مهمترین نصیحت برای عزیز ترین دوستتون؟

تب‌های اولیه

51 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهمترین نصیحت برای عزیز ترین دوستتون؟

مهمترین نصیحت برای عزیز ترین دوستتون که ازشما در خواست نصیحت کرده چیست؟

در نصیحت دو نکته اصلی وجود دارد وآن اینکه هر کسی آماده شنیدن نصیحت نیست و نصیحت باید مناسب وضع شنونده باشد .
در این تاپیک فرض رو بر این می گذاریم که چون خودش خواسته وانتخاب نصیحت رو بر عهده ما گذاشته ، پس درهر دو مورد مشکلی نیست!
حالا در این صورت بهترین نصیحت کدام است؟

نکته مهم
نکات وبحث های فراوانی در این موضوع می باشد. ولی فقط یک نکته
چیزی که خیلی تکرار میشود این است که مردم اغلب از نصیحت کردن خوشش نمی آید. و از کسی که آنها را نصیحت می کند ناراحت می شوند.

البته این تا حدودی درسته چون نصیحت شنیدن گاهی به این معنا ست که شنونده نصیحت نیاز به راهنمایی دیگران دارد ولی افراط در بزرگ کردن ناپسند بودن نصیحت کار کسانی است که می خواهند را بطه بین افراد جامعه ومهمتر،رابطه نسل ها را از بین ببرند تا تهاجم بهتر انجام بشود.
در صورتی که نکته مهم در مورد نصیحت اینست که بگوییم نصیحت را باید زیبا بیان کرد بقول معروف دوای تلخ رو باید با شکر خورد .
نه این که صورت مسئله رو پاک کنیم.

واین روش بزرگان بوده که هم نصیحت از دیگران می خواستند وهم نصیحت می کردند.
مثلا خداوند لقمان را در قرآن براین اساس یاد كرده كه فرزندش را به ده اندرز بسیار مهم و سرنوشت ساز نصیحت كرده، و این نصایح در ضمن پنج آیه سوره لقمان آمده است.

حالا اگر قرار باشد یک جمله به عزیزتون نصیحت کنید چه می گویید.

سلام
اول فکر کن بعدا حرف بزن:kafkaf::kafkaf::kafkaf:

[=Arial Narrow]با سلام
[=Arial Narrow] من همان چیزی را میگم که پیامبرص به ابوذر گفتند:
[=Arial Narrow]

[=Arial Narrow]از آن بپرهیز که خیالات و آرزوها سبب شود که کار امروز را به فردا بیفکنی ، زیرا تو متعلق به امروز و مال امروز هستی نه مال روزهای نیامده
[=Arial Narrow] http://www.askdin.com/showthread.php?t=11453&p=113340

مقام معظم رهبری در یکی از درسهاشون فرموده اند:بهترین نصیحت کننده‌ انسان، خود انسان است؛ چون از خودش انسان گله‌مند نمی‌شود. هر کسی انسان را نصیحت کند، اگر قدری لحن او تند باشد، انسان از او گله‌مند می‌شود؛ اما خود انسان، خودش را نصیحت کند؛ دشنام بدهد به خودش، ملامت کند، سرزنش کند خودش را؛ اینها خیلی مؤثر است. موعظه کند، زجر کند. در کنار اینها، یا به جای اینها اگر نبود، آن وقت دوست، رفیق، که دستگیری کند انسان را.

با توجه به این سخن گرانقدر شاید بشه گفت که بهترین نصیحت برای عزیزترین دوست اینه که به ندای درونش خوب گوش کنه واز اونچه که نفس ،ملامتش میکنه برحذر باشه .بهتر بگم از کنار سرزنشهای نفس لوامه بی تفاوت نگذره .

پس بهترین نصیحت اینه که انسان به نصیحت فطرت پاکش گوش کنه.

یکی از فضلای معاصر که چند سالی در محضر علامه طباطبایی درس خوانده می‌گوید:
یک وقت عازم زیارت بیت الله الحرام بودم، برای عرض سلام و خداحافظی خدمت علامه رفتم و گفتم نصیحتی بفرمایید که به کارم بیاید و توشه راهم باشد.

این آیه مبارکه را قرائت فرمودند:
«فاذکرونی اذکرکم؛ به یاد من باشید تا من به یاد شما باشم.» (بقره/۱۵۲)
علامه می‌افزاید:
«به یاد خدا باش تا خدا به یادت باشد، اگر خدا به یاد انسان بود، از جهل رهایی می‌یابد و اگر در کاری مانده است خداوند نمی‌گذارد عاجز شود و اگر در مشکل اخلاقی گیر کرد خدایی که دارای اسماء حسنی است و متصف به صفات عالیه، البته به یاد انسان خواهد بود.»

نصيحت زماني بهترين تاثير را دارد که طرف مقابل خودش از شما بخواهد. بدترين نصيحت هايي که در عمرتان شنيده ايد يا به کــسي داده ايد، نصيحت هايي است که بدون تقاضا مطرح شده اند.

امام علی علیه السلام :

بَیْنَکُمْ وَ بَیْنَ الْمَوْعِظَةِ حِجَابٌ مِنَ الْغِرَّةِ .
میان شما و پندپذیرى ، پرده اى از غرور و خود خواهى وجود دارد.

