف ،یوسف را ازپدرش یعقوب علیه السلام دزدیده بودند.چنانچه در این رابطه ، از حضرت ابى عبد اللَّه علیه السّلام نقل شده که،( راوى مى‏گوید: راجع به مقصود از فرموده خداوند متعال درآیه ی: أَیَّتُهَا الْعِیرُ إِنَّکُمْ لَسارِقُونَ از امام علیه السّلام پرسیدم:
حضرت فرمودند:" نسبت سارق به ایشان به خاطر آن بوده که حضرت یوسف را از پدرشان سرقت کردند از این رو اطلاق سارق به آنها صادق بوده نه کاذب" [/]

[="Black"]4 – ثالثا درآیه 77 این برادران حضرت یوسف علیه السلام بودند که بدون تفحص در این امر؛تهمت دزدی به بنیامین و برارش یوسف علیه السلام زدند نه حضرت یوسف علیه السلام .
بنابراین با توجه به سیاق آیات این امر از جانب خدای متعال مطرح گردیده.[/]

:Gol:

نقل قول:
البته بقیه آیات را هم بخونن ::ok:

خدای سبحان فرماید : آرى اين نقشه را ما به يوسف ياد داديم :

فَبَدَأَ بِأَوْعِيَتِهِمْ قَبْلَ وِعَاء أَخِيهِ ثُمَّ اسْتَخْرَجَهَا مِن وِعَاء أَخِيهِ كَذَلِكَ كِدْنَا لِيُوسُفَ مَا كَانَ لِيَأْخُذَ أَخَاهُ فِي دِينِ الْمَلِكِ إِلاَّ أَن يَشَاء اللّهُ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مِّن نَّشَاء وَفَوْقَ كُلِّ ذِي عِلْمٍ عَلِيمٌ {يوسف/76}

کدنا مشتق کید است .

بعد اینکه اونا متهم به دزدی شدن،یوسف بفکرش افتاد ازش استفاده کنه

کدنا =ما نقشه رو کشیدیم و به یوسف القا کردیم
ولی نگفته که یوسف دروغ گفته و خودش قبلش فکرش بود

و مکروا و مکروالله فالله خیرالماکرین
نقل قول:

در اخبار یکی از موارد جواز دروغ مصلحتی همین مورد ذکر شده است.
تو اخبار راجع به شان نزول بعضی ایه های قرآن و ماریه قطبیه همسر پیامبر و خیلی چیزای دیگه خیلی چیزا اومده:Cheshmak:
مگه هرچی تو اخبار اومده باید قبول کنیم؟؟؟؟
حتما از همون کتابای سنیا مثل تاریخ طبری و صحاح سته که راویاش مشروب خور و دروغگو و منافق و یهودی بودن، آوردین
سنیا به عصمت پیامبرا اعتقاد ندارن ،چون عمر نذاشت پیامبر حرفشو بزنه و گفت :پیامبر هذیان میگوید!

اما شیعه به عصمت پیامبرا اعتقاد دارن

موضوع قفل شده است