سوال : دور زدن استاد در تحویل پروژه دانشگاه

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال : دور زدن استاد در تحویل پروژه دانشگاه

سلام به همه ی دوستان عزیز و پاسخگو:

یه سوالی مدت هاست برای من پیش اومده اینکه آیا در دانشگاه ، مدرسه و ...تقلب کردن یا به خصوص در دانشگاه پروژه ی کسی دیگه رو جای خودمون تحویل دادن که خیلی رایجه

مصداق دروغه یا ربطی نداره ؟

آخه من خیلی ازبچه ها رو که خیلی هم معتقدند می بینم این کارو می کنند میگن اصلاً ربطی

نداره !

لطفاً سریع راهنمایی کنید ببینم پروژم بنویسم یا از بچه ها بگیرم ؟:khaneh:

shmhf;114047 نوشت:
لطفاً سریع راهنمایی کنید ببینم پروژم بنویسم یا از بچه ها بگیرم ؟

سلام

تا می توانید خودتان بنویسید

چون خوب و مطمئن و تضمینی است

احکامش را خود کارشناسان می گوییند

جایز نیست ؛این کار مسلما هم بر خلاف مقررات مراکز علمی است هم نوعی تقلب است و هم دروغ

shmhf;114047 نوشت:

یه سوالی مدت هاست برای من پیش اومده اینکه آیا در دانشگاه ، مدرسه و ...تقلب کردن یا به خصوص در دانشگاه پروژه ی کسی دیگه رو جای خودمون تحویل دادن که خیلی رایجه

آخه من خیلی ازبچه ها رو که خیلی هم معتقدند می بینم این کارو می کنند میگن اصلاً ربطی

نداره !

هر چند که جواب سوأل شما را استاد محترم فقه بیان کردند اما چند نکته اخلاقی را هم بنده مطرح میکنم.

بدون ترديد،آنچه که شما مطرح کردید نوعی تقلب محسوب میشه، تقلب در امتحان يك عمل ضد اخلاقیه كه عقل نيز بر قبيح بودن آن شهادت میده و عملى كه عقلًا قبيح باشه شرعاً نيز ممنوعه.
تقلب کردن موجب تضييع حق دیگران میشه، چه اين كه تقلب كننده به ناحق بر كسانى كه تقلب نكرده ‏اند پيشى میگیره و اين در موفقيت‏هاى بعدى مؤثره.

البته این نکته فراموش نشه که ضد اخلاقى بودن يك عمل مشروط به اين نيست كه حقى را از ديگرى ضايع كنه بلكه همين كه عملى مانع راه تكامل انسان باشه و عقل آن را قبيح بداند كافیه كه آن را ممنوع بدونیم و خود را براى انجام آن عمل سرزنش كنيم.

در آخر شاید اشاره به این نکته خالی از لطف نباشه واون اینه که :
موفقيت در هر كارى مرهون سه امر است:
1- شناخت هدف،
2- برنامه‏ ريزى،
3- همت و تلاش
.
با توكل بر خداوند و اجراى سه ركن فوق يقينا به هدف خواهيد رسيد.

shmhf;114047 نوشت:
نداره !

توجیه شیطان

ممکنه کسی سوال کنه که قبلا بنده انسان مقیدی بودم و سعی داشتم اصول اخلاقی رو نسبت به دیگران رعایت کنم و خودسازی داشته باشم؛ مثلا غیبت نکنم، دروغ نگم و از این قبیل،اما بعد از مدتی این حالت تعالی در دلم از بین رفت.
شاید گاهی غیبت کنم و دروغ بگم و حرف بی ربطی بزنم و ....
اما از همه بدتر اینکه نسبت به رفتار اشتباهم عذاب وجدان ندارم احساس گناه پیدا نمی کنم.

به نظر شما چرا اینطور شدم؟

در جواب باید عرض کنم که امثال ایشون کسانی هستند که شیطون از همون روشی که پیش گرفتند برای گمراهیشون استفاده می کنه و اینها هم اجازه ادامه وسوسه به ابلیس را دادند، مثلا: از طرف شیطان وسوسه شرب مشروبات الکلی به فرد مذهبی نمی شه،بلکه با توجیه به ظاهر مذهبی مثلا غیبت رو جایز می کنه و یا تحویل دادن پروژه ی کپی پیست شده دیگری رو، عادی جلوه می ده.
با این روش و یا حتی ظریف تر از این، فرد مورد نظر رو نسبت به انجام گناه جری می کنه و ارتکاب اشتباهات کوچک و به ظاهر توجیه دار و یا به ظاهر بی اهمیت رو پله ای برای ارتکاب معاصی خانمان سوز می کنه.
استاد ما می فرمود شیطون هم خیلی صبر داره و هم خیلی حیله در چنته.

به نظر شما فکر نمی کنید این مساله هم به طور حداقلی از این دست حیله هاست؟

شیطان برای فریب آدمها از راههای متفاوتی وارد میشه وهر کسی را متناسب با شرایط وموقعیت هایی که داره فریب میده.

در قرآن در سوره اعراف چنین آمده:

(ثُمَّ لَآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَيْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شاكِرِينَ).

سپس بر آنها از پیش رو و از پشت سرشان و از طرف راست و از طرف چپشان در خواهم آمد ( و وسوسه خواهم کرد ) ، و بیشتر آنها را سپاسگزار نخواهی یافت .

در روايتى امام باقر عليه السّلام ،مى‏فرمايد:
«منظور از آمدن شيطان به سراغ انسان از «پيش رو» اين است كه آخرت و جهانى را كه در پيش دارد در نظر او سبك و ساده جلوه مى‏دهد، و منظور از «پشت سر» اين است كه آنها را به گردآورى اموال و تجمع ثروت و بخل از پرداخت حقوق واجب به خاطر فرزندان و وارثان دعوت مى‏كند، و منظور از «طرف راست» اين است كه امور معنوى را به وسيله شبهات و ايجاد شك و ترديد، ضايع مى‏سازد، و منظور از «طرف چپ» اين است كه لذات مادى و شهوات را در نظر آنها جلوه مى‏دهد.

عرفان;134306 نوشت:
ه خصوص در دانشگاه پروژه ی کسی دیگه رو جای خودمون تحویل دادن که خیلی رایجه

من این کارو دوران دانشجویی برا یکی از درسام کردم! هم استاد میدونست و هم بچه های کلاس.نمرشم گرفتم.چون کار گروهی بود حق اعتراض نداشتم. حالا با مدرکم حلاله برم سرکار؟

هست هستی;134888 نوشت:
من این کارو دوران دانشجویی برا یکی از درسام کردم! هم استاد میدونست و هم بچه های کلاس.نمرشم گرفتم.چون کار گروهی بود حق اعتراض نداشتم. حالا با مدرکم حلاله برم سرکار؟

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم هست هستی بزرگوار

تقلب در امتحان جایز نیست ، اما در صورتي که حقوق را در مقابل مهارت و تخصص شما مي دهند و شما هم مهارت و تخصص لازم را داريد، رفتن به سر کار و گرفتن حقوق اشکال ندارد .(1)

در همه حال موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، مسائل مورد ابتلاء س 79 و استفتاء از دفتر معظم له در قم

موضوع قفل شده است