نهج البلاغه – حکمت282

یکی از دلایلی که انسان نصیحت دیگران را گوش نمیکنه به گفته حضرت علی (ع)غرور وخودخواهیه.پس شاید با توجه به این روایت بشه گفت،بهترین نصیحت این هست که انسان پرده غرور وخودخواهی را در وجودش پاره کنه وبا تواضع وفروتنی بتونه وجودخودش را آماد ه پذیرش نصیحت کنه.

[=Arial Narrow]
mona110;113370 نوشت:

[=Arial Narrow]نصيحت زماني بهترين تاثير را دارد که طرف مقابل خودش از شما بخواهد. بدترين نصيحت هايي که در عمرتان شنيده ايد يا به کــسي داده ايد، نصيحت هايي است که بدون تقاضا مطرح شده اند.

[=Arial Narrow]
[=Arial Narrow]با سلام:Gol:
[=Arial Narrow]چیزی که خیلی روی آن تبلیغ میشود این است که مردم اغلب از نصیحت کردن خوشش نمی آید. و از کسی که آنها را نصیحت می کند ناراحت می شوند.
[=Arial Narrow]
[=Arial Narrow]البته این تا حدودی درسته چون نصیحت شنیدن گاهی به این معنا ست که شنونده نصیحت نیاز به راهنمایی دیگران دارد وباید حقیقت تلخی را بشنود.
[=Arial Narrow] ولی به نظر می رسد که افراط در بزرگ کردن ناپسند بودن نصیحت کار کسانی است که می خواهند را بطه بین مردم را از بین ببرند وبا ایجاد شکاف بین نسلی رابطه نسل ها رو از بین ببرند تا تهاجم به نسل جدید بهتر انجام بشود. در صورتی که نکته مهم در مورد نصیحت اینست که بگوییم نصیحت را باید زیبا بیان کرد بقول معروف دوای تلخ رو باید با شکر خورد .«یعنی روش گفتن ووقت وشرایط دیگر را مدیریت کنیم»
[=Arial Narrow]
[=Arial Narrow]این روش بزرگان بوده که هم نصیحت از دیگران می خواستند وهم نصیحت می کردند.
[=Arial Narrow]مثلا خداوند لقمان را در قرآن براین اساس یاد كرده كه فرزندش را به ده اندرز بسیار مهم و سرنوشت ساز نصیحت كرده، و این نصایح در ضمن پنج آیه سوره لقمان آمده است.
[=Arial Narrow]

[=Arial Narrow]

سلام علیکم
ممنون از استارتر این تاپیک

1.صبوری پیشه کن

2.پاتو به اندازه گلیمت دراز کن

3.به همون اندازه که تو حسرت داشتن چیزی رو داری که دیگران دارند؛ دیگران هم حسرت داشتن چیزی رو دارند که تو داری

4.کاری نکن که شرمنده خدا و ائمه بشی

[=Arial Narrow]روزی لقمان به پسرش گفت امروز به تو سه پند می دهم که کامروا شوی:

[=Arial Narrow]اول این که سعی کن در زندگی بهترین غذای جهان را بخوری!
دوم این که در بهترین بستر و رختخواب جهان بخوابی!
و سوم این که در بهترین کاخها و خانه های جهان زندگی کنی!
[=Arial Narrow]![=Arial Narrow]!...
[=Arial Narrow]پسر لقمان گفت ای پدر ما یک خانواده بسیار فقیر هستیم چطور من می توانم این کارها را انجام دهم؟
[=Arial Narrow] لقمان جواب داد[=Arial Narrow]:
[INDENT][=Arial Narrow]اگر کمی دیرتر و کمتر غذا بخوری هر غذایی که می خوری طعم بهترین غذای جهان را می دهد.
اگر بیشتر کار کنی و کمی دیرتر بخوابی در هر جا که خوابیده ای احساس می کنی بهترین خوابگاه جهان است
و اگر با مردم دوستی کنی، در قلب آنها جای می گیری و آن وقت بهترین خانه های جهان مال توست.

[/INDENT]

سلام!!!
ما همه محتاج به نصيحت هستيم ولي تنها نصيحتي كه مي شود كرد دو چيز است!!!
نمازتان را در اول وقت بخوانيد.
مردم آزاري ودروغ گوئي وغيبت را هرگز انجام ندهيد!!!:Mohabbat:

1-سلام دادن را تو آغاز کن زیرا سلام موجب اطمینان طرف مقابل می شود…

۲-تبسم کن زیرا تبسم طرف مقابل را سحر می کند و قلبش را می نوازد.

حضرت علي(ع) مي‌فرمايد: رسول الله(ص) هرگاه مردي از اصحابش را غمگين مي‌يافت، او را با شوخي، خرسند مي‌ساخت و مي‌فرمود: خداوند دشمن دارد، کسي را که به روي برادرش چهره درهم کشد.

وصیت امیر المومنین ع به امام حسن ع

خداوند كليدهاى خزاين خود را در دستان تو نهاده است ، زيرا تو را رخصت داده كه از او بخواهى و هر زمان كه بخواهى درهاى نعمتش را به دعا بگشايى و ريزش باران رحمتش را طلب كنى .
اگر تو را دير اجابت فرمود ، نوميد مشو . زيرا عطاى او بسته به قدر نيت باشد . چه بسا در اجابت تأخير روا دارد تا پاداش سؤال كننده بزرگتر و عطاى آرزومند ، افزونتر گردد .

چه بسا چيزى را خواسته‏اى و تو را نداده‏اند ، ولى بهتر از آن را در اين جهان يا در آن جهان به تو دهند . يا صلاح تو در آن بوده كه آن را از تو دريغ دارند .
چه بسا چيزى از خداوند طلبى كه اگر ارزانيت دارد تباهى دين تو را سبب شود . پس همواره از خداوند چيزى بخواه كه نيكى آن برايت برجاى ماند و رنج و مشقت آن از تو دور باشد . نه مال براى تو باقى ماند و نه ، تو براى مال باقى مانى .

با سلام

هر قدر دوست داری خدا هوای تو را داشته باشد به نمازت اهمیت بده

ای ابوذر :Gol:

به کوچکی گناه نگاه نکن بلکه به این بنگر که چه کسی را معصیت کرده ای .

یوسف;113231 نوشت:
[=arial narrow]مهمترین نصیحت برای عزیز ترین دوستتون که ازشما در خواست نصیحت کرده چیست؟

[=arial narrow]در نصیحت دو نکته اصلی وجود دارد وآن اینکه هر کسی آماده شنیدن نصیحت نیست و نصیحت باید مناسب وضع شنونده باشد .[=arial narrow]در این تاپیک فرض رو بر این می گذاریم که چون خودش خواسته وانتخاب نصیحت رو بر عهده ما گذاشته ، پس درهر دو مورد مشکلی نیست!
[=arial narrow]حالا در این صورت بهترین نصیحت کدام است؟

سلام
راستش من اومدم اینجا تا یاد بگیرم!

راستش من یه دوست صمیمی و خوب بیشتر ندارم. و فکر کنم از 24 ساعت 18 ساعتش خوابه :Nishkhand:

اگه گفت نصیحتم کن بهش میگم : خواب، خواب میاره ، اینقدر نخواب میمیری!:khaneh:

نان شب،نان شب،نان شب و دیگر هیچ تا اطلاع ثانوی.

نان شب;115597 نوشت:
نان شب،نان شب،نان شب و دیگر هیچ تا اطلاع ثانوی.

امام صادق ص فرمودند: کمال در سه چیز است:شناخت وخوب فهمیدن دین و برنامه ریزی برای زندگی مادی و صبر در مشکلات

نان شب همان دومی و یک سوم کمال است.

با سلام
دعوت به راه خدا بهترین چیزیه که من میتونم به کسی پیشنهاد کنم چون در عالم هستی هر کس یا هر چیزی به غیر از رو به خدا باشه محکوم به هلاکته

یوسف;115637 نوشت:

امام صادق ص فرمودند: کمال در سه چیز است:شناخت وخوب فهمیدن دین و برنامه ریزی برای زندگی مادی و صبر در مشکلات

نان شب همان دومی و یک سوم کمال است.

سلام
منظور حقیر این بود که به کسانی که به نان شب محتاجند رسیدگی کند و فقرا را از یاد نبرد..امروز صحبت کردن از دین برای فقرا چیزی شبیه به شعار دادن است!
اگر مشکلات مادی فقرا را حل کنیم یا حداقل بر آن نیفزاییم دین داری آسان تر خواهد شد.انشاءالله
........................................................فقر...................................................

[=Lucida Console]امام باقر علیه السلام می فرمایند:

تو را به پنج چیز سفارش می کنم :

[=Lucida Console] اگر مورد ستم واقع شدی ستم مکن ،

[=Lucida Console]اگر به تو خیانت کردند خیانت مکن ،

[=Lucida Console]اگر تکذیبت کردند خشمگین مشو ،

[=Lucida Console]اگر مدحت کنند شاد مشو ،

[=Lucida Console]و اگر نکوهشت کنند ، بیتابی مکن .

[=Lucida Console]
بحارالانوار ، دار احیاء الترا العربی ، ج 75، ص (167)
[=arial]

از روی احساس هیچ وقت تصمیم نگیرین و حتی فکر هم نکنین

در این درگه که گه گه که که و که که شود ناگه
مشو غره به امروزت که از فردا نه ای آگه

و

بیت دوست داشتنی من :

یادمان باشد اگر خاطرمان تنها ماند
طلب عشق ز هر بی سر و پایی نکنیم

:roz: :Graphic (16): :roz:

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

هر کس برای خود نصیحت کننده ای از درون خود قرار ندهد، پند و موعظه دیگران، او را سود نبخشد.

بحار الانوار، ج 78، باب 22

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

سخن نیک را از هر کسی ، هر چند به آن عمل نکند ، فرا گیرید .

بحارالانوار ، دار احیاء الترا العربی ، ج 75، ص (170)

صادق باش و اعتماد بی جا نکن

امام على عليه السلام می فرمایند:

النُّصحُ بَينَ المَلأَِ تَقريعٌ

نصيحت كردن در حضور ديگران، خُرد كردن شخصيت است.

(شرح نهج البلاغه، ج20، ص341، ح908)

امام سجاد(ع) در رابطه با حق نصیحت خواه وحق نصیحت کننده اینگونه می فرمایند:

وَأمّا حَقُّ المُستَنصِحِ فَإنَّ حَقَّهُ أن تُؤَدِّیِ إِلَیهِ النَّصیحَةَ عَلَی الحَقِّ الَّذی تَری لَهُ أنَّهُ یَحمِلُ وَ یُخَرَّجُ المَخرَجَ الَّذی یَلینُ عَلی مَسامِعِهِ وَ تُکَلِّمَهُ مِنَ الکَلامِ بِما یُطیقُهُ عَقلُهُ فَإنَّ لِکُلِّ عَقلٍ طَبَقَهٌ مِنَ الکَلامِ یَعرِفُهُ وَ یشجتَنِبُهُ وَ لیَکُن مَذهَبُکَ الرَّحمَةُ؛

حق نصیحت خواه این است که به راه صحیحی که می‌دانی می‌پذیرد، راهنمائیش کنی و سخن در حد درک و فهم و عقلش بگویی که هر عقلی ظرفیت خاص خود را دارد و روش تو باید همراه با مهربانی و رحمت باشد.

تحف العقول ص۲۶۹

و أمّا حَقُّ النّاصِحِ فَأن تَلینَ لَهُ جَناحَکَ ثُمَّ تَشرَئِبَّ لَهُ قَلبُکَ وَ تَفتَحَ لَهُ سَمعَکَ حَتّی تَفهَمَ عَنهُ نَصیحَتَهُ ثُمَّ تَنظُرُ فیها فَإن کانَ وُفِّقَ فیها لِلصَّوابِ حَمِدتَ اللهَ عَلی ذلِکَ وَ قَبِلکَ مِنهُ وَ عَرَفتَ لَهُ نَصیحَتَهُ…؛

حق نصیحت کننده این است که نسبت به او فروتنی کنی، دل را برای فهم نصیحتش آماده نمایی و به سخنانش گوش دهی و اگر گفتارش درست بود خدا را شکر گویی و بپذیری و حق شناسی کنی… .

تحف العقول ص۲۶۹

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

«من لا یملک لسانه یندم»

هر کس مالک زبانش نباشد پشیمان می‌شود.

بحار، ج 72، ص 90.

یکی از بهترین نصیحت ها حفظ زبانه.

نظر شما چیه؟

روزى امام صادق علیه السلام خطاب به شاگردانش فرمود: تاكنون چه چیزى از من آموخته اید؟
یكى از شاگردان : هشت مسئله آموخته ام .(56)
امام صادق علیه السلام : آنها را برایم بیان كن تا بدانم . شاگرد گفت :
1 - دیدم هر محبوبى حبیب خود را هنگام مرگ رها مى كند و از او جدا مى شود، پس همت وسعى خود را مصروف داشتم به چیزى كه از من جدا نگردد و مرا تنها نگذارد، بلكه در تنهائى انیس و مونس من باشد.و آن عمل خیر است كه پس از مرگ نیز با من است .
خداوند متعال فرمود: مَن یَعمَل خَیراً یُجزَ بِهِ
امام علیه السلام : احسنت ، آفرین .
2 - گروهى را دیدم كه به حسب و نسب خود فخر مى كنند، و گروهى دیگر به مال و فرزند خود، و حال آنكه اینها فخر ندارد. من فخر عظیم را در كلام خدا دیدم كه فرمود: اِنَّ اَكرَمَكُم عِندَاللهِ اَتقیكُم پس تلاش كردم نزد خدا كریم باشم .
3 - دیدم مردم به لهو و لعب ، و طرب و شادى سرگرم هستند و شنیدم كه خداوند فرمود: واَما مَن خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَى النَّفسَ عَنِ الهَوى فَإِنَّ الجَنَّةَ هِىَ المَاءوى (57)
هر كس از خداى خویش بر انجام گناه بترسد و نفس خویش را از هوى و هوس باز دارد جایگاه او بهشت است .
بنا بر این سعى كردم هوى و هوس را از خودم دور كنم ، و بر طاعت و عبادت الهى مداومت ورزم .
4 - دیدم هر كس چیزى بدست مى آورد، در حفظ او مى كوشد در حالى كه خداوند مى فرماید: مَن ذاَالَّذى یُقرِضُ اللهَ قَرضاً حَسَناً فَیُضاعِفهُ لَهُ وَ لَهُ اَجرٌ كَریمٌ(58)
هر كس به خداوند و در راه او قرض الحسنه بدهد، پس خدا آن را چند برابر به او بر گرداند و ثواب بسیارى به او خواهد داد.
پس من مضاعفه را دوست دارم و چیزى را محفوظتر از آنچه نزد خدا باشد نمى بینم . به همین جهت هرگاه چیزى عزیز و بزرگ به دست مى آورم به وسیله آن به خدا رو مى آورم و در راه خدا به مصرف مى رسانم تا ذخیره اى براى آخرت باشد كه به آن نیاز پیدا خواهم كرد.
5 - دیدم بعضى از مردم به بعضى دیگر حسد ورزند خداوند مى فرماید:
نَحنُ قَسَّمنا بَینَهُم مَعیشَتَهُم فِى الحَیوةِ الدُّنیا وَ رَفَعنا بَعضَهُم فَوقَ بَعضٍ دَرَجاتٍ لِیَتَّخِذَ بَعضُهُم بَعضا سُخرِیا وَ رَحمَةُ رَبِّكَ خَیرٌ مَمایَجمَعُونَ(59)
ما روزى مردم را در زندگانى دنیا میان ایشان قسمت نمودیم و بعضى را بر بعضى دیگر برترى بخشیدیم تا براى رفع نیازمندیهاى خود دیگران را بكار گیرند. وبا تعاون و همكارى نیازهاى یكدیگر را بر طرف سازند، و رحمت پروردگار تو بهتر است از آنچه مردم در دنیا انباشته مى كنند.
پس وقتى دانستم رحمت واسعه الهیه از آنچه مردم جمع مى كنند بهتر است ، به هیچكس حسد نورزیدم و بر آنچه از دنیا از دست دادم تاءسف نخوردم .
6 - دیدم بعضى از مردم با بعضى دیگر در مسائل دنیوى و لذات نفسانى با هم كینه و دشمنى مى ورزند، وشنیدم كلام خدا را كه فرمود:
اِنَّ الشَّیطانَ لَكُم عَدُوُّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوا(60)
پس به دشمنى با شیطان روى آوردم و از دشمنى با غیر او اعراض كردم .
7 - دیدم مردم در طلب رزق و جمع مال بسیار تلاش مى كنند و خود را بزحمت مى اندازند در حالى كه شنیدم خداوند فرمود:
وَ ما خَلَقتُ الجِنَّ وَالاِْنْسَ اِلا لِیَعْبُدُونَ * مااُریدُ مِنْهُمْ مِنْ رِزْقٍ وَ ما اُریدُ اَنْ یُطعِمُونَ * اِنَّ اللهَ هُوَ الرَّزاقُ ذُوالقُوَّةِ المَتینُ(61)
هدف خلقت جن و انس معرفت و پرستش خداوند است . من از مردم روزى و اطعام نمى خواهم ، همانا خدا روزى رسان توانا و نیرومند است .
پس دانستم وعده خدا حق ، و سخن او راست است . آنگاه به وعده او آرام گرفتم و به سخن او راضى شدم و به حق او بر من توجه نمودم و از آنچه براى من نزد غیر اوست روى گرداندم .
8 - دیدم گروهى از مردم به سلامتى و نیروى بدنى خود، بعضى دیگر به كثرت اموال ، و جمعى به كثرت اولاد اعتماد نموده ، و به آینده خویش دل خوش كرده اند، در حالى كه شنیدم خداوند فرمود:
وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجا * وَ یَرزُقهُ مِن حَیثُ لایَحتَسِبُ وَ مَن یَتَوَكَّلُ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسبُهُ اِنَّ اللهَ بالِغُ اَمرِهِ قَد جَعَلَ اللهُ لِكُلِّ شَیى ءٍ قَدرا.(62)
كسى كه تقواى الهى پیشه سازد، خداوند او را از شبهات و مشكلات و فتنه هاى دنیا، و شدائد و خطرات آخرت به سلامت بیرون خواهد آورد، و از راهى كه تصور نمى كند و به حساب نمى آید روزى او را خواهد داد. هر كس بر خدا توكل كند خدا او را كفایت نماید و به هدف و مرادش مى رساند، و خداوند براى هر چیزى اندازه اى قرار داده است .
بنابراین من بر خدا توكل كردم و اعتمادم از غیر او زائل گشت .
امام صادق علیه السلام پس از شنیدن این هشت مطلب فرمود: به خدا سوگند، تورات ، انجیل ، زبور، فرقان و سایر كتب آسمانى به این مطالب هشتگانه بر مى گردد.
كشكول جبهه
برگرفته از سایت لقمان http://loghman.info/forum/index.php نوشته سادات

تــــــــــــــــــــــــــقـــــــــــــــــــــــــــو ا

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
من بهش میگفتم دل بی کینه کیمیاست به هرکس اعتماد نکن و ساده از کسی غمگین نشو بخند
شاید این آخرین باری باشه که به آدمی که رو به روت نشسته می خندی

اثر زبان به مراتب بیشتر از اثر شمشیر است، زیرا شمشیر جسم آدمی را می‌آزارد و این جسم پس از مدتی التیام می‌یابد، ولی زبان روح انسان را می‌آزارد، و زخمی که توسط زبان در روح آدمی ایجاد می‌شود ممکن است هیچگاه بهبود نیابد.

پس مراقب گفتارمان باشیم.

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

..............تحصیل علم - تحصیل علم - تحصیل علم

.......................برای اخذ درک نه فقط مدرک

........................................................................ حق یارتان :roz:.................................................................................

امیرمؤمنان علی علیه السلام در غررالحکم اینگونه می فرمایند:

«ثمرة العقل مداراة الناس؛ میوه درخت عقل، مدارا و نرمخوئی با مردم است! »

یکی از بهترین نصیحتها که عمل کردن به اون تو زندگی ما وارتباطمون با دیگران تأثیر بسزایی داره همین رفتاریه که در غالب حدیثی از مولای متقیان علی علیه السلام براتون بیان کردم.مدارا کردن با مردم ونرمخویی با اونها از به وجود اومدن مشکلات دیگه مثل کینه وخشم وغضب و... جلوگیری میکنه واین قدم یعنی یه گام مهم در جهت پرورش فضائل اخلاقی.

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

زدست دیده و دل هر دو فریاد ........که هر چه دیده بیند دل کند یاد

بسازم خنجری نیشش زپولاد............. زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

........................................................................ حق یارتان :roz:.....................................................................................

امام صادق عليه السلام :

لَمّا سُئِلَ عَن حَدِّ حُسنِ الخُلقِ: تُلَيِّنُ جانِبَكَ وَتُطَيِّبُ كَلامَكَ وَتَلقى أخاكَ بِبِشرٍ حَسَنٍ؛

در پاسخ به پرسش از معناى خوش اخلاقى فرمودند: نرمخو و مهربان باشى، گفتارت پاكيزه و مؤدبانه باشد و با برادرت با خوشرويى برخورد كنى.

(غررالحكم، ج2، ص451، ح3260)

ای کاش ما هم بتونیم جز گروه خوش اخلاق ها باشیم.

با کمی سعی و تلاش حتما میتونیم.

ادب بالاترین سرمایه است ونگینی بر انگشتر اخلاق.

قالَ الإمام الجواد - علیه السلام - :

الاْدَبُ عِنْدَ النّاسِ النُّطْقُ بِالْمُسْتَحْسَناتِ لا غَیْرُ، وَ هذا لا یُعْتَدُّ بِهِ ما لَمْ یُوصَلْ بِها إلی رِضَااللهِ سُبْحانَهُ، وَ الْجَنَّهِ، وَ الاْدَبُ هُوَ أدَبُ الشَّریعَهِ، فَتَأدَّبُوا بِها تَكُونُوا أُدَباءَ حَقّاً.

امام جواد - علیه السلام - فرمود:

مفهوم و معنای ادب از نظر مردم، تنها خوب سخن گفتن است كه ركیك و سبك نباشد، ولیكن این نظریّه قابل توجّه نیست تا مادامی كه انسان را به خداوند متعال و بهشت نزدیك نگرداند. بنابر این ادب یعنی رعایت احكام و مسائل دین، پس با عمل كردن به دستورات الهی و ائمّه اطهار (علیهم السلام)، ادب خود را آشكار سازید.

«ارشاد القلوب دیلمی، ص 160»

سلام به دوستان انجمن اخلاق
به نظرم رسید پیشنهادی عرض کنم تا شروع کنند تاپیک اگر پسندیدند خودشون اعمال کنند و الا این مسئله رو به بنده محول نمایند و آن :
نصیحت واژه ای از هر جهت (چه از حیث نصیحت کننده و یا شنونده نصیحت و یا نصیحت فردی یا اجتماعی و یا ... )کلی و وسیع است و اگر بخواهیم دوستمان را نصیحت کنیم به یک شکل است و اگر بخواهیم برادر بزرگترمان را نصحیت کنیم .....
بهتر نیست برای اینکه این تاپیک را تخصصی تر ادامه دهیم، دایره موضوع تاپیک را روشتنر و دقیقتر مطرح کنیم؟
به نظر بنده به این شکل افراد بیشتری مایل به شرکت در موضوع خواهند شد و ....

یه مثال خوبی در رابطه با نصیحت هست که فکر میکنم گفتنش خالی از لطف نیست.

لحيم گران وقتي كه مي خواهند يك ظرف مسی يا آهني را لحيم كنند، اول به جایی كه مي خواهند لحيم كنند اسيد مي مالند، اگر اسيد نباشد، ذرات چرك و چربي كه روي فلز است مانع از جوش خوردن لحيم با آن شیء مي شود. ولي اگر در اول با سمباده پاك كنند و بعد از آن، اسيد روي آن بزنند تا پاك شود، آنوقت است كه اين دو لحيم به هم جوش مي خورد و ديگر كنده نمي شود. حالا اگر انسان هم مي خواهد شخصی رانصيحت بكند بايد اين نصيحت به او جوش بخورد و حرف انسان، به نصیحت کننده پيوند بخورد، براي انجام اين كار، اول بايد اسيد باشد تا چركهايي مثل بدبيني، سوء ظن، ناراحتي، غيظ و غضب كه مانع از چسبيدن نصيحت مي شود با اسيد شستشو شود.

پس ایجاد زمینه مناسب برای نصیحت شرط اساسی در نصیحت کردن است.در نصیحت کردن باید از تذکر آمرانه پرهیز شود و به صورت تبادل نظر و رهنمود خواستن، صحبت شود. صبورانه به حرف های نصیحت شونده گوش فرا دهیم و بدون تحقیر نظر و افکارش (هر چند ناپسند باشد) به اندیشه اش جهت دهیم.تا نصیحتمان تأثیر گذار باشد.بنابراین به فردی باید پند و اندرز داد که پندپذیر باشد و در موقعیتی به او پند دهیم که از نظر روانی آمادگی آن را داشته باشد.

به اعتقاد بسیاری از روان شناسان وقتی از کسی انتقاد می کنی گویی شخصیت وی را جراحی می کنی، پس قبول کنید در نگاه اول هیچ کس از انتقاد کردن خوشش نمی آید، بنابراین هرگز در انتقاد از دیگران به شخصیت وی یورش نبرید و تنها همان مورد خاص را کالبدشکافی کنید و مورد بحث و بررسی قرار دهید.

عرفان;126989 نوشت:
سلام به دوستان انجمن اخلاق
به نظرم رسید پیشنهادی عرض کنم تا شروع کنند تاپیک اگر پسندیدند خودشون اعمال کنند و الا این مسئله رو به بنده محول نمایند و آن :
نصیحت واژه ای از هر جهت (چه از حیث نصیحت کننده و یا شنونده نصیحت و یا نصیحت فردی یا اجتماعی و یا ... )کلی و وسیع است و اگر بخواهیم دوستمان را نصیحت کنیم به یک شکل است و اگر بخواهیم برادر بزرگترمان را نصحیت کنیم .....
بهتر نیست برای اینکه این تاپیک را تخصصی تر ادامه دهیم، دایره موضوع تاپیک را روشتنر و دقیقتر مطرح کنیم؟
به نظر بنده به این شکل افراد بیشتری مایل به شرکت در موضوع خواهند شد و ....

البته این مطلبی که استادعرفان مطرح کردند بسیار بجا ولازمه .اول باید مخاطب شناخته بشه وبعد نصیحت بشه.اینکه ما بدونیم طرف مقابل ما در چه جایگاهی قرار داره صد در صد در نصیحت کردن ما هم تأثیر داره.چون ما اگه بخواهیم یه بچه را نصیحت کنیم با وقتی بخواهیم حتی پدر یا مادرمون را نصیحت کنیم یا زمانی که بخواهیم یه مسئول را نصیحت کنیم هر کدام از این موارد راهکار خاص خودش را میطلبه وروشها نمیتونه یکسان باشه.پس شاید اگه بخواهیم یه مقدار دقیقتر به این مطلب نگاه کنیم باید به دنبال فرهنگ نصیحت باشیم.اگه فرهنگ نصیحت به خوبی جا بیافته اون موقع نصیحت آدمهای مختلف تو هر جایگاه وشغل ومنصبی که باشند خیلی راحت تر ومفید تره.

به نظر شما فرهنگ صحیح نصیحت چیه؟

سینا;131674 نوشت:
البته این مطلبی که استادعرفان مطرح کردند بسیار بجا ولازمه .اول باید مخاطب شناخته بشه وبعد نصیحت بشه.اینکه ما بدونیم طرف مقابل ما در چه جایگاهی قرار داره صد در صد در نصیحت کردن ما هم تأثیر داره.چون ما اگه بخواهیم یه بچه را نصیحت کنیم با وقتی بخواهیم حتی پدر یا مادرمون را نصیحت کنیم یا زمانی که بخواهیم یه مسئول را نصیحت کنیم هر کدام از این موارد راهکار خاص خودش را میطلبه وروشها نمیتونه یکسان باشه.پس شاید اگه بخواهیم یه مقدار دقیقتر به این مطلب نگاه کنیم باید به دنبال فرهنگ نصیحت باشیم.اگه فرهنگ نصیحت به خوبی جا بیافته اون موقع نصیحت آدمهای مختلف تو هر جایگاه وشغل ومنصبی که باشند خیلی راحت تر ومفید تره.

به نظر شما فرهنگ صحیح نصیحت چیه؟

با سلام و تشکر از اساتید گرامی

به نظر حقیر اولین چیزی که خیلی مهمه توی نصیحت کردن اینه که ما مساله ای رو مطرح کنیم که خودمون بهش عامل باشیم . و گرنه تاثیر چندانی روی فرد نخواهد داشت.

و بنظرم اینکه چطوری طرف مقابل رو نصیحت کنیم خیلی مهمه . طرز برخوردمون و نوع گفتارمون .

هفت
هفت نصيحت مولانا:
- گشاده دست باش، جاري باش، كمك كن (مثل رود)
- باشفقت و مهربان باش (مثل خورشيد)
- اگركسي اشتباه كرد آن رابه پوشان (مثل شب)
- وقتي عصباني شدي خاموش باش (مثل مرگ)
- متواضع باش و كبر نداشته باش (مثل خاك)
- بخشش و عفو داشته باش (مثل دريا)
- اگر مي‌خواهي ديگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آينه)

* نيايش چيزي نيست مگر پيراسته ترين شکل عشق است.

عنوان تایپیک :مهمترین نصیحت برای عزیزترین دوستتون...
من بلافاصله عزیزترین دوستم به نظرم اومد و مهمترین نصیحت هم به دنبالش: نماز اول وقت رو ساده ازش نگذر

خودشناسی . خود شناسی . خودشناسی
تکلیف خودتو روشن کن . تصمیم بگیر . حرکت کن . ::::::

فقد عرف نفس فقدعرف ربه

از کنار مشکلات به راحتی بگذر

[=Microsoft Sans Serif]هنگام نصیحت دیگران باید به موقعیت و شرایط فرد مورد نظر توجه داشت،اگر نصیحت ما در زمان ومکان وشرایطی واقع بشه که فرد آمادگی لازم برای پذیرش نصیحت را نداشته باشه ،دقیقا ما از این نصیحت نتیجه ی معکوس می گیریم واحتمالا به دنبال اون لجبازی طرف مقابل را شاهد خواهیم بود.
[=Microsoft Sans Serif]اگر در مورد فردی احساس دلسوزی می کنیم و وظیفه خود می دانیم تا او را از اشتباهش باز داریم باید با زبانی او را راهنمایی کنیم که احساس نکند ما او را ضعیف و جاهل می شماریم. نصایح ما باید جنبه انتقادی یا تمسخر نداشته باشد و درصدد تخریب دیگران به کار گرفته نشود.
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]امام سجاد(علیه السلام) فرمودند:

[=Microsoft Sans Serif]کثرةُ النُّصحِ یدعو إلی التُّهمَةِ؛

[=Microsoft Sans Serif]

نصیحت زیاد، موجب بدبینی می‌شود.

بحار الأنوار، ج72، ص66

سلام سلام سلام

سلام به همه ی دوستان خوب گفتگوی دینی

امیدوارم که عباداتتون تو این ماه عزیز مورد قبول حضرت حق واقع بشه.

راستی شما چه نصیحتی را تو این ماه به بهترین دوستتون می کنید.
برامون بنویسید تا کم کم این تاپیک را هم جمعبندی کنیم.

حق یارتون

[=Times New Roman]بسم الله الرحمن الرحیم

[=Times New Roman]با اجازه ی اساتید محترم

[=Times New Roman]یکی از مواردی که در هنگام نصیحت باید به آن توجه کرد ، این است که شخص خود را از نصیحت شونده برتر و بالاتر نبیند و نسبت به او تواضع داشته باشد.

[=Times New Roman]حقیقت تواضع آن است که :
[=Times New Roman]انسان خود را فی الواقع بهتر و خوبتر و نزد خدا مقربتر از آن شخص دیگر نبیند ؛
[=Times New Roman]و هم چنین فکر نکند که به خودی خود مستحق برتری بر دیگری است،

[=Times New Roman]زیرا ملاک در خوب یا بد بودن افراد،
[=Times New Roman]خاتمه و قرب انسان در آخرت به خداوند است.
[=Times New Roman]پس آن اعمالی که در دنیا از ما ظاهر میشود دلالت بر خوب یا بد بودن نمیکند!
[=Times New Roman]و چون ما از عاقبت و آخرت خویش خبر نداریم، واقعا نمیتوانیم خود را برتر ببینیم،

[=Times New Roman]شاید کافر هفتاد ساله با ایمان از دنیا برود و عابد صد ساله عاقبت به خیر نشود.

[=Times New Roman]به این مثال زیبا توجه کنید:
" فرض کنید شخصی یک فرزند دارد و یک غلام، و آن شخص غلام را وکیل بر فرزند خود کند تا به او ادب بیاموزد و در موارد لازم، او را تادیب کند و بزند.

[=Times New Roman]پس هر وقت از آن فرزند خلافی سر بزند، آن غلام باید به جهت اطاعت از آقا و مولای خود، بر آن فرزند غضب کند و او را بزند.
[=Times New Roman]ولی چون آن فرزند، فرزند مولای اوست باید او را دوست داشته باشد و تکبر و برتری بر او نکند، و قدر خود را در پیش آن مولا، بالاتر از قدر آن فرزند نزد پدرش نداند."

برگرفته شده از کتاب شریف معراج السعاده با تصرف

منبع بنده:

آیا تکبر نسبت به شخص کناهکار و فاسق و کافر جایز است ؟

خلاصه ی مطالبی که از اول تاپیک مطرح شد را می تونیم در نکات زیر مشاهده کنیم:

1-اول باید مخاطب شناخته بشه وبعد نصیحت بشه

2- مقبولیت ناصح و نیز عمل کردن خود او به محتوای نصیحت ( به قول معروف رطب خورده نمی تواند منع رطب کند)

3-به دنبال نصیحت باشیم نه تخریب شخصیت

4- در خفا وبه صورت پنهانی نصیحت کنیم.برخی دوست دارند برای به رخ کشیدن میزان فهم و شعور خود، دیگران را آشکارا نصیحت کنند.

5-خودمان قابلیت پذیرش نصایح دیگران را داشته باشیم.

6- برخورد نیک و پسندیده، خوش خلقی در گفتار و رفتار

7-نرمی و مدارا

8- نصیحت باید مناسب وضع شنونده باشد

9-نصیحت را باید زیبا بیان کرد بقول معروف دوای تلخ رو باید با شکر خورد

10-توجه کردن به شرایط زمانی و مکانی نصیحت

[=&quot]ای فرزندم: اگر سعادت دنیا را به دست آوری از از دست دادنش ناراحت نشو. سعادت دنیا پول و ثروت نیست، سعادت دنیا داشتن تواضع و خوبی کردن به افراد جامعه است، اگر سعادت را در عیش و نوش ببینی مردم تو را و جد و آباء تو را نفرین می کنند و روزی ظلمی که در حق مردم می کنی از یاد آنها نمی رود[/]

موضوع قفل شده است